SchagerCourant JOoocem, Raad Zijpe. Tweede Blad. Anna Paulownapolder. BEHELS',,KUNSTKORREL" ï^ETSSSIamsterdam Gemengd Nieuws. Kloosterbalsem MIJNHARI Dinsdag 5 November 1929 72ste Jaargang. No. 8557 Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdinge landen van den Anna Paulownapolder, op Zaterdag z November 1929, des morgens 10 uur in het Polderhuis te Anna Paulowna. I Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf, Becretaris de heer C. Keijzer. In zijn openingswoord spreekt de Voorzitter er zijn ge noegen over uit, dat de vergadering zoo voltallig is, immers slechts één stoel, die van den heer Stammes, is nog onbezet, doch het is ons bekend, dat die aan stonds zal worden ingenomen. i De notulen worden door den secretaris gelezen, waar na ze onder dankzegging worden vastgesteld. Mededeellngen. Door den Voorzitter wordt mededeellng gedaan van het Koninklijk besluit d.d. 15 Juni 1929, doch dat 20 Juli inkwam, van de herbenoeming van den heer P. J. ■Waiboer tot heemraad. In onze Dag. Bestuur-vergade- ring, zegt spr., hebben we gelegenheid gehad den heer Waiboer met deze herbenoeming geluk te wenschen, wat we in deze algemeene vergadering herhalen. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot ver koop van een perceeltje grond aan den heer J. Jonge- jan, het besluit tot goedkeuring van het bouwen van een sluis in den Oostdijk, het besluit tot het aangaan van een overeenkomst met den polder Wieringerwaard, het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening en "de aanvulling van de overeenkomst met het rijk, in ver hand met het doortrekken van den dam. Verder keurden Ged. Staten het besluit tot het aan gaan van overeenkomsten met de heeren Homan en Van Oosten en Mart. v. d. Berg voor het leggen van rail- banen over de wegen van den polder goed. Aan rentelooze voorschotten is van de N.V. Spoor- |(tram)-weg WieringenSchagen ontvangen f 748.10, welk bedrag werd gevormd door de terugbetalingen pver 1924 en 1928. Zoowel van den sluiswachter, den heer J. Polet, als van den opzichter, den heer R. Dekker, kwam een dankbetuiging in voor hunne gratificatie. De teerproef bij het Centrum is tot het voorjaar uit gesteld, omdat geen voldoende vastheid kon worden verkregen. Wanneer het eerst is bezonken en beklonken, en het bij die laadplaats is Ingereden, wordt meer resultaat van de proef verwacht. Het Dag. Bestuur is gehoord in zake het geschil met den aannemer Boltje over de kosten van het slaan der dammen na den duiker-doorbraak. Een beslissing is nog niet genomen.. Zooals bekend treedt als scheidsrechter op den heer Hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in Noordholland. Bij de plaats gehad hebbende kasopname bij den pen ningmeester. bleek alles in orde te zijn. De sluisbouw in den Oostdijk zal zeer waarschijnlijk deze maand geheel gereed komen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Geen kapitaalvorming door laatenheffbig. De Voorzitter deelt mede, dat het bedrag, verkregen door den verkoop van het perceeltje grond aan den iheer Jongejan, rentegevend moet worden belegd. Dit beloopt een bedrag van f 225. Zooals pas is medege deeld, is aan renteloos voorschot van de N.V. Spoor- (tram)-weg WieringenSchagen terug ontvangen f 748.18. Beide bedragen tezamen dus ongeveer f 1000, wat beter belegd kan worden. De vraag is evenwel, of het geld van de tram belegd zal worden of dat het door de gewone middelen zal vloeien. Zoowel voor het een als voor het andere, is wat te zeggen. Indertijd is voor de tram geld geleend, rente en aflossing worden uit de gewone middelen betaald en daarom kan men oor- deelen dat het terug ontvangen voorschot ook weer in de gewone middelen dient te vloeien. Maar ook kan men oordeelen, dat er voor de tram nu eenmaal een leening is gesloten en kan men het nu ontvangen be drag willen beleggen. De heer J. C. Geerligs geeft er de voorkeur aan, dat bedrag in den gewone middelen te doen vloeien. Anders zou men door lastenheffing kapitaal vormen en dat lijkt spr. niet gewenscht. De Voorzitter beaamt dat dit niet noodlg is en met algemeene stemmen wordt dan ook besloten het bedrag van f 748.16 in de gewone middelen doen vloeien. Het saldo van 1928. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de re kening over het jaar 1928. Door een commissie, bestaande uit de hoofdingelanden de heeren Van Balen Blanken, J. C. Geerligs, en G. J. Lovink, was de rekening onderzocht en de Voorzitter verzocht één dezer leden rapport over hun bevindingen te willen uitbrengen. De heer J. C. Geerligs rapporteert dan dat op 7 Aug. 1.1. de commissie zich van haar taak heeft gekweten, de verschillende bescheiden heeft gecontroleerd en daar bij heeft bevonden dat voor den gewonen dienst der ont vangsten bedroegen f 143140.89%, de uitgaven t 142853.68, voordeelig saldo f 287.21%. Voor den buitengewonen dienst bedroegen de ontvangsten f 209.648.51%, de uit gaven f 209.648.51%, saldo nihil. Alles werd in volkomen orde bevonden en de commissie stelt dan ook voor de rekening goed te keuren, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn accuraat en net ÜÊheer en voor de duidelijke wijze waarop hij de commissie heeft ingelicht. Met algemeene stemmen wordt de rekening op de hier- bovengenoemde bedragen vastgesteld door de hoofdinge landen. Dijkgraaf en heemraden onthouden zich van me destemmen. De Voorzitter dankt de commissie voor hare 'moeite en den heer Geerligs voor het uitbrengen ven .het rapport en zal de woorden van lof gaarne bij den penningmeester overbrengen. Benoeming secretaris. De Voorzitter zegt, dat wanneer het toegezonden ont werp algemeen reglement voor de waterschappen werke lijkheid zal zijn geworden, de vergadering niet steeds is de gelegenheid zal zijn om te zeggen of een ambtenaar al of niet naar wensch zijn arbeid heeft verricht, omdat de benoeming dan definitief zal zijn. Nu is dit evenwel nog niet het geval en treedt aanstonds periodiek af da secretaris. De door het Dag. Bestuur opgemaakte voor dracht luidt: 1. C. Keijzer. aftredend, 2. Jac. Baken, An- Paulowna: 3. W. J. Los, Wieringerwaard. Na de stemming blijkt dat de heer Keijzer met algemeene stem men werd herbenoemd. Het doet den Voorzitter buitengewoon veel genoegen dat de vergadering zoo eenstemmig, spr. had trouwens niet anders verwacht, heeft uitgesproken, dat zy den heer Keijzer op de plaats wil houden, waarop hij tot nu gezeten heeft. Toen de heer Keijzer tot secretaris van den polder werd benoemd, heeft spr. tot hem gezegd, dat de werkzaamheden, aan het ambt verbonden, niet klein waren, maar dat hij ze toch heel gemakkelijk zou kun nen doen. In de laatste jaren is echter wel gebleken dat het niet zoo gemakkelijk was en vooral de laatste paar jaren is de moeilijkheid en de omvangrijkheid van het werk geklommen. Spr. wijst er echter op dat de heer Keijzer steeds zijn werk op tijd gereed had en in een zoodanigen vorm dat daarmede de belangen van den polder waren gediend. Spr. dankt hem daar van harte voor en vooral voor hem als dijkgraaf was dat van groot belang. Spr. feliciteert den polder ermee, dat heem raden en hoofdingelanden hebben gezorgd dat deze sa menwerking kan blijven voortduren, en wat spr. zelf be treft, ook hij hoopt nog een tijdje mee te mogen loopen. De secretaris dankt voor de benoeming en zal met zeer veel genoegen de betrekking wederom vervullen. Spr. heeft steeds met heel veel genoegen de vergade ringen van de hoofdingelanden, maar vooral van het Dag. Bestuur bijgewoond en het schenkt hem voldoening in die betrekking aan de belangen van den Anna Pau lownapolder te mogen meehelpen. Spr. hoopt dat hij nog geruimen tijd met het college, zooals het thans is sa mengesteld, te mogen samenwerken. Va n den heer D. Kos, Bcnedenbuurt is een verzoek ingekomen, om een perceeltje grasland onderhands te mogen huren. f Algemeen wordt goedgevonden het perceeltje voor den tijd van 3 jaar wederom aan Kos te verhuren voor f 50 per jaar. Bij de rondvraag verlangt niemand der leden het woord zoodat de openbare vergadering wordt gesloten, om aan stonds in comité blijkens mededeeling van den Voor zitter nog een zaak te bespreken, die niet voor de open bare vergadering geschikt is. ötenpruxicu&e cüxfL Volledig voeden voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen wordt hierdoor opqeheven. Eenvoudiger,voordeeliger en betere voedinq sterker en mooier dieren en 30% méér en qrooter eieren van hooqfynen smaak,dan van andere voeders 5Q kilo f Qp poslw. Vraagt brochure I Octrooi reeds verkreqen in Betqê.Canoda.Enqeiand. FrarkrgK.ltaliê.Monqarge.nolen.SoanieZuKjAfnka- KETELONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Zeven man verdronken. Volgens een Havas-bericht uit Bilbao is tengevolge van een ketelontploffing nabij de kust Ondarrao het Spaansche stoomschip „Konzesi" gestrand. Zeven man der equipage zijn verdronken. MERKWAARDIGE VONDST. Geld te veel? Te Berlijn-Lichtenberg hebben voorbijgangers Zater dag op straat een hoopje papiersnippers gevonden, die bij nader onderzoek stukjes van 50 mark-biljetten ble ken te zijn. Op het bureau bleek, dat de snippers van 30 markbiljetten van 50 mark afkomstig waren. Waarom de biljetten verscheurd zijn en vanwaar z\j komen is nog onopgehelderd. J EEN VERSIERING, DIE NOODLOTTIG HAD KUNNEN WORDEN. Geladen granaten- Te Newton In het Engelsche graafschap Devonshire is men tot de ontdekking gekomen, dat de 30 bommen en granaten uit den wereldoorlog, die aan het vereenl- gingsgebouw als versiering waren aangebracht nog ge laden waren. Het gemeentebestuur heeft de granaten in allerijl doen onschadelijk maken. DRIE KINDEREN GESTIKT. In een zandgroeve te Altfrauenhofen in Duitschland waren eenige kinderen aan het spelen toen plotseling een zandmassa is beweging kwam, waardoor drie knaapjes van 8 tot 10 jaar bedolven werden. Een der overige kinderen liep weg om hulp te halen. Toen men de kinderen uitgegraven had, bleken er twee reeds overleden te Mijn. Het derde was nog in leven dech is kort daarop eveneens gestorven. EEN GOEDANG INGESTORT. Vier Inlanders gedood, zwaargewond. Aneta meldt uit Soerabaja: Naar het Soer. Handelsblad verneemt, is te Bodjone- goro een in aanbouw zijnde goedang van de Bataafsche Petroleum maatschappij ingestort Hierbij werden vier inlandsche werklieden gedood en 6 zwaar gewond. GEEN DUIVEN MEER OM DEN KEULS CHEN DOM. De duiven, die in den loop der jaren in den Keulschen dom waren gaan nestelen, en die voor velen een charme waren van het domplein, zullen verdwijnen. Deze diertjes blijken namelijk niet zoo onschuldig als ze er uitzien. Zij hebben zich langzamerhand zoo sterk vermeerderd, dat er veel schade aan het ornament en het metselwerk van den Dom is aangericht, zoodat men zich gedwongen ziet, de nesten uit de Domtorens te verwijderen. NOODLOTTIGE BRANDSTICHTING. Twee kinderen ln de vlammen omgekomen. De toestand van een oude vrouw hopeloos. Aneta meldt uit Medan: Te Tandjong Balei zijn zeven pintoes afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kwaadwilligheid. Een Chineesch werd gearresteerd. Te Rampah zijn elf pintoes afge brand. Twee Chineesche kinderen kwamen in de vlam men om en de toestand van een grootmoeder is hopeloos. Oorzaak Is hier eveneens kwaadwilligheid. Een Chinees werd gearresteerd, die vroeger reeds tweemaal van brandstichting verdacht werd. De aardbevingen op den Balkan. BIJNA EEN CATASTROPHE GEWORDEN. Vrijdagmorgen om 8 uur had, gelijk gemeld, te Boeka rest een aardbeving plaats die 45 sec. duurde. Daar de seismografische toestellen door de aardbe ving verwoest werden, kon de kracht er niet van worden bepaald. De directeur van het meteorologisch instituut schat deze echter op 7 a 8 graden. Wanneer de sterkte 9 graden zou zijn geworden, zou de aardbeving een cata- strophe zijn geworden. Onder het publiek ontstond op vele plaatsen een pa niek, in veel gebouwen vertoonde de muren groote De venijnige steken van spit in den rug overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- sem. welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Geen goud zoo goed" iMWMNMAMWMMMWMi scheuren. Van het dak der kathedraal stortten twee stee- nen beelden naar, beneden, waardoor een vijftigjarige vrouw werd gedood. Tot dusver worden nog niet meer slachtoffers door de ramp getroffen. De aardbeving was ook in de andere steden van Roe menië merkbaar. Treinongelukken in het buitenland. Tien arbeiders door een sneltrein gegrepen Naar uit Boekarest gemeld wordt, is de sneltrein Con- stanzaBoekarest bij het station Brasi op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Zes arbeiders werden op slag gedood, terwijl vier zwaar gewond werden. De machinist heeft het ongeluk in het geheel niet ge merkt. Eerst toen de trein in Boekarest stopte, viel het op, dat duidelijke bloedsporen aan de locomotief merk baar waren. Spoedig werd men toen telegrafisch op de hoogte gebracht van het ongeluk. Men vermoedt, dat de arbeiders het naderen van den trein niet gemerkt heb ben door den dichten mist. Treinbotsing. Vrijdagmiddag te 4 uur is de express-trein uit Barce- lona in botsing gekomen nabij het station van Calatayud met een goederentrein. Een machinist is gedood, terwijl verscheidene perso nen gewond werden, van wie gelukkig het meerendeel slechts lichte verwondingen opliep. Auto met arbeiders aangereden. V.D. verneemt uit Llverpool: Een vrachtauto met 12 arbeiders, die zich naar hun werk begaven is in den mist door een motor-lorrie aan gereden. Vier der arbeiders werden zwaar gewond. De Volkspetitie in Duitschland aan genomen. VOORLOOFIGE UITSPRAAK VAN HET DUITSCHE VOLK. Het Duitsche volk heeft uitspraak gedaan in de petitie het verzoekschrift van Hugenberg en de zijnen, den voorzitter der Duitsch-nationale party. Zooals den lezers bekend, beoogd deze actie het ln verzet komen tegen het Young-plan, het op de laatst gehouden Haagsche Conferentie opgemaakte en aange- genomen echadeloosstellings-plan, volgens welke Duitsch land de geleden oorlogsschade zal moeten vergoeden. Deze petitie nu, of, zooals het In Duitschland heet, het „Volksbegehren", is Zaterdag door een voldoend aantal personen onderteekend om het houden van een refe rendum (volksstemming) mogelijk te maken. Nu komt het wetsontwerp tegen het plan-Young voor den Rijksdag. Deze zal het verwerpen, omdat het refe rendum een besluit van den Ryksdag ongedaan zou maken. Om de wet te verwerpen moeten er meer dan de helft van de kiezers, 41.091.181, aan de volksstemming meedoen om den uitslag van kracht te doen zyn. Daar nu bij een volksstemming alleen menschen plegen te stemmen, die tegen het in stemming gebrachte voorstel zijn, moeten Hugenberg, Seldte en Hitier 20.000.639 stem men verzamelen, dat ze hierin zullen slagen is meer dan onwaarschynlijk te noemen. Niettemin beteekent het slagen van het „Volksbe gehren" een zwaren last voor de binnenlandsche poli tiek. De Dultsch-nationalen en de met hen verwante groepen krijgen thans een nieuwe gelegenheid om met hun agitatie zoowel het eigen land als het buitenland te verontrusten. tabletten; £°or I Apoth «n Drogli.i Vergadering van den Raad op Maandag 4 November 1929. des morgens 10 uur. Alle leden zyn aanwezig. Voorzitter de heer J, de Moor, burgemeester, secre taris de heer J. A. de Boer. 9 Mededeelingen en ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd het reglement voor het Burgeriyk Armbestuur. Het zelfde college zond be richt van ontvangst van de verordening, waarbij het telen van bepaalde aardappelsoorten wordt verboden, ten einde de wratziekte tegen te gaan. Door den heer Jb. Nannls is aangenomen de benoe ming tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim te Oudesluls. De benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur is aangenomen door de dames L. VaderHopman en N. Kroonenburg— Schoorl en de heeren J. Komen, W. Klok, H. Rezelman en J. Vcuger Gz. Van de commissie van den legwedstryd te Westgraft- dqk is ingekomen een adres met toelichting, houdende verzoek haar een jaariyksche bijdrage te verleenen ten behoeve van den legwedstryd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, ook al om geen precedent te scheppen ten aanzien van de controle- en fokvereenigingen. Zonder bespreking wordt aldus met algemeene stem men besloten. B. en W. stellen voor tot vaststelling van een ver ordening tot verdeeling van de gemeente Zijpe In stern- districten voor de verkiezing van de leden van den Raad. Toegelicht wordt dat het daarbij de bedoeling is een gedeelte van de wijken A. B. en L., van Burgerbrug en omgeving en Hazepolder ln te deelen by de wyk Petten. Aldus wordt besloten. Geen warme dronk by de boterham. In behandeling komt het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de Oudercommissie te Bur gerbrug, ojö gedurende de wintermaanden warm drin ken te verstrekken aan de schoolkinderen, die in de middaguren overblijven. De meerderheid van B. en W. stelt voor aan genoem de Oudercommisssicn in deze gemeente, die een daar toe strekkend verzoek indienen een subsidie te ver leenen van f 1.— per winter per leerling, die in de middaguren overblijft, voor het doen verstrekken van warme drank aan bedoelde schoolkinderen; de re geling van een en ander over te laten aan dc Ouder commissie en het onderwijzend personeel. Bij het on derzoek dat B. en W. hebben ingesteld naar het aantal kinderen, dat voor een verstrekking in aanmerking zcu komen, bleek het aantal totaal ongeveer 370 te bedragen. Door het hoofd der school te Burgerbrug was mede gedeeld dat de Oudercommissie zich de regeling aldus dacht, dat de onderwijzers die in het middaguur In de school blijft, thee schenkt en de bekers eigendom der gemeente blijven. Voor Burgerbrug met 34 kinderen die overblijven, werden de kosten op ongeveer f 40 geraamd. De heer Van der Sluiis merkt allereerst op. dat de meerderheid van B. en W. de wethouders het hierboven vermelde voorstel doen, en dat het hem spijt, dat er in dezen een meerderheid en een minderheid is, want dat systeem juicht spr. niet toe. Uitvoering van de regeling door het gemeentebestuur werd niet mogelijk geacht en daarom wordt voorgesteld de regeling aan de Ouder commissie over te laten. Ook do kosten zijn niet bere kend, en de meerderheid van B. en W. stellen voor dat de bijdrage wordt vastgesteld op f 1 per leerling per winter. Er dient rekening mee te worden gehouden dat meerdere Oudercommissies een gelyke verstrekking aan de kinderen willen doen toekomen. De wethouders oordeelen het niet zoo'n luxe dat den kinderen warm drinken wordt verstrekt en daarom wil len zy op het verzoek ingaan. De Voorzitter is niet voor het toestaan van het ver zoek, wèl wanneer het alleen betrof kinderen die minder gezond waren en kinderen wier ouders flnantieel niet in staat zijn hun kinderen zoo iets te verstrekken. Om een bedrag van f 370 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor gezonde flinke jongens en meisjes, gaat spr. te ver. De ouders hebben tot plicht om voor hun kinde ren te zorgen. De gemeente heeft al emer extra uitga ven, als het rijden van kinderen naar de bijzondere school te 't Zand. Wat de gemeente wetteiyk wordt op gelegd. En als het de verstrekking aan arme of zwakke kinderen betrof, dan zou spr. geen thee verstrekt willen zien, maar een glas warme melk. De heer Van der Oord merkt op dat de kinderen, die 's middags over blijven, hun brood in een verwarmd lo kaal opeten. Voor de gezondheid zal dat overblyven dus geen nadeel opleveren. Iets anders was het wanneer het betrof arme kinderen die een hsirde korst brood moeten eten. De heer Blom zegt dat te Burgerbrug de verstrekking vorig jaar heeft plaats gehad. De Voorzitter: Ja, één dag. De heer Blom: Dat is niet veel. Of het nu arme of rijke kinderen betreft, de rijkeren zouden door middel van een thermoflesch warm drinken kunnen moenemtn, maar een thermoflesch is toch niet iets voor kinderen. Waar blijkens de opgave ln Petten geen kinderen voor de verstrekking in aanmerking zouden komen, zegt spr. dat er in Petten toch ook kinderen zijn die op een tame- lijken afstand wonen en als het slecht weer is. over- biyven. In dat geval zou spr. dus de regeling ook tot Petten willen uitstrekken. De Voorzitter deelt mede, dat er biykens bericht, In Petten 5 kinderen zijn, die overblijven, maar dat die naar familieleden gaan. De heer Van der Sluijs wijst op de moeilijkheden om te schiften by het nagaan welke ouders het wèl en welke het niet kunnen betalen en dat de dokter er bij tc pas zou moeten komen om te verklaren wat zwakke kinde ren zyn. Doorvoeren tot alle kinderen werd daarom door de wethouders beter geacht, de kosten zyn voor onze gemeente geen onoverkomelijk bezwaar. De heer Bellis merkt tot den Voorzitter op, dat het rijden van schoolkinderen naar den R. K. school te 't Zand gebeurt van rijke zoowel als van arme kinderen. Spr. zal het voorstel der wethouders graag steunen. De heer Bruin zegt dat al vraagt het van de gemeente geen groot offer, spr. toch tegen het voorstel zal stem men, omdat men op deze wijze te veel kleine offertjes zou krijgen. Spr. wijst er op hoe de kinderen bij een beetje behoorlyk weer hun botorham spelenderwys op eten, en nu ze In een verwarmd vertrek kunnen blijven, zou spr. deze uitgaaf niet willen toelaten. De heer Doorn tllet er ook de noodzakelijkheid r.ict van in en heeft een paar vrouwen van arbeiders ge sproken, die het zelf ook niet noodzakeiyk vonden. Als er maar een warm lokaal beschikbaar is. Spr. betwyfelt of het aanstonds tot circa f 400 beperkt zal blijven en oordeelt dat men aanstonds op alle manier aan de ge meentekas zal tornen. De heer De Boer is van meening dat van f 1 per win ter per leerling geen warme thee verstrekt zal kunnen worden, de kosten zullen minstens 5 cent per kind be dragen. want degene die het doet zal wel f 1.50 vra gen, en spr. denkt dat de verstrekking dus uit warm water zal bestaan. De heer Van der Sluijs merkt op dat het voor?te! is om de regeling aan de Oudercommissie over te laten, en dat de subsidie niet meer dan f 1 per leerling zal be dragen. De heer De Boer erkent dan te ver te gaan, maar hij zal tegen het voorstel stemmen. De heer Nannis begrijpt de tegenstand van dit mooie voorstel niet. By de ouders bestaat het streven om -by hun brood warm drinken te hebben omdat 't hun goed doet. en spr. denkt dat het ook bij de kinderen het ge val zal zijn. Het gaat om de kinderen van 8 scholen en daarvoor kan de raad gerust f 400 voteeren, voor dit be langrijk vraagstuk. Spr. hoopt dat het voorstel zal wor den aangenomen, het is in het belang van het kind en spr. acht het buitengesloten dat één onzer gemeentena ren tegen een dergelijke uitgave zal ageeren. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 5 stem men, voor stemden de heeren Bellis, Blom, Smit, Van der Sluijs en Nannis. Productief werk en uitkeering by werkloos heid. Van de besturen der afdeeling 't Zand van den R. K. Landarbeidersbond en van do afdeeling „Oudesluls" en ..St. Maartensbrug" van den Modernen Landarbeiders- bond waren verzoeken ingekomen om productief werk en uitkeering bij werkloosheid. B. en W. stellen voor: le evenals vorige jaar een bijdrage van 25 pet. van het uitbetaalde arbeidersloon tc verleenen voor het doen verrichten van productief werk, ter bestryding van de werkloosheid; 2e aangehuwde landarbeiders cn kostwin ners, die uitkeering genieten uit een werkloozenkas, een toeslag op deze uitkeering te geven van f 0.60 per dag, benevens een kindertoeslag van f 0.75 per week en per kind beneden den 14-jarigen leeftijd. Deze belde voorstellen worden gedaan door het ge- heele college van B. en W. doch de heer Nannis, wil als minderheid in dat college den gevraagden toeslag aan ongehuwde werkloozen zien uitgekeerd, n.1. 30 cent per dag, omdat er ongehuwden werkloozen kunnen zijn die hun geld aan het gezin hunner ouders ten goede doen komen en de vader van dat gezin wel ongeorganiseerd kan zyn. By de werkverschaffing zijn die ongehuwde georganiseerden bovendien uitgesloten. Als vierde punt wordt door den Modernen Arbeiders bond gevraagd een regeling voor steun aan uitgetrok- kenen. Spr. berekent hoe byv. 50 georganiseerden uit de bondskas, gedurende 7 weken trekken f 2940, waaraan de gemeente betaalt f 475, en de verzekering dus de ge meente een voordcel oplevert van f 2465, Door den toe slagregeling zal do uitkeering aan die 50 personen wor den f 4200, waarvan de gemeente betaalt f 1735. Tegen over deze 50 georganiseerden stelt spr. 50 ongeorgani seerden, die door het Armbestuur geholpen zullen moe ten worden gedurende die 8 weken. Wel heeft de meer derheid van B. en W. verklaard, dat als de werkloos heid 8 weken duurde, evenals vorig jaar wel zou worden ingegrepen en spr, is overtuigd dat dit ook wel zal ge-

Schager Courant | 1929 | | pagina 5