HET SCHAAKSPEL Het drama te Zunderl Opsporing van een gevaarlijken misdadiger Bui ii. m IJ FEUILLETON. J VERTELLINGEN. w-hbt 4 Au al Brabantsche brieven. Beslissing van de Haagsche rechtbank. DE VORDERING DER WEDUWE ONTZEGD. Do Haagsche rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in do bekende civiele procedure, waartoe het drama te Zundert in den nacht van 10 op 11 Januari 1927, waarbij de caféhouder v. M. in zijn café aldaar door twee marechaussees ls doorgeschoten, heeft geleid Zooala men zich zal herinneren had n.1. de weduwe van genoemden caféhouder den staat en de beide ma rechaussees voor de Haagsche rechtbank doen dagvaar den en daarbij gevorderd een schadevergoeding van f 30.000 voor zich zelf en van f 20.000 voor haar beide kinderen. Overeenkomstig de conclusie van den Officier van Ju stitie heeft de rechtbank thans die vordering aan de cischeres ontzegd. OP STAP MET EEN HANDKOFFER MET SPRINGSTOFFEN. In het „Algemeen Politieblad" verzoekt de commissa ris van Rijkspolitie, verbonden aan de Nederlandsche Centrale in zake internationale misdadigers aan het ge rechtshof te Amsterdam, namens de gendarme te Luxem burg, te worden bekend gemaakt met gedragingen en tegenwoordige verblijfplaats van zekeren Santin Albino Paulo. arbeider, geb. 7 Oct. 1892 te Ospitale di Cadore (Italië) Hij heeft gewoond te Differdingen (Luxemburg) cn Athus (België) en op 30 Oct. 1929 zou hij van Lyon Jiaar Luxemburg vertrokken zijn met medeneming van een handkoffer, inhoudende ontplofbare stoffen. Einde SepL 1929 heeft hij Athus verlaten en beweerde, van plan te zijn, zich in Nederland of te Antwerpen te ves tigen. De inhoud van den koffer zou moeten dienen voor een aanslag op het Italiaansche gezantschap te Luxemburg. Als bijzonderheid wordt nog bericht, dat Santin met het linkeroog loenscht Ulvenhout, 17 November 1929. Menier, 't Is vandaag mee d'n Zon dag gin oogcnblikske dag gewiest. Als poepluiers zoo vaal, hongen de wolken laag over de landerijen en lieten gin scheutje zonnelicht deur schijnen. Kleine stipkes sneeuwwater sleurden deur de lochten en brochten 'n kouw mee die deur m'nen dikken bonkert priemde dat 'r rillingen over m'nen rug kropen as groote klefferlge palingen. Snotverdemallemosterdpot wa was 't guur. „Trui", zee ik, toen 'k binnenkwam, 'k zee. „Trui, lot ze daarbuiten maar betijen, me gooien 'nen gcèven kwak op 't vuur vandaag en blijven lekker binnen, prullemuts. Kob 'n bui as 'nen ouwen rentenier; 'k gaai pepkes roo- ken, kraantjes-lezen, koffie-lurken en bij 't vuur zitten. Ze kunnen me daarbuiten vandaag m'n klompen kus sen, wa gij?" „Mijn best", zee Trui. „ik doei er evenveul bij, want," en toen zette ze 'n gezicht of ze 'nen kwak zuur in slikte, en wreef over d'ren rug, „want keb 't 'n bietje to pakken," zee ze. Dieën rug doe me zoo zeer of ik vannacht op 'nen zak steenen geslapen eb, en as er da vandaag bij de werme plattebuis nie vaneiges uittrekt dan motte gij 'm vanavond veur me naar bed gaan, maar 's vrijven mee slaolie." Zooda, 'k, amico, strak na dit briefko inmekaar zit, aan 't rauschen mot, waant 't ls er schijnbaar nie „vaneiges" uitgegaan, daar ik ze nouw en dan heur zuchten as 'nen ouwen stoomtram, die teugen-wind-op mot. 'k Zal 'm dus olie motten geven strak. Nouw, onder ons gezeed en gezweegen, Trui klaag nie gaauw. A» 'k oew vertel, zoolaank as me getrouwd zijn. is er nog nooit 'non Dokter aan d'r lijf gewiest of hee 'n dubbeltje aan d'r kunnen verdienen. Ze hee-d-één ge neesmiddel en daar doe ze alles mee. alles! As ze vier dagen nie naar 't huslte gewiest is, of as ze twaalf keer op cén uur mot, in allebei de gevallen nim ze 'n hekstra bakske troost, waar ze dus mee „smeert" en mee „stopt" As de verkens 't best maken da's heur afdeeling zooas ge wit dan nim z'n bakske leut op d'n goeien gaank van zaken en as 't er eenen lee te kalegezichten, dan nim zo 'r eentje omda-d-et zoo broerd gaat. Trui is net 'nen échten Doktoor. Die genezen alles mee hasperientjes of nierooken en teugeswoorig mee geeuwhonger. Da gin min-of-mcer op-en-neer mee de mode. En Trui, die de mode zoo koud lot as 'nen ijs wafel. die mee 'n kaanten muts geboren is en mee 'n kaanten muts-op eenmaal d'n hemel zal binnenstappen, Trui heet 'r eigen altij aan 't een en 't zelfste g'ouwenj Trui werkt al d'r broerdigheid weg mee 'n bak koffie. 't Hee me daarom kollesaal verwonderd, da 'k strak nlo vrijven mot mee koffledrap, maar ollee, keb zei vers nogal 's gèèf In d'n olie gestaan, nouw !s 't Trui d'r beurt, 'k Zal ze vrijven mee slaajolie da ze naar gebak ken eigenheimers ruukt. dan zal 't mergen wel verhol pen zijn is l'hopen. Waant m'nen meester-knecht, m'nen bcdrijfschef kan 'k nie missen, amico. da wil 'k gerust weten. Zooda 'k 't dus op da punt al heel biezonder ge troffen eb mee m'nen koffiedokter. Maar genogt; keta nouw 'n heel velleke vol geschre ven over „dieën" rug van Trui, en keb, veur m'n vier kaantjes vol zijn, oew nog over wa-d-aandere dingskes 't mijne te zeggen. En dan wouw lk 't 's emmen over de duzenden onge lukken die er teugeswoorig laangst de wegen gebeuren mee da vervloekte autotuig! Nimme nie kwalijk, amico, da'k zoo uit m'nen slof schiet, maar 't is te bar. 't Is te schandalig! Hier in de omgevink is 't do leste maanden 'n onge- pormenteerd schandaal, zooveul ongelukken as-t-er ge beuren. Ginnen dag staat erom of ze rijen Iemand tot socp-mee-ballekes. Zóó ga-de van huis af, gezond van lijf en lejen. zoo stikte den weg over of zóó vegen z'oew op as 'n dubbeltje beentjes-mce-'n mergpepke en 'n paar pond poelet Aan stukskos en brokskes, amico! Aan flar- rekes. Aan ooren en pooten. Zo rijen oew zoo sjekuur aan puin. da-d-et al veurgekomen is dat 't slachtoffer veur z'n begrafenis in mekare wier gezet as 'n blokken doos. Da-ze 'nen puzzel van 'm hadden gemokt Z'nen linkerèrm zat op de plots van z'n rechterbeen. Z'n groote teenen had le los in z'n haanden; z'nen kop hong aan 'n piske to beieren en z'n oogen zaten in z'n ooren. En c'.'n automobilist was deurgerejen mee 'n gangeske van honderd kiclemeters. Toen de pliesie 'm nie vinden kan, emmen ze 'n ad- vertensieke ln de kraanten gezet en gevraagd of le z'n eigen wouw melden bij d'n kommesarus veur 't geven van inlichtingen. Da was netüurlijk heel slim verzonnen. As ze geschre ven hadden, dat ie z'n eigen aan moes komen melden om in d'n bak gezet te worren, dan was ie natuurlijk nie gekomen,... net as nouwl Maar ollee, daar ga-g-et nie om. Ik wouw 'nen aan- deren kaant op; d'n deuzen. Ge mot dan weten da'k dik- kel3 de kraanten nalees op zukke gevallen. Da'k dan ok de verslagen lees van 't Trimmenaal as zo'nen auto bandiet veur ee motten komen. En witte waar 'k dan zoo de smoor over in kan krijgen, amico? Dat die slam- paampers d'r alty even goed afkomen. As zo'nen benzineduvel 's één maand hechtenis krijgt, gevangenis is nie deftig genogt veur da leerenjassen- geboefte, nouw dan magde 't wel aan d'n balk schrij ven. Deur mekaar genomen kunnen ze mee 'n gerust haart er op rekenen da ze veur 'nen gulden-of-vijf 'n hersenschudding kunnen leveren; veur 'n tientje twee afgezette beenen en veur vijf-en-twintig pop 'nen aarts- vijaand In d'n hemel kunnen kwakken as legkaart En zoolaank, amico, de Rechtbaanken 'n menschen- leven nie hooger takseeren as 'n geel briefke, zoolaank zal 'nen voetganger z'n leven altij aan 'n zijen draaike hangen. Keb wel 's gedocht: de Jusitie die altij afgebeeld wordt mee 'nen afgezakten hoofdpijndoek veur d'r oogen en 'n schaal in d'r haanden waar mee gewogen mot werren hoe groot oew porsle mot zijn, die Godin Justltia is in d'ren tijd vast en zekers verloofd gewiest mee 'nen vrijer mee 'n motorfiets waar ze achter op d'n bagaasje- djager zitten mocht. Zooda ze, nouw ze deur dieën af gezakten doek nikslce zien kan, op de locht, de benzi- nelocht afgaat veur ze wegen gaat in zo'n geval. En dan weeg ze bepaald mee appeteekers-gewlchtjes, omdat ze nie zien kan of 't d'r vruugeren vrijer is wie z'n porsie afgewogen mot worren. Ik kan m'n eigen vergissen, maar daar mot toch 'n oorzaak zijn, wa gij? Waant ik kan toch nie geleuven, da-d-onze Rechters, die zeivers ok in die gehaktmesjienes rijen, bij d'r eigen zouwen denken: „laaten me we water ln d'n wijn gieten, want mergen mot ik misschien veurkomen voor zo'nen dooien voetganger." Da kan ik nie geleuven, al lijkt 't er nog zoo erg op! Da zouw toch Benzine- justitie zijn van de slechtste soort en as ge zoo d'n lesten tijd van al die justitieschandaaltjes leest, dan is 't al schoon genogt! Dan zullen ze 'r toch wel veur op passen, da ze nog nie meer in d'n essetce komen te zitten, zou 'k zoo denken! Maar dan mot er veraan- dering komen, amico, en 'n kollesale veraandoring ok. Waant ze krijgen aanders d'n schijn teugen d'r eigen en lillek ok! En ginmensch wit beter wat da zeggen wil als zuillie. Zemmen al te dikkels mee d'n schijn- teugen in d'r schoon-gemannekuurde vingers gesnejen. As g*oewen zeun, of oew vader of vrouw thuis krijgt, netjes bijmekaargeveegd in 'n maandje mee 'n doekske d'r over, mee de boodschap erbij: „hier is 't „overschot" van oew dochter, oew moeder of oewen man, zuuk 't maar zo'n bietje bij mekare," en as ge dan veur mot komen as getuige en zo'nen zjandoedel, die 'm da ge leverd heet, krijgt 'n boete nie veul hooger as ik lest veur 't schieten van 'nen haas, nouw amico, ik mot oew vertellen da ge dan 'nen eigenaardigen smaak in oewen mond krijgt van 't Recht En as 't mijn overkwam, da'k dan 't tekort veur zo'nen benzinebliksemstraal zeivers zouw aanvullen mee de punten van m'nen riek. Da'k, mee aandere woorden, 't zaakje van da geblinddoekte weegschaalfrummes efkens overnemen zouw! En nie zoo zuinig. Mee gin appeteekersweegschaaltje, maar mee d'n baskuul zou 'k aan 't wegen gaan. En nouw kunde me veur mijn part aantwoorden: „Dré, ge mot nie zoo haatdragend zijn, ge wit toch dat er geschreven staat: as z'oew op oew linkerwang kwat- sen, keert ze dan oew rechter toe," maar ge zul toch nie van me aanemen, amico, da as ze Trui bevoorbeeld tot 'n bal gehakt rejen ik gaauw die auto adhterna zouw loopen en er as d'n bliksem onder kruipen, om ok tot haksel te worden gedraaid om da m'nen amico da-d- aangerajen had? Daar za 'lc oew 'n staaltje van vertellen, da mijn overkomen is. 't Was in de vleejen week, daarom ok da 'k oew ditte-n-allemaal schrijf. Ik loop dan zoo ge moedereerd mee m'nen gruuntelwagel te douwen, die knapkes zwaar was, waant 'k had 'm gelajen mee 'n paar mud erpels hekstra die 'k afleveren moest, toen 'k bij ons op d'n eg, bij 'nen flaauwen bocht, teugen Ginncken aan, ineens zo'n benzinegehaktmachien op me aan zag stuiven. Dalelc ha'k in de gaten dat er 'n wefke aan 't stuur zat. En zoo gère as ik de wefkes leiën mag zco- gaauw as ik ze achter 'n autostuur zie zitten, dan krijg 'k de kouwe kpors. 't Ding kwam recht op mijn af, dus wa doei ik? Ik geef m'n zwaargelajen wagcï 'n gier cn spring zeivers achter 'n boom. En wa'k ver wachte da gebeurde, mijnen wagel en heuren wagel kropen in mekaar da ge niemeer zien kon wa van mijn en wa van heur was. Deur d'n bons was een van m'n zakken piepers as 'nen akkrebaat uit de wagel gewipt, dwars deur de veurruit en lag as 'n schoothondje op heuren schoot. Op d'r pollekakoplte lag 'nen grooten boerenkool en m'nen wagel sting op z'n baanden veur de auto, mee z'n burries omhoog. Da-d-had lk allemaal al gezien toen ik mee m'nen kop achter d'n boom uit kwam en zij en ik ln mekare-n-'s aankeken mee oogen zoo groot en dof as zaandèrpels. 't Ding doarveur, waar 't eigenlijke mesjien in zit, d'n karberator geleuf ik da-d-et hiet, zag er uit as 'nen ouwen gebutsten sta;- emmer en de laampen die er aanhongen, keken mee 'n groote snee over d'r gezicht, beteuterd naar d'n grond. „Da schot is raak, juffer," zee ik, toen 'k achter d'n boom vandaan kwam, „daar hedden eer van!" „Zag je me niet aankomen, kaffer," vroeg ze. „Hoor es Ier," raaide ik 'r aan „nouw motte nie. gaan schellen. Ge ben maar 'n wcfke en da kan 'k nie op d'r oogen slaan, maar wel kan in mijnen wagel zoo uit de wéér halen dat er van d'n jouwen niks meer overblijft, troeleke. En zekers zag ik oew aankommen. As 'k da nie gezien had, ha 'k zeivers onder oew gelegen en. nimme nie kwalek, da's zo'n gek gezicht veur de buren, ee?" „Zou je me onderhand niet 's helpen ln plaats van daar te staan redeneeren, want lk zit als 'n muur zoo vast hier achter m'n stuur," foeterde ze. „Da treft!" riep Ik, „dan kunde 'm tenminste nie smeren. Blijf nouw nog efkens zoo zitten, tot da'k Janus ben wiesten roepen, onzen hoofdkommesarus". Maar as g'over d'n duuvel sprlkt, dan trapte op z'nen stèèrt en sjuust kwam Janus daar aangefietst. „Ongeluk. Dré?" vroeg ie, terwijl Ie z'n fiets weg zette en achter in z'nen zak naar 't boekske zocht „Wel- neeë. Janus," nam Ik 'm, „da,-d-emmen zoo in mekare gezet veur de film." Toen dee le z'n boekske weer weg en merkte op: „da kan ier zoo nie blijven staan!" „Veldwachter!" kreet toen 't frummske, „veldwachter, zou je even verbaal willen maken tegen dien onbe- schoften boer, die z'n groentenwagen voor m'n wagen heeft geworpen!" Toen ben 'k uit m'n slof geschoten, amico. da snapte! Keb ze d'r vet gegeven da ze *r wit van wier en toen teugen Janusse gezeed dat Ie nouw zekers en vast per- rès op moest maken toen hè 'k m'nen wagel efkens uit die auto gepeuterd mee m'n klompen, dat de stuk ken auto over d'n weg vlogen. Janus ee z'nen boek volgekalkt over 't zaakje, dus binnenkort komt deus botsing veur! Waarover ik oew nog wel schrijven zaï. Janus ee me gezeed da'k 'n zeviele aksie in mot stellen veur schaaivergoedlng omda'k er zekers 'n mud erpets en veur vijf en twintig gulden küstelijke gruunten mee verspuld em, plus nog wa ripperasie aan m'n wagel. „Da mokkel ls gedekt deur de verzekering," zee Janus, „dus zurgt da gij zeivers ok uit d'n strop springt," zee-t-ie. 't Zal mijn benieuwen hoe da zaakie aflopt, amico, veur 't gerecht! Maar lk geef oew op 'n brlefke: lk trek er van leer! 'k Laat er m'n eigen nie ln 'n hoekske dou wen al ls ze bloedeigen fermille van de Rechtbank. Ze kennen me daar nog wel van dieën haas, denk ik; nouw dan weten ze wel da'k m'n eigen nie van de sokken lot kaaiëren deur al die witte befkes. Amico, Ik schei d'r af. 't Is nog gin tijd om naar bed te gaan 'k gaai nog 'n bietje aan m'n plijdooi wer ken: 'k zet alles op pampier. Trui heet de schaal op gemokt, me zijn al over de zestig guldens. Veul groeten van Koffiedrap en as altij gin horke minder van oewen toe a voe DRé. Kampioenwedstrijd iusschen A. Aljechin (links) en E. Bogoljubow rechts) welke door eerste gewonnen werd en ahoo we- Het gewone schaakspel wordt door twee personen ge speeld od een bord. dat in 64 vakken is verdeeld, n.1. de helft witte en de helft zwarte, en de stukken worden zoodanig opgesteld, dat elke speler op de tweede rij vakjes 8 pionnen heeft, en op de eerste rij de beide Icasteelen, de belde paarden, de beide raadstoeeren, de koningin en den koning. Het doel van belde spelers is, om den koning van de tegenpartij zoo In het nauw te brengen, dat hij geen enkele zet meer kan doen, het geen men dan schaakmat, of mat noemt, naar het Ara bische woorci math, hetgeen beteekent: dood. Het woord schaakspel of koningsspel zelf is afgeleid van het Per zische woord schah-konïng. Het schaakspel heet in het Sanskriet Tschaturanga. De verschillende schaakstuk ken hebben in de verschillende landen verschillende be namingen gekregen. De pionnen worden ook wel boe ren genoemd, hoewel deze naam in ons land minder gebruikelijk is. De Duitscher spreekt echter altijd van den „Bauer". Het paard wordt in het Duitsch Sprenger genoemd, in het Fransch echter Cavalier (ruiter). De Engelschcn noemen onze raadsheeren of loopers bis schoppen, te- de Franschen hiervoor het v -H. Fous Mr. Dr. A. Bueb. Voorzitter van den Internationalen Schaakbond. (gekken) gebruiken. De kasteelen waren vroeger olifan ten. Een vreemde benaming voor de kasteelen cf torens is „Roche", waarvan is afgeleid de uitdrukking korte of lange rocltade (een verwisseling van toren en ko ning, ten opzichte van elkaar, welke onder sommige voorwaarden geoorloofd is). Do dame of koningin had vroeger eveneens een andere betiteling, hetgeen wel begrijpelijk is, als men denkt aan de positie, welke de vrouw in do Arabische landen vroeger innam. In heel ouden tijd gaf men aan dit stuk den naam veldheer. Wij spraken hierboven van het gewone schaakspel. Dit is gedaan ter onderscheiding van andere schaakspelen, welke vroeger beoefend werden, maar nu niet meer be kend zijn. Het oudste schaakbord is n.1.- het Indische dobbelsteen schaakbord, dat echter betrekkelijk weinig op het onze gelijkt. Dit spel wordt door vier personen met behulp van dobbelsteenen gespeeld. Zeer moeilijk moet het zoogenaamde koerierspel geweest zijn, dat door vier personen gespeeld werd met vier en twintig stukken op een bord met 96 velden. Een van de meest frappante dingen b«j het schaakspel ls het zoogenaam de blind spelen. Hierbij speelt een speler zijn partij ge heel uit het hoofd, dus zonder dat hij een bord met stukken voor zich heeft. Reeds vindt men hiervan mel ding gemaakt van een schaakspeler, die ln 714 te Ipan- han overleed. Ook Selenus maakt melding van een der gelijk tournool, dat in 1266 te Florence plaats vond, waarbij do blindspeler het van zijn tegenstanders won. reldkampioen is. Op den achtergrond het bestuur van de Wiesbadener Schaakclub waar de wedstrijd vlaats vond. Een zeer bekend blindspeler uit de geschiedenis van het schaakspel was de Franschman De Labourdonnaie. In Februari 1837 speelde hij tegen de heeren Bonfil en Lécrivain, die aan een billardtafel voor hun borden za ten, terwijl de blindspeler met het gezicht dicht tegen den muur en den rug naar de schaakboren toegekeerd zat. De belangstelling was enorm, maar niets kon den blindspeler afleiden, of zijn gedachten in de war bren gen. Het aardigste moment uit deze partijen was, toen bij een zeer ingewikkelden stand de blindspeler een van zijn tegenstanders met een lachend gezicht verweet, dat hij hem niet gewaarschuwd had, dat zijn koningin instond. Na een strijd van 1% uur had de blindspeler belde partijen gewonnen. Dit maakte een overweldigen den indruk. Direct werden er brieven gezonden naar de schaakgezelschappen in Berlijn, Weenen en Londen, om deze groote overwinning mede te deelen. In den te- genwoordigen tijd kunnen verschillende grootmeesters het bllndspel. De onlangs overleden schaakmeester Retl was wel een van de beste bllndspelers. Eens speelde hij zelfs blind tegen 32 personen. Ook de tegenwooridge wereldkampioen Alechin Is een goede blindspeler.. Waar vinden wij den oorsprong van het schaakspel? Het schaakspel, dat zich in Engeland en Amerika in een bijzondere populariteit mag verheugen, en ook steeds meer de belangstelling van de Hollanders trekt, dateert reeds van zeer ouden datum. Dacht men aan vankelijk in Palamedes de uitvinder van het schaakspel te vinden^ (bij het beleg van Troje), hiervoor Is geen steekhoudend bewijs aan te voeren. De oorsprong van het schaakspel moeten wij veel meer zoeken bij de Hin does, van wie de Perzen het hebben overgenomen onder de regeering van Cosroës den Groote. Van een jongen koning van de Hindoes wordt verteld, dat hij omgeven was door vleiers, maar zich nletbekommerde om de toewijding van zijn onderdanen, en de raadgevingen van de grooten van het land in den wind sloeg. Toen ver zon een Hindoe Sassi een middel, om den koning duide lijk temaken, dat hij den steun van zijn onderdanen noo- dig had. Dit middel was het schaakspel, waarbij de ko ning, het voornaamste stuk, zich niet kon verdedigen dan met behulp van de andere stukken. De koning, ge troffen door de manier, waarop hem de waarheid onder het oog was gebracht, beloofde aan Sassi een belooning welke deze zelf mocht bepalen. Dezo' verlangde zooveel graankorrels, als het getal velden van het schaakbord aangaf, met dien verstande, dat op het eerste veld een graankorrel, en op elk volgende veld telkens het dub bele werd gelegd. De koning vond deze belooning wel wat te eenvoudig, en bood Sassi liever een paar zakken goud aan. Deze verlangde echter de belooning, zooals hij had uitgekozen. Toen de koning hem dan deze be looning wilde doen ultkeeren, werd hij gewaar, dat dit toch niet zoo eenvoudig was. als hij zich had voorgesteld ja, dat dit een onmogelijkheid bleek. Sassi maakte van deze gelegenheid gebruik, om den koning er op te wijzen hoe onverstandig hot was, om zich tot iets te binden, zonder vooraf de draagkracht ervan te hebben overwo gen. Deze gebeurtenissen op zich zelf waren voldoende om het schaakspel ingang te doen vinden. Ieder wilde het spel van den koning, in het Perzisch van den Schah, spelen. Van dit laatste woord is ons woord schaak af geleid. De Chineezen kenden het schaakspel trouwens ook reeds lang, zeker in de vijfde eeuw voor Christus. Ook de Egyptenaren moeten het spel reeds zeer lans gekend hebben, want in hun hieroglyphen vindt men dikwijls afbeeldingen van een bord, dat op ons schaak bord gelijkt. Later werd het spel door de Arabieren, vooral in de twaalfde eeuw door de kruisvaarders naar Europa overgebracht. Aanvankelijk echter alleen naar Spanje, en Italië, waar dan ook reeds in de vijftiende eeuw verschillende belangrijke werken hierover werden uitgegeven. Eerst in het midden van de achttiende eeuw verspreidde het schaakspel zich verder over Euro pa, Vooral in Engeland, Duitschland, en Oostenrijk ontstonden groote schaakcentra. Ook in ons land legde men zich meer en meer op het schaakspel toe. De be langstelling van Amerika voor dit edele spel dateert van lateren tijd. Hier gaat men ook op dit gebied op echt Amerikaansche wijze te werk. De Amerikaansch# clubs, welke zeer rijk zijn, hebben er enorme sommen voor over, om de meesters uit de oude wereld naar zich toe te trekken. Opmerkelijk ls. dat Rusland op het cogenbllk zoo talrijke schaakmeesters oplevert. De meesten hebben echter hun vaderland na de omverwer ping van het oude regiem den rug toegekeerd, en dwa len de weerld over. Reproductie van een beroemde ets van Wolfsfeld ..JJie Schachspieler" waarvan vooral de gelaatsuitdrukking bijzonder knap is weergegeven.

Schager Courant | 1929 | | pagina 20