Georges Clemenceau. HET WEGENVRAAGSTUK Brutale roofoverval te Brunswijk. Een orgel van ruim 6 ton. Gevaarlijk auto-rijden. Geen aanslag op den Orient-Express? Zoebkoff voor het gerecht. Na 15 jaar krijgsgevangenschap. Binnenlandsch Nieuws. De felle brand in de Z.H.B. Brouwerij te Den Haag. De „Stad Vlaardingen" in den storm. Hoe de familiekwestie werd uitgevochten. Y\ OBST- Bijzonderheden uit het leven van den „Tijger". Door het hevig verzet van den kassier mis- luist. De dader, die de bult by zich had, gegrepen. Uit Brunswijk werd d.d. 23 November gemeld. Gisteravond kort voor de sluiting vervoegde zich in een filiaal van do Brunswijker landsspaarbank een jongmensch, dat den kassier vroeg een bankbiljet te •willen wisselen. Toen de kassier aanstalten maakt© om daaraan te voldoen pakte de jongeman hem plotseling by den arm en hield hem een revolver voor. IntuBschen waren nog twee medeplichtigen binnenge komen, die den kassier met meegebrachte riemen wilden binden. Deze bood echter hevig verzet en by de worste ling gelukte het hem een zykamer te bereiken, waarvan de deur op slot viel om vervolgens zelf uit het raam op straat te springen en de voorbygangers te alarmee ren. Intusschen had de roover het onder het loket liggen de geld tot een bedrag van ongeveer 3700 Mk. byeenge- pakt en zich met zyn belde medeplichtigen uit te voeten gemaakt. Het gelukte den achtervolgers echter een der daders te grypen, en wel dengene, die het geld by zich droeg. Het ls een zekere Banisch. Op hem werd een geladen revolver gevonden. De namen van zyn beide medeplichtigen zyn ook bekend. Een broeder van een dezer medeplichtigen ls reeds enkele dagen geleden aangehouden in verband met een vroegeren overval. By het verhoor bleek, dat de bende zich reeds op 1 November aan een dergeiyken overval op een ander filiaal der spaarbank heeft schuldig gemaakt, welke geheel op dezelfde wyze werd uitgevoerd, terwyi zy waarschyniyk ook een zelfde mlsdryf op 13 November te Beuthen heeft gepleegd. Ook by Berlijn roovers aan het werk. Te Eberswalde by Beriyn zijn Zaterdag eveneens roo vers aan het werk geweest. Des morgens overvielen 2 gewapende roovers In een hollen weg een geldtransport van 20.000 mark, dat van een bank naar een fabriek werd gebracht. De koetsier legde de zweep over de paar den en kon vluchten. De politie heeft de daders, twee arbeiders, nog denzelfden avond opgespoord, en gearre- etoerd. De tweede overval is Zaterdagavond half acht ge pleegd op den weg van Eberswalde naar Werneuchen. Een roover sprong op den bok van een wagen eener brouwerij, maar de koetsier, die veel geld vervoerde, had een hamer by zich liggen, waarmee hy den aanval ler op het hoofd sloeg. De roover viel van den wagen, de koetsier reed door en waarschuwde de politie. Het onderzoek naar den dader is tot dusver vruchteloos ge bleven. 10374 PIJPEN 20 METER LENGTE. Driehonderd arbeiders van de Aeolian Company in Elizabeth (New York) hebben dezer dagen het op vyf na grootste orgel der wereld voltooid. Dit orgel werd door Pierre du Port, den Amerikaanschen conservato rium-bezitter, ontworpen en ls bestemd voor zyn insti tuut in Kennett Spuare in de Staat Pensylvania. Het instrument, dat 250.000 doller kost, heeft 10374 pypen. Het kan tegelijkertyd de muziek van een militaire ka pel van een symphonle-orkest en van verscheidene or ganisten, die op orgels van gewone grootte spelen, weer geven. Het kan met de hand en automatisch bespeeld worden. De lengte van dit enorme instrument is rond 20 meter, de breedte 12 en de hoogte 7^4 meter. Hoe ©en Londensche lijkschouwer er over denkt. „Dit is juist het gevaar wanneer jonge mannen met Jonge vrouwen auto-ryden. Zy waren vrooiyk en op gewekt en hadden den heelen avond gedanst Hy kijkt haar aan, met het gevolg dat hy zyn oogen van den ryweg afwendt en tegen een vluchtheuvel oprydt" Aldus de ïykschouwer bij het -onderzoek naar de toe dracht van een auto-ongeluk te Londen. De 35-jarige Francos Mary Stewart uit Chelsea werd er doodeiyk by gewond. De jongeman aan het stuur, een 28-jarige ar chitect, zelde dat hij de vrouw die hy oppervlakkig kende, met andere kennissen in zyn auto thuis wilde brengen. Hy had niets dan twee glazen bier gedronken, maar moest erkennen dat hy den vluchtheuvel, hoewel hy door een electrische booglamp verlicht was, niet gezien had. De ïykschouwer bleef erby dat hy dus me vrouw Stewart, een lieftallige vrouw die een sóhoon- heidsatelier had, aan moest gekeken hebben. De jury was van oordeel dat de architect zorgeloos gereden had, maar er van geen grove of schuldige na latigheid sprake was. VERKLARING VAN HET TREINPERSONEEL. Omtrent den aanslag op den Orient-Express (zie het nummer van Zaterdag) meldt, een telegram uit Milaan aan Stefani, dd. Zaterdag: De Orient-Express is gisteravond ora half 9 uit Constantinopel te Milaan aangekomen. De hoofdconducteur en het overige personeel van 'den trein verklaarden, dat het gerucht als zou de ttroin onderweg in Joego-Slavië overvallen zyn, on gegrond is. Zij voegden er aan toe, dat op een bepaald punt ,eon goederenwagen van een anderen trein de lijn had jvorsperd en dat daardoor een routewijziging noodza kelijk was geweest, waardoor het traject veel langer [werd en men derhalve later dan de dienstregeling aangaf, was aangekomen. Te Sofia blijkt men intusschen overtuigd, dat er wel een aanslag op den Oriënt express te Zaribrod hooft plaats gehad en het heet, dat de omstandighe den, waaronder de aanslag gepleegd werd en de po- fging der Joego-Slavische rogeering, om den Bulgaar- ,8chen comitadji's daarvan de schuld te geven, in jEJulgarije groote verontwaardiging hebben gewekt. De bladen wijzen er op, dat telkens, als een Joego- Slavisch-Bulgaarsche conferentie bijeenkomt, een aanslag plaats heeft. Zij spreken het vermoeden uit, Idat deze aanslagen ten doel hebben, Bulgarije voor 'de wereld als vredeverstoorder voor te stellen en de rechtmatigheid van de Joego-Slavische eischen te bewijzen. ZIJN STRAF REEDS UITGEBOET. Wolff meldde Zaterdag uit Bonn: Voor het Amtsgericht alhier had hedennamiddag de behandeling plaats van het proces tegen Alexan- dor Zoebkoff, die, goiyk men weet, ondanks het te gen hem uitgevaardigde uitwijzingsbevel, in Duitsch land was teruggekeerd. Hij motiveerde zijn herhaalde aanwezigheid in Dultschland met zijn besprekingen met advocaat Wildeberger (uit Bonn) te Euskirchen, welke advo- raat Zoebkoff's scheidingszaak behandelde. En voorts met de ziekte sn den lateren dood zijner vrouw. Tegen den beklaagde werd twee weken hechtenis geëischt, met aftrek van preventief. Het gerecht veroordeelde Zoebkoff tot 1 week hech tenis en tot betaling der gerechtskosten. De straf wordt door het preventief zitten als uit geboet beschouwd. Zoebkoff wordt nog hedenavond of morgenochtend vroeg naar Luxemburg op tramsport gesteld. ZELFMOORDSTATISTIEK IN DUTTSCHLAND. Blijkens officleele statistische gegevens hebben in 1927 in Pruisen per dag gemiddeld 26 menschen zelf moord gepleegd, d.i. 2 pet van het aantal sterfgevallen. Vergeleken met '26 is er een geringe daling van het per centage. In het algemeen plegen meer mannen zelfmoord dan vrouwen, te Berlijn zelfs tweemaal zooveel. Meestal gaan zy tot do wonhoopsdaad over wegens werkloos- heid en sociale ellende. Eigenaardig is dat de meeste mannen in Juli zelfmoord plegen en de vrouwen In Mei en December. ZIJN VROUW REEDS LANG WEER GETROUWD. In den laatsten tijd, aldus meldt Wolff uit Boeda pest, komt het telkens voor, dat vroegere krijgsge vangenen na 14- of 15-jarige afwezigheid uit Rus land in Hongarye terugkeeren. Zij komen speciaal uit het verre Oosten en China en het zijn meest reeds lang dood gewaanden. Dezer dagen arriveerde de landbouwer Szilagyi te Eger na meer dan 10 jaar in Chineesclie mijnen te hebben gewerkt en daarna met nog 250 vroegere Hongaar- sche krijgsgevangenen naar Europa te zijn ver scheept Szilagy's vrouw was reeds lang weer ge trouwd. DE SCHADE OP RUIM EEN HALVE TON GESCHAT. Als eindindruk van den omvang van den brand, die Vrijdagavond in een gedeelte van de gebouwen der Zuid-Ilollandsche Bierbrouwerij heeft gewoed, ls vastgesteld kunnen worden, dat deze beperkt is gebleven tot de zolderverdieping, waarvan over een lengte van 00 70 meter de kapcontructie is ver nield, terwijl van de duizenden houten kisten, die daar opgestapeld stonden het overgroote deel in de vlammen is opgegaan. Van een voorraad stroohul- zen, die eveneens op genoemde zolders geborgen was, is uiteraard veel door den brand verloren ge gaan. Verder is een groot nieuw plaatijzeren water- servoir. behoorende bij de koel-installatie, als blik verbogen, terwijl eenige motoren zijn vernield. Het nieuwe gebouw zelf, dat, zooals gemeld, ge heel van steen, beton, en ijzer is, bleef behoudens de zolderverdieping, intact. De betonvloeren hebben niet noemenswaard geleden Het bedrijf der brouwerij kan gewoon doorgaan. De schade was Zaterdagochtend nog niet vastge steld, vermoedelijk beloopt zij ruim een halve ton, welke door verzekering is gedekt. Merkwaardige bijzondorheden over den brand. Het vermoeden van brand stichting ongegrond. Inzake den brand worden nog de volgende merk waardige byzonderheden meegedeeld: Toen de portior van de brouwery brand had ont dekt in hot gebouw, belde hij eerst de brandweer op en waarschuwde toen eenige werklieden, die in de fabriek bezig waren. Deze begaven zich naar bofen en zagen dat er brand was in de kleedkamer. Met een minimax-apparaat hebben zij het vuur gedoofd, zijn toen weer naar beneden gegaan en zeiden tegen den portier: „Dat zaakje is voor elkaar „Wat", antwoordde deze. „Kijk daar eens naar boven!" Inderdaad zag men het vuur daar reeds hoog oplaaien. Er moest dus op twee plaatsen tege lijk brand zijn uitgebroken, hetgeen bedenkelijk ge leek op brandstichting. Het spreekt vanzelf, dat de politie de zaak degelijk heeft onderzocht. Het volgende is nu gebleken: Op den zolder is de tweode brand uitgebroken. Daar wuren monteurs be zig geweest, die provisorisch een electrische leiding hadden gelegd, waarin later, zooals men dat noemt, een lek is ontstaan, waarschijnlijk doordat er op is getrapt. Zoodoende moet kortsluiting zijn ontstaan. Gebleken is dat één der monteurs zich rookende naar de kleedkamer heeft begeven, in hetzelfde gebouw, maar die ver ligt van den genoemden zolder. Het rooken is daar streng verboden. De monteur heeft zijn werkbroek over een bank gelegd en juist deze broek en bank zijn door de worklieden met het brandbluschapparaat bespoten. Hoewel er dus van brandstichting geen sprake is, is op hetzelfde oogenblik op twee plaatsen in de fabriek brand uitgebroken, zonder dat dit iets met elkaar had te maken. De verdronken leden der bemanning. Hoe het ongeluk geschiedde. Door een enorme vloedgolf over boord geslagen. Het Nederlandsche stoomschip de „Stad Vlaar dingen" is in de Australische havenplaats Sydney aangekomen. Zooals dezer dagen gemeld, zijn vier man van de equipage den 17den dezer bij de Straat van Belle Islc door een groote golf overboord gesla gen en jammerlijk verdronken. Reuter seint de volgende bijzonderheden uit Syd ney (New Scotland) d.d. 23 dezer: De kapitein der „Stad Vlaardingen", de heer Wyrdman, heeft in zijn scheepsverklaring bij aan komst te Sydney medegedeeld, dat de bootsman en drie matrozen door een enorme vloedgolf op den Atlantischen Oceaan overboord zijn geslagen en ver dronken in don namiddag van 17 November jl. Een andere matroos, die gewond werd, is naar het ziekenhuis te Sydney vervoerd. - De „Stad Vlaardingen" geraakte in een orkaan, die een geweldigen golfslag veroorzaakte, Een gedeelte der bemanning, die opdracht had gekregen, de schade te repareeren, die het schip bij een vorige stortzee had bekomen, sloeg door een hoogezee over boord met het bekende noodlottige gevolg. De officieren op de brug dachten dat het schip naar den kelder ging, maar van lieverlee kwam het weer uit het waterdal boven en was het weer te be sturen. De gewonde matroos was, toen de golf over hoord sloeg, onder een wins klem geraakt en heeft daaraan zijn behoud te danken gehad Uit den tijd waarop het ongeluk gebeurde, zou op te maken zyn, dat er tusschen de hooge golven waarmee de „Stad Vlaardingen" worstelde en de zee beving welke Maandag jl. de zee in beweging bracht, geen verband heeft bestaan. OUDE MAN TE WATER GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag omstreeks half vier werd langs den Markettenwcg te Dordrecht een oude man te wator gevonden. Men bracht hem op het droge en door het personeel van het abattoir werd onmiddeliyk kunst matige ademhaling toegepast. Toen de man na onge veer tien minuten teekenen van leven gaf, werd hy naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. In den af- geloopen nacht is hy daar echter gestorven. Het bleek te zyn de 82-jarlge L. J, K., die aan duizelingen leed. In het November-nummer van de Mededeellngen van den Noord-Brabantschen Waterschapsbond komt hut bericht voor, dat in de laatst gehouden vergadering der Unie van Waterschapsbonden het Wegenvraagstuk ter sprake is gebracht, en wel in het bijzonder wat be treft het onderhoud van de wegen. In samenwerking met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal thans worden nagegaan in welke richting een oplos^Sig is te zoeken teneinde aan de heerschende ongunstige toestanden een einde te maken. Wy hebben ons overtuigd of dit bericht juist is, en nu dit blykt het geval te zyn, kunnen wy niet anders dan het harteiyk toejuichen, dat deze twee belangrif.ee vereenigingen zich op dit punt samen hebben gevonden. De eerste stap in de goede richting, waarop ook de heer Wydenes Spaans In zyn voordracht doelde, ls dus gedaan. ERNSTIG FABRIEKSONGELUK. Een arbeider gedood. Donderdagmiddag sprong meldt het „D. v. N.B.", ter- wyi de 25-jarige gehuwde arbeider R. E. uit Princen- hage werkzaam was in de vylenfabriek van de firma tolk aan den Bredaschen weg te Breda, onverwacht eeu groote slypsteen uit elkaar, tengevolge waarvan R. E. zoo ernstig aan den buik werd gewond, dat na eenige uren de dood intrad. Op een niet alledaagsche wijze. Koeien cn paard meegenomen. Te Schafhousterzijl, onder de gemeente Wlnsum (Gr.) is een famllie-oneenigheld op een niet alledaagsche wijze in letterlijken zin uitgevochten. De familie R. kreeg gisteren bezoek van vier familieleden, die, toen de deur voor hen gesloten bleef, zich toegang verschafte door de deur met een „juffer" stuk te rammeien. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Znid- straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. Vab\eVVen Eenmaal binnen, namen zy mee, wat hun dienstig leek, en zoo trokken zy na niet bepaald zachtzinnig te hebben afgerekend met de bewoners af onder het mee nemen van koeien, een paard, een naaimachine en der-' gelyke. De inmiddels om hulp gerequireerde politie verleende assistentie aan de familie R. en maakte procee verbaal op tegen de drie mannen en een vrouw. GASBEDRIJVEN: Te Medembiik. De gemeenteraad van Medembiik heeft in zyn Vrijdag avond gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten den heer de Vries op diens verzoek te her stellen in zyn functie van directeur der gasfabriek en zijn jaarwedde In verband hiermee op het oude peil te brengen. VERSCHE EIEREN. (Passing Show) Kruidenier: Hebben wij nog versche eieren yoodig, Oeorge? QeorgeNee, baas, we hebben er nog genoeg het pakhuis voor ongeveer zes weken! In den nacht van Zaterdag op Zondag ls de wereldberoemde Fransche staatsman Georges Clemenceau in den onder- dom van 88 jaar overleden. VJD. verneemt d.d. 24 November uit Parijs: De voormalige Fransche Minister-President, Georges Clemenceau, is in den nacht van Zaterdag op Zondag te 1.55 uur in den ouderdom van 88 jaar overleden. In de late avonduren heeft men nog getracht het leven van Clemenceau, door het toe dienen van zuurstof, kunstmatig te verlengen. De werkzaamheid van het hart nam echter steeds af, terwijl de nieren ophielden hun functie te ver vullen, zoodat tenslotte de dood intrad. De man met een stalen wil en een ontstel lende werkkracht. De vredesconferentie na den grooten wereldoorlog stond in het teeken van den onverzoenlyken Clemenceau, do man dio aan het Duitsche volk de wet voorschreef. Na een zeer ernstig lyden ls dan de wereldberoemde Fransohe staatsman, Georges Clemenceau overleden. Vrijdag reeds verklaarden de doktoren, dat de toe stand hopeloos was en kon de dood elk uur Intreden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag verloor hij zyn be- wustzyn; af en toe nog slechts scheen hy enkele fami lieleden (o.a. zyn zuster) te herkennen en prevelde hy onsamenhangende woorden. Ondanks den ernst van den toestand wist het gestel van den patiënt toch nog weer stand te bieden, totdat tenslotte heden het einde kwam. Met hem is een man met een stalen wil en een ontstel lende werkkracht, een der grootsten uit de Fransche geschiedenis der laatste jaren, heengegaan. Georges Clemenceau werd op 28 September 1841 geboren te Mouil- leron-en-Pareds (in de Vendée). Reeds lang speelde hij een rol in de Fransche Kamer. Clemenceau kwam echter op het toppunt van zijn macht, toen hy In 1917 minis ter-president van de Fransche Republiek werd. Als zoo danig maakte hij op de eerste plaats mede de instor ting van Rusland, Frankryk's meest getrouwen bond genoot, waar van dien tijd af het communisme en anar chisme den scepter zwaait, na de wegvaging van het Csarisme. Hy maakte mede het laatste groote Duitsche offensief, de laatste stuiptrekkingen van den reus, ge volgd door den val van het huis Hohenzollern, en de Instorting van het Reich. Tenslotte was Clemenceau de man, die aan het Duitsche volk de wet voorschreef, als voorzitter van den Oppersten Raad. Toen op den na middag van Woensdag 7 Mei de afgevaardigden van de verschillende staten in de groote zaal van het Trlanon- paleis in Versailles byeen waren gekomen, sprak Cle menceau o.a. de volgende harde woorden tot den leider van de Duitsche gedelegeerden, Brockdorff Rantzau: „De tyd Is gekomen, om de rekening op te maken. Het tweede verdrag van Versailles heeft ons teveel gekost, om onzerzijds niet alle noodige voorzorgen en waarbor gen te treffen, opdat de vrede duurzaam zy." De geheele vredesconferentie had trouwens in het teeken gestaan van den uitermate onverzoenlyken Clemenceau. Het scheen, of zijn gelaat tydens de onderteekening van het vredesverdrag alleen nog strenge lynen van bitteren haat toonde. Clemenceau's woord „vrede" geleek dan ook wel volgens de bepalingen er van een vertaling van het woord „onderdrukking" Wanneer wy dan het werk van een der leiders van de wereldpolitiek uit de oorlogs jaren bespreken, dan denken wy hierby op de eerste plaats aan de reglementeering van den vrede in Cle menceau's zin. De voornaamste bepalingen van dit harde verdrag luidden o.a.: teruggave van Elzas Lotha ringen aan Frankryk; aan België moeten Eupen en Malmédy worden afgestaan; Frankryk krygt in volle eigendom de kolenmynen in het Saargebied, terwijl dit land zelf minstens 15 jaar door Frankryk blyft bezet; aan Polen moet het grootste gedeelte van West-Pruisen Posen, en Opper-Sllezlë worden afgestaan; Dultschland moet al zijn koloniën afstaanbinnen twee jaar moet Duitschland 20 milliard goudmark betalen; alle Duit sche handelsschepen boven 1600 ton moeten worden uit geleverd; alsook de helft van de schepen tusschen 1000 ton en 1600 ton; voorts moet Dultschland een groot gedeelte van zijn Rynvloot aan Frankryk afstaan. Is het wonder, dat deze vrede een koopmansvrede genoemd wordt? Clemenceau had zich het denkbeeld van een groot Frankryk met als natuurlijke grens de Ryn voor gesteld. Ook Nederland zou er dan aan moeten geloo- ven. Gelukkig wist onze toenmalige minister van Bul- tenlandsche Zaken de Hollandsche belangen uitnemend te verdedigen. Ook een Clemenceau is niet geroepen, om het laatste woord in de wereldgeschiedenis te spreken. Wanneer er harde woorden over het werk van Clemenceau gespro ken worden, speciaal over zyn houding tegenover Duitschland, dan mogen wij wel niet vergeten, dat de politieke werkzaamheden van Clemenceau reeds dateert van het Fransche keizerrijk. Clemenceau was toen n.1. reeds afgevaardigde van Parijs. Clemenceaq is dan ook een van de weinige op den voorgrond tredende Fransche figuren geweest, die den smadelijken eersten vrede van Versailles hebben medegemaakt. Hy maakte mede de grootwording van het Duitsche keizerrijk en den ach teruitgang van Frankrijk. Voegt men hierby de reeds eeuwen bestaande animositeit tusschen het Fransche en het Duitsche volk, dan kan men ook veel begrijpen, en zyn daden op de juiste waarde schatten. Na zyn afscheid van het politieke tooneel» Na zyn aftreden in 1920 als minister-president nam Clemenceau voor goed afscheid van het politieke too neel. Men moet echter niet denken, dat nu voor hem een kalme tyd kon aanbreken. Clemenceau had zyn geheele leven te hard gewerkt, om na zijn afscheid van het politieke rumoer in de Fransche hoofdstad werke- lyk tot rust te kunnen komen. Een groot werk wachtte hem nog, n.1. het schrijven van zyn mémoires. Ook hier toonde Clemenceau een onverwoestbare wilskracht en een ongeloofelijke energie om zijn werk te kunnen vol tooien. Hij benutte elke minuut van den dag, nam slechts zeer weinig rust en bracht soms heele nachten met zijn werk door, in zijn villa'tje te St Vincent du Jard, een klein plaatsje in zyn geboorteland, de Ven dée. Hoe zyn dokter hem ook aanraadde, om meer rust te nemen, hy klopte aan doovemans oor. Het eenige, wat Clemenceau buiten het werk aan zyn boek deed, was zyn eenige liefhebberij n.1. tuinieren. Ook beoefende Clemenceau regelmatig de turnsport Clemenceau heeft de geheele bewerking van zijn boek niet kunnen vol tooien. Alles staat echter reeds op schrift, en een groot gedeelte Is al druk-klaar. Zyn boek zal dan ook wel spoedig uitkomen. Uit d laatste levensjaren van den „tyger" zyn zeer veel typische byzonderheden bekend geworden. Zoo verklaarde Clemenceau zicih opgelucht dat hij nu tenminste geen kans had, om verschillende buitenlandsche staatslieden tegen het lyf te loopen. Ech ter had hy wel veel last van het bezoek van plezler-rel- zlgers, voor wie het een attractie was, om dezen gry- zen staatsman te zien. Natuuriyk trachtte men ook Clemenceau te verfilmen. Toen alles gereed was, en Cle menceau zich bereid verklaard had om even voorby het filmtoestel te loopen, wis tmen Clemenceau door een list aan het praten te krijgen, en had men- dus een sprekende film van den grooten staatsman. Tegen het eind van zijn loopbaan had Clemenceau reeds zooveel onderscheidingen gekregen, dat toen hy er weer een kreeg, namelyk het Grootkruis van het Legioen van Eer, hy de opmerking maakte: „Ik heb anders al zoo veel van die prullen in huis." De verbitterde eenzame. Clemenceau Is nooit erg fijngevoelig geweest Zijn op merkingen waren dikwyls op het ruwe af. Toen tydena zyn laatste ziekte de journalisten naar zyn gezond heidstoestand kwamen informeeren, zeide hy, dat de heeren In 's hemelsnaam nog maar wat geduld moes ten hebben. Een zijner jongste uitlatingen typeert wel zeer juist dezen verbitterden eenzame. „Op myn leeftydi heeft men het recht kalmpjes thuis te leven. Ik ben nooit zoo gelukkig geweest als thans, nu ik niemand meer zie en vooral niemand meer spreek. Zoo ik spreken wilde, zou ik in de politiek gaan. Dat is een uitstekend terein om te redekavelen. (Hy kan het weten!) Daar kan men redevoeren, doch ook niet meer. De politiek heb Ik zonder leedwezen of verwyt vaarwel gezegd, en ik zal er nooit meer terugkeeren. De eenlgste vraagstukken welke my nog zouden kunnen Interesseeren, zyn dis, welke ik zelf zou kunnen stellen, maar het zou te ver voeren op dit thema in te gaan." Wanneer wy dan eens alles overzien, wat Clemenceau heeft verricht, dan kunnen wy toch met recht zeggen, dat een groot man is heengegaan, een man, die wist, wat werken was, een man, die zyn geheelen leven niet opzag tegen het zwaarste werk tot zelfs ln zyn laatst# levensjaren. Van ons ging heen een man, die ln de ge* heele verdere toekomst geroemd zal worden om zija groote werkzaamheid, zyn noesten yver, die zyn geheel# leven eraan dacht, dat rust roest, arbeid adelt

Schager Courant | 1929 | | pagina 10