Mager Courant Fa. W. D. NSESTADT ZOON Tweede Blad. Plaatselijk Nieuws. De Marktstalletjes. Er wordt geen advies gevraagd. De aanstaande nieuwe telefoonbrieven. Een mooi Portret in Moderne Batik Lijst. SCHAGEN. TWEEDE KAMER. Nagekomen Berichten. BARSINGERHORN. NIEUWE NIEDORP. TEGEN TARIEFMUREN. Gemengd Nieuws. Naar een regeeringscrisis in België? Vreeselijke toonden in Guatamala. De Intemalionale Bank. Zaterdag 9 November 1929 72ste Jaargang. No. 8560 De houders zullen zich met een adres tot den Raad wenden om het plan niet aan te nemen. Donderdag zijn door de houders der marktstalletjes handteekenlngen verzameld, teneinde zich met een adres tot den Raad te wenden om het plan van de bewoners der Molenstraat te verwerpen, die ^ooals bekend, de marktstalletjes op Donderdag naar de Molenstraat Willen doen verplaatsen. Toen in de Middenstandsvergadering de vorige week Woensdagavond de voorstellen der Molen- straters werden besproken en van uit de vergadering een stom kwam om over die kwestie staande de ver gadering uitspraak te doen, deelde do heer Schoorl de wethouder, mede, „dat het bewuste adres reeds in B. en W. was geweest, doch dat dit college het niet eerder aan den Raad zal voorleggen, alvorens het advies van de Middenstandsvereeniging daarover is ingewonnen." Het gevolg hiervan was, dat werd besloten nadat die advies-aanvrage van B. en W. zou zijn ingeko men, een bestuursvergadering aan deze kwestie te wijden, daarna een algemeene vergadering, waarin de Molenstraters dan ook aanwezig konden zijn, om zoodoende te zamen tot een weloverwogen advies te komen. Het verrassende bericht bereikt ons zoo juist, dat B. en W. in hun laatste vergadering, van deze week dus, hebben besloten het advies van de Mid denstandsvereeniging niet te vragen. Dat besluit werd genomen, met den'Burgemeester en den heer Leguit tegen advies aanvragen. Het blijkt nu, dat de heer Schoorl op de Midden standsvergadering een ietwat te geflatteerde voor stelling van zaken gaf, toen hij daar meedeelde, dat B. en W. het advies van de Middenstandsvereeniging zouden vragen, terwijl B. en W. nog niet eens daar over hadden beslist. De heer Schoorl' heeft hier dus eigen opvatting maar als die van B. en W. gelan ceerd, gewend als hij er zekerlijk aan is, dat zijn advies in den regel in B. en W. gevolgd wordt. Daar door vergeet men zoo gemakkelijk, dat men maar een deel van het college is, niet waar? Door zelfoverschatting komt een mensch veelal voor onaangename verrassingen te staan. Maar hoe dan ook, nu het bij de Middenstandsver eeniging bekend werd dat er vanwege B. cn tV. geen advies zou worden gevraagd, zal toch evengoed in de a.s. week een algemeene vergadering dier ver- eeniging worden gehouden om de aanhangige voor stellen der Molenstraters te bespreken, en in zooverre kan de zaak dan eerst goed voor elkaar komen. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. niet zoo groot als wij den laatsten tijd gewoon zijn, prijzen tot 57% ets., met een vluggen handel. Anders veel beste koeien waren er niet. De handel in gelde en kalf- koelen was goed, vooral de geldekoeien waar vleesch op zit gaan er graag uit Vaarzen werden er weinig ver kocht, die handel wa s niet best. Met de graskalveren ging het niet naar wensch. Nuchtere kalveren vlug. De handel in bokken en geiten was goed. De vette schapen vlug, duur. Deze zijn voor 49% en 50 gld. per stuk per koppel verkocht, reuze prijzen, maar het waren ook reuze beesten, afkomstig van de heeren Borst en Kraakman, Warmenhuizen en Sijbekarspel. Oude slachtschapen 3850 gld, vlug. Overhouders gingen ook vlug van de hand. Magere schapen geen aanvoer, maar er was wel vraag naar. De biggen en schrammen waren weer een zet hooger, vluggen handel. De handel in vette varkens trekken de. Zouters geen aanvoer, dat is voorloopig gebeurd. Op de kippenmarkt was een. aardige drukte, met een vluggen handel. Op de botermarkt weinig beweging, dat beteekent al niet veel meer. SCHOOLVRIJE JEUGD. De cursus voor schoolvrije jeugd alhier is begonnen met 21 leerlingen. NAAR HET HEERENBOSCH. Door den heer G. Anneveldt, rijwielhandel, alhier, is tot B. en W. onzer gemeente een aanvraag gericht tot het koopen van een perceel bouwterrein in het Heerenbosch. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. Verloren: een schortje. Zooals bekend, zal binnenkort een belangrijke ver andering plaats vinden in de tarieven van telefoon gesprekken. De plaatselijke gesprekken, tot nu toe gratis, zullen voortaan 214 cent per gesprek kosten. Daartegen over wordt het abonnement verlaagd. Dan worden de volgende tarieven vastgesteld voor interlocale ge sprekken: I. Binnen een straal van 10 K.M. van 't kantoor per gesprek 10 ct. II. Binnen een straal van 15 K.M. van 't kantoor per gesprek 15 cent. III. Binnen een straal van 35 K.M. van 't kantoor per gesprek 35 cent. IV. Voor alle verder gelegen plaatsen blijft 't ta rief 50 cent per gesprek, alles per 3 minuten. Voor zoover 't kantoor S c h a g e n betreft, behoo ren de volgende plaatsen tot 't 10 cents-rayon: Anna Paulowna, Barsingerhorn Burgerbrug, Cal- l?ntsoog, Dirkshorn, Kolhorn, St. Maarten, St. Maartensbrug, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Oude- Muis, Petten. Schagerbrug. Schoorldam, Warmen huizen. Wieringerwaard, Winkel, 't Zand, Zijdewind. Tot 't 15 cent-rayon behooren: Bergen N.-H., Ber gen aan Zee, Breezand, Broek op Langendijk, Groet, Haukes (de),op Wieringen, Heerhugowaard, Noord, Heerhugowaard Zuid, Hoogwoud, Julianadorp, Koe dijk, Noordscharwoude, Obdam, Oudkarspel, St. Pan- cras, Schoorl. Spanbroek, Zuidscharwoude. Tot *t 35-cents-rayon behooren de meeste overige plaatsen in Noord-Holland met Texel, Den Oever (Wieringen), l'.nkhuizen. Hoorn, Purmerend, Wormer- vecr, Beverwijk als ongeveer uiterste grenzen. Verder Zuidelijk 50 cent. Datum van ingaug 1 Januari a.s, Een zeer apart Sint Nicolaas geschenk is Uw aangewezen adres: Verzoeke gaarne spoedige bestelling. Dagelijks geopend, ook Zondags en bij avond. In de zitting van Vrijdagmiddag kwam de heer Schaper, S.D.A.P., aan het woord, die zeide dat de heer Nolens de arbeidersklasse op oen hooger niveau wilde brengen, maar dat dit niet mogelijk was zon der het socialisme. Spr. wijst er verder op, dat de Arbeidswet 1919, ondanks alle beloften, nooit volledig is uitgevoerd. Talrijke categorieën van arbeiders val len niet onder deze wet. Spr. had zich geërgerd aan de rede van Ds. Kersten, die steeds het woord „God" op de lippen had. Spr. wijst echter op den bijbel, waarin staat in Math. 7 vers 21: Niet zij, die „Iieere, Heere!" roepen, maar zij, die den wil des Vaders, die in de hemelen is, doen, zalig zullen worden. De heeren der rechterzijde zijn bang voor Ds. Kersten, maar hij is als een kwade hond die echter niet bijt, als men hem de tanden toont. Zijn eenig kenmerk is reactie op sociaal gebied. Voor Rome geldt dat ook min of meer. Er zal nog lang in ons volk blijven een anti-papistisch instinct, maar Rome zou veel kunnen redden, indien het volk zag, dat de priesters met alle macht opkwamen voor de ver drukte klasse. De socialisten wenschen ook als partij zich door ds. Kersten geen stempel van ongeloof te laten opdrukken. Spr. deelt mede, dat in het partij bestuur der S.D.A.P. personen zijn, die orthodox ge- lonvig zijn en vóór en na het eten bidden. Mattheus 6:24 zegt: „gij kunt niet God dienen en den Mam mon." Spr. citeert ook de plaats: „het is lichter, dat een kemel ga door het oog van eene naald, dan dat een rijke in het koninkrijk Gods inga". (Marcus 10: 25; Luc. 9:15). Ook is geschreven: „de arbeider is zijn loon waardig (Luc. 10:7). Is dat revolutionnaire taal of niet? Spr. vraagt den heer Kersten: was de beeldenstorm revolutie? Had de heer Kersten dc macht, dan zou hij zeker tegen een becldcnstonnpje niet opzien. De heer Kersten leert het volk, tevreden te zijn met onrecht onder het masker, dat dit Gods bestel is. Het volk wordt misleid en leert onderwor pen te zijn aan domme, egoïstische boeren. De heer Wijnkoop, communist toont aan, dat de drie revolutionnaire gxxjepen 10 vormen van het stemmenaantal der S.D.A.P. Zij stegen van 1922 tot 1929 van 53664 tot 89353 stemmen. Spr. zegt dat dit kabinet niet anders is dan, het vorige. Hot zijn de zetbazen van de imperialistische politiek van den heer Colijn. Spr. is het niet eens met de zoogenaam de bestrijding der onzedelijkheid, omdat onder het mom van die bestrijding de cultuur en de revolutie worden bestreden. De heer Marchant vindt het dwaas, dat de liberalen zich democraten noemen. Even dwaas is het, als een Marchant spreekt van „dienende liefde". Het kiezerscorps der S.D.A.P. huist bij de Vrijzinnigen, die geen onderdak meer kunnen vinden bij de oude, vermolmde partij. Van alle kan ten tracht men in het gevlij te komen bij dc Katho lieken, die tot nu toe de arme boeren en arbeiders aan hun kant hebben weten te houden door hun zoo genaamde Katholieke democratie. Spr. is tegen elke samenwerking met de bourgeoisie en de reformisti sche elementen daaronder. Spr. pleit voor den meest scherpen klassenstrijd. Spr. zegt dat gedebatteerd is over dit kabinet en of het parlementair of extra-parlementnir is. Maar het feit, dat dit kabinet zichzelf niet duidelijk weet te karakteriseeren, wijst er op, dat men hier te doen heeft met een soort fascisme. Deze rcgcering is gc- basseerd op de breede massa van de Katholieke Staatspartij. Dat alles zegt spr. zullen wij bestrijden De wereldvrede is door de besprekingen in Den Haag geen stap nader gekomen, zoo ook niet door de reis van MacDonald. Spr. critiseert vervolgens de houding der regeering tegenover Indonesië en de vreedzame ontwikkeling van de bevolking daarvan. De heer Van Rappard, Vrijheidsbond, wijst op de te nemen maatregelen om de malaise in den landbouw te verlichten, üe landbouwcoöperatie moet gesteund worden. De dividend- en tantièmebelasting behoort zóó te worden gewijzigd, dat voortaan de overschot ten op de exploitatierekening der veilingsvereenigin- gen, die aan de leden worden uitgedeeld, niet meer onder die belasting vallen. Ook betreurt spr., dat geen gelden zijn uitgetrok ken voor een collectieve inzending van onze land bouwproducten op de Belgische wereldtentoonstelling in 1930. De heer Kortcnhorst, Roomsch-Ivath., zegt, dat het geheele regeeringsapparaat ouderdomsgebreken be gint te vertoonen. Spr. deelt de bedenkingen van den heer Nolens tegen een staatscommissie om deze zaak te onderzoeken, niet. De minister-president moest daarvan de voorzitter zijn. De heer Ter Laan, S.D.A.P., wijdt eenige opmerkin gen aan de noodzakelijke verbetering van de positie van het rijkspersoneel. Geen geld, is geen argument meer. Spr. noemt ook in dit kabinet de minister van finaptiën, de heer De Geer, de werkelijke leider. Voor 1932 is er geen cent voor sociale economische en an dere maatregelen. De drie kerkelijke partijen plus de Vrijheidsbond zullen dit kabinet dienen. Maar spr. vraagt, of de houding der katholieken in deze in overeenstemming is met hun optreden tijdens de ver kiezingen. Het optreden der Katholieken hier in de Kamer was en is lijnrecht in strijd met. al wat den kleinen luyden is voorgespiegeld Bij deze verkiezin gen is de heer Ruys de Beerenbrouck als lijstaan voerder in Rotterdam aangekondigd nis „de edelman, die voor het volk werkt". Toch was zijn eerste daad als formateur, de leiding uit te leveren aan den man, die de verlangens van het volk aan zijn kapitalisti sche laars lapt en die nu weer een nieuwe belasting verlaging voorstelt van niet minder dan twintig mii- lioen gulden. Spr. schetst daarna de geschiedenis van het bezol digingsbesluit en hoe dat is verknoeid. Een nieuwe herziening wil de regeering niet. Het aantal arbeidscontracters is onder leiding van 29 christelijke ministers met duizenden vermeerderd. Spr. eischt op korten termijn verandering hierin. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de salarieering van het personeel, zoowel wat de indeeling als wat de sala risklassen betreft, dient te worden verbeterd, noo- digt de regeering uit, een herziening van het be zoldigingsbesluit in den aangegeven zin te bevorde ren en gaat over tot de orde van den dag." De motie komt dadelijk aan de orde. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, begint zijn beant woord ings- rede met te zeggen, dat hij alles zal laten rusten w at ligt buiten het gebied waarop dit kabinet zich be weegt. Van wetsontwerpen, op welker behandeling het ka binet geen verderen prijs stelt, zal de intrekking wor den bevorderd. Zooveel mogelijk zal naar inwilliging van het verlangen naar duidelijke beantwoording van gestelde schriftelijke vragen worden gestreefd. Ja, indien mogelijk, zal de regeering den vrager in dui delijkheid nog overtreffen. Hier wordt zijn rede afgebroken en zal a.s. Dinsdag worden voortgezet. WINKEL. 8 Nov. Appelen f 212, peren t 211, kool f 13. bleten f 0.80 1, spruitkool f 79 per 100 Kg., andijvie f 12 per 100 stuks. KOLHORN. Woensdag 6 Nov. hield het Burgernut „Ons Genoe gen" alhier zijn eerste bijeenkomst in dit seizoen bij den heer S. Kuiper. Er waren een zeventig aanwe zigen. Door afwezigheid van den voorzitter opende de heer J. Kuiper, 2e voorzitter, deze bijeenkomst met een woord van welkom. De muziek werd gegeven door de heeren J. Stipriaan en P. Hoenson. Een lezing werd gehouden door den heer S. Kuiper Jr., getiteld „Feest" van Heijermans. Verder werden verschillen de voordrachten gedaan in ernst cn luim. We mogen wel zeggen, allen die dezen avond voor het voet licht hebben gestaan, hadden uitbundig succes. In 't bijzonder de dames luistervinken, die nog verrast werden op chocolade met speculaas, schaterden soms van hetgeen werd voorgedragen. Jamnier dat er maar één dame was die haar medewerking gaf de zen avond. Den volgenden avond, die in Januari zal werden gehouden, hopen wij meer dames op het too- neel te zien; ook zij moeten zorgen voor een gedeel te van het programma, dus dames, knoop dit in uw ooren en zeg den volgenden keer niet, ik ken niet of ik durf niet, enz. 't Was middernacht dat deze bij eenkomst werd gesloten en allen voldaan huiswaarts keerden. Het Gemeentebestuur heeft bij openbare inschrij ving voor den tijd van twee jaren verhuurd een per ceel bouwland, groot ongeveer 1.60.H.A., liggende aan den Terdiekerweg, in gebruik geweest bij de Al gemeene Armenadministratie alhier. Zeven inschrij vingsbiljetten zijn binnengekomen, als volgt: J. Besoo f225, J. Smit f230, P. Botman f235, H. Bras f325. P. Helder f331, C. Beers f337.60, R. de Wit f340. Het is gegund aan den hoogsten inischrij- ver R. de Wit. LANGEREIS. Donderdagavond j.1. hield het Nut „Vriendenkring" hare eerste gezamenlijke bijeenkomst in dit seizoen ten huize van den heer G. Modder, alhier. Aanwezig zijn 33 leden. De voorzitter, de heer B. Verhoeven, opent met enkele hartelijke woorden van welkom en spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer E. Stapel, worden na goedkeuring geteekend. En als het gebruikelijke Amicitia is gezongen, wordt met alle aandacht geluisterd naar de lezing, verzorgd door den voorzitter, bestaande uit schetsjes van Hilde- brand: „De Noordhollandsche boerin" en „De Noord- hollandsche boer". Een en ander werd op aangename en tactvolle wijze, zooals we dit van den voorzitter van „Vriendenkring" gewend zijn, weergegeven en oogstte ëen hartelijk aplaus. Mej. LakDuivensteijn brengt ten gehoore „De Oude bergbewoner". Met spaning wordt geluisterd, naar de beschrijving van een droeve historie van een bergbe klimmer. Aan het slot bleek echter, dat het verhaal meer komisch dan ernstig was en de oude bergbewoner op slinksche wijze menig, op grootspraak beluste rijke Amerikanen, hun dollars afhandig wist te maken. Mej. StapelZwaan laat hooren „Een kind om een boodschap". De manier waarop boodschappen door kin deren soms worden overgebracht, is dikwijls vermakelijk om aan te hooren. Echter gebeurt het ook, dat het raadzaam is om het in 't vervolg zelf maar te doen De gelukkige winnaar van de gratis te verloten taart werd mej. G. BakkerMars. Hierna wordt het podium betreden door onzen vice- voorzitter en cabaretzanger K. Silver. Op gevoelvolle wijze wordt door hem een cabaretliedje gezongen „De Oude Snoeper", waaruit duidelijk blijkt, dat men niet te voorzichtig kan zijn, met je vrouw alleen, om ge zondheidsredenen of iets dergelijks naar een badplaats te sturen. Deheer E. Stapel geeft: „Om een vrouw uit", een komische geschiedenis van een oude heer, die de klein dochter denkt te trouwen, terwijl het op de grootmoeder uitdraait. Mej. StapelSwaan zingt nog een dramatisch liedje, geiteld „Blauwe Bloemen". Waar dezen avond de aanbiedingen van bijdragen nogal schaarsch zijn, wordt er nogal eens gezamenlijk gezongen. Inmiddels kweet de nieuwe schenker zich uitmuntend van zijn taak. De eerstvolgende bijeenkomst wordt vastgesteld op Donderdag 19 Dec. a.s., bij den heer L. Galis. Voor bijdragen gaven zich op: Mej. StapelSwaan (lezing), mej. HooglandKorver. Mej. GalisBakker en mej. LakDuivensteijn. Na het zingen van het Avond klokje sluit voorzitter met dank voor de medewerking deze gezellige, goed geslaagde bijeenkomst ALASTREU. Te Hillegersberg is een geval van alastrim vastgesteld ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. De politie te Koudekerk heeft drie mannen wegens ergerlijke dierenmishandeling gearresteerd. Zij hadden een paard met een schop bloedende wonden geslagen en uit vrees voor ontdekking deze met klei dichtge smeerd. DE DOETINCHEMSCHE GASQUAESTEE. In de gister gehouden vergadering van den raad der gemeente Doetinchem kwamen brieven in van de firma's Stokvis te Rotterdam Wilson te Den Haag, Gautsch te Amsterdam en Gasmeterfabriek te Dordrecht, waarin deze firma's mededeelen, niet te zullen voldoen aan de eischen van den raad tot storting van retourcommissie in de gemeentekas. GIFT VAN EEN TON. Aan „Pro Senectute" voor een niouw tehuis. Naar vernomen wordt heeft een dame te Rotterdam eenbedrag van f 100.000 geschonken aan de vereeniging „Pro Senectute" voor de oprichting van een tehuis voor ouden van dagen te Rotterdam, of den Haag. II De Vcreenigde Staten van Noord-Amerika zijn bijna zoo groot als Europa. De Vereenigde Staten zijn een eenheid, Europa is een legkaart van omstreeks 30 landen cn landjes. Het is eigenlijk nog veel erger. Bijna half Europa wordt ingenomen door Sovjet-Rusland. Dit is 140 keer zoo groot als Nederland, terwijl de rest van Europa, het westelijk deel dus, 160 keer de oppervlakte van ons landje heeft. Dit .Westen is derhalve de legkaart en een van de 30 grillig gesneden stukken en stukjes heeft zich om geven door staketaels, welke het onderling verkeer danig bemoeilijken. De bevolkingsdichtheid is er groot, nadert hier en daar reeds de overbevolking. Alle reden zeu er dus zijn, om een verstandige sa menleving en samenwerking te bevorderen, doch we zijn nog niet verder dan het uitspreken der gedachte: de Vereenigde Staten van Europa, althans van West-Europa. Ze zouden ruim half zoo groot zijn als die van Amerika, dus de maat is geen bezwaar. Dc bevolking van Europa is 470 niillioen, die van de V. S. en N.-A. 115 millioen. West-Europa alleen telt pl.m. 360 millioen zielen, Rusland ongeveer 108 miliocn. Stel u eens voor, dat half Europa het vrije goederen verkeer invoerde, zooals Amerika dat kent. Wat een schitterend afzetgebied voor allen die meer voort brengen dan de naaste omgeving kan gebruiken. In één slag is het natuurlijk niet zoo ver. Men wil echter een begin probeeren te maken cn in Genève wordt er op aangestuurd om het kwaad der tarieven althans niet erger te maken. Men wil er conventie, waarop de verschillende landen zich verbinden om geen hooger tarieven to heffen dan ze nu reeds doen, om daarna langzamerhand tot vermindering en af schaffing te geraken. Ontwapening is ook hier de leus, ontwapening op economisch gebied. Nederland speelt daarbij een rol. Oud-minister Co- lijn staat in Genève vooraan in den kamp togen be schermende rechten. Merkwaardig genoeg: zijn partij- genooten en geestverwanten zijn hier dikwijls alles behalve tegenstanders van tarieven! De regeering overweegt zelfs een vechttaricf, d.w.z. oen soort dub bel tarief, dat de vreemde goederen des te zwaarder belast naarmate onze uitvoer in hun richting erger worden getroffen. Dit is dus liet. zuivere tegendeel van samenwerking, doch inderdaad oorlog, al vloeit er geen bloed. Dc Vereepigde Staten van Noord-Amerika noemt men wel het land der onbegrensde mogelijkheden. Voor een deel komt dat hiervan, dat het een wereld op en in zich zelf is. Desnoods zou hot dc rest van den aardbol kunnen missen en het sluit die prak tisch dan ook buiten. Zijn tarieven zijn hoog en menschen worden slechts tot zeer beperkte getallen toegelaten. Wat zou het nu zijn, als naast de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika die van Europa .ontstonden en deze grootmachten gingen strijden om de opper heerschappij? Laten we ons er niet in verdiepen. Het zou met recht een wereld ramp zijn, doch het gevaar dreigt nog niet, omdat Vereenigd Europa nog niet geboren is. Die geboorte alleen, dit wilden we maar doen uitko men, brengt nog geen redding. Er moet nog meer veranderen, vóór er een wereld-gemeenschap zal zijn en ieder mensch zich wereldburger gevoelt en er naar leeft. Hoe we precies in die richting zullen groeien, zal wel niemand durven voorspellen. Hierover kunnen we het echter wel eens zijn, dat voor dien groei ruimte noodig is en flat beletsel na beletsel dient te worden opgeruimd. Geen afscheiding dus tusschen de volken, maar open grenzen, en daarom strijd te gen de tariefmuren, die de samenwerking belem meren, ja zelfs vijandschap kunnen uitlokken en be vorderen. ZONDAG 10 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst, wegens vacature. Haringhuizen, geen dienst Wieringerwaard, geen dienst. (Verbeterd bericht). HET VLAAMSCHE VRAAGSTUK DE OORZAAK. Wanneer de volgende week de Belgische Kamer het omtrent de kardinale kwestie van het Vlaamsche rechts herstel ter elfder ure niet eens zullen worden, dan is da mogelijkheid van een regeeringscrisis allesbehalve uit gesloten. Gister verklaarde na afloop van den kabinetsraad de minister van justitie Janson (lib.) aan eenige journa listen, dat er nog geen taalwetcontwerpen zijn uitge werkt, omdat de ministers het daarover niet eens zijn, en. er zal nog niets van komen, zoolang de leden der re geering hun groep niet hebben geraadpleegd en de con clusies niet aan Jaspar zijn medegedeeld. Als deze la het bezit zal zijn der voorstellen en hij er niet in slaagt zijn collega's betreffende een formule tot overeenstem ming te brengen, zal de regeering aftreden. VERHALEN VAN EEN OOGGETUIGE. Talrijke dooden en gewonden. Er blijven nog allerlei berichten nakomen over da noodlottige resultaten van de uitbarsting van den vul kaan Santa Maria in Guatemala (Zie ook elders in dit nummer). De eerste berichten van ooggetuigen van de uitbars ting zijn thans ontvangen. De bestuurder van een vliegtuig, dat over den vulkaan is gevlogen, deelt mede, dat hij op een plaats verschei dene vrouwen en kinderen heeft gezien, die door de lava ingesloten waren. Het was onmogelijk hun te hulp te komen. Andere berichten melden, dat In hutten en op veilen de lijken van geheele gezinnen zijn gevonden, die elkaar nog vast omstrengeld hielden. Een meisje, dat men in de armen van de doode moe der vond, was nog In leven. Het gezin behoorde tot een kolonie van 25 gezinnen, waarvan de overige leden alle om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers is nog steeds niet nauwkeurig bekend. Een officieel be richt sprak gisteren zooals men weet, van 400 dooden, een ander bericht maakt melding van 125 dooden en ruim 300 gewonden. Misschien heeft dit laatste betrek king op een plaatselijke opgaaf. In leder geval zal het nog wel geruimdh tijd duren, voordat het aantal geheel juist kan worden vastgesteld, daar het oprulmingswerk nog geruimen tijd zal duren. Verhalen van ooggetuigen. Volgens de verhalen van personen, die de slachtoffers van de ramp, veroorzaakt door de uitbarsting van de Santa Maria, ter hulp waren gekomen, zijn talrijke per sonen in de velden en op de wegen verrast en verzwol gen door den geweldigen lavastroom. Andere bewoners barricadeerden zich in hun hulzen, waar zij ten gevolge van verstikking omkwamen. Men vond opeengestapelde lijken, waarvan de meeste onherkenbaar waren. Zij die getracht hadden aan den dood te ontsnappen door in de boomen te klimmen, stierven daar den verstikkingsdood Acht koffie-plantages werden geheel verwoesd. ZWITSERLAND ALS ZETEL. Wolff meldt uit Baden-Baden: Het comité van organisatie voor de Bank voor Inter nationale Betalingen heeft de quaestie van het domi cilie der Bank herhaaldelijk besproken. In de heden gehouden zitting werd met algemeene stemmen besloten, dat Zwitserland de zetel der nieuwe Bank zal zijn. Tot op het laatste oogenblik heeft men in onzekerheid verkeerd over de plaats waar tenslotte de Hcrstelbank zou worden gevestigd, en in zeker opzicht was het ten tegenvaller voor Nederland daar indertijd alles voor een vestiging te Den Haag pleitte.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5