SchagerCourant Het Sklarek-schandaal te Berlijn. Voor elck wat wils. Vijfde Blad. Zaterdag 9 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8560 Korte Berichten. Reclame voor de bloembollen. De Commissie voor Onpersoonlijke Réclame heeft als reclame voor den afzet van bloembollen een groote hoe veelheid bloembollen beschikbaar gesteld voor leerlin gen van Zweedsche scholen in het Noorden des lanas. Er zijn 8000 bollen aan 100 onderwijzers uitgereikt, vergezeld van een beknopte handleiding. De kosten dezer zending worden gedekt door het Twee cents per Roefonds. In de streken waar de bollen zijn geplaatst is weinig bloemenweelde. De tomatenhandel. Het ging eenige dagen goed met den tomatenhandel; de noteeringen waren vrij goed, hooger dan het geheele handelsseizoen. Woensdag 6 November kwam er echter een sterke terugslag. Het goed uit de koude warenhui zen liep meer dan de helft terug. Omzet aan de veilingen. Het jaar is bijna ten einde en dan kan een overzicht ■worden gegeven van de toestanden van het vorig jaar. De laatste twee maanden kunnen niet goedmaken wat de veilingen ten achter zijn. Monster, de veiling in het Westland, kwam o.a. nu aan het millioen en tal van veilingen, uitgezonderd die der bloemen, komen veel lager dan het vorig jaar. Zuid-Holland kwam in 1928 van 22 op 28?i millioen, doch nu zullen de cijfers er anders uitzien. Vechtpartij in den Gemeenteraad. COMMUNISTEN SLAAGS MET DE SOCIALISTEN. De positie van Opperburgemeester Böss. Heftige aanvallen aan diens adres. Het Sklarek-schandaal te Berlijn naar aanleiding waarvan geen dag voorbij gaat, of er staat iets, soms zelfs kolommen-lange berichten van in de courant, breidt zich meer en meer uit. Tegen wethouder Benecke en stadtamtsrat Sakolows- ky is thans een diciplinair onderzoek geopend, dat het ontslag van deze beiden uit hun functie beoogt. Lehmann, de boekhouder van de gebroeders Skla- rek, heeft door zijn advocaat aan den rechter van in structie laten verzoeken burgemeester Böss zoo spoe dig mogelijk als getuige te laten dagvaarden. De ver klaringen van Lehman en Böss over den aankoop van den bontmantel druischen namelijk tegen elkaar in. Böss heeft verzekerd, dat hij onmiddellijk, nadat zijn vrouw den mantel had gekocht, van de Skla- reks een rekening had gevraagd. Volgens Lehmann is echter een dergelijke rekening voor een bedrag van 375 mark eerst in Maart j.1. aan Böss gezonden. Lehmann kan zich ook niet herinneren, dat dit be drag werd betaald, maar hij beweert dat Böss reeds op 7 Februari 1929 een bedrag van 375 mark op de postchèquerekening van de firma Sklarek heeft ge stort. De schilder Max Oppenheimer, die van burgemees ter Böss 800 mark zou hebben ontvangen, ontkent dit uitdrukkelijk in een verklaring aan de pers. De stad Berlijn heeft echter een schilderij van hem gekocht op zijn tentoonstelling. Ilij heeft nooit een bedrag ont vangen en daarvoor achteraf een schilderij geleverd. Alle schilderijen, die dóór de stad werden aangekocht, zijn eerst geleverd en later betaald. De prijzen van al deze schilderijen waren hooger dan acht honderd mark. Do naam van den schilder Oppenheimer werd trouwens niet door bzurgemeester Böss zelf genoemd. Deze verzekerde Donderdag ook, dat Oppenheimer niet de door hem gesteunde kunstenaar is. Böss wenscht aan den bctrcffenden schilder zelf over te laten zich bekend te maken, daar het natuurlijk niet aangenaam voor een kunstenaar is, te bevestigen dat hij ondersteund werd. F.igcnaardig is echter wel, dat Oppenheimer enkelen tijd geleden een portret van Böss heeft geschilderd met op den achtergrond de stad Berlijn in cubistischen stijl. Toen de schil.derij geleverd werd, viel liet doek niet in den smaak van Böss en van de commissie voor kunstzaken. Door tusschenkomst van Böss werd de schilderij toen ge kocht door den waard van de Berlijnsche Ratskeller en wel voor den prijs van achthonderd mark. De schuldeischers van de gebroeders Sklarek. De schuldeischers van de gebroeders Sklarek heb ben Donderdag vergaderd. Terwijl men nog enkele weken geleden vermoedde, dat ten minste een deel der verplichtingen zou kunnen worden gedekt, blijkt uit de mededeeling die ter vergadering werd gedaan, dat uit het faillissement zoo goed als niets te redden is, tenzij de 12 millioen mark, die nog goek zijn, zou den kunnen worden ontdekt. De curator deelde mede, dat de activa bij de Kleidervertriebsgesellschaft 7G0.7G1 mark bedragen. I-Iierbij btfvinden zich 400.000 mark aan goederen; tegenover deze activa staan passiva voor een totaal van 12.3 millioen mark, zoo dat bij de K.V.G. op een uitkecring van 5l/2 pet. kan worden gerekend. Bij de Textil Grosshandelsgesell- srhaft bedraagt het actief 780.000 en het passief 11,4 millioen, hier zal de uitkecring 6.6 pet. bedragen. Bij de firma Wülv Sklarek wordt een uitkeering van slechts 2.2 pot. verwacht Tot zoover de laatste berichten, welke Donderdag j.1. van deze ingewikkelde en beruchte affaire bekend waren. De rumoerige tooneelen in den Bcrlijn- schcn Gemeenteraad. Zooals te verwachten was, was de belangstelling voor de Donderdag gehouden zitting van den Berlijn- schen Gemeenteraad buitengewoon groot. Do zaal was tot de laatste plaats bezet en de bezoekers zijn in hun verwachting dat het wel eens tot rumoerige tooneelen kon komen, niet telurgesteld. De Chinee6che kool- Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de Cantonner Witkrop, ook wel Chineesche kool genaamd, meer dan de helft is opgeloopen. Het publiek, dat op deze nieuwe kool in het begin van dit handelsseizoen niet bijzonder gesteld bleek te zijn, schijnt er tharu beter mede te zijn ingenomen Italië en do bloemkool. Met ingang van 1 October jl.. heeft Italië eischen vastgesteld voor den export van bloemkool. De bloem kool moet van uitgezocht zaad zijn en ivoorwit of geel achtig van kleur. Ook moet de kooi vast zijn, gezond en niet uitgeschoten. Tevens moet de kool gelijk var, vorm en kleur zijn. Te Abbekerk een van inbraken verdachte boerenknecht onder het hooi gevonden. Hfj dreigde te zullen schieten, waarop de veldwachter hem met z«n karabijn in be dwang hield. Reeds geruimen tijd was de aanhouding verzocht van zekeren Jan de G., oorspronkelijk komende van War- menhuizen, die boerenknecht geweest was bij de heeren Kieftenburg en Klaver te Abbekerk. Hij werd verdacht van inbraak twee maal te Abbekerk, bij de heeren Kief tenburg en Klaver, en laatst nog weer bij den heer Klaverboer, waar een bedrag van f 140 gestolen en een rijwiel, dat later in den Beemster is teruggevonden. Men kreeg Donderdagmorgen vermoeden dat De G. zich had verscholen in een schurtje bij Klaverboer. De rijksveld wachter Kamp verscheen en waar in het schuurtje hooi en stroo was opgeslagen gingen twee arbeiders daarin met een hooivork steken. Toen kwam De G. te voorschijn. Hij dreigde te zullen schieten, waarop rijks veldwachter Kamp hem voor was en een revolverschot in de lucht loste. Om beter op een uitval verdacht te zijn, haalde deze zijn karabijn en toen heeft De G. zich overgegeven. Hij ontkende de inbraken gepleegd te hebben. Hij werd ingesloten om overgebracht te worden naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Men gelooft hier een goede vangst te hebben gedaan Donderdag kwamen juist nog rechercheurs van elders te Abbekerk onderzoek naar hem doen, daar hij ook ver dacht wordt van inbraken te Ursem en te Heiloo. Den heer Klaverboer had hij bovendien vroeger gedreigd zijn huis in brand te steken. De reis van burgemeester Böss naar Amerika. Te midden van algemeen rumoer deelde de voor zitter, de sociaal-democraat Ilass, eerst mede, dat volgens een besluit van het seniorenconvent, de communistische motie van wantrouwen eerst in be handeling zal komen. Burgemeester Scholz ver strekte daarna enkele inlichtingen over hetgeen de reis van opperburgemeester Böss en enkele wethou ders naar de Ver. Staten heeft gekost. In het geheel werd 58.500 mark uitgegeven. De reis van de vorige delegatie had 77.000 mark gekost. Thans bestond de delegatie uit twee personen minder, terwijl opper burgemeester Böss de reis kosteloos had gemaakt. De motie van wantrouwen tegen burge meester Böss. Het communistische gemeenteraadslid Lange licht te de motie van zijn fractie toe, waarin wordt ver langd, dat opperburgemeester Böss uit zijn ambt'zal worden ontzet zonder toekenning van pensioen. Hij verklaarde, dat de bewering van burgemeester Böss, dat hij niets van het monopolieverdrag tus- schen de stad en de Sklareks heeft afgeweten, onwaar is. Reeds lang geleden is hij daarvan op de hoogte gebracht door „übermagistrat"' Schalldach. Verder vroeg hij, of het juist is, dat burgemeester Böss, die bij den eigenaar van het hotel Excelsior verkeerde, er toe heeft bijgedragen om een bouwver- bod uit te vaardigen voor het tegenover dit hotel gelegen „Europa Hochhaus Uit het feit, dat verschillende democratische en scciaal-democratische gemeenteraadsleden tijdens zijn rede de zaal verlieten, leidde Lange af, dat zij zich niet meer in staat gevoelden Böss vrienden diensten te bewijzen. Hij wees er verder op, dat het ook een eigenaardi- gen indruk maakt, dat Böss in 1918 uit de landskerk is getreden. Iiij heeft dit slechts gedaan om het bij zekere politieke kringen nie tte verbruien. Bij bet debat verklaarde het gemeenteraadslid Lüdicke voor de Duitsch-nationale fractie, dat de be weringen, volgens welke het vroegere Duitsch-na tionale lid Bruhn van de Sklareks gelden heeft aan genomen om te zwijgen onwaar zijn. Zijn fractie zal voor het eerste gedeelte der com munistische motie van wantrouwen stemmen, wat het tweede gedeelte, het niet toekennen van pensioen betreft, moet het disciplinair gerechtshof beslissen. Nadat nog verschillende fractie-leiders hun straks uit te brengen stem hadden gemotiveerd, nam de communist Fritz Lange opnieuw het woord en ver weet den sociaal-democraten politiek bedrog. De voorzitter riep hem wegens zijn uitlatingen tot de orde, doch het was te laat, om de orde te hand haven. De sociaal-democratische gemeenteraadsle den stormden uit hun banken naar het spreekge stoelte en de communistische spreker ontving een slag in het gezicht. Dit was het sein tot een algemeene vecht partij tusschen communisten en sociaal-democraten. De zitting moest worden geschorst, doch het hand gemeen duurde voort. De plaatsvervangende voorzitter Caspary deed de tri bune ontruimen, omdat ook de toeschouwers op de tribune onrustig begonnen te worden. Groepen van de verschillende fracties stonden naar de vechtpartij te kijken en spraken druk daarover. Intusschen kwam het college van oudsten bijeen, om te beraadslagen over een voorstel der sociaal-democra ten, die verklaard hadden, dat een stemming vandaag niet mogelijk was, omdat het optreden der communis ten een behoorlijke behandeling onmogelijk had gemaakt Nadat de zitting na ongeveer drie kwartier weder ge opend was, deelde de plaatsvervangende voorzitter Cas pary mede. dat het college van audsten niet tot over eenstemming was gekomen over de maatregelen naar aanleiding van het incident. Hij zag ztch daarom ge dwongen de verdere beraadslagingen te verdagen. Der halve werd een stemming over de communistische motie onmogelijk. Een datum voor de eerst volgende zitting werd nog niet bepaald. Terstond na de sluiting van de vergadering diende de Duitsch-nationale fractie een motie in, welke door de Duitsche volkspartij, de economische partij en de communisten werd gesteund, waarin verlangd wordt, dat een nieuwe zitting in het begin van de volgende week, dus nog voor de gemeenteraadsverkiezingen, zal worden gehouden. In verband hiermede verwacht men, dat de eerst volgende zitting tegen Dinsdag a.s. zal wor den uitgeschreven. Een merkwaardig voorval aan een politiepost. IK UUR NA MIDDERNACHT. Op een politie-bureau gebeuren dikwijls interessante dingen, welke meestal voor het publiek verborgen blij- 'ven. De politiebode verhaalt als historisch de volgende merkwaardige gebeurtenis. Het is IK na middernacht, 't Is op straat nog niet geheel rustig. Een enkeling zoekt waggelend en neuriënd zijn thuis. Vredige rust heerscht in den politiepost aan de Vredenoordlaan te Rotterdam Een agent brengt daar zijn wachttijd door. Op de bank in het wachtlokaal zit een man, eenigen tijd tevoren gebracht „ter kalmeering". Hij is reeds erg kalm ge worden en beiden zijn onder 't gestadig tikken der klok met hun eigen gedachten bezig. „Nog vijf en een half uur" denkt de agent, dan zal hij pas zijn legerstede op zoeken. „Ben ik nu nog niet voldoende gekalmeerd", denkt de man op de bank, „ben ik soms hier gebracht om de elkaar opvolgende politieagenten gezelschap te houden?" Plots wordt de rust wrcedelyk verstoord. Er komt iemand binnenvallen, die den opgeschrikten agent mededeelt, dat op eenigen afstand van den post een vrouw bewusteloos ligt. Hij plaatst den agent voor een moeilijk geval. Wat moet deze doen? Den post sluiten en den ter kalmeering gebrachte zonder toezicht ach terlaten? Dat mag niet! Den man wegzenden? Dat mag ook niet! Hij mist als agent de bevoegdheid daartoe. Zooiets moet op last van hoogerhand geschieden. Een agent, gerecruteerd uit het volk, mist het noodige on derscheidingsvermogen. Om te beoordeelen of iemand Inderdaad gekalmeerd is, moet men minstens dip'.oms 5- jarigen cursus H.B.S. hebben. Heeft men dat, dan be hoeft men den persoon in kwestie niet eens te zien. Op een afstand van een KM. voelt men dan reeds, dat de opstandige geest bedwongen is! Maar wat dan? De ter kalmeering gebrachte brengt de oplossing! Hij heeft het bericht gehoord en ziende de besluiteloosheid van den agent, als bij intuïtie voelende de moeilijke positie, waarin deze verkeert, vraagt hij: „Agent, wil ik even met je mee gaan?" Deze bedenkt zich even. Zou dat geoorloofd zijn? Hij denkt aan de verschillende straf uitsluitingsgronden, voorkomende in het W. v. S., en waagt het er op. Loopt de man weg. welnu, hij zal trach ten zich te beroepen op overmacht. Maar de nazaten van Albrecht Bijling leven nog! Samen trekken zij er op uit: de agent en de man die hy te bewaken had. Zij vin den inderdaad een bewustelooze vrouw en gezamenlijk dragen zij haar den post binnen. Daar verricht de agent de werkzaamheden, die van hem op dat oogenblik ge- ëischt worden. Zijn metgezel neemt z'n plaats op de bank weer in, „ter kalmeering". Brieftelegrammen. Voor het Binnenlandsch Telegraafverkeer wordt de invoering van briefteiegrammen overwogen. De meening hierover in handelskringen gevraagd. Teneinde de bedrijfsuitkomstcn van den telegraaf dienst te verbeteren, wordt overwogen om in het bin nenlandsch telegraafverkeer een proef te nemen met brieftelegrammen. Brieftelegrammen zijn telegrammen, welke per draad naar de plaats van bestemming worden over gebracht en daarna door den postdienst in de eerst volgende gewone briefpostbestelling worden bezorgd. De overseining van deze telegrammen zou moeten geschieden na die der overige voorbanden telegram men. De inhoud zou uitsluitend verstaanbare taal moeten bevatten. De lokstem van het vergif. VERDOOVINGSMIDDELEN. Het geheimzinnige eiland der Lotos-eters. De zacht naar het verloren paradijs doet de hand naar narcotische middelen grijpen. Maar wee wanneer het bewust zijn terugkeert! Zij vinden dan slechts het Paradijs der verlorenen. In de klassieke oudheid zongen en spraken de Grie ken van de Lethe, de rivier, welker water geheugen en herinnering uitwischte. Geheimzinnig is ook het eiland der Lotoseters, die niets anders van het leven verlangden dan dat ééne genot der vergetelheid en de wetenschap heeft nooit kunnen doorgronden, welke plant hier met lotos bedoeld werd, want de tegenwoordige bloem, die met dezen naam wordt aangeduid, heeft er niets mee te maken. In ieder geval moet de werking bijzonder krachtig geweest zijn, want zelfs de geniale vagebond Odys seus, die zoo dikwijls proeven van zijn koelbloedig heid geeft, kon zich slechts met de grootste inspan ning van dit eiland van het verdoovende vergif los maken. Het verlangen, het ik-bewustzijn te verdooven, vin den wij terug in alle tijden der wereldgeschiedenis en in alle streken van de aarde en toch is er geen woord, dat sterk genoeg is om de zegen te verkon digen van de verdoovende middelen in de genees kunde in de hand van een ervaren dokter. De groote voorzichtigheid, waarmede de doctoren steeds bij het gebruik van verdoovingsmiddelen zijn te werk gegaan, is in de laatste jaren nog sterk toe genomen. De wereldoorlog deed het aantal van hen, die aan verdoovingsmiddelen verslaafd zijn, geweldig stijgen. Hiervoor zijn vooral twee redenen aan te voeren Op de eerste plaats werd de bekendheid met de narcotische middelen daardoor grooter, omdat hon derdduizenden gewonden met pijnverdoovende mid delen moesten worden behandeld en ten tweede wa ren de zenuwen van een groot deel der Europeesche bevolking door de physische cn psychische van den oorlog zoo verzwakt en geschokt, dat de zucht naar prikkeling aangroeide tot een nooit bereikte hoogte. Van overheidswege deed men alles om het mis bruik van verdoovende middelen tegen te gaan. De voorschriften van apothekers werden verscherpt en streng gecontroleerd. Zij moesten over de aflevering van zelfs de kleinste dosis morfine cn cocaine aan- teekening houden. Maar het valt te bezien of een radicale onderdruk king van het gebruik van verdoovende middelen we! ooit te bereiken zal zijn, want er staat tegenover een van de sterkste en bij sommigen zelfs de sterkste eigenschap van den inensch; de zucht naar genot. Want het is met alleen de verdooving en het ver geten, dat met de narcotische middelen bereikt wordt, maar het is ook de zucht naar het verloren paradijs, de bekoring, die de gele magere hand van den Chi nees naar zijn opium-pijp doet grijpen en die ook de vrouw van de wereld met onfeilbare zekerheid de blinkende naald van de morfine-spuit in haar vleesch doet drijven, om te bereiken datgene, waar naar zij het meest verlangen, het Nirwana, het Eeu wige Niets en zoo staan wij dan voor het onopgeloste raadsel, waarom de mensch niet alleen in het on geluk, maar ook in zijn genieten naar vergetelheid vraagt. De uitwerking van verdoovende middelen is niet VRIJ EN VRIJ IS TWEE. (Lustige Kölner Zeltung.) Bent u vrij, chauffeur? Waar moet u naar toe Naar het bureau van den burgelijken stand, Nee, daarvoor ben ik niet vrij. De prijs van deze soort van telegrammen is aan vankelijk gedacht op 7/10 deel van het gewone tarief. Omtrent het voorstel is het gevoelen gevraagd van verschillende organen uit de kringen van handel en nijverheid, met name om een oordeel te verkrijgen omtrent de vraag of brieftelegrammen als verkeers middel in een bestaande behoefte zouden voorzien. In het bevestigend geval zou een evcntuocle proef neming vooraf nog goedkeuring van hooger hand be hoeven. Een vrede- cn volkerenbond-tentoonstelling Van 1 December tot 10 Januari a.s. zal te Den Haag een vrede-»en volkerenbond-tentoonstelling worden ge houden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de Nederlandsche vereeniging voor Volkerenbond en vrede, en zal in 5 secties worden onderverdeeld, namelijk 1. De vredesbeweging van de oudste tijden tot 1815. 2. De vredesbeweging van het begin (1815) der „New York Peace Society" tot den tegenwoordigen tyd. 3. Uitingen op moreel, intellectueel, sociaal en economisch gebied, welke de internationale gedachte en het verlangen naar den vrede hebben bevorderd. 4. Oorlog en zijn begelei dend kwaad. 5. De Volkerendbond, zijn oprichting, or ganisatie en werkzaamheid. Legaat van een Hollander. Voor het ontwerpen van een wapen voor den Volkenbond. Een Hollandsch zakenman heeft de gelukkige gedachte gehad, om een groote som geld aan te bieden, om een prijsvraag uit te schrijven voor de meest geeigende tee- kening van een vlag, Insigne of wapenschild voor den volkenbond. Voor deze prijsvraag zijn drie prijzen uit geloofd van resp. f 600, f 500 en f 250. Deze prijsvraag is voor personen van alle landen opengesteld. De ontwer pen moeten voor 30 December as. zijn ingezonden. bij ieder indiv'du gelijk. Er zijn menschen, wien ze onaangenaam zijn, maar bij de meeste wekt reeds het eerste gebruik een gevoel van behagelijkheid op, dat prikkelend door de de aderen gaat, ziel cn zinnen als het vare in een betoovering gevangen houdt. E'n nieuwe wereld opent zich voor hem, waarbij al'.s, wat hij gekend heeft verbleekt. Nooit geziene V euren, lichten in bovenaardschen glans, reusach- .ge bloesems zenden uit wijdgeopende kelken hun bedwelmende geuren uit; lichtende wolken glijden in eindelooze rij voorbij, nu eens helrood brandend, dan weer blauwgroen wegstervend als de kleuren in een opaal. Hij voelt zich omhoog gelieven in de hoogste hoog ten van den aether; op adelaarsvleugelen draagt da stormwind hem over de wereld. Aan een purperen donkeren hemel prijken duizenden zonnen, die vlam- nienbundels uitschieten Het is echter jammer, dat het bewustzijn terugkomt en dat hij met doodvermoeide ledematen en pijn in het hoofd wakker wordt en dat de vreeselijkste uit putting van alle spieren iedere beweging tot een ware kwelling maakt. Hij komt in een toestand, dien men het best kan betitelen als katterigheid, maar evenals de door be dwelmende middelen verkregen verdooving krachti ger is dan die van alcohol, zoo zijn ook de gevolgen des te erger en er is maar één middel ook maar één dat in staat is het vrecselijke lusteloosheidsge- voel te verbannen: een nieuwe dosis vergif! Als met tooverslag verdwijnen dan alle pijnen, maar spoedig zal hij, die aan verdoovende middelen verslaafd raakt, bemerken, dat hij steeds een sterker® dosis noodig heeft en van dan af is er geen houden meer aan. Langs ontelbare kronkelwegen weet hij steeds het veelbegeerde vergif te krijgen en altijd weer vindt hij den weg naar zijn paradijs, waarin de tooverstem- men klinken, die niet van deze wereld zijn. Men zou liet echter beter kunnen noemen het paradijs van hen, die verloren zijn, want boven de poort staat in vlammend schrift te lezen: Gij, die hier binnentreedt, laat alle hoop varen! Spoedig wordt de gewoonte van het gebruik van verdoovende middelen een dwang, waaraan niet meer te ontkomen valt. Met steeds kortere tusschenpoozen wordt de hoeveelheid vermeerderd, om de extase te voorschijn te roepen en wanneer dit tenslotte niet meer gebeurt (naar gelang van den persoon, kan dit maanden of jaren duren) is het organisme reeds aan het vergif gewend. Wanneer de narcotische middelen niet meer in voldoende mate voorhanden zijn, ja dikwijls alleen reeds de gedachte, dat hij ze niet zou kunnen krij gen, maakt den morphinist of den aan cocaine-ve»«- slaafde tot slachtoffer van een angsttocstand. Zijn geheele voorstellingsvermogen draait enkel en alleen om zijn geliefd vergif. Een soort „Umwertung aller Werte" ontstaat en alles, wat het slachtoffer eens vervulde, alle gevoelens en gedachten, liefde of haat. drang naar wetenschap of eerzucht, dat alles verbleekt, zinkt in het niet, voor dat eenig begeerde! Onder alle verwoeste altaren van den menschelij- ken geest is er slechts één onbeschadigd gebleven, dat, waarop het afgodsbeeld der verdooving prijkt. De verukking, welke het geliefkoosd vergif hem geeft, wordt dus wel hoog, ja beter, té hoog betaald, want zelfs van de slachtoffers, die zich onderwerpen aan de ontzettende kwelling om door onthouding van hun verslaafdheid aan narcotische middelen te genezen, valt het grootste gedeelte toch weer vroeger of later in zijn oude kwaal terug. Het Verloren Paradijs, dat zij denken weer te vin den, is dan ook met recht het Paradijs der Verlorenen. LAND- EN TUINBOUW. Binnenlandsch Nieuws. Een goede vangst van de politie.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17