Schaper Courant PUROL Vierde Blad. VERENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Pijnlijke Kloven Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. WIERINGEN. LANGENDIJK. Donderdag 21 November 1929 72ste Jaargang. No. 8567 In het „Landbouwhuis" te Alkmaar hield deze ver eeniging haar najaarsvergadering, onder presidium van den heer P. Stapel Cz., Hoogkarspol; secretaris de heer G. Nobel te Lutjewinkel. De Voorzitter heet in zijn openingsrede in het bij zonder welkom de heer Wijdenes Spaans, die wel zoo vriendelijk was aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg tc gevpn en ons straks het een en ander zal mede deel en over het wegenonderhoud thans en in de toekomst. Ook heet spr. in het bijzonder welkom den beer Weezebeek, die voor het eerst de vergadering van Noorderkwartier bijwoont. I-Iet resultaat van den arbeid van bestuur en diverse commissies zal meegedeeld worden in rapporten en mededeelingen en het belangrijkste werk is wel wat voorgesteld zal worden inzake de nieuwe regeling van pachten pachtcommissies, welk rapport den leden is toegezonden en waarover de vergadering straks de beslissing zal hebben te nemen. Als we de cijfers der boekhoudbureaux bcstudeeren, blijkt wei dat de re sultaten dgr landbouwbedrijven zoodanig zijn, dat de inkomsten dor landbouwers niet voldoende zijn en het landbouwbedrijf geen loonend bestaan oplevert. Of de verandering van het pachtstelsel daar verandering jn zal brengen, betwijfelt spr. zeer. Spr. deelt dan ver der mede, dat een. bezoek is gebracht aan de Land bouw Hoogeschool te Wageningen en waarbij bleek dat in Wageningen zeer veel en nuttig werk wordt gedaan, maar dat het niet prettig stemt tc moeten constatecren, dat enkele afdeelingen zeer primitief zijn ingericht. Uit Wageningen moeten komen de jon ge mannen die den landbouw moeten voorlichten en een steentje dus hebben bij te dragen den landbouw vooruit tc brengen. Een mooie taak is voor de regee ring weggelegd om don landbouw in deze te steu nen en spr. acht het noodig dat weer een directeur- generaal wordt aangesteld, omdat een blijvend ambte naar wenschelijkcr is dan een wisselend minister. Met den wensch dat binnen afzienbaren tijd weer een directeur-generaal van den Landbouw zal worden langcstcld, verklaart spr. de vergadering voor ge- Kend. don secretaris worden de notulen gelezen, ze X worden onder dankzegging goedgekeurd. j Ingekomen stokken. Behalve enkele berichten van verhindering tot be- zoek aan de vergadering, was ingekomen de kón in k- lijke goedkeuring op de wijziging der statuten en de 'f verlenging der vereeniging. Van den Minister van ■C Landbouw kwam bericht in dat voor den voormelkers cursus te Hoorn een rijkssubsidie van f 160 zal wor- 1 den beschikbaar gesteld en dat geen bezwaar bestaat tegen benoeming van den heer Daan Kaan te Wie- ringerwaard tot onderwijzer aan dezen cursus. De heer P. Jz. Eriks zond een dankbrief voor de' belangstelling bij zijn ambtsjubileum. g Als curiositeit wordt medegedeeld, dat van het Kon. e Ned, Landbouwcomité een schrijven inkwam, dat in u een tijdvak van Oct.-Nov. geen mond- en klauwzeer voorkwam. e Door den heer F. A. Melchior te Winkel was een Wh rij ven ingekomen, waarin hij mededeelde, dat hij uitstekende resultaten had verkregen met de bestrij- i ding van de rattenplaag door middel van de praepa- raten ratin en ratina. Een 250-tal ratten werden ge- vangen, soms 12 op een dag, terwijl de huisdieren geen schadelijke gevolgen ondervonden. Madedeeïingen. 01 Voor de mcdedeelingen verwijzen we naar het num mer van gister. Door den heer Donker werd de wenschelijkheid be- >e toogd om er bij de regeering op aan te dringen dat de aanbouw der Landbouw-Hoogescltool te Wagenin gen in sneller tempo geschiedt. Door den veeteeltconsulent den heer De Vries wor den mcdedeelingen gedaan over de werkzaamheden van het Veevoederbureau in het afgeloopen jaar. O.m. werd een bedrag beschikbaar gesteld voor onderzoek van hooimonsters. Voorloopige mec'.cdeeling werd gedaan over de proef Q t.a.v. de rentabiliteit van de stikstofbemesting van 3 grasland, welke proef wordt gehouden op het be drijf van den heer K. Over te Winkel. De proef zal U over meer dan één jaar worden genomen. f Overwogen wordt het nemen van een proef ta.v. de voedingswaarde van bietenblad en -kop. Door den heer Ir. Smeding worden mededeelingcn II over de toestanden aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen gedaan en wel naar aanleiding van een j. brochure van den Senaat der Landbouw-Hoogeschool ie en waaruit blijkt dat het te Wageningen niet in orde is. De regeering geeft te veel om dood te gaan, te u weinig om te leven en dat is oorzaak dat de hoog- leeraren in wanhopige stemming zijn. omdat ze niet kunnen doen wat men voelt dat het onderwijs moet doen. En als die stemming mocht overslaan op de studenten, dan is het paedagogisch mis. Spr. wijst er op dat de gebouwen beter voorzien dienen te wor- '8 den, hoe men in het buitenland jn verschillende op lichten met de bestudeering der landbouwbelangen zoo veel verder is en dat de toename der intensiviteit ver- schillende nieuwe vraagstukken aan de orde brengt. Ook spr. wijst er op dat het platteland niet goed verzorgd wordt, we hebben geen Minister van Land bouw, pQcn directeur-generaal van den landbouw, geen goede landbouw-lioogeschool tc Wageningen. Men leest hoe de scholen ten plattelande door de onderwijzers worden gebruikt als doorgangshuis, van de salarissen wordt 8 afgetrokken omdat wat de stad weet, het leven op het platteland zooveel goed- kooper is. Spr. geeft in overweging aan het adres van den Senaat der Landbouw Hoogeschool te Wagenin gen waarin bij de regeering op verbetering wordt aangedrongen adhncsie te betuigen. Het is toch te dol dat dc landbouw zich nog langer op den kop zal laten zitten. (Applaus.) Door den Voorzitter wordt voorgesteld, door mid del van oen uitvoerig telegram adhaesie aan het adres van den Senaat te betuigen. Aldus wordt besloten. I De vergadering in het a.s voorjaar zal op voorstel •tan het Bestuur te Hoorn worden gehouden. Tot leden der commissie tot onderzoek van de re- Venning 1029 en dc begrooting 1930 worden benoemd fe hoeren E. Koster Dz. te Berkhout, *P. de Boer Cz. 1» Ooster-Blokker cn J. Zijp Kz. te Venhuizen. De kosten van het onderhond van we- gen door waterschappen, voorheen en thans. Bo middelen tot betere regeling daarvan. Over dit onderwerp wordt door den heer C. Wijde nes Spaans te Anna Paulowna een inleiding gehou den, waarvoor we naar het tweede blad verwijzen. De voordracht over dit belangrijke vraagstuk voor vele, zoo niet alle besturen onzer waterschappen, verkrijgt een hartelijk applaus, Zij geeft enkele aan wezigen aanleiding tot het stellen van vragen. Zoo informeert de heer Kaij welke middelen van beta- 'inig voor de verbetering der wegen de heer Wijde nes Spaans zich denkt. De beer Jm. Blaauboer Gz. vraagt wanneer de re geling is begonnen, dat men een vergoeding krijgt uit het wegenfonds voor verbreeding en verbetering der wegen. Spr. oordeelt dat, wanneer men dit maar had geweten, meerdere waterschappen er rekening mee hadden gehouden. Spr. zegt dat men ziet hoe een waterschap in de buurt wel aardig werk doet, maar geen werk dat voldoet, want als men op den berm komt, valt men te water. De heer Best vraagt, of op de door het rijk aan to leggen primaire wegen voor motorrijtuigen, men ook met paard en wagen zal mogen rijden. De heer Wijdenes Spaans antwoordt den heer Kaij dat hij in zijn inleiding heeft doen uitkomen, dat de normale kosten door de tegenwoordige wegbeheer- ders dienen te worden betaald, het meerdere door de provincie. Den heer Blaauboer wordt geantwoord, dat de vergoedingen zijn verstrekt na de vaststelling van de wegenlijst. De heer Joh. de Veer erkent, dat er tenslotte most worden ingegrepen, en dat Noorderkwartier de kwes tie aanhangig maakt bij de Unie van Waterschaps bonden en de Vereeniging van Ned. Gemeenten, vindt spr. wel goed, maar waar gebleken is, dat de bemoeiingen van de diverse provinciën verschillen, vraagt spr. of het niet gewenscht is ons provinciaal bestuur op misstanden te wijzen. De heer Wijdenes Spaans zegt, dat al pogingen zijn aangewend, maar Ged. Staten afwijzend hebben be sloten. En spr. acht het van zeer veel belang dat li chamen met zegginschap, door het aanvoeren van argumenten, nu trachten verbeteringen te verkrij gen. De Voorzitter dankt den heer Wijdenes Spaans voor zijn belangrijke mededeelingen. We hebben nu weer eens een inzicht gekregen hoe het was, is en hoe naar het oordeel van den lieer Wijdenes Spaans het misschien is te regelen. Spr. zegt, dat schrifte lijk in overweging is gegeven de rede te doen druk ken, terwijl èn inleider en de heer De Veer en ook anderen gedachten in overweging geven. Spr. verzoekt die gedachten door hot Bestuur te doen verwerken en nu geen definitief besluit te nemen, maar de naar voren gebrachte gedachten te ren- voyeeren naar het bestuur om prae-advies. Spr. wijst er op, dat gewezen is op het werken van den Waterstaat en dat bij het afdeelingsonderzoek geoordeeld werd, dat bij Waterstaat niet vlug genoeg gewerkt wordt. Spr. wijst er echter op, dat de samen stelling van een lijst van wegon die voor een sub sidie uit het wegenfonds in aanmerking komen, een buitengewone voorbereiding behoeft en dat alle ambtenaren niet direct deskundig zijn. Het verkeer gaat vlugger dan Waterstaat kan werken. De heer Wijdenes Spaans hoopt, dat hij niet is misverstaan, hij heeft niet afgegeven op den Provin cialen Waterstaat, integendeel heeft hij den P. W. een pluim op de muts gegeven door er op te wijzen dat geprobeerd is een wegschap te stichten, welke poging gestrand is op de juristen, aio juridisch wil den wezen. Hierna wordt gepauzeerd. Het pachfcvraagatuk. Na heropening wordt aan de orde gesteld het bestuura voorstel ten aanzien van de Pacht en de regeling der pachtcominlssie. Voor het door de benoemde commissie samengestelde rapport kunnen we verwijzen naar ons nummer van gister. Allereerst wordt gelegenheid gegeven tot het houden van algemeene beschouwingen, van welke gelegenheid in de eerste plaats gebruik gemaakt wordt door den heer Kaij, die oordeelt dat het loon der pachters zeer miniem is, dat de groot-grondbezitters misschien nog goedkooper verhuren, dan wij boeren zelf. Maar als men den koopprijs in aanmerking neemt, zal niet meer dan 4 pet. rente van het geld worden gemaakt. Veel animo tot koopen zal er niet meer wezen en het gevolg zal zijn, dat er meer eigenaar-huurders zullen komen en spr. vraagt zich af of het dan beter zal worden als een hypotheekrente van 5 pet moet worden betaald. Spr. heeft zidh verwonderd over het prae-advies van Bestuur en de commissie, dat men accoord gaat met het wetsvoorstel. Het maakt teveel inbreuk op het eigen domsrecht, men gaat op die wijze den communistischen kant uit Als de huurders er baat bij zouden vinden, zou spr. er mee accoord gaan, maar dat is niet het geval Laat „Noorderkwartier" er zich daarom niet mee be moeien. De heer Schenk, LTpolder, is bang voor het wets ontwerp, hij vreest voor veel processen en geen vei'be- tering van den toestand. Als spr. eigenaar was, zou hij nooit een plaats voor 6 jaar verhuren en spr. wijst op te vergaand continuatiereoht Spr. had_ gehoopt dat Noorderkwartier zich zou verzetten tegen dit wetsvoor stel. Publieke verhuring wil spr. niet handhaven. Spr. huurt zelf al 30 jaar van dezelfde familie, en spr. oor deelt dat men moet zorgen de zaak In orde te hebben en er rekening mee te houden, dat huurder en verhuur der tegenstrijdige belangen hebben. Spr. adviseert zich in verbinding te stellen met andere landbouworgani saties en er daarna op aan te dringen het ontwerp niet aan te nemen. De heer D. de Boer zegt dat het rapport der commissie gezien moet worden in de situatie ten opzichte van het aanhangige wetsontwerp. Bij de heerschende ver houding in de kamers verwacht spr., dat het wetsontwerp sterk zal worden aangevallen door hen die verder willen gaan. Er is groote kans, dat het wetsontwerp geamen deerd wordt in sterkere richting en dan aangenomen wordt. Spr. is het eens met den heer K. Cz. de Boer, die vreest dat het pachtwezen net zoo lang verbeterd zal worden, dat het weg is. Spr. wijst op verschillende practische bezwaren, dat de een het veel verder brengt dan de ander en dat dit niet in pachtprijzen is te re gelen. Door een pachtwet zal men geen practische ver beteringen krijgen. Wat het aanhangige ontwerp be treft, dat kan niet zooveel kwaad, en in de menschen die dit ontwerp hebben gemaakt, ziet spr. geen commu nisten. De heer Ir. C. Nobel zegt. dat hetpractlsch zal zijn dc algemeene beginselen, in het rapport neergelegd, de revue passeeren. Zij die niets willen, moeten dit pacht- ontwerp aannemen, omdat men dan niets krijgt. Ver beteringen kunnen blijkens het ontwerp worden aan gebracht, mits de eigenaar het goed vindt Welnu dat is thans ook zoo. Aan het continuatierecht is men te ont komen, door voor een jaar te verhuren. De commissie is in dit opzicht wat verder gegaan, zoodat men een werkelijk continuatierecht krijgt maar waarbij de eige naar zoo min mogelijk schade heeft Er moet geen sprake van zijn, dat door een pachtcommissie de pacht wordt samengesteld. De heer Schenk, IJpolder, herhaalt dat hij het beter acht dat 't ontwerp niet wordt aangenomen en wil dit bij de Tweeede Kamer kenbaar maken. De Voorzitter vreest dat men dan verder van wal zal komen. Alle andere landbouwmaatschappijen hebben hun standpunt uitgesproken. De heer D. de Boer zegt dat het Kon. Ned. Landbouw comité zijn standpunt heeft Ingenomen, dat men de R.K. en de Christelijke Boerenbond niet aan zijn zijde zal krij gen. Hollands Noorderkwartier zal dus niet veel veran dering in de situatie kunnen brengen. De heer Ir. C. Nobel wijst er den heer Schenk op, dat als men kenbaar maakt n iets te willen, het nog erger kan worden dan wanneer dit ontwerp wordt aangenomen De heer Jm. Blaauboer Kz. brengt de commissie hul de, omdat uit haar rapport blijkt, dat zij principieel voor verbetering van de omstandigheden der pachters is. Spr. oordeelt dat de heeren Kay cn Schenk niet ter zake kundig zijn, gehoord hun beschouwingen. Er zijn nog andere pachters als de heer Schenk, die hun best steeds hebben gedaan, maar door onderling gekonkel de boer derij toch lcwijt raken. De pachters die in slechtere posi tie verkeeren, moeten maar hopen dat op 't voorgestelde wordt voortgebouwd. De Voorzitter ontraadt den heer Schenk een voorstel te doen, dat Noorderkwartier aan de Kamer zal verzoe ken, het ontwerp niet aan te nemen. Zoowel de heer Schenk, als de heer Kay. komen op tegen de uitdrukking van den heer Blaauboer als zouden zij niet ter zake kundig zijn. Bij de nu volgende artikelsgewijze behandeling worden verschillende vragen aan de Commissie gesteld, die door den heer Ir. C. Nobel worden beantwoord. Met 5 stemmen tegen wordt het bestuursvoorstel aan genomen om de voorgestelde wijzigingen via het Ko ninklijk Ned. Landbouwcomité ter kenni3 te brengen van de regeering. Bij de bespreking over de regeling der Pachtcommissies stelt de commissie voor dat de voorzitter de pachtcom missie moet hebben verkregen den titel van Landbouw kundig ingenieur aan de Landbouwhoogeschool te Wa geningen, of een acte M.O., die eveneens recht op de zen titel geeft De heer Joh. de Veer, Schager» heeft daar tegen be zwaar, omdat de Voorzitter dient te hebben ervaring, en niet moet zijn eenwei licht nog jong Landbouwkundig ingenieur. Bij meerderheid van stemmen verklaart de vergade ring zich accoord met het bezwaar van den heer De Veer. De Voorzitter dankt de commissie hartelijk voor hare gedane moeite, in het bijzonder den heer Ir. C. Nobel. Ten aanzien van de mededoeling over de meerdere voorziening van het platteland door de waterleiding, merkt de heer Joh. de Veer op. dat deze kwestie wel in de herfstzltting van Prov. Staten behandeld zal wor den, maar intusschen wordt de zaak steeds weer ver schoven voor een principieele beslissing wordt genomen of de provincie al of niet zal helpen. Spr. acht het wen- schelijk dat het Bestuur nagaat of er in dezen nog wat te bereiken is. De Voorzitter denkt dat in de a.s. zittingen over deze zaak wel meer licht zal vallen.. De mededeelingen van de Kanalencommissie geven den heer D. de Boer aanleiding om mede te deelen, dat hem is gevraagd of Noorderkwartier niet kon zorgen dat een lezing werd gehouden over de tegenwoordige situatie, waarin het vraagstuk, do kanalisatie van West friesland, zich bevindt. Spr. herinnert aan de mededee- ling van den nieuw te benoemen directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, waaruit blijkt dat deelname door de regeering aan een gedeeltelijke kanalisatie mogelijk Is. Nu er kans is dat partieele uitvoering zal plaats vinden, schijnt er belangstelling te ontstaan, waar die tot nu ontbrak. De moeilijkheid zal echter wel zijn om nu iemand te vinden die mcdedeelingen kan doen. De Voorzitter zegt dat het Bestuur het zal overwegen. De Melkcursussen. Door den heer Dr. L. T. C. Scheij wordt hierover rap port uitgebracht. In de maand Mei werd de 3o cursus voor voormelkcrs voorbereid. De heer Kaan heeft de practische lessen en de Rijkszuivelconsulent do theoretsiche lessen gegeven 6 Leerlingen namen er aan deel. Een der leerlingen was intusschen naar Canada vertrokken, de andere 5 be haalden allen het voormclkersdiploma, n.1. S- Davids te 't Zand; P. Hoek te Midwoud; J. Houter te Wognum; A. Karbaat Jun. to Heerhugowaarcl en D. Schoen te Bennlngbroek. Het was een goed stel leerlingen, die flin ke belangstelling getoond hebben. Het getuigenis van een hunner, die als heel goed melker op den cursus kwam en reeds 38 jaren oud was. dat hij op dezen cur sus nog veel geleerd had, pleit voor de wijze, waarop de heer Kaan zijn taak vervult. De Commissie heeft voor de Ver. tot bevordering eener hygiënische melkwinning om Amsterdam de leer lingen van 6 melkcursson welke in 1C28 in Noord- Holland zijn gehouden geëxamineerd, n.1. te Durgerdam. Nieuwendam, Landsmeer, Starnmeer, Amstelveen en Weesperkarspel. In 't geheel zijn 24 mannelijke en 4 vrouwelijke personen geëxamineerd, van wie 1 M.' en 1 Vr. geen diploma konden behalen. In het overige deel van de provincie zijn slechts twee melkcursussen tot stand kunnen komen. Een dezer is gehouden te Moerbeek, vanwego de afd. Winkel, Nieuwe Niedorp en Omstreken der Holl. Mij. van Landbouw. De cursusleider was de heer Daan Kaan. de theore tische lessen zijn gegeven door den heer H. Boer, as sistent aan de Coop. Zuivelfabriek te Lutjewinkel. Bij het eindexamen op 3 Sept. slaagden alle leerlingen onder wie 1 vrouwelijke, die een uitstekende melkster was en 191 ié van de 200 punten verwierf met het maxi mum voor de hoofdzaken. Ook is er een cursus in de Schermer gehouden, die uitging van de Coop. Zuivel fabriek Neerlandia aldaar. Het eindexamen moet in 1930 plaats hebben. De commissie had graag meer werk gehad. Het oor deel over de cursussen is gunstig en toch komen zc niet tot stand. Op voorstel der Commissie zal het Bestuur voor 1930 subsidie bij het Rijk aanvragen voor een aantal melk cursussen: in de hoop, dat eenlge afdeelingen van de Koll. Mij. van Landbouw of den L.T.B. of Zuivelfabrieken deze nuttigo zaak ter hand zullen nemen, wanneer aan finantieele bezwaren tegemoet gekomen wordt. De Commissie i3 uitgebreid met den heer Fr. Groot te Hoorn, ln wien zij een flinke medewerker heeft ge vonden. De rondvraag. De heer Schenk. IJpolder, zegt dat vandaag belang rijke besprekingen hebben plaats gehad, maar spr. ver wacht weinig resultaat, omdat we bij de Regeering te laat aankomen. Spr. geeft het bestuur in overweging in den vervolge maatregelen te nemen dat de zaken eerder behandeld worden. De Voorzitter acht dit verwijt niet juist Het gaat niet aan de gedachten der regeering te bespreken. Maar wel wil het bestuur met den wensch rekening houden. De heer D. de Boer wijst er op dat de plotselinge be handeling veroorzaakt wordt door de rcgcering. Het ontwerp pachtwet moest eerst geheim worden gehou den, maar de regeering heeft het ontwerp nu plotseling de wereld Ingestuurd. De heer Ir. C. Nobel vestigt er de aandacht op dat geen enkele landbouwmaatschappy het ontwerp la het openbaar heeft behandeld. Noorderkwartier is de eer ste en dus niet achterlijk. De heer Schenk heeft niet de bedoeling een verwijt te maken, en vraagt waarvoor het ontwerp voor de be langhebbenden geheim moest blijven. De heer Ir. C. Nobel zegt dat in de vorige vergadering een exposé is gegeven over het geheele ontwerp. De heer Donker. Hoogwoud, deelt mede, dat in ver band met do plannen o mde exploitatie der tram Scha- genWognum stop te zetten, een actie op -tou is ge zet om dat tegen te gaan. Spr. vraagt steun daarbij van Noorderkwartier. De Voorzitter zegt toe, dat als bekend is. wat er in het request staat en het bestuur acht er reden voor aan wezig, adheasie zal worden betuigd. De heer Folmfcr betreurt dat het Ned. Landbouw comité zijn houding to.v. het ontwerp-pachtwet reeds vastgesteld heeft zonder de leden der vereeniging erin te kennen. Dat is een fout in de organisatie. De heer D. de Boer oordeelt dat de onverwachte be- hanedling hiervan weer oorzaak is. De heer Kamp wijst op een vergadering door boerin nen en a.s. boerinnen te Noordwijkerhout gehouden, welke vergadering niet door een afgevaardigde van Noorderkwartier of de Vereeniging voor Landbouwhuia- houdonderwijs was bijgewoond. Spr. zou willen dat een» een vrouw tot de vergadering van Noorderkwartier werd toegelaten, om te weten wat er in. deze vrouwen leeft. De Voorzitter zegt dat het bestuur dit ernstig zal bestudeeren. Nadat dank is gebracht aan rapporteurs en pers sluit spr. de vergadering. verzacht en geneest men met DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 7% uur. Bijeenkomst. ZONDAG 24 NOVEMBER 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Sint Maarten, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt Dirkshorn, geen Samenkomst Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Vorstman. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. St.-Maaxtensbrug. zie Eurgerbrug. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Kerkkoor. Extra coll. Schagerbrug, zie Oudesluis. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Huisduinen, geen di.enst Julianadorp, voorm. 10 uur. Ds. Damsté. Prediking en Avondsmaalsviering. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Winkel, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. iïeerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Hak. Veenhuizen, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Reddingius. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema, v. St.-Pancras. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhom, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Herdenking De Genestet. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Heeresma, v. A'dam Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur. de heer Akse, v. Beverwijk. Nam. 7 uur, de heer Akse. Mijnheer de Red. Beleefd verzoek ik u opname voor onderstaande. Als getrouw lezer der Schager Courant, las ik, ook hedenavond het verslag der Raadsvergadering van 18 November. Reeds eerder heb ik mij verbaasd dat Gor ter, woorden en gezegden bezigt, die een fatsoenlijk man oneer aandoen. En wel deze, over de grond, welke verkocht is gewor den van het Grondbedrijf in het Hcerenbosch. Wilds genoemde Gorter toch zelf zeer gaarne een slaadje uit slaan, nu hem dit niet gelukt is, uit hij zich ln termen die absoluut niet in den Schagerraod te pas komen en wel deze. dat de heeren, die den grond verkochten Jodcnhandellngen zouden gedaan hebben. Uit alles merkt men dat het afgunst is omdat hij zelf den grond niet .heeft verkocht. En van Jodcnhandellngen. zou ik maar stil zwijgen, schande noem ik het als soort Make laar en R a a d s 1 i d, die zulke onhebbelijke gezegden bezigt. Met beleefde dank voor de plaatsing, Hogachtend, Oosterbeek, 19 Nov. 1929. M. VAN THIJN. Woensdagavond te ongeveer half zeven, is vermoe delijk door een defect aan den schoorsteen in de boe renwoning van J. Rotgans, bewoond door J. Olriersma, op Westerklief, brand ontstaan, met als gevolg dat de geheele woning in een oogenblik in lichte laaie stond. Aan redden van den inboedel viel net te denken. De woning was tegen brandschade verzekerd. De motor-brandspuit welke uitrukte, is onverrichte zake teruggekeerd. En daar de woning geheel afzonderlijk stond, liet men de woning uitbranden. Burgemeester Kolf!" was op het terrein van den brand aanwezig. We vernemen, dat eerstdaags het groote gebouw, ge sticht tegenover de veilingsgebouwen der L.G.C., :n gebruik zal worden genomen.Het valt op dor zijn forschs lijnen, en door de kolossale ruimte, welke het voor verschillende doeleinden biedt. In de verschillende inmaakfabrieken is het nog voort durend druk. Het aantal arbeiders, die daar tegenwoor dig werk vindon, is dc laatste jaren beduidend toegeno men. De laatste 2 maanden zijn reusachtige hoeveel heden 2uurkool ingemaakt, waarvan al heel wat is ver zonden. Toch is het wel eens beter geweest voor onze zuurkoolfabrikanten, daar de witte kool, die dient tot het maken van zuurkool, aanmerkelijk in prijs is achter uitgelopen in vergelijking met die van den aanvang der campagne. Algemeen zijn de klachten over het slechte electrischs licht. Het net schijnt overbelast, zoodat het zeer nood zakelijk is, dat daarin spoedig verandering komt W« vernamen, dat van verschillende kanten aandrang op de z.g. Gascommissie wordt geoefend, ten einde in dit euvel te voorzien. Onder leiding van het Hoofdcomité, zetelend te Alk maar, zal getracht werden plaatselijke comité's op te richten voor den verkoop van kinderzegcis ten bate van het Verwaarloosde Kind. BROEK OP LANGENDIJK. De heer H. J. Zaal is benoemd tot Hoofdbestuurslid van den Eond van Gemengde Zangvercenigingen In Noord-Holland.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11