iimtiiiit- Lnitiiillil Alltitll IlitlIS- RONDOM DE GROENE TAFEL. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. is Donderdag 21 November 1929. SCHAGËR 72ste Jaargang No. 8567 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent ADVF.RTRN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEER BLADEN. Het is met weerzin dat wij al reeds een paar maal bet papier van ons hebben afgeschoven, waarop wij hot raadsoverzicht wilden neerpennen. De vertooning die onze Raad Maandagavond heeft gegeven is zóó misselijk, dat wij ons zelf gaarne ontslagen zagen van den plicht om over die vergadering wat te schrij ven. Het is een feit, dat men in onze raadzaal meer en meer van kwaad tot erger vervalt en het verderf in dat college steeds dieper invreet. Verbetering helaas is niet te verwachten en zoo lang in onze gemeente niet de „sterke man" aan het hoofd komt, die door zijn persoonlijk overwicht orde en regel brengt in dezen chaos, zullen wij bur gers nog heel wat fraais rondom ouzo regeerings- tafel kunnen verwachten. De herrie ontstond voornamelijk tusschen wethou der Schoorl en het raadslid Gorter en vond zijn oor- ïaak hierin, dat de laatste een paar maal tever geefs om grond van het Heerenbosch was geweest. Telkens weer had do wethouder zijn eigen klanten den voorrang weten te geven, ondanks dat de heer Gorter zich telkens bij den administrateur van het grondbedrijf had vervoegd, het o.i. eenige en juiste adres. De eigenmachtigheid des heeren Schoorl is van alles de eigenlijke oorzaak, maar dat ontheft den heer Gorter toch niet van het zeer verkeerde in zijn handelen, dat hij een handeltje er van heeft gemaakt, dat hem een voordeeltje heeft gebracht van f500.een voordeeltje dat tenslotte de gemeen te heeft moeten betalen. Want toen de heer Gorter, gewapend met de beide grondaanvragen (van den heer De Moor en hemzelf, hem door den burgemeester ter hand gesteld), naar den heer De Moor zich begaf en met dezen tot over eenstemming kwam door een schadevergoeding van i 500.heeft dat met of zonder zijn instemming het gevolg gehad, dat de heer De Moor niet f6.maar U5.50 voor zijn 1000 M2. grond wilde geven. I Het was dus de gemeente (grondbedrijf) die hier het gelag betaalde. Dit had de heer Gorter als raadslid nooit mogen gedoogen en dat is de heel leelijke kant van zijn optreden in deze. Evenmin hadden B. en W. tot deze manipulatie hun medewerking mogen verleenen. Hier had plicht en fat soen geëischt, dat de f 6.grondprijs waren gehand haafd gebleven, desnoods met opoffering van de komst van het bedrijf des hecren De Moor in onze gemeente. Aan zulk gescharrel hadden B. en W. hun goedkeu ring op deze wijze niet mogen hechten en klinkt, ge zien in dat licht, de verontwaardiging des heeren Schoorl wel wat al te onecht. Wat uit deze heele onverkwikkelijke geschiedenis Is gebleken, is wel dit, dat het hoog noodig tijd wordt dat regel en orde gesteld wordt in de uitgifte van de Heerenboschgronden en dat wethouder Schoorl niet langer als commis-voyagcur fungeert in deze. Zijn ijver moge in sommiger oog, de heer De Vries maakte zich daartoe als tolk, te prijzen zijn, wij ach ten dien ijver zeer misplaatst en deze zal aanleiding geven tot allerlei onverkwikkelijkheden. Al dat ge scharrel is uit den booze en de bedoelingen die hier bij voorzitter, lijken ons niet altijd even zuiver. Men heeft van die menschen, wier ijdelheid en zelf ingenomenheid hen drijft tot 't streven naar groote dingen. Men fungeert graag als de groote man en wij gelooven dat onze wethouder Schoorl in zichzelf ziet de profeet die ons naar het beloofde land zal brengen. Dwars door de Roode Zee (het Heerenbosch) naar het be loofde land (een kloppend en voor de gemeente voor- deelig grondbedrijf). Deze profeet heeft echter ons vertrouwen niet en wij gelooven dat velen met ons hem niet graag zullen volgen. Wel hebben wij in de laatste raadsvergadering den wethouder zichzelf in de hoogte hooren steken, de pluim dien hij zichzelf op den hoed stak, was kleur rijk en fraai maar het wil ons zoo voorkomen dat het oogenblik nog niet is gekomen om in een hoera- stemming te zijn. Wij zijn met ons Heerenbosch nog maar pas aan het begin. En al zijn wij altijd geweest vóór aan koop Heerenbosch, hebben wij onszelf toch nooit ont veinsd, dat een voorzichtig beheer in deze toch den aangewezen weg was. Er is voor f30.000 aan grond verkocht, zegt de Wethouder. Welnu, dat cijfer is wel wat geflatteerd, maar wat is dat bedrag in vergelijking met de dui zenden en nog eens duizenden die met het verder exploiteeren en vervolmaken van deze wijk onzer ge meente gemoeid zijn? Straten van f20.000 en f34.000 plus f 60.000 grondverkoop. Het maken van behoor lijke uitwegen aan Laan, Slotplein en in de toe komst aan de Loet of elders, zullen nog reuzen-be dragen eischen. Het gaat aardig op ons Heerenbosch en de vesti- I fin? van Waterleidingen firma De Moor is prachtig, 1 baarwat wij voor het Heerenbosch willen: een tom van bewoners uit andere gemeenten, een vesti- Png van die menschen in onze gemeentedat i* tot dusverre nog niet bereikt. Het zijn enkele Schagers die daar in de toekomst bun huisje zullen bouwen of reeds hebben gebouwd; t is toe te juichenmaar dat verhoogt niet de draagkracht onzer gemeente, dat brengt niet die voor uitgang der plaats, die allen voor oogen moet staan. Maar dat gaat in een kleine gemeente als Schagen uiet zoo hard zal men zeggen. Juist, accoord,maar waarom dan het bouw- rijp-maken van het Heerenbosch zoo grootscheepsch aangepakt! Bewijst de praktijk nu al reeds niet dat alleen het bouwrijp-maken van den hoofdweg voldoende was ge weest, en dat de tegenwoordige ITeerenboschstraat op bet tweede plan had behooren te staan?. Waar bouwt men? Waterleidingbedrijf, De Moor, Gorter, Anneveldt, Kweldam, Rezelman, Hopman, Barneveld, Wed. Zwaag, al die aanvragen zijn voor den hoofdwegeen heel enkele aan de Hceren- boschstraat. En ook die hadden gevoegelijk elders ge plaatst kunnen worden. Wat eenvoudiger aangepakt, wat minder groot en overdreven opgezet, had de exploitatie veel goedkoo- per gemaakt en de risico zeer zeker kleiner. Aan alles is het te bemerken, tenminste voor hen die zien willen, dat het met ons grondbedrijf een ge scharrel is zonder eind. Men berekent bij B. en W. den grondprijs maar vol gens een eenvoudig rekensommetje op f5.73. Hooger mocht men niet komen, anders zijn de gronden met eenig voordeel niet van de hand te doen. En zelfs de verkoopen van eenige beteekenis zijn al beneden dien gefingeerden inkoopprijs. B. en W. hebben bij hun berekening maar den al- gemeenen inkoopsprijs genomen, ook al betrof het t beste en mooiste, dus ook het duurste deel van liet Heerenbosch. Maar op deze wijze kwam men er nog niet en daar om maar heel royaal een deel der onkosten van bestrating en plantsoen afgewenteld van het grond bedrijf op de gemeente. Men redeneerde in B. en W. aldus: 8 M. breedte is voor een gewonen weg vol doende. Deze wordt een verkeersweg van 12 M., dus de gemeente moet het meerdere betalen. Zuiver lijkt ons die redeneering niet heel erg, maar laten wij ze maar eens accepteeren, n.1. zóó, dat de gemeente het hare aan dien verkeersweg moet bij dragen. Is het dan al niet meer dan genoeg, dat duizenden moeten worden betaald voor demping of overbrug ging Laan, onteigening huis Wed. Hoogland, onteige ning gedeeltelijk grond Berkhouwer? Al die maatre gelen, al die uitgaven zijn noodig om tot dien goe den verkeersweg te komen en o.i. doet de gemeente daarbij meer dan geëischt kan worden. Ook een deel van deze bedragen zijn gevoegelijk op het grondbe drijf te leggen. Maar dan zou de berekening heele- maal falicant loopen. En doet de gemeente niet nog veel meer, door aanstonds in beheer en onderhoud te krijgen de ver van soliede ondernomen bestrating van het grondbedrijf? Alles wordt er op gezet om de stichting dezer straten zoo goedkoop mogelijk te doen zijn, maar de gevolgen van dit verkeerde beheer komen aanstonds op de gemeentekas te drukken. De revenuën(?) van de slechte steenen, niet voldoen de ondernomen wijze van bestraten, dat alles komt aanstonds voor rekening der gemeentekas. Ons dunkt dat het grondbedrijf al meer dan voldoende wordt ontlast en alles voor elkaar gesjacherd wordt, om het grondbedrijf maar zoogenaamd rendabel te kunnen noemen. En toch is het wel zaak dat de heeren op ons raadhuis eens wat minder nonchalant over geldzaken denken. De demping van de Laan, of overbrugging, onteigening huis Hoogland brengt ons een idealeu verkeersweg, zeer zeker. Deze verbetering zal er in de toekomst moeten komen, maarzou het nu zoo heel erg zijn als dat nog eens wat werd ver schoven? Wij hooren tegenwoordig in onze gemeente aller lei stemmen opgaan over het verkeer, overal ziet men verkeersobstakels. Maar is dat nu wel zoo erg als beweerd wordt? Zeker, verbetering is steeds ge- wenscht, maarniet alles wat gewenscht is, is te bereiken. Wij hebben gehoord van onzen burgemeester dat de begrooting zeer krap staat. Dat klink uit dien mond, die nog kort geleden een pluimpje vroeg voor B. en W., omdat de finantiën zoo prachtig sloten, wel vreemd, maar toch is waar dat het er met onze fi nantiën niet zoo best voorstaat. Een begrooting opmaken waarbij de uitgaven worden gedrukt en de ontvangsten worden opge dreven om maar niet te komen tot belastingverhoo- ging, moet zich wreken. Niet de sluitende begrooting, maar de sluitende rekening geeft den doorslag. En als het er nu dan reeds zoo weinig rooskleurig voor staat, hoe moet het dan aanstonds in de toekomst? De naaste toekomst brengt ons behalve wat dan blijkbaar in den Raad gewenscht wordt: demping of overbrugging Laansloot, onteigening huis Hoog land, zeker ook de uitgaven voor een nieuwe school met terrein voor lichamelijke oefening. En waar, zooals dezer dagen is gebleken, zoowel de kanaalaanleg als het komen van nieuwe primaire wegen rondom Schagen waarschijnlijk niet zoo heel lang meer zal uitblijven, spreekt het vanzelf, dat daarvoor ook groote uitgaven zullen worden geëischt Voor het kanaal f 5000, wellicht meer, per jaar, ge durende 40 jaar, plus de duizenden die het maken van een haven, handelskade, hoe primitief dan ook, van onze gemeentekas zullen vragen. De Loet, waar dit alles zal komen, is als toe- en uit- gangsweg absoluut ongeschikt en zal dus ook in dat opzicht een kapitaal noodig zijn om de oplossing daar te brengen. De provincie geeft ons primaire wegen, waaraan Hoep, Loet, Noord aansluiten en dan zal toch een ieder voelen, dat deze straten toch, al mag men zich dan desnoods tot het minimum bepalen, duizenden zullen kosten om ze te brengen in overeenstemming met de vereischte afmetingen. Als men deze toekomst nu eens voor oogen houdt, dan nog overweegt de kans, die eiken dag grooter wordt, dat Schagen aanstonds ook zal krijgen een bijzondere school op christelijken grondslag, dan zal het niet overbodig kunnen worden genoemd dat Schagens raad zuinig en met overleg zijn beheer zal voeren, willen de uitgaven ons niet verpletteren. Niet al te veel mag gespeculeerd worden op de waarschijnlijke verbetering, die de nieuwe finantieele regeling tusschen Rijk en Gemeenten ons zal bren gen. Men denke er om, den huid niet te verkoopen voor de beer geschoten is. Zeker, dit alles opent ons een perspectief van vooruitgang, van meerderen bloei, en wij zullen de laatston zijn om niet met alle kracht al dat nieuwe, al dat noodige te wenschen, maar men vergete niet dat de uitgaven daaraan verbonden er eerder zullen zijn dan de voordeelen die het ons in de ver dere toekomst zal brengen. Men zij hier paraat, maar vergete niet, vóór alles te rekenendat is een onmisbare en moeilijke kunst, die vele menschen nooit leeren, zelfs ook al noemen zo zichaccountant. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 19 Nov. Uitspraken zitting 12 Nov. betreffende de volgende Hoogerberoepszaken. Leerplichtwet Adr. H. Texel f 10 boete of 10 dagen. G. D., Wieringen, f 10 boete of 10 dagen, P. v. G. als voren: J. K. als vörcn f 10 boete of 10 dagen; E. K. als voren f 10 boete of 10 dagen; J. M. als voren, f 10 boete of 10 dagen., W, P. als voren f 10 boete of 10 dagen; Baldadigheid; C. P., Warmenhuizen, niet ontvankelijk verklaard. Jachtwet; P. P. V. Schagen, f 5 boete of 1 dag. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, J. F. v. d. P., Amsterdam. Geen straf opgelegd. J. F. v. d. P. als vo ren. Geen straf opgelegd. J. F. v. d. P. als voren f 200 boete of 100 dagen. Nieuwe zaken. WEE DEN WOLF. DIE IN EEN KWAAD GERUCHT STAAT. De Friesche polderknaap Jacob BI., thans te Helder vertoevend, heeft op 22-jarigen leeftijd als vechtersbaas een tamelijk gevestigde reputatie. Zoo raakte hij in den nacht van 19 op 20 Augustus te Kolhorn, alwaar hij destijds de Zuiderzee hielp leegschrobbgn, in het café van Jonker duchtig aan 't knokken met zijn collega. Hein Kroes, met het voor dezen heer ongunstig resul taat, dat hij weldra met een flinke gekorven arm naar den dokter moest worden gebracht ter reparatie. Vriend Jaap werd voor zijn radicale vechtkunst opgeknapt met 3 maanden liklogies, doch daar hij destijds niet ter zit ting aanwezig was, maakte hij gebruik van zijn recht om in verzet te komen. Thans behoorlijk ter plaatse, be weerde hij nu, niet zijn knipmes, doch een bierglasscherf als strijdmateriaal te hebben gebezigd. Voor den officier scheen echter dez© rectificatie geen verschil uit te maken, daar hij lettende op het crimineel verleden van den polderpeezer, beslist van meening was, dat Jaap geen dag of geen uur van de hem toegedachten boetetijd in mindering zou krijgen. EEN JONG MENSCH. DAT LEELIJK DE KLUTS KWIJT WAS. Een te Amsterdam thuisbehoorende 24-jarige isoleer- der, genaamd Hendrik B., was om een of andere re den de ouderlijke woning ontloopen en was te Bergen bij den caféhouder Bruin in dienst gekomen. Hij was gewillig en beleefd en voldeed dus heel goed in zijn be trekking, maar op 'n goeden dag in Augustus kreeg hij de inspiratio een aan Bruin toebehoorende geladen re volver weg te nemen en zich daarmee uit de voeten te maken. De snaak raakte nu aan het zwerven en nam te Bergen en te Schoorl een rijwiel weg, waarop hij in October, nog in 't bezit van de gestolen revolver, te Bergen door de politie werd aangehouden en gevanke lijk naar Alkmaar overgebracht. De jonge man stond thans terecht wegens bovengemelde diefstallen en werd door den president niet ten onrechte een raar heer ge noemd. Het was niet de eerste maal dat hij iets had uit gehaald, wat lang niet door den beugel kwam, doch dit was nog met den mantel der liefde bedekt. De officier gaf door het requireeren van 1 jaar gev. zijnerzijds blijk, dat deze rare heer niet meer op veel consideratie aanspraak kon maken. EEN PLATTELANDS-INBREKER IN ACTIE. Als een donderslag bij helderen hemel trof op 14 Oct. den eerzamen landbouwer Simon Stuifbergen te Castri- cum, de ontstellende ontdekking, dat zijn spaarduitjes, ten bedrage van niet minder dan 2000 pop in gereed geld,, zooals de notaris zegt, niet al te veilig geborgen in een kistje, staande op de efficiency-plank van zijn maf- klst, spoorloos waren verdwenen. Zijn zenuwachtig zoe ken had geen resultaat en den beroofden man stond niet anders te doen dan de politie met het treurige ge val in kennis te stellen. De veldwachters stelden on middellijk een minltieus onderzoek in en bleek het dat de vermoedelijke dief was binnengekomen door het kel derraampje. Al spoedig viel de verdenking op den bleek- neuzlgen 22-jarigen arbeider Gerardus T., 'n jongmensoh dat niet al te best stond aangeschreven en al eens meer op voor hem niet vloeiende wijze met den strafrechter ln connectie was geweest. Zijn gangen werden nagegaan tot er termen waren, hem onverwijld in te rekenen en te Purmerend werd de gabber, midden ln zijn aardsche genietingen „eingespert" en achter slot en grendel gede poneerd. Weldra bleek dat men het rechte mannetje te grazen hadeen bedrag van f 900.75, het nog niet geheei te versmaden overschot van Simon Stuifbergen's kapi taaltje, werd nog op hem bevonden, benevens eenige papieren en een portefeuille, eveneens eigendom van den bestolene. Het ontbrekende geld was verpierewaaid en nutteloos vermorst De heer Stuifbergen was zoo gelukkig, op de zitting toen de gaplustige Gerrit In 't openbaar rekenschap moest afleggen van zijn ongerechtigheden, het restant van zijn lieve geld, tegen afgifte van kwitantie, in ont vangst te mogen nemen. Zet het nu maar op de nuts- spaarbank, Simon, want wie weet, zijn er te Castricum of elders nog meer liefhebbers. Wat Gerard T. betreft, de officier meende dat deze onbetrouwbare knaap in aanmerking kwam voor 1 Jaar en 6 maanden gev. De goede mr. Prins deed zijn best om de harten der rechters te verteederen en stemming te maken voor een voorw. straf, die nu eensklaps zoo veel aandoenlijke liefde voor zijn ouden vader aan den dag legde. IMMERS DE BESTE LEERMEESTERES! Dit geldt ook voor Uv kof>je koffie. Duizenden onverschil ligen hekken aan onze uitnoo- diging tot proefneming weer gevolg gegeven en hekken, ge tuige kun schriftelijke bevesti ging, inmiddels ondervonden, dat koffie Hag inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. hfevr. J. L. de /C Amsterdam schrijft: Koffie Mag is en hlijft voor ons een uitkomst. Wij hekken nu geen onrustige en slapelooze nachten meer. De kwaliteit van Uw koffie is werkelijk onover trefbaar/ wij hadden nog nooit zoo'n fijn hakje koffie met zoo 'n heerlijk aroma gedronken. Ook hebben wij geconstateerd, dat Uw koffie zelfs in het ge bruik goedkooper is door de prima kwaliteit en een gerou tineerd zetten. NIET DE WAGEN VAN JAQQER NAUTH. MAAR VAN BOLDOOT. De arbeider en landbouwer Adrlaan B. te Heemskerk was op 23 April te Uitgeest door veldwachter Bornebroek gecalangeerd, omdat hij per aangespannen voertuig door die gemeente vervoerde een lading vloeibare koe mest, die een niet zeer aanlokkelijke geur verspreide en was geladen op een ongedekt en lekkende wagen. De heer B. was ter zake deze overtreding door den kan tonrechter veroordeeld tot 6 gulden boete, met welk vonnis hij zich blijkbaar niet kon vereenigen, daar hij thans in hooger beroep was gekomen. Helaas echter met bitter weinig succes daar de officier op formeel» gronden, die we als voor leeken tamelijk onbelangrijk, verder maar ook onbesproken zullen laten, wel vernie tiging van het vonnis, doch tevens opnieuw veroordee ling tot de opgelegde straf requireerd. Het was voor den appellant lood om oud ijzer. DAT DRAMA BELEEFT VELE OPVOERINGEN. Op 'n vlezen dag ln December '28 reed de chauffeur Simon E., besturende een uit Groot Mokum komende verhulsauto, met dit lompe voertuig te Alkmaar bij Truitjes borstbeeld, omdat hij links het zich aldaar be vindend vluchtheuveltje passeerde, den piepers-grossier K. Salomons, die per fiets rechts kwam aanrijden, van de sokken, met lichamelijke en materieele schade als r.cod- lottlg gevolg. Deze verkeersovertreding werd 'n paar maal voor het Kantongerecht behandeld en de ver dachte, die zich beriep op een onbekenden wielrijder, voor wien hij links had moeten uitwijken, ten slotte vrijgesproken. Van deze uitspraak kwam de koppige ambtenaar in hooger beroep.doch deze behandeling moest ook alweer worden verdaagd, aangezien een der opge roepen getuigen niet was verschenen. De vierde, en, zoo we hartelijk hopen, laatste opvoering, zal nu op 10 December worden gegeven, voorziet u dus tijdig van plaats. HET GING NIET OM DE KNIKKERS, MAAR OM T RECHT VAN 'T SPEL Te Oudkarspel had del andbouwer Nicolaas T. gewei gerd een hem toebehoorend perceel, dat binnen 40 meter van den wegas ln de Kroonstraat stond, aan te sluiten bij de waterleiding met gevolg, dat hij te Schagen tot f 3 boete of 3 dagen was veroordeeld. Nu was de v%r- oordeelde de meening toegedaan dat deze veroordeeling niet rechtmatig was, daar bedoelden weg particulier eigendom was en hij geen toestemming had verleend. Bovendien redneerde Klaas; ik ben gortsiejela 'n vrije burger en ik betaal mijn belasting, ik heb niets tegen de waterleiding, maar ik sta op mijn recht, dus zette hij stoutmoedig den draaimolen van het recht ln volle werking en ging hij in hooger beroep. Alstoen kreeg hij volop gelegenheid zijn grieven kenbaar te ma ken. doch of hem dat veel zal helpen, is nog niet uitgemaakt daar de officier, niet overtuigd van des appellants juist inzicht opnieuw veroordeeling tot f 3 boete of 3 dagen vorderde. JAN DIE SLOEG LIJSJE EN LUSJE DIE SLOEG JAN In den nacht van 18 op 19 Aug. scheen de smid Th. B. Vroollng het niet al te best te kunnen vinden met den arbeider Hendrik Aart O. van Noordscharwoude. toe.-i beiden zich bevonden in het café van Maarten Visser te Oudkarspel. Van kiften kwam het tot bakkelijen en als resultaat van dezen strijd stond Dinsdag Hendrik Aart, die natuurlijk weer de sigaar was, terecht als verdacht den heer Vroollng met een of ander niet nader omschreven hard voorwerp een zoodanigen tik op zijn kersepit gegeven, dat de smid tegen de vloer was gesmakt en zijn achterhoofd bloedend werd ver-

Schager Courant | 1929 | | pagina 1