SchagerCourant Jac. Zomerdijk is HET ADRES: Derde Blad. FILM MELKHYGIËNE. DE ROODE - VINGERAFDRUK. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. BER1ELS*„KUNSTK0RREL" Voor Jekkers, Ulsters, Winterjassen, Regenjassen, Heeren Mode-artikelen TT-LEEUWARDEN- Gemengd Nieuws. Dinsdag 19 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8565 Donderdag heeft de „Vereeniging tot bevordering van een hygiënische Melkwinning" deze film laten draaien in het Rembrandttheater te Amsterdam en met veel belangstellinig hebben we de vertooning gevolgd. De voorzitter, de heer A. Colijn, burgemeester van Nieuwer-Amstel, sprak een kort openingswoord en heette de aanwezigen welkom, in het bizonder de vele autoriteiten van stad en land. De film heeft een vierledig doel. 1. De veehouders er op te wijzen, hoe het product gewonnen moet worden en welke maatregelen men heeft te nemen om besmettfng te voorkomen. 2. Den distribuant duidelijk te maken, dat hij nauwkeurig heeft op te letten, hoe het met zorg ge wonnen product niet tijdons de distributie wordt be dorven. 3. Den consument te laten zien, dat van de bron tot zijn huis de noodige zorg aan de melk wordt be steed. Maar dat de zorg in het huis ook noodig is om een gced product te kunnen drinken. i. Den consument duidelijk te maken, dat melk een goed voedingsmiddel is en meestal veel goedkoo- per dan de vele dagelijksche voedingsmiddelen, waar door in het huishouden bespaard kan worden, zon der dat die ten koste van de verzadigingsfactor be hoeft te gaan. Het eerste deel van de film geeft ons een boerderij te zien in de omgeving van de stad, waar het vee met de noodige zorg wordt behandeld en waar regel matig controle plaats vindt Waterleiding en electri- citeit hebben den toestand in het veehoudersbedrijf aanmerkelijk verbeterd. Het schoonmaken van het vaatwerk aan de sloot als de eenige waterbron behoort hier tot het verle den, maar de film geeft er nog een typisch staaltje van. Meer dan vroeger wordt de verzorging van het vee ter hand genomen. De melkwinning geschiedt meer bewust, door de regelmatige voorlichting en de cur- Busscn, die jaarlijks worden gegeven. Melk, met de noodige zorg gewonnen, in zindelijk vaatwerk bewaard en voldoende gekoeld, is een uit stekend voedingsmiddel. Door regelmatige monsterneming blijft de veehou der op de hoogte van de samenstelling van zijn pro duct. Het tweede gedeelte der film behandelt de runder- tuberculose en haar bestrijding, vooraf ingeleid door den Directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, Dr. L. Berger. De rundertuberculose is één van de meest versprei de ziekten in ons land. Jaarlijks gaan vele dieren aan deze ziekte ten gronde. De tuberculose-bestrijding is niet alleen in het be lang van den veehoudersst.and, maar vooral ook in het belang der volksgezondheid, want de tuberkel bacil van het rund is gevaarlijk voor den mensch. Het drinken van rauwe besmette melk veroorzaakt bij jonge kinderen vaak buiktuberculose. De vee houders houden hun veestapel in stand door met eigen vee te fokken, terwijl ook vee op de markten wordt aangekocht. Door het steeds wisselen van vee, kan de versprei ding van de tuberculose gemakkelijk plaats vinden. De tuberkelbacillen kunnen door het inademen in de longen komen, daar kwaad stichten en zich ver menigvuldigen, zoodat het besmette dier gevaar kan gaan opleveren voor de omgeving. De uitscheiding van tuberkelbacillen kan alleen plaats vinden door organen, die in directe verbinding met de buitenlucht staan. Dieren, die regelmatig tuberkelbacillen uitschei den, veroorzaken de verbreiding der tuberculose. Voor een grondige bestrijding der ziekte is een re FEUILLETON Uit het Vuitsch van MATTHIAS BLANK. 12. Bobbie haalde de schouders op. Ander3 niet? Er is reden om aan te nemen, dat een bloedige vin gerafdruk die gevonden werd in de kamer waar de aioord gepleegd is, van U afkomstig Is. Goed! Ik ga met u mee. En schijnbaar onverschillig ging Bobbie op den com missaris boe. Gedurende dit korte gesprek was het hem gelukt den brief van Kitty geheel in zijn hand te doen verdwijnen en toen Kombasch op hem toekwam, zag hij kans de papierprop onder zijn schrijftafel te gooien. Maar hoe handig hij dit ook deed, de commissaris had het toch gemerkt. Die brief daar zal ik zoo vrij zijn in beslg te ne men. Ik heb nog juist gezien met hoeveel belangstelling U dien gelezen hebt. Toen de commissaris zich bukken wilde om den ver frommelden brief op te rapen, probeerde Bobbie dit te verhinderen. Hij sprong voor hem heen om den brief te redden, maar de inspecteur die de commissaris begeleide, trok hem achteruit en toen Bobbie zich oprichtte en zich met een stomp van hem wilde bevrijden, kwam Kombasch te hulp. Deze doellcoze strijd duurde maar een paar seconden «n het eenige resultaat was dat Bobbie aan zijn ge mierde polsen de kletterende ijzeren boelen kreeg. Nu was hij als een echte moordenaar geboeid, dacht kü. Ik maak er U opmerkzaam op, dat U heel verkeerd bindelt. De brief schijnt van bijzonder gewicht en ik Oi hem met mijn volle aandacht lezen. Met opeengeklemde lippen en volkomen weerloos moest Bobbie toezien hoe de commissaris den brief onder de «chrijftafel vandaan haalde, hem gladstreek en las. HOOFDSTUK XVIL Bobbie! Else von Matrei moest met den rag tegen den muur fcunen om niet te vallen toen zij zag hoe Bobbie met geboeide handen tusschen den commissaris en zijn bege leider voorbijging. Ze hief haar handen op alsof zij hem Nvrjjden wilde. De gevangene bleef staan. Geweld is nutteloos, meneer von Matrei, zei de jrimxmissaris neg esen. Ik weet het! Een woord alleen even! En toen gelmatige controle van het vee door dierenartsen ncodig, waarbij de organen der dieren worden on derzocht en indien noodig materiaal ter onderzoek naar het laboratorium wordt gezonden. Blijkt uit het onderzoek, dat zich in dit materiaal tuberkelbacillen bevinden, dan moet het dier, waar van dit materiaal afkomstig is en dat dus lijdt aan open tuberculose ten spoedigste worden opgeruimd om verdere besmetting te voorkomen. Op deze wijze wordt den vijand van mensch en dier teruggedron gen, ten bate van den Nederlandschen veestapel. Tot heil der Volksgezondheid! Ilct slot van de film toont ens den weg van de melk van veehouder tot consument. Daar ontbreekt nog al iets aan dat weggetje. Het is niet altijd zindelijk cn stofvrij! Dat is zeer te betreuren, want melk, goede melk dan, is een uitstekend voedsel. Al met al was hel een leerrijke vertooning. Wie gelegenheid heeft deze film te gaan zien, ver- zuime het niet. Wij hopen daarover binnenkort nog iets te kunnen mededeelen. In tegenstelling met de Streek, haalt de bloemkoolteelt hier den achterstand van den afgeloopen zomer niet in; nog geen vraag uit het buitenland; een loome stem ming. Hoe zullen de groote voorraden afzet gebied vinden. Bloemkool goede prijzen, slechte oogst. Gele en roode kool lagere prij zen, idem Deensche witte. Witte kool on bevredigend. Uien hetzelfde met een kleine opleving op het eind der week. Bieten en peen onveranderd. Chineesche kool uiteen- loopende prijzen. Aanvoer van spruitkool en tomaten. „Waren we nu maar in de Streek", hoorden we de laatste weken menig bouwer zeggen. Niet dat er nu een ongewenschle rivaliteit bestaat tusschen de beoefe naars van den tuinbouw hier en die van het tuinbouw- destrict tusschen Hoorn en Enkhuizen, doch nauwkeu rig wordt hier nagegaan het verloop der veilingen te Bovenkarspel. De tuinbouw heeft daar niet zoo veel an dere producten, doch groenten, die hier domineeren, worden daar vaak over kleinere oppervlakten verbouwd en omgekeerd. Wat nu den laatsten tijd een te begrij pen en gepaste jalouzie de métier opwekt bij onze tuin bouwers, zijn de beste resultaten, welke ginds met de bloemkoolteelt worden verkregen. Deze teelt is daar best gelukt, terwijl er hier bijna niets van terecht komt. De prijzen zijn aan den zeer hoogen kant, zoodat de achterstand, die ook daar van de vroege-aardappelteelt is in te halen, nu voor een goed deel kan worden inge haald. De Langendijker bouwer heeft nog geen stof tot roemen. De laatste week liepen de prijzen zelfs nog wat achteruit Dat is voor sommigen een slecht teeken, voor de insiders zegt dit echter nog niet veel, daar men het in dezen tijd gewoon is, een weinig opgewekt handels leven aan de veilingen to aanschouwen. Het buitenland verschijnt nog niet aan de markt, daar, over 't geheel genomen, nog voldoende eigen groenten aanwezig zijn en men het dus nog buiten onze winterkool kan stel len. Bovendien wenschen de bouwers voor de huidige prijzen hun voorraden neg niet af te staan, zoodat be trekkelijk weinig wordt aangevoerd. Het moet voorko men, vernamen we, dat wel beduidende hoeveelheden worden geveild, die men met de bedoeling had als snee senkool te verkoopen, doch als zoodanig onverkocht OnqszJiO&ruiaActz GvwjvuxiudUe dcxïi. Volledig voeder voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger.voordeeliger en betere voedinq sterkeren mooier dieren en 30% méóren greofer eieren van hoogfynen smaak.dan van andere vceders kilo f Q50 poshv Vraagt brochure Mop ons Jhod/fi. wacht Ui lFDTFBC0L,EFABniêKEN S LL3 ACD.KUN5TKQRREL Octrooi reeds verkregen in Belqiè.Canada Engeland. Frankrijk. Italië. Hongarije. Fdlen.Soanje.Zuid-Afrika keerde hij zich naar zijn zuster: Else; je moet in mij blijven gelooven! Dat klonk als een bede om hulp; als een noodkreet! En Else von Matrei begreep het. Ze richtte zich op en kwam op haar broer toe. Ik geloof in je. Ik ben onschuldig. Ik zal er nooit aan twijfelen. Als ik je ook maar eenigszins kan helpen, zal ik het doen. Meer heb ik niet te zeggen! Toen ging hij kalm met zijn begeleiders mee. Buiten op straat was het zoo goed als donker; een gesloten auto wachtte. Ik heb den wagen hier laten wachten, omdat ik veronderstelde, dat u liever had dat we ieder opzien vermeden. Ik dank u, was het korte antwoord. Hij stapte vlug In de auto, waarin de beide beamb ten hem volgden en de wagen zette zich in beweging. Toen kwam Dr. Friesen uit de portiek van het huis aan den overkant te voorschijn, Hier had hij zoo lang gewacht; van hieruit had hij gezien hoe Bobbie met ge boeide handen weggevoerd werd. Hij wist dat dit komen moest; dat zijn collega Dr. Perscheid het bevel tot in hechtenisneming gegeven had en dat Kombasch het dienzelfden avond nog zou uitvoeren. Hij had nog steeds moeten zwijgen, zijn ambtsgeheim verplichtte hem er toe, maar hij werd voortdurend gekweld r de ge dachte aan Else. Hoe graag had hij hen willen waar schuwen: Maar nu zou hij naar haar toegaan. Toen het dienstmeisje hem opengedaan had, liep hij haar voorbij naar Else's kamer, waarvan hij de deur openduwde. Daar zat ze In een grooten stoel voorovergebogen, het smalle gezicht in de handen begraven; haar schouders schokten van het snikken. Een paar seconden bleef hij als versteend staan. Else! Bij -het hooren van zijn stem keek zij op; toen ze hem zag, sprong ze op, legde haar armen om zijn hals en verborg het gezicht tegen zijn schouder. Ze kon niets zeggen, alleen maar schreien en hij hield de arm troostend om haar heengeslagen. Heel zacht streelde hij haar over haar haren en fluisterde: Else. ik ben er tochik blijf bij je Friesen bracht haar naar den divan, dwong haar te gaan zitten en zette zichzelf naasfr haar. Else ik voel alles zoo diep met je mee. Langzaam werd ze kalmer en ze probeerde zich te be- heerschen. Ernst, ben je gekomen omdat je weet wat er ge beurd is? Ik weet het. Dus dat was het wat Je zoo angstig en stil gemaakt heeft? Ik was bang dat het gebeuren zou, maar ik wist het toen nog niet - Dus je weet ook dat ze hem voor den moordenaar houden?. Ja! Maar hij is onschuldig! Hoor je het! Hij is geen HOOGZIJDE E 21 SCHAGEN. bleven, daar slechts lage prijzen werden gebeden als gevolg van de heerschcnde loome stemming. Het bin nenland voorziet zich nog grootendeels door voorraden uit de tuinderijen bij de steden, weshalve ook van daar nog geen levendige vraag komt. Eegrljpelijk is het intusEchen, dat de tuinbouwer gaar ne zag, dat er nu reeds een vlugge h3ndel was. De groote voorraden winterkool doen hem met eenigen grond van vrees de vraag stellen, waar die dezen winter afzetgebied zullen vinden. Voor een hoogen prijs is eer der kans bij geringen dan overvlodigen oogst. Hij krijgt op 't oogenblik een vrij goed overzicht over wat aan stapelgroenten aanwezig is. hij ziet de stapels kool bui ten liggen bij gebrek aan binnenbergplaats, het is hem niet onbekend, dat dezen winter nog voor enkele hon derden wagens ruimte meer was te bezetten en dat bo vendien de koolinrichtingen te IJmuiden groote voor raden kool zullen opnemen, waar de temperatuur ze zoo goed als voor het rottingsproces vrijwaart. Dit alles overwegende, hoopt hij, dat gunstige factoren zullen meewerken om de vraag naar zijn stapelgroenten te doen toenemen. Als was de vorige winter wel wat al te streng, in stilte hoopt hij hem weer terug. Dan toch is de buitenlandsche vraag groot, en in het binnenland hunkert men naar de Langendijker bewaarkool. Het moge waar zijn, dat de tuinbouw zich in het buitenland meer en meer uitbreidt, dat in ons land zelf deze tak van bestaan, voortdurend van meer beteckenla wordt én door de grootere intensiviteit, waarmee de groenten- cultuur wordt uitgeoefend èn door de grootere opper vlakte, welke er door in beslag wordt genomen, in tuln- bouwkringen, die de tuinbouwkaart van het land en van de omringende landen volkomen kennen, is men geens zins bevreesd, dat de markten door groenten zullen wor den overvoerd. Men moedigt zelfs de uitbreiding van den tuinbouw aan, zoodat gronden tot nu toe als wel land gebruikt, nu in tuinbouwland wordt herschapen. Aan de veiling van de Langendijker Groenten-Cen trale werd voor Eigenheimers f 2.202.40 betaald. Te Noordscharwoude brachten Sohotsche muizen van f 1.90 tot f 2.50 op, Blauwe ongeveer f 3, Bravo's f 2.10, drie lingen f 2.402.70. De aanvoeren waren gering. Met de bloemkoolpryzen ging het best. Jammer, dat de oogst zoo tegenvalt. Aan de veiling van den Noor- dermarktbend werden 7300 stuks aangevoerd, aan die van de L.G-.C. ongeveer 27000 stuks. Aan deze veiling werd Maandag voor eerste soort f 25.7028.60 betaald, tweede soort bracht toen f 8.5010.20 op. Deze zeer hooge prijzen konden zich echter niet hand haven; de laatste 4 dagen werd voor de mooiste en grootste van f 2023 besteed, kleinere eri van eenigs zins afwijkende kwaliteit brachten ongeveer f 18 op. Tweede soort kon gemiddeld f 7 maken. Aan de veiling te Noordscharwoude lagen de prijzen tusschen f 10.80 en f 26.10. Zette de roode kool aan de Broeker velling in met een noteering van f 2.905.40, aan die van den Noorder- markfcbond van f 2.205.10, volgende dagen liepen deze prijzen vrij sterk achteruit Voor groote kool kon een paar dagen amper f 2 worden gemaakt, terwijl het mooiste goed toen van f 4.60f 4.90 opbracht. De andere dagen lagen de prijzen tusschen f 2.20, voor gx-oote, en f 4.40 a f 4.50 voor de mooiste kleine. In vergelijking met de vorige week liepen de prijzen dus nog wat achteruit. Aan de Broeker veiling beliep de aanvoer ongeveer 42 spooiwagens, aan die te Noordscharwoude ongeveer 34. Ook de gele kool liep in prijs achteruit, wat voor velen onverwacht kwam. daar de aanvoeren van deze koolsoort gering blijven. Werd de eerste twee dagen voor het mooiste kleingoed nog ongeveer f 6, soms iets hooger, betaald. Woensdag was de hoogste prijs f 5.40 te Broek, f 5.70 te Noordscharwoude, terwijl in de laatste helft der week de maximumprijs f 4.80 was. Groote kool bracht de moordenaar, hij heeft het niet gedaan, dat was zijn laatste woord en jij Ernst jij moet hem redden, je moet hen zeggen dat het allemaal leugens zijn! Zij was opgesprongen en stond met vlammende oogen •oor hem en terwijl zij hem aankeek, terwijl haar han den zyn schouders grepen, ontweken zyn oogen de hare. Hoe moeilijk was het voor hem om haar nu de waar heid te zeggen! Maar hij voelde dat hij het doen moest. Iedere leugen zou nu misplaatst medelijden zijn. Als zij maar eerst alles wist en zich in het onvermijdelijke schikte, zou hij troost vinden in zijn liefde. Voorzichtig begon hij: Else, ik wil je op alles antwoorden, maar je moet eerst gaan zitten en rustig zijn. Je kunt niets weten, heeiemaal niets weten, als je niet zegt dat hij onschuldig Is. De zaak Langenbach is direct in mijn handen ge steld; ik heb bij het lijk gestaan en alle bijzonderheden gevolgd toen ik hoorde, hoe een getuige den bezoeker beschreef, wiens komst de vermoorde verwacht heeft, toen ben ik zoo angstig geworden, dat jij het aan me gemerkt hebt Ik mocht niets zeggen en niets verraden want mijn ambtsgeheim verzegelde mijn lippen. Maar toen ik vandaag op mijn bureaxx kwam, verscheen de commissaris en bracht bewijsmateriaal, dat helaas geen twijfel overliet. En toen... toen moest het gebeuren. En Jij... heb jij het bevel gegeven? Zij deinsde terug en keek hem met verschrikte oogen aan. Neen, ik kon het niet! Wat toen? Ik heb de zaak aan een collega ovei gegeven. Je had aan hem moeten blijven geïooven. Else... alle bewijzen zijn tegen hem. Langenbach heeft hem verwacht en een getuige heeft hem herkend, hij is er geweest, en de bloedige vingerafdruk die we in Langenbach's kamer gevonden hebben, is van zijn duim. Begrijp je het nu, Else. Een noodlottige gelijkenis... een vergissing. Neen! Zooiets bestaat niet bij een vingerafdruk. Ge loof niet, dat ik lichtzinnig ben geweest, dat ik overijld heb gehandeld. Neen! Maar toen ik die bewijzen zag, kon ik niet verhinderen dat hij gearresteerd werd.* Je hebt zelf gezien hoe eigenaardig hij deed dien middag toen hij thuiskwam," hoe hij zich in zijn slaapkamer opgeslo ten heeft Dat was half vier. Omstreeks drie uur moet de moord gepleeegd zijn. Als officier van justitie moet Ik naar plicht en geweten handelen en ais ik rechter was, zou ik hem moeten veroordeelen. Ze hief in ontzetting de handen omhoog. Dus jij gelooft... je gelooft dat... Bobbie Langen bach vermoord heeft? De bewijzen zijn tegen hem. Jij hebt ze niet gezien. Ik hecht meer waarde aan zijn woord. Else, ik geloof niet dat hij uit onedele motleven gehandeld heeft. Zijn liefde heeft hem ongeluk'kig ge maakt Ik kan het begrijpen, maar mijn beroep legt mij plichten op; ik kan de bewijzen niet in rook laten ver dwijnen, en omdat ik het arrestatiebevel niet geven wil de, heb ik de zaak aan een ander overgedragen. En verder? fluisterde zij. laatste dagen f 33.60 in minimum op. Gemiddeld bracht een spoorwagen ongeveer f 80 minder op dan de vorige week, althans te Broek. Aan de veiling te Noordschar woude bleven de prijzen eenigszins beter op peil; daar zal ongeveer f 50 per spoorwagen minder zijn gemaakt. De totale aanvoer bedroeg rond 20 spoorwagens. Wat witte kool betreft, deze wordt nu het meest aan de veiling van den Noordermarktbond aangevoerd. Do prijzen waren niet hoog. De hoogst bestede prijs waa f 1.40, b!j hooge uitzondering. De mooiste en beste kwa liteit bracht doorgaans f 1 of iets meer op. Zaterdag werd aan de Broeker veiling f 0.50 tot f 1. aan dio te Noordscharwoude f 0.80f 1.10 per 100 K.G. betaald. In totaal beliep de aanvoer 25 spoorwagens. De Deensche witte kool liep ook al in prijs achter uit, en wel vrij sterk. Maandag werd voor de mooiste, van de meest gewilde grootte, nog slechts f 3 betaald. Volgende dagen kon zelfs deze prijs niet meer gemaakt worden. Aan de Broeker veiling lagen de maximum prijzen tusschen f 2.50en f 2.70, aan de Noordermarkt bond tusschen f 2.60 en f 2.90. De laagste prijzen, welke werden besteed, dus voor de grootste kool of van eenige afwijkende kwaliteit lagen tusschen f 1.10 en f 1.70, waaruit dus kan worden opgemaakt, dat gemiddeld per spoorwagen f 180 zal zijn besteed. Aangevoerd werden in totaal aan - beide veilingen 34 spoorwagens. Met de uien bleef het ongeveer hetzelfde: f 3—4. met in het laatst der week een kleine opleving: te Broek werd n.1. Zaterdag f 3.104.40, te Noordscharwoude f 3.30f 4.10 betaald. Voor drielingen werd van f 2 f 2.70 besteed, Nep bracht van f 44.80 op; in 't laatst der week f 55.20. Grove uien golden van f 3.704.30. De aanvoer beliep ruim 9 spoorwagens. Ook kwam er weinig verandering in de prijzen van. peen: ze bleven zich namelijk'bewegen om de f 2.50, soms een of twee dubbeltjes meer of minder. Het zelfde geldt van bieten, waarvoor prijzen wei-den ba- steed van f 1.102.60. Van Chineesche kool liepen de prijzen nogal uiteen. Zoo werd Dinsdag te Noordscharwoude f 4f 5 besteed, Zaterdag f 13.70, Vrijdag f 22.60, te lage prijzen om van een gunnstige uitkomt te kunnen spreken. De aangevoerde tomaten brachten voor A-kwaliteit f 9.60, voor B f 5 en voor CC f 2.50 op. Spx-uitkool werd verkocht voor f 20f 23. DRAlSfflAvANVALKEHBURQ'S- e A -jLEVERTR/ EEN MERKWAARDIGE AANSLAG. Uit Konstantinopc-1 wordt gemeld: Te Ineboli (Paphlagonië) is een merkwaardige aan slag gepleegd. Twee individuen hebben van naburige heuvels bommen op de stad geworpen, die slechts ge ringe schade veroorzaakten. De daders zijn in een boot gevlucljt, doch door do kustwacht achterhaald en aan gehouden. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Door gloeiend staal getroffen. In de gietstaal fabriek van dgn Eochumer-Verein heeft zich een ontzettend ongeluk voorgedaan. Twee ar beiders werden door een stroom vloeiend staal getrof fen. Een van hen was onmiddellijk dood, de ander moest in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. AUTOBUS DOOR SNELTREIN GEGREPEN. 4 dooden. V. D. verneemt uit Londen: In de nabijheid van Tundla in Eritsch-Indië is, vol gens telegrammen uit Allahabad, een autobus op ten overweg dgor een sneltrein gegrepen. Vier personen werden gedood en acht ernstig gewond. - Ben ik naar jou toegegaan in de hoop dat ik je een beetje zou kunnen troosten. Dus jij gelooft dat hij het gedaan heeft? In een toestand van hevige opwinding. Dus dan zou Ik de zuster van een moordenaar zijn? Else, zeg dat niet! Het bloed steeg hem naar het gezicht Je mag niet van de zuster van een moordenaar houden, Ernst. Kaar stem klonk koud en toonloos, haar groote oogen staarden wezenloos voor zich uit. Toch wel! Jij hebt immers geen schuld. Maar anderen zullen mij net zoo goed als hem met den vinger nawijzen. Ik hoor bij Bobbie, Ernst. - Ik neem mijn ontslag, je moet niet denken, dat mijn liefde wankelt omdat zij op de proef gesteld wordt. Je hebt niet3 met de misdaad te maken, onze liefde blijft onberoerd. En je beroep? Ik heb de zaak in andere handen gegeven en van daag nog neem ik mijn ontslag als officier van justitie Je zult niet aan mij twijfelen. Ze bleef doodstil zitten: haar woorden kwamen fluis terend over de lippen: Ik twijfel niet aan je liefde, ik geloof er aan. - Dan is het goed. Door onze liefde zul je leeren ver geten. Ik ga weg bij de rechterlijke macht, maar Ik wilde eerst naar jou toe. Vandaag nog dien ik mijn ont slag in. dan ben ik heeiemaal vrij en kan je trouw blijven. Ben je tevreden? Samen zullen wij dragen wat komen za!. Else! zeg toch wat, zeg toch dat je het met me eens bent. Aan onze liefde mag niet geraakt worden. Maar ze zullen m|j altijd qawijzen. ik zal je als een sombere schaduw in den weg staan, Ernst. - We kunnen ergens heengaan waar niemand ons kent. En Bobbie? Denk r.u niet aan hem. Toen stond zU op; ze scheen tot een besluit gekomen te zijn. Geloof niet dat ik aan je liefde twijfel, Ernst, ik geloof dat jij dat offer van heeler harte wilt brengen Maar het blijft een offer voor je, zoo beschouw jij het en terecht. Je wilt het graag voor mij doen, ik voel het, omdat jij van mc houdt, maar doe vandaag nu nog niets, beloof me dat Ernst. Het heeft me allemaal over rompeld, ik moet eerst klaarheid in mijn gedachten brengen. Ik wil dat je nog wacht. Ik zal alles doen wat je verlangt. Else. Wacht nog een dag twee dagen! Dan zal ik je mijn antwoord geven. Ik moet... moet nu alleen zijn! Zul je niets overijlds doen? Neen, neen! Maar daarom juist moet ik tijd hebben Tot ziens! En hoef ik dus niet bezorgd om je tezijn? Neen! Morgen Maandag zul je nader van mij hooren. Hij begreep volkomen dat zij alleen- wilde zijn. Het ergste was toch al voorbij en zy wist nu dat hij niet wankelde in zijn liefde. En daarom kon hij gaan. Hij geloofde dat de tijd deze smart zou stillen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9