SchagerCourant PU ROL Belangrijke Winkeliersvergadering. Raad Wieringerwaard. SCHAGEN. Derde Blad. Jlwuse sohru&le Zaterdag 2 November 1929 72ste Jaargang. No. 8556 PLANNEN VOOR EEN ZATERDAGAVOND MARKT IN DE MOLENSTRAAT. Het Gem. Elec. Bedrijf en de Midden standers. Aan kleine kracht- stroamgebruikers het langer onmogelijk gemaakt electri- scbe drijfkracht te benutten. WETHOUDER SCHOORL STELT VERBETERING IN UITZICHT. Woensdagavond heeft ln het lokaal van den heer J. Peetoom een belangrijke vergadering plaats gehad van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Mldden- atandsvereeniging. Van de voornaamste punten, op deze vergadering behandeld, hebben we reeds in ons nummer van Donderdag een kort overzicht gegeven, daarbij ver meldende, dat we in het nummer van heden op de be sprekingen van deze. voor Schagen's handeldrijvenden zoo belangrijke Vereeniging zouden terugkomen. In zijn openingswoord merkte de heer S c h m a 1 z op, dat deze vergadering tengevolge van de nu afgeloopen Winkelweekdrukte wat later is gehouden dan gebruike lijk Is. De notulen worden daarop onder dankzegging aan den 2den secretaris, den heer M. C. Tuinman onveran derd vastgesteld. Naar aanleiding van deze notulen deelt de voor zitter mee, dat de directeur-generaal van de Posterijen en Telegrafie goedgunstig beschikt heeft op een adres der. Middenstandsvereeniging om het Postkantoor te Schagen op Donderdagmorgen ook tusschen 7 en 8 uur open te stellen voor het voeren van telefoongesprekken en het verzenden van telegrammen. Spr. wekt bij deze speciaal de caféhouders op om de marktkooplieden aan te sporen zooveel mogelijk van deze gelegenheid gebruik te maken, teneinde deze openstelling te verzekeren, te meer waar het verzenden van telegrammen op dat uur slechts voor een jaar op proef wordt gesteld. De open stelling der telefoon zal echter ln leder geval bestaan blijven. Voorzitter deelt mee. dat het schilderwerk van de perceelen der Middenstandswoningen, opgedragen aan de heeren Goedhart en Roggeveen, naar tevredenheid is uitgevoerd. Van de Middenstandsbank is een schrijven ingekomen waarin er bij de zakenmenschen op wordt aangedron gen, zich tegen bedrijfsrisico te verzekeren, dus in het geval, dat het bedrijf door brand of anderszins wordt stilgelegd. Inlichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij mr. J. A. E. Buiskool te Schagen. Verder van het hoofdbestuur der Middenstandsbond een aansporing om zich aan te sluiten bij de Centrale Risicovereeniging voor ongevallen, in plaats van bij de Rijksverzekeringsbank. De premie Is aanmerkelijk goed- kooper. Voorgelezen wordt het rapport van den heer Lips in zake de Ziektewet, uitgesproken op het congres te Amersfoort Dan is er nog een lijvig rapport Ingekomen van den heer Korff, lid van het Hoofdbestuur, inzake het afbe talingssysteem, waarbij wordt opgemarkt, dat dit sys- jteem nu eenmaal in ons land als een noodzakelijk kwaad bestaat en dat het daarom zoo goed mogelijk dient geregeld te worden. Voorzitter deelt vervolgens mee, dat bij de opening van de Schager Handelswinteravondschool dit winter seizoen de 1ste klas met 28 leerlingen begon, hetgeen een zeer verblijdend teeken was, en dat de 2e klas 8 leerlingen telde, wat minder goed was, maar niettemin opnieuw het nut van deze instelling bewezen is. Dat de weegbrug te Schagen door den Minister be schikbaar was gesteld voor het wegen van auto's, zegt de voorzitter in de Schage.r Courant te hebben gelezen, al was dit dan ook met eenlge verbazing, omdat do Middenstandsvereeniging op haar adres hier over aan den minister geen antwoord had ontvangen. Door den secretaris van de Kamer van Koophandel in Holland's Noorderkwartier was het eveneens ln de Schager Courant gelezen, en toen is op een twee de schrijven aan den minister alsnog de bovengemelde goedgunstige beschikking ontvangen. Inmiddels meent men hieruit te moeten concludeeren, dat de Minister in dergelijke gevallen geen antwoord zendt aan den adres sant. In herinnering wordt gebracht het bezoek van het be stuur der Schager Middenstandsvereeniging aan de G.AM.I.T. te Alkmaar en bij deze nogmaals dank ge bracht aan het bestuur dezer tentoonstelling voor de vriendelijke ontvangst. In verband «iet de in werkingtredlng van het Werk tijdenbesluit op*l Januari 1930 wordt door voorzitter herinnerd aan het Wetsontwerp Winkelsluiting, dat hier mede in nauw verband staat. Immers zullen na 1 Ja nuari 1930 de winkeliers, die met personeel werken, hun zaken 's avonds na een bepaald uur dienen te sluiten, terwijl zij, die er geen personeel op na houden, onbe perkt open kunnen blijven. Dit is een scheve verhou ding, waartegen maatregelen dienen te worden genomen, en waarin dan ook het wetsontwerp op de verplichte winkelsluiting zal voorzien. Echter kan dit wetontwerp niet eerder dan volgend voorjaar in behandeling komen Een voorstel van het Bestuur om f 25 subsidie te ver- leenen voor de gehouden winkelweek wordt met alge meens stemmen aangenomen, nadat de heer Trapman eerst nog gevraagd had of dit wel genoeg was. naar de aanleiding waarvan de penningmeester der Winkelweek- commissie opmerkte, dot dat nog moeilijk was te zeg gen, maar dat het ook dit jaar wel weer zal gaan. Van deze gelegenheid maakt de voorzitter tevens ge bruik om do Winkelweekcommissie, en speciaal Dage- lijksch Bestuur en den heer Buiskool, den voorzitter, hartelijk dank te zeggen voor wat zij in deze hebben gedaan. Spr. herinnert aan de openingsspeech van den heer Buiskool, waarvan de inhoud alleszins getuigde van de groote sympathie voor Schagen's Middenstand. Dit laatste, zegt de heer Bulskool Is inder daad zoo. doch hij wil nog de hoop uitspreken, dat ook het volgend jaar diezelfde steun en medewerking van de zijde der winkeliers wordt verleend, die de com missie bij de afgeloopen Winkelweekfeesten in zoo ruime mate mocht genieten. (Algemeene instemming). De Middenstandswoningen in het afgeloo pen boekjaar. Door den administrateur van de Woningbouw(Midden- standsvereeniging) den heer J. Schoorl Pz., wordt reke ning en verantwoording afgelegd over het afgeloopen boekjaar. Daaruit halen wij aan, dat het afgeloopen jaar zeer gunstig geweest is. Alle woningen zijn steeds bezet ge weest, zoodat van eenig nadeel geen sprake is. De Obligatieleening was met f 200 gestegen van f 5800 op f 6000. Voor één woning is de huurprijs iets gereduceerd, doch nu wordt weer de volle huur betaald. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 88886.50 met een winstsaldo van f 856.5316. De re serve bedroeg thans f 1687.67. Voorzitter dankt den heer Schoorl en daarna de com missie, belast met het nazien der rekening en bestaande uit de heeren Van Ketel, Kouseband en Barneveld, die alles in de beste orde hadden bevonden. Ook wordt dank gebracht aan de commissie van on derhoud, de heeren G. Koning en Houtlosser, waarna de commissie voor het nazien der rekening voor het vol gend jaar wordt gekozen, waarmee de heeren Van Ke tel, S. de Vries en mr. Buiskool zich zullen belasten. Vervolgens wordt door den heer J. v. Ketel als afge vaardigde naar het Bondscongres te Enschede daarvan verslag uitgebracht, waarna de beide heeren K. Wonder en P. Stammes Dz., met algemeene stemmen als i:d van de Middenstandsvereeniging worden aangenomen. Rondvraag. Het vaarwater en de wegen rondom Schagen. Door den heer Kerkmeer wordt geïnformeerd naar het uitdiepên van het vaarwater naar Tolken, waarover in een der vorige vergaderingen is gesproken. Voorzitter zegt dat met betrekking hiertoe indertijd voorstellen aan den Raad zijn gedaan, maar dat tot nu toe nog niets was gebeurd bn hij er ook verder niets van gehoord had, doch spr. zegt toe nogmaals hiervoor actie te voeren, waarna de heer Trapman vroeg, of het dan niet bekend was, dat de polder Schagen reeds met uitdiepen was begonnen. Hierna merkt de heer Schoorl op, dat er mede werking tusschen de gemeente en den polder Schagen is verkregen, doch dat de polder voor dit doel slechts een klein bedrag beschikbaar wilde stellen. De slechte plekken worden nu het eerst ondernomen, doch on danks de kleine bijdrage van het Polderbesutur zal de gemeente hiermee voortgaan. Op de vraag van den voorzitter of de heer Kerkmeer met dit antwoord tevreden is, merkt deze op. dat dus alles ln stilte gebeurd Is, waarna hy verder informeert naar de wegen rondom Schagen. Die verkeeren in een alles behalve schitterenden toestand en van den aanleg der provinciale wegen merkt men nog maar niets. Spr. zou er op willen aandringen, dat hiermee eindelijk eens een begin gemaakt wordt. Het Rijk geeft zulk een goed voorbeeld. Voorzitter zegt, dat in deze richting reeds meerdere malen een verzoek gedaan is aan de betrokken autori teiten door de Commissie die actie voert voor kanalen- en wegenaanleg. Spr. geeft toe, dat de wegen in onze omgeving er meer dan aan toe zijn. en dat wij hier In dit opzicht stiefmoederlijk worden bedeeld. Alsnog zal getracht worden in dit opzicht eenige drang uit te oefenen. Plannen voor een Zaterdagavondmarkt en het verplaatsen van de marktstalletjes naar de Molenstraat. De heer Schoorl vraagt of het al bekend is, dat de Molenstraters het plan hebben opgevat om op de plaats, waar zich thans het plantsoen in de Molenstraat be vindt, een Zaterdagavondmarkt te stichten en ook de marktstalletjes op Donderdag daarheen te doen verhui zen. Dit belangrijke vraagstuk meent spr. zal wel erns tige besprekingen uitlokken en inmiddels kan hy wel meedeelen, dat ook bij het gemeentebestuur een derge lijk adres is ingekomen. (Voor de inhoud van dit adres verwijzen we naar ons nummer van Donderdag, waarin het in zijn geheel is opgenomen). Ook de voorzitter zegt het ter sprake te hebben willen brengen, omdat het hem dezer dagen ter oore is gekomen. Spr. wil er echter zijn groote verbazing over uitspreken, dat de Middenstandsvereeniging hier niet in gekend is, wat toch in de eerste plaats had moeten gebeuren. De heer S. de Vries zegt. dat hij het hierboven be doelde adres geteekend heeft, maar verder niet veel meer van het plan afweet. De heer Trapman verschaft nadere inlichtingen, wat de buurtcommissie der Molenstraat wil. Ook hem heeft het verbaasd, dat de Middenstandsvereeniging er niet in is gekend, temeer, waar dezelfde menschen, die het plan in elkaar hebben gezet, tevens lid van deze ver eeniging zijn. Overigens is dit iets, wat deze leden maar voor zichzelf moeten uitmaken. Spr. zou het echter zeer betreuren, indien het plantsoen in de Molenstraat ver dween. Zooveel mooie plekjes hebben we niet in Scha gen, om dat nu zoomaar op te ruimen tot stichting van een Zaterdagavondmarkt, waarvan het de groote vraag zal zijn of ze levensvatbaarheid zal hebben, kan spr. niet goedkeuren. En als men het dan toch wil pro- beeren, welnu er Is dan nog ruimte genoeg! Spr. ge looft overigens niet, dat men de illusie moet hebben, dat er groote drommen menschen van buiten voor naar Schagen zullen komen en Schagen's bevolking is te klein om zelf genoeg, koopers te kunr.én brengen voor zulk een markt. Maar afgescheiden daarvan gaat het niet op, dat men daarvoor maar zoo het plantsoen op ruimt. En wat het verplaatsen der marktstalletjes be treft? deze zullen de Laanbewoners niet kwijt willen. Ze hebben daar nu eenmaal burgerrecht verkregen, en wanneer men ze nu gaat verplaatsen, dan wordt het een bevoorrechting van het eer.e deel burgers boven het andere. Daarenboven is spr. beslist tegen het uit elkaar scheuren van onze markt. Het intieme, de geconcen treerde drukte gaat er door verloren. Spr. besluit met te zeggen, dat hij niet veel fiducie in het plan heeft. De voorzitter wil de verdere besprekingen van het plan opschorten, om het eerst in het bestuur, te behan delen, doch de heer Trapman zou de vergadering lie ver er nu reeds haar oordeel over willen laten uitspre ken. een diep gaande studie als er niet voor noodig is. De heer Schoorl merkt, op, dat het bewuste adres reeds in B. en W. is geweest doch dat dit college het niet eerder aan den Raad zal voorleggen, alvorens het advies van de Middenstandsvereeniging daarover is in gewonnen. Als zyn persoonlijke meening geeft spr. te kennen, dat hij zich beslist tegen het opruimen van het plantsoen zal verzetten. De heer A. M. Koggen: Als de marktstal letjes verplaatst moeten worden, dan wil ik ze op de Loet hebben!! Desnoods zal ook ik een adres insturen. (Gelach.) De heer Schoorl acht het al heel onwaarschijnlijk, dat de stalletjes Donderdags zullen verhuizen, de koop lieden zullen geen anderen plaats willen. De Zaterdag avondmarkt is natuurlijk een andere kwestie. De heer Kerkmeer merkt op. dat het eerste van het door den Raad te nemen besluit zal afhangen en niet van de marktkooplui. De voorzitter herinnert er nog aan. dat indertijd ook de stalletjes van de Gedempte Gracht zijn verdwe nen en dat de menschen ze niet voor hun winkels wilden hebben en dit, zoo heette 't toen, noodzakelijk was voor de passage. Overigens doet het spr. genoegen, dat het Dag. Bestuur der gemeente, er zoo over denkt als de heer Schoorl zegt, en wil hij er nogmaals zijn groote af keuring (a'gemeene teekenen van instemming) over uit spreken, dat de Molenstraters de Middenstandsvereeni ging er buiten hebben gehouden. De heer Trapman kan zich dan verder met den !oop van zaken wel vereenigigen, maar hij acht het toch noodzakelijk dat na de besprekingen in het Bestuur over het aan B. en W. uit te brengen advies nogmaals het oordeel van de Algemeene vergadering worrlt ge hoord. en daarbij vooral de leden-Molenstraters uit te noodigen. Eerst dan zal een goed overwogen oordeel kunnen worden verkregen. Aldus zal geschieden. De electriclteits-voorzlening in onze gemeen te met betrekking tot de levering van krachtstroom. Be sperklok een onding. De weinige industrie, die we hebben, moet de gemeente steunen. De heer A. M. K o s s e n geeft den stoot tot de vol gende bespreking over de levering van krachtstroom in onze gemeente. Als krachtstroom-ge- bruiker heeft hij in één der afgeloopen zomermaanden voor de K.W.-uur 5716 cent moeten betalen, en dit al leen, omdat bij hem evenals bij de andere gebruikers een sperklok is geplaatst, waarvoor 80 cent huur per maand moet worden betaald, waarbij nog komt 70 cent meter- huur, Dit is natuurlijk veel te veel en niet langer vol te houden. Voorzitter wil deze zaak gaarne verder in bespre king nemen en er zoo noodig maatregelen tegen nemen. Spr. vraagt of er niet een nieuwe regeling op komst is? Het Gem. Elec. Bedrijf heeft toch een goed jaar achter den rug? De heer Schoorl zegt natuurlijk geen cijfers te mo gen noemen, omdat ze nog niet aan den Raad bekend zijn, maar dit wil hij wel zeggen, dat in de a.s. begroo ting voor 1G30 wijzigingen zijn opgenomen voor een goedkooper vastrechttarief. Verder wordt overwogen om ook met 1 Mei den prijs van den krachtstroom te verlagen. De voorzitter vraagt belangstellend, waarom toch die sperklokken zijn geplaatst. De heer Schoorl: De aanleiding hiertoe is, dat er in de lichturen door krachtstroomgSbruikers clandes tien gedraaid wordt en dat dit gebeurd is, is positief aanwijsbaar. Dit veroorzaakt groote schade voor de gemeente, omdat het de maximale belasting opdrijft. De sperklokken nu verhinderen, dat dit in de toekomst weer mogelijk zal zijn, ofschoon spr. moet toegeven, dat het de kleine industrie klemt, maar hij vreest, dat er toch niets aan te doen zal zijn. Overigens stelt spr. groot vertrouwen in het G.E.B. en hij gelooft wel dat dit bedrijf in haar mogelijkheden nog niet aan het einde is. Voorzitter vraagt of het werkelijk bewezen is, dat de max. bel. door het draaien der motoren zoo hoog gestegen is. De heer Schoorl: De hoogste max. bel, welke op zekeren avond is opgetreden heeft de gemeente ruim f 2000 gekost. Voorzitter: Dat was immers de avond van Veulen- markt? Maar U moet niet vergeten, dat toen overal volop licht brandde en dat die lichtgebruikers toen evengoed den stoot aan de hooge max. bel. hebben kunnen geven!. - De heer Schoorl: D< zal den naam van den man niet noemen, die op dien bewusten avond gedraaid heeft, omdat hij hier niet aanwezig is. Natuurlijk zijn er ook andere factoren, maar die man heeft clandestien ge draaid en zoo zijn er nog meerderen. De Voorzitter zou meenen, dat men dan alleen zoo'n man een sperklok gaf. maar hy acht het niet ver antwoord, om de heele Middenstand aan banden te leg gen. De klein-verbruiker heeft in deze wel degelijk hulp noodig. De heer Schene zou de huren der meters en klokken willen verlagen, terwijl de heer Kossen desnoods alleen den avond van Veulenmarkt aan de krachtstroomge bruikers de verplichting zou wiilen opleggen niet te draaien. De heer Van Ketel, als flink verbruiker, zegt er in zijn bedrijf ontzettende bezwaren van te hebben. Hij moet gewoonweg zijn bodryf na half vyf stilleggen. De heer Trapman vindt dat het zwaartepunt van de zaak hierin is gelegen, dat den bedrijven "t werken onmogelijk gemaakt wordt. De electricteit is er niet om niet te draaien, maar om w 1 te kunnen draaien. En waarom maakt ons ge meentebestuur het niet zóó, dat de kleine industrieel hier werken kan. Het is toch de plicht van dat gemeen tebestuur om die kleine industrieelen te helpen. Ik heb er geen last meer van, heb die hulp niet noodig, zal mij zelf wel redden. Maar zoo kunnen de anderen niet doen. Dezen worden gewoonweg het uitoefenen van hun zaken onmogelijk gemaakt. En waarom? Dat heeft men spr. nog nooit kunnen waar maken. Immers een feit is, dat iemand desnoods wel 100 lampen van onbeperkte sterkte in de etalage mag ophangen, die wie weet hoeveel K.W.-uur gebruiken en de maximale belas ting omhoog jaagt, terwijl een kleine motor, die na tuurlijk bij lange na niet zooveel gebruikt, niet mag draaien. Zelfs niet wanneer, zooals indertijd door spr. en den heer Van Ketel is aangeboden, om den vollen prijs van den lichtstroom te betalen. Als iemand In Schagen komt vervolgt spr. met haastwerk In den spertijd, dan moeten we zeggen: ga maar naar eiders, want hier mogen we 's avonds niet draaien en zoodoende verlies je je klanten. En hiertegen moet de gemeente waken, dat is haar plicht tegenover het wel- nigje industrie, dat we hier hebben. En nu is hier straks gesproken over iemand ook ik zal zijn naam maar niet noemen die in de lichturen gedraaid had. waardoor de max. bel. was opgedreven. Maar dit laat ste is volstrekt nog niet bewezen dat het daardoor kwam. Een feit Is, dat de bioscopen, 't Noordhollandscn Koffiehuis en al dergelijke zaken en winkels op Veulenmarktavond heele groote verbruikers zijn, en de onlangs gegeven revue van Bouwmeester heeft d e m ax. bel. met 10 (tien) graden doen s t ij g e n. Wij hebben niet te vragen, zegt spr., waar de verhoogingen der max. bel. het gevolg van zijn. En toch mogen die zaken onbeperkt stroom gebruiken. Niet dat wij dat anders wenschen. Integen deel, maar ook de andere zakenmenschen hebben het zelfde recht, ongestoord hun zaken te kunnen drijven. Het optreden van het gemeentebestuur tegenover de krachtstroomgebruikers is dan ook zeer onbillijk en verkeerd. En waarom kan dat hier niet anders, terwijl het elders wel het geval is. In andere gemeenten heeft men geen of een beperkte spertijd en ook bij de pro vincie vindt men deze tot 6 uur 's avonds en dan nog maar een paar maanden, of men draait ook in de sper- uren, maar dan wat duurder. Het gemeentebestuur moet het vrijuit zaken-doen niet onmogelijk maken. In ons drukkersvak staat de arbeidswet en onze over eenkomst tusschen patroon en arbeiders aan ons de mogelijkheid toe om gedurende, zóóveel avonden p. maand over te laten werken. Wel een bewijs, dat de praktijk van ons vak dat eischt en nu zegt ons gemeentebe stuur, dat gaat niet, zet je zaak maar stop. Men voelt dat dit een optreden is, dat niet is te dulden, een groote stagnatie in het bedrijf als dat mee brengt. Laat het de krachtstroomgebruikers betalen, maar maak hen het werken mogelijk. En waarom dit optreden van het gemeentebestuur? Het Is onnoodig, want ondanks het feit, dat er steeds clandestien is gedraaid in de lichturen door de krachtstroomverbruikers en daardoor de maxi male belasting zoo enorm heet gestegen te zijn, zijn er evengoed nog duizenden guldens winst overgebleven. Wel een bewijs dat het G.E.B. het gemakkelijk kan dragen en het optreden van ons gemeentebestuur ln alle opzichten ongemotiveerd is. Voorzitter meent ook, dat juist die groote winst aanleiding moet zijn om den krachtstroomgebrui kers meer vrijheid te geven. Liever dan de stroom met een cent te verlagen. Ook den heer Schoorl is het niets liever dan krachtstroomgebruikers meer faciliteiten top te staan, f^pr. vestigt nogmaals de aandacht op de belangrijke verbetering die door het bedrijf met betrekking hiertoe cp het oogenblik wordt overwogen. Door spr. was voorgesteld om ten aanzien van het vastrechttarief nog verder te gaan. Voorzitter hoopt dan maar, dat de gemeente een open ocg voor de zakenmenschen zal blijken te hebben. Be heer Wissekerke wijst op Kolhorn, waar het nu ten prov. bedrijf is en men in de lichturen mag wer ken tegen hooger betaling, terwijl men daar ook vroeger sperklokken had. Vooi geen geld van de wereld verlangt men daar het G.E.B. terug. Donker Ln de hulzen op de Gedempte Gracht. De heer Schene en ook andere heeren klagen over de duisternis in hun woningen op de Gedempte Gracht. Al gemeen is men van meening, dat dit komt door de boomen, waarvan de takken nu zoo laag groeien. De heer Schoorl zegt, dat reeds maatregelen zijn ge troffen om hierin verandering te brengen. Het Ryksinkoopbureau. Ten aanzien van het Ryksinkoopbureau heeft de heer C. Roggeveen Cz.. minder aangename ondervindingen opgedaan. De heeren daar in Den Haag schijnen loo- nende zaken (in dit geval was het de levering van gor dijnen aan den Rijkslandbouwwinlerschool te Schagen) zoo maar zonder meer te annuleeren en hun bestellin gen elders te deponeeren.. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Het te lang wachten voor de loketten. Het wachten, en wel te lang wachten, voor de lo ketten van postkantoor en station schijnt nog altijd aan leiding te geven tot klachten. Op het postkantoor zou onlangs iemand 20 minuten hebben moeten staan wach ten, alleen omdat er maar aan één loket bediend werd. Algemeen was men dan ook van meening. dat de bedie ning aan twee loketten, en vooral in de morgenuren, dit euvel zou opheffen. Op het station schijnen.de talrijke Zuiderzeewerkers, die allen geschreven kaartjes moeten hebben, de oor zaak van het lange wachten te zijn. Ook hier meestal aan één loket bediening. Door den Voorzitter wordt een onderzoek toegezegd, waarna sluiting der vergadering volgt. en springende lippen In dooxro van 30-60 eo 90 cL T«b« 80 ct. Bij Apoth. tn Drogisten Vergadering van den Raad op Woensdagavond 7 uur onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig de heer C. J. Blaauboer wegens ongesteldheid Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan zegt Voorz. zich ge.drongen te gevoelen om mede namens zijn vrouw hartelijk dank te betuigen voor de felicitatie als mede voor het prachtige bloemstuk bij gelegenheid van hun 25-jarlg huwelijk van de Raadsleden ontvangen. De voorgelezen notulen worden onveranderd vastge steld. Door Voorzitter wordt medegedeeld dat van den Com missaris der Koningin mededeeling Is ontvangen dat bij Kon. besluit van 23 Sept. spreker weer is benoemd als Burgemeester met ingang van 23 October, en dat den 3en October de beeediging heeft plaats gehad. Verder zijn ingekomen diverse verslagen t.w. van het P.E.N., waterleiding. Malariabestrijding en Zuiderzeever- eeniging. Deze zullen bij de Raadsleden circuleeren. Proces-verbaal van kasopneming geeft als ontvangst een bedrag van- f 54093.2616, uitgave f 27682. saldo f 26410.8116. waarvan op de Boerenleenbank is geplaatst f 21748.49. De restant In kas en op postrekening. Alles was uitstekend ln orde. Voorzitter vindt 't prettig dat ondanks de ongesteld heid van den ontvanger de zaak zoo uitstekend in orde is. Ingekomen stukken. a. Adres vereniging voor Wettelijke Dierenbescher ming inzake opneming van bepalingen ln de Bouw- en Woningverordening. Voorzitter deelt mede dat B. en W. edviseeren afwijzend te beschikken en een afwachtende houding aan te nemen. Om een wijziging te brengen ln de bouwverordening wordt niet wenschelijk geacht en ook zou zoo iets beter in landbouwkringen kunnen be sproken worden. Goedgevonden. h. Adres Centrale Esperanto Propaganda-eommissie, betreffende onderwijs in Esperanto. B. en W. willen dit adres voor kennisgeving aannemen in afwachting op meer grootere toepassing en algemeen gebruik. De heer Speets vindt 't evenwel van veel belang en wil 't liever niet zoo maar afwachten. Wanneer er geen gemeente is. die er voor gevoelt komt er niets van. Er moet meer in gewerkt worden, 't Schijnt me niet zoo moeilijk en wanneer men in één jaar zoo ver kan komen vind ik 't werkelijk een groot belang. De heer P. Visser vraagt of er uit het Prospectus ook is op te maken of er ook in 't Buitenland belangstelling voor bestaat, want anders beteekent het voor ons toch ook niets. Voorzitter zegt dat het in 't buitenland net is als in Nederland. Spr. is het met den heer Speets eens dat er iets goed in zit, doch meent dat het op een andere ma nier moet worden begonnen. Het moet van regeerings- wege uitgaan en niet van één enkele gemeente. De be weging moet in andere banen worden geleid. De heer Speets wil geen voorstel doen. doch wanneer in de omgeving een dergelijke cursus plaats heeft zou een onderzoek zyn in te stellen. Dit wordt toegezegd. c. Adres Uitvoerend Comité voor Zuiderzeevisscherij- tentoonstelling om bijdrage. Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen om als blijlg vnn belangstelling f 10 te geven. Ofschoon. Wieringer waard niet in de streek van Enkhuizen ligt, kan 1 toch zijn nut hebben dat een dergelijke tentoonstelling wordt gehouden. Allen voor.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9