Anga Hoeste^i^EÊÊï HOOGWOUD. WIERINGEN. LANGENDIJK. NIEUWE NIED0RP. WINKEL. WIERINGERWAARD. algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen en de heer 't Hart gekozen. De heer C. v. d. Linden zal bij eventueele verhindering door ziekte van J. 't Hart zijn werk overnemen. In ver band met deze aangelegenheid merkt de heer C. v. d. Linden op, dat ieder, die een zieke hoe heeft, verplicht is, den veearts te laten komen en daarna een schatter to waarschuwen. Nu er maar één taxateur is, stelt hij voor, dat de leden nu niet alleen bij 't Hart maar ook bij een com missaris aangifte kunnen doen.- Aldus wordt besloten. Tot de commissie voor het nazien van de rekening 19281929 worden benoemd de heeren C. van der Linden A. Schenk en A. KooiJ. Bij de rondvraag Informeert de heer A. Schenk of, nu er bezuinigd wordt op het bedrag aan de schatters uit betaald, ook de secr.-penn. in salaris verminderd wordt, waar naar zijn meening aanleiding toe bestaat Immers de salarissen van schatters en secr.-penn. zijn indertijd op dien voet vastgesteld en bovendien is het aantal leden en ingeschreven koeien sterk verminderd. (Door de uitbreiding van het bollenbedrijf is het aantal koeien sinds 1926 tot op de helft gedaald). De secr.-penn. heeft zelf, in overleg met het bestuur voorgesteld, zijn werk voor f 5 minder te doen en bij meederheld van stemmen wordt dit aanvaard en zal dus voortaan zijn belooning f 40 bedragen. De heer Van' der Linden, do afgetreden schatter, be dankt voor de prettige samenwerking en hoopt dat het het fonds goed zal blijven gaan. De heer M. Cornelissen wou nog wel eens graag den nadruk leggen op de voordeelen van de verplichte keu ring, die nu reeds maakte dat een drietal koelen niet werd ingeschrevenen zoodoende heeft het fonds al „een koe verdiend". De heer H. Busé vraagt inlichtingen over het feit, dat bij deze vereenlging de secr.-penn. niet aftreedt. Hij ls voldaan, wanneer de heer List verteld heeft, hoe deze toestand is ontstaan. De voorziter deeltn og mede, dat veearts De Boer het keuringsgeld van de vereenlging wilde innen, maar dat het bestuur gezegd heeft, dat hij, evenals de heer "Wester, dit van de leden zelf moet ontvangen. Verder wilde hij, nu er een nieuwe verslaggever ln hun mlden was, no geven memomreeren de prettige sa menwerking met den vroegeren correspondent, den heer P. Visser, en sloot daarop de vergadering. Zaterdag- en Zondagavond gaf de muzlekvereeniging ^Harmonie" voor hare ongehuwde en gehuwde leden een uitvoering in „Concordia". Ten gehoore werden ge bracht, een viertal muzieknummers. Daarna volgde het tooneelspel „Een Boete" in drie bedrijven door Suze la ChapelleRooboL Muziek en tooneel werden keurig weergeven. Vooral het tooneel viel ln buitengewoon goede smaak der aanwezigen. De medewerkenden viel dan ook tel kens een oorverdoovend en langdurig applaus ten deel. Een gezellig bal na besloot beide avonden. Met ingang van 1 Aug. j.1. werden bij de Z.Z.W. be noemd tot ingenieur: Ir. P. Ph. Jansen te Kornwerder- zand, voor dien datum als zoodanig tijdelijk; tot opzich ter le klasse, de opzichters 2e klasse: A. N. Dekker te Anna Paulowna, W. Fokkema te 's-Gravenhage, M. •.Hartog te Kornwcrderzand, I. Vrstraate te Schelling- woude; voorts de buitengewone opzichters: A. do Hoog to Zurig, G. W. Loomans te 's-Gravenhage, L. Poortman te Den Oever en P. Fijn te Medemblik; tot opzichter 2e klasse, de buitengewoon-opzichters: G. J. Boller te Den Oever, J. W. de Koning te Medemblik, J. Kost te 's-Gra venhage, W. J. Linthout te Den Oever, C. A. v. d. Maas te Kornwerderzand, H. Meijer te Medemblik, P. J. Stein- metz te Den Oever, J. M. v. d. Voorde te Kolhorn, en B. Weis te 's-Gravenhage; tot buitengewoon opzichter T. Vicrsen te Ter Apel, en met ingang van 18 Sept. J.1. H. Boon te Kolhorn, en met ingang van 1 Oct. j.1. W. van Krieken te Den Oever en H. L. v. d. Welle, even eens te Den Oever, le bureelambtenaar, met ingang van 1 Aug. J.1. F. W. Jerhanion te 's-Gravenhage (bureel chef), J. H. E. Niemann te 's-Gravenhage, vóór dien datum tijd. werkzaam als zoodanig. J. Huitema te Den Oever werd benoemd tot dekknecht. Op verzoek werd eervol ontslag verleend per 16 Aug. j.1. aan J. W. Mazure, opzichter te Kolhorn, en even eens met dien datum aan den opzichter le klasse A. Woudenberg te 's-Gravenhage, en met Ingang van 1 Oct. j.1. aan den opzichter 2o klasse C. van Siaalen te Den Oever. - ZTJTDSCHARWOUDE. We vernemen,dat bij de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" plannen bestaan, om, in navolging van die te Oudkarspel en Noordscharwoude, een potersbewaar- plaats te stichten. Als we goed zijh ingelicht, komt deza zaak op de e.v. vergadering aan de orde. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de Vrijdagavond gehouden verkiezing voor een lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer P. Bierman, die in herstemming kwam met den heer C. Deugd. - LANGENDIJK. De prijs, die bij de laatstgehouden verkooping van tuinbouwgrond werd besteed, was niet zoo hoog als dit enkele jaren geleden was. Nu toch werd van f 290U f 4000 per H.A. betaald, terwijl toen tot f 6000 en meer Werd gegeven. BROEK OP LANGENDIJK, De heer A. Dekker, adj.-commies P.T.T. alhier, slaag de dezer dagen te 's-Gravenhage voor het telegraafradi- caal examen. Door het mannenkoor „De Lofstem", alhier, is beslo ten binnenkort een uitvoering te geven in Noordschar woude. Het ouderblaadje „In en om de school" tweemaande- lijksch blad, voor ouders en belangstellenden in open baar onderwijs, uitgegeven door 't Ned. Ondern. Genoot schap houdt 1 Jan. a.s. op te bestaan. Het laatste num mer is de vorige week verschenen en bij de abonne's aan den Langendljk aan huis bezorgd, met dank voor do ondervonden medewerking. Zondagavond j.1. gaf de A.T.V. „Kunst na Arbeid" een uitvoering in de zaal van den heer Kosscn alhier, welke maar matig gevuld was met ongeveer 160 aanwezigen. Meermalen reeds heeft de A.T.V. blijk gegeven, een tooneelverceniging te zijn met talentvolle jonge spelers. En het feit, dat zij zoo vroeg in 't seizoen weer met een stuk voor het voetlicht is gekomen, pleit wel voor het enthousiasme, het willen van hare leden. Het Zondagavond opgevoerde stuk „De Spaansche VHeg" is een blijspel'in drie bedrijven, dat als de meeste blijspelen op den keper beschouwd, weinig inhoud heeft, maar desniettemin aan de medespelenden zeer hooge cischen stelt en, mits goed opgevoerd zeer zeker het publiek een genoeglijken avond kan verschaffen. Over den inhoud van dit stuk zullen we ditmaal niet uitwijden, het zou te ver voeren. Slechts een kort woord over spel en spelers. De rolverdeeling was, behoudens enkele zwakke plekjes, keurig in orde, en spelers en regisseur komt een woord van fbf toe voor de wijze van instudccring en opvoering. De heer J. van Zoonen Azn. als Ludweg Klinke, mos terdfabrikant, mevr. KoopmansTas in haar creatie van „de Spaansche Vlieg", speelden uitstekend, mej. T. van Zoonen Cd. is een opkomende kracht met zeer goed talent Zonder de overige spêlers(sters ten achter te stellen, willen wij verder geen namen noemen. Zeker is, dat de A.T.V.-spelers over de capaciteiten beschikken, een zwaar stuk goed op te kunnen voeren. Vermelden we nog, dat de tooneelaankleeding dit keer verzorgd was door de Firma Strijbis en Van Leijen, die er dezen avond zeker in geslaagd ls bij de aanwezi gen een goede reclame voor haar zaak te maken. Een gezellig bal besloot den avond. Uitslag aanbest«dinj Iwidbouwschuur te Winkel voor den heer J. A. Poortermans te Nieuwe Niedorp: Crok en Zuidervaart Assendelft f 15984, H. Lugtig. Heer- hugowaard f 16840, S. Rutsen, Nieuwe Niedorp f 16890, F. Koomen, Nieuwe Niedorp, f 16907, A. Droog, Kolhorn f 17117, J. Brouwer, Winkel f 17400, J. de Graaf, Nieuwe Niedorp f 17600, K. Pik, Barsingerhorn f 17684. Meijn en Hulsman, Beemster f 18750. Gegund aan de heeren Crok en Zuidervaart Naar we vernemen, zal a.s. Donderdag voor het Nuta- departement optreden de heer W. C. v. d. Volkere met het onderwerp: Demonstratieproeven voor draadlooze telegrafie en draadloos licht Toen de heer v. d. V. ver leden jaar hier was met zijn vloeibare lucht was dit reeds een zeer geslaagde avond. Hij vertelde na afloop, dat 't bestuur bij een eventueel volgend optreden het te behandelen onderwerp aan hem moet overlaten. Hij garandeerde dan een zeer interessante avond. En zoo zullen we dat dan a.s. Donderdag hebben. Het bestuur rekent op een goed bezette zaal en o.i. is daar alle reden voor. We kunnen Iedereen ten sterkste aanraden dien avond niet te verzuimen. Men zal er zich niet over bekla^n. Zie verder advertentie in dit nummer. Maandagmorgen zagen we in de Bocht een bestel wagen in een hangende houding hoven een sloot met takels aan een boom bevestigd. Nader bleek ons, dat een zoon van den heer H. van de Keinsmerbrug in den nacht van Zondag Maandag in gezelschap van een goed vriend van uit de Groote Buurt aldaar even bezijden den weg is gereden Omtrent de oorzaak kun nen we niet veel vermelden. In ieder geval waren de heeren niet zwaan wit, en wanneer men dan als chauffeur een dergelijke auto moet passeeren ben je niet gelukkig. Zondagavond trad de bekende Kees Pruis op bij den heer H. v. d. Woude. Als steeds was hij vergezeld van Stella Seemer en van zijn pianist Willem Siere. Het was onze eerste kennismaking mot Kees Pruis, maar we kunnen dadelijk den wensch uitspreken, dat hij deze kennismaking nog eens weer zal hernieuwen. Stella Seemer is zoowel in het guitig-ondeugende als in het meer ernstige genre boeiend van 't begin tot het einde. We herinneren even aan: Bindt die koe dan even aan een boompie vast, en:; Moedertje waar blijft vader zoo lang. Kees Pruis is als conferen cier schitterend. Ilij kan de hecle zaal doen schate ren. Zijn fluitsolo's zijn een aardige afwisseling in het repertoire. Ook den pianist komt een woord van hulde toe voor zijn aardige, eenvoudige wijze van accompagnecren We willen niet het geheele pro gramma vermelden, maar volstaan met de mededee- ring, dat het voor de eivolle zaal een prachtavond is geweest, waarop hartelijk is gelachen En we roepen Kees Pruis een welgemeend: „Tot weerziens" toe Vergadering van den polder, „de Lagehoek in de wa termolen te Hoogwoud, op Maandag den 18 November 1929, v.m. 11 uur. Van het bestuur is afwezig de heer P. Pluister, Heem raad te Opmeer. De overige leden van het bestuur zijn aanwezig met 4 ingelanden. De heer N. Laan, Dijkgraaf opent de vergadering. De notulen worden door den heer S. van der Deure als secretaris gelezen en goedgekeurd. Hierna stelt de voorzitter aan de orde: Bogrooting, dienst 1929. Deze wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 3496.68. De omslag wordt evenals vorig jaar bepaald op f 7.50 per H.A. Commissie nazien der rekening over 1929. Als zoodanig worden benoemd de heeren J. Brcebaart Dz., en A. Zee, beiden te Hoogwoud, en P. Vlaar te Opmeer. Verkiezing van een Heemraad wegens periodieke af treding van den heer P. Pluister. Door den heer Pluister is te kennen gegeven niet weder voor eene benoeming in aanmerking te willen komen. Na gehouden stemming blijken uitgebracht te zijn op de heeren C. Glas te Opmeer 22 stemmen, A. Zee 3 stemmen, P. Vlaar en J. Kieftenburg elk 1 stem, zoo dat gekozen is de heer C. Glas. Tenslotte worden besprekingen gehouden over het peil dat in het eene gedeelte te hoog wordt gevonden, terwijl een ander gedeelte in den zomer niet voldoende water heeft. Dit laatste moet voornamelijk gezocht wor den in slooten die niet gespeten zijn en in verstopte pompen. Dijkgraaf en Heemraden zullen echter aan een en an der hun volle aandacht schenken en hopen in deze op medewerking van ingelanden. Hierna sluiting. In de vergadering van de Vereenlging van Water- schapsbelangen en Verkeerswegen werden tot candida- ten voor de op 9 December a.s. te houden Banneverkie- zingen gesteld de heeren K. S'.agter en A. Rood Kz., respectievelijk periodiek aftredend als Voorzitter en Hoofdingeland dier Eanne. In verband met eventueele opheffing van de stoom tram Schagen—Wognum werd besproken te trachten een spreker te krijgen om de kanalisatie te behandelen. Voor aanvoer van producten, brandstoffen enz. zal in de toekomst een flink kanaal tot Opmeer noodzakelijk zijn. Over verbetering in het vervoer van de post wordt vanwege het gemeentebestuur gewerkt. In naburige ge meenten worden de poststukken per autobus vervoerd, terwijl vanuit deze gemeente driemaal per dag een bode een fietstocht naar Obdam moet maken, waardoor een belangrijk deel van den besteltijd dagelijks voor de be stelling verloren gaat. Nu in de j.1. gehouden raadsvergadering is medege deeld, dat het contract der straatverlichting tegen 1 Mei a^. is opgezegd en dus opnieuw geregeld zal moeten worden, wordt veel gevoeld voor verlichting van de Gouwe. Het gemeentebestuur zal, zegt Voorzitter hier aan aandacht schenken. Onze beide plaatsgenooten de heeren Mr. H. de Boer en P. de Boer slaagden dezer dagen voor het derde of laatste gedeelte notarieel staatsexamen. AARTSWOUD. Bij de Zondag gehouden stemming van gemachtigden voor het Kiescollege werden herkozen de heeren Jb. Helder, P. Hartog Jbz., J. Schagen en P. Helder. Gemengd Nieuws. De begrafenis van mevrouw Zoebkoff. EEN KLEINE KRING VAN FAMILIELEDEN AANWEZIG. Zaterdagmiddag heeft te Kronberg de begrafenis plaats gehad van de Woensdag jl. te Bonn overle den mevrouw Zoebkoff, geboren prinses Victoria van Pruisen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. graaf Fricdrich Karl von Hessen en zijn echtgenoote. Be vroegere keizerlijke dynastie werd vertegenwoor digd door prins Adalbert van Pruisen, De kist was bedeka met chrysanthemums en tal van kransen. Er waren o.a. kransen van den ex-keizer, en van het vroegere z.g. „Kronenreeimcnt". Een geestelijke hield een liikrede en zegende vervolgens het stoffelijk overschot. Met het gezang „Wenn ich einmal soll scheiden" werd de plechtigheid besloten. Uit Berlijn wordt nog nader gemeld: Het weer was zeer slecht. De meeste vorstelijke personen, die hun komst hadden aangekondigd, wa ren weggebleven. De groothertog van Hessen had zich laten verontschuldigen, daar hij zich op reis be vond, ook de hertog en de hertogin van Brunswijk waren niet gekomen en evenmin de zoon van de ko ningin van Griekenland. Alleen de landgraaf van Hessen met zijn gezin, prin3 Adelbert, van Pruisen, die te Homburg woont en den keizer vertegenwoor digde en prinses Heinrich van Pruisen, de schoon zuster van de overledene, waren verder aanwezig. De gemeenteraad van Kronberg was vertegenwoor digd door een delegatie, die een krans op het graf legde Voorts waren ook vertegenwoordigers versche nen van officieren van het regiment aan welks hoofd Victoria had gestaan toen ze prinses van Schaum- burg Lippe was. In 8 welien niets gezegd. BEZWEKEN VOOR DE VREES OM LATER NIET MEER TE KUNNEN SPREKEN. De 27-jarige Kasimir Sartskow, die in 1922 uit Po len naar Berlijn vluchtte om zich aan den militairen dienst te onttrekken en in October van het vorig jaar werd gearresteerd wegen het begaan van tallooze inbraken en oplichterijen, heeft acht weken lang het zwijgen weten te bewaren Ter opheldering van zijn misdaden werd hij voor verscheidene justitieele amb tenaren gebracht. Te Glogan, waar hij in den herfst werd heengebracht, begon hij plotseling volkomen het zwijgen te bewaren Ofschoon de dokters hem voor een simulant verklaarden, zoo liet hij de meest- verrassende vragen van medegevangenen onbeant woord met de aanduiding dat hij zijn spraakvermo gen had verloren. Zijn bedoeling was, identificatie van zijn persoon en opheldering van zijn vele straf bare daden te verhinderen. Thans eerst heeft hij bij een nieuw verhoor den mond weder geopend, om dat hij, naar hij verklaarde, den laatsten tijd door de vrees werd gepijnigd, inderdaad niet meer te kunnen spreken. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling ge durende de vijfjarige gevangenisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, de rol van den stomme te spelen. Het machtige ruiterstandbeeld van Mussolini. EEN LASTIG OBJECT OM TE VERVOEREN. Het buitengewoon omvangrijke ruiterstandbeeld van Mussolini, het werk van den beeldhouwer Giu- seppe Graziosi, is dezer dagen op zijn definitieve plaats, in het stadion van Bologna, neergezet. Daar de beeldhouwer het machtige stuk in Flo rence heeft vervaardigd, moest het naar Bologna worden vervoerd, langs den zeer kronkelenden en moeilijk te berijden Alpcnweg van Florence naar Bo logna. Het geheele beeld werd op een vrachtauto ge laden, doch daar het paard alleen zes meter lang en 5V* meter hoog is en de pooten ver uit de auto staken leverde het vervoer groote moeilijkheden op. Voorop reed een kleine auto, die alle van den anderen kant komende wagens waarschuwde. Deze moesten óf stil blijven staan den kant van den weg, ofterugkee- ren als de weg op een bepaald punt niet breed ge noeg was In verschillende dorpjes en gehuchten, waar de straatjes al bijzonder nauw zijn, werden gevels beschadigd, ruiten gobroken, wegwijzers los gerukt alles vanwege de uitstekende paardepoo- tenl Graziosi, die een lange reeks van jaren in Parijs heeft gewerkt, en in zijn kunst veel van .Meunier en Rodin weg heeft, heeft Mussolini s kop naar de na tuur gemodelleerd. Vijf dagen, in enkele verloren uren, „poseerde" de Duce, d.vv.z. hij zat niet speciaal als model. „Ik ga door met werken", zeide hij, „ik heb niets anders te doen dan te werken. Ik bekommer mij dus niet om u, bekommer u dus als je blieft niet om mij!'z DE BURGEROORLOG EN CHINA. De verijdelde aanslag op Tsjiang Kai-sjek? V.D. verneemt uit Peking: De politieke politie te Moekden heeft Vrijdag zeven communisten gearresteerd, die uit Moskou zouden ko men om een aanslag op maarschalk Tsjiang Kai-sjek te plegen, Men vond bij hen een hoeveleheid ontplof bare stoffen en wapens. De politie gelooft dat deze com munisten handelden in opdracht van de Communisti sche Internationale en dat ook aanslagen moesten wor den gepleegd op andere leden der regeering om in Mant- sjoerije onrust te stoken. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Offenburg veroordeelde den 24-jari- gen chauffeur Emil Domarez uit Haslach bij Oberkirch wegens moord op zijn 21-jarige vrouw ter dood. Hij had tijdens een motorrit op 30 Juli zijn vrouw aan de haven van Kehl in den Rijn geworpen, daar hij zich van haar wilde ontdoen, omdat hij verboden betrekkingen onder hield. Mexico's nieuwe president IN TOTAAL 19 DOODEN EN 50 GEWONDEN BIJ DE VERKIEZINGEN. Reuter meldt uit Mexico d.d. gisteren: In heel Mexico zijn ten gevolge van de onlusten bij de verkiezingen negentien personen gedood en vijftig gewond. Desniettemin verklaren hooggeplaat ste ambtenaren dat de verkiezingen „betrekkelijk kalm" zijn verloopcn. Het schijnt niet aan twijfel on derhevig, of Rubio, de candidaat der nationaal-revo- lutionnaire partij van de oud-presidenten Galles en Obregon, is tot president verkozen, weliswaar niet mot een verplctterendo meerderheid, doch de volge lingen van zijn tegenstander Vasconcelos beweren dat de vrienden van Rubio door intimidatie duizenden kiezers hebben verhinderd te stemmen. De regcering had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, daat zij het onvermijdelijk achtte, dat er bloed zou vloeien. Zij hield een groote troepenmacht gereed en alle café's waren sedert Zaterdagmiddag gesloten. Het verkeer over de Amerikaansche grens was vna Zaterdagavond tot Zondagavond stop gezet, teneinde te voorkomen, dat toeristen aan gevaren zou den worden blootgesteld. Ortiz Rubio gekozen. Later wordt gemeld: De president der nationale revolutionnaire partij heeft verklaard, dat zijn partij bij de presidentsver kiezingen van gisteren 90 der stemmen heeft ver kregen, zoodat Ortiz Rubio met groote meerderheid tot president van Mexico is gekozen. Het aantal uitgebrachte stemmen is veel grooter dan bij vorige verkiezingen. OP HET PLATTE DAK. Een noodlanding. De vlieger Bob Wark, uit Seattle was, met twee pad vinders als passagiers, een vluchtje gaan maken, toen plotseling z'n motor stilstond en hij naar beneden moest. De eenige mogelijkheid om een behoorlijke landing te maken bood het platte dak van een groot huis in de benedenstad. De landig lukte. Het vliegtuig sloeg wel over den kop, maar de inzittenden brachten er behoudens enkele schrammen en builen het leven af. D-"u;*is en Kinkhoest SirOOP perfleach 1 gulden Bonbons per doos 60 cent lïl| Apoth tn Drogisten DRIE PERSONEN IN EEN AUTO VERBRAND. V.D. verneemt uit New York: Tengevolge van een bosing te Wichita (Kansas), reed een personenauto tegen een olie-tankwagen en vloog in brand. Twee vrouwen en een man verbrand den. Een vierde inzittende kon zich door snel uit den wagen te springen, redden. IETS BIJZONDERS VOOR DE BOKSWERELD. Een Vlaamsche reus. Uit Brussel: De bekende Brusselsche bolcspromoter Fernand Premont, heeft een reus ontdekt, waartegen Primo Camera het zal moeten afleggen. De nieuwe leerling bokser heet Jeff Smit, weegt 115 KG. en is 2.14 M. groot. Hij is een volbloed Vlaming. MIST BOVEN NEW YORK Vertraging van de scheepvaart. Reuter meldt uit New York: Zware zee en mist hebben de aankomst der passa giersschepen vertraagd. Niet minder dan twaalf uit Europa komende stoomschepen hebben 4S uur vertra ging tengevolge van het slechte weer, het eerste van het seizoen. AUTO IN EEN RIVIER GESTORT. V.D. verneemt uit New York: In de nabijheid van de Sioux-watervallen is een auto, waarin vier personen zaten, tegen een brugleu ning gereden. De auto sloeg over den kop in de ri vier. De inzittenden verdronken. VALSCIIE BANKBILJETTEN IN BELGIë. Van 100 frs. In België zijn valsche biljetten van 100 frs. in omloop. Zij zijn niet moeilijk te herkennen. In plaats van paars zijn ze bruinachtig; verder ontbreekt er het watermerk van koning Leopold I in. Het is ook kleiner als het echte. Reeds is op enkele exemplaren beslag gelegd; men vermoedt dat de maker niet al te veel in omloop heeft gebracht. Wervelstorm boven Japan. VERSCHEIDENE SCHEPEN IN NOOD. Het N.T.A. meldt uit Tokio: In de Noord-Japansche wateren geraakten bij een wervolstorm verscheidene schepen in nood. De Japan- sohe draadlooze stations ontvingen vele noodseinen. Onder de in gevaar verkeerende schepen bevinden zich ook twee "Chineesche schepen, die arbeiders naar het eiland Sachalin vervoeren. De Japansche oorlogs schepen werden aangewezen om den schepen hulp te verleenen. Spoorwegaanslag in Duitschland. RAILS OPGEBROKEN. Zaterdagavond op de lijn Maagdenburg—Brunswijk is bij het station Schandcloch een aanslag gepleegd. De machinist van een goederentrein bemerkte, dat de rails waren opgebroken cn de stukken over het spoor gelegd. Er werd onmiddellijk een onderzoek naar de da ders ingesteld, die waarschijnlijk per fiets zijn ont snapt. Er kwamen geen ongelukken voor. De spoorweg directie heeft een belooning van 1000 M. uitgeloofd voor de arrestatie der daders. De onlusten ie Durban. Waarom de politie fn de inlandsche ne derzetting binnenviel. Verbazingwek kende onthullingen aan het licht gebracut. Omtrent de onlusten te Durban in de Britsche Kaap kolonie in Zuid-Afrika, wordt nog gemeld, dat infor maties aan de politie verbazingwekkende onthullin gen aan het licht brengen in verband met de houding der inlanders, waaruit betslist blijkt, dat de regeering gelijk had toen zij Donderdag j.1. een inval deed in de inlandsche nederzetting. Uit gezaghebbende bron verneemt men, dat de regeering in het bezit is van berichten, volgens welke de inlanders op één punt in do nederzetting voornemens waren, tot aan den dood toe tegenstand te bieden aan de inzameling der belastingen. Een informatie zegt, dat de inlanders bezig waren zich voor dit doel te wapenen. Andere ontstellende informaties, door inlandsche berichtge vers aan de autoriteiten verschaft, betreffen een voor genomen staking te Durban van havenarbeiders, met het doel do electrische centrale te vernielen en zoo mogelijk een aanval te doen op de petroleumtanks. Laatstgenoemde bedreiging beschouwde men als van zoo ernstigen aard, dat de petroleummaatschappijcn bij do politie om bescherming verzochten. Een nieuwe InvaL Reuter meldt uit Durban, d.d. Zondag: Hedenmorgen had in het gebied van Durban een tweede inval plaats. Het resultaat daarvan is van middag zevenhonderd personen voor een speciale rechtbank zullen verschijnen. De regeering ondervindt in toenemende mate steun bij haar actie tot het sluiten van de wetteloosheid onder de inlanders. Een communstisch complot. Uit Kaapstad werd gister nog gemeld: Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering in het bezit is van het onomstootelijk bewijs, dat de communisten goed-gcorganisecrde plannen hebben be raamd, om in geheel Zuid-Afrika een opstand der inlanders uit te lokken. Afschuwelijk misdrijf ontdekt. Krankzinnige vrouw dertig Jaar gevangen gehouden. De ongelukkige was een ge raamte gelijk. Wolff meldt uit Nimptsch (Silezië): Gendarmen hebben te Rosswitz in 't district Nimptsch (Silezië) een veertigjarige krankzinnige vrouw, de doch ter van een zekeren Stolle, in lompen gehuld in een volkomen vervuild vertrek der ouderlijke woning gevon den; de ongelukkige was een geraamte gelijk. De ou ders en broers van de krankzinnige boden den gendar men, toen dezen haar wilden bevrijden, heftigen te genstand; de beide broers konden pas nadat versterkin gen te hulp waren geroepen, worden geboeid; eerst daarna konden de gendarmen tot het vertrek, waarin de vrouw was opgesloten, doordringen. Het bleek, dat men haar bijna dertig jaar gevangen had gehouden. Zij werd met een ziekenauto naar het krankzinnigen gesticht te Nimptsch vervoerd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 12