Gemengd Nieuws. Het moordmysterie te Dusseldorf. Dikke mist boven Engeland. Een kampioen-typiste. Waarom Zoebkof is gearresteerd. Het noodweer in Italië. Geen langere rokken. De ontploffing op het tankschip te Antweren. De bandletenstreek te Buffalo. Een merkwaardig spoorwegongeval in Duitschland. Een bad-roman. Aardschokken in Canada. Poging lot moord en zelfmoord. Hst einde van een kozakken-hoofdman. Binnenlandsch Nieuws. De tweede Haagsche conferentie. Behoud van dorpsschoon. Een interessant geschil. bestrijden. De regeling te dier zake zal eerst nog aan hst oordeel der leden worden onderworpen en in een vol gende vergadering worden beslist. Met de gebruikelijke plichtplegingen sluit de voor zitter daarna de vergadering en wekt allen op om krachtig mede te werken tot het uitvoeren der bestaan de plannen die een groot aandeel zullen hebben in de ontwikkeling der zwemsport en het bevorderen van de volksgezondheid. KRITE SKAGEN.' Naar wij vernemen, zal aanstaande Zaterdagavond de tooneelclub „Waling-om" voor de Krite Skagen op voeren „Libbensdoel", toanielstik in 4 bedriuwen van O. Nieuwehuis en als slot „In Houliks-oanfraech" fen H. Hager. Waar de tooneelclub steeds mooi en echt Friesch spel tracht te geven, twijfelen wij niet, of Zaterdagavond wordt wederom een mooie avond van ontspanning. De uitvoering wordt gegeven in de zaal van den heer K. Zeeman te Lutjewinkel. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT EN HET PLATTE LAND. Door het Comité van de Vereenigingen van Burge meesters en Secretarissen in de Kantons Hoorn, Pur- merend, Alkmaar en Schagen ls besloten, tot de Regee ring en de Tweede Kamer der Staten-Generaal het ver zoek te richten, het Bezoldigingsbesluit voor de Rijks ambtenaren ln dien zin te wijzigen, dat de classificatie- aftrek voor 2e en 3e klasse gemeenten, voor zooveel betreft de onderwijzers bij het Lager Onderwijs, af te schaffen, aangezien door die classificatie de goede on derwijskrachten naar de stad worden getrokken en bo vendien het leven tep plattelande eerder duurder, dan goedkooper is, dan in de steden. Aan alle daarvoor in aanmerking komende Gemeente besturen is verzocht, aan gemeld adres adhaesie te wil len betuigen. POLITIE SCHAGEN. Verloren: een rijwielplaatje. EEN SPOOR? V.D. verneemt uit Berlijn, d.d. gisteren: De B. Z. am Mittag meldt uit Dusseldorf: Het on derzoek der recherche naar den eigenaar van den met bloed bevlekten doek, die in de buurt van do fabriek van Haniel in een oude vervallen mijn is ge vonden, is een flink stuk verder gekomen. De politie te Dusseldorf heeft nog in den afgeloopen nacht de volgende belangrijke feiten vastgesteld: Des avonds na den moord belde om half zeven een man het poli tiebureau op en gaf een nauwkeurige beschrijving van de positie van het lijk van de kleine vermoorde Gertrud Albermann bij de fabriek van Haniel. De beambte, die aan de telefoon was, meende plotseling de stem van den man, die zijn naam niet genoemd had te herkennen. Hij dacht na, en meende, dat de man, die opgebeld had, iemand was, die vroeger als waker bij de politie werkzaam was. Toen de doek den beambten van het politiebureau, in welks ressort hij gevonden was, getoond werd, verklaarden zij allen, den doek te kennen. Deze doek was in het bezit van een man geweest, die naar thans bekend wordt, reeds driemaal door de politie onder verdenking, bij de moorden betrokken geweest te zijn, was gearresteerd, Deze man is dezelfde als degeen, die getelefoneerd had. Het is een werklooze, die werkelijk bij de politie als waker in dienst is geweest en die in den zomer in de mijnen en op het land overnachtte, en die zonder vaste woonplaats is. Thans zoekt de politie naar de zen man. In tegenstelling met dit bericht wordt van andere zijde uit Dusseldorf gemeld, dat genoemde vondst niets met de moorden uitstaande heeft. DUITSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Reuter meldt uit Londen, d.d. gisteren: Engeland was heden, behalve heel in het Westen, in mist gehuld. De scheepvaart ondervond er grooten last van en verscheiden passagiersschepen hadden belangrijke vertraging. Het Duitsche ss. „Geheimrat Mahn", dat op weg was naar Immingham, strandde aan de kust van Lincolnshire. De kapitein en do be manning werden gered. Bij Leeds kwamen tenge volge van den mist twee autobussen met elkaar in botsing. Twaalf personen werden gewond, waarvan eenigen vrij ernstig. 2000 LETTERS IN DE MINUUT. Juffrouw Mitchell, een Londensche machine schrijfster, heeft te Parijs bij den internationalen wed strijd op de schrijfmachine opnieuw met de grootste snelheid bij het. tikken den kampioenstitel behaald. Ook in 1923, 1925, 192G, 1927 en 1928 was zij kampioen geworden. Zij heeft sedert haar 17de jaar de hoogste prijzen verworven. Volgens de Engelsche bladen tikt zij 2000 letters in de minuut, kan zij een dictee op de schrijfmachine op nemen met een snelheid van HO woorden in de mi nuut en heeft zij onlangs een stukje uit een krant gecopieerd met een snelheid van 120 woorden in de minuut. Zij concentreert zich zoo volkomen op haar werk dat zij, al tikkenende, een gesprek kan voeren. Om zich in het feilloos tiepen te oefenen, studeert zij vlijtig op de moeilijkste woorden, gelijk een pia nist op toonladders. Eenige van haar geliefkoosde woorden zijn: eleutheromaniae, strumpetocracics, amphictyonic en disestablishmentarianism. VREES DAT IIïJ DE OPENBARE RUST EN ORDE ZOU VERSTOREN. Wolff meldt uit Bonn: De politie, die in de pers en elders heftig !s aange vallen, deelt thans mede, waarom zij is overgegaan ver leden week tot de arrestatie van Alexander Zoebkof (den echtgenoot der dezer dagen overleden prinses Vik- toria, zuster van den ex-keizer). Zoebkof had verklaard, dat hij Donderdag naar Cron- berg wilde gaan; het was te vreezen, dat hij de open bare rust en orde verstoren zou. Hij heeft n.1. bij zijn verhoor betoogd, dat hij als wet tig echtgenoot het recht had over het lijk van zijn vrouw te beschikken en dat hij het met zich wilde meenemen Onder die omstandigheden kon een arrestatie niet achterwege blijven, vooral, ook, daar Zoebkof door de justitie wegen verschillende strafbare feiten werd ge zocht en men er rekening mede moet houden, dat hij Duitschland voor aJtüd zou verlaten. VADER HET TWEE ZONEN OMGEKOMEN. Zondagavond is een onderwijzer uit St. Etienne bij Bayonne met zijn auto in de Adour gereden. Hij en zijn twee jonge zoons, die met hem in den wagen zaten, zijn om het leven gekomen. DE GROOTSTE ONDEP.ZEÉBOOT. Uit de Fransche havenstad Cherbourg wordt gemeld, dat daar Maandag de Surcouf, de grootste onderzee boot ter wereld, vlot van stapel is geloopen. HYGIëNISCHE TOESTANDEN IN HONGARIJE. In verband met hot feit, dat den laatsten tijd in Hongarije op verschillende plaatsen typhusgevallen voorkwamen, heeft het ministerie voor volkswelvaart een onderzoek van de bestaande drinkwaterputten gelast. Hierbij heeft men geconstateerd, dat er ge meenten zijn, die geen enkele put met behoorlijk drinkbaar water bezitten. Het water van meer dan 80.000 putten is besmet en ondrinkbaar en er zijn putten, in welker drinkwater men per c.M3. 12.000 kolibacillen vond. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee dooden en 10 gewonden. Op den straatweg bij het Plattcnmeer is een vracht auto waarin van een uitstapje huiskeerende jongens van de Lcvento (gymnastiekvereenigingen) zaten, door een verkeerde manoeuvre van den chauffeur om gekanteld. De 25 inzittenden kwamen op den weg terecht. Twee hunner waren op slag dood. Drie jon gens zijn ernstig en zeven licht gekwetst. BOEFJES. De politie te Prossnitz bij Praag heeft aldaar zeven jongens van negen tot vijftien jaar aangehouden, die binnen drie maanden tijds voor een waarde van 15.000 kronen geld ontvreemd hadden uit winkelladen, open staande woningen en vooral uit de offerbussen in R.K. kerken, van welke diefstallen de jongens hun specia liteit gemaakt hadden. De moeders van twee jongens die voordeel van het gestolen geld gehad hebben en ernstig verdacht worden van aanstichting tot de mis drijven, zijn mede opgesloten. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Uit San Francisco wordt gemeld: Meer dan honderd patiënten moesten uit een zie kenhuis naar buiten worden gedragen. Er was brand ontstaan door de ontploffing in een Rüntgenafdeeling. Het vuur woedde op de tweede verdieping. Het aldus geteisterde ziekenhuis was dat der universiteit van Californië. NADERE BERICHTEN. Uit Campagna en Sardinië zijn nog nadere berich ten ontvangen over de schade, door het noodweer van de laatste dagen en de hevige regens aangericht. In de Campagna is 'n nieuw huis van twee verdie pingen ingestort. Bij Napels zijn groote scheuren in de aarde ontstaan. Op Sicilië en Sardinië zijn ver scheidene huizen ingestort. In een gebouw werden acht bewoners onder de puinhoopen begraven. Tusschen Salerno en Pötenza is tengevolge van aardverschuivingen een goederentrein ontspoord, waarbij de machinist om het leven is gekomen, ter wijl drie man van het treinpersoneel licht gewond werden. In de provincie Latium is tengevolge van het hooge water een brug wegeslagen. „FRISSCHE LUCHT VOOR DE KNIEëNI" Gloria Swanson, de film-speelster, heeft zich opge togen uitgelaten over de verlenging van den rok en de „nieuwe lijn". Waarop Benita Hume, de Engelsche film-speelster, haar in de Evening Standard antwoordt: „Op het witte doek heeft Gloria altijd lange bevallige sleep japonnen gedragen, onverschillig hoe de mode was, maar als zij rokken tot aan den enkel wil aanbevelen voor elke vrouw voor het dagelijksch toilet tracht zij aan vrouwen die anders dan zij zijn, een mode aan te smeren. Want Gloria's schouders zijn breed in verhouding tot haar lengte. Lange rokken brengen haar figuur in evenwicht en geven haar een „sta- tueske" houding. „Maar" vervolgt Benita, „wij mogen aannemen, dat de vrouwen nu vrij zijn. Zij moeten zich vereeni gen in de leus: „Frissche lucht voor de knieën!" en de lange rokken door Gloria bij haar rollen voor de film laten dragen." NADERE BIJZONDERHEDEN. De naam van het petroleum-tankschip te Antwer pen, waarop Maandag, zooals in het nummer van gisteren gemeld, een ontploffing plaats greep, is „Roval Standard II" van de firma „Alliance". Dit schip meet 442 ton en staat onder bevel van schipper Do Smet, vin het Sas, die met vrouw en drie kinderen aan boord was. Dezen bleven, gelukkig, ongedeerd. liet schip brak middendoor en bleef met beide uit einden boven drijven. De ijzerstukken werden mot geweld tot vijftig meter ver geslingerd en troffen een man, die over den dijk ging, met zulk een hevig heid, dat hij in het water viel en verdronk. Toen het lijk werd opgehaald, ontbrak er een arm aan. Er waren acht werklieden aan het werk op het schip. Vier van hen hadden zich op het middaguur nog niet gemeld. Of zij verongelukt zijn is nog niet met zekerheid uit te maken. Naar het ziekenhuis werden vervoerd: de schippers knecht en een arbeider, die zwaar gewond aan het hoofd werd. Inval tijdens een groet dlnor uit de groote wereld. De feestvierenden van hun Ju- weelen ontlast. Men zal zich herinneren, dat onlangs in de Amerl- kaansche stad Buffalo een brutale bandietonstreek heeft plaats gevonden. Daaromtrent worden nu de volgende bijzonderheden gemeld: Het was ln genoemde stad aan een diner In de groote wereld, dat lang tevoren in de plaatselijke bladen was aangokondigd en waar de dames waren verschenen met haar kostbaarste juweelen, dat ongenoode gemaskerde gasten door het raam naar binnen klommen, de hceren en dames tegen den muur plaatsten en toen al het geld en juweelen van de verschrikte feestvierders bijeen gaarden. De dinergasten meenden eerst met een grap te doen te hebben maar waron spoedig uit den droom geholpen. Het voorval speelde zich af ten huize van den heer John. L. Carson Jr. De jgolitie heeft intusschen •en arrestatie gedaan en meent alvast een der daders ln handen te hebben Ook bezit zij foto's van twee lieden, die van medeplichtigheid worden verdacht De bestolene o.w. zeer rijke lieden hebben het er niet bij laten zitten. Zij loofden een royaal bedrag uit (105.000 dollar) voor de ontdekking en inhechtenisneming der bandieten. Bij aanwijzingen zal streng op de prioriteit van eventu eel inkomende berichten worden gelet Een detectieven- bureau te Buffalo stempelt de Inkomende mededeelingen af op uur en minuut, en alle stukken zullen worden In handen gesteld van een commissie van rechters, die ze zullen onderzoeken. De in hechtenis genomen ver dachte Is zekere Edward Shannon, een jongen van 21 jaar, die door velen van de 18 gasten is herkend als yen van de zeven boeven. De buit van deze heeren haa maar eventjes 400.000 dollar aan geld en prcslosa be dragen. Een der gasten had Shannon het masker afge trokken, hetgeen de latere herkenning mogelijk maakte. Hoe ruw deze boeven waren opgetreden blijkt wel hier uit dat een dame, die eerst dacht dat alles een grap was en een der mannen wilde ontmaskeren, onmiddel lijk tegen den grond werd geslagen. Een der aanwezige mannelijke gasten kreeg een slag op het hoofd met een revolver. In de collectie portretten van boeven, onder berusting van de politie te Buffalo, kwam Shannon voor. Ook heeft men daar foto's van twee louche individuen, die met Shannon veel samen „werken". Men acht het zeer waar schijnlijk dat zij tot de bende der zeven hebben behoord. VOORTSNELLENDE TREIN DOOR EEN STUK IJZER GETROFFEN. Vermoedelijk uit een passec renden trein. Uit Munster wordt gemeld: Een eigenaardig spoorwegongeluk heeft Zondagavond 'usschen Munster en Rheine bij het station Emstetten laats gehad. Vermoedelijk door een uitstekend stuk ijzer van een uit de tegenovergestelde richting komende goederen trein zijn de drie laatste wagons van den sneltrein Dort- mundEssen zwaar beschadigd. Het ijzer trof de wagon telkens met een afstand van 2 a 3 meter, zoodat van ieder compartiment de middelste coupé niet geraakt werd. Van de andere coupé's werden de wanden Inge drukt. de deuren afgerukt en in de coupé's geworpen. In het geheel werden negen personen min of meer ernstig en een aantal anderen lichter gewond. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. De negen gewon den zijn naar het Emstetter ziekenhuis gebracht, terwijl de enkele licht gewonden hun reis naar Rheine voortr- zetten. Vooral het gezin van den fabrikant Mertens uit Mep pen, dat van de begrafenis van een familielid te Mun ster terugkeerde, werd zeer getrofen. Mevrouw Mertens. en haar drie zoons kregen alle ernstige verwondingen aan het hoofd. LEE LIJKJE SCIIADEFOST VOOR EEN HOTEL. Het Lincoln Hotel te White Plains, in den staat New- York heeft een leelijken schadepost te boeken. Op 23 Juni van het vorige jaar logeerde In dat hotel de film ster Juanita Hansen. Terwijl zij een bad nam draaide zij de kraan gemerkt „koud" open, doch daaruit ont snapte stroom. Het arme juffertje werd deerlijk ge brand en haar schoon gelaat werd akelig misvormd. Mej. Hansen sprak het hotel aan om schadevergoe ding. Eerst eischte zij 100.000 dollar, later zelfs 250.000 dollar. De rechter heeft haar nu 167.500 dollar toege wezen. De verdediging was dat mej. Hansen voor zij in het bad ging, verdoovende middelen had gebruikt en toen bij vergissing zonder te kunnen onderscheiden wat zij deed de verkeerde kraan had opengedraaid. Het schijnt waar dat mej. H. cocaïne gebruikt, maar naar schadevergoeding krijgt zij. WTaarmee het onheil aan gelaat en lichaam natuurlijk niet vergoed is. GEEN SCHADE VAN BETEEKENIS AANGERICHT. In een groot deel der Canadeesche staten Massachus- setts, Maine, Rhode Island en New Hampshire zijn gistermiddag tegen 4 uur lichte aardschokken gevoeld, die ongeveer twee minuten aanhielden. Op vele plaatsen schommelden de huizen, zoodat voorwerpen naar bene den vielen. Overigens is voor zoover bekend, geen scha de van beteekenis aangericht en zijn er geen persoon lijke ongelukken te betreuren. Ook in New Foundland zijn de aardschokken gevoeld. Een springvloed. Volgens een bericht uit Hall fax zijn bij de reeds ge- meldde aardschokken, welke in het geheele kustgebied van Noord-Amerika zijn opgetreden, de kabels van de Western Union Cable Cy. gebroken. In de haven van Halifax trad tijdens de aardbeving een springvloed op. Men neemt in wetenschappelijke kringen aan, dat het centrum van de aardbeving zich In den Atlantlschen Oceaan ln de buurt van de Canadeesche kust heeft bevonden. Ook te De Bilt waargenomen. Het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: Maandagavond om 20 uur 39 minuten, 40 seconden (tijd van Greenwich) werd aan het meteorologisch in stituut een zeer sterke aardbeving ongeteekend: afstand 3400 K.M.; oorsprong In of nabij Oost-Labrador. PEST TE BANDOENG. Eli nieuwe gevallen. Uit Bandoeng, 18 November (Aneta): In de week van 8 tot 15 November zijn door den Dienst voor de Volksgezondheid negen nieuwe gevallen van pest al hier geconstateerd. Het gold een Europeaan, vijf in landers en drie Chineezen. Van deze patiënten zijn de Europeaan, vier inlanders en drie Chineezen overle den. Zaterdag jl. werden twee nieuwe gevallen gecon stateerd. DOOR DE FRANSCHE JURY VRIJGESPROKEN. Eenige maanden geleden heeft een vrouw in Parijs getracht zich zelf en haar man en kind door gasbe- dwelming van het leven te berooven. Het kind, een jongen van acht jaar, stierf, maar de man en de vrouw konden nog in het leven behouden blijven. Zaterdag stond de vrouw voor de jury van de Seine voor deze daad terecht. De man, als getuige opgeroe pen, nam het voor de vrouw op. Ilun huwelijksleven was gelukkig; maar zijn vrouw was een zenuwlijde- res geworden en wel tengevolge van het stoken van een huisnaaister, die zijn vrouw wijs gemaakt had, dat zij ongeneeslijk ziek was geheel ten onrechte. Zijn vrouw was toen bang geworden voor de toe komst en had een gezamenlijken dood willen sterven. Dit pleidooi voor de vrouw maakte op de juryleden zooveel indruk, dat de beklaagde.werd vrijgesproken. DE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND. Tweo nieuwe arrestaties. Wolff meldt uit Hamburg: Daar het onderzoek in de zaak der homaanslagen nieuw bezwarend materiaal tegen den burgemeester Vick van Rönne en den landbouwer Lubmann uit Clüss heeft opgeleverd, zijn beiden gearresteerd en naar Hannovcr overgebracht. Gestorven ln het krankzinnigengesticht te Stockholm. Patriot of moordenaar? In de krankzlnnlgenafdeeling van de gevangenis in do Zweedsche hoofdstad, Stockholm, is een gevangene gestorven, die tien Jaar geleden veel van zich heeft doen ?preken: de kozakkencommandant Mohammed Beek Hadjetlaché. In de buurt van Stockholm, aan het Norolken-meer werden de lijken van drie agenten der Sovjet-Unie ge vonden. De politie verdacht leden der „Russische Liga'* van dezen moord. Van deze Liga, die uit 15 personen bestond, grootendeels oud-officieren, had Mohammed Beek Hadjetlaché de leiding. Deze Russische Liga vorm de een soort standgerecht vc Vewistische agenten. De drie bij het Noroikenn:. ;cvonden vermoorde Russen waren in een villa in de Luurt van Stockholm gelokt en op gruwelijke wijze vermoord. De daders verklaarden uit vaderlandsliefde te hebben gehandeld, om Rusland van het bolsjewisme te redden. Maar derechter nam dit niet aan, de slachtoffers waren beroofd en alles sprak in het nadeel der Ligalcden. Hadjetlaché werd ter dood veroordeeld; zijn straf werd veranderd in levenslange gevangenisstraf. Al spoedig vertoonden zich bij hem .teekenen van krankzinnigheid, en verviel hij in een apathie, waaruit hij tijdelijk ont waakte, toen hij hoorde, dat zijn vrouw een verzoek tot gratie had ingediend. Toen dit verzoek was afgewe zen, viel hij weer terug in zijn apathie en thans is hij gestorven. DE MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Het slachtoffer voorutgaande. De toestand van v. W., den 25-jarigen varensgezel, die Zondagnacht op den Schiedamschen Dijk te Rot terdam ccn steek in de hartstreek kreeg bij een vecht partij met een Spanjaard, is eenigszins verbeterd. Do hoop op levensbehoud is thans vrij groot. Do Span jaard wordt nog in verzekerde bewaring gehouden. BIJEENKOMST OP 6 JANUARI A.S. Het N.T.A. meldt dd. gisteren uit Parijs: De minister van buitenlandsche zaken Briand heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den Duitschen gezant Von Hösch. Volgens de „Intransi- geant" zou Ilri^nd in overeenstemming met den pre mier Tardieu aan de Duitsche regeering voorstellen zich ermee te vereenigen, dat de tweede Haagsche conferentie in het begin van Januari, wellicht op 6 Januari zou bijeenkomen. EEN ONDERSCHEIDING. Dr. A. R. Philips, directeur der Philips' Fabrieken te Eindhoven, is benoemd tot groot-officier in de Orde van „Merito Industrial" van Portugal. Ilcnrl Polak stelt den minister vragen over het verval van het stadhuis te Veere en scheimis van het dorpsbeeld te Pumierend. De heer Henrl Polak heeft don minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het stadhuis te Veere ln een toestand van ernstig verval verkeert? Is het hem bekend, dat de minder dan 1000 Inwoners tollende gemeente Veere niet bij machte is het stadhuis naar behooren te doen herstellen? Zoo ja, is do minister dan bereid, te bevorderen, dat de gemeente Veere in staat wordt gesteld de noodige horstellingen te doen verrichten, respectievelijk het an tieke stadhuis, een historisch en bouwkundig monument van hooge waarde, van de gemeente over te nemen en het deze. na herstel, in bruikleen af te staan? Is het den minister bekend, dat de gemeenteraad van Purmerend besloten heeft tot demping van de Singel gracht tusschen de Kippenmarkt en do Where? Acht de minister het ten uitvoer leggen van dit be sluit, genomen ter wille van een vrijwel denkbeeldig ver keer, niet een ergerlijke schennis van het fraaie dorps beeld? Acht de minister het mogelijk en is hij bereid stappen te doen, ten einde te voorkomen, dat opnieuw de schen dende hand geslagen wordt aan de bijzondere sohoon- heid des lands, die vroegere geslachten hebben ge schapen? Pensioen van oud-gemeente-ambtenaren, waarvoor geen premie betaald is. Moet do gemeente het te. weinig betaalde aanvul len of do betrokkene zelf? In Schoterland (Fr.) aldus lezen we ln het Hsbl. werd tot vóór enkele jaren de praktijk gevolgd, dat op aan vrage van gemeente-ambtenaren, die den dienst verlie ten, het gemeentebestuur den crisistoeslag, dien deze ambtenaren boven hun vast salaris, hadden ontvangen, méé berekende als basis voor de pensloonsuitkeering. AI a w. ook de pensioenen werden met een zeker per centage, in evenredigheid met den duurte-toeslag, ver hoogd, en het aangename was, dat de pensioengerechtig de voor deze gratificatie nooit een cent had behoeven te betalen. Thans is de duurte-toeslag bij het salaris ge voegd en wordt dus als vast, met pensioenpremie be last, loon beschouwd. Het pensioenfonds is echter, naar één der Schotcrlandsche raadsleden indertijd becijferde, door de boven beschreven methode ettelijke duizenden guldens te kort gekomen. De pensioenraad, die een onderzoek naar deze prak tijk instelde, heeft thans de betrokken oud-ambtenaren gesommeerd, de te weinig gestorte premiën (voor som migen een bedrag van honderden guldens) alsnog te voldoen. De bond van gemeente-ambtenaren echter verwijst den pensioenraad met zijn aanspraak naar het gemeen tebestuur, dat de gevolgdo handelwijze heeft gcsanction- ncerd en dus veeleer aansprakelijk valt te achten. Aan den rechter de beslissing in dit interessant geschil.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7