Scliajer Courant Derde Blad. min: Brabantsche brieven. ^ookzs'sJJ WgSsjf Gemengd Nieuws. - BOERDERIJ en XEEHOUDERIJ BrHuuden voor landbouw- en veehouders. Zaterdag 9 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8560 FEUILLETON- VERTELLINGEN. "ar-sg ZJlvenhout, 3 November 1929. Menier, Slachtmaand! 't Is haast nie te geleuven Me vliegen weer naar 't end van 't jaar. Me stoomen naar 't. fiest van d'n wosten- brood. En me zitten al gèèf in de donkere dagen veur Kerssemus. Amico, wa vliegt d'n tijd toch snel over onzen kop. Nou en dan, as ik zoo bij 't vuur m'n pepke zit te smo ren en nikske te denken hoef en m'n gedachten dus alle kaanten uitvliegen as rustelooze veugels die niks aanders van doen emmen as zoo wa te fladderen in-en- 'uit d'n nest, dan trappeer ik m'n eigen dikkels op 'nen averechtschen toestaand in m'n eigen. As ik dan zoo wel 's denk aan de leut die 'k mee m'n kameraden g'ad eb, zooas nouw na 'nen kermis; zoo- as na 'n goeie mart, of 'n lollig avondje in „De Gouwe" en 'k zit dan zoo stillekes in m'n eigen te lachen as 'k in 'n wolkske pijpenrook d'n Blauwe op z'n haanden over de buljèrt zie loopen of zoo iets, en m'n oog valt dan op Trui, die mee d'r ermen over mekare zit te snurken bij de plattebuis, dan... hoe zal 'k da nouw zeggen, maar dan, dan vuul ik, da'k tóch grotvader ben. Ok, al begrijp ik daar dan gin sallemaander van. Waant laat ik 't oew nouw maar eerlijk bekennen: as ik zoo om de leut denk, dan vuul 'k m'n eiges gin- nen dag ouwer as vijf en twintig! En as m'n Amelia, daar aan d'n overkaant van de kachel, dan m'n blikken naar heur toe snurkt en ze zouw er dan uit zien as op 'r vijfentwintigste, verduld, amico, da'k da dan veul gewoonder vond as da'k nouw ineens mot zien da m'n aangebeden Julia 'n ouw wefke is geworren mee grijze stekels onder d'r kaanten pet uit. En dan, ge mot 't heur nooit laten merken as ge ze nog 's sprikt idan vergeet ik aan m'n pepke te lurken zooas ik ze dan etiekum bekijk en perbeer om uit da-d-ouwe rolpenske mee al die groefkes en stripkes, mee da bobbeltje op d'r kin waar drie lange haren uitsprieten, mee al die kinnebakken die daar hangen te drillen, d'r neus, die op 'nen eigenheimer is gaan lijken, kèk dan perbeer ik om uit dieën aangekleede rolmops m'n Truike van veur •ji dartig jaren gelejen te halen. Dan zit ik er da Trui-ke mee m'n toegeknepen oogen as 't ware uit te pulken. •Dan draai ik m'nen kop naar links, naar rechts, dan doel 'k m'n oogen bekaanst heelemaal dicht en weer open; dan gaai ik achteruit en opzij, mee m'n oogen en ja, as Ik dan meer as de helft weg perbeer te denken, dan zie ik er veur effekes m'n Truike weer uit da-d-in- dertyd m'n bloed aan 't schuimen brocht. Dan denk ik aan oogenblikskens trug, waar 'k nooit meer aan ge docht had. Zie ik ons weer zitten aan 'n tafeltje in 'n buitenkroegske zoo na den middag op Zondag, as 'r één hronolielaamp in die gelagkamer braandde en me-n-ons eigen trakteerden op 'n tas sjoklade en onder de tafel mee ons voeten zatten te vrijen en zoo gelukkig waren as koningskinders. Dan ruuk ik weer d'n walm van die stroomende laamp die teugen 't houten plefon aankringelde. Dan heur ik weer 't klepperen va n da plaanken durke van 't ge- makshuslte achter d'n erft van da kroegeske. En dan zie ik weer die twee groote, schalksche oogen van Trui boven d'n raand van d'r kommeke uitkijken, die in d'n koperen schijn van de lampe-Belge glommen as stuk ken steenkool. Dan amico, dan ruuk ik weer d'n fris- schen dennengeur die er steeg uit Trui d'ren astrekan- nen maantel. Ollee, dan geraak ik in de wèèr, as ik naar Trui zie, die daar, afgetobd en oud nouw, bij de kachel as 'nen zak meel over d'ren stoel haangt, en dan, dan mot 'k m'n eigen 'n bietje geweld aandoen om d'r weer in te komen. Om d'n toestaand te snappen, waant dan is 't leven afgerold as 'nen klos-garen waar de kat mee ge spuid heet! Dan vuulde zoo efkens heel diep, da-d-et leven niks aanders is as één gedurig doodgaan; mee stukskes en mee brokskes. Net zoolaank tot alles naar do pinnekes is! Dan stikt-oew pepke weer maar aan, dan mokte wa geraas om Trui wakker te houwen, waant dan verlang de naar 'n bietje aanspraak. En as ze dan sapperejabel maar wakker wordt en opstaat uit d'ren stoel en wa drukte mokt, kek, dan bén-d-er! Maar as ze dan d'r oogen as 'n slapend lui vèrken zo'n bietje-n-open lot gaan en d'ren mond lot afzakken of ie te zwaar is en dan haalf slapende, haalf wakende 't een of aander bromt waar. ge gin touwko aan vast kunt maken, kek, dan pak ik m'n pet van d'n deurknop en gaai de frissche locht in. Dan wip ik effekes binnen in „de Gouwe" en as daar de kammeraden zijn, dan vliegen die muizennesten as d'n wiederweergaai uit oewen kop en vuulde weer vasten grond onder oew voeten. Dan smaak 't bier en 't pepke weer „nuuw" en dan kunde lachen da-ge-er de steken van deur oewen buik vuult pieken. Ge zul meschient denken: d'n Dré is vandaag wa zwaar op d'n haand, maar da's tijd van 't jaar zo'n bietje-n-ee. Deus gepasseerde week mee dieën Zondag van Allerheiligen en d'n Allerzielen die er op volgde, die mokt oew zo'n bietje triest. Ge prakkizeert dan weer 's 'n bietje verder as oew neus laank is; ge scharelt dan ok d'n kaant van 't kerkhof 't uit en onwillekeurig mokt oew da wa seerjeuzer. Ge komt daar dan in 'n aandere wereld. Ge ziet op de steenen kruizen en zer ken de pottegrafieën van de menschen waar ge vruuger mee op-en-neer gong, al van school af dikkels, terwijl ge ze nouw vergeten was. Ge zie-g-et portretje van Jan, Picterneila en Klaas, verweerd soms al, mee 'n toestvlekske d'rop van de schroeven en doe-g-et oew goed as cr 'n versch blommeke of blompotje op z'n graf te gezet, waar ge uit zien kunt da ze'm nog nie verge ten hadden, zooas gijzelvcrs. Maar evengoed schrijn 't oew as ge zooiets mist bij h'ncn aandere, die daar dan as in nuchtere, harde een zaamheid op dieën akker vergeten leet onder 'n ver waarloosd graf. Daar leefde dan weer 's trug in 'nen tijd van veul jaren hér, waarin al deus menschen nog vleesch en bloed waren en wa beteekenden in oew le ven Dan stade daar te suffen as 'n kat in 'n vrimd pak huis. Dan stade te draaien as iemand die eigenlijk te veul beveurdeeld en daar verlegen mee is. Dan lopte deur de paaikes, zoo zachtjes meugelijk, om gin lawijd te maken en dan stapte naar d'n opzichter om hier en ac ac Dubbel zoo groot is het genot met Wybert-tablettcn, de keel is tegen ontsteking beveiligd, de adem zuiver! Alleen in origin. doozen 45 en 65 cis. daar 'n b!ompotje neer te laten zetten op oew kosten... En as ge dan 't hek weer achter oewen rug het amico, dan stapte naar oew Trui, cp 't lest hoe langer hoe vlugger en dan kek-ocw huis 's goed aan, stokte de kachel 'n bietje-n-op cn kunde 'n bietje meer van d'r uitstaan as aanders! Ja jonk, hoe ouwer da ge wordt, hoe meer de herln- deringen 'nen rol in oew leven gaan spculen. Ge ziet 'r geregeld maar teveul om oew henen weggaan; ge ziet de blaaikes te talrijk van d'n boom afslieren. Slachtmaand is 't weer en ge wit nie waar d'n t\jd blijft. 't Jaar lopt op z'n endje en beduusd vraag-d-oew af waar 't alweer gebleven is. Ge krabt 's op oewen kop en lot de leste blaaikes van d'n scheurklender langs oewen duim grissen en witte nie beters te doen as zoo's mee oewen kop te schudden, 'nen klap op 't clunne blolcske te geven dat de opge krulde blaaikes weer recht hangen en 'nen kuiten flikker te slaan over de plevuizen om te merken asda- d-et nog bést mee oew gaat, ok al hedde dan al 'n kleine zestig van die jaarblokskes kaal-geplukt! Maar ollee, of ik 'r nouw kort of laank over leg te zeeveren, mee gin geweld kan 'k d'n tijd teugenouwen, die in regelmatige tikskes op m'n groote staande klok deur dieën groote slinger naar links en rechts wor weg gesmeten. Maar 'k zal 'r nie langer over leggen te sauwelcn. Tuurlijk is 't heel goed om zoo nouw en dan 's efkes stil te staan om „tijd-op-te-nemen". Om 's persies te zien „waar" ge zijt en hoe ge'r mee staat. Waant 'nen mensch is ginnen voetbal die alle kaanten opgeschupt wordt zoolaank tot ie aan flarrekes in d'n vuilnisbak wor gestopt. Hij mot zoo nouw en dan z'n eigen 's stop zetten om te kijken waar-ie-is! Wa'k dan zeggen wouw, is ditte: nie oewen tijd ver suffen; mrj|r op d'hogte blijven hoe alles reilt en zeilt. Me motten allemaal deur de wèreld en ieder ee veur z'n eigen maar te zürgen dat 'm da zoo goed meugelijK gelukt. Da's tenminste mijn opinie. Keb er 'n aander nie veur noodig, zoolaank as 'k 'n paar harde klevieren eb die nie te lui zijn. 't Sprikwdord: „helpt oew eigen, dan helpt oew God" ee mijn nog nooit bedrogen. Wel hè'k 't aandersom gezien, lui die op onzen lieveneer gin gen zitten wachten mee d'r ermen over mekaar die kwampen altijd bekaaid weg. En of dieën lieveneer dan veur Piet 'n vereeniging was, of veur Jan 'nen „krui- wagel", of veur Klaas 'n erfeniske. da was allemaal 't zelfste. Zeivers oew pooten uit de mouwen: da's 't re- sept! 't Geluk is gin schoon wefke da psst! roept en naar oew toekomt heelegaar nie! 't Geluk motte zei vers bij d'n slip van z'n emraeke naar oew toetrekken en... goed vasthouwen! Op dezelfste manier emmen wij boeren en tuinders deuzen keer d'n menister van Deefensie aan z'nen slip getrokken. Wemmen 'm 'n adreske gestuurd. Meschient hedde 'r wel van in de kraant gelezen. En is 't dan gin ongepermenteerd schandaal, amico, da me nog van zukke adreskes mótten sturen? Waant wemmen 't nie bij 'n adreske gelaten! D'r zat 'nen brief ok in en 'nen géve! leder verstandig rooker Heelt GOMARUS in z'n kokert Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. Wij hadden 't in de kieren gekregen, motte weten^ asda-d-onze soldaten gevoeiërd worren mee 't vleesch van Buitenlaandsche koeien en vèrkens. En da zou nóg zoo erg nie zijn, as tenminste de Buitenlaanders ok onze koeien en verkens maar opfratten. Maar hou-maar! Ons beesten houwen ze d'r uit, de smakkers. D'n Engelsch- man zee ijskoud, mee 'n stalen bakkes, da-d-onze vèr kens niet gezond zyn. Nouw gij? De kif, amico, niks aanders as de kif! Ons krul- stertjes zijn zoo gezond as er maar éénen Engelschman gezond is, wa-d-ik oew smoes. Die beesten (de krui- stèrtjes, horre!) mekeeren niks aanders as dat ze te v e t en te g o e d zijn. Te gezond! 't Zijn te zware (zwaar in de dubbele beteekenis!) te zware konkur- renten veur de Engelsche krulstèrtjes en da mot d'n Engelschman nie emmen, amico! Wa lappen ze'm nouw? Ze verklaren ons beesten veur ongezond en verbiejen ons om ze over te sturen. Maar wél sturen ze d'r eigen vee over zee naar ons toe om er onze soldaten mee vol te stoppen as Engelsche worsten. Da's 'n schandaal! En wa doet de rest? Da's 'n bewijs veur wa'k ierboven van de konkerensie gezeed eb: die heffen zukke hooge invoerrechten op on3 beesten, da ze daar altij te duur zijn! Daar zouwen de .menschen veur d'r goei geld meer belasting-pampier eten van 'n Neerlaandsch vèrken dan spek. Maar... evengoed sturen zullie daar d'r vee naar ons toe en onze Regeering lot da vee teugen ons kon- kereeren! Is da nouw gin schandaal, amico! Dan vruuger! As ze me tenminste vruuger op school nie emmen belaaitaield, waant daar zoude op d'n langen duur aan gaan twijfelen. Vruuger, dan bonden me 'nen grooten ouwen bessem in den mast van 't schip en dan waren ze gewaarschuwd veur d'r luizenstreken. Dan sloegen me d'r op da-d-et allemaal kronkte en de spaanders om d'r ooren vlogen. Toen spuide ze nie mee ons, staat er in m'n geschiedenis-boekske. Maar nouw? Teugeswoorig zijn ze in den Haag banger veur 'n pampieren briefke van Jan d'n Engelschman, dan vruuger veur al z'n kenonnen. En wa schieten me d'r mee op? Da-me-n-op alle manieren „genomen" en geflescht worren. Of ik weer zcu willen gaan vechten, zulde vragen? Weer 'nen ouwen stalbessem mee koeienmest in d'n mast zouw willen binden en de Theems opvaren? Dat nou nie. Maar v/el zou 'k willen emmen da ze daar in d'n Haag beter van d'r afbeten. Nie zco gaauw in d'ren schulp kropen en ons mee de stukken cn de Innaamder- Koninginekes lieten zitten. Maar ollee! Wemmen nouw 'n nuuw stel monisters. Mee 'n heel pertijke Zuiërlingen,. die a3 't ware tus- schen de verkens en de runders zijn geboren. Ik veur mijn, ik eb goeien moed. Onzen menister van Deefensie is 'nen rasechten Brabaander; die zal d'n kèès nie van ons broed laten halen. Aanders zou 'k me-n-al lillek vergissen in d'n dieë! Dus daar zijn wij boeren nouw nogal gerust op. En wachten me 's l'.almkes af. As ons adreske nouw maar nie kwijtrokt, zc oas da-d-op „Waterstaat" geregeld ge beurt, maar ik denk wel da Dokter Deckers dit brief- ke-n-ok zal lezen en dan wit ie alvast da-d-ons adreske onderwege is naar hum toe. Zal ie er wel naar vragen veur de werkvrouw 't wegdweilt, zullen me hopen. Waant hij is nog al kwiek, ee! Kom, amico, m'n vel is barstens-vol cn de dagen zijn kort; me motten d'r mee woekeren. Ik schel er dus af. Veul groeten van 't Rolpenske en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRê. MIJNLIFT NAAR BENEDEN GESTORT. BUILENPEST OP JAVA. 8 dooden. Uit Kaapstad wordt gemeld: In een Zuid-Afrikaansche mijn is tengevolge van de breuk van een kabel een lift naar beneden ge stort, waarbij acht mijnwerkers gedood en acht ge wond werden. MEVROUW ZOEBKOFF ERNSTIG ZIEK. Naar uit Bonn gemeld wordt, is mevr. Zoebkoff Woensdag wegens plotselinge ongesleldheid uit liet pension, waar zij verblijf hield naar een ziekenhuis overgebracht. Nadere bijzonderheden over dc ziekte zijn nog niet bekend. Ilaar toestand schijnt intus- schen zorgwekkend te zijn. GEBRUIK VAN BOMMEN VOOR DE HARING VANGST. Aan de kust van Noorwegen bij Aalesund is thans een aantal marine-vliegtuigen gestationneerd, die verkenningstochten moeten ondernamen naar scho len haring. De machines zijn draadloos verbonden met Aalesund, vanwaar de berichten aangaande de haring zullen worden doorgegeven aan de belang hebbenden. Indien de vliegers geen haringen zien, maar vermoeden, dat zij zich wel diep in het water bevinden, zullen zij bommen gebruiken die op 50 meter diepte ontploffen. De visschen zullen dan naai de oppervlakte komen en zoo kunnen de vliegers constateeren of zich in het betreffende gebied haring bevindt. Europeesch meisje te Jogjakarta overleden. Aneta meldt uit Jogjakarta: Alhier is een 15-jarig Kuropeesch meisje, Caroline van Gent, aan builenpest overleden. AMERIKA'S WELVAART. Een proclamalio van Hoover. Reuter meldt uit Washington: Hoover heeft tot het Amerikaansche volk een pro clamatie gericht, waarin hij aanspoort, den 22en De cember te vieren met dankdiensten voor de welda den, het laatste jaar ontvangen in den vorm van een overvloedigen oogst en een buitengewone welvaart van kapitaal en arbeid. ZWARE BRAND IN DE PREANGER. 121 huizen, drie moskeeën en rijstschuren in de om geving van Garoet verwoest. Aneta meldt uit Bandoeng: Kr heeft een zware brand gewoed in de kampong Papandak Wanaradja in de omgeving van Garoet. 121 huizen, drie moskeeën en een aantal rijstschuren werd door het vuur verwoest. Veel geiten en kippen zijn in het vuur verloren gegaan. De schade wordt geschat op f30.000 a f40.000. De oorzaak ligt vermoedelijk bij een ouden man, die een kleinzoon had gekregen en volgens de oude gewoonte des lands zijn vreugde over dit feit uitta door het schieten met een ouderwetsch voorlaadge- weer, dat hij geladen had met een mengsel van bus kruit cn klappervezels. Deze gloeiende massa is op een dak van atap-palmbladen terecht gekomen, dat onmiddellijk vlam vatte. I. Aan de oproeping om door inzending van een naamkaartje of briefkaart blijk te geven dat men het op prijs zou stellen als in deze rubriek een schrif telijke cursus werd geopend in landbouwboekhou- den, heeft een genoegzaam aantal lezers gevolg ge geven, zoodat wij dan ook maar direct beginnen en hierbij de eerste les onder onze lezers brengen. Kchter moet nog een kleine opmerking voorafgaan. De deelnemers zullen wel willen begrijpen, dat ik de boekhouding ga behandelen van één bedrijf cn dat ik daarbij niet kan denken aan de speciale boek houding van het bedrijf mijner lezers. Doch na het geen ik behandelen ga van de boekhouding van het bedrijf, dat ik voor oogen hch, moet het uitvoerbaar wezen om zelfstandig de boekhouding te voeren van het eigen bedrijf. Want immers ieder bedrijf heeft zijn eigen bijzondere kenmerken, en het is natuurlijk ondoenlijk, deze alle in enkele artikels te omvatten. Wie begint met boekhouden, moot een staat ma ken waarop alle bezittingen of (en) schulden zijn vermeld. Daarmede wordt ieder boekjaar begonnen cn ook weder afgesloten. Men noemt dit den inventaris opmaken. Hierop komen dus voor de grootte of hoe veelheid, benevens de waarde van iedere tot het be drijf behoorende bezitting of schuld. Indien men dus op zekeren datum, bijv. op 1 Mei, met boekhouden wil beginnen, zal het noodig zijn om met een nan- teckenboekjc de schuren, stallen cn bergplaatsen rond te gaan en op te schrijven hetgeen men daar aantreft. De inventaris die wij als uitgangspunt zullen kie zen, heeft betrekking op een gemengd bedrijf van pl.m. 70 H.A. grootte, bestaande uit 50 H.A. bouw land. en 20 H.A. weiland, waarvan 20 H.A. bouwland 'en 15 H.A. weiland eigendom is, terwijl de rest ge pacht wordt. Het woonhuis en de schuren zijn even eens eigendom. De lezers doen nu goed een gewoon blauw schrift te nemen, op het etiquet te vermelden inventarislijst 1 Mei 192S en dan de onderstaande inventaris daarin over te schrijven. Doe dat maar eens. Schrijven, iets naschrijven is een goede oefening en al schrijvende komt men achter de wereld. Bij onze verdere be- schouwingen hebben wij dezen inventaris nog meer malen noodig, zoodat het noodzakelijk is, deze les te bewaren, indien wij haar niet overschrijven. INVENTARIS OP 1 MEI 1928. Onroerend goed. 30 H.A. bouwland a 12.250 f G7.500 15 H.A. weiland a f 1.750 f26.250 Schuur, stallen en wagenschuur f30.000 3 arbeiderswoningen f 6.000 i 129.750 Paarden. Werkpaarden: Lot, merrie, 10 jaar f500 Marie, merrie, 7 jaar f 650 Fluit, ruin 9 jaar f 60O Oscar, ruin. 5 jaar f 7r»0 Mina, merrie 12 jaar f400 Lies, merrie 11 jaar f450 Cova, merrie 8 jaar f 800 f 4.150 Jonge paarden: Hengstveulen f 60 Merrieveulen f 75 Eenjarige hengst f 175 Eenjarige bruine merrie f 150 Eenjarige vosmerrie 1130 Tweejarige vosmerrie Jet f300 Tweejarige vosruin Cesar f250 f 1.140 Dekhengst Cezar de Basan I 5.000 Raakt het blaadje vol, dan telt men rle 4 groepen bij elkaar, schrijft daarvoor liet woord transportee ren en brengt deze uitkomst naar de volgende blad zijde over. Op den bovensten regel komt dan eers! te staan: transport. Stel bijv. dat juist na: Dekhengst enz. het blad vol is, dan komt op de volgende pagina boven aan te staan: Transport f 140.010 Wij gaan verder: Rundvee. Melkkoeien: Kce, 6 jaar f250 Bet, 4 jaar f250 Mina, 3 jaar f250 Witkop, 7 jaar f250 Bles, 5 jaar f 250 Handelsvee: 10 eenjarige ossen 3 tweejarige vaarzen 5 eenjarige vaarzen 4 kalveren Varkens. 1 zeug met 8 biggen 4 jonge varkens Pluimvee. 50 kippen 15 eenden 10 ganzen f2000 f 900 f 1000 f 140 f 300 f240 Dorschmachine f600 Motor f500 Graanmaaier f350 Grasmaaier f 100 Zaaimachine f150 Hooischudder f 75 Hooi hark f 60 Cultivator f 50 Wanmolen f 60 Stroosnijder f 45 Bictensnijder f 50 f Wagens. 3 wflgens f 450 1 kar f 80 1 kleine wagen f100 1 rijtuig f200 f Ploegen en klein gereedschap. 5 ploegen f500 6 eggen f240 1 rolhlok f 30 3 sleeën f GO 1 sleeper f 10 8 complete paardetuigen f640 zeilen, zakken, rieken, schoppen, touwwerk, ladders, enz. f260 f Zul velgereed schap. 1 centrifuge f120 1 tuimelkarn f 60 4 melkemmers f 12 2 melkbussen f 10 zeven, teilen, tobbe f 20 f Vrachten. 25 H.L. tarwe f200 30 H.L. erwten f360 20 H.L. haver f 100 100 H.I.. aardappelen f500 10 H.L. voergerst f 70 f Meststoffen. 1500 K.G. chilisalpeter f Vorderingen. C.oop. Suikerfabriek f2.149 Geleverd paard f 450 f Aandcelen Coop. Fabrieken. 10 aandcelen suikerfabrieken f 1.000 5 aandeelen Vlasfabriek f 500 f 2.010 f 100 f 30 i 40 i 1.740 222 f 1.230 225 Totaal der bedrijfsbezittingen f Ja, tel maar op. Dat is een mooie oefening. Ver gis U niet. De volgende week komt het antwoord. Schulden. Hypotheek f60.000 Rente hypotheek 2 mnd. 5 f 500 Rekening wagenmaker f 45 Rekening smid f 74 Totaal Trek deze schulden van de bezittingen af en g« hebt het totale vermogen dat deze boer in zijn be drijf heeft gestoken. Het is f De moeilijkheid bij het opmaken van een derge- lijken inventaris schuilt niet in het noteeren van de juiste hoeveelheden of het juiste aantal. Met eenige zorg is het zeer goed mogelijk in dit opzicht don in ventaris juist en volledig op te stellen. Grootere moeilijkheden levert echter de waardebepaling van Ie verschillende bezittingen op. We zullen betreffen de deze kwestie de verschillende psten van Doven- staanden inventaris stuk voor stuk bespreken. Onroerend goed. In de eerste plaats moet er op gewezen worden, dat op den inventaris een afzonder lijk van het bedrijf gebouwd woonhuis niet mag voorkomen. Dit behoort nl. niet tot de bezittingen van het bedrijf en blijft dus huiten beschouwing bij de opstelling van den bedrijfsinventaris. Schuren, stallen, wagenschuur. Op den eersten inventaris, wordt de waarde daar van geschat. Deze schatting geschiedt in verband met de bouwkosten van dergelijke gebouwen en met inachtneming van den ouderdom. Men moet er nl. rekening mede houden, dat gebouwen aan slijtage onderhevig zijn, die wel door In istellingen gedeelte lijk tegengegana wordt, doch nnoit geheel kan worden opgeheven. Hoe goed men ook een gebouw onder houdt, er zal toch eenmaal een ooeenblik komen, dat liet niet meer voor zijn doel geschikt is en ver vangen moet worden door een nieuw gebouw. Die slijtage moet nu jaarlijks op den inventaris tot uitdrukking gebracht worden door de gehouwen, ieder jaar voor een bedrag, dat iets lager is dan het vorige jaar, op te nemen, of, zooals men dit noemt, i' en moet jaarlijks afschrijven. In den Leidraad ter '^rekening van de zuivere opbrengst van het land bouwbedrijf in verband met de bepalingen der wet op de inkomstenbelasting, samengesteld door da Commissie Belastingwezen van liet Nederla.idsche Landbouw Comité, wordt omtrent deze kwestie ge zegd. dat bij stichting van gebouwen de waarde kan worden afgeschreven. Rij steenen gebouwen in 50 jaar, dus per jaar 2 Bij houten gebouwen op steenen voet in 25 jaar, dus per jaar 4 Bij houten gebouwen niet op steenen voet in 18 jaar, dus per jaar Deze percentages zijn aan den hoogen kant en kunnen zeker niet in alle gevallen worden toege past. Een volgende maal ga ik met deze quaestia nog verder. Wil alles deze week goed nalezen. Wat rnen niet kan onthouden, noteere men in schrift of boekje. S. V.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9