ANNA PAULOWNA. WIERINGERWAARD. ZIJPE. KOEGRAS. SINT MAARTEN. WARMENHUIZEN. HEERHUGOWAARD. WINKEL. Gemengd Nieuws. Weer een aanslag op een trein in Duitschland. Brutals zakkenrollers in Roemenië. Lynchpartij in Texas. De Chineesche gezant in België. Hevige regenval boven Engeland. LANGENDIJK. Door den heer Du Burck, raadslid te Zuldscharwoude, is aan Ged. Staten verzocht, niet goed te keuren het besluit van de Gascommissie en van den raad dier ge meente, de winst uit de Lichtbedrijven op nieuwe reke ning over te brengen, waardoor het gevaar ontstaat, dat de voordeeilge saldi later bij meerderheidsbesluit in de gemeentekas worden gestort. ZUIDSCHA RWOUDE» We vernemen, dat de Kekvoogdij der Ned. Herv. Kerk het land naast het Kerkepad beschikbaar stelt voor bouwterrein. NOORDSCHARWOUDE. Voor het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling trad als spr. op de heer W. van der Vall van Heiloo, met ais onderwerp „Wording", van Troelstra. Spr. kenschetste Troelstra als strijder en als mensch die zich ten volle gaf aan den strijd voor het arbeidende volk. Van Friesche afkomst, kwam hij het eerst in aan raking met de arbeidersbeweging, in deze provincie. Reeds spoedig werd hij een vooraanstaande persoon lijkheid in deze beweging. Ondanks veel miskenning is hij er tenslotte in geslaagd, dat in ons land een machtige arbeidersbeweging is ontstaan. Hoewel Troelstra zijn einddoel niet heeft bereikt, kan ook van hem gezegd worden, dat hij evenals de jager in het bekende verhaal van Oliver Schreiner al arbeidende bergopwaarts, het gouden veertje van do waarheid heeft ontvangen. Een aandachtig gehoor volgde deze interessante le zing. In ons bericht over het recht van overpad op de Oos terstraat is een fout geslopen. Wij schreven dat de min derheid van B. en W. zich niet kon vereenigen met de overeenkomst tusschen wonlngbouwvereenlging en aan nemers. Men leze hiervoor de meerderheid van B. en W. De R.K. kerk alhier zal geheel van electrisch licht voorzien worden. Ned. Herv. Kerk. Uitslag van de verkiezing voor gemachtigden in het kiescollege. Herkozen de heeren: C. Wijdencs Spaans, C. Wuis, C. Tijscn, J. Tijsen, S. Spccts. Gekozen de dames: Mevr. Kaan-Kok en mej. G. Jonges. Rectificatie. Abusievelijk is gemeld, dat de heer S. T. van Dijk 17 November een vertelling met lichtbeelden voor kinderen zou doen. Deze zal echter Zondagmiddag 24 November gegeven worden. Liefhebbers van biljart kunnen a.s. Zondag bij den heer II. v. d. Woude genieten van het mooie spel van Professor Koehof. Genoemde heer geeft op de 500 caramboles 400 voorgift. ellt is wel eenigszins jammer dat gelijkertijd ook te Schagcn groote wedstrijden worden gehouden. (Zie verder advertentie in dit nummer.) Op de voordracht voor de benoeming van een onder wijzer aan de O.L.-school te Petten, Burgerbrug en St.- Maartensbrug zijn geplaatst de heoren S. Bakker te Akkrum, J. Th. van Droffelaar te Burgerbrug en A. Boll te Enschede. Tot voorzitter van het nieuw ingestelde Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente is benoemd de heer H. Rezelman te Schagerbrug. Door J. Mooij Az. te Kelns is een aanvraag inge diend Ingevolge de Landarbeiderswet ter verkrijging van een plaatsje GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 16 tot en met 10 November. Geboren: Adrianus Simon, zoon van J. A. Louwq- en A. Langedijk. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Josephus Benedictus Lemmens, 23 jaar, te Anna Paulowna en Catharlna van Diepen, 23 jaar, te Zijpo. JULIANADORP. Woensdagavond werd door de Vereeniging „V.Z.O.S." een algemecno vergadering gehouden in het café van den heer II. Veul. Aanwezig waren volgens de presentielijst 32 leden, slechts 3 leden (werkgevers), 3 donateurs, en den (heer D. Witbaard, voorzitter van het Prov. Bestuur Noordholland N.V.Z. Van den voorzitter van het N.V.Z. was verder een schrijven ingekomen, met het verzoek om het agenda punt, waar het hedenavond eigenlijk om gaat, van de agenda te willen afvoeren, en dat in overleg met het bestuur N.V.Z. op een andere vergadering nader onder de oogcri te willen zien. Het bestuur van „V.Z.O.S." was echter van mecning, dat er nu een weg 'diende te worden aangewezen, en werd hierin nu ook versterkt door de komst op deze vergadering van den voorzitter van het Prov. Bestuur Noordh. N.V.Z. De vice-voorzitter van „V.Z.O.S.", de heer Jac. Wijn gaard, opende met de aanwezigen welkom te hccten, de vergadering, vond het jammer dat zoo weinigen ter 'vergadering aanwezig waren, voornamelijk daar nu een heel belangrijk punt, n.1. ons standpunt in ver band met de komende Ziektewet, aan do orde ge steld wordt. Hij hoopte dat evengoed het resultaat gunstig zoude zijn, en verklaarde de vergadering voor geopend. Nadat met een paar woorden de secretaris het punt (bij de vergadering had ingeleid, gaf deze het woord aan den beer Witbaard, die van begin af in korte trekken schetste den tragen gang van tot stand bren ging van de Ziektewet, en hoe deze wet die er nu kornt. nog resultaat voor onze kassen kan hebben. Nadat de lijdensweg van deze wet was weergege ven, werd een resumé gegeven van het ojcrichten van de Bedrijfsveroeniging N.V.Z. en hoo deze denkt te werken in samenwerking mot de nu bij het N.V.Z. aangesloten plaatselijke kassen, waarbij de voordeelcn èn voor werkgever èn voor werknemer beide, wanneer hij onze kassen wordt verzekerd, niet anders dan een proot voordeel voor beide partijen kan zijn. daar dan alles bijna zijn gewonen gang gaat, als tot dusverre door de kasen gevolgd. Dat de kassen niet recht streeks door de wet met de uitvoering zijn belast, is niet onze schuld zegt spr., er is hard voor gewerkt om het zoo te krijgen, maar hot heeft niet gebaat, en wij dienen nu nog te houden wat wij houden kunnen. Na do korto uiteenzetting van den spr. volgde toen een bespreking over hot voor en tegen van den nieu wen toestand, wanrin do kassen per 1 Maart 1930 ko men te geraken. Verschillende punten werden tot ge noegen opgelost, andere waarvan bij benadering nog niets is te zeggen, moesten voor kennisgeving wor den aangenomen. Door een en ander was echter bij dc vergadering de meening tot stand gekomen, dat men moest medewerken aan den a.s. nieuwen be staansvorm. Bij dc hierover gehouden stemming bleek dan ook, dat bijna niemand daartegen was, al bleven enkelen een afwachtende houding aannemen. Er is dus een .gunstig resultaat verkregen, en zal nu ook de propa ganda voor dat werk worden ter hand genomen. Dc rondvraag, die geen nieuwe gezichtspunten op leverde, was spoedig ten einde, en sloot de voorzitter met een woord van dank aan spr. en aanwezigen deze bijeenkomst. liet bestuur besloot verder nog dat de circulaires nu spoedig onder do werkgevers zullen worden uit gezet, en dat daarna een paar bestuursleden dc werk gevers zullen bezoeken, met het doel om deze in te schrijven voor de Bedrijfsvereeniging N.V.Z. Men neme dus van het laatste goede nota. Het voormalige café „Du Passage", eigendom van den heer J. Slikker Cz. en laatstelijk alleen nog maar do.or dezen bewoond (het café is gesloten), is in eigendom overgegaan aan den heer J. Rotgans. Voor de liefhebbers van zang, alhier en uit omgeving staat weer een mooie avond te wachten en wel Zon dag a.s. in café „Rust en Lust" van den heer Zwakman Daar zal de plaatselijke zangvereeniging met medewer king der symphonie, een concert geven en zal er o.a. opvoeren: Lente-symphonie, De Schoon© blauwe Donau, enz. Tevens zal door den heer Rotgans (Bariton) uit Scha- gen, enkele nummers ten gehoore worden gebracht en het zij hier gezegd, dat deze heer op 't gebied van zang een goeden naam heeft. Dus, vol verwachting klojt ons hart Zondag en Maandag is in de kolfbaan van den heer Slikker een welgeslaagde bazar gehouden ten bate van diverse vereenigingen. De Voorzitter, de weledelachtb. heer bürgem. Nolet opende deze feestelijkheid met een zeer hartelijk woord, hierbij den wensch uitsprekende, dat door deze bazar onze zoo nuttige vereenigingen uit haar moeilijkheden zouden worden verlost. De Voorzitter, Ds. Zillinger Molenaar, dankte voor de sympathieke woorden en hoopte eveneens op een goed welslagen. Hierna gaf het fanfarecorps „TAVENU" een paar mooie nummertjes en hiermede was het feest geopend Een ieder ging nu zijn geluk beproeven. Als men de kolfbaan zoo eens doorliep, kon men verschillende at tracties aanschouwen en gezegd kan worden dat alles tot in de puntjes verzorgd was. Men kon draaien, vis- schen, gooien, grabbelen, sjoelen, raden enz. Voorts was to zien een schilderijen-tentoonstelling van zeer mo derne en origineele schilderstukken. Zeer veel bekijks trok de mooie oude Friesche dans, door leden van het comité uitgevoerd. Tusschen de dans door werd het „schoenmakertje" vertoond. De mooie dans werd on danks de geheel gevulde kolfbaan, door ieder met groote aandacht gevoegd en had aller bewondering. De dansers en danseressen werden dan ook door een welverdiend applaus gehuldigd. Dan werd nog vertoond de kip met kuikens. De heer Slikker bleek een zeer bezorgde kloek te zijn en keek met welgevallige oogen naar zijn kinderen. Deze voor dracht wekte aller lachlust op en was een aardige at tractie voor dit feest. De grootste attractie was echter de „Hobbelende geit" Met recht kan gezegd worden, dat dit wel de clou van het geheele feest was. De exploitant, hiervoor een ge knipte, (een tweede Buziau), had met z'n ijverige knecht handen tekort. Jong en oud maakte hiervan een druk gebruik en vooral 's avonds kreeg men zelfs spannen de en aangrijpende ritten te zien. Er heerschte een aangename en vroolijlce stemming beide dagen en het was al laat toen de Voorzitter met een geestige en kernachtige speech dit feest sloot. Aan e.lle medewerkenden een woord van hulde en dank bren gend, in het bijzonder aan den leider van de dans, den ijvcrigen penningmeester en den weerbare mannen van de geit. Reeds nu kan gezegd worden, dat de fancy-fair een schitterend financieel succes is geworden. Zondag a.s. herdenkt de gymnastiekvereeniging T.A.V.E.N.U. haar tienjarig bestaan. Een groot aan tal zustervereenigingen zegden medewerking too, door deel te nemen aan den aldan te houden wed strijd. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw in het lokaal van don heer J. Zijp, tevens toegankelijk gesteld voor nietleden, met het oog op een te houden lezing door den E.A. heer Drost van Kwadijk, over het ontwerp-Pachtwet. De heer D. de Jong, voorzitter, opende deze ver gadering met een woord van welkom, speciaal aan den heer Dros, ten zeerste betreurende, dat zoo wei nigen waren opgekomen. Waar zulk een belangrijk onderwerp zou worden behandeld, waar in het or gaan der Maatschappij over dit ontwerp reeds meer malen was geschreven, meermalen ook daarin was geschreven over den toestand der boeren en de Maatschappij het noodig had geoordeeld ter bespre king van het ontwerp-Pachtwet een buitengewone algem. vergadering uit te schrijven, meende spr., dat wat meer belangstelling getoond had moeten wor den, althans door de leden der afdeeling. Spr. hoop te niet te min, dat deze avond vruchtdragend zou mogen zijn en gaf daarna het woord aan den heer Drost. Deze zegt, geaarzeld te hebben de uitnoodiging te aanvaarden, om over deze zaak te komen spreken. Hij meent het pachtvraagstuk te mogen vergelijken bij een eiland in den oceaan, liggend tusschen twee siroomingen in tegengestelde richting van elkaar werkend, of bij touwtrekken, waarbij eveneens twee krachten in tegengestelde richting werken. Hoogst moeilijk acht spr. voor dit vraagstuk een goede en billijke oplossing te vinden. Het is toch een zaak, welke niet op zich zelf staat en bezien dient te wor den in verband met de bestaande economische ver houdingen. Deze laten zich zoo maar niet dwingen. Spr. stelt zich voor te trachten zijn hoorders een helderder inzicht in de zaak te doen verkrijgen. Wat voorheen door dichters werd gezongen omtrent het kalme, rustige, hoegenaamd geen zorgen barend le ven van den boer, behoort tot sprookjes. „Er was eens" is er thans op van toepassing. Het bedrijf vraagt van ons vrij wat meer dan van onzo ouders en grootouders. Het kan niet meer buiten de voor lichting van de wetenschap, buiten de resultaten van onderzoek door het laboratorium, buiten het landbouwonderwijs. Wenschelijk moet het ook wor den geacht, dat over tal van onderwerpen eens ern stig wordt nagedacht en er over van gedachten ge wisseld wordt. Dienstig mag het zeker ook geacht worden, dat voor-ontwerpen van wetten behoorlijk worden be studeerd, opdat het voor- en nadeel ervan voor be trekkenen worde gehoord. Spr. meende met betrr king tot de ingediende wetsontwerpen, het pacn, vraagstuk rakende, voorop te moeten stellen, dat zijn meening en die van vele anderen deze is, dat die ontwerpen het prachtvraagstuk als zoodanig niet tot een oplossing brengen. Twee hoofdoorzaken toch maken dit vrijwel onmogelijk, nl. hot tekort aan grond en de scherpe concurrentie.. In dit verband werden door spr. aangehaald verschillende gedeelten van een artikel uit De Telegraaf. Hieruit blijkt, dat het vraagstuk moet worden gezien in ruim ver band; het hangt ten nauwste samen met het bevol kingsvraagstuk. Hierbij wordt gewezen op de verba zend groote uitbreiding der steden, het verloren gaan van groote gedeelten der duinstreek, doordien er te veel water aan wordt onttrokken. In dit verband is dan ook de droogmaking der Zuiderzee van zeer grcot belang; doch, gezien de zeer sterke toename der bevolking, zal al spoedig blijken, dat dit slechts zal geven* een tijdelijke veruiming, geen afdoende voorziening. Er werd in dit artikel op gewezen, dat de crisis van 1S75 tot 1895 geleid heeft tot sterke uitbreiding, hetgeen echter in hoofdzaak kon wor den verkregen door splitsing van bedrijven; stijging van pacht- en grondprijzen waren daarvan een ge volg; steeds sterker deed zich gevoelen het gebrek aan cultuurgrond, vooral na den wereldoorlog. Na deze aanhalingen gaf spr. een overzicht der zienswijze van verschillende commissies. Aanbevolen werd daarin o.a. dat kinderen van boeren opgeleid werden voor andere vakken van bedrijf of weten schap. Opeheffing van particulier eigendom brengt groote bezwaren mee en ligt mede niet in de lijn der economische ontwikkeling; vaststelling der pacht som door de overheid blijkt elders tot geen gunstige resultaten te hebben geleid, terwijl verschillende wetten in het buitenland hinderlijke bureaucratie met zich brachten, zeer ten nadeele van beide par tijen. De oorzaak van het kwaad werd er dus niet door weggenomen. Door verkaveling van zeer groote bedrijven kan tot eenige verbetering leiden, doch een boerenbedrijf mag voor een behoorlijk bestaan niet le klein zijn. Dat het vraagstuk door een pachtwet niet is op te lossen, wordt tamelijk alge meen gevoeld, wel kan er verbetering door tot stand komen, hetgeen door spr. werd aangetoond met aan halingen uit verslagen van vergaderingen door land bouworganisaties en ingestelde commissies gel^uden Uit de memorie van antwoord, de ontwerpen be treffende, blijkt ten duidelijkste, dat ook de betrok ken ministers van oordeel zijn, dat er misstanden bestaan, doch dat deze niet zijn weg te nemen; slechts ten deele kunnen ze worden opgeheven, doch er dient niet te sterk ingegrepen te worden in de rechten der praktijk. V'ervolgens stelde spr. zich voor alleen de prakti sche hoofdzaken der ingediende ontwerpen te be spreken en wel: vergoeding voor aangebrachte ver beteringen door den pachter, het remissierecht en het continuatierecht. In de pachtvoorwaarden der domeingronden zijn deze reeds opgenomen, zooals uit een door spr. voorgelezen contract bleek; de Re geering brengt genoemde hoofdzaken der ontwer pen reeds in toepassing. De ontwerp-bepalingen, het continuatie-recht (het recht van huurverlenging toe te kennen aan 'den pachter), betreffende, werden voorgelezen en aan een nadere beschouwing onder worpen. Vervolgens werden ook besproken de be palingen betreffende vergoeding voor aangebrachte verbeteringen door den pachter. Naar spr.'s oordeel zou dit echter wel eens af kunnen stuiten op even tueel noodzakelijk gebleken procesvoering, wat in den regel hooge kosten met zich brengt. Het remissie recht bestaat wel hier en daar bij onderlinge over eenkomst, doch dit is niet wettelijk geregeld; het wetsontwerp nu wil een deel van het bedrijfsrisico doen dragon door den verpachter, doch het spreekt van een aanzienlijk te kort van opbrengst, wat ta melijk rekbaar is. Na de bespreking dezer hoofdbepalingcn, stond spr. nog even stil bij de andere bepalingen, welke echter van minder gewicht zijn. Mede werd nog stilgestaan bij het ontwerp de Pachtcommissies betreffende. In sommige streken des lands zijn reeds pachtcommis sies ingosteld door organisaties, doch het wetsont werp stelt voor ze een wettelijk bestaan te geven; de leden dezer pachtcommissies zullen evenwel geen ambtenaren zijn en worden benoemd door de orga nisaties. Tenslotte werd door spr. de vraag gesteld: Is het gewenscht, dat deze ontwerpen wet worden? Er wordt op gewezen, dat op deze vraag nog geen krach tig „ja" is vernomen. In het kort werden door spr. de verschillende meeningen gegeven van een aan tal vooraanstaande personen uit landbouwkringen. Vrij algemeen is wel de overtuiging, dat de toestand voor den pachter thans onhoudbaar geacht moet worden, zoodat het zóó niet kan blijven. Vrij alge meen echter is het oordeel, dat de ontwerpen geen voldoende oplossing brengen, doch slechts beschouwd maeten worden als 'n eersten stap in goede richting en als zoodanig aanvaard is. Gehoopt wordt, dat bij de behandeling der ontwerpen eenige verbetering aangebracht zal worden. Spr. hoopt, dat hij met het gesprokene de aanwe zigen een helderder inzicht in het pachtvraagstuk heeft bijgebracht en dat er inderdaad iets tot stand zal mogen komen in het belang van den boe renstand, om te eindigen met De Genestet aan te halen: Werken en Denken en Leeren is Leven, enz. Na een woord van dank gericht te hebben aan den Spr. voor diens onderhoudende rede, geeft de voorzit ter gelegenheid tot het stellen van vragen of het ma ken van opmerkingen. Dat de spr. met volle aan dacht was gevolgd, bleek uit de aangename en ge animeerde gedachtenwisseling, welke hierop nog volg de. Daarna kwamen de andere punten der agenda in be handeling. De notulen werden gelezen en goedgekeurd, het meerendeel der ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. De verordening der gemeente met betrekking tot het verbod van de teelt van een viertal aardappel soorten, gaf aanleiding tot discussie, waaruit bleek, dat men dit besluit wel wat voorbarig achtte, het kwam de vergadering gewenscht voor, dat eerst het oordeel eens was gevraagd der tuinbouw-organisaties. Naar aanleiding der lijst van sprekers voor dezen winter door het hoofdbestuur ingezonden, werd geoor deeld maar geen spreker uit te noodigen, gezien de zeer geringe belangstelling van belanghebbenden. Dc circulaire, ingezonden door de Friessche Export slachterij, gaf na eenige discussie aanleiding tot het besluit zich in de volgende vergadering door den ver tegenwoordiger, den heer Zwart, te doen voorlichten omtrent het idéé om bij den afzet van vee te komen van boer tot boer. Besloten werd geen deel te nemen aan de excursie door het Hoofdbestuur georganiseerd met betrekking tot de erwtensorteering en bietenbladen-drogerij te Halfweg. Naar de buitengewone algemeene vergadering der Maatschappij, te houden 27 dezer te Amsterdam, zul len twee leden worden afgevaardigd. Hiervoor wer den aangewezen de heeren M. Spaan en P. Blauw. Besloten werd tot het verstrekken van vrij mandaat. Voor het nazien der rekening van den penning meester werden aangewezen de heeren A. Corbaat en P. Beers Pz. Hierna ging de voorzitter tot sluiting over, waar bij nogmaals een woord van dank werd gericht tot den spreker van dezen avond en aan de aanwezigen voor opkomst en medewerking. Nu door de commissie voor het op 9 en 12 Mei j.1. ge houden concours van den Bond van Harmonie- en Fan faregezelschappen in Westfriesland, bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Wlnkel's Harmonie, het resul taat van het concours is bekend gemaakt, blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 4894.90, de uitgaven f 4995.23, zoodat het concours een tekort oplevert van f 100.33. Bij de op Woensdag 20 November gehouden stemming is herbeneomd tot molenmeester van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp, de heer C. Koomen Jzn, en tot hoofdingeland van het Heemraadschap der Strijkmolens in de Niedorper Kogge de heer J. Nobel. Belden wonende te Winkel. DE DADERS ONVINDBAAR. Naar een V.D.-bericht uit Maagdenburg meldt, Is er Dinsdag weer een aanslag beproefd op de spoorlijn, dit keer nabij Gross Gleidingen. Er waren drie groote steencn uit een nabijgelegen trap bij een overweg uitgegraven en op de rails gelegd. Ze werden echter door de locomotief van een passeeren- den trein verbrijzeld. De spoorwegpolitie was spoedig met een paar speurhonden ter plaatse; bet onderzo^ heeft echter geen resultaat opgeleverd. De sectie van do rijksspoorwegmaatschappij te Maag. denburg heeft 2000 M. uitgeloofd voor het vinden vaa de daders. EEN CONTROLEUR UIT EEN TREIN GEGOOID. Uj Nemzedek verneemt uit Kolozsvar de volgende g®. schiedenls. In een sneltrein van Szatmar in Zevenbergen naar Nagyvarad zag de controleur Ilie Vintila een zat kenroller in een coupé de portemonnaie uit den zak vaj een slapenden reiziger halen. Hij wierp zich op' den diej en riep tegelijkertijd om hulp, doch op hetzelfde oogen. blik snelden twee medeplichtigen van den dief toe, pat ten den controleur en wierpen hem uit den trein. De in. tusschen toegesnelde conducteur, die getuige was vaj dit verschrikkelijke tooneel, trok aan de noodrem, d® trein stopte en men vond den armen controleur bewu» teloos met gebroken ledematen in een bloedplas liggend, Men bracht hem naar het hospitaal van Nagyvarad, waar hij echter op de operatietafel overleed. Van d® misdadigers ontbreekt elk spoor, aangezien zij in de al gemeene verwarring in den donkeren nacht zijn verdwe nen. SLACHTOFFER DOOR HET VOLK UIT fE GEVANGENIS GEHAALD. Uit Estland, in den staat Texas, komt de tijding dat daar een misdadiger is gelyncht op de gebruikelijk* manier: de man werd door een verbolgen menigte uit de gevangenis gehaald en aan een telegraafpaal opge hangen. Het slachtoffer, de misdadiger Marshall Rat* cliffe, was in de Ver. Staten een bekende figuur. Zift specialiteit was het plegen van Inbraken, hij sloop dan tegen Kerstmis, in de vermomming van den Kersi man, de Amerikanen noemen hem „Santa Claus' woningen binnen om zijn slag te slaan. Rateliffe had in December 1927 in zijn vermomming een bank geplunderd en was ter dood veroordeeld Maar de uitvoering van het vonnis liet op zich wachten Toen waagde de man een poging om uit de gevangenl te ontsnappen. Daarbij wondde hij een inspecteur vaj politie levensgevaarlijk. Zooals gezegd, haalde een woedende menigte d< man uit zijn cel om hem op te knoopen. Ongeveer man waren bij het geval betrokken. De lynchpart droeg een uitermate gruwelijk karakter. Bij de eersl poging brak het touw. Rateliffe moest toen een kwal ties wachten op het nieuwe touw dat inmiddels gehi werd. Dit bleek sterker en de lynchpartij nam vooi gang of er niets gebeurd was. LICHT GEWOND DOOR ZES CHINEEZEN. Uit Brussel wordt gemeld: De Chineesche gezant is gisterochtend in het lega tiegebouw door zes Chineezen aangevallen, die in vrijheidstelling eischten van hun landgenoot, di eenige dagen geleden een aanslag op de Chineesch legatie pleegde en werd gearresteerd. De gezant antwoordde op hun verzoek, dat dit eei zaak was, die tot de competentie der Belgische ju stitie behoorde. De aanvallers brachten den gezant lichte verwon dingen toe. Zij zijn gearresteerd. OVERSTROOMINGEN IN WALES. De hevige regens van den laatsten tijd hebben Wales op talrijke plaatsen overstroomingen veroorzaakt Door een dijkbreuk in Glamorpanshire zijn talrijki landerijen onder water gezet Talrijke huizen in dorpen in de omgeving moesten worden ontruimd. D Avon en Llwyd zijn buiten de oevers getreden, terwij tusschen Cardiff en Newport een dijk van de Ebbw bezweken. In vele dorpen staan de straten blank moest het verkeer worden gestaakt. Ook het spoorweg verkeer is op sommige punten onderbroken. De schad in 't overstroomde gebied is belangrijk. Gedurende de overstroomingen hebben versoheide menschen blijk gegeven van heldenmoed. Een der droe vigsite gebeurtenissen is wel de dood van een man, d! In den ziedenden stroom omkwam bij een poging om eei hondje te redden, waarvan hij dacht dat het een bab was. LIED V A N DEN D .41 NIEUW EN ANTIEK. O, neen, de grootste nieuwigheid Blijkt zelfs nog list en logen. Wij worden daarmee meestentijds Zeer schandelijk bedrogen. En wordt er iets gepropageerd En als modern geprezen, Dan blijkt het naar men constateert, Vijf eeuwen uit te wezen. Wij koopen oude vazen op, En mooi antieke pullen, Maar meestal koopen wij een strop Aan al die oude spullen. Wij gooien onze ruiten in, Werkenncn niet die zaken Dat wij zcoiets naar onzen zin Zoo maar niet kunnen maken. Wat oud is en van ouderdom Dreigt uit elkaar te vallen, Daar vechten wij het hardste om Want dat behaagt ons allen. 9 Dat krijgt in huis een mooie plaats, Al zit het vol met scheuren En hij heeft dan het meeste praats Die 't best er mee kan geuren. Al heeft haast niemand ook verstand Van al die oude dingen, Ket geeft cachet, het spreekt van stand De lof daarvan te zingen. En zelfs spiksplinternieuw antiek Wil men wel binnenhalen. Al kan 't antiekbelast publiek Het nimmer ook betalen. Ten slotte, en dit is niet boud Gesproken en geschreven, Het oud' is nieuw, het nieuw' is oud In 't schoonheid minnend leven. Ruimt op, de oude rommel, die Expres voor u gemaakt wordt. Steunt onze eigen Industrie, Die daarvoor zelfs verzaakt wordt TROUBADOUR

Schager Courant | 1929 | | pagina 12