SchagerCourant Kantongerecht te Schagen. Vierde Blad. POLDER WIERINGERWAARD. DE R00DE - VINGERAFDRUK. Zaterdag 23 November 1929 72ste Jaargang. No. 8568 Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofd ingelanden, op Woensdagmiddag, 2 uur, onder leiding yan den Dijkgraaf, den heer C. Haringhuizen. Allen aanwezig. Hoewel de vergadering ten 2 uur staat uitgeschre- I ven, wordt te ongeveer 3 uur aangevangen, omdat eerst een bezoek wordt gebracht aan het gemaal, om dereservebemaling te bezichtigen. Na opening worden de notulen door den secretaris, den heer D. Sleutel, voorgelezen en onveranderd onder dankzegging vastgesteld. Voorzitter zegt, da? de vergadering wat laat is aan gevangen in verband met de bezichtiging van de re- eervebemaling. Ik geloof wel, aldus de Dijkgraaf, dat de heeren een goeden indruk hebben gekregen. Den 1 den Novmber is Provinciale Waterstaat met den des kundige, den heer Prof. Thierrens, hier geweest en 'hebben een meeting gehouden over 't waterverzet, i /waarbij is gebleken, dat de inrichting voldoet aan de verwachting. Er werd 55 a 57 M3. water verzet per mi nuut, wat zal eischen ongeveer 0.0145 K.W.U. voor elke M3. water, dit is geweest met een opvoerhoogte van 2.30 2.45. Wanneer we dit vergelijken met den grooten motor, die bij een opvoerhoogte van 2.70 0.014 K.W.U. verbruikt, blijkt dat de groote motor voordeeliger werkt n.1. een verschil van 6 a 8 pet. Het voordeel van de tcleine pomp zal ontstaan bij lagen waterstand. Het (verschil is bijzonder klein in kosten. Deze reservebema ling zal kosten met aftrek der oude stoomketels enz., 3500. Dank zij de medewerking van het P.E.N., zullen we voor de stroomleverlng geen hoogere kosten hebben te betalen. De geheele aanleg heeft een gunstig verloop gehad, dank zij de welwillende medewerking van Prov. ^Waterstaat en de deskundige adviezen van Prof. Thier- Zens, alsmede aan de uitvoerders Gebr. Stork en Heemaf: ïk wil den wensch uitspreken, dat deze nieuwe Inrich ting in alle opzichten zal voldoeö. De heer C. Schenk wil wederkeerig dank zeggen aan t Dag. Bestuur voor zijn bemoeiingen inzake stroom- leveringscontract Dan zegt Dijkgraaf, dat het wegdek aan de Groote Buurt is opgeleverd. De kosten zijn totaal geworden f 12892.50. Oorspronkelijk was gerekend op 3730 M2. wegdek, doch er is gemaakt 4069 M2. Ook zijn de 2 bruggen aan den Barsingerweg klaar en de brug aan den Walingsweg is ook bijna gereed. Deze kosten zijn 6200. Verder zijn er twee duikers gelegd, die met inbegrip van arbeid ieder f 160 hebben gekost. Van de arbeidsinspectie is overwerkvergunriing ver- kregen tot 53 uur. Bij de gehouden kasverificatie werden boeken en bescheiden in volmaakte orde bevonden Dan deelt Voorzitter mede, dat de heer Nicolai geen vergunningheeftkunnen krijgen om langer dan 6 maanden de functie van opzichter te vervullen. Het IDag. Bestuur heeft dit betreurd, we hebben ervaren, dat de heer Nicolai een hoogst bekwaam opzichter was. 't Dag. Bestuur heeft gemeend nog geen vasten op zichter te benoemen, doch heeft nu den heer Moed in J lossen dienst genomen. De heer C. J. Blaauboer heeft er van opgekeken, w dat we van den zomer twee opzichters hadden. Wat dit mi zoo noodig? Spreker begrijpt dit niet. Voorzitter zegt dat het wel zeer wenschelijk ie ge weest. We hadden den heer Nicolai niet ten volle, van- I wege zijn andere werkzaamheden. n De heer Blaauboer merkt op dat we altijd één op- richter hebben gehad die ook meerdere werkzaamheden had. Ik begrijp niet, dat de heer Nicolai die vergunning tijdelijk heeft gehad. Wanneer wij toch iemand benoemen B moeten we over hem kunnen beschikken. Voorzitter zegt dat waar we hier zulke belangrijke werken hebben uitgevoerd, het niet met één man heb ben kunnen redden. j De heer Blaauboer herinnert aan een paar jaar ge beden, toen we met 't maken van de nieuwe bruggen tin de Buurt ook gered hebben met één opzichter. We Zijn er nooit in gemoeid. Waarom dit niet in een volle iVergadering te behandelen? Dijkgraaf zegt nog op een desbetreffende vraag, dat óe heer Moed f 30 salaris heeft en wil er straks nog wel het een en ander over zeggen. De heer Blaauboer meent, dat we met een kleinen FEUILLETON Uit het Uuilseh van MATTHIAS BLANK a HOOFDSTUK XX. Dokter Ernst Friesen zat In zijn werkkamer. Het was er doodstil; het eentonig tikken van de klok en het kraken van het papier als hij een blad omsloeg, was het («enige geluid dat hoorbaar was. (Q 156 PB&schüagen waren nu voorbij. IR Eenzaam had hij ze doorgebracht; eenzaam had hij «en uitstapje gemaakt, om die dagen maar niemand te Bloeten zien. Hij was die dagen haast menschenschuw in geweest en wat had hij er zich veel van voorgesteld! idden in zijn werk richtte hij zich op. Onwillekeurig ichtte hij en schoof de acten, waarmee hij bezig was, n zich af. Zijn oogen zochten de ramen, waardoor de irjaarszonneschïjn naar binnen viel. Zijn handen ;en op den rand van de schrijftafel; toen opende hij in lade en keek naar een klein pakje, waarin de kaar- in zaten die al verstuurd hadden moeten zijn. Ze waren nu overbodig geworden. Een harde trek twam op zijn gezicht. Moest hij haar veroordeelen? lij kon het niet Naast het pakje kaarten lag ook haar •rlef. Hij had hem zoo dikwijls overgelezen dat hij hem lit zijn hoofd kende, maar hij nam hem weer op en lu hem nog eens. „Mijn liefste. Ik weet hoeveel je van mij houdt en hoe graag je je «ffer wilt brengen: je ontslag te vragen. Wat ik je nu ISa zeggen komt niet voort uit twijfel aan je liefde of omdat ik mijzelf zwak voel. Neen, juist omdat ik weet ■jdat ik sterk ben, omdat ik weet dat liefde niet zelf zuchtig mag zijn, daarom heb ik mijn besluit genomen. I sprak van een offer, ik weet dat het lnderdaaa i««n groot offer voor je is, omdat je zooveel van j« Polder toch wel met één opzichter kunnen doen. Hef wordt nu veel duurder dan met Breed. Voorzitter: Er is minstens vier maal zoo veel werk We stellen ons op dit standpunt: we hebben hem be noemd als tijdelijk, ten le. omdat we meenen dat hij zich verder kan bekwamen en ten 2e. dat wanneer na een paar jaar 't werk minder wordt, we dan altijd verder kunnen zien. De heer Groneman vindt ook, dat het naar buiten een minder prettigen indruk heeft gemaakt, dat we hier 2 opzichters hadden. Het is nu voorbij, doch het was dan niet noodig geweest om de eerste te hand haven. Dijkgraaf zegt, dat 't Dag. Bestuur naar beste weten heeft gehandeld. Dan zegt Dijkgraaf, dat de wegwerker Rietvink on geschikt is geworden voor zijn werk en door hem ent slag is aangevraagd met ingang van 17 November. Rietvink heeft 28 jaar dienst gedaan, waarvan 23 jaar als stoker en heeft dat werk altijd gedaan op een wijze, waarvoor hem alle lof toekomt 't Dag. bestuur heeft eervol ontslag verleend en zijn pensioen is aange vraagd tegen 17 November. De beslissing van den Pensioenraad moet echter nog komen. Het Dag. Be stuur stelt voor tot zoolang 't salaris nog uit te beta len. Wanneer 't pensioen is vastgesteld, kunnen we dit verrekenen en nader overwegen of hem nog een toe lage zal worden toegekend. Allen voor. De functie van wegwerker is nu vacant, 't Dag. Be stuur wil nu geen vaste aanstellen, doch een los-vast werkman op arbeidscontract. Het loon naar bevind van zaken vast te stellen. De heer Groneman hoopt dat uitgekeken zal worden naar iemand, die zelfstandig kan werken. Dit is ook 't idéé van het Dag. Bestuur. Van de Kamer van Koophandel voor Holl. Noorder kwartier is een schrijven ontvangen, waarbij wordt gewezen op de belangrijkheid van het Kanalenplan, en om het rapport van de Commissie-Van Aalst nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Men is gaarne bereid een en ander nog eens mondeling toe te lichten. Dijkgraaf zegt, dat ons Bestuur f 200 heeft toege kend. Gevraagd werd f 400, 't Dag. Bestuur stelt voor om de heeren toestemming te verleenen om in een vol gende vergadering nadere inlichtingen te verschaffen. Dit wordt goedgevonden. Van de Vereeniging van Noord-Holl. Waterschappen werd een afschrift ontvangen van een brief welke door hen was verzonden aan Ged. Staten, waarin gevraagd werd, hoe de verdeeling was van de wegen- en rijwiel belasting. Ged. Staten hebben daarop geantwoord, dat de toepassing daarvan met veel moeilijkheden gepaard ging. Dijkgraaf deelt mede, dat deze zaak hun bekend was. Het komt hierop neer, dat bij 't verwerken van een groot bedrag, ineens de vergoeding wordt uitge keerd, berekend over meerdere jaren. Het Prov. Blad No. 99 meldt, dat onze wegen geplaatst zijn gebleven op de wegenlijst en waar de zaak zoo staat, meent 't Be stuur dat we gerust kunnen doorgaan en stellen daai- om voor de Groote-. en Kleine Buurt onder handen te nemen en een wegdek te geven als van Walingsweg tot trambrug. Dit zal worden ongeveer 11000 M2. wegdek. Wanneer deze wegen onder profiel worden gebracht, zullen de kosten bedragen rond f 34000. De overige we gen kunnen op de gewone dienstbedragen worden ge houden, waardoor deze post met f 1000 verhoogd zal moeten worden. We komen dan met een begrooting van f 35000. Voordat ik de discussie open, aldus voorzitter, wil ik eerst in comité nadere toelichtingen geven. De vergadering wordt geschorst en na een uur in comité te zijn geweest, weer heropend. De zaak is bepaald duidelijk toegelicht, want direct wordt tot stemming overgegaan en wordt 't voorstel alleen met Heemraad Blaauboer tegen, aangenomen. Mocht nog blijken, dat de weg in de Groote Buurt zich a.s. voorjaar niet goed heeft gehouden, komt het Dag. Bestuur nog weer op een en ander bij de Ingelanden terug.. Voorzitter hoopt, dat 't genomen besluit zal blijken goed te zijn geweest De bedoeling is het werk aan een aannemer uit te besteden. De heer Groneman vraagt er rekening mee te willen houden ,dat de arbeiders niet bij de boeren vandaan worden gehouden. Voorzitter denkt dat de aannemer wel met eigen volk zal komen. Ook de f 1000 voor extra werk op andere wegen wordt goedgevonden. Verder wil 't Dag. Bestuur schoeling- hout en palen aankoopen tot een bedrag van f 1600. De heer Blaauboer vraagt waar geschoeiingd moet worden. Dijkgraaf licht toe, dat voor verbreeding hier en daar een schoeiing noodig is. Goedgevonden. Punt 7 is een voorstel inzake verdere wegverbeterlng. Het Dag. Bestuur heeft gezien 't teeren op den Bar singerweg en Molenweg, en vindt nu wenschelijk om ook de andere wegen te teeren. Op den duur zal 't onderhoud veel voordeeliger zijn. De geheele lengte der wegen is 14100 Meter, er is geteerd 3100 Meter, zoodat er nog overblijft 11000 Meter lengte of ongeveer 3300U M2. Bij twee maal teeren de le keer 30 cent en de tweede keer 20 cent, wordt dit ongeveer 50 cent per M2., of voor 't geheel ongeveer f 16500. Wanneer het werk achter elkander wordt gedaan, hier en daar onder pofiel brengen, gelooft 't Dag. Bestuur, dat dit veel voordeeliger zal zijn, terwijl het onderhoud wordt be spaard, zoodat een crediet wordt gevraagd van f 15000. werk houdt; ik wil dat offer niet aannemen, ik wil je niet berooven van iets dat zooveel in je leven beteekent. Je zoudt het misschien na jaren wel vergeten, maar een andere werkkring zou je toch onbevredigd laten en daarmee zou de eerste schaduw op ons beider levens geluk vallen. Zooals de zaak nu staat beschouwt men mij als de zuster van een moordenaar. Voor jou zal dit geen bezwaar zijn, daarvan ben ik overtuigd, maar de menschen oordeelen nu eenmaal anders en ik zou het mezelf nooit vergeven als jij onder hun hard oor deel lijden moest. Zoolang Bobbie voor een moordenaar gehouden kan worden, zoolang kan ik er niet aan den ken met je te trouwen en moet onze verloving verbroken zijn. Vergeef het mij, maar het kan niet anders, ik zou het niet kunnen dragen als je er later berouw van had dat je met me getrouwd was. Juist omdat ik zooveel van je houd, neem ik dit besluit. Als ik den vloek van mijn broer kan afwenden, als hij bevrijd wordt van den smet die op hem kleeft, dan zal ik maar al te geluk kig zijn, ook omdat het ons weer tot elkaar zal bren gen. Jij gelooft niet aan hem, jij, als jurist, noemt ce bewijzen onweerlegbaar, maar al zal ik misschien niet veel kunnen doen, ik wil toch probeeren 't net uit elkaar te trekken, waarin hij gevangen zit. Ik wil probeeren hem te helpen. Gelukt het mij, dan zal ik het uit schreeuwen van vreugde als je weer bij mij terug wilt komen, maar voorloopig mag het niet zoo zijn. Ik heb daarom nog één verzoek aan je: maak het niet nog moeilijker voor me door te probeeren te veranderen wat niet te veranderen is. Dit moet een afscheid zijn, hoe zwaar het me ook valt. Maar zoolang ik de zuster van een moordenaar ben, moet het zoo blijven. Vergeef je ongelukkige Else. Mocht hij haar veroordeelen? vroeg hij zich opnieuw af, toen hij de brief weer in de lade legde. Hij dacht er aan hoe de kranten kort geleden nog vol gestaan hadden over de verdiensten van Bobbie von Matrei, den koenen ontdekkingsreiziger en hoe ze nu geen enkele verontschuldiging konden vinden voor wat ze zijn onbezonnen daad noemden: „een uiting van een verdorven karakter, niet-ontzlen egoïsme en bruten haat", zooals een van de bladen het had uitgedrukt. Else offerde haar geluk op om te voor komen dat hij later berouw van hun huwelijk zou hebben, omdat de menschen hem en haar zouden uit bannen om den misstap van haar broer. Hij kende haar sterken wil. Er bleef één vage moge Een langdurige discussie ontspon zich. We zullen deze niet in zijn geheel vermelden. Gesproken wordt van koolteer, verwarmde teer, geprepareerde teer, split, groffe en fijne grint, enz., enz. De heer R. Eakker meent dat we met 11000 M2. heelemaal niet klaar komen, gezien 't feit dat het dit jaar zoo lang heeft geduurd. Voorzitter zegt, dat 't dit jaar erg i3 tegengeloopen met verschillende zaken. De heer Groneman brengt 't systeem-Koegras weer ter sprake: De heer C. J. Blaauboer begrijpt 't Dag. Bestuur niet, dat ze nu juist den geheelen Polder onder handen wil nemen. Er zouden toch proeven worden genomen en daarna deze afgewerkte proeven ter tafel brengen. Dit is niet gebeurd. Spreker vindt 't gevaarlijk om den geheelen Polder aan te pakken. Zijn de heeren er van overtuigd, dat de lasten niet zullen verhoogen. Voorzitter licht toe. dat een leening van f 15000 in 10 jaar tijd f 1500 per jaar zal kosten. Ik zie in. dat we de leening voor 't teeren, bruggen en reservebema ling kunnen aflossen, zonder dat daarvoor verhooging van polderlasten, noodig zal zijn; we hebben veel minder onderhoud, wat ook nog uitvoerig wordt toegelicht De heer Blaauboer zou gaarne zekerheid omtrent de polderlasten hebben, we weten niet wat de toekomst ons brengt. Hij begrijpt niet dat nu 't Dag. bestuur persé alles in een jaar wil doen. De heer Gronfcman dringt er ook nog op aan. dat bij de Heide-Maatschappij zal worden geïnformeerd, of de boomen er geen nadeel van zullen ondervinden. Dit zal gebeuren. Verder zal rekening worden gehouden met de ver schillende wenken. Ten slotte wordt aan 't Dag. bestuur vrijheid van handelen gegeven. Mocht nog blijken, dat de weg in de Groote Buurt niet geheel goed zal vol doen, dan zal 't Dag. bestuur opnieuw weer bij de In gelanden hierop terug komen. Laatste punt is regeling geldleeningen. Ten le f 3500 voor reservebemaling. Het Dag. be stuur stelt voor 't loopend crediet bij de Boerenleen bank met dat bedrag te verhoogen, zonder verhooging jaarlijksche aflossing. Rente ongeveer 4% ten 2e. f 16000 voor wegverbetering dit jaar; ten 3e. f 41000 voor 't volgend jaar. In dit bedrag is dan inbegrepen het maken van 2 nieuwe bruggen of duikers bij de trambrug en Zuid-Zijper weg bij den Slikkerdijk. Dit totaal ad f 57000 zal een aflossing vor deren van tenminste f 4400 per jaar. Getracht zal wor den deze leening te plaatsen bij de Boerenleenbank. ten 4e. f 15000 voor 't teeren enz. van de niet op de provinciale wegenlijst voorkomende wegen, af te lossen jaarlijks f 1500, te beginnen in 1931. Dit kan gebeuren zonder lastenverhooging, omdat in 1930 de laatste af lossing plaats vindt van de" eening 1900 ad f 2000. Het bedrag van f 6200 voor de bruggen, dit jaar wil de heer P. J. Blaauboer geven tegen een rente van 4Vé 's aflossing f 500 's jaars. Verder wordt nog medegedeeld, dat dit jaar extra is uitgegeven f 4300 voor teeren en extra onderhoud. Dit kan worden gedekt van de ontvangen f 4700 uit het wegenfonds, omdat in 1927 de uitgaven uit de gewone middelen waren bestreden. Na eenlge discussie wor den deze regelingen allen goedgekeurd. Rondvraag. De heer R .Bakker vraagt inlichtingen over de stinksloot achter de Nleuwesluis. Voorzitter zegt nog altijd bezig te zijn met het Hoog heemraadschap en wil nu nog eens een onderhoud vra gen. Spreker heeft onlangs met den Ingenieur van Waterstaat en met den Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap de sloot bekeken. Ook deze heeren vonden den toestand niet goed. Het Hoogheemraadschap heeft nog bezwaar, zij meent dat die sloot is een vaarsloot, en wij staan er op dat deze wordt beschouwd als berm- sloot. In ieder geval zal getracht worden om tot over eenstemming te komen. Het gaat over een lengte van ongeveer 600 Meter. De heer K. Kater zegt dat ijzeren liggers op het brug dek aan 't eind van de Tweewegen los zijn. Dijkgraaf zal er onmiddellijk werk van maken. De heer Groneman wil nog even de kwestie Polder huis opnoemen, n.1. de verzakking, welke steeds door gaat. Spreker meent dat het groote kwaad voortkomt uit het vierkant en zou 't nu wenschelijk vinden dat 't Dag. bestuur dit onderzocht. Zal geschieden. De heer C. J. Blaauboer komt terug op de in de vorige vergadering door hem genoemde vrije Zaterdag middag. Die vrije Zaterdagmiddag is nooit in een volle vergadering besproken. Ik heb toen gezegd, dat ik in een volgende vergadering met een voorstel zou komen en wil dan nu ook voorstellen dezen vrijen middag weer uit te schakelen. We zijn er misschien aan toe, om volk aan te nemen en waarom die menschen dan ook niet op Zaterdagmiddag te laten werken! De boeren arbeiders werken dan toch ook. Uitvoerig wordt door Voorzitter toegelicht, dat het feitelijk gaat om één arbeider. Er worden evenveel uren gewerkt Voor den Polder is het niet onvoordee- liger. We zijn gebonden aan den arbeidsduur. De heer Blaauboer wil in ieder geval voorstellen, om de losse menschen op Zaterdagmiddag te laten werken. Spr. is bang dat er iets achter ziet; het is zoo vreemd dat er direct na dat er een nieuwe opzichter was, ook een vrije Zaterdagmiddag was. Dijkgraaf zegt, dat het absoluut buiten den opzichter omgaat. Hoewel de heer Blaauboer er heelemaal niet over tevreden is, zal hij er toch maar geen voorstel van maken, bevreesd als hij is, het toch niet te zullen winnen. Verder zegt de heer Blaauboer, dat de trambrug lang niet best is en aldaar diepe knippen zijn, Ook 't vaar water van Groote tot Kleine Buurt is niet in orde. Do schippers kunnen bijna niet varen. Dijkgraaf zegt onderzoek en verbetering toe. De heer P. Wonder vraagt grint voor de kluft bij zijn boerderij aan de Kreil. Wordt toegezegd. De heer C. Schenk zou gaarne zien, dat de boomen vanaf de Kreil langs zijn land eens heel krap werden gesnoeid, omdat hij zoo veel fijn hout in zijn zaad vindt, wat natuurlijk voor hem een schadepost beteekent. Ook met dezen wensch zal rekening worden gehoui'm waarna de vergadering onder dankzegging voor de prettige besprekingen wordt gesloten. Zitting van Donderdag 21 November. REEDS BETAALD. Nadat we eerst een paar zaakjes voor den kinder rechter hadden gehad, zetten we hedenmorgen in met een overtreding van de visscherijwet gepleegd door den 18-jarigen Jan de V.. te Warmenhuizen. Hier viel ech ter niet veel meer te berechten, want Jan had reeds een postwisseltje overgemaakt ten bedrage van f 6. mkar hij had er de machtiging vergeten bij te sturen, zoodat de griffier niet kon weten, aan wien hij dit St. Nicolaascadeautje had te danken. Inmiddels betalen we geen twee keer, dus kon Jan volstaan met vriendelijk afscheid te nemen van de hee ren rechters. BARBAARSCHE TOESTANDEN, DIE TOCH NIET ZOO BARBAARSCH BLEKEN. Op de vorige terechtzitting had de kantonrechter ge sproken van barbaarsche toestanden te Nieuwe Niedorp waar de politie de eenden van Willem v. d. St. had neer geschoten, omdat ze los zwommen, hetgeen de politie verordening daar niet toestaat. Door de bezadigde toelichting van den verbalisant, veldwachter Strijder, krijgt Zijne Edelachtbare nu ech ter een heel andere kijk op de zaak, en, voegt hij v. d. St. alles behalve vriendelijk toe, dat dat heel wat anders is dan de vorige keer, toen deze (v. d. St.) zoo'n beetje de verdrukte onschuld speelde. Nadat nog een praatje was gehouden over 's mans aardsche bezittingen, meende de ambtenaar van het O. M. dat er nu maar eens een eind aan moest komen, aan dat eenden houden op „andermans kosten", waarna hij tegen verdachte, zeker ook al met het oog op diens „rijkdommen", f 25 boete of 25 dagen hechtenis eischte De kantonrechter was nog zoo menschlievend, om hier f 15 of 15 dagen van te maken, wat niettemin nog een behoorlijk prijsje was. lijkheid over: als haar broer van iedere verdenking gezuiverd werd, dan zou zij vol verlangen op hem wachten. Maar dat was te dwaas om te veronderstellen en al wilde zij haar broer ook dolgraag helpen, ze zou toch niets bereiken; hy kende de bewyzen tegen Bobbie te goed. Een vergissing? Dat was menscheiykerwijs gesproken immers buitengesloten! Zuchtend schoof Ernst Friesen de lade weer dicht. Hy, met zyn kennis van strafzaken, kon er niet aan gelooven dat de bewijzen te weerleggen waren. Dat Else zooiets wilde probeeren, pleitte voor haar eeriyke zus terliefde, maar zou met een jammerlyke teleurstelling voor haar eindigen. HOOFDSTUK 22. Onrustig stond Doktor Friesen van zyn schrijftafel op, met de handen op den rug liep hy zyn bureau op en neer. Moest hij haar niet by haar pogingen steunen? Was het niet evengoed de roeping van een officier van justitie om bestraffing van een onschuldige te voor komen als om een schuldige aan te klagen? Maar daar stond tegenover dat hy alles toch goed overwogen had. en het bewysmaterlaal tegen Bobbie overstelpend was, Neen. hy zag geen enkel lichtpunt meer. Bijna werktuigelijk, door een opwelling gedreven, liep Dr. Friesen naar de kamer van zyn collega Perscheid om te vragen of er nog bijzonderheden aan het licht waren gekomen. Dr. Perscheid wees hem een stoel aan en be gon: Ik veronderstel, dat u eens komt vragen hoe het met de zaak-Langenbach of beter gezegd de zaak-Ma- trei staat? Daar zult u tenminste nog wel belang in stellen. Juist collega. Zooals ik gemerkt heb is de verloving niet publiek geworden; dat is ook maar beter. Houdt U my ten goede, maar daarover praat ik liever niet, antwoordde Friesen. Neemt u my niet kwalijk als ik indescreet ben ge weest; ik zal er verder over zwijgen, waarmee kan lit u van dienst zijn? Is er nog iets naders bekend geworden in de zaak? Dr. Friesen was op den hem aangeboden stoel gaan zitten. Zijn slanke handen hielden de leuning omklemd; zyn mondhoeken trokken zenuwachtig samen. Een heeleboel! We hebben nu ook onze aandacht gewyd aan het wapen waarmee de moord gepleegd moet OP HET KANTJE AF. Veldwachter Hoeksum komt in de zaak tegen Maartje B., strijkster te Anna Paulowna, ook al een voortzetting van de vorige keer, hedenmorgen even vertellen, det hij er byna het leven by had ingeschoten op den dag van den 20sten Juli j.1. toen genoemde juffrouw B. met haar citroentje den Zuidermolenvaartsweg wilde in draaien, zulks terwijl Hoeksum met nog twee anderen Juist dien weg wilde passeeren. Het was op het kmtje af. dus is het begrypelijk, dat juffrouw B. een strafver volging opliep, nadat de veldwachter een gezellig uurtje met haar had gebabbeld, om haar de eerste beginselen van het verkeer op den weg by te brengen. De ambtenaar van het O. M. vond het nogal een ernstig feit en eischte f 25 of 25 dagen, maar gehoord de overigens sympathieke houding van verdachte in deze, maakt de kantonrechter er f 15 of 15 dagen var.. HOE GRAAG OOK Nogmaals een voortzetting, nu tegen den heer K. Sn. te Schagen, wegens overtreding van de IJkwet: Inhouds maten zonder het vereischte ijk-merk. Veldwachter Flapper had het een en ander geconstateerd, maar hij neemt aan dat Sn. hier heelemaal te goeder trouw ge handeld heeft. Deze was namelijk in dc heilige veron derstelling, dat de bewuste maten geykt waren. Ze wa ren in ieder geval naar den ijker toe geweest. Dit doet lntusschen aan het feit niets af. Dan had Sn. het marr moeten nakyken, vond de ambtenaar en hy eischte 4 keer f 2 of 4 keer 2 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van de in beslag genomen maten. Dit laat ste was nog het ergste. Ze waren zoo mooi en zoo glad als een aal, en zeker wel f 25 waard. Hoe graag ook... hieraan kon de kantonrechter niet voldoen; wel maakte hy van de straf 4 keer 50 cent of 4 keer 1 dag. Inmiddels kan Sn. by den ontvanger probeeren om zyn maten voor een zacht prijsje terug te koopen. zyn. Het gerechteiyk-medisch onderzoek vond in de schedelholte het projectiel: een kogel afkomstig uil een zoogenaamde legerrevolver. Meneer von Matrei had er twee, van zün ontdekkingsreizen: ze hingen allebei schoongemaakt in zijn werkkamer: een van deze twee wapens is vermoedeïyk gebruikt. Maar een afdoend bewys voor dat vermoeden hebt U niet? Neen, want Meneer von Matrei heeft voldoende tyd gehad om het wapen schoon te maken. Of hy wilde of niet moest Ernst Friesen er aan den ken dat Bobbie op dien noodlottigen middag de deur van zUn kamer afgesloten had. In ieder geval paste de kogel in beide wapens, ver volgde Dr. Perscheid. Maar ook in iedere andere legerrevolver. Dat is zoo. Maar er zijn ook een paar getuigen gevonden die op dien middag meneer von Matrei tegen drie uur in hoogst opgewonden toestand door de Grosse Strasse hebben zien loopen; zonder dat hy de kennissen die hij tegenkwam, zag of groette. Dat dit zoo was, wist Friesen uit eigen ervaring, maar hy zweeg. Doctor Perscheid vervolgde: Microscopisch is vastgesteld dat de bloedsporen op de schrijftafel van menscheiyk bloed afkomstig waren en een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat dat bloed indentlek was met dat uit de schedelwond van den vermoorde. Dit gevoegd bij de bewyzen die we hebben dat de vingerafdruk van meneer von Matrei af komstig is, doet het onomstooteiyk vaststaan dat hij de dader is. Gelooft U dat de verdediging eenige kans heeft? Buitengesloten, collega. Ik wil U wel verklaren dat ik met dit overstelpende bewysmaterlaal ter beschikking het onderzoek gesloten heb. De zaak komt zoo gauw mogelijk op de openbare terechtstelling. Dus zoover ls het al? Maar collega, het is toch een eenvoudige zaak; ik wilde dat wij altyd zulke ongecompliceerde zaakjes had den! Toen Doctor Friesen in zyn eigen Bureau terug kwam, liep hij naar het venster en staarde naar bulten. Het vooronderzoek gesloten! Over een dag of veertien zou de zaak waarschynlyk al dienen. Doctor Friesen wist wat dc jury zou doen, als deze van de overtuigende fotografische opnamen zou kennisnemen, van de uit komsten van het chemisch en microscopisch bloedon-

Schager Courant | 1929 | | pagina 13