DE LANGENDIJKER GRÖENTENVEILINGEN. Uit onze omgeving. HOOGWOUD. BARSINGERHGRN. HARENKARSPEL. HEERHUGOWAARD. NIEUWE NIEDQRP. SINT PANCRAS. WIERINGEN. beuren, maar de organisatie van spr. zou graag zien dat na 8 weken werkloosheid de georganiseerden nu reeds de zekerheid kregen dat met een uitkeering van f 12 per week werd doorgegaan, opdat zij dan zelfstandig blijven. De heer Dlgnum vraagt hoe B. en W. denken te doen als de toestand van verleden jaar zich herhaalt. Wordt het dan op denzelfden manier geregeld. Da Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dan in overleg zullen treden met den raad. Do heer Van der Sluijs wil zich voorloopig bepalen tot de voorstellen van B. en W. In de adressen wordt reeds gewezen op een paar boerderijen die voor bloem bollencultuur in ordo gemaakt moeten voorden. Als die In aanmerking komen voor de 25 pet. bijdrage, zullen we do werkloosheid al tamelijk onder de knie hebben en spr. hoopt en vertrouwt dat dan het onder 2e niet in toepassing zal behoeven te worden gebracht. In het adres wordt ook nog gevraagd den georganiseerden voorrang te geven, maar daar wenschen B. en W. niet op In to gaan, omdat zij In werkloozen uitsluitend zien een arbeider zonder werk. De heer Doorn zegt dat ln het adres reeds gewezen wordt op de bijdrage van 25 pet. voor de boerderijen van Klaver en Slijkerman, maar spr. zou de menschen nu maar niet wakker willen maken. Ze kunnen wel niet eens van de bijdrago willen profiteeren. De heer Van der Sluijs zegt dat altijd kan worden overwogen of de subsidie als dan niet zal worden ver leend. Do heer Bruin zal do beide voorstellen, ondersteunen, vooral het eerste juicht hij toe; er zijn polders die er al tamelijk gebruik van maken. Met algemecno stemmen worden de beide voorstellen van B. en W. aangenomen. De heer Nannls stelt nu voor om ook aan de onge huwde georganiseerden een toeslag te geven en wel van cent per dag. De heer Van der Sluijs meent dat als zulke onge huwde georganiseerden hun geld aan de ouders overrei ken, dat gezin ook wel In staat zal zijn de huishouding een beetje gaande te houden. De heer Dlgnum oordeelt dat de gemeente de onge- huwden maar niet te gauw moet helpen. De controle wordt al moeilijker, de uitgaven steeds grooter. De heer Bruin oordeelt er ook zoo over en spr. zegt dat als men ziet hoe abnormaal die jonge klanten hun geld stuk gooien, zij dan eerst maar eens tot ander in zicht moeten komen. De heer Doorn wil ln dat voorstel-Nannis ook niet te hard bijten. Het voorstel-Nannis wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor de heeren Bellis, Blom en Nannis. De heer Bellis meende eerst een b!ar.co-stem uit te brengen. Wat een sterk protest uitlokt.. Wat den steun aan uitgetrokkenen betreft, wijst de heer Elom er op, dat als een georganiseerde 7 weken trekt uit een werkloozenkas, die georganiseerde uitge trokken is. Heeft die georganiseerde gedurende 3 jaren de maximale uitkeering gehad, dan ls hij reeds direct uitgetrokken. En voor die personen is het dus gewcnscht nu reeds to besluiten dat de uitgetrokkenen een uitkee ring uit de gemeentekas krijgen van f 12 per week. Wel heeft de heer Van der Sluijs gezegd, dat het niet veel zal voorkomen, maar spr. oordeelt dat het dan oolc gcon bezwaar ls om het voorstel aan te nemen Spr. vraagt of het zooeven genomen besluit ook geldt voor de georganiseerden ta Petten. Medegedeeld wordt dat het alleen betrof de-georga niseerden van de Landarbcidersbonden. De heer Van der Sluijs herhaalt, dat als de werk loosheid dusdanlgen omvang neemt, dat er uitgetrok kenen komen, de raad bijeengeroepen zal worden, om te beslissen hoe te handelen. Bij monde van den heer Nannis, zegt spr., is verklaard, dat in onze gemeente niemand der georganiseerden reeds direct uitgetrokken ls. De heer Nannis zal geen voorstel doen, hij ls over tuigd, dat de gehcelo raad weer zal besluiten, een uit keering van f 12 aan uitgetrokkenen te doen toekomen, maar de organisatie vraagt een directe toezegging om zelfstandig te blijven, en niet aangewezen te zijn op hot Armbestuur. De heer Doorn zegt dat als we weer zoo'n winter als vorig jaar krijgen, de raad wel weer zal ingrijpen en den georganiseerden wel weer /«en gang naar het Armbestuur bespaard zal blijven. EnSpr. zou de raad nu niet direct aan banden gelegd willen zien, we zitten hier met andermans gold en spr. doet er niet aan mee, dat men zou oordcclcn, niet naar werk behoeven te zoeken, omdat f 12 klaar liggen. Z.i. zou dat de ar- beidsschuwheld bevorderen. Do heer Nannis meent tegen die uitlaten ten sterkste te moeten protesteeren. Uit het adres van de organisa tie blijkt wel dat er van arbeidssehuwheid geen sprake ls. Spr. herhaalt daarom ten sterkste te moeten pro- te-.Ueren. iioewel deze spr. tevoren had verklaard geen voorstel to zullen doen stelt hij nu voor te besluiten aan d uitgetrokkenen een uitkeering van f 12 per week te verstrekken. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor de hcoren Bellis, Blom en Nannis. (REST MORGEN). Slapte aan de veilingen, ofschoon groote voorraden aanwezig zijn* Bloembollencul tuur en de force majeure door de strenge vorst. Uitspraak van 't scheidsgerecht. Lage prijzen bleten en wortelen. Witte kool even- eens laag ln pr^s. Statlonnaire prezen deT andere koolsoorten. Weinig vraag uit het buitenland. Bevredigende prezen voor bloem kool, kleine aanvoeren. Het Is momenteel slap aan onze groenteveilingen. Niet dat het aan producten ontbreekt, welke ter markt kun nen worden gebracht, integendeel, de voorraden stapel- groenten zijn groot. Wie tusschen de akkers doorvaart en zijn blik laat welden over deze uitgestrekte tuinbouw streek, ziet do uienhoopen in honderdtallen verspreid staan. Met groote vletten en andere vaartuigen ziet men de tuinders hun winterkool binnenhalen en groote mo torvaartuigen komen van heinde en ver met ladingen winterkool. Buitengewoon druk hebben de tuinbouwers het de laatste weken met dezo winterkool-campagne. De drukte van het bollenplanten Is nu weer voorby We hoorder., dat weer verschillende bouwers hun geluk gaan beproeven in de bollen-branche. Er zijn weer ver schillende kweekers bij gekomen. Zoo breidt do bloem bollencultuur zich al meer uit. Een flinke afdeeling van do vereenlging voor Bloembollencultuur geeft hier lei ding aan en en ander, en steeds grooter worden haar bemoeiingen. De blocmbollenvelling, dezen zomer begon nen, heeft ongetwijfeld toekomst, wat het volgende Jaar door do uitbreiding der cultuur, ook ln den omtrek, nog beter zal bewijzen. Binnen enkele dagen wordt ook nog ccn Gladlolenvelllng gehouden, waarmee de verbouwers van gladiolen ongetwijfeld ten zeerste ln hun schik zul len zijn .Voor sommige bollenkweekers is het afgeloo- pen Jaar ongunstig geweest als gevolg van de uitspraak van het scheidsgerecht, dat het niet-kunnen-leveren der op de voorveilingen verkochto bollen als reden van force majeur© heeft verworpen en de verkoopers verplicht de schade, uit wanprestatie ontstaan, te vergoeden. De tuin bouwers mogen hieruit leeren, dat men door schade en schande wijs wordt, doch men vergete niet, dat mon ter verkrijging van die wijsheid de schade op prijs dient te stellen en God voor do schande te danken, zooala De Gonestet het ons heeft voorgehouden. Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer zacht werken. f0.65 per flacon. Het veillngswezen outilleert zich intusschen steeds be ter. Na de groote uitbreiding te Noordscharwoude, waar door een gebouwencomplex is ontstaan, dat een kolos salen indruk maakt, en de voorbereiding voor nog groo ter uitbreiding, is de Langendijker Groenten-Centrale te Broek op Langendyk thans een gebouw rijker geworden dat opvalt door zijn uitgebreidheid, zijn soliditeit en zijn modernen bouwtrant Binnen zeer korten tijd mag de ingebruik-name tegemoet worden gezien. Het zal dan voor sommige aangevoerde producten ais tijdelijke op slagplaats kunen dienen, terwijl tomaten- en uiensor- teermachine er een onderdak zullen vinden. De tuin bouwers vinden in deze machines 'n prachtig middel om de tomaten en uien tegen een kleine vergoeding te laten sorteeren, wat ongetwijfeld vocrdeeliger zal uitkomen, dan het sorteeren uit de hand. Zoo vervolmaakt zich ook hier de veiling ln technisch opzicht en weten de leiders profijt te trekken van de gemakken, die de vooruitgang op allerlei gebied den mensch deelachtig doet worden. Waren de aanvoeren in de afgeloopen week niet groot met de prijzen was het over 't geheel genomen niet be ter. Het buitenland komt nog niet aan de markt, wat eerst verwacht wordt, als het gaat winteren. Op het oogenblik, bij het vrij zachte weer, heeft men nog geen gebrek aan onze groenten. Bieten en wortelen, waarvan in totaal een 9-tal spoor wagens werden aangevoerd, brachten prijzen op, die niet loonend kunnen genoemd worden. Voor groote worte len werd van f 1.902.70 betaald, kleine brachten f 0.70 1.70 op. Bleten brachten Woensdag te Noordschar- woudef 0.702.40, aan de Broeker veiling werden ze be taald met f 1.10—2.80. Uien golden Maandag van f 3.703.90, Zaterdag van f 3.40—4.20, drielingen brachten van f 1.802.80 op, ter wijl voor nep van f 45.40 werd betaald. Grove uien werden verkocht voor prijzen die lagen tusschen f 3.70 i.40. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep rond 9 spoorwagens. Met den aardappelenaanvoer loopt het op zijn eind. Slechts kleine hoeveelheden werden aangevoerd. Er waren nog Schotsche muizen onder, een zeldzaamheid in de maand November. De prijs ervan was zeer slecht, daar de meeste beneden de f 2 werden verkocht; een enkele maal kon even boven de f 2 worden bedongen. Voor blauwe winteraardappelen werd van f 3.203.40 gemaakt. Bravo's brachten f 2.20 op en Eigenheimers f 1.70. De aanvoer van bloemkool was ook niet bovenmate groot, ofschoon het weer zeer meewerkte. Er werden nog geen 30.000 stuks aan belde veilingen aangevoerd, waarvan ruim 5000 aan die te Noordscharwoude. Hier liepen de prijzen niet zoo ver uiteen als te Broek; zij lagen namelijk tusschen f 10.90 en f 18.50. De hoogste prijs werd besteed voor de groote, mooie kooien. Aan de veiling van de L.G.C. werd Maandag f 12.1018 besteed, Vrijdag f 7.5022.80, Zaterdag f 1523. Tweede soort werd Maandag betaald met f 1.301.80, Vrijdag bracht ze f 2.806 op, Zaterdag f 3.207.20. Chineesche kool gaf ook eer een tamelijk groote afwisseling te zien in de prijzen, die over 't geheel ge nomen, laag waren. Zoo werd Maandag aan do Broeker veiling f 1.20 tot f 2.10 besteed, Dinsdag te Noordschar- v/oude f 25.50, Donderdag echter f 0.501.40, terwijl Zaterdag aan de veiling der L.G.C. f 1.10f 2.40 werd betaald. In totaal werden 28000 stuks aangevoerd. In het laatst der vorige week waren do roode-kool- prijzen eenigszins beter. Dit avans kon ook deze week bewaard blijven, met nog een kleine vooruitgang. De noteering was Maandag te Noordscharwoude f 2.404.20, te Broek f 2.6(^-5. Voor groote kool kon in den loop der week ongeveer f 3 worden gemaakt, terwijl het mooie kleingoed nog tot f 5.40 opbracht. Zaterdag was de noteering te Noordscharwoude f 2.305.70. Voor kaïe roode werd van f 1.702.90 besteed. In 't geheel werden 48 spoorwagens aan belde veilingen aangevoerd. Gele kool steeg deze week tot boven de f 6, n.1. f 6.40, wat betaald werd voor 2 a 3 ponds kool. Dit was echter een uitzondering; f 5.205.60 was de prijs, waartegen die soort meestal verkocht werd. Groote gele bracht van f 3 tot f 4 op. Aanvoer aan beide veilingen 8 spoorwa gens. Minder goed liep het met de witte kool. Ofschoon de aanvoer aanmerkelijk achteruitliep, gingen de prijzen ook naar beneden. De noteeringen lagen meestal tus schen f 1 en f 1.20; aan de veiling van den Noorder- marktbond kon Vrijdag echter niet meer dan f 0.601 worden gemaakt. Zaterdag f 0.701. Hier werden 20 spoorwagens geveild, aan de Broeker veiling 8. Voor Deensche witte kon, wat het mooiste klem- goed betreft, tot f 4 per 100 K.G. worden gemaakt De grootste of minder groote van eenigszins afwijkende kwaliteit bracht van f 1.401.80 op. De daartusschen liggende werd voor f 1.603.80 verkocht. Aangevoerd werden 22 spoorwagens," waarvan 17 aan de veiling te Noordscharwoude. Vrijdagavond werd ten huize van den heer H. Bak ker de vergadering gehouden, waarin de commissie verslag zou uitbrengen omtrent hunne werkzaamhe den, resultaat en verder te nemen qjaatregelen be treffende de Schoolkwestie alhier. Een 2ó-tal belanghebbenden, waaronder cenige da mes, waren aanwezig. De commissie bestond uit de heeren Joh. Veerman, G. Hemkc en F. L. Bakker, waarvan eerstgenoemde als voorzitter voor deze vergadering zou optreden. Hij heette dan ook de aanwezigen welkom, en hoopte op een zakelijke behandeling en bespreking. De heer Jac. Louw gaf een kort overzicht van de vorige vergadering. -De heer Veerman zou ook verslag doen en begon mee te deelcn dat de commissie in opdracht van do vorige vergadering, een adres aan den Baad had gezonden, waarin verzocht werd de schoolwijken we der terug te brengen zooals ze voorheen waren en om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het aanstel len van een derde leerkracht. Tevens was er een schrijven bij gesloten, waarin verzocht werd in de gelegenheid te worden gesteld een en ander mon deling toe te lichten. Aan dit laatste verzoek werd voldaan en zoo ontvingen alle drie commissieleden een uitnoodiging voor de bewuste en bekende raads vergadering waar het adres is behandeld. Voor open bare vergadering was de burgemeester niet, als mo tief aangevend, dat de Baad wel uit zeven doch niet uit tien personen bestond en zoodoende gebeurde onze toelichting in comité. Geheimhouding werd ons niet opgelegd. Uitvoerig bracht spreker naar voren, hoe men hier reeds vele malen bij den Baad had geprobeerd om verbetering te brengen in het onderwijs aan onze school en steeds nul op rekest. Zelfs toen wij een assistent wilden aanstellen op onze eigen kosten, bleek men zelfs hier nog togen tc zijn. Uit de ant woorden van de raadsleden bleek echter, dat zij van al deze dingen weinig of niets meer afwisten, ter wijl burgemeester meende, dat de wet zulks niet toe liet Komende tot de wijkvcrdeeling, merkte de heer Vijn op dat er nooit geen schoolwijken waren geweest. Hierop antwoordde ik, aldus de heer Veerman of men dan ook niet meer wist dat de heer Kos indertijd ver zocht had oin zijn kinderen aan do school te Hoog woud toe te laten. Als nu kreeg het raadslid, de heer Bossen gelegenheid zijn bezwaren tegen een derde leerkracht uiteen te zetten en zeidc dat hij tegenstan der was en dat hij bang; was dat dan de f2000. subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur in het ge drang zou komen en dat de gemeente al zulke hooge bedragen moest betalen voor het Hooger Onderwijs, terwijl de kinderen van arbeider Boldewijn (deze wo nen tegen Aartswoud aan) gemakkelijk de school van Hoogwoud konden bezoeken.Loopen is gezond, aldus de heer Bossen en anders gaan ze maar op de fiets. Deze verdediging noemde de heer Veer man prut en onbenullig. Verder bleek dat de Raad zich weinig bekommerde over onze school. Hierna volgde de openbare raadszitting, waarvan een ieder de verslagen wel in de couranten zal heb ben gelezen en waarvan het resultaat is geweest, de schoolwijken weer terug te brengen als voorheen en geen derde leerkracht aan te stellen. Het advies van de commissie is, gezien het berei ken van eenige resultaten, om op het oogenblik niet verder te gaan, doch om de commissie in stand te houden en steeds op de bres tc staan indien er weer gevaar mocht dreigen of men aan onze rechten ging tornen. Na deze zakelijke en netto uiteenzetting verkreeg de heer S. Kriek het woord. Deze wil in de eerste ilaats een zeer ernstig woord van protest richten aan iet raadslid Bossen, die als komende en nog steeds be- hoorende tot de onderste lagen der maatschappij, het allereerst aangewezen was, om het volksonderwijs op do lagere school, met al de in hom zijnde krachten te verdedigen en verbeteren. Dagelijks toch on dervindt hij zelf aan den lijve de tekortkomingen van goed onderwijs. Het is onverklaarbaar, dat zoo iemand zich kan verzetten tegen het aanstellen van een derde leer kracht, aan een school met, twee leerkrachten voor 70 leerlingen, waar een onderwijzer voor 4 klassen moet zorgen. Hier dient een woord van protest, het welk dan ook door de geheele vergadering wordt aanvaard. Verder zegt de heer Kriek, ook volkomen met het advies van de commissie mede te kunnen gaan. Gezien het tegenwoordige aantal kinderen, kunnen wij goeden moed hebben, om toch spoedig in het door de wet gestelde aantal kinderen te komen, welke ons het recht geeft op een derde leerkracht. Vooral de werkgevers kunnen hieraan meewerken, om vooral protestantsche arbeiders in hun dienst te nemen. Op de vraag van een der aanwezigen, om uitleg ging van de wet, zegt de heer Veerman, dat het ge middelde aantal van 73 er moet zijn gedurende het vorige jaar, hetwelk verkregen wordt door vier ach tereenvolgende kwartaalstellingen. De heer Jac. Louw vraagt, of men, indien de wijk- strubbelingen er niet waren geweest, wij dan het wet telijk aantal reeds hadden bereikt. De heer Veerman antwoordt van niet. Do heer Wit, wonende aan de Gouw, en vallende buiten de tegenwoordige vvijkverdeeling, van onze school, zegt, dat zijn dochtertje thans weer aan de school te Aartswoud is geweigerd. Behoorende tot die gene, welke bij een vorengaande weigering twee pro cessen-verbaal hebben opgcloopen (welke echter nooit zijn uitgevoerd), zou hij gaarne een adres aan den Baad richten om uitvoering van de bekeuring, om zoodoende een uitspraak te krijgen betreffende het recht van den Raad om schoolwijken te maken. Op een vergadering heeft Mr. Oud verklaard, dat de wet in deze niets voorschrijft of bepaalt. De vergadering is van meoning, dut dit meer op den weg ligt van den heer Wit persoonlijk en zou hier aan gaarne steun verleoncn. De heer Veerman stelt thans voor, om de commissie te laten bestaan, zooals het advies luidt, niet om dat ik zoozeer voor een haantje ben, doch omdat ik het noodig oordeel. Er gaan echter stemmen op, of het niet wcnschelijk is, dit nu verder aan de Ouder commissie over te laten. Hiertegen worden verschil lende bezwaren naar voren gebracht en men wijst er op, dat de Oudercommissie meer voor interne aan gelegenheden is, terwijl er nog meer bezwaren worden aangevoerd. De heer Kriek zegt, laten we deze commissie be houden, desnoods met 2 personen uitbreiden. Een, an der zegt, gehoord te hebben, dat de school te Hoog woud door verschillende omstandigheden kinderen kwijt raakt en vraagt, of hier ook weer gevaar voor onze school kan ontstaan. Men is er voor, paraat te blijven, om, mocht er gevaar te duchten zijn, het hoofdmotief, n.1. stichten van een neutrale school, weer naar voren te brengen. Ook wordt het betreurt dat men hier op onze plaats geen raadslid bezit, deze zou in deze kwestie, ten allen tijde ons goed recht kunnen en willen verdedigen, hetgeen thans in het geheel niet geschiedt. Vele andere middelen worden nog naar voren gebracht, om tot hst gcwcnschte doel te geraken, n.1. verbetering van \iet onderwijs op on ze school. Ten slotte wordt besloten, deze commissie te behouden, volgens hun eigen advies en deze uit te breiden met twee leden. Na gehouden stemming worden hiervoor benoemd de heeren Joh. Bakker en W. G. de Boer. Hierna gaat de heer Veerman over tot sluiting van deze zakelijke, aangename en gezellige vergadering met woorden van dank aan de aanwezigen en in zonderheid aan de pers, die als altijd op ons ver zoek aanwezig is om het behandelde wereldkundig te maken. Door den Ontvanger der registratie te Den Helder is aan verschillende ingezetenen dezer gemeente een ver gunning uitgereikt om in den Wleringermeer te vis- schen. I De dienstplichtige J. Bruin der lichting 1930 uit deze gemeente, die op 5 October j.1. werd ingelijfd bij de Trelnafdeeling der IVe Artillerie-Brigade te Utrecht, is wegens lichaamsgebreken uit den dienst bij de Lana- macht ontslagen. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid ls het aandeel dezer gemeente in het subsidie inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 over het eerste kwartaal van 1929 bepaald op f 112.56. Naar wij vernemen, zal de medewerking van de tooneelvereeniging „Liefdadigheid" aan het welslagen van den feestavond van de Vereenlging „D.OG." op 14 November a.s., bestaan In het opvoeren van een panto- mine. Bij de op Maandag j.1. gehouden rekening van het Veefonds alhier, bleek dat verzekerd waren over de maand Augustus'810 koeien, 97 kalveren, September 793 koelen, 97 kalveren, en October 826 koeien en 94 kalve ren. Het fonds had een verlies van 5 stuks. De omslag werd bepaald op: Augustus f 0.30, September f 0.10 en October f 0.60. De geheele schade bedroeg f 825.02*4. DIRKSHORN. Bij de Ned» Herv. Gemeente alhier zijn herkozen resp. tot Kerkvoogd en Notabel, de heeren A. Kistemaker en J. Wartenhorst. In het bericht van Zaterdag uit Dirkshcrn komt een fout voor, n.1. dat de motorcursus niet begint met 3, doch met 35 deelnemers. Politie. Gevonden: een heerenrijwiel. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand October 1929. Geboren: Martinus Nicolaas, zoon van Martinus Bruin en Brigitta Elisabeth Ligthart Johanna Elisabeth, dochter van Bartholomeus van Duin en Johanna Maria Spaans. Cartharina Geertruda Maria, dochter van Pieter Langedijk en Dieuwertje Molenaar. Pleter, zoon van Pieter Meester en Maria Schuitemaker. Roelof Jan, zoon van Johannes Everhardus van Dort en Antje Nieman. Agatha Cornelia, dochter van Jacobus Caspar Smit en Anna Elisabeth Broers. Ondertrouwd en gehuwd: Johanes Bruin en Veronlka Tesselaar. Roelf IJpma en Trijntje de Vries. Pie ter Luikes Butter en Maria Berkhouwer. Overleden: een als levenloos aangegeven kind van Jo- han Ente en Maria Anna Rijser. Klaas Leijen. oud 76 jaren, weduwnaar van Trijntje Slikker. 1A-vanVALKEMBURG'S-' ■LF.VlLRTRAAp r I.F.EUWARDEN' Het combineeren der Herv. Gem. alhier met die te Veenhuizen, heeft er nog niet toe kunnen lelden, dat de predikants-vacature werd vervuld. Ook het op Ds. Ten Bruggencate, candldaat te Osscndrecht, uitgebrach te beroep had geen suces. Deze heeft n.1. toezegging van beroep aangenomen naar Berkenwoude. ...Zondagavond j.1. trad ten huize van den heer J. Peet oom alhier op de bekende tooneelvereeniging „Ormenio" van Anna Paulowna. Al hadden we reeds veel gehoord en gelezen van de prestaties dezer vereeniging, we waren tot nu toe niet in de gelegenheid geweest daarvan eens persoonlijk te genieten. De eerste kennismaking echter is dezen avond er eene gev.-ordcn, die ons nog lang zal heugen. Het opgevoerde stuk „Ynske", waarmee „Orme nio" reeds vele lauweren heeft geoogst, werd door een tamelijk groot aantal bezoekers met aandacht beluisterd. We zullen van den Inhoud geen verslag doen, doch willen ons beperken tot eenige korte aanteekeningen. Fabricius heeft dit tooneelspel op meesterlijke wijze ge schreven. Het publiek heeft den geheelen avond blijk gegeven van groote belangstelling in het zoo wadr, diep gevoelig beschreven stuk, dat om zijn boeiend' spel veel succes had. De schrijver toonde zich bekwaam ln de karakterteekening, dat met meesterhand is geschied. Men treft er naast de mooie, teedere fragmenten aan, brokken van heftig oplaalcnden haat, tusschen de Kram mers (zigeuner8( en de Kleiers (boeren). Een woord van hulde komt zeer zeker toe in de eerste plaats aan den ijver, waarmee de diverse rollen door het zestal waren ingestudeerd en niet het minst aan den regiseur, den heer P. Visser, wellce beide fac toren samenwerkten voor het behaalde suces hier ter plaatse, welk succes duidelijk bleek uit liet dankbare applaus na afloop van elk bedrijf. Tooneel-aankleeding en grimage van de firma Ridde- rikhof droegen niet weinig tot het welslagen daarvan bij. Het was een avond van groot genot en we hopen, dat „Ormenio" het niet bij deze eene uitvoering zal laten en we haar spoedig weer eens mogen terugzien. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog ecnigen tijd bijeen. GEMEENTE SÏNT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand October 1929. Geboren. Hendrik, zoon van Gijsbertus Schuur en Geertje Duif. Klaas, zoon van Jacob Heinis en Anna Raat. Maartje, dochter van Klaas van der Molen en Trijntje Maria Koolj. Jan, zoon van Amold Post en Neeltje Jong. Gehuwd: Cornelis Slijker en Anna Maria Kost. Overleden: Aaltje Ecbeldijk, 78 jaren, ongehuwd. J.1. Zondagavond gaf de mandolineclub O.K.K., Dir. de heer P. Jongkind een openbare uitvoering in hotel „De Haan" te Hippolytushoef. Muziek en tooneel wer den met zorg opgevoerd, doch er ging zeer veel verloren daar het in de overvolle zaal soms zeer rumoerig toe ging. Wat jammer toch, voor hen die hun aandacht aan het spel willen geven. Tot slot een gezellig, maar druk bal na, besloot den avond. De afd. Wicringen der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, gaf ter inleiding van de „Blauwe Maand" op Zaterdag, 2 November een propa- ganda-avond in de achterzaal van café Eruul te Hippo lytushoef. De belangstelling was zeer groot; de zaal was tot in alle hoeken bezet. De Voorzitter, de heer J. P. Mazure. herinnert er in zijn openingswoord aan, dat deze avond bijna samenvalt met het éénjarig bestaan der afdeeling. Er is ln dit jaar al heel wat werk gedaan; bijna alle aanwezigen hebben dat reeds wel ln een of anderen vorm bemerkt; doch dezen avond hoopt de afdeeling het publiek te toonen, dat de geheelonthouders niet zulke droge en saaie menschen zijn, als vaak wordt beweerd, maar dat zij Integendeel het leven zoo mooi mogelijk willen maken door muziek, zang, goed tooneel, goedo lectuur, liefde voor de natuur enz. Hij wijdt dan nog eenige woorden aan den Jeugdbond voor Onthouding (J.V.O.) die de jeugd van 14 tot 21 jaar ook in deze richting wil ont wikkelen en die dezen avond ook zal toonen, wat er bereikt kan worden. Na eenige uitstekende muziek- en zangnummers, ge geven door de J.V.O.-leden Jan Ay, Jeanne Vos en Gez* Pranger van Anna Paulowna, krijgt het woord de spre ker van dezen avond, de heer P. v. d. Meulcn, algemeen voorzittó* der N.V., die ln een boeiende rede de gevaren van den drank en de noodzakelijkheid der drankbe strijding betoogt. De alcohol, zegt hij, is geen vijand, die met open vizier aanvalt, zij is een verraderlijke vijand, die zich als vriend aandient en pas later zijn waren aard toont. Nu er tegenwoordig veel minder gedronken wordt dan vroeger, wordt van vele zijden gezegd: drankbe strijding is niet meer noodig, het is zoo wel goed. Maar nog steeds is de drankstrijd noodig. wie in zijn omge ving rondziet merkt dat nog dagelijks. Na de pauze, waarin door een aantal dames brochures worden gecolporteerd, volgt een gemeqgd programma. Do J.V.O. van Anna Paulowna geeft „aangcklecde lied jes". bekende liedjes, die gezongen- en tevens ten too- neele worden gebracht. Vooral de „Drie schuimlam- boers" is bijzonder aardig. Drie afdeclJngcn der J.V.O., n.1. Anna Paulowna, Texel cn Wieringen, zingen hierna gezamenlijk hun bondsliederen. De tooneelclub der afd. Wieringen, voert vervolgens op „Het Kind" van Heijermans. Deze eenacter, die vrij hooge elschen stelt, aan de spelers, wordt vlot gespeeld en heeft veel succes. De rollen zijn in handen van de dames Hoogvorst, Vennik, Weerelts en Bakker cn de heeren Mazure en Roode. Na nog eenige muziek- en declamallenummcrs en een voordracht van den heer Hcidema, getiteld: „De Paardegang", die daarmee geweldig succes heeft, volgt als laatste gedeelte van het programma een tweetal ta- bleaux, opgevoerd door do Wieringer J.V.O., getiteld:

Schager Courant | 1929 | | pagina 6