Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. neid ae heer De Moor Kooper zou worden, trachtte hé- slag te leggen op een gedeelte van dat zelfde terrein. Spr. wijst erop hoe de heer Gorter zich in October haastte de aanvraag in te zenden maar verzocht volgend jaar Januari te mogen betalen. Voor spr. is het onbegrijpelijk, dat de meerderheid van B. en W. oordeeelde dat de aan vraag van den heer Gorter voor die van den heer De Moor ging, en wat voor den heer Gorter een pachtlge gelegenheid werd om een zoet winstje te maken, want nadat de heer Gorter den heer De Moor had gesproken, maakte de heer Gorter geen bezwaar meer. In zijn verder betoog doet de heer Schoorl dan ver der uitkomen, dat de oorspronkelijke aanvraag van den heer De Moor was 1000 M2. ad 16.nu luidt dc aanvrage 1000 M2. a f5.50, zoodat dc gemeente nu een bedrag verbeurt van f500.—, terwijl ook de aan vraag van den heer Gorter van f 7.50 teruggebracht is op f7.—. De schade die dus de gemeente lijdt, is minstens f 650. Spr.'s conclusie is, dat de heer Gorter gepoogd heeft den Raad een rad voor de oogen te draaien en als de heer Gorter gedenkt den eed of de belofte die hier wordt afgelegd, zooals straks door den heer Van Rijs wijk is gedaan, dan zal hij moeten erkennen dat er hij hem een bedenkelijk defect aan moraliteit be staat. De heer Gorter begint reeds dadelijk op heftigen toon, dat de heer Schoorl maar eens voor den spie gel moet gaan staan, dan zal hij zien welk figuur hij slaat. Spr. zal deze zaak met open deuren behan delen en deelt dan mede hoe zijn opzet steeds is geweest zoo dicht mogelijk bij de markt te wonen en hij daarom heeft getracht het terrein van de wed. Zwaag te krijgen. Dit bleek te klein en toen viel zijn oog op het tweede perceel. Door den administrateur is toen gezegd dat men met 1000 M2. bezig was, maar dat de onderhandeling 's avonds moest afloopen. En spr. wijst er op dat de heer Schoorl met die onderhan deling bezig was en zegt spr., God weet wat hij er aan verdiende. De heer Schoorl komt tegen deze verdachtmaking op, doch de Voorzitter merkt op dat hij het ook niet aardig vindt, wat de heer Schoorl straks van den heer Gorter heeft gezegd. De heer Gorter vervolgt dan verder, dat hij den volgenden dag in de courant las, dat het terrein aan den heer De Moor was verkocht, dat hij zich naar den secretaris begaf om de verordening op het grondbe drijf na te slaan cn hoe daarna spr. cn de heer De Moor in de vergadering van B. en W. zijn geweest en de burgemeester hem verzocht afstand van zijn aan vraag te doen, omdat hij de vestiging van den heer De Moor zoo op prijs zou stellen. Spr. bleef evenwel aan het terrein vasthouden en waar geen oplossing werd gevonden, is spr. tenslotte met den heer De Moor aan het praten gegaan en heeft spr. gezegd, dat als de heer De Moor dan zoo gebrand was op dat terrein, er niets tegen was, maar dat eenige compensa tie dan billijk zou zijn en spr. dan een ander terrein zou aanvragen. Spr. wijst er verder op, dat de heer Schoorl het in den trein een mooie oplossing vond, dat het een prachtige oplossing was en het wel een offer waard was. De heer Schoorl noemt dat praatjes. De Voorzitter hamert. De heer Gorter verwijt den heer Schoorl, dat deze gescharreld heeft en dat hij in het prae-advies zijn standpunt had moeten verdedigen. De heer Schoorl zegt, dat hij de minderheid in het college was. Als spr. een en ander niet mededeelde, zou de Raad van de aanvraag van den heer De Moor ad f 6.niets afweten. De heer Bakker hoort met verbazing dit gekijf en Vraagt inlichtingen aan den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede, dat er van den heer De Moor nog geen aanvrage tot koopen was, maar een aanvrage van optie. Dit liep dien dag af en toen zond dc heer Gorter een aanvrage in. Door den heer Schoorl was, buiten ons weten, de optietermijn ver lengd en spr. oordeelt dat de lieer Gorter nu no. 1 was, dat gebiedt de eerlijkheid. De heer Schoorl. zegt, dat de aanvragen gelijk op de secretarie waren. De lieer Bakker meent, dat de Voorzitter verplicht was beide aanvragen in den Raad te brengen, dan was al dat gescharrel voorkomen en had het grondbedrijf de f650.niet kwijt geraakt. Straks kunnen er wel 3 liefhebbers voor eenzelfde terrein wezen. Spr. wijst er op, dat de heer Gorter dus f 500.in den zak heeft gestoken. De heer Gorter zegt, dat het voor hem alles waard is daar te zitten. Ook de heer Bakker wijst op het afleggen van eed of belofte en dient een motie in, waarin den heer Gorter verzocht wordt de f500 in de gemeentekas te storten, de Raad zijn afkeuring uitspreekt over de ge pleegde handeling en over gaat tot de orde van den dag. De Voorzitter vraagt of iemand het woord over deze motie verlangt. De heer Van Nuland merkt op dat hij niet voldoen de met de zaak bekend is om een juist oordeel te kunnen vellen en dat het beter "was dat de heeren Schoorl en Gorter hun verklaringen op schrift ver strekten. Uit wat gezegd is, meent spr. echter te mo gen opmaken dat door den heer Gorter zeer juist is gehandeld. Ten aanzien van de motie zegt spr., dat een motie uit den booze is, zij is niet anders dan oen vriendelijkheid tegenover den heer Schoorl, want de heer Bakker had haar zeer goed in het hoofd. De heer Gorter noemt het een betaalde motie. De heer Bakker: Ik steek geen f500 in mijn zak. De heer Leguit zegt, dat hij wellicht de aanleiden- de oorzaak is, want hij heeft aangehouden op een prijs van f6.—. Had spr. gezegd van f5.50, dan was dit er niet tusschen gekomen. Spr. heeft alles in het werk gesteld om tot bemiddeling te komen, omdat hij oordeelde dat de onderhandeling met De Moor niet mocht afspringen. Dc heer Gorter merkt op, dat door den heer Schoorl is gezegd, dat Leguit wist dat de Moor uitstel had. De heer Leguit zegt, dat dit hem officieus bekend was, want toen spr. 's avonds naar den heer Schoorl ging, was deze niet thuis en vertelde zijn vrouw het. De heer Gorter wijst er op dat de heer Leguit tegen hem met geen enkel woord over de verlenging van de optie heeft gesproken. De Voorzitter zegt dat de heer Leguit die manier ook afkeurde. De heer De Vries oordeelt, dat wat door den heer Schoorl is gedaan, hij heeft gedaan in het belang van het grondbedrijf. Dat de heer Schoorl een pluimpje verdient voor zijn ijveren voor het Heerenbosch, moet hij ons vaststaan. Het was voor hem een eerezaak, hij is de geestelijke vader. De heer Gorter stelt den heer De Vries de vraag of de aanvrage bij den heer Schoorl of bij den ad ministrateur moet worden ingediend. De heer De Vries beaamt van bij den administra teur. De heer Van Erp betreurt het dat dit politieke ateokspel heeft plaats gehad en wijst er op, dat hij het niet de juiste gang van zaken acht zooals som mige perceelcn zijn toegewezen. U gaat, zegt spr. tot den heer Schoorl, niet naar het college van B en W., maar TT gaat op huisbezoek. U krijgt thuis bezoek, maar dat zal niet gaan in Schagen. De heer Schoorl zegt, dat de heer Van Erp de waarheid niet spreekt. De Voorzitter hamert. De heer Van F.rp. tot den heer Schoorl: U is door alle mazen heen. Ik stelt v-oor dat de aanvragen bij den administrateur moeten worden gezonden, ze worden genummerd en naar volgorde der numme ring toegewezen. Spr. is overtuigd dat gegoochel door den heer Schoorl heeft plaats gehad en terwijl spr. zich opnieuw tot den heer Schoorl wendt, voegt hij hem toe: en U permitteert zich de brutaliteit een ander te beschuldigen. U is de eerste op dat terrein die dat moet nalaten, brutale rekel! Het is een groot schandaal, U is een rekel! De Voorzitter zegt, dat de heer Van Erp niet moet schelden. De heer Schoorl noemt het kroegpraat, Men pro beert een klad op spr. te werpen Spr. wijst nogmaals op den goeden uitslag der exploitatie en zal verder wel zien hoe het gaat. De heer Van Rijswijk zegt, dat zijn buurman (Schoorl) gesproken heeft over prestaties van Plaat selijk Belang. Spr. zal niet hopen, dat dit ook hem betreft. Ook is geageerd op de belofte die spr straks heeft afgelegd. Het is niet spr.'s bedoeling op de kwestie in te gaan, maar wel wil spr. verklaren, dat hij nu reeds berouw heeft als haren op zijn hoofd, dat hij hier als raadslid zit. Maar spr. zit eenmaal in het schuitje en zal dus meevaren. Het komt spr. voor, dat van de 2 aanvragen 1 toch de eerste is en het lijkt spr. dus van B. en W. gemakkelijk de juiste regeling te treffen. En als het anders is ge- loopen dan de bedoeling was, vindt spr. het niet zoo erg als er compensatie is verleend. De heer Kooij vindt het wel jammer, dat daar nu juist een raadslid bij betrokken moest wezen; daar moet je zeker makelaar voor wezen. De heeren Van Erp en Gorter: Dat vindt men in bankzaken ook. De heer Bakker verklaart, zijn motie in te trekken. De aanvrage om bouwgrond van den heer Gorter wordt goedgevonden, die van den heer De Moor eveneens. De heer Van Erp vraagt, wanneer die aanvrage is geaccepteerd. Geantwoord wordt van Maandagavond 4 November die van f 6. De heer Van Erp constateert dus, dat het was voor de vergadering van B. en W. en spr. acht dat geen normale gang van zaken. De Voorzitter raadt aan, deze discussiön te slui ten en de heer De Vries onderstreept dezen wensch. De heer Van Erp meent, dat de heer De Vries al les goed vindt, die is geschikt voor tooneel. De heer Van Rijswijk: Dat ben ik trouwens ook. Opnieuw ontwikkelt zich nu een debat tusschen de heeren Schoorl en Gorter en waar hameren door den Voorzitter, ja zelfs het dreigen om de verga dering te schorsen, niet blijkt te helpen, wordt de openbare vergadering door den Voorzitter ▼oor 5 minuten geschorst. Na heropening wordt goedgevonden de aanvrage om bouwterrein van het P.W.B. van 1000 M2. f5. Hondenbelasting. Wordt aangeboden een suppletoir kohier honden belasting, groot f 18.—. Wijzigingen Politieverordening Aan de orde worden gesteld een paar wijzigin gen in de algemeene politieverordening. Voorgesteld wordt om, evenals in Purmerend, in te voeren een zoogenaamde zwarte lijst, waarop per sonen komen die misbruik maken van sterke- en alcoholhoudende dranken. Deze personen die meer malen wegens dronkenschap veroordeeld zijn, of van wie, ter beoordeeling van den Burgemeester, bekend is, dat zij van alcoholhoudenden drank misbruik maken, kan het verblijf in een herberg of verloflo kaal ontzegd worden. Ook is dat verblijf verboden aan hen, wien van gemeentewege werk wordt ver schaft. De verdere wijziging betreft de standplaats van autobussen op het Stationsplein. De heer Van Nuland gaf nog meerdere wijzigin gen in overweging. Hij wil gedurende een bepaalden tijd alle hondjes vasthouden, het rookverbod van kinderen scherper in toepassing brengen. De Voorzitter zegt overweging toe. Ten aanzien van de invoering van de zwarte lijst gaat de raad in comité. Na heropening worden de wijzigingen goedgekeurd. Gas voor de verwerkingsinrichting. Naar aanleiding van een bij den Directeur der Lichtbedrijven ingekomen verzoek van de Commis sie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring „Barsingerhorn" om aansluiting der verwerkingsinrichting aan den Menisweg aan het gasbuizennet der gemeente, deelen B. en W. den Raad mede, dat de kosten van deze aansluiting zul len bedragen f 1600. Aan de commissie is in verband hiermede een garantie gevraagd voor een verbruik tot een mini mum van f 160.per jaar, zijnde 10 der aanleg- kostcn gedurende 10 jaar, met welke garantie de Commissie accoord gaat. B. en W. stellen den Raad voor, tot deze aanslui ting over te gaan en de kosten te voldoen uit het vernieuwingsfonds van het bedrijf. De heer Bakker geeft nog enkele wenken wat het aanbrengen van de gasleiding onder de brug betreft. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goed gevonden. Gemeentebegrooting. Aangeboden wordt vervolgens de begrooting der gemeente in uitgaaf en ontvangst op f 104.707.30^. met een post van inkomstenbelasting van f 81.920.28#. Overgaande tot de benoeming van een commissie van 3 leden is de uitslag der stemming als volgt: Van Rijswijk 1, Bakker 4, De Vries 7, Kooij 4, Gorter 3, Schoorl 1 (ongeldig), Overtoom 1, terwijl 4 biljet ten blanco werden ingeleverd. Gekozen zijn dus de heeren De Vries, Bakker en Kooij, die de benoe ming aannemen. De rondvraag. De heer Van Nuland zegt dat de toestand in de Thor- becke-straat niet bestendigd kan blijven. Spr. acht het in het belang der gemeente aanstonds daarover in-co mité een bespreking te houden. Spr. merkt voorts op, dat de heer Vader in de Halen voor den aanleg van electra aan de gestelde garantie wenscht te voldoen, maar dat nu nog door B. en W. wordt verlangd, dat bij 't plaatsen van palen in zijn land toestaat,noodig voor de verstrekking van stroom aan andere menschen. Spr. vindt dat inconsequent en wil dat volstaan wordt met de gevraagde garantiestelling en vraagt of voor het ge deelte perceelVader naar perceelen Dekker Heddes niet gemakkelijk een ondergrondsch kabeltje kan worden ge legd. Door het college van B. en W. werd opgemerkt, dat het plaatsen van palen in het land gewenscht werd geoordeeld met het oog op de smalle bermen en ook ln verband met de kosten. Het leggen van een kabeltje zal de kosten vermeerderen. Voorts werd gewezen op het feit dat de aanvrager een garantie wil stellen van f 35, naar de door den heer P. Zwaag berekende aanlegko»- ten, doch dat de directeur die kosten op f 550 raamde. B. en W. wachten nog op een nader antwoord van den heer Vader. De heer Van Erp wenscht de kwestie te bespreken van steunverleening aan werkloozen en armlastigen. De Voorzitter deelt mede, dat in de begrooting een bedrag is uitgetrokken, ook voor cokesverstrekking. De heer Van Erp informeert verder naar het aan bieden van een cadeau voor het nieuwe provinciaal huls. De Voorzitter wil dat ln comité behandelen, maar de heer Van Erp wil het In 't openbaar behan delen. In alle groote bladen staat er iets van. De Voorzitter deelt dan mede, dat B. en W. voor stellen om in samenwerking met de gemeenten Barsln- gerhorn en Callantsoog een geschenk aan te bieden van ongeveer f 300. De kosten zullen dan over de 3 gemeenten pondspondsgewijze worden betaald. De heer Van Erp vraagt waarom niet meerdere ge meenten meedoen. De Voorzitter zegt dat deze 3 gemeenten zijn aange zocht door den heer Michels. Het verlangde crediet wordt toegestaan. De her Van Erp zegt straks al met een enkel woord gewezen te hebben op het neerzetten van de auto's op de openbare wegen en dat, terwijl wij een politieveror dening hebben. Spr. zou die verordening willen zien toegepast en dat de politie de eerstvolgende dagen eens vertelt hoe laat het hier is en dat die auo's dan maar werden opgebrach. En in de eerstvolgende vergadering zal spr. met het Idee aankomen tot demping van de sloot aan de Loet Als men ziet hoe het autoverkeer daar is, verbaast men er zich over, dat er niet meer en ernsti ger ongelukken gebeuren. De Voorzitter verbaast zich over de opmerking van den heer Van Erp. Er zijn juist zooveel processen-verbaal opgemaakt, dat spr. den indruk kreeg dat het wat overdreven was. Tegenover de marktbezoekers moet men toch ook niet te streng optreden. In de Heercn- boschstraat zijn er onlangs 4 bekeurd, op de Ged. Gracht 5, men kan niet alles bekeuren, er zou een onaange name houding door ontstaan. De heer Van Erp noemt het een grof schandaal zooals het verkeer is geregeld en oordeelt dat het aantal be keuringen niet parallel loopt met den toestand. De Voorzitter zal het aantal processen-verbaal opge ven, maar heeft nooit klachten vernomen. De heer Gorter heeft een opstopping gezien voor den heer J. Roggeveen, Loet, door een paar auto's die on beheerd stonden, maar ook spr. wil het den marktbe zoekers niet te lastig maken. De Voorzitter wijst op de plaatsen bij de uitspanning houders, terwijl de heer Gorter zegt dat het plaatsen der auto's op de N. Laagzjjde ook geen goeden toestand schept. Laat men ze in het Plantsoen plaatsen. De Voorzitter oordeelt dat dit te ver is. De heer Van Erp zegt dat alle plaatsen bezet zijn, het wordt een eiseh des tijds dat de gemeente er voor gaat zorgen. De Molenstraters en hnn wenschen. De heer Van Erp vraagt waarom het adres van de Molenstraters niet aan de orde is gesteld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. over deze zaak ern stig moeten praten. Vanmorgen is er nog een verzoek ingekomen om niet aan het verzoek van de Molen straters te voldoen. Bij do verdere bespreking wijst de heer Van Erp er op, dat er genoeg over de zaak is geschreven en ge praat en waar de meerderheid van B. en W. een advies van de Middenstandsvereeniging niet noodig achtte, dacht spr. dat de kwestie niet zoo gewichtig was. De Voorzitter vindt het juist zeer gewichtig, maar niet zoo urgent en wil er eerst nog wel eens een nachtje over slapen. De heer Van Erp merkt nog op, dat z.i. een andere vereeniging eerder in aanmerking kwam om er ad vies aan te vragen. De heer Leguit deelt mede, dat het adres inkwam tijdens het verlof van den burgemeester. Dinsdags voor den Donderdag, waarop de convocaties dezer raadsvergadering zijn verzonden, is het adres behan deld en een adres dat zoo ingrijpt in de finantiën, behoeft dan niet in één dag te worden behandeld. De heer De Vries vraagt hoe het staat met de ver houding tusschen muziektuincommissie en gemeente bestuur. Nu we weer gauw voor een nieuw jaar staan, vindt spr. het gewenscht dat die verhouding Wordt bepaald. Do Voorzitter deelt mee, dat het advies der Mu ziektuincommissie nog niet is gevraagd. Do heer Schoorl zegt, dat het nadeelig saldo van vorig jaar niet onbelangrijk is gedaald, al zijn alle gegevens van de rekening nog niet ontvangen. De commissie vond het beter die uitkomsten te weten. De heer De Vries wil, afgescheiden van den uit slag van dit seizoen, de verhouding bepaald zien. Wel is er een principieele uitspraak, maar geen vaste regeling. De heer Van Erp zegt, dat dit er nog aan vast zit, dat als de gemeente de risico draagt, de raad kijk op de exploitatie dient te hebben. De heer Schoorl zegt, dat de exploitatierekening wordt overgelegd en dat de heer Gorter als afgevaar digde der gemeente alle vergadering bezoekt. De heer De Vries vraagt, of de Voorzitter nog iets kan mededeelen over de kwestie-Berkhouwer Spr. heeft geen bezwaar, dit thans in openbare vergade ring ter sprake te brengen. De toegaDg tot de Hee- xenboschstraat kan zoo niet blijven. De Voqrzitter deelt dan mede, dat aan Berkhou wer is gevraagd, een stukje grond aan de gemeente te willen afstaan, dan zou hij daarvoor in de plaats krijgen een stukje tuin achter het gemeentehuis. Maar de heer Berkhouwer heeft den geheelen tuin van de gemeente geëischt en dat vonden B. en W. onaannemelijk. De heer Overtoom: Je moet maar brutaal wezen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nu met plannen tot onteigening zullen komen. De heer De Vries dringt op spoed aan, hij had den indruk dat er den laatsten tijd niets aan gedaan was. De Voorzitter zegt, dat dit ook het geval was. De heer De Vries vraagt voorts, of er al iets be kend is over het instituut schoolarts. Na de vergadering te Amsterdam heeft Voorzitter er niets meer over gehoord. Er zou een circulaire worden rondgezonden. De hegr De Vries wijst op de eigenaardige geruch ten, dat gemeenten die bij den kring Schagen zou den worden ingedeeld, bezwaren daartegen hadden. Zal in comité verder worden besproken. De heer De Vries zag gaarne in de volgende ver gadering een voorstel aan de orde, waarbij de plaats van de nieuwe school en het terrein voor lichamelij ke oefening wordt aangewezen. B. en W. zullen het behandelen. De heer De Vries informeert naar de kansen om Schagen in de 2e klasse geplaatst te krijgen en naar het aantal sollicitanten voor onderwijzer. De Voorzitter deelt mede, dat er 4 sollicitanten wa ren, waarvan 1 goede. Over de herclassificatie is een schrijven aan den Minister van finantiën gezonden en die heeft daarin nadere inlichtingen gevraagd, die B. en W. hebben verstrekt. De heer De Vries klaagt over de duisterenis in de Landbouwdwarsstraat en ter verbetering wordt ge noemd het plaatsen van een lantaarn tegenover de U.L.O.-school. De heer Van Nuland vraagt of nu niet eens ge broken moet worden met de gewoonte om voor straatverlichting steeds gas te gebruiken. Uit de besprekingen blijkt, wel, dat men aan gas de voorkeur geeft, vooral met het oog op storing in de voorziening van electrischen stroom. De heer Kooij brengt ter sprake den brand in de Oosterstraat en de klacht dat de brandweer zoo laat ter plaatse was. De Voorziter zegt, dat de brandweer dan te laat gewaarschuwd was, want zij is er altijd vlug bij. De heer Gorter heeft wel klachten gehoord over de slechte verlichting. De heer Lookman klaagt over duisternis in de Re gentenstraat en vraagt bijplaatsing van een lan taarn. Spr. vraagt ook, of een verzoek van den Scha- ger Bcstuurdersbond is ingekomen om een plaats in de herclassificatiecommissie. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Lookman vraagt ook naar een betere sor- teerinrichting aan de vuilnisbelt. B. en W. hebben het al besproken, maar de oplos sing is niet gemakkelijk. De heer Gorter vraagt of B. en W. nog plan heb ben om te ageeren tegen het voornemen tot ophef fing van de tram Schagen—Wognum. De Voorzitter herinnert aan de groote actie van 3 jaar geleden, en die geen resultaat opleverde. De heer Lookman wijst op de mogelijkheid dat veel spoorwegpersoneel zal vertrekken. Spr. vraagt of B. en W. hun aandacht eens willen schenken aan het vraagstuk: bouwen van arbeiderswoningen. Do heer Bakker heeft gehoord dat de blikken trom mel van de firma Berends en Co., spr. bedoelt het pakhuis op het veelading-terrein, op zeer korten ter mijn is verhuurd. Voor het verkeer is het gewenscht dat het gebouw verdween en spr. vraagt of B. cn W. zich met de directie der Ned. Spoorwegen in verbin ding willen stellen. Al deze wenschen worden door den Voorzitter ge noteerd. Dc heer Van Nuland informeert of do rood gemerk te hoornen ten doode zijn opgeschreven. Op deze vraag geeft de Voorzitter een bevestigend antwoord. Hierna volgde te ongeveer 1 uur sluiting. MONDHARMONICA-BESPELERS. Naar men ons mededeelde, staat de hier opgerichte Mondharmonfca-vereenlging niet onder leiding van den heer Prins, maar onder die van den heer Kroon van Alkmaar. VERBAND WEDSTRIJD. Zaterdag had te Anna Paulowna de verbandwedstrijd plaats van de vrijwillige landstormafdeellngen in Hol lands Noorderkwartier: 't Zand. Texel, Den Helder, An na Paulowna en Schagen. De afgevaardigde scherpschut ters van Schagen waren de heeren C. van Stralen, J. de Jong en G. Kronenburg. Het hoogste aantal punten werd in den schietwedstrijd door Schagen behaald met 279 van de 300 te behalen punten. In een lateren wed strijd moeten de 1ste prijswinnende afdeelingen weer uitkomen tegen andere 1ste prijswinners. De wedstrijden hebben ln onderscheidene combinaties plaats. MEJUFFROUW BIERMAN. Op het a.s. concert van onze Orkestvereeniging treedt op mejuffrouw Bierman, de bekende decla- matrice. Wij willen deze declamatrice bij ons pu bliek gaarne introduceeren en meenen dat niet be ter Ie kunnen doen dan mee te deelen wat in andere bladen over haar optreden elders gezegd wordt. Over een avond te Warder lezen wij: Na de pauze trad mej. Bierman op als West-Frie- sche boerin, niet alleen in kleedij, doch ook in taal en houding. Meermalen heeft zij voor de pauze aan het publiek een traan ontlokt met haar diepe ernst, doch na de pauze heeft zij door haar duidelijke weer gave van het West-Friesche dorpsleven allen doen schudden van 't lachen. Aan mej. Bierman groote dank voor haar schoone en. met recht kunstvolle voordracht en declamatie. Over wat zij te Broek in Waterland op het Bur- gernut presteerde lezen wij: Na de pauze verscheen mej. Bierman in West- Friesch costuum ten tooneele. Nu ze heeft het „meraekel verlegen best deen", zcoals ze in het Westfriesche dialect dat zeggen kon. Het daverend aplaus dat haar ten deel viel, was wel een bewijs, dat haar mooie voordracht allen wel vol daan had. De voorzitter sprak tot slot nog woorden van dank tot de declamatrice en riep haar van harte een tot weerziens toe. En over haar optreden te Hoorn: Mej. Bierman trad op met: Het Huisje op de Hei en daarna als Maartje van West-Friesland. liet dankbaar auditorium bracht haar een ware ovatie en bloemen werden haar aangeboden, als verdiende hulde voor het genotene. HUIS VERKOCHT. Door den heer K. Mazereeuw alhier Is het door hem bewoonde burgerwoonhuis aan de Spoorlaan uit de hand verkocht aan den heer C. van der Oord, Hoogland, Bar- slngerhorn. ALKMAAR, 16 Nov. Op do heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 15 paarden f 100300, 12 melkkoeien f 300400, 21 nuchtere kalv. (slacht) f 1630, 101 vette schapen f 3644, overhoudera f 2834, 165 biggen (10 weken) f 18—26. 5 bokken en geiten f 48. ALKMAAR. 16 Nov. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: fabrieksboter le soort f 1.051.15, 2e soort f 0.951.05, eieren (groothandel) f 10.2511.25, eendeleren t 6.50. ALKMAAR, 16 Nov. Aangevoerd 45000 kipeleren, 6064 Kg. f 1111.50, bruine 6265 Kg. f 1112.10, kleine eieren f 6.509, 8000 eendeieren f 7.10—7.30. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Nov. Bloemkool f 13.70—22.30, II f 4.70—7.20, Chn. kool f 4.20—4.30, roode kool f 2.90—4.80. gele kool f 2.20—5, Deensche witte kool f 1.402.50, uien f 44.50, drielin gen f 2.60—2.70. nep f 5.20, bieten f 2.10—2.70, peen f 2.20 —2.80 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 2800 stuks bloemkool, 60.000 Kg. roode kool, 15000 Kg. gele kool, 25000 Kg. Deensche witte kool, 8500 Kg. uien, 10000 Kg. bieten. 6700 Kg. peen, 9000 stuks Chin. kool. NOORDSCHARWOUDE, 18 Nov. Schotsche muizen f 1.60. drielingen f 1.90, peen f 2.70 kleine peen f 1.20, Deensche witte kool f 1.502.10, roode kool f 2.704.50, witte kool f 1—1.10, gele kool t 3.20— 4.90. per 100 Kg. Totaal aanvoer: 400 Kg. aardappelen. 1700 Kg. peen, 9200 Kg. Deensche witte kool, 9600 Kg. roode kool, 19500 Kg. witte kool, 8000 Kg. gele kool. WARMENHUIZEN, 18 Nov. Roode kool le soort f 2.102.50, kale f 1.301.90, gele kool le soort f 3.304.30, kale f 2.40, witte kool le soort f 0.70—1 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 6700 Kg. roode kool, 1500 Kg. gele kool, 18000 Kg. witte kool. ALKMAAR, 18 Nov.. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 54 vette koeien f 245420, handel vlug, 4 vette kalveren f 90130, vette kalveren per ned. pond f 1.40—1.60. 28 nuchtere kalv. (slacht) f 8—30. 565 vette varkens (zware) per ned. pond f 0.80—0.84. zouters per ned. pond f 0.800.84, zouters per ned. pond f 0.800.82, handel stug. AMSTERDAM, 18 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 543 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. f 1.101.16, 2e kw. 90106, 3e kw. f 0.700.86, per Kg. slachtgewlcht, 150 melk- en kalfkoeien f 275—360, 56 vette kalveren 2e kw. f 0.941.02, 3e kw. t 0.860.92, per Kg. levend ge wicht, 64 nuchtere kalveren f 1422, 125 schapen f 36 42, 550 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.970.98 onkele boven not., zware varkens f 0.950.96, vette varkens f 0.950.96, per Kg. slachtgewlcht, 109 paarden t 120—240. AMSTERDAM, 18 Nov. Tarwe f 1111.35, rogge f 88.50, wintergerst f 99.50, haver f 7.508, dulveboonen f 1415, paardebooncn f 10.7511.25, groene erwten t 1314, vale erwten f 14 17, alles per 100 Kg., karwijzaad f 19.5020, en blauw maanzaad t 1818.50 per 50 Kg. AMSTERDAM. 18 Nov. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bon ten f 2.20—2.60, ld. blauwen f 2.202.60, ld. bl. eigenhei mers f 1.80—1.90, ld. Juin per 50 Kg. f 1.25—1.50, ld. eigenheimers f 1.601.80, ld. blauwe poters f 1.801.90, id. bonte poters f 1.801.90, LJpolder eigenheimers f 1.60 1.80, ld. blauwe eigenheimers f 1.801.90, Noordholl. blauwe elgenh. t 1.801.90, Hillegommer zand- f 2.10 2.80, Katwijker zand- f 22 80, Tesselsche zand- f 1.70 2.10, ld. roodstar f 1.601.80, Drentsche eigenheimers f 2.102.80, Flakkeesche eigenh. poters f 1.401.80, Spuische eigenheimers f 1.701.90, id. eigenh. poters f 1.50—1.60 per H.L. WINKEL, 18 Nov. Appelen f 18, peren f 1—7, uien f 1.50—2 per 100 pond. andijvie f 1—1.50, wortelen f 1—1.40 per 100 stuks. EEN SCHIPBREUK OP DE MEXICAANSCHE KUST. Achttien personen omgekomen. Het N.T.A. meldt uit Mexico: Naar uit Progrese (Yacatan) wordt gemeld, zijn twaalf passagiers en zes man der beamnning van het stoomschip „Villa Harmosa" dat b|j Chiltepec op een zandbank liep en zich ln zinkenden toestand bevindt, verdronken

Schager Courant | 1929 | | pagina 7