Scbager Courant VANWAAR DAT Tweede Blad. VERSCHIL? )E R00DE - VINGERAFDRUK. VEREENÏGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Woensdag 20 November 1929 72ste Jaargang. No. 8566 Dezer dagen vonden we in de bladen enkele gegevens omtrent de begrooting van de provincie Zuid-Holland voor liet jaar 1930. Blijkbaar waren die ontleend aan Weg en Verkeer". Wat onmiddellijk op viel, was he' groote bedrag, dat is uitgetrokken voor wegenbelast in g, n.1. f 5.750.000. Vergelijk daarmee eens, wat ons gewest volgens de begrooting van het wegenfonds denkt te besteden. Hel eindcijfer der gewone uitgaven is hooger dan de 5% millioen van Zuid-Holland, doch hier in Noord-Hol- Jand gebruikt men de beschikbare kapitalen voorloopig niet voor wegenbelasting, doch voor rentegevende belegging Het ziet er zoo uit: Fundeering en beharding van primaire wegen f 500.000 Verlegging van kabels en buizen en andere bijkomende werken f 50.000 Rente van geldleennigen f 82.750 Aflossing van geldleeningen f 43.750 3alarissen f 50.000 Onvoorziene uitgaven f 27.250 Joschikbaar voor rentegevende belegging f 5.188.750 Totaal der gewone uitgaven f 3.937.500 Voor werkelijke wegenverbetering wordt dus in 1930 slechts één half millioen voorgesteld, terwijl als buiten gewone uitgaven nog wordt geraamd f 966.000 voor: „Aankoop van terreinen en gebouwen en andere uit gaven waarvoor mag worden geleend." Dit kleine milli oen bezorgt ons voorshands echter geen enkelen meter modernen weg. Indien het besteed is, moet er met het maken der wegen op de aangekochte terreinen enz. nog legonnen worden! Zooals we j.1. Zaterdag reeds deden uitkomen, zijn de Statenleden niet al te best te spreken over de resulta ten van den wegenbouw in Noord-Holland. Toen zij de begrooting in de afdeelingen behandelden, was er om trent de Zuidhollandsche plannen nog niets bekend. Stel U voor, dat zij toen voor zich gehad hadden dit kran tenbericht: „In 1930 valt te rekenen op de volgende wegen verbeteringen: Weg HillegersbergKruisweg f 400.000, wegvak Goeree (voortzetting) f 250.000, wegvak Hoekschewaard f 250.000, wegen in de Krim- J penerwaard f 300.000, weg RotterdamBriele f 600.000, wegen op Voorne en Putten (voorl. ver betering) f 100.000, weg langs de Oostzijde van het Aarkanaal f 600.000, weg WassenaarNoord-Hol- j landsche grens f 300.000, weg OverschieBerkel f 600.000, weg Rijswijkde Vink f 100.000, weg Zeg- waartBoskoopRijndijk f 500.000, weg Wateringen Naaldwijk f 250.000, weg den HoornOranjesluis f 400.000, weg Westerlee's Gravenzande f 250.000, w-eg langs de Oostzijde van de Gouwe, Waddinxveen Boskoop f 750.000, wegen benoorden den Rijn f 100.000." Is het niet om er jaloersch op te worden? En vraagt nen zich niet min of meer geërgerd af: Waarom kan n Noord-Holland niet wat in Zuid-Holland wel mogelijk ohijnt te zijn? Uit de stukken is niet op te diepen wat in 1930 aan- epakt of afgemaakt zal worden. Veel kan het niet zijn, at bewijst het geringe bedrag dat verwerkt zal worden, och dat weinige gaat nog in nevelen schuil. Antwoord op bovenstaande vraag kunnen wij dus niet even, te meer niet, omdat oogenschijnlijk de Provin- iale Waterstaat in ons gewest voor een minder om- angrijke taak staat dan in Zuid-Holland. Hier komen mmers van de ruim 500 K.M., welke op het Wegenplan ijn gebracht, slechts ruim 300 K.M. onder de recht- treeksche zorg der provincie, terwijl in Zuid-Holland 11e wegen van het Wegenplan, bijna 500 K.M., aan de rovincie worden getrokken. Dat is dus meer werk, zou ïen zeggen, meer studie, meer voorbereiding enz. Niet- emin is de voortgang er verbluffend! Reeds is enkele malen in de Noordhollandsche Sta an op het Zuidhollandsche stelsel van wegenbeheer de andacht gevestigd en advies gevraagd van Gedepu- eerde Staten. Ook thans is het college gepolst, hoever iet met zijn studie is gevorderd. Ons dunkt, er is nu ooral alle reden om er spoed achter te zetten, wil ons ewest niet hopeloos achter raken. FEUILLETON Uil het Buitsch van MATTHIAS BLANK. 13. HOOFDSTUK XVm. Bobble! In dit oogenblik moet ik je weer noemen zooals vroe- er. Ik hoor bij jou. want jouw daad drukt evenzeer p mij als op jou. Toen je dien avond bij Martin Hei- ecke gezegd had, dat je naar mijn man zoudt gaan om lijn vrijheid op te eischen, had ik een gevoel of ik een erloren geluk teruggevonden had. Maar ik had geen ogenblik het idee dat je liefde je tot zoo'n daad zou unnen brengen. Het was gebeurd en ik vermoedde nog niets; je had ie nog niet geschreven wanneer je naar hem toe zou aan. Pas toen ze mU vroegen of ik iemand kende op ien de persoonsbeschrijving die ze gaven, van toepas- ng was op jou, dacht ik aan jou. En in mijn overijling si» ik verteld dat er op dien avond bij Heinecke vinger- Mrukkcn gemaakt waren en door mijn schuld hebben het bewijs gevonden dat de afdruk op de schrijftafel jouw duim is. Daarom ben ik tegen mijn wil een terader geworden en ik kon het niet meer ongedaan naken, al heb ik uit alle macht tegenover de commissa- •a geprobeerd om de aandacht van jou af te leiden. Maar dat geeft natuurlijk niets. Dus er blijft je maar ka weg over: de vlucht! Ze inogenj je niet vinden! Ik veroordeel je niet, want je hebt het terwille van i'j gedaan. Ik had je niet mogen laten merken hoe on- elukkig ik was en je niet de sporen van zijn rnishan- eling moeten laten zien. Ik had je moeten waarschu- 'en om niet naar hem toe te gaan, want ik wist toch °Q hij was. Dus volg mijn raad op en vlucht; er komt rel een tijd dat ik je volgen kan. Eens heb ik je in den teek gelaten, omdat ik toen niet begrijpen kon wat l dacht dat lichtzinnigheid was, maar nu begrijp ik je. Velen van onze lezers doen we waarschijnlijk een ple zier door nog iets mede te dcelen omtrent het z.g. Zuid hollandsche stelsel, dat echter ook in andere provinciën o.a. in Utrecht, wordt toegepast. Zuid-Holland, zoo is de bedoeling, neemt alle wegen, welke het op Wegenplan plaatst, in beheer en onder houd bij de provincie. Tal van wegbeheerders raken dus hun wegen kwijt, hebben niets meer te beheeren of al thans minder dan te voren. Een buitenkansje, denkt U? Niet geheel, want voortaan moeten wij jaarlijks f 600 storten in de provinciale kas voor eiken K. M. weg, waarvan beheer en onderhoud door de provincie zijn overgenomen. Mededeelingen. In de najaarsvergadering op beden Woensdag 20 No vember gehouden in het Landbouwhuis te Alkmaar, wer den door den secretaris de volgende mededeelingen ge daan. Huldiging P. Jz. Eriks. Voor de huldiging van den heer P. Jz. Eriks, ter ge legenheid van zijn 25-jarlge ambtsvervulling als hoofd assistent bij het Rijkszuivelconsulentschap, heeft het Bestuur een crediet van ten hoogste f 50 beschikbaar gesteld. Ziektewet. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité kwam een uitvoerig schrijven in over de ziektewet, dat in het Bestuur werd behandeld en waarover de heer D. de Boer Dz. op een Bestuursvergadering een uitvoerige toe lichting gaf. Aanvankelijk was het de bedoeling om op onze ver-, gadering van leden een deskundige van Centraal Be heer een toelichting over de Ziektewet te laten geven, welk voornemen niet tot uitvoering is gekomen, omdat er op deze vergadering onvoldoende tijd beschikbaar ls en de uitvoering van de Ziektewet door de daarvoor aangewezen organisaties in goede voorbereiding is. Regelmatiger productie voor de veehouderij. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité kwam een schrijven in van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond met de bedoeling om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een regelmatiger productie over het geheele jaar, opdat aan de veehouderij den weg kan worden gewezen waarlangs eventueel nog tot verhooging der opbrengst van het melkvee kan worden bijgedragen. Het Bestuur zal gaarne zien dat dit onderzoek wordt ingesteld. Aanstelling van iemand voor de propa ganda van onze landbouwproducten. Het Bestuur besloot steun te verleenen aan het plan om iemand aan te stellen voor de voorlichting van buitenlanders en het maken van propaganda voor de landbouwproducten van onze Provincie. Als blijk van instemming werd besloten f 50 bij te dragen voor het instellen van een onderzoek voor de aanstelling. Steun voor het nemen van proeven. Het Bestuur acht het noodlg, dat van Rijkswege geld beschikbaar gesteld wordt voor het nemen van meerdere proeven op landbouwgebied, waarvoor het de goedkeu ring vraagt van de vergadering om hiervoor maatrege len te nemen. Handel in meststoffen, zaaizaden en vee voeder. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité kwam een schrijven in van het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, houdende het verzoek om bij de Regeering aan te dringen op wijziging van de Wet van 31 December 1928, tot bestrijding van bedrog in den handel van meststoffen, zaaizaden en veevoeder, waarvoor een betere regeling noodig is. Het Bestuur betuigde instemming aan dit schrijven. Propaganda kunstmestbureau. Het Bestuur besloot om zich tot het Kon. Ned. Land bouw Comité te wenden met de volgende vraag: „Is het niet gewenscht dat getracht wordt om bij de bestemming van de gelden van de Kunstmestbureaux voor proefnemingen meer concentratie te verkrijgen, waardoor een regeling wordt verkregen waabij de Cen- tale Landbouworganisatiën mede regelend en contro leerend optreden?' Voorschotten Landarbeiderswet. Van den Bond van Vereenigingen en Stichtingen, be doeld in art. 6 der Landarbeiderswet in de provincie Verlies geen tijd! Later... Later als je veilig bent, kom ik bij je. Kitty." Dr. Perscheid richte het hoofd op en keek Bobble von Matrei vragend aan. De verdachte zat tegenover hem, een politieagent stond bij de deuren. Bobbie had de ellebogen op de knieën gesteund en het gezicht met de hand bedekt. Hij bewoog zich niet en antwoordde niet. Dr. Perscheid had met zware stem den brief voorgelezen, dien de commissaris in handeu bad weten te krijgen. Toen er geen antwoord kwam vroeg de officier van justitie: Is het na dezen brief niet beter dat u bekent? Deze brief hebt u toch zeker ontvangen? Bobbie von Matrei liet de handen zakken .richtte het hoofd op en knikte. En u probeerde den brief te verbergen en te ver hinderen dat de commissaris hem in handen kreeg, ging de officier van justitie voort. Ja! Waarom bekent u dan niet; de brief komt toch van mevrouw Langenbacht? Weer knikte Bobble. Zijzelf bevestigt uw daad, waarschijnlijk heeft de ver moorde zijn echtgenoote gekweld en mishandeld. Uzelf hebt de sporen gezien van geweld. Tenminste, zoo staat het hier. Daar u een paar jaar geleden met de vrouw van den vermoorden Consul-Generaal verloofd bent geweest, wilde u waarschijnlijk weer met naar in contact komen. Is dat zoo? Ja! Geeft u ook toe, dat u den Consul-Generaal wilde nopen, zich van zijn vrouw te laten scheiden? Ja. Met dat doel hebt u hem dus opgezocht? Ja. U was het dus, die door den getuige Davidet, den portier naar de kamer van den Consul-Generaal ge bracht werd? Ja, dat was ik, maar den moord heb ik niet ge pleegd. U bent tegen twee uur in de werkkamer van den Consul-Generaal gekomen? Ja. Wat gebeurde er? We hadden een opgewonden gesprek, ik heb hem Dat ls de bijdrage van de „localiteit", zooals men dat bij onze zuidelijke buren eenigszins eigenaardig noemt. Wat uit het Rijkswegenfonds wordt ontvangen, komt geheel in de kas van de provincie. Op het wegenplan komt immers geen enkele weg voor, die door anderen wordt beheerd. Zoo is er eenheid in den aanleg het beheer en het onderhoud van het heele net van wegen voor doorgaand motorverkeer. Het is geen brokkenwerk, er zit systeem in. Dat kan, ten minste, en hangt af van de centrale leiding. Uit de voorgenomen werken schijnt opgemaakt te kunnen worden, dat het daar bij onze buren met lei ding en stuwkracht in orde is. En dik ook! Groningen kwam een verzoek in om instemming te betuigen, aan een adres aan H.M de Koningin, houden de het verzoek om de rente, waartegen voorschotten in gevolge het bepaalde bij de Landarbeiderswet worden verleend, lager wordt gesteld dan het thans geldende procent van vier. Dit verzoek is voor kennisgeving aangenomen, omdat verlaging van den rentestandaard niet noodig en niet gewenscht geacht wordt Bezoek van het Bestuur aan de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen. Het Bestuur bracht op 10 Juli een bezoek aan Wage ningen, onder leiding van de heeren Professoren Visser en Bakker. Er werd een bezoek gebracht aan de volgende Instituten voor: Plantenveredeling. Plantenziektekunde.^ Tuinbouwplantenteelt, Landbouwwerktuigen, Veeteelt, Boschbouw, Plantenphysiologie, Microbiologie, Erfelijk heidsleer, het Hoofdgebouw en Arboreteum. Het bezoek was in één woord schitterend en allen hebben zeer veel genoten en zijn vol bewondering voor wat er in Wageningen wordt gedaan. De ontvangst was overal uitstekend, zoodat in korten tijd zeer veel is gezien en geleerd. Bij den rondgang kwam duidelijk tot uiting dat de Regeering steeds meer belangstelling aan den dag legt voor het Hoogere Landbouwonderwijs, maar dat voor sommige belangrijke onderdeelen de zorg toch veel te gering is, zoodat onzerzijds mogelijk nog wel invloed kan worden uitgeoefend om verbetering in deze te krijgen. De Kanalisatie van Westfriesland. Door de Kanalen-commissie, bestaande uit de heeren G. Nobel, E. Dz. Koster en E. Dz. Govers werd gerap porteerd, dat zij van oordeel blijft, dat het noodig is te bevorderen, dat de kanalen, die in Westfriesland wer kelijk noodig zijn en waarover de Commissie in hare rapporten haar oordeel uiteen heeft gezet, waarmee de ledenvergaderingen accoord zijn gegaan, er komon. Dit zijn de kanalen: Alkmaar, Oudkarspel, Kolhorn; opneming van Schagen in het kanalenplan; Alkmaar, Avenhorn, Lutjeschardam en Hoorn, Medembllk. Zij is van meening, dat bij de tegenwoordige gang van zaken, waarbij valt te constateeren een groote toe name van den afvoer van Land- en Tuinbouwproducten, eventueel aanvoer van de hulpmiddelen en benoodigd- heden voor deze bedrijven, de gelegenheid tot vervoer te water zeer dringend verbetering behoeft. In het bijzonder geldt dit wel voor het middendeel der provincie en volgens de meening der Commissie kan, werkende in de lijn der plannen van de kanalisatie, reeds zeer veel worden gedaan tot verbetering in de bestaande toestanden. Zij meent daarom, dat het aanbeveling verdient om met het oog op deze werken, reeds nu te beginnen met den sluisbouw, waardoor de gelijklegging van het peil van Schermerboezem en Geestmerambacht kan worden verkregen, een en ander door het maken van sluizen, die voor het middengedeelte van onze pro vincie ten behoeve van het kanalenplan door ons genoemd toch moeten worden gemaakt, n.1. te Oud karspel en te Rustenburg. Tevens zullen zij gaarne zien, dat de bruggen bij Oudorp, Oterleek en Ursem beweegbaar worden ge maakt, wat aan de scheepvaart met het oog op den aan- en afvoer der producten veel ten goede zal ko men, wat ook inderdaad noodig ls. Zij zullen gaarne zien, dat de vergadering de Com missie machtiging geeft om in deze te doen wat maar mogelijk is om de plannen te bevorderen. Meerdere voorziening van het platteland door de waterleiding. Omtrent dit onderwerp, wordt medegedeeld, dat onder voorzitter en secretaris geconfereerd hebben met heeren Gedeputeerde Staten en den heer Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, met het gevolg dat aan onze Vereeniging verzocht werd om gegevens te ver zamelen van nog niet aangesloten groepen woningen, waarvoor aansluiting uit hygiënische overwegingen ge- gevraagd wat ik op het hart had. En meneer Langenbach? Hij verzette zich heftig tegen mijn voorstel. Hij schold mij uit en... en liet zich hoogst krenkend uit over zijn vrouw. En toen hebt u zich door uw gevoelens laten meeslepen! Onder die omstandigheden is een dergelijke daad verklaarbaar. Ik heb het niet gedaan. Toen hij mij bovendien uitlachte, toen hij mij vertelde dat het hem amuseerde om ons in den weg te staan, toen ben ik woedend de kamer uitgeloopen. Hebt u toen iemand ontmoet? Neen. Hoe verklaart u dien bloedigen duimafdruk op de schrijftafel, als u onschuldig bent. Die is niet van mij. Maar die duimafdruk komt toch volkomen overeen met dien van uw rechterduim? Ik weet het niet; ik heb dien moord niet gepleegd. Ik weet niets van bloed af en ik ben ook niet in de buurt van de schrijftafel geweest Hoe verliet u de kamer? Ik was te veeL opgewonden om me daar reken schap van te geven. Maar juist uw opwinding zou het verklaarbaar maken dat u de daad begaan hebt. Heeft de politie u de fotografische vergrootingen van den vingerafdruk laten zien? Ja! U erkent dat de afdruk, die op dien avond by meneer Heinecke gemaakt werd, die van uw rechter duim is? Ja! Er zijn ook vingerafdrukken van u genomen, nadat u in hechtenis genomen bent en de duim daarvan komt ook volkomen overeen met die bloedigen duim afdruk; U hebt het zelf gezien. Ja! Maar ik heb den moord toch niet gedaan. Zelfs mevrouw Langenbach twijfelt er niet aan of u het gedaan hebt! Bobbie trok alleen maar de schouders op. Waarom wilde u dan den brief vernietigen, als u toch onschuldig bent? Ik werd verdacht en als mevrouw Langenbach aan mij twijfelt, dan zouden anderen zeker aan mij twij felen, redeneerde ik. Daarom wilde ik u verhinderen, dat die brief tegen mij gebruikt zou worden, zooals wenscht en goed is en de kosten der aansluiting niet onoverkomenlijk zijn. Dit verzoek is dankbaar aanvaard, omdat in deze goed werk kan worden gedaan voor onze plattelands bevolking. Bij het hiervoor aan de Gemeentebesturen van Noord- Holland gedane verzoek mochten wij goede samenwer king ontvangen, want van de 122 Gemeenten de eilanden niet medegerekend mochten wij van 94 gemeenten inlichtingen met vele kaarten ont vangen, terwijl wij hopen, dat zij die zich nog van ant woord onthielden, die nog zullen geven. De verzamelde gegevens zijn aan Heeren Gedepu teerde Staten gezonden met het verzoek of onder voorzitter en secretaris hierover een bespreking met genoemd College mogen hebben. Dit onderhoud heelt nog niet plaats gehad, omdat de verstrekte gegevens eerst om advies naar het Provinciaal Waterleidingbedrijf zijn gezonden. Wanneer dit advies gereed is zal de bespreking ge houden worden. Wij zullen hierop niet vooruit loopen, maar vertrouwen op de grootst mogelijke medewerking voor die gedeel ten van het platteland waar de voorziening door de waterleiding maar eenigszins mogelijk is. Voor de discussiën over de hierboven vermelde onder werpen verwijzen we naar het verslag in ons volgend no. De nieuwe regeling van de Pacht en de regeling van de Pachtcommissics. In deze vergadering komt o.m. ook bovenvermeld onderwerp te sprake. De door het Bestuur van „Noorderkwartier" benoem de commissie voor de beoordeeling van het voor-ont werp Pachtwet, welke commissie bestaat uit de heeren Ir. C. Nobel, C. D. Rezelman, D. Schoenmaker en J. Sijp, brengt een uitvoering rapport uit, waaruit we het volgende vermelden: Het deed de commissie genoegen, dat het ontwerp zich niet bezig houdt met maatregelen tegen het te hoog opdrijven van de huurprijzen, omdat zij van meening is, dat daartegen door wettelijke maatregelen niet kan worden opgetreden, zonder de vrijheid van mededinging en van overeenkomst aan te tasten en dat van deze vrij heidsbeperking het onvermijdelijk gevolg zou zijn, dat wetsontduiking op groote schaal zou plaats vinden en bevoorrechting van familieleden, vrienden, kennissen of partijgenooten niet zou uitblijven. De eenige weg om het te Ivog opdrijven der huurprij zen tegen te gaan, i3 naar de meening van de commissie, dat meer kinderen uit landbouwgezinnen een vak of betrekking buiten den landbouw zoeken zoodat voor de genen, die in het landbouwbedrijf zijn opgeleid, minder aanleiding bestaat, om tegen elkander op te bieden. Het zou op den weg der landbouworganisaties liggen do ouders hierop te wijzen en stelselmatig propaganda te maken voor het opleiden van boerenzoons in andere takken van bedrijf en wetenschap. De commissie kan in vele opzichten meegaan met het geen de commissie Pachtvraagstuk uit het Kon. Neu. Landbouw Comité over de in het voorontwerp voerko- j mende regelingen, heeft opgemerkt. In meerderheid J kan zij zich echter niet vereenigen met het denkbeeld, om aan publiekrechtelijke lichamen het publiek verhuren te verbieden en als dan voor deze lichamen het solli- citatievraagstuk met vooraf vastgestelde pachtsom ver- plicht werd gesteld, dan acht zij na eenige schifving aanwijzing van den huurder door loting onmisbaar, cm bevoorrechting te voorkomen. De commissie acht het evenwel wenschelijk, dat bij publieke verhuring aan den zlttenden pachter het recht wordt gegeven, tegen het hoogste bod huurder te blijven, ook als het door deir derde wordt geboden, behoudens het geval, dat de huurder naar het oordeel der pachtcommissie niet aan zijne evrplichtlngen heeft voldaan. Ook de c~rr.miscie meent dat het ontwerp geen belangrijke verDOtcring van het pachtwezen inhoudt, en dat het continuatie-. recht aanleiding zal geven tot verkorting van de pacht*; termijnen. De mogelijkheid bestaat, dat de verhuurder' zich tegen het vorderen van continuatie zal beschermen door een zoo hoog mogelijken hurprijs te vorderen, maar; j ook dat hij de voorkeur zal geven aan een verander- 1 üjke pacht En de veranderlijke pacht kan dus door het continuatierecht burgerrecht verkrijgen, om de con tinuatie geheel aan het goedvinden van den rechter over te laten, ook al moet deze het oordeel der pacht commissie inwinnen, acht de commissie ongewenscht. De commissie oordeelt, dat het ongewenscht ls, det de pachter ingrijpende verbeteringen kan laten aan brengen op kosten van den verpachter, zonder dat deze daarmede accoord gaat. De regeling van het zoogenaamd rcmissierecht acht de commissie ongewenscht; wel vindt zij goed dat de huurder bij overstrooming en oorlogsvcwoesting een evenredige vermindering van de huur kan vorderen, maar het recht daartoe dient reeds aan te vangen, wanneer een vijfde van den oogst verloren is gegaan. Tegen het voorstel om ook veeziekten als reden voor i het vragen van vermindering te noemen, heeft zij be zwaar, omdat eigen rol van den huurder een rol kaa spelen en deze zich daartegen kan verzekeren. Ook de commissie ziet er geen voordeel in, de pacht te maken tot een zakelijk recht en heeft er bezwaar tegen, den pachter voor brandschade aansprakelijk te ."tellen. u nu Inderdaad doet Dus niettegenstaande alle bewijzen, blijft u bij uw ontkenning. Ik kan alleen maar de waarheid zeggen. Zoo noemt u het. Waarom hebt u zich niet als ge tuige aangemeld toen u van den moord hoorde en ter wijl u den vermoorde levend en wel achtergelaten hebt zooals u zegt? Ik zou vragen hebben moeten beantwoorden die ik niét beantwoorden kon. In ieder geval zijn de bewijzen tegen, de bloedige duimafdruk is het voornaamste bewijs. En uw daad is eenigermate te begrijpen nadat u wist, dat mevrouw Langenbach door haar man mishandeld werd. En zijzelf twijfelt er niet aan of u het gedaan hebt. Ik moet u daarom ook voorloopig in hechtenis houden. Hebt u mij nog iets te zeggen?. Neen! Dr. Perscheid wendde zich tot den agent. U kunt den verdachte wel wegbrengen. Bobbie von Matrei stond moeilijk op. Hij ging de ka mer uit en volgde zijn bewaker. Zonder hoop was hij deze kamer binnengegaan en zonder hoop ging hij weer heen. Het was niet voor de eerste maal dat hem een verhoor afgenomen werd; twee maal was hij al door den rechter van instructie gehoord eenige keeren door den commissaris van politie en een maal door den officier van justitie. Maar een andere verklaring dan hij nu had afgelegd had hij niet kunnen geven, al had hij moeten erkennen dat de bloedige duim afdruk identiek was met den zijne. Werktuigelijk liep hij naast den agent en willoos liet hij zich weer in dc cel terugbrengen. De sleutels rinkel den, de zware ijzeren deur ging open, hij zag weer de kale muren, het kleine, vierkante, met ijzeren staven voorziene venster, de steencn vloer, de houten bank en hij ging naar binnen, waarna de deur knarsend achter hem gesloten werd. Hij zette zich op de harde houten bank, zijn groote, helderblauwe oogen, die diep in de kassen lagen, keken wezenloos naar den kalen, vochtigen muur, waarop grijs schimmel groeide. Dit was dus zijn voorland! Hij had gehoopt gelukkig te worden, hij han gehoopt om voor het geluk te mogen vechten! En dit was het einde. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5