=31 SPORT VAN ZONDAG J Rentetarieven Ned. Bank. Binnenlandsch Nieuws. Twee electrische demonstratie-pluimvee- bedrijven. De Aartsbisschop van Utrecht overleden. Drama te Kerkrade. De roofmoord te Ulvenhout. het nederlandsche elftal samengesteld. Voor den voetbalwedstrijd tegen België op 8 Dec. a.s. In het Amsterdamsche stadion. Oude bekenden weer in den Nederland- schen ploeg. Dezachte motregen die omstreeks 11 begon te val len, heeft in verschillende plaatsen van ons land meer kwaad gedaan dan hier. In Zuid-Holland bij voorbeeld werden verscheidene tweede klas wedstrij den afgelast. Hier in den kop van Noord-IIolland had Pluvius echter slechts een aantal glijpartijen op z'n geweten. In Rotterdam werd in de eerste plaats gespeeld de wedstrijd llotterdamsch elftal—Bondselftal. Een reuze meevaller voor degenen die nog vertrouwen hadden in dc T. C. De N.V.B.'ers speelden uitstekend toen zo aan elkaar gewend waren. Toen v. d. Griendt voor Rotterdam de leiding had genomen, maakte 't Bondselftal er spoedig 21 van door Bakhuijs en Clombörg. Na rust was 't Bondselftal ver de meer dere en Bakhuijs en Tap scoorden 't 3e en 4e punt. 's Avonds werd 't Nederlandsche elftal samenge steld. Alhoewel 't valt te loven dat enkele spelers, dio werkelijk hun plaats waard zijn werden opgeno men, vinden we toch enkele dingen zonderling. 't Elftal is: v. d. Meulen. H.F.C. Vermetten Van Kol 1I.B.S. Ajax Kools v. d. Wildt Breitner N.A.C. V.U.C. A.D.O. Landaal, Tap, Bakhuijs, v. d. Broek, v. d. Heijden A.G.O.V.V. A.D.O Z.A.C. P.S.V. Wageningen Wat den keeper betreft, we zeiden 't verleden week reeds. Vervang v. d. Meulen maar eens. llalle is de laatste weken puik in vorm. Vermetten is een uitstekend back. Voorzoover ons echter bekend is, spelt hij altijd linksback Dat hij meteen tot aan voerder is benoemd vinden we, ronduit gezegd, een klap in 't gezicht voor Van Kol. De halflinie juichen we toe; speciaal Kools op de rechts half plaats. De voorhoede hadden we liefst iets andersg ezien. We weten 't van vroeger, Tap is geen rechtsbinnen, maar linksbinnen, desnoods mid-voor. Dat men nu wederom deze fout maakt snappen wc niet. Ook de wederverkiezing van v. d. Broek, die 3 Nov. nou liee- lemaal niet zoo'n goeden indruk vestigde. Liever had den we Kluin (A.G.O.V.V.), die momenteel uitstekend is, naast z'n clubgenoot gezet. Men moet 't ijzer smeoden als 't heet is, niet waar! Tap had weer links binnen gemoeten. Dat is z'n plaats, Anders niet. Dit elftal krijgt de gelegenheid om aan elkaar te wen nen. Ze spelen nl. Woensdag 27 Noy. een wedstrijd tegen een Westelijk elftal. De reserves zijn: Hallo (Go Ahead), De Bruijn (H.O.V.S.), De Leeuw (Willem II) en Kluin (A.G.O.V.V.). AFDEELIN L Ondanks vele gunstige voorspellingen is 't de Ilaarlcmsche roodbrocken niet mogen gelukken de Velsenaren ook maar een puntje afhandig te maken, 't Werd zelfs 41 voor de Koning c.s. Haarlem staat nu zoo ongeveer muurvast op de laatste plaats. V.S.V. heeft zich wat meer in de middenmoot gewerkt. 2e Klasse A. Voetbal zit toch vol verrassingen! Wie had nu ge dacht dat Alsmuria, ondanks de goede voornemens van Hollandiu, zou verliezen. En dat de Alkmaarders nog wel zoo overspeeld zouden worden. Toen de stand met rust 2—2 was, nam llollandia de macht in handen en stond deze niet voor 't laatste kwartier af. Maar 't was 42 en 't bleef 4—2. Ondcrtusschen een harde tegenvaller voor al wat itanhang van Alcmaria is. Hoe lastig H.R.C. 't K.F.C. ook maakte, het buitengewoon goede spel van de Koogers gaf den doorslag en Racing kon met een 54 „jas" naar huis gaan. Verder verloor de Spartaan van Z.V.V., dat zich weer beter plaatste (2—3). D.W.S. hield V.V.A. in de onderste regionen, dat nu W.F.C., dewelke door West- Frisia werd „ingemaakt" met 5—0, gezelschap houdt. W.-Frisia kan de beide puntjes goed gebruiken. 2e Klasse B. Hier valt ons oog direct op de smadelijke neder laag welke Hercules tegen D.E.C. leed (0—8). Meteen zijn de Hercules-mannen karapioens pretendent Af. Zeeburgia pootte zich stevig achter haar stadgenoot door haar vijfde overwinning in successie te bewer ken. Baarn, thuis nooit te onderschatten, moest er met 21 aan gelooven. Velox won ook weer eens (3—0); de verliezer was Zandvoort, op eigen terrein, waar D.E.C. letterlijk in t zand beet indertijd. De 4—2 overwinning op B.F.C. is voor Bloemendaal een goede prestatie. De „deftigste" club uit Amsterdam was aan het sukkelen, nl. A.F.C. Zo schijnt toch nog wel over ver borgen kracht te beschikken, anders zou H.V.C. niet met 70 verloren hebben. 3e Klasse A. Met genoegen kunnen we een overwinning van Helder melden. En wat voor een overwinning! 8—0 op Purmersteijn, niet eens een zwakkeling. (Zie ver slag). De Kcnnemers, momenteel no. 1, versterkten hun positie doordat ze zelf van A.P.G.S. wonnen (51). Maar nog meer wel door de prachtoverwinning die ÜS.V. behaalde op Volcnwijckers (3—2). Assendelft verloor op 't kantje af van Q.S.C. (2—1), terwijl Meer- vogels met 31 klop kreeg van K.V.V. De stand luidt: De Kenneraers De Volewijckers O.S.V. Helder K.V.V. Purmersteijn Q.S.C. Asscndelft Mecrvogels AFDEELING II II.F.C. kon *t niet van H.V.V. halen. De „Wasse- naarsche Leeuw' won dezen historischen wedstrijd met 31 en staat zelfs een Zondag no. 2, dank zij 't feit dat Blauw Wit en Hercules D.V.S. niet speelden. II.F.C. houdt nu met V.V.C. de roode lantaarn vast. Dit tweetal zal 't zwaar te verduren krijgen nu na. 't Gooi ook Z.F.C. zich door een 62 overwinning op E.D.O. in veiligheid stelde. AFDEELING III. Tn een kamp, waarin keeper llalle z'n partij voor tegenpunten behoedde, won Go Ahead voor de zeven de maal Ze won ditmaal van Ileracles met 30. A.G.O.V.V. vestigde zich, dank zij 't niet spelen van Z.A.C. en Enschedé op de tweede plaats door een 5—2 overwinning op Wageningen. Kluin en Landaal waren uitstekend. .Verder deelden Vitesse en Tu- bantia de eer (3—3), waarmee vooral de eerste sterk gebaat is. Tenslotte nog de wedstrijd P.E.C.Robur et Vel. (5—G), welke P.E.C.. op de laatste plaats ves tigt. AFDEELING IV. Als B.V.V. niet nog een paar keer zoo'n bevlieging krijgt, is ze kampioenscandidaat af Zouden de an dere pretedenten niet nog zoo weinig wedstrijden ge speeld hebben, dan'stond ze hoogstens no 4. De ne derlaag van Zondag jl. tegen NO.A.D. bèwees dit vol komen. De uitslag was 2—d vooor N.O.A.D., welke no. 8 7 1 0 2911 15 8 6 0 2 27—13 12 8 G 0 2 30—14 12 G 4 0 2 20-17 8 8 3 0 5 14—19 G 7 2 1 4 15-24 5 7 2 1 4 8—17 5 8 1 1 6 13—27 3 7 1 0 6 14—24 2 2 staat. Na een paar mooie overwinningen moest Zonga thans de meerderheid erkennen van N.A.C., dat zich door een 21 overwinning wat omhoog werkte. Willem II was de derde club uit Tilburg, die een bezoek bracht aan M.V.V. Ook zij behaalde een overwinning (3—0). Wel typisch dat no. 2, N.O.A.D. met 40 won, no. 3 met 30 en Zonga, no. 5, met 1—0. Geen der Tilburgsche keepers heeft dus in Maasticht gevischt. AFDEELING V. Wederom een uitslag die de noordelijke competitie een beetje spanning brengt, welke zo voor de propa ganda van de voetbalsport zoo van noode heeft. Velocitas nl. liet wederom een veer. Nu tegen Friesland, een club dio aan haar keeper, wanneer deze op dreef is, een onmisbare kracht heeft De Frie zen wisten in Groningen een 11 gelijk spel te be vechten Leeuwarden, dat nu op de nominatie staat, liet zich niet onbetuigd door een „uil in doodsnood", nl. W.V.V. er onder te houden (21). Dergelijke vo gels kunnen soms heele kampioensplannen in t honderd schoppen. G.V.A.V., de ecnige die hier nog ongeslagen is, maar 4 maal gelijk heeft gespeeld, won gisteren op eigen terrein met 2—1 van Alcides, niet te verwarren met Achilles, dat ook hevig kampioens candidaat is, maar 't tegen het thuis haast ongenaak bare Veendam niet verder dan 0—0 kon brengen. N. II. V. B. Succes I trok naar Helder 3 en sleepte een gemakke lijke 6-2-overwinning in de wacht 't Was noodig om nog een goed figuur te slaan. H.R.C. doet 't tegenwoordig goed. Nieuwe Niedorp, dat ineengezakt schijnt, werd nu 't kind van de reke ning. 't Werd 3—2. Zou N.V.V. te veel aan spelers verlies lijden? Beide wedstrijden waren niet van belang voor de eerste plaats, dus van de week geen standje. 2e Idasse. Deze is wel zeer interessant Er werd een volledig programam afgewerkt J.V.C. dat vooral op eigen terrein sterk is, won ook van Wieringerwaard, al was 't op 't kantje (43). Een doekje voor 't bloeden was echter, dat Breezand ook verloor en tegen Succes 2 nog wel. Zoodoende behoudt W.W. de eerste plaats. Dosko maakte met H.R.C. 4 kort metten en verbe terde haar doelcijfers een beetje (92). Tenslotte wist Sparta2 over Helder 4 met 2—1 te zegevieren, terwijl Anna Paulowna een veer liet tegen Texel 2 (22). De stand van dc leidende groep is: Wieringerwaard 8 5 2 1 3820 12 Breozand 8 4 2 2 2317 10 D.O.S.K.O. 9 4 2 3 40—25 10 J.V.C. 6 4 0 2 2320 8 't Belooft spannend te worden. 3e klasse D. Deze krijgt ook weer eens een beurt Oudesluis 2 naar Wieringen en won met 31 van Succes 3 en staat nu, dank zij 't niet spelen van D.E.S. op de tweede plaats. Wieringerwaard 2 behaalde de eerste overwinning, n.1. op een andere zwakkeling; deze was Anna Paulowna 2. De cijfers waren 80. De stand luidt: Breezand 2 D.O.S.K.O. 2 D.E.S. Succes 3 Wieringerwaard 2 Anna Paulowna 2 26—6 44—13 17—11 15—13 10—24 0—45 HELDER—PURMERSTEIJN 8—0. Helder heeft dezen Zondag laten zien dat zij zeker nog meetelt voor de bovenste plaats. De verpletterende nederlaag, die zij Purmersteijn toebracht, mag, wat ae cijfers betreft, geflatteerd zijn 51 was genoeg ge weest maar Helder heeft schitterend spel gespeeld, vooral de voorhoede had er danig zin in. Voor rust ging 't spel vrij gelijk op en de 2O-stand was dan ook nier zoo verdiend, maar toen Purmersteijn na rust vrijwel niets meer inbracht, nam Helder 't spel geheel in handen net als verleden week tegen D.W.V., met dit verschil echter, dat er nu wel doelpunten vielen, en genoeg ook. Sommige spelers van P. konden blijkbaar niet tegen hun verlies en tegen 't eind moest de scheidsrechter nu en dan Ingrijpen om buitensporigheden op de linkerhelft^ van P. te voorkomen; hij bleek echter voor zijn taak berekend en hield de teugel3 strak. Als om 2 uur begonnen wordt, blijkt Helder 'f elftal eenigszins gewijzigd te hebben. Voorhoede en middenlinie zien er volgt uit: v.l.n.r. Bakker, Burgers, Ort, Mulder, Helder en Spigt, De Boer, Amersfoort Achterhoede is ongewijzigd. Het spel is al dadelijk pittig en de Hel- der-voorhoede speelt keurig samen, terwijl de midden- linie flink stuwt. Als Purmersteijn eenige aanvallen heeft gedaan, waarbij de lange mldvoor opvalt door zyn doorzetten neemt de Helder-voorhoede den bal mee, Ort plaatst schuins naar voren en het toestormende Helder knalt nummer één in de touwen, 10. 't Ge juich is niet van de lucht. Purmersteijn speelt echter voor wat ze waard is, maar faalt dikwijls, doordat de spelers, stuk voor stuk genomen, te licht zijn. Ort is bij Helder de ziel van de voorhoede. Hy opent keurig naar de vleugels en durft zelf af en toe ook zijn kans te wagen. De P.-doelman krijgt dan ook eenige gevaar lijke karwijtjes op te knappen; 't gaat hem goed af. 't Spel wordt hoe langer hoe spannender. Voor de res pect. doelen spelen zich gevaarlijke momenten af en de goals hangen ln de lucht Plotseling wordt de P.- midvoor genomen met een vrije schop als gevolg; als de bal daarna met de hand weggeslagen wordt, wijst de scheidsrechter naar de beruchte stip. De penalty wordt echter prachtig gehouden en Helder komt nu meer en meer voor 't P.-doel. 't Samenspel der voor hoede wordt eindelijk beloond, als Spigt een vrije schop voor doel plaatst, waar Mulder voor de verdere af wikkeling der zaken zorgt (20). Vlak daarop 13 't rust Wat is er na rust eigenlijk nog 'van Purmersteijn te vertellen, 't Elftal leek na een weinig over-en-weer- spel, vrijwel op. Helder is dan ook voortdurend in de meerderheid, zonder dat P. echter te onderschatten Is. 't Bewijs, dat P. ook wel iets kan, blijkt uit 3 achter eenvolgende corners op 't Holder-doel, waarbij Kenter echter op zijn best is en alles weg stompt en slaat wat gevaarlijk is. Dan komt Helder zoo overdonderend op zetten, dat P. overspeeld wordt. Regelmatig vallen nu de doelpunten, die meestal van prachtige kwaliteit zijn. Mulder opent de serie uit een voorzet van Bakker, die door de heele achterhoede gemist wordt (30). Dan wil Burgers zijn aandeel hebben; zijn verhard schot wordt echter door lat en paal gekeerd. Ort wipt de bal dan een paar keer op zijn voet en geeft dan een „kegel", waarop de keeper geen schijn heeft (40). Vlak daarop wandelt hij weer door de verdediging heen en tegen de paal verdwijnt de bal voor de 5e maal in 't net (50). Do pittige linkervleugel eischt nu ook haar deel op en schitterend samenspel te mooi haast voor een 3e klasser stelt Burgers in staat tweemaal op magni fieke manier den P.-doelman te passeeren (7—0). Dan is Helder voldaan, maar P. niet; tenminste, ê£fi der halfs bewerkt Mulder dusdanig, dat een penalty 't ge volg is. Ort weet daar wel raad mee en met één van zijn bekende kegels sluit hij de score (80). Dan komt het einde en de Helder-ploeg krijgt een ware ovatie, van het niet-talrijke publiek, dat Helder een partij heoft zien spelen, die aller verwachting te boven ging. HELDER 3—SUCCES I, 2—7. Succes heeft hiervoor niet al te hard behoeven te werken. Voor rust was de partij spannend (12), maar na rust, toen Helder UI veranderen ging en de Heider- keeper er een beetje genoeg van had, werden 5 doel punten aan de score toegevoegd. oudkarspel. D.T.S. INeerlandia I (Amsterdam) 80. Op een uiterst glad en zwaar terrein is het D.T.S. ge lukt haar eerste overwinniüg te behalen en wel met groote cijfers. Dat de score zoo hoog geworden is, lag nu juist niet aan de groote kracht der gastheeren, maar veel meer aan' 't zwak spel der gasten. Vooral de ver dediging van Neerlandia was uiterst slap. Bovendien speelden ze maar met tien men. Hun keeper kan even wel op een goeden wedstrijd terug zien. Eenige malen redde hij zeer fraai, terwijl hij verder nog een paar keer de hulp van de palen had. Van de backs was de rechts back nog de beste, terwijl zijn collega bepaald zwak was. Evenwel had deze, wegens hun onvolledigheid, ook de taak to vervullen van linkshalf. Herhaaldelijk werd hij gepasseerd, miste vaak en schoot verder in snelheid te kort. Van de midenlinie ging weinig kracht uit. Hun voorhoede bleef moedig en hard werkend volhouden tot het bittere einde. Doelpunten maken konden ze echter niet, al moet gezegd worden, dat ze een paar keer on fortuinlijk waren. Bij D.T.S. stond M. Kansen onder de lat. Het terrein was te slecht, orn een oordeel over zijn keepen te kun nen vellen. Hij wisselde enkele goede momenten met slechte af, met het wegwerken treuzelde hij wel wat lang en dit veroorzaakte een paar keer zeer gevaarlijke situaties. Daar staat tegenover, dat hij ook goede dingen heeft gedaan en wanneer hij wat meer heeft geoefend, zal hij zeker een aanwinst voor D.T.S. zijn. De heide backs der thuisclub waren goed op dreef, zonder nu zoo op te vallen als anders. In de middenlinie speelde Spcets spil, wat beslist een verbetering is. Hij werkt goed en gaf eenige keeren zeer fraai aan. In de voor hoede ontbrak de Geus waarvoor Van Meurs inviel. De ze speler ls echter te langzaam en er gaat te weinig kracht vanuit. Jb. Kos stond nu rechtbuiten en brengt er op dezen plaats meer van terecht, dan als midden voor. Het meeste gevaar dreigde dan vanmiddag ook van zijn kant. Kuis Is een uitstekende speler, kalm en tactisch speelt hij samen. Kuiper is nog niet weer de oude, terwijl we Eecen ook wel eens beter hebben ge zien. Tallooze kansen zijn er gemist, zelfs wanneer ze open voor doel stonden, brachten ze de kansen nog om hals. Neerlandia wint de tos en D.T.S. trapt om ruim twee uur af. Het spel ls nog maar een paar minuten oud als Jb. Kos goed voortzet, Kuis vangt op en met een goed schot doelpunt hij, 10. Opnieuw trekt D.T.S. ten aanval. Jb. Kos schiet hard tegen de paal. De bal komt terug juist voor de voeten van Kos, die hard naast kogelt. De thuisclub blijft sterker, maar door de gladheid gaan de fraaiste kansen verloren. De achter hoede van Neerlandia zet de buitenspelval open, maar past deze tactiek niet altijd op de juiste wijze toe, waar door gevaarlijke momenten ontstaan. Het eerste schot op het D.T.S.-doel wordt gelost, door de linksbinnen der Amsterdammers, dooh levert den keeper geen moeilijkheden op. Kos plaatst een corner goed voor het doel, waar Kuis de bal vrij maakt, en inschiet. De keeper redt uitstekend. Voor het D.T.S.-doel ontstaat bij een corner een zeer gevaarlijk moment De bal vliegt heen en weer doch wordt tenslotte weggewerkt. Wan neer Kuiper ver Ingooit vangt Speets de bal op, plaatst fraai naar Eecen, die nog even doorloopt en dan een geweldige „pil" lost, die via keepers handen in 't net vliegt. Dat dit een hard schot was, blijkt uit het feit, dat de keepers vingers tintelden, te oordeelen naar de bewegingen, die hij maakte Nog voor der ust weet Jb. Kos den stand op 30 te brengen. Onmiddellijk na de rust speelt een der backs op den D.T.S. keeper terug. Deze pakt de bal, wordt aange vallen en verliest hem weer. Op handen en voeten krui pen de keeper en een voorhoedespeler van Neerlandia achter den bal aan, welke „wedloop" door den doelman wordt gewonnen, waardoor hij den bal wegstompt. Wan neer Eecen hard inschiet laat de doelverdediger den bal tusschen zijn beenen doorglijden, 40. Het spel golft nu een tijdlang heen en weer. Aan weerszijden ontstaan dan gevaarlijke situaties, vooral de N.-keeper redt eeni ge malen zeer fraai, bij schoten voor open doel. Wanneer Jb. Kos een corner goed voorzet, schiet Kuis in, de keeper slaat den bal voor de voeten van Van Meurs, die er verder geen moeite mee heeft, 50. Een vrijen trap op den rand van het strafschopgebied op het D.T.S.-doel, stopt Kansen uitstekend. Verder redt hij eenige malen fraai, wanneer de bal van nabij wordt ingeschoten. Dan verslapt de achterhoede van Neer landia danig en Kuis, Van Meurs en Eecen hebben geen moeite om van nabij den stand achtereenvolgens tot 80 op te voeren. Een ieder is blij, wanneer de scheids rechter, welke goed voldeed, het einde aankondigt De eerste zege van D.T.S. is hiermede behaald. sparta t Sparta's adspiranten gingen reeds vroeg per trein en vergezeld van vele jeugdige supporters naar Uitgeest, onder leiding van onzen secretaris. Uitgeest bleek ech ter te sterk te zijn en won ook met 30, hoewel de Spartanen zich hevig verweerden. Sparta 3 speelde thuis tegen N. Niedorp 2 en moest zich met een gelijk spel tevreden stellen, wat echter voldoende was om de leiding te houden in hun afdee- ling 2—2. Sparta 2 ontving Heller 4 en wist deze met 21 na een spannenden strijd in het begin te slaan. Na rust daalde het spelpeil echter hard en, nadat Sparta een 20 voorsprong had gehad, wist Helder 4 de eer te redden, 21. Door deze kostbare puntjes klom ons 2e elftal weer wat op de ranglijst, zoodat zij nu ongeveer in het midden staan. Zondag ontvangt Sparta 2 Oude sluis I, welke strijd ln Oudesluis met 52 door Sparta werd gewonnen, zoodat ons nog eén spannenden strijd te wachten 6taat, daar O. er alles wel zal op zetten om revanche te nemen. wieringen. Succes-nieuws. Het was een drukke voetbaldag voor Succes. Om tien uur speelden de adspiranten tegen J.V.C.-adsp. Hoewel de spelers van J.V.C. meer op veteranen geleken dan op ads. konden ze het tegen de kleine Successers niet bol werken, met 40 werden ze naar de Duinstreek terug gestuurd. Er was geen scheidsrechter, zoodat v. d. Laar de leiding op zich nam. Om 12 uur kwam Succes m tegen Oudesluis II in het veld. Hiervoor was scheidsrechter Augustein gear riveerd, welke goed leidde. De uitslag van dezen wed strijd was in het voordeel van Oudesluis, alhoewel de Successers goed partij gaven, met 1—3 verloor S. op eigen terrein. Om 2 uur speelde Succes 2 tegen Breezand I. Ook voor dezen wedstrijd was de leiding in handen van Augustein, welke de teugels flink aanhaalde. Voor de rust wist Succes een voorsprong te krijgen van 32. Na de rust was het een gelijk opgaande partij met In het laatst S. in de meerderheid. Succes wist na 10 minuten spelen er 42 van te maken. Daarna kreeg B. een penalty te nemen, die do S.-keeper schitterend stopte. B. hield tot het laatst stand, doch kon het doel niet meer vinden, zoodat Succes hierdoor B. zijn kamploenslllussies heeft ontnomen. Om 12 uur speelde S. I tegen Helder m. V. d. Hoven had de leiding. Het was een aardige partij met S. In de meerderheid. Na 20 minuten gespeeld te hebben wist de midvoor S. de leiding te bezorgen. Even daarop maakte H. gelijk. Doch voor de rust neemt S. andermaal de lei ding. Na de rust is S. steeds in den aanval en maakt nl spoedig 3L Helder pakt flink aan, doch de halflinie zendt alles retour. Bij een H.-aanval is de S.-back een beetje ophandig en veroorzaakt een penalty, welke hard in den hoek wordt geschoten. Daarna nam S. het spel geheel In handen en wist den stand op te voeren tot 72. Ze hebben de nederlaag der vorige week door deze partij weer goed gemaakt en getoond dat ze wel kun nen. Volgende week krijgt S. I Schagen I op bezoek. Ook hier zal het aan spanning niet ontbreken, temeer daar Schagen zich den laatsten tijd tamelijk herstelde. De Nederlandsche Bank heeft met Ingang ven 18 No. vember 1929 hare rente-tarieven vastgesteld als volgt; wisseldisconto 4% promessendisconto 5 belee ning van effecten 5 beleening van goederen en ceelea 5 voorschotten in rekening-courant 5M De Commissie voor Landbouwcoöperatie alt den Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland liaar keuze bepaald. Het eene bedrijf Dirkshorn, het andere te St. Maartensbrug, De heer G. Nobel te Lutjewinkel schrijft ons: Bovengenoemde Commissie heeft in samenwerking met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ln Noord-Hol. land, naar aanleiding van de daarvoor gedane oproe ping voor een electrisph demonstratiepluimveebedrijf eene keuze gedaan uit de 20 sollicitanten met het gevolg dat twee pluimveebedrijven voor dit doel zijn aange wezen, n.1. die van do heeren C. Vader te Dirkshorn en J. Sleutel te Sint maartensbrug. Het eerste bedrijf is in hoofdzaak Piepkuikenfokkerij, het twee voornamelijk nuthoenderfokkerij. In beide be drijven zullen de volgende electrische toepassingen wor- den gedemonstreerd. Batterijkunstmoeders met electri sche verwarming voor 300 a 500 kuikens. Mengmachine voor kippenvoer, Vischmolen, beiden aangedreven door een electromotor; Ventileerende kunstmoeders (syj teem A.S.U.); Ultravioletücht uitstralende lampen voor kuiken en kippenbestraling; Algcheele toepassing der electrische verlichting voor dagverlenging met toepas sing van automatische schakelklokken; Electrische hulp verwarming voor kippenhokken bij strenge koude; Kleine en groote eierschouwers (systeem A.S.U.); Elec trische warmwatervoorziening met nachtstroomreser- voir; Electrische veevoederketel; Electrische broedwa- terverwarming (2 systemen); Electrische haverkiem- kast (systeem A.S.U.); Electrische ventilatie van kip penhokken. Hieruit blijkt, voldoende het groote belang van electriciteit voor het pluimveebedrijf. Wanneer de be drijven geinstalleerd zijn door het Prov. electriciteitsbe drijf, zullen nadere mededeelingen worden gedaan ovei de regeling voor het bezichtigen van deze bedrijven. MANTELFABRIEK UITGEBRAND. Tienduizenden gulden schade. In de mantelfabriek van de firma Roos aan de Drie koningenstraat te Arnhem is door onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken, waardoor de eerste ver- dieping geheel uitbrandde en op de tweede groote schade werd aangericht. De schade aan mantels en bontwerken loopt in de tienduizenden gulden en is door verzekering gedekt. KINDERVERLAMMING. In de gemeente Middelsum zijn ln een doktersgezin twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De patiënten zijn naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. ALASTRIM-GEV ALLEN. Te Wageningen doet zich een geval van alastrim voor bij een dtiejarig ongevaccineerd kind. A. COLLé SR. OVERLEDEN. Te Culemborg is Zaterdagavond, na geruimen tijd dende geweest te zyn, overleden, de heer A. Collé Sr., die in de laatste jaren meermalen genoemd werd in de Culemiborgsche moordzaak. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Tegen den Zuiderzeedijk tusschen Durgerdam en Uit dam is het lijkje gevonden van een vierjarig knaapje, dat vermoedelijk reeds eenigen tijd te water heeft ge legen. Hoe de kleine te water is geraakt is niet gebleken KINDERVELAMMING. Thans zijn te Roermond vier nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd. DOODELIJK MIJNONGEVAL IN ZUID-LIMBURG. Tusschen 2 wagens bekneld. Zaterdagmorgen is een achttienjarige sleeper uil Brunssum (L.) in de ondergrondsche werken van d( staatsmijn Hendrik aldaar tuschen twee met steenen beladen wagens bekneld geraakt. Hij liep een schedel basisfractuur op en overleed denzelfden dag in het zie kenhuis. KOKEND VET OVER HET LICHAAM. Kindje ernstig gewond. Gistermiddag heeft te Leiden een 1%-jarig kind var den heer S. aan de Binnenlaan aldaar een schaaltje me •kokend vet naar zich toegetrokken. De kleine kreeg den Inhoud over het lichaam en is met ernstige brandwonder naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht TIJDENS DEN KERKDIENST PLOTSELING ONGESTELD GEWORDEN. Te Rijsenburg is gistermorgen te vijf uur mgr. Val de Wetering, R.K. aartbisschop van Utrecht, in dei ouderdom van bijna 79 jaar overleden; op 26 Novembe zou hij zijn 79ste jaar hebben bereikt. Tijdens den kerkdienst van Zondagmorgen ln he seminarie Rijsenburg, omstreeks kwart voor elf, is mgr Van de Wetering plotseling ongesteld geworden, zijl toestand liet zich zoo ernstig aanzien, dat men hen geestelijken bijstand verleende. In den middag schee: zijn toestand echter aanmerkelijk verbeterd; 's nacht is echter de instorting gekomen. VRACHTRIJDER DOOR ZIJN KNECHT DOODGESTOKEN. Zondagochtend circa half tien heeft zich in den sta van den z.g. Ouden Molen op de grens van Eijlgelsho ven en Kerkrade, een drama afgespeeld, dat het leve gekost heeft aan den ongehuwden vrachtrijder Jansen die woont ln een gedeelte van het gebouw. Tusschen J en diens knecht, den 20-jarigen A. M., afkomstig ui het naburige Duitsche Menkstein, ontstond twist, blijk baar over betalingen. Reeds Zaterdagavond hadden bei den hierover woorden gehad, zoodat M. de hulp de rijksveldwacht had Ingeroepen. Toen men bij de wooi denwlsseüng Zondagochtend tot handtastelijkheden ove ging heeft M. zijn patroon met een scherp voorwerj vermoedelijk oen mes, in de hartstreek gestoken, wankelde en trachtte M. met een riek te lijf te gaa» Doch hij viel dood achterover. M. werd door den mol» naar Eijdens gegrepen en in een kamer opgeslote» Doch het was voor M. geen kunst, daaruit te ontvlucb ten. Het lijk is naar het ziekenhuis te Kerkrade ovef gebracht. Naar verluidt is de moordenaar gearresteerd UITSPRAAK IN HOOGER BEROEP. Gistermorgen heeft het Gerechtshof te 's-Hertogeni bosch uitspraak gedaan In de zaak tegen F. M. en C de V. te Ginnekeit, die verdacht worden van den roofj moord op den ouden P. v. d. Burgt te Ulvenhout gej pleegd. Het Hof heeft beiden aan dit misdrijf schuld» verklaard en veroordeeld tot twaalf jaren gevangen!®! straf. De rechtbank te Breda had hun destijds een gelijk# straf opgelegd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10