Gemengd Nieuws. wan pleidooien, waarin ze op een voorwaardelijke ge vangenisstraf aandringen. De rechtbank trekt zich daarna eenige oogenblikken terug in de raadkamer, om over 't verzoek van het Openbaar Ministerie te beraadslagen. Teruggekeerd deelt de president Mr. van Roozen mede, dat de recht bank geen termen aanwezig acht, om aan het verzoek van den officier te voldoen. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 21 November a,s. De geheimzinnige brandstichter van Rotterdam. Behandeling voor de Rotterdam sche Rechtbank. Als ver dachte dronken was, had hij behoefte om groote branden te zien. Ook amuseerden hem de groote verhalen van „zijn branden" In de couranten. In totaal 30 branden gesticht. ACHT JAAR TEGEN HEM GESISCHT. Donderdag heeft voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht gestaan de 27-jarige boekdrukker W. F. K., beschuldigd van opzettelijk verscheidene branden te -Rotterdam te hebben gesticht. Van de ongeveer 30 branden, die verdachte bij de politie beleend heeft, zijn er hem 5 ten laste gelegd. De 'belangstelling op de publieke tribune voor de berechting van dezen geheimzinnigen brandstichter, naar wiens aanhouding de ongerust geraakte bewo ners van Rotterdam reeds sedert eenige maanden reikhalzend had uitgezien, was zeer groot. Het verhoor van verdachte. Verdachte erkent de dader te zijn van de 5 in de dagvaarding ten laste gelegde branden gesticht te •hebben. Van de 42 branden, die op zijn naam zijn ge- plaatst, bekent hij er 27 te hebben gesticht. Hij ont kent echter de brandstichter te zijn geweest van de enkele groote branden. Hij zegt, wanneer hij te veel gedronken had, de zucht in zich te voelen opkomen om brand te stichten, om zich in het bluuschings- werk te verlustigen. Ook had hij behoefte aan het zien van groote vlammen. Als het brandje niet door zette, dan ging hij zelf de brandweer waarschuwen. Als hij nuchter was, zag hij het schandelijke van zijn gedrag wel in. Waarom heb je van dien drang nooit iets ge zegd, aan je familie?, vroeg de president. Dat durfde ik niet. Heb je ook nooit er over gedacht om eens naar de politie tc gaan en het daar te vertellen. Dan zou je hier niet terecht gestaan hebben. Verdachte heeft daar nooit aan gedacht. Je kunt het drinken niet laten en je kunt het brandstichten niet laten. Kun je ook de andere feiten, die in je strafblad staan, niet laten. Ik zie hier een ;veroordceling wegens heling, wegens wederspanning- heid en wegens diefstal. Was dat ook allemaal in dronkenschap? Verdachte zegt. dat de heling reeds 11 jaar geleden is. Hij heeft ook een voorwaardelijke veroordeeling gehad. Was daarbij de voorwaarde dan niet, dat u den ■drank zou laten staan? Ik heb nooit iemand bij mij gezien. En als je nu 's avonds de brandstichtingen in 'de krant zag staan, zag je dan niet in, dat je er mee moest uitscheiden? Het amuseerde me juist, die groote verhalen in de kranten. Het psychiatrisch rapport. Volgens het rapport van dr. v. d. Hoven van Ge- deren, die een onderzoek had ingesteld naar de geeste lijke vermogens van verdachte, ?ou bij den laatste, naast een zekeren wil ten goede, gebrek aan geest kracht en zelfbehecrsching bestaan. Bij hom staan zware ethische defecten op den voor grond. Er is ge©n aanleiding hem ontoerekenbaar te achten. Verdachte is een maatschappelijk gevaarlijk 'individu van het type der insania moralis. Pogingen om hem weer tot een oppassend man te maken, zul len uiterst weinig kans van slagen hebben. Men kan slechts de gemeenschap tegen hem beveiligen. De president zeide niet te begrijpen, dat iemand ©en psychopaath is, en tegelijk verantwoordelijk voor zijn daden. Getuige dr. van Hoven v. Genderen: De man brengt zich eerst in staat van dronkenschap, het toegeven en die zwakte beslissen voor mij over zijn toereken baarheid. Het eindresultaat van het onderzoek van dr. Van Genderen en ook andere deskundigen is, dat ver dachte wel degelijk toerekenbaar geacht moet worden en best in staat is zichzelf rekenschap te geven van de daden, die hij verricht. Verschillende andere getuigen, die inlichtingen ver schaffen omtrent plaats gehad hebbende branden, door verdachte gesticht, worden daarna gehoord, waaruit de president van de rechtbank meent te moe ten concludeeren, dat verdachte toch niet zóó dronken was, of hij begreep wel, dat het heel verkeerd was wat hij deed en dat het gevaarlijk voor hem zou zijn geweest, als de politio werd gewaarschuwd. Het requisitoir. Het O. M. daarna requisitoir nemend, zeide het gelukkig te achten, dat de brandstichter is gevat. Na een kouden winter, toen alles bijzonder droog was, heeft deze man een kleine dertig branden gesticht. De ontdekking van den dader hebben wij te danken aan den prijs die uitgeloofd is voor zijn aanhouding. Over dien prijs is een gesprek ontstaan tusschen ver dachte en zijn vrouw, dat door iemand is gehoord, die tuk op de belooning de politie daarvan in ken nis stelde. De politie heeft toen de zeer lastige en ver velende taak gehad verdachte te volgen, met het re sultaat, dat het gelukt is hem op heeterdaad bij het stichten van een brand te betrappen. Natuurlijk moet deze persoon ernstig worden gestraft. Hij is ccn ge vaar voor de maatschappij. Bij de bespreking van de strafmaat brengt het O. M. het rapport der psychia ters ter sprake. Dit rapport acht verdachte toereken baar, maar psychopaath. Om deze reden heeft het O. M. hem 5 feiten in één dagvaarding ten laste ge legd. Was verdachte 'n normaal mensch, dan zou er aanleiding hebben bestaan, om hem feit voor feit ten laste te leggen, zoodat hem voor elk feit de maximum straf van 12 jaren zou kunnen worden opgelegd. Nu kan het maximum 16 jaren zijn. Aangezien verdachte toerekenbaar moet worden geacht, is er aanleiding een ernstige straf te eischen. Het O. M. cischt dan: 8 jaren gevangenisstraf, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen en daarna ter beschikkingstelling der Regeering. Nadat de verdediging had aangedrongen op een hernieuwd onderzoek naar de geestelijke vermogens van verdachte, wordt het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op 19 November a.s. Electrische verlichting in kippenhokken. Onze voorouders zullen het zeker nooit gedroomd hebben, dat een verlicht hok de kippen nog eens er toe zou brengen, meer eieren te gaan leggen! Toch is dit oogenschijnlijk vreemde verschijnsel niet moeilijk te verklaren! De kip stamt namelijk uit subtropisch gebied zij gedijt het best en produceert het meest in die stre ken, waar het niet alleen warmer en droger is, maar waar bovendien de zon langer schijnt dan in koude, noordelijk gelegen landen. Door nu 's winters het nachthok electrisch te verlichten, brengen wij de kip dom heest als ze nü eenmaal is in den waan dat de dag langer duurt, met het gevolg dat zij beter gaat leggen. Nu het donkere jaargetijde weer voor de deur staat, breekt de tijd voor het verlichten der hokken langzamerhand aan, zoodat het thans het meest ge schikte oogenhlik is, daarover eens wat meer mede te deelen. In de groote comraercieele kippenbedrijven in het buitenland (Denemarken, Duitschland, België) en ook in verschillende hoenderparken hier te lande, worden reeds sinds geruimen tijd de hokken in het najaar en den winter electrisch verlicht met als gevolg een veel grooter eierproductie en meer winst voor den eigenaar. Hoe was men aan de wetenschap gekomen, dat het electrisch licht van onze kippen goede „winterleg- sters" maakt? Daar waren ten eerste de nu reeds bijna klassiek geworden proeven van Dr. Kaupp, van het pluim vee-instituut van den Staat N'oord-Carolina (Ver- eenigde Staten). Dr. Kaupp vond, dat gewone boerenkippetjes, als zij 's winters „verlicht" werden, 40 meer eieren legden dan onverlichte kippen! Een resultaat, dat de moeite wel waard is! Belangrijker echter dan de grootere leg, is het feit, dat deze juist.valt in de wintermaanden, d.i. in den tijd, dat de eieren schaars zijn en de prijzen dus hoog. Hierdoor is het dan ook te verklaren, dat de proeven van Dr. Kaupp een extrawinst per kip aan toonden van f2.50 f3 per jaar! Een voordeel, dat ruimschoot de kosten vergoedde van het aanleggen van een leiding en het installeeren van eenige lampjes! Deze uitkomsten werden volkomen bevestigd door de resultaten der proeven, onlangs genomen te Beek bergen door den heer Ir. J. J. Tukker, Rijkspluim- veeconsulent aldaar. Van 1 December 1927 tot 20 Maart 1928 werd daar nl. de volgende intessante proef genomen met 47 hennen, die alle precies even oud en van hetzelfde ras, Rhode Island, waren. In de hokken werd het licht aangedraaid, zoodra het begon te schemeren en tegen acht uur weer uit gedraaid. Het stroomverbruik gedurende 440 uur met een Argentalamp van 75 Watt, bedroeg 33 kWh. voor de 47 proefhennen, dus gemiddeld o,7 kWh. per hen, hetgeen bij het 5 cents-tarief op VA cent per hen zou neerkomen. Aan voedsel kostten de „verlichte'' ge middeld 15 cent meer dan de niet-verlichte, zoodat de totale kosten WA cent per hen beliepen. Daartegen over stond, dat de verlichte hennen per stuk f 1.61 meer aan eieren opbrachten, zoodat de verlichting bij het 5-centstarief een voordeel van circa f 1.42 per hen zou opgeleverd hebben en bij het 25-cents-tarief te Beekbergen nog f 1.28 per hen opleverde. Zooals men ziet, een niet te versmaden voordeel voor eiken kippenhouder, die prijs stelt op een winstgevend bedrijf! Men onderscheidt drie wijzen van verlichting. 1. Ochtendverlichting, beginnende tegen 4 uur 3morgen8, tot er voldoende daglicht is. 2. Avondverlichting, beginnende bij het invallen der duisterenis tot omstreeks een uur of acht. 3. Ochtend- en avondverlichting tezamen. Bij de avondverlichting moet men er rekening mee houden, dat deze steeds dient samen te gaan met een z.g. „schemerverlichting". Zou men nl. te 8 uur n.m. het licht plotseling geheel uitdraaien, dan zouden de kippen in het duister de zitstokken niet kunnen te rug vinden. Daarom dient men de kippen te waar schuwen, dat de „zon zal ondergaan" door geduren de een minuut of tien een verlichting van zeer ge ringe sterkte in de hokken te ontsteken. 's Ochtend daarentegen, i9 een schemerverlichting overbodig; men kan dan het licht gewoon vol ont steken en het weer uitdraaien, zoodra er voldoende daglicht is. Ochtendverlichting verdient om verschillende re denen de voorkeur boven avondverlichting: lo. Een schemerverlichting is onnoodig. 2o. De stroom zal in de meeste gevallen goedkoo- per zijn, daar de verlichtingstijd valt buiten de sper- uren der centrales. 3o. De bediening is gemakkelijker, daar men er niet op behoeft te letten, of de kippen na afloop der verlichting wel weer „op stok" gaan. Wat de installatie zelve betreft, deze moet aan hoo- go eischen beantwoorden. Vooral moet gelet worden op een goede waterdichte afsluiting van schakelaars en lamphouders. Het verdient aanbeveling de inrichting van een en ander aan een goed bekend staanden installateur op te dragen. WEER EEN VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND. Botsing tusschen twee militaire vliegtuigen. Men meldt uit Londen: Bij Walllngton in Surrey zijn Donderdag 2 militaire vliegtuigen op 500 voet hoogte in botsing gekomen en in brand gevlogen. Beide bestuurders sprongen uit de vliegtuigen en bleven ongedeerd. Een der vliegtuigen viel op een huis, dat daardoor ln brand geraakte. DE OPTIMIST. (Passing Shov Schrijver vorige jaar Uitgever te brengen. Schrijver ding gehad. Hier is het handschrift, dat ik u het aanbood. Hoe kom je er bij het weer terug Ik heb het toch reeds een keer geweigerd. Sindsdien hebt u een jaar ondervin- Dreigt er een omwenteling in Rusland te komen? Moedige taal van een Russischen arbeider. Verzet van den kant der arbeiders tegen de nieuwe uitbarsting van de terreur en de talryke terechtstellingen. All® berichten wijzen er op. dat de angst, die tot nu toe de bevolking van Rusland als het ware hypnoti seerde en den wil van iedereen verlamde, begint te wy- ken. Ondanks de nieuwe uitbarsting van de terreur en do talrijke terchtstellingen spreken de menschen, vooral de arbeiders en boeren, nu op een sinds het bestaan van het tegenwoordige bewind ongehoorde wij ze. Het zijn voorlooplg nog enkelingen, maar hun moed werkt aanstekelijk. De „Prawda" maakt zich ongerus? over deze gewijzigde stemming. Bijzonder ernstig vindt het orgaan der regeerende partij de redevoering van den arbeider Makejew, uitgesproken op dé algemeene vergadering van de arbeiders van de drukkerij Mospo li tgraf. Makejew trok een parallel tusschen het leven van de arbeiders in de Sovjet-Unie en de kapitalistische landen en kwam tot de conclusie, dat de arbeiders het ln de kapitalistische landen in alle opzichten beter hadden dan ln de Sovjefc-Unie. Den klassestrijd van de Westersche arbeiders beschouwt hij als uitsluitend van economl- schen aard; de Westersche arbeiders denken er niet aan, revolutie te maken. Over den binnenlandschen toestand ln de Sovjet-Unie zei Makejew, dat het land zich nu ln een zeer moei lijke positie bevond. De industrie gaat te gronde. Er Is maar een uitweg, n.1. verandering van het bestuurssys teem. Daarna onedrwierp deze spreker den z.g. soclalls- tischen opbouw aan een vernietigende critiek. Hij is tegen den z.g. socialistischen wedijver, omdat deze slechts tot een „illusie en roofbouw" leidt. Hij ls tegen de productie-beraadslagingen, omdat „zij ln het geheel geen zin hebben. Hij is tegen de communistische orga nisatie van het cooperatie-wezen, omdat in de door bolsjewiki geleide coöperaties voortdurend malversaties plaats vinden. Het positieve program van Makejew elscht vóór alles herstel van de persvrijheid; „zonder persvrijheid zijn wij als menschen die in een dicht oerwoud dwalen, wij weten niets en zijn niet in staat ons een oordeel over den toestand te vormen." De „Prawda" gaat natuurlijk te keer tegen dezen moedigen man. Hij zal natuurlijk zwaar bestraft worden, maar dat weet hij zelf ook. Binnen de geleden van de G. P. Oe. De strijd om de macht in deze gevreesde instel ling van de bolsjewistische party. De Russische medewerker van het „Hsbl." meldt: De strijd, die sinds jaren in de geleden der regeeren de partij woedt, heeft ook de G. P. Oe aangetast Ook hier ls de strijd om de macht de drijfveer. Na den dood van Dzerzynski, den schepper van de Tsje-Ka, (Een in stelling tot opsporing van personen, die zich tegen het bolsjewistisch regiem willen verzetten), werd tot chef van deze machtige instelling (die intusschen omgedoopt werd tot G. P. Ooe.) Menzjinsky benoemd. Om te voor komen, dat hij het voorbeeld van Dzerzynski volgt en te veel m,acht zou verkrijgen, kreeg hij twee „adjudanten": Jagoda en Trilisser. Trilisser werd chef van de G. P. Oe. in het buitenland en hield zich met de buitenlandsche politiek van de Tsje-Ka bezig. Intusschen bleek het or ganisme van Menzjinsky niet bestand tegen de span ning, die de arbeid bij de G. P. Oe. meebrengt Hij ls reeds lang een wrak en niet in staat iets uit te voeren. Officieel wordt hij nog chef van de G. P. Oo. genoemd (zooals Tsjitsjerin nog steeds officieel volkscommissa ris van buitenlandsche zaken genoemd wordt), maar in •werkelijkheid werd alles door zijn twee adjudanten be stuurd. Tusschen die twee mannen ontstond dan ook weldra een verbitterde strijd om de macht. Zooals be kend, leed Trilisser de nederlaag en werd hij ontslagen. Tot eerste „plaatsvervanger van den president van de G. P. Oe.", de waardigheid die tot nu toe door Trilisser bekleed werd, ls Jagoda benoemd. Jagoda, een sadist en onmensch, is een creatuur van Stalin, die hem als volkomen betrouwbaar beschouwt. Trilisser was daaren tegen de man van de z.g. „golowka" (letterlijk „kopje", d.w.z. van de overgebleven leiders der regeerende partij) Een tijd lang scheen het zelfs, dat Stalin bereid was op dit gebied aan de „golowka" een concessie te doen en Trilisser tot opvolger van Menzjinsky te benoemen. Kort geleden werd Trilisser zelfs tot lid van het praesldium van de Centrale Controlecommissie benoemd, een der machtigste en meest gevreesde lichamen van de bolsje wistische party. Dat was echter slechts een zet van Ja goda en Stalin om de aandacht van de golowka van hun plannen af te leiden. Nu heeft Jagoda zyn tegenstan der „opgevreten", zooals de bolsjewistische term luidt De overwinning van Jagoda op Trilisser ls te betreu ren, omdat Trilisser een der weinige „fatsoeniyke" le den van de G. P. Oe. was (voor zoover men over „fat soeniyke" beulen kan spreken). Trilisser behoort tot de oude garde der bolsjewiki. Het heet, dat hy reeds ln 1904, dus een jaar na het ontstaan van de bolsjewistische party, er lid van werd. Vóór de revolutie trad hy echter weinig op. Hy maakte carrière tydens den burgeroorlog, waarin hy een zeer actieve rol speelde. Twee jaar lang nam hy deel aan alle gevechten, was chef van den „staf" van verschillende roode legers; ln het Verre Oos ten was hij zelfs feitelyk opperbevelhebber van de roo- den. Na den burgeroorlog sloot hy zich by de G. P. Oe. aan, hetgeen hy, naar menschen die hem persooniyk goed kennen beweren, uit overtuiging deed. Hy was eer- ïyk, onomkoopbaar, maakte van zyn positie geen mis bruik om persooniyke tegenstanders te treffen, geloofde oprecht in de mogelykheid in één land het socialistische regime ln te voeren en in de belangrijke taak van de G. P. Oe. by den opbouw van de socialistische maat- schappy. De vulkaanuitbarsting in Guatemala. IN TOTAAL 400 DOODEN. Duizenden dakloozen. mlllloenen schade. Volgens een bericht uit New York wordt officieel het aantal slachtoffers, dat door de uitbarsting van den Vulkaan Santa Maria om het leven ls gekomen, met 400 opgegeven. De ïyken zijn voor het grootste gedeelte reeds gebor gen. Het aantal dakloozen loopt ln de duizenden. Groote hulpexpedities zorgen voor de voeding en on derbrenging van de bevolking, die gedeeltelyk reeds honger iydt. De schade wordt op vele 100 millloenen geraamd. De uitbarstingen zyn sedert Woensdag in-hevigheid verminderd. Uit Guatemala wordt gemeld, dat een groot deel van de streek van Suchito Paquez ls verwoest. Een vlieger die Woensdag over de streek ln de buurt van den vulkaan heeft gevlogen verhaalt te hebben ge zien, dat mannen, vrouwen en kinderen door den vloei baren lavastroom werden verzwolgen. De lijken van 50 boeren, die door verstikking of ver branding om het leven zyn gekomen bij de uitbarsting van de Santa Maria, ln Guatemala, zyn thans geborgen Verder heeft men een aantal lijken op den lavastroom zien drijven. De ziekenhuizen achter de gevaarlijke zone liggen vol met gewonden. Duizenden vluchtelingen stroomen naar ue dorpen, die buiten het bereik van den r-*ƒ■ƒƒaz°nt* i zora voor een spijsvertering BullrlcH-Zout Sinds lOOJ&ar onovertroffen bij moeilijke «pijsver. tering, maagpijnen en» 2Ó0 er. (L 0.60 Tabletten ff. S1.ec,lls echt in blauwe verpakking fP°rlret dfn uitvinder. Monster* grn.is en franco van den hoofdvertegenwoordiger R «f« Braln- Amsterdam Ootl. Unnacujparkwn 18 lavastroom liggen. De uitbarsting is Maandag ln hevig heid verminderd, doch Dinsdag nam zy weer toe. De laatste berichten wyzen er op, dat de lavastroom thans meer Zuidwaarts in de richting van Mazatenango gaat. (Maar geiyk uit het bovenstaand bericht uit New- York biykt, ls de uitbarsting sedert Woensdag aan het afnemen.) Sympathieke daad van den Italiaanschen kroonprins. GEEN HUWELIJKSGESCHENKEN, MAAR HET GELD VOOR LIEFDADIGE DOELEINDEN. Men schrijft uit Rome: Kroonprins Umberto heeft in Turijn aan de be trokken personen door zijn eersten adjudant laten bekend maken, dat hij en zijn bruid geen huwelijks geschenken wenschen, maar verzoeken alles, wat daarvoor eventueel bestemd zou worden, voor wel dadige doeleinden te gebruiken. Waar het huwelijk voltrokken zal worden. V.D. verneemt uit Rome, d.d. Donderdag: Volgens de laatste berichten zal het huwelijk van kroonprins Umberto en prinses Marie José in de Pau- lijnsche Kapel van het Quirinaal te Rome voltrok ken worden. De kroonprins verbleef eenige dagen te Rome cn ontving gisteren den pauselijken nuntius ragr. Bor- gongini Duca. Het onderhoud duurde twintig mi nuten. Indien de huwelijksinzegening in deze kapel plaats heeft, beteekent dit, dat de plechtigheid in meer intiemen familie-kring dan oorspronkelijk in het voornemen lag, zal worden gehouden, zonder ga lakoets, staatscarossen, enz. Het paar zal na het huwelijk op het balcon van het Quirinaal verschijnen om de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen. Ook Mussolonl wil geen cadeaux meer hebben. In verband met het steeds grooter wordend aantal geschenken, die Mussolini van zijn vereerders krijgt, heeft de min.-president laten verklaren dat hij geen goschenken meer zou aannemen cn verzocht de daar voor bestemde bedragen te besteden voor weldadige 'doeleinden. De secretaris-generaal van den Fascia voor het buitenland heeft in aansluiting daarop aan de secretarissen der buitenlandsche fascisten de op dracht gegeven de bij hen inkomende, voor Musso lini bestemde geschenken, terug te zenden. WAT AL ZOO TOT DE TAAK VAN DEN HUISKNECHT BEHOORT. (Buen Humor.) Heer des huizes: Tamcs, ik heb ie niet noodij? vóór morden. Ik zal alles zelf doen. Mijn eieren wiin drinken en miin eieren sieraren rooken. GRAFSCHENNIS. Op een Dultsche Joodsche begraafplaats. Op de Joodsche begraafplaats te Rodelsee by Wurz- burg ls ergerlyke grafschennis gepleegd. Elf steenen zyn omgegooid en acht ervan zwaar beschadigd. Onder deze bevindt zich ook de grafsteen van een rabbijn van Mfun- bernhelm. Het ls reeds de tweede keer dat op dit kerkhof graf schennis wordt gepleegd. Voor de ontdekking van do daders ls 500 mark uitgeloofd. EEN UITSLUITING IN SCHOTLAND. vyftlenduizend scheepstimmerlieden getroffen. Reuter meldt uit Edlnburg: De werkgeversfederatie op de scheepswerven heeft eer. algemeene uitsluiting afgekondigd voor de scheepstim merlieden op de werven en hersteldokken. De lock-out (uitsluiting) omvat ongeveer 15.000 ar beiders. AUTOBANDITISME TE LONDEN. Midden op den dag eon zaak ln Oxfordstreet geplunderd. Donderdagmiddag stopten eenige Heden ln een auto voor een bekende modezaak in Oxfordstreet te Londen, sloegen eenige vensterruiten stuk en stalen kleercn en bontwerk ter waarde van ongeveer f 50.000. Zy slaag den er ln te ontkomen met hun buit.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15