TWEEDE KAMER. Noodlottige twist te Nijmegen. Vier Nederhndsche zeelieden verdronken. Een rare Chinees. De postvluchten van en naar Indië. Naspel van de actie tegen den Muidertol. Gemengd Nieuws. De gisting in Zuid-Afrika. Het Chineesch—Ruscisch conflict. Uit do Engelsche Labour-partij. Het Sklarek-schandaal te Berlijn. De taalverordening in Zuid-Tirol. Een 72-jarige man met een stoel het hoofd ingeslagen. De ongelukkige was op slag dood. De dader meldt zich zelf aan. Gistermiddag omstreeks half twee ontstond ten hui ze van den 37-jarigen -werkman T. in de Blocmer- straat te Nijmegen twist tusschen dezen en zijn 72- jarigen kostganger v. V., afkomstig uit Liendcn. I)c twist liep zoo hoog, dat T. een stoel greep en dien op het hoofd van v. V. stuk sloeg. De ongeluk kige was op slag dood. T. meldde zich kort daarop zelf bij dc politie aan. Hoe de twist begon. Dc twist moet als volgt ontstaan zijn. Toen T. Dinsdag even na 12 uur thuis kwam, was liet middagmaal nog niet gereed. T. betuigde zijn on tevredenheid hierover en uitte het vermoeden, dat v. V. en zijn vrouw den morgen wel in een café zouden hebben doorgebracht. T. wond zich geweldig op en wilde ten slotte zijn vrouw te lijf. Hierop kwam dc oude v. V. tusschenbeide en riep: „Dat zal nooit gebeuren." Dit was olie op het vuur, cn nu keerde T. zich tegen v. V. „Wie is hier de baas?" moet T. toen geschreeuwd •hebben, „jij of ik?" „En pas op, of ik sla je de her sens in!" De twist tusschen beide mannen liep hoe langer hoe hooger, dc vuisten kwamen op tafel, totdat T., buiten zich zelve van drift, een zware eikenhouten stoel greep en hiermede den ouden man verscheidene hevige slagen op het hoofd toebracht. De kracht der slagen was zoo groot, dat de stoel aan stukken brak. Het slachtoffer zeeg hevig bloedend ineen en gaf geen tceken van leven meer. Zooals reeds hierboven meegedeeld, meldde de da der zich direct bij de politie aan: Van hier vertrokken, aldus lozen we in de „Tele graaf", aanstonds eenige politiemannen naar de ■plaats waar zich het drama had voltrokken. Zij von den den verslagene in een grooten bloedplas, ach terover op den grond liggen, terwijl het achterhoofd gapende wonden vertoonde. Inmiddels was ook dr. Banning gearriveerd die slechts den dood kon con- stateeren. Het ontzielde lichaam werd hierop per po- litiebrancard naar het Wilhelmina-Ziekenhuis over gebracht, waar in het bijzijn van den commissaris van politie, den heer Alard, en den hoofdinspecteur van ue afdeeling recherche, den heer Van de Pool, de dader met het stoffelijk overschot van zijn slacht offer werd geconfronteerd. T. erkende geslagen te hebben, doch ontkende hierbij het opzet te hebben gehad zijn slachtoffer te dooden. Ilij zeide het misdrijf in een aanval van drift gepleegd te hebben. Dr. Iltilst, uit Leiden, wordt heden te Nijmegen verwacht, ten einde het lijk gerechtelijk te schouwen, •terwijl ook het parket uit Arnhem een onderzoek instelde. De dader is in voorloopige hechtenis genomen en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Groote ontsteltenis. Het gebeurde veroorzaakte begrijpelijker wijze in dit drukke stadsgedeelte groote ontsteltenis. Al spoe dig verzamelden zich honderden menschen voor de woning waar het afschuwelijk drama zich afspeelde. Als oen loopend vuurtje ging het gerucht van den doodslag door de stad cn zoo bleef het den geheelen verderen dag in do omgeving van de plaats van het misdrijf zeer druk. Natuurlijk werd het gebeurde alom besproken, waarbij do meest onwaarschijnlijke geruchten de ronde deden. OPVARENDEN VAN HET STOOMSCHIP „STAD VLAARDINGEN." Do directie der „Halcyon lijn" heeft gister uit Sydney een draadloos teltgram ontvangen van den gezagvoer der van het s.s. „Stad Vlaardingen" meldende, dat tij dens een hevigen storm op de reis van Narvlk naar Sydney vier man overboord zijn geslagen en verdronken De slachtoffers zi,in allen Nederlanders en afkomstig uit Rotterdam en Vlaardingen. Een V.D.-bericht meldt nog nader dat een der slacht offers is J. Hofman te Maassluis. ZIGEUNERS AAN DE BELGISCHE GRENS. Ze probeeren Nederland weer binnen te dringen. Uit Roozendöal meldt men: Na eenige weken van rust probeeren de in Noord- Belgia zwervende Zigeuners, opgejaagd door de gendar men, weer in Nederland door te dringen. Dinsdagmorgen poogde een troep onder Zundert de grens over te trek ken, doch het gelukte niet Aanstonds is de grensbewa king weer gewaarschuwd, en thans worden weer alle hoofd- en tusschenwegen aan de grens nacht en dag bewaakt. Deze bewaking geschiedt door marechaussees, militaire politie, rijksveldwacht, gemeentepolitie en grenskommiezen. Van Tilburg tot Zeeland is de grens afgezet MISDRIJF? Op 17 November is aan den Zuider Zeedijk ter hoogte van het Kinselmeer onder Amsterdam ge vonden het geheel naakte lijk van een knaapje, ge^ lijk gisteren reeds gemeld is, van naar schatting 5 jaar oud, licht blond haar, licht blauwe oogen, twee voortanden in de bovenkaak eonigszins ontstoken. Verwondingen aan het hoofd toonen aan, dat mis drijf niet geheel uitgesloten is. GAS VERSTIKKING. Een bejaarde vrouw om het leven gekomen. Gistermorgen om elf uur is de 67-jarige mejuffrouw van Tos, wonende op no. 67 in de Hofje van Belois te Schiedam dood in haar woning gevonden. De buren, die een sterke gaslucht ontdekten, zijn de woning binnen gegaan en vonden de oude juffrouw dood op den grond liggen. Een medicus constateerde den dood door gas- verstikking. HIJ GING VOOR EEN TREIN NIET OP ZIJ. Tot groote verwondering van voorbijgangers wandelde gistermorgen een Chinees op het emplacement der Ned. Spoorwegen, nabij het station Muldcrpoort te Amster dam. De man scheen zich weinig aan de voorbijgaande treinen te storen. Toen er een naderde op het spoor waarop hij kalm wandelde, bleef hij staan. De machinist wist door snel remmen een ongeluk te voorkomen. De politie nam dien raren Chinees mee naar het bu reau Linnaeusstraat en trachtte hem te beduiden, dat het in Nederland niet geoorloofd is op de rails te wan delen, doch dit lukte niet, want de Chinees sprak (of deed alsof) geen Fransch, Duitsch, Engelsch of Neder- landsch. En aangezien de inspecteur geen Chineesch kende heeft men hem maar op vrije voeten gesteld. Gebleken is, dat de man van de Rietlanden naar het station Muiderpoort is komen loopen. Bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij is be richt ingekomen, dat het zesde postvliegtuig gistermor gen om 7. u. 30 uit Aleppo is vertrokken en om 12 u. 45 te Bagdad is aangekomen. De K.L.M. meldt: Het vliegtuig P.H.-AE.O., dat op 30 September door slecht weer is gedwongen tot een noodlanding te Satul het zuidelijkste punt van Siam, vertrekt vandaag uit Bandoeng met als bestuurders Duimelaar en Tepes. De oorspronkelijke werktuigkundige Dunck is reeds terug gekeerd met het vliegtuig P.H.-A.E.N. met de bestuur ders Frijns en Soer en is vervangen door Walewijn, die op de heenreis met de P.H.-A.E.N. te Akyab ziek werd, doch thans weer geheel is hersteld. De vertrekken uit Indië waren oorspronkelijk vastge steld op Dinsdag om de 14 dagen. In overleg echter met de Ne^erl.-Indische posterijen zijn zij thans gesteld op Woensdag om de 14 dagen, daar aldus een grootere gelegenheid bestaat voor de beantwoording der mail voor Soerabaja en ook een betere aansluiting bestaat voor de correspondentie met den Oost-Indischen archipel DE VERVOLGING VAN DEN TOLGAARDER V. KAUDERER. Gisteren heeft voor de Vijfde Kamer der Rechtbank de behandeling plaats gehad van de zaak tegen den tolgaarder te Muiden, die op 14 September 1.1. mr. dr. G. J. Goedhart, die met zijn auto den tol wilde pas- seeren zonder tolgeld te betalen, had tegengehouden door den tolboom te sluiten. Verdachte was door den kantonrechter te Hilversum ontslagen van rechtsver volging, in tegenstelling met het O. M., dat vrijspraak had gevraagd. De Hooge Raad verwees vervolgens de zaak naar de Vijfde Kamer, die haar op 8 October j.1. wilde be handelen. De getuige mr. dr. Goedhart was dien dag niet ter terechtzitting aanwezig, zoodat de verdere be handeling moest worden uitgesteld. Verdachte erkende den tolboom gesloten te hebben in opdracht van zijn Hoogheemraadschap. Het O. M.. waargenomen door mr. Van Arkel, be toogde, dat het Hoogheemraadschap van den zeedijk beoosten Muiden het recht had van voertuigen bij het passeeren der Vechtbrug tol te heffen. Deze be voegdheid is bij Koninklijk besluit erkend. Verdachte heeft den heer Goedhart den doorgang belemmerd, maar hij heeft dit niet gedaan zonder verlof van het bevoegd gezag, in casu het llooghemraadschap. In dien auto's vallen onder het begrip karren cn wa gens, had getuige Goedhart zijn tolrecht moeten vol doen. Dat dit inderdaad het geval is, blijkt ook uit de conclunsie van den procureur-generaal van den Hoogen Raad, die oordeelt, dat dit inderdaad het geval is. Bewezen is dus wel, dat verdachte het verkeer op den openbaren weg heeft belemmerd, doch niet is bewezen, dat dit is gebeurd zpnder verlof van het bevoegd gezag. De officier concludeert derhalve tot .vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en tot vrijspraak van verdachte. Uitspraak 3 December a.s. Criticlc op de houding der Zuid-Afrlkaan- sche regeering tegenover de inlanders te Durban. Ileilloozo uitwerking van het ge bruik van inachine-gewercn, bajonetten en traan gas verwekken de bommen. In een telegram uit Johannesburg aan de „Manches ter Guardian" wordt critiek geoefend op de houding der Zuid-Afrikaansche regeering tegenover de inlanders te Durban. Het telegram zegt dat thans wel alles rustig is ta Durban, doch dat de uitwerking van de jongste invallen en het gebruik van machinegeweren, bajonet ten en traangasverwekkende bommen tegen de inlan ders in de heele Unie volstrekt heilloos is. Overal maken thans de gematigde leiders plaats voor extremisten. De somberste kant aan de geheele zaak is, dat de invallen te Durban een coalitie te zien geven tusschen de ultra- loyale Engelschen in Natal en de ultra-republikeinsche Afrikuanders in Transvaal, waarvan Pirow, de minister van Justitie, die persoonlijk den inval leidde, de werkelijke leider is. Deze twee groepen zijn slechts ver bonden door het geloof in respressieve maatregelen te gen de inlanders. De Inval is volgens den correspondent een poging tot het verkrijgen van den steun der Natalsche leden om de regeering in staat te stellen de „Riotus Assem- blies Bill" (een wetsontwerp tegen oproerige vergade ringen) te doen aannemen, evenals de wetten van Hertzog, waarbij het kiesrecht der inlanders in de Kaap wordt afgeschaft. De minister van justitie over de beweging onder de inlanders. Reuter meldt nog uit Pretoria: De minister van justitie van Zuid-Afrika Pirow heeft in een rede gezegd, dat de regeering zich geplaatst ziet voor een ernstige gisting op groote schaal onder de In landers, die aangewakkerd wordt door talrijke orgtni- saties, in vele gevallen verbonden met, en in ieder geval in contact met de communistische partij en rechtstreek» en duidelijk handelend op instructie van de derde In ternationale. Pirow voegde er bij dat de gisting onder de inlanders zich niet alleen voordoet in de Zuid-Afrikaansche Unie maar zich ook begint begint uit te strekken over Zula- Rhodesië. HET NOODWEER IN ITALIë. Overstroomingen in het Zuiden. Uit Napels wordt gemeld: Door den grooten regenval zijn in Zuid-Italiö op vele plaatsen de rivieren buiten hare oevers getre den en hebben het land overstroomd. In Napels werden de dieper gelegen stadsdeelen gedeeltelijk onder water gezet. Verscheidene huizen moesten worden ontruimd. Op het eiland Sardinië stortten op verscheidene plaatsen huizen in, waardoor 8 personen gedood wer den. Ook in de omgeving van Rome heeft het water groote schade aangericht. Vele boerendorpen zijn geheel geisoleerd. Een groot aantal stuks vee is verdronken. EEN AARDVERSCHUIVING IN ENGELAND. Bij Brigend in Engeland heeft gisteren een aardver schuiving plaats gehad, waardoor een deel van den hoofdweg naar Swansea onbruikbaar werd gemaakt. Een goederentrein, die juist passeerde, derailleerde, doordat de rails afbraken, maar de machinist had het gevaar zien aankomen en slechts 4 wagens vielen om. Even verder, bij het stadje Neath, trad tengevolge der verschuiving echter een meer buiten zijn oevers en in zeven gehuchten moesten de bewoners tengevolge van den was van het water met ladders uit hun wo ningen gehaald en in Neath zelf in veiligheid gebracht worden. Zware aanvallen van de Sovjet-troepen. Een bombardement dat 10 nar duurde. De „Times"-correspondent te Moekden seint aan zijn blad: Na de reeks vliegtuigaanvallen, waarvan de laatste dagen melding werd gemaakt, vooral op het Westelijk Mantsjoerijsch front, zijn de sovjet-troepen Zondag j.1. tot den aanval overgegaan. De hevigste gevechten moeten, voor zoover uit de berichten valt op te maken, bij Dalai Nor en Mant- sjoeli, hebben plaats gehad. Bij laatstgenoemde plaats openden de sovsetj 's och- tens vroeg een artillerie-bombardement, dat 10 uur lang werd voortgezet, terwijl vliegtuigen genoemde plaatsen, benevens Ilailar, uit de luchtbombardeer- den. Te Dalai Nor vloog een mijn in brand. De spoorweg tusschen Mantsjoeli cn Ilailar werd over een lengte van 20 mijlen vernield. Een trein werd door de sovjet-troepen omsingeld. Naar verluidt, werden de passagiers gevangen geno men en de trein geplunderd. De telegrafische en telefonische verbindingen werden afgesneden. Vliegtuigen hebben eveneens Pogranitsjnaia en Mishan, op het Oostelijk front, gebombardeerd. Ook daar werden de telegrafische verbindingen vernield. De troepen staan thans op korten afstand van elkaar. Deze aanvallen worden vooral van belang geacht in verband met het feit, dat Moekden reeds sinds gerui- men tijd pogingen heeft gedaan, om met Moskou tot onderhandelingen te komen. Deze pogingen worden nog steeds zorgvuldig door Mos kou geignoreerd. Blijkbaar wil Moskou de Mantsjoerij- sche strijdkrachten aan het front vasthouden, ten einde zp beletten, dat deze troepen Thang Kai Shek, die in het binnenland door Feng c.s. wordt aangevallen, te hulp snellen. Er heerscht in de Engelsche Arbeiderspartij op dit oogenblik een geest die verre van vriendschappelijk en eensgezind is. De oorzaak van de tweedracht die zich thans reeds scherp uit, is dat er volgens de Schotsch» extremistische leden niet genoeg gedaan wordt door de Arbeidersregeering voor de werkloosheid. Dat het ernst wordt blijkt duidelijk uit een verklaring van het Lagerhuislid David Kirkwood, die Zondaavond te Shett leston, bij Glasgow, het woord voerend, verklaarde, dat hij en andere Schotsche leden geen propaganda zouden maken voor Craigie Aitchison, den „Iord-advocate" voor Schotland, die optreedt als candidaat der Arbeiderspartij in een aanvullingsverkiezing in het district Kilmarnock. Naar zijn meening had de regeering niets gedaan voor de arbeidersklasse, en dientengevolge waren de Schotten niet bereid, Aitchison te steunen, doch indien zij de kans kregen, gereed om tegen de regeering te stemmen, zelfs wanneer daarvan een nederlaag voor de regeering het gevolg zou zijn. Zoo uit zich aldus de N.R.Ct., de ontvredenheid van den linkervleugel over de onvoldoendheid van de regeling van de uitkeerlngen voor werkloosheid in het nieuwe ontwerp. Een volwassen arbeider trekt op het oogenblhc 17 shillings aan steun, en hier komt geen verandering in. De Clyde-siders hadden een verhooging met ten min ste 3 sh. geëischt. Ook is de verhooging van den steun voor getrouwde vrouwen niet groot genoeg naar hun zin. Toch komt de nieuwe regeling de Schatkist reeds op 12.5 millioen pond sterling meer aan uitgaven te staan. Hierbij kan men 5 millioen pond sterling voegen als nieuwe kosten voor de herziening der weduwenpensl- oenen, 1 millioen p. st. voor ontwikkeling van de kolo niën, tezamen 18.5 millioen pond sterling. Snowden zal dus als kanselier der Schatkist, nog moeite kunnen krijgen met de vervulling van zijn belofte dat hij, zoo het hem maar eenigszins mogelijk is, bij de nieuwe begrooting geen belastingverhooging zal voor stellen, want ook do nieuwe mijnwet, waarbij o.a. af koop van de exploitatierechten zal voorgesteld worden, moet nog geld kosten. Het is dus te begrijpen dat men in het conservatieve kamp onrustig is geworden en ernstige bedenkingen zal maken tegen het toestaan van weer 12.5 millioen pond voor de verzekering tegen werk loosheid. De onrust zal zich allicht tot in de liberale gelederen voortzetten. En toch moet de regeering nu ervaren dat haar linkervleugel nog meer uit de Schat kist wil nemen en haar deswege de trouw opzegt. Ont houden 20 tot 25 leden der arbeiderspartij hun stem aan het ontwerp, stemmen de conservatieven en misschien ook eenige liberalen tegen, dan zou de reeds niet over groots meerderheid van MacDonald bedenkelijk slinken maar het ie natuurlijk niet zeker dat de conservatieven reeds zoo ver zullen gaan, omdat zij met zulk een po litiek nooit een grooten omkeer onder de opinie van het keizerscorps zouden kunnen bereiken. Het ziet er meer naar uit dat zij de arbeidersregeering nog geruimen tijd respijt zullen geven, tot zich een gelegenheid voor het smeden van een populaire verkiezingsleus uit een ne derlaag van de regeering zou opdoen. De conservatieven zullen zich voorloopig tevreden kun nen stellen met het ontstaan van een fronde in de arbei derspartij die de positie van MacDonald's regeering ver zwakt, welke reeds door ontevredenheid onder de mijn werkersafgevaardigden over het uitstel met de weder invoering van den zevenurenwerkdag was aangetast. Dit verbetert haar kansen voor later. MacDonald zelf zal zich echter steeds meer moeten beijveren om met zijn minderheidsregeering tusschen de oppositie van uiterst links en van de rechterzijde behoedzaam te boegseeren, wat natuurlijk meebrengt dat de stemmen van de libe ralen, welke in zekere gevallen de beslissing moeten ge ven, aan gewicht zullen winnen. Een nieuwe bijeenkomst der commissie van onderzoek. Uitgewezen, dat er reeds in 1920 een schandaal is geweest. De commissie uit den Pruisischen Landdag, die een onderzoek instelt naar de zaak-Sklarek, is Maan dag en Dinsdag opnieuw bijeengekomen. Aan het veslag, dat Wolft geeft, is het volgende ontleend: Afg. Könnicke (D.-nat.) rapporteerde, dat de dos siers omtrent de Kleiderverwertungsgesellschaft zeer onvolledig zijn. Zelfs het contract met de stad en de notulen over do oprichtingsvergadering ontbreken. Uit het aanwezige materiaal blijkt, dat er reeds in 1920 een schandaal is geweest, waarvan de toenma lige directeur' Novarra het middelpunt was, die toen ook is gearresteerd en ontslagen. Spr. doet daar na mededeelingen omtrent het wanbeheer bij de K. V. G., die hij met cijfers toelicht. Ook in het dos sier omtrent de Berliner Anschaffungsgesellschaft, die de zaken der K. V. G. overnam, heerscht de grootste wanorde en de belangrijkste stukken ont breken. Intusschen levert het aanwezige materiaal den rapporteur stof genoeg om felle critiek te oefe nen op de wijze waarop de directie der B. A. G. do zaken heeft gedreven. De burgemeester van Berlljn-Köpenick ontslagen. Kohl, de burgemeester van Berlijn Köpcnick, is in zijn functie geschorst in verband met de rol, die hij gespeeld heeft in de zaak-Sklarek. Het onderzoek der commissie uit den Frulsischen Landdag. In de zitting van Dinsdagmiddag deelde de voor zitter mede, dat getuige Kieburg hem medegedeeld heeft, dat zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat een langdurig verhoor te ondergaan. Hierop werd het verdere verhoor van dezen getuige voorloopig uitgesteld. Getuige Obermagistratat Schalldach verklaarde op verzoek, dat hij de magistraat had geadviseerd de K.V.G. spoedig te liquideeren, alvorens het deficit neg grooter zou worden. Op de vraag van den rap porteur, hoe hij de verklaring opvat van den opper burgemeester, dat deze eerst in Amerika van het monopolieverdrag der Sklareks heeft gehoord, ant woordde getuige, dat hij niets heeft toe te voegen aan zijn verklaring, volgens welke hij den opper burgemeester reeds eerder over dit verdrag had in gelicht. De burgemeester moet zeker dit onderhoud hebben vergeten. Na het verhoor van wethouder Schuning besloot de commissie het getuigenverhoor op 2 December voort te zetten. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BELGIë?. Te Brusel deed gisteravond een gerucht de ronde, dat wij hier onder voorbehoud mededeejen, volgens hetwelk in de steenkolenmijn Haine in St. Paul bij Bergen een ernstige instorting zou hebben plaats gehad, waarbij achtten arbeiders levend begraven zouden zijn, aldu9 de Brusselsche corr. van de „Msb." Behalve het Italiaansch ook de Duitsche taal weer toegelaten. In Zuid-Tirol is de onlangs uitgevaardigde taalver ordening, volgens welke alleen nog maar de Italiaan- sche taal in het openbare leven gebezigd mocht wor den, verzacht. Volgens een officieele beschikking wordt in Z.-Tirol de Duitsche taal weer toegelaten op de menu's der eetgelegenheden, mits de Italiaansche tekst bovenaan staat. Verder mogen de vorken cn le pels, de serviezen en het linnengoed met Duitsche op schriften dezer gelegenheden in gebruik blijven, tot ze door nieuwe vervangen worden. Ten slotte wordt den kooplieden van Z.-Tirol toegestaan in hun brieven aan den Italiaanschen tekst een Duitsche vertaling toe te voegen. Tot dusver had het zakenverkeer er groot nadeel van ondervonden, dat dc kooplieden met hun klanten in het Jand in het Italiaansch moesten correspondeeren, ofschoon deze klanten het Itali aansch niet machtig zijn. Niet minder dan een twintigtal sprekers hebben bij de behandeling van de begrooting van Justitie het woord gevoerd. En een lange rij van wenschcn en verlangens zijn geuit. De minister is met zijn beant woording pas kunnen beginnen en zal die vandaag voortzetten. Het meest is gesproken bij het hoofdstuk der Staats- begrooting over huwelijk en zedelijkheid. En aan het Kamerlid Vliegen komt de eer toe, dat hij uit de statistiek der criminaliteit heeft kunnen aantoonen, dat wij tegenwoordig toch niet leven in een stinken den poel van verderf en verwording, liet spreekt van zelf dat er nu meer zedendelicten aan den dag ko men dan vroeger, maar toen had men ook nog niet de zedenpolitie, die zulke zaakjes*opspoorde. En het blijft toch wel teekenend dat juist de drie provincies waar het moderne leven met den zoo verderfelijk ge noemden aanhang in veler oog, het minst wortel schoot, uitgaan boven het rijksgemiddelde, wat de aanslagen tegen het leven en de persoon, tegen het eigendom en tegen de zeden, betreft. Limburg, Noord brabant en Gelderland staan het hoogst, terwijl Noordholland, Drenthe en Zeeland het laagste cij fer aantoonen. Wij zien, hoe b.v. bij de zedenmisdrijven Noordbra bant een cijfer geeft van 18, Drenthe 4.4, terwijl het rijksgemiddelde 13 is. De heer Vliegen zoekt de verklaring in de sociale omstandigheden. In hoeverre of dat juist is, is moei lijk aan te toonen. Het feit echter is sprekend. Het verbeteren van het muziek-auteursrecht was een algemeene wensch en werd van allerlei zijden op spoed aangedrongen. In zijn speech heeft de minister verschillende pun ten aangeroerd. De kwestie van het binnenvaartrecht acht hij voor behandeling nog niet rijp. Dat het met de afdoening van de goedkeuring van de Naamlooze Vennootschappen zoo traag en langzaam gaat, is iets dat men maar kalm moet dragen, oordeel de mi nister. De minister blijft zijn bedenkingen houden tegen de uitbreiding der competentie voor kantongerechten en het eenvoudiger innen van kleine gerechtelijke vorderingen. Dit laatste zal nog eens speciaal wor den bestudeerd. Het vraagstuk van de leekenrecht- spraak, van bijzondere beteekenis doordien de be drijfsorganisatie en de verbindende verklaring van collectieve contracten het aantal objecten ter be slissing van specialen aard zeer zal vermeerderen, zal de minister eveneens nog eens nagaan en toonde hij zich in deze wat tegemoekomehder. De minister moest echter niets hebben van het los maken van de kinderrechtspraak, los uit het verband der wetten waarin die nu wordt geregeld. Er waren voor hem grondwettelijke bezwaren, terwijl het ge vaar groot is, dat wat nu voor de kinderwetten ge vraagd wordt, straks op allerlei ander gebied zal worden geëischt. Zooals gezegd, de minister zet vandaag zijn be toog voort. 's Avonds is behandeld de Vaterstaatsbegrooting en vooraf gesproken over den luchtvaartdienst, ov«t welk voorstel vandaag wordt gestemd. Den minister werd hulde gebracht voor de reorga nisatie van den Rijkswaterstaat en voor de aanstel ling van den directeur-generaal, die daarvoor de meest aangewezen man was. Verder werden vcrkcers- statistieken noodig geacht. Gesproken werd over de collectieve contracten cn haar regeling in de bestek ken van den Rijkswaterstaat. De positie der Water staatsingenieurs eischt verbetering. Finantieelen steun aan polders werd noodzakelijk geacht. De Staat mag niet allerlei kosten als ver sterken van rivierdijken enz., op de ingelanden af wentelen. Drang werd uitgeoefend voor de verbetering der ka nalen in Westfriesland.

Schager Courant | 1929 | | pagina 8