Sport van Zondag. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. Waarnaar men luistert Op verzoek van het Bestuur van „Noorderkwartier" heeft de commissie, om de discussiën die in deze na- jaarvergadering over het pachtvraagstuk zullen worden gehouden, voor te bereiden, aangegeven wat een pacht wet naar hare meening zal moeten behelzen en daarbij de uitvoerbaarheid eener veranderlijke pacht aan een beschouwing onderworpen. Het schijnt haar gewenscht, dat aan den huurder een recht op huurverlcnging wordt toegekend, maar de totale huurtijd zal door het recht van verlenging een aantal van 15 jaren niet kunnen overschrijden. De huur prijs moet voor de eerste maal door vrije overeenkomst tusschen partijen worden vastgesteld, terwijl hij bij ver lenging door de Pachtcommissie wordt vastgesteld, in dien partijen daarover niet tot overeenstemming zijn gekomen. De pachtcommissie zal daarbij den oorspron kelijk of bij de laatste verlenging overeengekomen huurprijs als maatstaf moeten nemen, en ingeval de huurprijzen bij vrijwillige overeenkomst waren vastge steld, rekening houden met de verandering van de huur prijzen van gelijksoortige bedrijven. De huurovereen komsten, waarbij een veranderlijke pacht wordt toege past, die op een andere wijze is geregeld en waarbij dientengevolge de huurprijs niet kan worden gerekend steeds aan te sluiten bij het vrije verkeer, moeten hierbij buiten rekening worden gelaten en dit geldt ook voor de huurovereenkomst tusschen ouders en kinderen, omdat hier geen zekerheid bestaat, dat de huurpr^s op een reëelo basis rust. Om zekerheid te hebben omtrent het juiste bedrag der huurprijzen, zal lederen verhuurder de plicht moeten worden opgelegd van een gesloten of verlengde huur- overeenkomst den huurprijs en andere in geld te waar- dceren voorwaarden te doen inschrijven In het daartoe bestemde openbare register. De Pachtcommissie zal zich dan van alle huurprijzen op de hoogte stellen en ook het publiek kan inzage van dit register nemen. De commissie meent dat van deze openbaarheid eenige preventieve werking tegen te hooge huurprijzen is te verwachten, hoewel de hoofdbedoeling geen andere is dan aan partijen en Pachtcommissie een middel te ver schaffen om tot een juiste huurprijsbepaling te komen. De Pachtcommissie krijgt op deze wijze een groot aantal gegevens van vrijwillige overeenkomsten tct hare beschikking en daar zij zich heeft te houden aan de cijfers van die overeenkomsten en aan de verande ring, die op grond daarvan als gemiddelde is vast te stellen, is elke mogelijkheid van bevoorrechting uitge sloten en worden alle huurprijzen vastgesteld bij vrije overeenkomst of in overeenstemming daarmede. De commissie acht het waarschijnlijk, dat partijen de vaststelling van den huurprijs ook bij de verlenging bij voorkeur in eigen hand zullen houden. Daar bovendien, ais iedere huur gemiddeld 15 jaar zou duren .ieaer jaar 7 van alle landerijen in handen van een nieuwen huurder overgaat, beschikt de Pachtcommissie toch altijd over een vrij groot aantal gegevens omtrent vrij willig vastgestelde huurprijzen. Aan dezo regeling der veranderlijke pacht meent de commissie de voorkeur te moeten geven omdat daardooi de to betalen huurprijzen steeds volkomen by die van het vrye verkeer aansluiten. De verhuurder zal in de huurovereenkomst kunnen bedingen, dat hy hot recht behoudt, de huur minstens een jaar voor het einde van den loopenden huur-termyn op te zeggen, onder voorwaarde, dat hy het gehuurde zelf in gebruik zal nemen, het aan één of meer kinderen zal verhuren, het zal verkoopen of het in kleinere be drijven zal splitsen. Als hy van dit recht gebruik maakt, zal hij den huurder bij het einde der huur een schade vergoeding moeten betalen geiyk aan den halven huur- piy3 over het laatste halfjaar. Als hy van dit recht misbruik maakt door niet aan de gestelde voorwaarden te voldoen, zal deze schadevergoeding worden verdubbeld. De wet zal hem voorts het recht moeten verzekeren de huur wegens kenneiyke verwaarloozing of andere dringende redenen tusschentyds te doen eindigen of de verlenging te weigeren. De beslissing hierover zal moe ten berusten by den daarvoor aangewezen rechter, die tevens de door den huurder te betalen schadevergoeding zal moeten vaststellen, indien daartoe aanleiding bestaat. By overiyden van den huurder zal het recht op ver- Igening moeten vervallen. Om het te gemakkelijk inroepen van de bemiddeling d£r Pachtcommissoe te voorkomen, zal door belde par tyen een matige vergoeding moeten worden betaald. De huurder moet vry zyn in de keuze zijner gewas een, in den verkoop zyner producten en in de inrichting van bedryf en bemesting, behoudens het recht van den verhuurder om gewassen ,die tot de lastige onkruiden behooren, te verbieden en een bepaalde hoeveelheid mest als minimum te elschen. Hy mag evenwel de be mesting van den grond niet veranderen, zooals van grasland bouwland maken of omgekeerd, ln een vee- houder^bedrijf het land niet van onvoldoende vee voor den. Door 't recht op huurverlenging wordt het belang van vergoeding voor door den huurder aangebrachte ver beteringen zoozeer verminderd, dat de bezwaren aan ae uitoefening van zoodanig recht verbonden te groot zyn in vergeiyking met het belang der zaak, daar In den regel kan worden gerekend, dat de huurder door het Jnr.~üurig gebruik voldoende gelegenheid heeft van de gemaakte kosten te profiteeren. Indien de huurder op eigen kosten verbeteringen xve.ischt aan te brengen en de verhuurder daartoe geen toestemming geeft, heeft de huurder recht van beroep op de Pachtcommissie. Daar intusschen door de regeering een tweetal wets ontwerpen by de Staten-Generaal is ingediend, heeft dc commissie op verzoek van het Bestuur de hierboven uitgesproken beginselen, waarmee het Bestuur zich unaniem heeft kunnen vereenigen, in een aantal •wyzlgingen verwerkt. Aan de ledenvergadering worden deze ter beoordeeling voorgelegd en hare toestemming gevraagd om de noo- s'appen te doen, om deze wyztgingcn zoo mogelijk vla het Kon. Ned. Landbouw-comité onder de aandacht van regcering en volksvertegenwoordiging te brengen en daarop de adhaesie te vragen van het Kon. Ned. Landbouwcomitó en van de Zusterverenigingen. J.V.C. IWIERINGERWAA RD I, 4—3. Zoo is het de Julianadorpcllngen dus gelukt W.F.C. haar eerste nederlaag toe te brengen en laten we direct neggen: Verdiend! J.V.C. heeft enthousiast gespeeld en tegen dat spel bleek Wicrlngcrwaard niet bestand. We kunnen hier natuuriyk niemand beschuldigen, dat hy de nederlaag op zyn geweten heeft, maar toch hapert er iets ln de combinatie en de E.C. zal genoodzaakt zijn om verandering aan te brengen, daar op 't oogenblik de achterhoede en speciaal de kanthalfs niet by machte zyn om dezo zware voorhoede aan 't werk te zetten. Wanneer wordt begonnen, heeft Wlerlngerwaard veruit het beste van 't spel. Geregeld zweefde de bal voor het J.V.C.- doel, doch doelpunten komen niet aan dezen kant By een corner op het W.Waard doel verdwynt de bal achter keeper Jimmink. Even later laat deze een zachte bal vallen door de gladheid en 't is 20. We. haalt W.waard weer op tot 22 door Gysen en Schró der, doch het spelletje herhaalt zich en de rust gaat in met 42 voor J.V.C. Na rust Is W.waard veel aar. vallend en uit een van de vele kansen komt het eenige doelpunt van de tweede speelhelft W.waard probeert het uiterste, maar door pech en slecht schieten biyft dc gelijkmaker uit. Wel toevallig was 't ongeveer een jaai geleden, dat W.waard haar laatste nederlaag kreeg te slikken en ook op het J.V.C.-terein. Zit 't hem nu it. het eitfal of wordt het traditie om juist daar niet te kunnen winnen. Met dit alles komt de spanning er ge weldig in. Indien Brcezand gewonnen heeft, staan deze oude tegenstanders weer precies geiyk. Wieringerwaard II verbaasde heel voetballeno Noor derkwartier, door met 80 van Anna Paulowna te win nen. De laatste plaats blijkt voor hen al bijzonder wei nig aantrekkingskracht te hebben. Onze gelukwenech jongens! Ga zoc voort en zet het eerste eitfal beschaamd. NIEUWE NIEDOItP. In een spannende en voor rust ook goed gespeelden wedstryd heeft N.N. I met de oneven goal uit vyf van H.R.C. m moeten verliezen. Ondanks een klein N.N.-overwicht nam Racing al spoedig de leiding met een onhoudbaar schot van haar midvoor. Daarna een spel met wisselende kansen met N.N. steeds iets in de meerderheid. Het succes kwam evenwel weer aan de andere zyde (02.) By een der N.N.-aanvallen gelukt het Sepers eindelyk met een prachtig schot vanaf de linkervleugel te scoren (12.) Na half-time is N.N. direct weer in de meerderheid en Sepers, die geweldig op dreef is, lost al spoedig eenige schoten, Uit een uitstekenden voorzet van Strijbls ge lukt het Sepers de partyen op gelyken voet te brengen Het spel neemt nu meer en meer een leeiyk karakter aan en het was goed dat hier niemand minder dan de heer Brussel als scheidsrechter fungeerde, anders wa ren zeer onaangename incidenten zeker niet uitgeble ven. De N.N.-ploeg beleeft in deze periode een zware inzinking, er wordt weinig meer gewerkt en de N.N.- achterhoede waar Reijne een schitterende backpartij vertolkt, krygt het zwaar te verantwoorden. Het gelukt Racing dan ook ten derde male te scoren en hoewel N.N. nog krampachtige pogingen doet de partyen weer op gelijken voet te brengen, het mag niet gelukken en met een 32 zege voor H.R.C. III komt het einde. De N.N.-ploeg ls ons ln dezen wedstryd niet meege vallen. In de voorhoede speelde Sepers als midvoor een uitstekenden wed3tryd. Van de belde vleugels ging ech ter weinig kracht uit en zoowel de links- als de rechts binnen kunnen stukken beter. De afwezigheid van Kaay bleek een gemis. In de halflinie speelde Grootes voor rust een zeer goeden wedstryd, nadien echter ging van deze linie weinig kracht meer uit. De N.N.-achterhoede was tamelijk safe. Spreeuw heeft zyn doel goed verde digd, maar had minder geluk dan zyn confrater aan H.R.C.-zyde. Reijne ontpopt zich meer en meer als een uitstekend achterspeler en was stellig de beste der vier backs, die we dezen middag aan het werk zagen. H.R.C. beschikt over een goed team met keeper, mid voor en rechtsbinnen als beste spelers. N.N. II trok met twee invallers naar Schagen en speelde daar een uitstekenden wedstryd tegen Sparta HL Tot 5 minuten voor het einde had N.N. een 21 voorsprong, terwyl het einde als uitslag een gelyk spel 22, inhield, waarmee beide partyen tevreden kunenn zyn. OCDESLUIS. Zondag j.1. had D.O.S.K.O. I beeoek van H.R.C. 4 uit Den Helder. H. neemt den bal van de aftrap mee, en doelpunt onmiddellijk. D. komt eohter ook spoedig ln den aanval en de H.-keeper krygt spoedig eenige scho ten te verwerken, wat hem best afgaat Na een poosje spelen maakt de D.-rechtshalf met een verre schuiver geiyk 11, waarby blylct dat de H.-keeper met schui vers best te passeeren ls. Voor de rust brengt D. den stand op 41 ln haar voordeel. Na de rust is D. direct in den aanval en is geregeld door Iets in de meerder heid. Het einde van dit, soms wel wat al te geinoede- lyk partijtje, is 92 voor D. D.O.S.K.O. II hield zich uitstekend, door revanche te nemen op Succes III, en deze in eigen huis met 31 te kloppen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 18 November 1929. IN AFWACHTING OP DE KOMST VAN JANTJE DE TIPPELAAR. Jongeheer Johannes de G„ uit den Polder der Blauwe Reigers had een rywlelbelastingplaatje achterover ge drukt en was nu druk ln conversatie met den ambtenaar ln verband met een evcntueele voorwaardelyke veroor- deeling. Maar nu is Jan er zonder eenige kennisgeving op eens stlkum tusschen uit getrokken en niemand weet waar meneer gestoven of gevlogen is. In afwachting van een mogelijke terugkomst van den verloren zoon, ls nu de verdere behandeling gesteld op 17 Februari a.s. De plaatsing van een advertentie in de Telegraaf Jan, keer terug tot uw liefh. politierechter, alles komt terecht, wordt alsnog overwogen. EEN PORTEMONNAIE IiNGEPIKT. De volgeling van Vulcanus, Joh. v. S. heeft ver van het tooneel zyner vroeger avonturen, Tultjenhorn, in het bekooriyke de Ryp een rustige werkkring gevonden. Maar hy had nog een kleine rekening met Politierechter te vereffenen met betrekking ven de goed gespekte porte monnaie van Piet Berkhout, die hij in den nacht van 14 Juli te Tuitjenhorn in een café had Ingepikt Tot groote verontwaardiging van den Politierechter, was Jan aanvankelyk niet present en werden reeds grootsche plannen ontworpen om hem door de politie op te laten vangen in een vlindernet, toen Jantje ten slotte nog heel laconisch aan kwam sloffen en na betuiging van zyn waarachtig berouw en beloften van beterschap, bij VOOR DONDERDAG 21 NOVEMBER. Hilversum (298, na 6.0Ó u. 1071 M.) 10.15 Morgenwyding, 2.00 Gramofoonmuziek; 3.00 Huis vrouwcnhalfuurtje; 3.50 Gramofoon; 4.00 Ziekenuurtje; 5.30 Hongaarsche Kapel; 6.30 Koersen; 6.45 Landbouw- halfuurtje; 7.15 Engelsch; 7.45 Politieberichten; 8.00 Oostenryksche avond; 8.00 Causerie W. Vogt; 8.15 Con certgebouw; 10.00 Nieuws; 11.00 Gramofoonmuziek. Huizen (1875 M.) 8.00 Gramofoon, S.15 Landbouwuurtje; 9.00 Morgen- concert; 10.00 Zang; 10.30 Ziekendienst; 11.00 Christe- lyke Lectuur; 12.30 Middagconcert; 2.00 Sohooluitzcn- dlng; 2.25 Handwerkles; 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Gramo- foonplaten; 6.00 Maleisch; 6.30 Orgelconcert; 7.30 Uit zending Evangelisaticsamcukomst Stadsevangelisatie Deventer. Zeesen (1635 M.) 11.20 Gramofoon; 1.35 Kindertooneel; 3.05 Vrouwen uurtje; 3.50 Middagconcert; 4.50 Dichtersuurtje; 5.20 Elsas-Lotharingers in het Rijk; 5.50 Spaansch; 7.20 Jan Kiepura zingt; 8.20 Actueele afdeeling; 8.55 Liederen; 9.50 Dansles en muziek. Daventry Jr. (479 M.) 3.20 Symphonieconcert; 4.50 Orgelmuziek; 5.50 Kin deruurtje; 6.50 Orgelconcert; 7.50 Symphonieconcert; 10.00 Humor; 10.35 Aria's en Kwlntetmuziek. Londen (356 en 1553 M.) 4.20 Zang; 5.35 Kinderuurtje; 7.05 Grondslagen der muziek; 8.03 Militair concert; 9.55 Oostenryksche avond; 10.55 Dansmuziek. de gratie Gods veroordeeld werd tot een voorw. straf van 2 maanden met 2 proefjaren, onder het vaderlyk toezicht van papa Oolders, de yverige zielverzorger der R.K. reclasseering te Alkmaar. EEN REVOLUTIONNAIR DRENTENAAR. Tydens de Ryper kermis vertoefde aldaar zekere Drentsche boerenpiccolo, Hendrik A., die heel wat op schudding verwekte en zelfs „maneuvels" maakte met een aardappelschillertje, waarmede de naar koemest geurende held wilde vechten. Dit wapen werd hem ech ter door de waakzame politie veiligheidshalve afgen> men. Ook In een café schepte deze onrustige Dren tenaar de peultjes duchtig op en moesten de veldwach ters hem onder geweldig verzet, dat op straat nog met verdubbelde kracht werd voortgezet, de deur uitkegelen. De mooie uniform van brigadier Talsma, die zich bij deze gelegenheid byzonderiyk onderscheidde, werd ge heel door de schendende hand des verzettelings ge- rlcneweerd. In de hoop hem echter ln de toekomst wat meer bezadigheld bij te brengen, werd de rumoerige snuiter heden tot f 20 boete of 20 dagen veroordeeld. ENDE DE VREDE WAS VERRE TUSSCHEN DE BEWONERS DES EILANDS. Dc Texelaar J. C. de R. leeft niet op goeden voet met zyn dikken buurman, de slager Bertus Couvert, hetgeen bleek uit de minder van genegenheid spreken de omstandigheid, dat de slager en diens geheele familie door den ietwat aangeschoten heer v. R., werd uitge scholden en beleedigd. Waarvan na gedane klacht, de terechtstelling van mijnheer v. R. en vcroordeeling tot f 20 boete of 20 dagen volgens de regels van wet *n recht plaats vond. WEL MUZIKAAL. MAAR NIET FIJN VAN VORMEN Zonder eenige denkbare aanleiding werd op 5 Sept mevrouw Jannetje Blom, de presentabele echtgenoote van den heer Jacob Nelis te Helder, op hoogst onaan gename wijze bejegend door zekere heer F. B., 'n artist op de harmonica, die vermoedeiyk dit instrument liefe lijker bespeelde dan zyn jammerlijk ontstemd mond orgel. Heel veel voordeel bracht deze solo hem niet op en hy mocht den politierechter wel dankbaar zyn, dat deze uit appreciatie voor de Instrumentale kunst ln 't algemeen en met inachtneming van het geringe honora rium. dat musicus B. wekelijks byeen kan zamelen, de straf op slechts f 5 boete of 5 dagen bepaalde. DWAZE EN ONGEMOTIVEERDE BEGEERLIJK HEID DES VLEESCHES. De caféhouder Leegwater te Schelllnkhout, maakte op 17 Augustus 'n slippertje naar de Hoornsche kermis en bezocht daar een danstent, alwaar hy een gekocht kistje sigaren zoolang neerzette, toen hy zich aan het edele dansvermaak ging wyden, want 'n foxtrot te kuitenflikkeren met een kistje lurken onder Je arm Is geen elegant gzlcht. Maar toen hy ten slotte weer verder trok, vergat hy het pakje mee te nemen en werd dat geannexeerd door den kelner-chauffeur van de tent, Pieter B., die tot belooning voor zyn attentie voor andersmans eigendom heden werd bedacht met f 25 boete of 25 dagen. MET DE BESTE VOORNEMENS BEZIELD. De reiziger in dienst der N.V. Groot's Zaadhandel te Enkhuizen, Wouter S., had het als zoodanig niet al te best versierd en zich successievelyk toegeëigend een bedrag van f 300 van bedragen, die hem door cliëntèle ter afdraging aan de firma waren ter hand gesteld. Na tuuriyk werd hij de laaji uitgestuurd en maakte hy bo vendien nog minder aangenaam kennis met den politie rechter. Evenwel, bleek heden dat de jongeman door tegenspoeden in zijn thans ontbonden huwelijk de kluts was kwijtgeraakt en thans weer met nieuwen moed hoopte het verloren terrein weer te herwinnen. Hij vond daarin steun van de reclasseering, van officier en politie rechter en werd hij nu voorw. veroordeeld tot 2 maan den met 2 proefjaren In welken tijd hy het toegebrachte nadeel, besomd op f 301.13, aan de firma moet herstellen. EEN AANGENAME BEGROETING, ALS JE GEZICHT NIET VOLDOET. In den winkel van den heer Adr. Vos te Egmond aan Zee verscheen onlangs den driekwart-sikkeren trawler- visscher Gerrit Z., die den niets kwaadsvermoedenden winkelier met dikke tong mededeelde, dat zijn gezicht hem niet beviel en ter nadere illustratie op dit onbeval lige gezicht met een stok een kwaadaardigen slag toe gebracht. De ontstelde winkelier, weinig gesticht over deze onbeschofte dronkemans-bestlallteit, deed daarvan aangifte en heden werd deze ongeroepen schoonheids keurmeester, die bovendien by de politie bekend staat als een zeker soort overrijpe kool bij de groentevrouw, tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. EEN MINDER PRETTIGE RELATIE. De heer Jacob Janzen, schoenhandelaar te Apeldoorn die vermeende nog geld wegens geleverde schoenen te moeten ontvangen van zekero juffrouw Tryntje K., 'n 24-jarige met Jan B. gehuwde vrouw, vroeger te Apel doorn, daarna te Uitgeest en thans te Heemskerk woon achtig, had die zwevende dame deswege per brief aan gemaand maar ontving echter inplaats van geld een briefkaart, vol met bedenkelijke insinuaties, die den ver bluften schoenenleverancier zoo weinig aanstond, dat hy onverwyid by den commissaris een klacht Indiende, wegens beleediging. Derhalve stond de litteraire echt genoote van den grondwerker B. heden terecht en had gelegenheid haar grieven tegen den heer J., welke ech ter een zoo teere quaestie aanbelangde, (het ging hier Radio-Paris (1725 M.) 4.05 Kinderuurtje; 4.35 Dansmuziek; 6.55 Gramofoon; 7.25 Praatje; 8.20 Concert. Weenen (516.4 M.) 2.50 Oostenryksche Sprookjes; 3.20 Concert; 5.00 Made- deelingen; 5.25 Natuurhist Lezing; 5.50 Arbeidersuurtje; 6.20 De Aarde; 7.20 Oostenryksche Gedichten; 7.55 „Pa- racellus"; 8.40 Orkestconcert Hamburg (372 M.) 3.35 Schryversuurtje; 4.20 Notenfunk; 5.20 Concert; 6.06 Concert; 6.05 Schaken; 6.20 De exotische vrouw; 6.45 Montessorl-Methode; 7.20 Jan Kiepura zingt; 8.50 Oos tenryksche avond; 9.50 Actueele afdeeling; 10.10 Dwars door het vrooiyke Weenen. Stuttgart (360 M.) 11.35 Gramofoon; 3.05 Bloemenverzorging; 3.20 Mid dagconcert; 5.20 Voorvechters van het nieuwe Amerika; 5.50 Psychiologie van den Angsttoestand; 6.20 Electrl- citeit; 6.50 Frans en Johan; 7.20 Jan Kiepura zingt; 10.05 Oostenryksche avond; daarna dansmuziek. Langenberg (473 M.) 6.20 Concert; 9.35 Gramofoon; 12.25 Concert 1.50 Film- nieuws; 2.20 'Kinderuurtje; 4.10 Levende Dichters; 4.50 Gramofoonmuziek, 5.50 Goed Duitsch, 8.35 Spaansch, 7.00 De internationale fruit en groentenhandel II; 7.20 Weragorkest; 8.20 Oostenryksche avond, tot 11.20 Dans muziek. Brussel (509 NL) 5.20 Dansmuziek; 6.50 Gramofoonplaten; 8.20 Orkest van het Concertgebouw (heruitzending). over verboden teederheid met gratis nieuwe schoentj« als opbrengst), dat we ons hierover ln een door leder lid des gezins gelezen blad niet verder kunnen uitlaten. Niettemin stond des politierechters sympathie niet be- paald aan de zijde van de schrijfster en word zij tame. lijk kras op haar plaats gezet, door een voorw. veroor deeling tot 2 maanden met 2 proefjaren, gedurende wel- ken proeftijd zy zich volkomen moet onthouden van schriftelijke of mondelinge beleedigingen van den heer Jansen, daar zij anders gevaar loopt, dat de 2 maanden deportatie naar den Ratsmolen zullen worden ten uit- voer gelerd. *N GOEDE TEGENPARTIJ VOOR PRIMO CARNERO. Een jeudig te Hoorn woonachtig heer, voorkomende in het register van den Burg. stand als Hermanus O, ls een pootige grove bonk en steunend op zijn kracht, 'n vechtersbaas met niet al te verfynde manieren, zoo als bleek uit het feit, dat hy in den laten avond van 7 September, met een meisje vertoevend in het donkere Hoornsche plantsoen, dit lieve kind zoo onheusch be- handelde, dat een andere galante redder, eveneens toe vende onder het zoete juk van Amor, het niet langer kon aanzien en tot den ruwen minnaar eenige afkeuren de woorden richtte. Deze inmenging werd echter door den robusten Manus niet geapprecieerd en ontving den Criticus C. L. Appelman, lichamelijk ver de mindere, 'n opstopper, dat hij direct den plantsoengrond zoende en wel drie dagen lang met een wang als 'n halve koolraap moest rondsukkelen.. Het was echter heden den politierechter, die met succes, niet door een bokspartij, doch met de krachtige middelen van het recht, de taak op zich nam, den knock out getimemrden strijder voor de zwakke sekse voldoening te geven door den groven heer Manus tot f 20 boete of 20 dagen te veroordeelen. VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN VOEREN TOT EEN MILD VONNIS. De arbeider Hendrik H., te Abbekerk had op 10 Sep tember buurvrouw Dieuwertje Verbeek, geboren van Noord, 'n tamelyk bijdehande jonge huismoeder, niet bepaald op haar praatmachine gevallen, eenige klappen toegebracht en stond daarvoor terecht Maar het bleek al spoedig dat juffrouw Dieuwke, onder de ruzie die zij met Henk's moeder had, zich niet al te minzame uit drukkingen had gepermiteerd, vooral met betrekking tot het onechte kind van Henk's zuster, zoodat het on- hoffelyke optreden van Henk, zooal niet toelaatbaar, dan toch begrijpeiyk werd geacht en hem dus slechts f 7 boete of 7 dagen werden opgelegd. AL WEER EEN MEINEEDS-CANDIDAAT VOOR HET BRUINE BOONENINSTITUUT. In den nacht van 14 September werd het eerzama echtpaar SchoonSchoon, vader en moeder heeten bei den Schoon, het ls dus zonder twyfel een dubbel sohoono verbintenis, minder prettig opgeschrikt door eenige lan- delyke nachtpitten, die goed in de smeerolie gezet een bezoek brachten op Schoon's erf, met het te voorziene gevolg, dat weldra een glasruit speelde. Dit nachtelijk drama speelde op den Ambaehtdyk te Harencarspel en thans stond als verdachte van die ruitenbreking te recht de bediende van den koegang, Piet K. uit Kerke- buurt, die echter met groote afkeer de beschuldiging van de hand wees. Moeder Schoon geboren Schoon had hem evenwel met zyn medenachtzwervers Hessing, Pancras en de heeren gebrs. Way van Oudkarspel op en by het erf gezien en roerde haar mondje op 'n manier, die respect afdwong. Volgens haar verklaring had Jaap Way, 'n 43-jarige bietenkweeker, die heelemaal niet in dit gezelschap jonge edellieden van de mestvork thuis hoorde, gezegd, dat hy 25 gulden uitloofde, voor den held die bij Schoon een glasruit lnmepte. Daarop verscheen echter Arie Pancras, wiens edel reukorgaan, meer aan de Jodenbreestraat dan het Waar land teekende, ten tooneele en diens verklaring week zoo angstwekkend af van zyn opgaven aan den veld wachter Homan cun suis, dat de officier hêt gemartel niet langer kon aanzien en niet alleen proces-verbaal verzocht tegen Arie, als staande onder verdenking van meineed, maar ook, uit vrees van nog meer gekonkel, diens directe gevangenneming. Nu, Arie kreeg dan ook zyn verbaaltje aan plus four, laatste Harenkarspeler coupe, doch de gevangenneming wenschte de politierechter over te laten aan den rech- ter-commissaris, die nu vriend Arie eens nader over een en ander aan den tand zal voelen. DAT KOMT ER VAN, ALS DE FLAPJES VAN 25 JE OP JE RUG GROEIEN. De heer Jacob W. uit Oudkarspel, die in een vlaag van milioenairs overmoed dien rumoerigen nacht op den Ambachtsdy'k niet minder dan 25 pop had uitge loofd, voor den moedigen stryder tegen schoon's glas ruiten, plukte thans de wrange vruchten van deze ver kwisting, aangezien hij thans terecht stond wegens het opruien tot het plegen van een strafbaar feit. Vader Jacob's lef was echter nu tot diep in zyn schoenen ge zakt en hy probeerde zich voor de bul te dekken, door te beweren, dat hy in zoodanige mate was beneveld, dat hy zich niets meer van het gebeurde kon herinne ren. Maar de verklaringen van moeder Schoon en ook van den thans veel meer mededeelzame Arie Porens waren hem te machtig. Hy kreeg een krasse vermaning van den officier over zyn optreden op zyn leeftyd te pruimen en werd, wat nog erger was, tot f 30 boete of 30 dagen veroordeeld. Soit. „BE WIEL". Maandagavond vergaderde de Schager Bad- en Zwem- vereeniging „De Wiel", onder voorzitterschap van den heer Schmalz. Medegedeeld werd, dat in 't aandeclenkapltaal, benoo- diga voor den aankoop van den grond met overpad aan de Wiel, was deelgenomen voor pl.m. f 1300, zoodat het bedrag voor dezen aankoop byeen was. Met 1 Mei 1930 gaat de koop in. Tevens werden er door het Bestuur plannen voorbe reid tot een noodzakelijke uitbreiding van het badhula De heer Chr. Dekker, daartoe door het bestuur uit- genoodigd, komt met een voorloopig plan ter tafel. Er zullen bygebouwd worden 12 badkamertjes, vergrooting van het bassin met dezelfde lengte als het tegenwoor dige. Verder nog het plaatsen van een schutting om het nieuwe terrein met banken en kapstokken. Boven dien zal het grootste gedeelte van den grond met tegels worden belegd. Na eenige beraadslaging wordt tot uitbreiding be sloten. De voorzitter doet een beroep op de leden tot het nemen van enkele meerdere aandeelen. Hy twyfelt er niet aan of voor de mooie zwemsport zal ieder iets over hebben en dan krijgen we daardoor een flinke inrich ting. die aan de behoefte, die zich thans doet gelden, geheel voldoet. Daartoe zal een circulaire gezonden worden aan de leden. Besloten wordt niet toe te treden tot den Nederland- schen Zwembond. De kosten zyn voor een vereeniging als de onze, te hoog, vooral ln verband met de bouw plannen. Een voorstel tot uitbreiding van het zwemonderricht wordt zeer toegejuicht. Er zyn in Schagen heel veel goede zwemmers, die zich b.v. in de nieuwe methode van zwemmen willen bekwamen. De behoefte daarvoor is by het laatste zwemfeest wel gebleken. Ook Juist het leeren van het redden van drenkelingen is van heel groot belang. Het voorstel om de contributie voor abonné's te ver- hoogen, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Met het oog op de veiligheid der kinderen wordt de aandacht er op gevestigd, dat men zich zal voorzien van een deskundig toezicht. Dit zal echter met groote kosten gepaard gaan. De vergadering machtigt het be stuur om naar een behooriyk toezicht uit te zien cn de meerdere kosten uit eventueele contributieverhooging te

Schager Courant | 1929 | | pagina 6