Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. LANGENDIJK. J. G. JANSEN Afslag Varkensvleesch. De kindermoord bij Rotterdam. De a.s. Zuiderzee-Visscherij-tentoonstelling te Enkhuizen. Autohandel en wegenbelasting. Een vaste brug bij Nijmegen. Roofoverval tussehen Alkmaar en Egmond? Gemengd Nieuws. Middeleeuwsche toestanden in Oost- Duitschland. De politieke spanning in Polen. Verkeersongelukken in het Buitenland. De vulcanische uitbarsting in Guatemala. Het Sklarek-schandaal te Berlijn. O.a. vele scholen en hospitalen. Wegen werden aange legd, bruggen gebouwd, spoorwegiynen geelectlficeerd, en de wedstrijd voor de verbouwing van graan heeft dit jaar een buitengewoon mooi resultaat gehad. Niet minder dan een mlllioen QUINTAAL meer koren, Is er dit jaar geoogst dan in het vorige; op zulk een resultaat, dat aan het Initiatief van Mussolinie te danken is, mag Italië waarlijk trotsch zijn. Er zijn hier vreemde journalisten die er bijzonder be hagen ln scheppen alles wat hier gebeurt in een slecht of belachelijk licht te stellen. We lazen o.a. ln een Hol- landsche courant, dat de Duce niet zou willen dat de kroonprins mettertijd zijn vader opvolgde; Umberto waa hem te weinig fascistisch en te goed katholiek: een zoon van den hertog van Aosta had hij als den toekomstlgen koning aangewezen en het portret van dezen jongen prins versierde reeds het sensationeels artikel. De groote vreugde door geheel Italië en ln alle ook volbloed fas cistische krlr.gen over de verloving van den kroonprins en de mislukking van den aanslag zijn lntusschen wel sprekend genoeg. Uit alle huizen wapperde de driekleur en toon Mussolinl !n zijn feestrede zijn blijdschap uit sprak over het feit dat de erfprins ongedeerd was ge bleven, barstte het leger van zwarthemden ln een luid „Viva 11 Principe! Viva Savola!" uit, want er is niemand van het koninklijke huis die hier zóó bemind en populair Is als de mooie en beminnelijke Umberto. Het is lntusschen wel jammer, dat er in onze pers nu en dan zulke onaangename en onware praatjes over Italië de rondte doen; maar er is nu eenmaal een kate- gorie van menschen, die, overdrachtelijk, met een pot zwarte verf rondloopen en zooals baldadige straatjon gens, wier grootste plezier het Is over een mooi pak klecren een veeg te geven, doen zij ook. Heel veel vegen van dat soort krijgt Mussolinl maar het is gelukkig dat menschen noch dingen er een haar slechter om werden in welk ongunstig licht de buitenwereld ze ook heeft pogen te stellen! E. P. STICHTINGEN VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTEN. Wij verwijzen belangstellenden naar een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin een lezing met lichtbeelden wordt aangekondigd in het belang van bo vengenoemde stichtingen. KOOKCURSUS. Vanwege den R.K. Vrouwenbond afd. Schagen, werd den 4den Nov. de eerste les in de edele kookkunst ge geven aan een twaalftal deelneemsters. De cursus wordt gehouden ln de huishoudschool aan de Laan, alhier. MILITAIRE DIENST. Inljjving lichting 1030. Op 4 December a.s. zal eene Inlijving van dienstplich tigen der lichting 1930 plaats hebben voor het Wapen der Infanterie en het Regiment Wielrijders. Deze dienst plichtigen zijn bestemd voor de opleiding tot Onderoffi cier. Biet groot verlof. Op 30 November a.s. worden met groot-verlof naar huis gezonden: de dienstplichtigen van het Korps Lucht doel-Artillerie, ingelijfd op 1 Maart 1929, die van het Regiment Genietroepen, ingelijfd op 17 Juni 1929; die yan het Korps Pontonniers en Torpedisten, ingelijfd op 17 Juni 1029. Vrijstelling voor goed. Bij beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige W. G. Plukker, uit de gemeente Scha gen, voor goed vrijstelling van den militairen dienst plicht verleend, Ingaande op 4 Januari 1930. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering Wlnkellersvcreeniging. Dinsdagavond vergaderde de Lamgendijker Winkeliers- Nering- en Vakvereeniging, ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig met het bestuur 20 personen. De voorzitter, de heer S. Timmerman, opende met •en woord van welkom en hoopte, dat de besprekingen van aangenamen aard mochten wezen, ook in verband met de bespreking van het 25-jarlg bestaan der ver- oeniging. De notulen worden,na een enkele opmerking goed gekeurd. Van don heer W. Luiting is bericht Ingekomen, dat hij •ijn benoeming als lid van de commissie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, wegens familie-omstandighe den niet aanneemt. De voorzitter deelt mede, dat nog aangewezen zijn voor de feestcommissie, de heeren E. van Zijl, Oud- karspel, K. Boot Jr., Noordscharwoude en A. Dekker, Broek op Langendljk. De heer J. Schoenmaker zegt, dat het niet volgens het besluit van de vorige ledenvergadering is, dat het bestuur commissie-leden aanwijst. Deze dient de le denvergadering te benoemen. De voorzitter zegt niet wijzer te wezen, dan dat het bestuur de commisicleden zou aanwijzen. De heer D. Zeeman zegt, dat het bestuur algemeen van oordeel was om een commissie aan te wijzen. Na eenige discussie vraagt de voorzitter of de ver gadering met de genoemde commissie accoord kan gaan. Aldus besloten. Als commisielid voor den heer Luiting werd aange wezen de heer K. Stam te Zuidscharwoude. Ais nieuw lid werd aangenomen de heer H. Dlrks te Zuidscharwoude Bestuursverkiezing. Wegens bedanken van den heer K. W. Möller moet een nieuwe stemming plaats vinden. De voorzitter zegt dat het niet gaat om de functie van secretaris, daar de functies onderling ver deeld worden. (De heer H. Plersma is als secretarie- aangewezen inplaats van den heer H. Hart). Na vrije stemming vindt een herstemming plaats tuschen de heeren J. de Bakker, Zuidscharwoude en K. Boot Jr., Noordscharwoude. Met 11 stemmen tegen 8 stemmen op den heer Boot, wordt de heer J. de Bakker gekozen. Onder applaus ncamt de heer de Bakker zijn benoeming aan. Hot 28-jarig bestaan der vereenlging. De voorzitter vraagt of een der leden ook een voor ste! heeft. De heer J. Schoenmaker vraagt wat debedoellng is met de festiviteiten, over den geheelen Langendijk of de gemeenten afzonderlijk. De voorzitter zegt dat het de bedoeling was om een feestavond te houden voor do leden, evens een etalage- wedstrijd te organiseeren. Oe heer Boet etrlt voor om vanwege de vereeniging over het geheele jaar festiviteiten vast te stollen. Do maand Maart acht spr. niet de geschiktse maana, wel iets later. De voorzitter antwoordt, dat allen hel met dit laatste wel eens zullen zijn doch in verband met het 25-jarig bestaan zelve is het wel gewenscht ln de maand Maart iets te doen. De heer Zeeman zag gaarne dat vanuit de vergadering een plan naar voren kwam, welk plan de commissie met het bestuur kan uitvoeren. De heer Boot is er voor om op twee verschillende da tums een winkelweek te houden, n.1. voor Oudkarspel- Noardscharwoude en Zuidscharwoude-Broek op Lan gendijk. Een tentoonstelling zou spr. voor den geheelen Lan gendijk willen houden. Voorzitter zert. dat reeds eerder etalagewedstrijden gehouden zijn, en -net suoces. Rund-, Paarden- en Varkensslagerij. Lappen en Carbonade 70 cent. RUNDVLEESCH G5 cent per pond. Afgehaald aan den winkel. Beleefd aanbevelend. De heer Boot wil de winkelweek door de vereeniging laten organiseeren en niet onderling, zooals dit Jaar is geschiedt. Den heer Zeeman doet het veel genoegen dat dit punt thans ter sprake komt. Spr. zegt dat hier behalve win keliers ook andere neringdoenden zijn, die verschillen de belangen hebben. De heer J. Keizer zegt, dat de heer Zeeman afdwaalt. Wij zitten, zegt spr., hier niet voor een bepaalde groep, doch voor het algemeen belang. De heer Tuin is er voor om een etalagewedstrijd te houden. Spr. acht 70 pet. der Langendijker winkeliers wel geschikt om mee te dingen. De heer De Bakker zou wel iets bijzonders willen doen, waaraan ook anderen dan winkeliers mee kunnen doen, b.v. een reclameoptocht. De Voorztiter stelt de vraag, wie er tegen is om een etalagewedstrijd te houden. Het blijkt dat nagenoeg al len hiervoor zijn. Verscheidene leden willep een winkelweek op twee ver schillende datums houden. Tot een stemming komt het niet, daar de feestcommissie een cn ander zal uitvoeren in overeenstemming met den h der leden. Wat de tentoonstelling betreft, hlcrcv ordt door verscheide ne personen het woord geveerd. Men ziet algemeen het rtut hiervan wel in en wordt er besloten dit ook in han den van de commissie te geven. De bedoeling is na St. Nicolaas aan het werk te gaan. De rondvraag. De heer Olthoff zegt dat het zijn aandacht hefet ge trokken dat na de besprekingen ln de bestuursvergade ringen, mededeelingen in de Pers verschijnen (spr. be doelt de Schager Courant), Voorheen gebeurde dit nim mer. Spr acht dit niet gewenscht. De Voorzitter antwoordt, dat hiertegen z.i. geen be zwaar is als het mededeelingen van bestuursfuncties e.d. betreft De heer Spanjaart is van meening, dat besprekingen in een bestuursvergadering geheim moeten blijven. De heer Keizer zegt dat het de gewoonte is om na afloop van vergaderingen eventueels bestuursverwlsse- llngen nog op te nemen in de verslagen. De heer Zeeman vestigt er de aandacht op dat het electrisch licht tegenwoordig zoo slecht is. Spr. zou een adres tot de commissie willen richten. De heer Boot sluit zich hierbij aan, en zou ook het verzoek willen doen om reductie op den prijs te verkrij gen. Na eenige discussie werd besloten deze verzoeken aan de commissie te richten. De heer Kaas vraagt nog voldoende aandacht te schen ken bij de winkelweek, op het Noordeinde Oudkarspel. De heer Boot, doet het voorstel om onderling geen winkelweek te houden. Dit is voor de commissie. Hierna volgde met een woord van dank, sluiting. HET ONDERZOEK DUURT NOG STEEDS VOORT. ëog altijd duurt het onderzoek voort ln de zaak tegen den te Heerlen gearresteerden Willem Visser, die verdacht wordt van den moord op de tienjarige Marietje van Os, in den Blijdorppolder bij Rotterdam, op 9 October j.1. Er komen nog steeds mededeelingen binnen bij de justitie zoowel als bij de politie Zoo zijn er verschillende menschen naar aanleiding van het onderzoek van den commissaris aangifte ko men doen, dat zij omstreeks den datum van den moord oen man in hun auto hebben vervoerd. Van geen van deze gevallen is komen vast te staan, dat dit de aan gehoudene is geweest. IN AMERIKA VEEL BELANGSTELLING VOOR DEZE TENTOONSTELLING. Betreffende de Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling, die het volgend jaar te Enkhuizen zal worden gehou den, kunnen we nog mcdedeelen, dat van de Neder landsche Handelskamcr te New York een brief bij den burgemeester te Enkhuizen is ingekomen, waar in verzocht wordt om gegevens betreffende de Z.-V.-T. Medegedeeld werd, dat van de eerste circulaire aan 700 reisbureaux in de Vcrccnigdc Staten ccn uittrek sel is gezonden, cn dat in Amerika veel belangstel ling voor de tentoonstelling bostaat, in het bijzonder voor het folkloristisch gedeelte. EEN ADRES VAN „DE RIJWIEL- EN AUTO- INDUSTRIE*' AAN DE TWEEDE KAMER. De Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Auto- Industrie" te Amsterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij haar bezwaren uit tegen de toepassing van de wegcnbelastingwet, waar door de Nederlandsche automobielhandel gedurende meer dan twee jaren in ernstige mate gedupeerd is ge worden. Een algemeene grief is, dat bij de toepassing van de wegenbelasting te weinig rekening wordt gehou den met de eigenaardigheden van het bedrijf van den automobielhandelaar, waardoor de handel geschaad wordt In het belang van den handel in motorvoertuigen, dringt adressante aan op het verleenen van een ruime vrijstelling van wegenbelasting ten behoeve van motor rijtuigen in het bedrijf van fabrikanten en herstellers van of handelaren in die voorwerpen, voor zoover deze niet gebezigd worden voor het vervoer van waren. EEN WET O NT WERP INZAKE ONTEIGENING BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende verklaring van het algemeen nut der ont eigening noodig vcor overbrugging van do Waal by Nymegcn. In de toelichting wordt eraan herinnerd, dat ln het K.B van 4 Juni 1927 vastgestelde Ryicswegenplan werd aangegeven, dat in den Ryksweg ArnhemNyme- gen een brug over de rivier de Waal by Nymegen zal worden gebouwd. De uit te voeren werken zullen be staan uit den bouw eener vaste brug, naby de Bel vedère en den aanleg van toegangswegen naar die brug met bykomende v.-erken. De brug zal een vlersporige rybaan met aan weerszyden daarvan rijwiel- en voet paden verkrijgen. De hoofdoverspanning ia zoodanig ontworpen, dat de scheepvaart door de brug te allen tyde ongehinderd zal kunnen plaats hebben. Voor do uitvoering van deze werken zal moeten wor den beschikt over terreinen In de gemeenten Nijmegen en Eist, waarvoor toepassing van de Onteigeningswet wordt gevraagd. Zaterdagavond zou een eenzame wielrij der bij Egmond aan den Hoef door drie mannen zijn overvallen. Voor 1G000. aan cheques en f 500.— aan contanten ver dwenen. Aan de „Alkm. Crt" werd gisteren de mededeeling gedaan, dat Zaterdagavond om 10 uur op den weg/ AlkmaarEgmond aan den Hoef een eenzame wiel rijder door drie mannen was overvallen cn van zijn portefeuille, waarin een bedrag van f 500 alsmede een groot bedrag aan cheques, was beroofd. By onderzoek bleek, dat een zwager van den heer A. v. d. Park, wonende te 't Woud, gemeente Eg- mond-Binnen, Zondagmorgen omstreeks 10 uur bij den Rijksveldwachter aangifte heeft gedaan, dat Za terdagavond omstreeks 10 uur de heer A. v. d. Park, toen hij voorover op zijn fiets tegen wind in trapte, op den Egmonderweg bij den molen bij de z.g. witte leuningtjes, plotseling door drie mannen is aangeval len, die hem van zijn portefeuille met f500 en diverse chèques, afgegeven door verschillende firma's en tot een bedrag van f0000 hebben beroofd. De man kon zelf geen aangifte doen, aangezien hij in hoogst overspannen toestand thuis te bed lag. De rijksveldwachter spoedde zich dadelijk naar d woning van den heer v. d. Park en vond deze vreese- lijk van streek in bed. Hij vernam, dat de man om kwart voor elf Zater dagavond in overspannen toestand thuis was geko men. Voor zoover het mogelijk was den man te hooren, vernam de rijksveldwachter van hem, dat hij Zater dagavond om 10 uur, toen hij op zijn fiets, zonder licht voorovergebukt tegen den wind intrapte, na bij de z.g. witte Leuningtjes, door een kerel werd ge grepen, waardoor hij van de fiets viel. Terwijl hij viel sprongen nog twee mannen op hem af, die zijn colbertjasje openscheurden en hem van zijn portefeuille beroofden, waarna zij, zonder een woord te wisselen hun rijwielen, die aan den kant van den weg lagen, grepen, en zeer snel in de richting van Alkmaar wegreden. Van het uiterlijk der mannen kon hij zich weinig herinneren. Wel meende hij, dat zij diep in hun oogen getrokken petten droegen en gabardine regenjassen. Na de aanranding is hij loopende naast zijn fiets naar huis gegaan, waar hij kwart voor elf aankwam. De rijksveldwachter waarschuwde den burgemees ter, die zich als hulpofficier van justitie direct in verbinding stelde met de banken in Alkmaar en dezen verzocht de chèques, indien ze werden aangeboden, niet uit te betalen. Op het oogenblik ligt de man nog overspannen te bed en zijn toestand is van dien aard, dat de dok ter het ongewenscht acht, dat hij over de zaak ge hoord wordt. De navraag bij de aan den weg wonenden had wei nig resultaat. Alleen heeft een jongen een poosje voor de aanranding op het punt waar v. d. Park zou zijn overvallen, een auto zien staan, die daar met gedempte lichten geruimen tijd verbleef. Er is echter gebleken, dat de verklaringen van v. d. Park niet geheel kloppen. Volgens zijn zeggen, is hij uit Haarlem om kwart over negen in Alkmaar aangekomen, waar hij dade lijk zijn rijwiel van de stalling haalde, daarmee naar den Bergerwg wandelde en, omdat hij geen licht had, aldaar eerst op zijn fiets stapte. Volgens de dienstregeling der Spoorwegen komt er om 8.18 en om 19.15 een trein uit Haarlem te Alk maar aan, zoodat hij met den trein van 8.18 alhier ge arriveerd moet zijn en dus na aankomst te Alkmaar nog iets anders moet hebben verricht dan hij op geeft, aangezien hij anders om kwart voor tien wel loopende op de plaats van de aanranding had kun nen zijn. Bovendien is er bij navraag een verschil van ruim 4000 gulden in de door hem opgegeven chèque-be- dragen gebleken. De man, die anderhalf jaar geleden nog boerenknecht was, is sinds kort bloembollenkoo- per en -verkooper, en had verschillende betalingen te doen. Reeds is gebleken, dat zijn schulden grooter zijn dan zijn vorderingen en in Egmond Binnen viel het reeds lang op, dat hij vrij duur leefde en dingen deed die voor anderen niet mogelijk waren. De Alkmaarsche politie heeft totnogtoe met een po ging om evenetueele daders op te sporen, geen suc ces. HOE HET TOEGAAT IN HET RIJK DER GROOT GRONDBEZITTERS. Zooals gemeld, zijn aan het Duitsche volk de vo rige week lusten voorgelegd, waarop kon worden ge- teekend en waarmee werd ingestemd met het voeren van actie tegen het ter Haagsche conferentie aange nomen plan-Young, het schadeloosstellingsplan, vol gens hetwelk Duitschland de geleden oorlogsverUs- zen moet betalen. Inmiddels schijnen de groot-grondbezitters in het Oostelijk deel van Duitschland hun boeren gedwon gen te hebben om op de lijsten van het „Volksbegeh- ren te teekenen. In de „Frankf. Z." schrijft nu een Brandenburgsch geestelijke van het platteland hoe het toegaat in het rijk der grondbezitters, waaraan het een en an der is ontleend: Hij verplaatst den lezer in het Oostelbische „Guts- dorf", waar rondom het heerenhuis van den meestal oer-conservatieven grondbezitter zich op eerbiedigen afstand de nederige stulpen der arbeiders groepeeren. In groote steden wordt veel geklaagd over woningnood of slechte woningtoestanden, maar wie werkelijk woningellende wil leeren kennen, die moet eens een kijkje gaan nemen in de krotten der Oostelbische ladarbeiders, waar zij grootendeels als dieren in een stal leven. Daarbij komt, dat de menschen in economisch op zicht geheel cn al in de macht zijn van hun brood heer. Elk echtpaar op het goed is bij verdrag ver plicht minstens twee knechts als z.g. „Holganger" ter beschikking te stellen. Wil eenige boerenzoon, die wat meer van de wereld wil zien, elders werk zoeken, dan is dat meestal niet mogeliJk(, want dan moeten zijn ouders een vreemden „Hofganger" huren. De Duitsche republiek handhaaft nog „Amtsvorste- her", die zich ook thans best koninklijk Pruisische ambtenaren bij de genade van Wilhelm II zouden kunnen noemen naar hun opvattingen. Hun vlag blijft zwart-wit-rood; wie met een andere op hun erf komt, wordt weggejaagd. De grondbezitter duldt op zijn goed uitsluitend po litieke vergaderingen in zijn richting. Hij is feitelijk de almachtige heerscher, die zijn arbeiders in alle opzichten volkomen in de hand heeft. Bij het Volksbegehren werden de menschen dan ook eenvoudig gedwongen in te schrijven. Op groote wagens werden da mannen met hun ge zinnen naar het gemeentehuis gebracht, waar hun inschrijving werd gecontroleerd. Wie niet goedschiks wilde, werd zoolang bepraat cn bewerkt, dat hij tee- kende, Wanneer oude lieden be weerden niets van de heele geschiedenis te begrijpen of zeiden niet goed te kunnen schrijven, worden zij gewaarschuwd, dat zij wel eens geen ouderdomsrente konden krijgen (do be schikking daarover ligt ook bij den landheer) en werd hu» oar-iYi hun duidelijk voorgeschreven. EFFICIENCY TOEGEPAST TEN BATE VAN DEN GEBRUIKER. In alle takken van industrie en nijverheid komt den laatsten tyd het streven tot uiting, om door efficlente werkmethoden het kostencijfer der fabricage te drukken Als een zeer sympathieke symptoon in dit opzicht mogen wy noemen het In den handel brengen van eene populaire gestandariseerde cacaoverpakking, waarbij men de voordeelen van die verpakking, die dadeiyk in het oog springt, direct in mindering bracht van den ver koopprijs van het product. Deze simpeie en toch smaak volle verpakking geeft wel een aardig beeld, van wat er in deze richting nog te doen is en wij twijfelen aller minst of de firma Pette, die nu in staat biykt een on- berispelyk cacaoproduct voor een voor dit kwaliteitsar tikel ongekend lagen prijs in den handel te brengen, zal allerwege waardeering ondervinden. Dat haar succes daarmede gelyken tred zal houden is even vanzelfsprekend. nE de schrijver in de „F. Z." besluit: „Men mag zoe ken waar men wil, maar overal ziet men, dat de Oostelbische grootgrondbezitter zijn menschen volko men in zijn macht heeft. En deze macht sluit ook tot zekere hoogte de bewoners der plattelandsge- •ieenten in. Zoolang de republiek haar doodsvijan- n hun gang laat gaan in allerlei gemeentelijke cn •estelijke functies (want ook in de kerk hebben zij nacht), moet zij zich niet verwonderen, wanneer breede lagen van de bevolking economisch gedwongen worden tegen hun overtuiging hun naam te zetten in het belang van den almachtigen landheer." DE SEJM DERTIG DAGEN GESCHORST. Wolff-meldt uit Warschau: Gistermorgen 11 uur verscheen in de zittingzaal van den sejm te Warschau minister-president Switalski, die in bezit was van een decreet van Staatspresident Mo- cild, waarby de werkzaamheden van den sejm voorloo- pig voor 30 dagen geschorst werden. Nadat de sejm voorzitter Daszynski het decreet had voorgelezen, verliet hy de zaal die gesloten werd. De reeds aanwezige afgevaardigden zyn zonder incidenten evenzeer vertrokken. De rol van den Senaatspresident. Later wordt nog gemeld: Na de afkondiging van het besluit tot verdaging der Kamers verklaarde de senaatspresident Szimanski ln een persgesprek, dat hy Maandag den president der re publiek had bezocht om hem te wyzen op de noodzake- lykheld der verdaging van landdag en senaat gedurende 30 dagen, aangezien de begrootingswerkzaamheden een kalme en ernstige atmosfeer eischen, die op het oogen blik niet bestaat DE VERMISTE FILMEXPEDITIE. Een levensteeken uit Argentinië. Het W. B. meldt uit Hannover, dat naar aanlei ding van de berichten, volgens welke de Duitsche leider der filmexpeditie, dr. Bassler, in het gebied van den Gran Chao spoorloos zou zijn verdwenen, (zie elders in dit nummer), dr.' Stumpf, een in Han nover woonachtig vriend van dr. Büssler, mededeelt, dat hij dezer dagen een briefkaart met een groet van dr. Bassler uit een kleine plaats in Argentinië heeft ontvangen. Dr. Bassler vertelde dat hij, na den Gran Chaco te zijn doorgetrokken, veilig in Argentinië was aangekomen. De Simplon-expres ontspoord. Locomo tief in een bergstroom gestort. V.D. verneemt uit Rome; Op het traject LoeblianaZagreb is de Simplon- Orient express ontspoord. De locomotief stortte in een bergstroom, waarbij de machinist omkwam. Eontgo pasngiers werden licht gewond. Anto door goederentrein gegrepen. Men meldt uit Boekarest: Bij een spoorwegovergang in de buurt van Arad is een auto met 8 inzittenden door een goederentrein gegrepen en meegesleurd. Van de inzittenden wer den er 1 gedood, 3 ernstig en 4 licht gewond. Vliegtuig neergestort. Volgens een „Associated Press' -bericht uit Mexico is in de provincie Mexico, bij Villacarbon, een vlieg tuig neergestort, waarbij alle inzittenden, onder wie zich ook de gouverneur van Agua Calientes, Carpio bevond, om het leven zijn gekomen. ER ZOUDEN 2 STEDEN BEDOLVEN ZIJN. Uit New York wordt gemeld: Over de hevige vulkaanuitbarsting in de Midden- Amerikaansche republiek Guatemala wordt hier nu nog bekend, dat twee steden met hun geheele bevol king door de lava bedolven zouden zijn. Tot nu toe konden slechts 27 lijken geborgen worden. Het red dingswerk door militairen en reddingsbrigades wordt door regens zeer belemmerd. De instructie tegen burgemeester Schneider en twee wethouders geopend. De eerste door twee politie-ambtenaren uit zyn woning afgehaald. Hoe er geknoeid is! Wolff meldt officieel uit Beriyn: Naar aanleiding van de gevonden stukken en de on der gefingeerde namen gevoerde rekeningen zy'n bur gemeester Schneider, de wethouders Degener en Gabel, de directeur Schüning en de „Stadtamtsrat" Sakolofskl door den officier van justitie gehoor.d Nadat ook de gebr. Sklarek waren gehoord, gelastte het O. M. het openen der instructie tegen de eerste vyf personen wegens passieve omkooping en tegen de gebr. Sklarek wegens actieve omkooping. Een bevel tot arrestatie van Gabel en De gener. Tegen de wethouders Gabel en Degener is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd, daar men vreest voor hun ontvluchting en voor het uitwisschen van sporen der gepleegde onregelmatigheden. Volgens een Beriynsch persbureau geschiedt dit naar aanleiding van het vinden der geheime rekeningen, waar uit o.a. biykt, dat Gabel in één jaar 30.000 mark van de Sklareks heeft ontvangen, welk bedrag slechts als om koopgeld kan worden beschouwd. Gabel en Degener hebben voorts zonder betaling hun garderobe by de Kiel- derverwertungsgesellschaft laten vervaardigen. Voor Ga bel zouden vaak hooge rekeningen voor autotochtjes zyn betaald. Gübel zou door zyn invloed hebben bewerkt, dat er in de communistische pers geen aanvallen op de fa. Sklarek werden gedaan. Beiden hebben nog gisteren in een -chrifteiyke verklaring ontkend van de Sklareks iets te hebben ontvangen. Verder vestigt het persbureau de aandacht op het feit, dat de instructie wegens omkooping ook is uit gebreid tot den directeur-generaal dor Berlijnsche Hafcn u. Lagerhallen-Gesellschaft (B<.hala), den heer Schuning, die in de jaren 1924/25 als wethouder de relaties met de Berliner Anschaffungsgesellschaf re gelde. In deze periode zijner werkzaamheid vallen de eerste contracten tusschen Sklarek en het stads bestuur. Hij zou nog den laatsten tijd gunstige informaties nopens de Sklareks hebben verstrekt en hen bij de autoriteiten hebben aanbevolen. Burgemeester Schneider is voor het verhoor door twee politie ambtenaren uit zijn woning afgehaald en voorgebracht. Hij heeft hiertegen geprotesteerd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2