AlltllStl NitlfS- GONFEGTIE-EOEDEREN Veulenmarkt 5°lo Korting „CARPE-DIEM", Groet-Schoorl. HET REDDINGWEZEN AAN ONZE KUST. DE R00DE - VINGERAFDRUK. JAC. ZOMERDIJK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. te Schagen. Dinsdag 26 November 1929. SCHAGER 72ste Jaargang No. 8569 COURANT. Alitnuiii- LutMil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentien nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.G5. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEER BLADEN. Juist een jaar geleden, van 23 tot 27 November 1928, werd de Nederlandsche kust geteisterd door een reeks van Zuidwestelijke tot Noordwestelijke stormen, zooals er slechts zelden gedurende zulk een lange periode In deze streken woeden. De rampen bleven niet uit. Benoorden Zandvoort strandde de „Salento" en alle opvarenden kwamen om. Bovendien eischte de reddingspogingen direct één slacht offer, terwijl later nog een der andere roeiers aan de verwondingen, welke hij had opgeloopen, kwam te over lijden. Dit alles wekte groote ontroering en deze twee vragen drongen zich op: 1. Zijn de reddingsmiddelen langs onze kust wel in orde? 2. Wordt er behoorlijk gezorgd voor de bemanning der reddingsbooten en eventueel voor hun nagelaten betrekkingen, als zij bij hun pogingen om anderen te redden, mochten vallen? In de Staten van Noord-Holland, welke juist in die dagen vergaderden, kwamen deze vragen ook naar vo ren en leidden tot een voorstel van de heeren Vader en Wijnkoop van dezen inhoud: „Ondergeteelcenden stellen voor een bedrag van 200.000 gulden beschikbaar te stellen om te komen tot oprichting van een fonds voor de nagelaten betrekkin gen van redders die hun leven verloren hebben bij de reddingspogingen aan onze kust". Gedeputeerde Staten namen dit voorstel om prae-ed- vles, omdat zij meenden, dat het niet zoo maar mocht worden afgewezen, maar ook zoo niet mocht worden aangenomen, terwijl zij bovendien antwoord wilden g^ven op de in de discussie gerezen vraag, of aan de lord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij wel alle reddingsmiddelen ten dienste staan, welke haar onder alle omstandigheden paraat maken. De Staten vereenigden zich met deze opvatting en thans ligt het toegezegde prae-advies voor ons, waarvan we al dadelijk willen verklaren, hat het een buitenge woon gunstigen indruk maakt en een klaar antwoord geeft op de hierboven gestelde vragen. We gaan dat aantoonen en bepalen ons in hoofdzaak natuurlijk tot Noord-Holalnd. Ook langs onze kust is het reddingwezen georganiseerd door de Noord- en Zuid-hollandsche Redding Mij., welke in 1924 reeds haar 100-jarig bestaan mocht herdenken. In de stormperiode van 1627 November 1928 werd van personeel en materieel ontzettend veel gevergd, meer misschien dan ooit te voren gedurende haar 105- kjarige werkzaamheid. In die 12 dagen, waarin een bijna niet onderbroken FEUILLETON 16. Uit het Vuitsch van 31 ATT Hl AS BLANK. I Is het waar, Ernst, dat de bloedige vingerafdruk het sterkste bewijs tegen hem is? Ja. Ik schend geen ambtsgeheim als ik zeg dat dat Zoo is. Dat heeft in alle kranten gestaan. Maar als ik zou kunnen bewijzen dat die bloedvlek Wel deafdruk van Bobby's duim >s maar dat die toch piet direct afkomstig van zijn hand is? Ik begrijp niet wat je bedoel, Else? Dan zal ik het je vertellen. Ze liep naar de schrijftafel van den officier van ju stitie, legde de acte tasch die ze bij zich had, erop neer en opende deze. Hier! Dat is een afdruk in graphiet van mijn rech terwijsvinger. Else von Matrel legde het bewuste vel pa- pier voor Frlesen neer; toen volgde meerdere bladen uit de tasch. Kijk; dit is de fotografische vergrooting ervan. Nu rvolgt een afdruk, niet in graphiet maar in inkt. Zie je wel: Het is precies dezefde vingerafdruk als de eerste, ie hebben dezelfde maat en hier is de fotografische ver- [grooting van den inkt afdruk. Ik ben vreeseljjk be nieuwd naar je oordeel. Met gloeiende wangen wachtte ze af wat hij zeggen tou. Eerst keek de officier van justitie haar verbaasd aan: toen bestudeerde hij de twee vingerafdrukken; die in fraphiet en die in inkt en daarna de beide fotografische -fepnamen met de grootste aandacht, vergeleek ze zorg- vuldig met elkaar en het duurde cenige minuten voor !hij zijn meening uitte: Er is geen twijfel aan, de belde vingerafdrukken - Inkt en graphiet zijn identiek - ze kloppen tot in alle jn bijzonderheden. Ze moeten dus allebei van de rechter es vinger zijn. Ja! Dat zijn ze. Maar wat de inktafdruk betreft, &,<n Y,_-.,r js <jQ i-'-* of met het papier In Aanraking geweest! Dat is toch niet mogelijk? Else zag op de schrijftafel van doctor Frlesen een stempelkussen liggen. Zij nam het op en haalde toen uit haar tasch een rond stukje hout, drukte dit stevig °P het stempelkussen en daarna eenige malen op een •tuk blanco papier. zware storm woedde, welke herhaaldelijk aangroeide tot orkaankracht, werden de reddingsmiddelen gebruikt van Rottumeroog, Oostmahorn, Ameland, Terschelling, Den Helder, Wijk aan Zee, IJmuiden, Zandvoort en Scheveningen, terwijl de bemanning van de reddingsboo ten op Texel en te Noordwijk werd gealarmeerd. 40 maal ging in die periode een redingsboot uit en 89 menschen werden van schepen gered, waaronder de bemanning van de Hagfort, gestrand op Duitsch ge bied, terwijl de reddiftgboot van het Duitsche station Borkum in het ongereede was gebracht In één geval, dat van de Salento mislukten de red dingspogingen en kosten deze zelfs het leven van twee der redders. Hoe zich dit heeft toegedragen, blijkt uit de overgelegde Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart in zake die stranding en het omslaan van de IJmuider reddingsboot. Wij kunnen die niet geheel over nemen, doch moeten ons bepalen tot de volgende passa ges: Wat de reddingspogingen betreft is de Raad, met den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart en met den das- kundige De Booij, van oordeel, dat hier alles gedaan is wat mogelijk was. De Raad herhaalt hier zijn hulde en bewondering door den Voorzitter ter zitting vertolkt voor hetgeen schipper Peeters en zijn roeiers hier hebben gewaagd en gedurfd. Redding door een lijn was op dezen afstand (1000 Meter) van de kust uitgesloten. Van het langszij komen van een boot kon geen sprake zijn, reeds omdat het schip geen lij 1) had. De opvarenden hadden dan ln elk geval ln zee moeten springen, waarbij het hoogst twijfelachtig zou zijn of deze levensgevaarlijke poging succes zou hebben, zelfs al had een reddingboot in de nabijheid kunnen komen. Een motorreddingboot had onder deze omstandigheden zeker niet meer kunnen doen dan de IJmuider reddingboot, met vletterlieaen van LJmuiden bemand. Wat de bemanning betreft, deze was, naar 's Raads oordeel, de best denkbare... Er is dus, zoo mogen we concludeeren, een jaar gele den gedaan, wat menschelijkerwijs mogelijk was, maar gelijk het Bestuur der Reddingmaatschappij aan Gede puteerde Staten schrijft: ...er zijn omstandigheden waarbij de natuurkracht verre de meerdere is van menschelijke kracht of kracht van machines en deze omstandigheden deden zich voor in de dagen van 25 en 26 Nov. '28 en zullen zich ook in de toekomst blijven voordoen hoe het Reddingswezen ook wordt verbeterd..." En op verbetering is steeds het oog gericht „Alle redingsstations die een zware motorreddings boot kunnen hebben, zijn er thans van voorzien of er een in aanbouw. Alle andere stations zijn voorzien van uitstekende roei- of zeilreddingbooten. Thans is de toe passing van den motor in de reddingbooten, die van het strand te water worden gelaten, aan de beurt, een moei lijk vraagstuk dat met beleid moet worden aangepakt aanvankelijk voor proefneming. Mocht tot de uitvoering van dit type van booten worden besloten dan zullen daarmede eenige tonnen gemoeid zijn, welke de Rea- dingmaatschappij uiteraard beschikbaar stelt." Of zij dat kan? Zij heeft thans meer dan 7000 contribuanten, welke jaarlijks pl.m. f 40.000 bedragen. Bovendien bezit zij, be halve een speciaal fonds van een half millioen, een vast kapitaal van ongeveer f 800.000. Evenwel de lasten zijn ook hoog, n.1. f 100.000 per jaar zonder die van de pensionneering. Immers, de maatschappij beperkt haar zorg niet tot de doode reddingsmiddelen, doch strekt die ook uit tot hen, die door hun moed en zelfopoffe Het resultaat was verrassend; het papier vertoonde een aantal afdrukken van haar rechterwijsvinger. In hevige opwinding klonk haar stem;... dat kan men met stempelinkt, met gewone Inkt... of... met bloed! Dat is een vingerafdruk die gemaakt kon worden zon der dat de echte vinger of persoon aan wiens hand die vinger zit, erbij tegenwoordig is! De politie en justitie is zoo overtuigd van de bewijskracht van een vingeraf druk, wanneer de aanwijzingen in de richting van een bepaalde persoon gaan, dat ze er niet aan schijnen te denken dat een vingerafdruk ook vervalscht kan worden Maar hoe... hoe kan dat? vroeg Friesen nu ook op gewonden. Als je aan fotografeeren deed. zou je me dat waar schijnlijk niet vragen; het zit zoo. Als van den origlnee- len afdruk van een vinger een negatief is gemaakt, zet je de plaat in het afdrukraam, bedekt het geprepareer de gelatine, in het licht. Het resultaat daarvan is, dat je na voldoende inwerking van het licht een soort lijn cliché in de gelatine krijgt. Een fotograaf kan je de technische details duidelijker uitleggen, maar in ieder geval kun je hier het resultaat zien. Doctor Friesen bekeek nu het cliché, dat er uitzag en werkte zooals een rubberstempel; hij maakte zelf enkele afdrukken, die allemaal gelijk waren en niet te onder scheiden van den echten, natuurlijk vingerafdruk. Else! In ieder geval Is het je gelukt te bewijzen dat deze vingerafdruk vervalscht kan zijn. Dat is voor de verdediging al een prachtig argument, zei Friesen enthousiast. Hij voelde zich in deze zaak langzamerhand meer ver dediger dan officier van justitie. Maar ik geloof dat ik zelfs bewijzen kan dat deze vingerafdruk inderdaad vervalscht is. Kijk eens: mijn verstand zegt me dat naarmate een normale vingeraf druk door zachter of harder druk ergens op gemaakt •wordt, betoogde Else opgewonden verder, er haast on merkbare verschillen zullen ontstaan in de duidelijkheid der lijnen, terwijl bij stempelafdrukken die lijnen steeds volkomen gelijk zullen zijn. Het is onmogelijk dat twee afdrukken, die werkelijk met denzelfden vinger gemaakt zijn, absoluut overeen komen want de omstandigheden waaronder en de kracht waarmee ze gemaakt zijn, kun nen nooit geheel en al gelijk zijn geweest. Nu redeneer ik verder. Als de bloedige duimafdruk, die in de kamer van Langcnbach gevonden is, onder een sterk vergrootglas bekeken tot in alle details, gelijk i3 aan den afdruk van Bobbie's duim, die dien avond bij Heinecke gemaakt is, dat wil zeggen, er ten opzichte van de kracht waarmee hij is gezet en de houding van den vinger, tot in alle finesses mee overeenkomt, dan durf ik mijn hoofd eronder verwedden dat die bloedige duimafdruk een vervalsching is. Uit de fotografische vergrootingen van beide blijkt dat trouwens even gauw als onder een vergrootglas. Kun je mijn theorie volgen? Natuurlijk! Ik maak je mijn compliment over het vernuftig betoog, antwoordde Friesen vol opgewekte be ring er daadwerkelijk toe bijdragen, dat het Reddings wezen in ons land zulk een eervolle plaats inneemt naast dat van andere lalden. De bemanningen der reddingsbooten zijn verzekerd te gen ongevallen volgens de bepalingen der Zee-ongeval lenwet. Met behulp van bovengenoemd fonds van f 500.000, het van Lyndenfonds worden de wettelijke uitkeeringen verhoogd, tenzij dit geschiedt door de bij dragen, die belangstellende landgenooten na een ramp spontaan offeren. Zoo zijn de nagelaten betrekkingen van hen die om kwamen bij de ramp van «1e Brandaris op 23 October 1921 geholpen als volgt: Uitkeerlng per week van: Zee-ongevallenwet Maatschappij Kapitaal Weduwe met 1 kind 21.60 10.80 en f2000 en 3X f 1000 kinderen 28.80 14.40 en f2000 en 6X f 1000 6.60 5.40 en f2000 f2000 Ramp bij IJmuiden: 14.50 10.— Weduwe 1 kind 32.60 Deze laatste regeling is nog niet definitief, omdat nog niet vaststaat, wat de uitkeering volgens de Zeeonge vallenwet zal zijn. Weduwe met Ouders van Moeder van Weduwe Dien dag geven wij op alle h contant, Voor Sint Nicolaas Cadeaux A het aangewezen adres. A Zie de Etalages HOOGZIJDE E 21 31 SCHAGEN. wondering. Toe wees niet flauw. Maar iets anders. Zou het mogelijk zijn dat ik de origineele afdruk, die bij Lan- genbach gevonden is en die dien avond bij Heinecke van Bobbie is gemaakt, eens mag bekijken? Dan kan ik di rect zien in hoeverre mijn theorie juist is. Er zijn na tuurlijk ook vergrootingen van gemaakt die wilde ik ook wel eens graag zien als het kon. Een vergroot glas heb ik bij me. Dr. Friesen trok de wenkbrauwen op. Ja, al het materiaal is hier in het gebouw onder berusting van mijn collega Perscheid. Ik zal hem vra gen of ik de afdruk en de foto's even hebben mag het is wel een beetje tegen den regel, maar ik zal het probeeren. Als hij ze niet wil geven, kan het onderzoek altijd officieel in tegenwoordigheid van Bobbie's verde diger plaats hebben. Dat moet Perscheid toestaan. Maar ik wil liever met mijn theorie pas voor den dag komen als ik absoluut zeker, van mijn zaak ben, zei Else. Dat kan ik begrijpen. Enfin, ik zal het hem vra gen. Else bleef ln spanning op de terugkomst van dr. Frie sen wachten en haar geduld werd niet al te lang op de proef gesteld. Dr. Perscheid had geen bezwaar gemaakt om het vingerafdrukken materiaal even aan zijn collega toe te vertrouwen en gretig boog Else zich, gewapend met het vergrootglas, dat ze uit haar tasch te voorschijn had gehaald, over do vingerafdrukken. Na een poosje van ingespannen turen, nam ze de fo tografische vergrootingen van de beide afdrukken ter hand en bestudeerde ook die met haar vergrootglas. Roöd van vreugdevolle opwinding wendde ze zich ten slotte tot den officier van justitie. Het is zooals ik veronderstelde, zei ze. De roode duimafdruk komt in de kleinste finesses overeen met den afdruk die bij Heinecke gemaakt is. Als deskundige zul je dat direct zien. En deze volkomen overeenstem ming is alleen mogelijk, als de afdruk bij Langenbach met een stempel gemaakt, dus een vervalsching is. An ders moesten er immers uiterst kleine verschillen zijn! Ik vermoed dat de dactyloscopische dienst van de po litie dat onmiddellijk bevestigen zal. Kijk zelf nu maar eens. Een aandachtige studie van het materiaal overtuigde dr. Friesen dat Else von Matrei gelijk had. Toen hij klaar was, bracht hij de stukken aan dr. Perschid te rug en wendde zich tot Else: Als het inderdaad een vervalsching is en ik moet toegeven dat daar niet veel tegen in te brengen is dan rijst de vraag: wie is de vervalscher geweest? Natuurlijk! stemde Else toe. Die vraag ligt voor de hand en lk heb ook naar een antwoord gezocht. Ik ge loof ook, dat lk er een gevonden heb, maar nu kan lk niet meer verder komen en ik heb de hulp van een an der noodig. Daarom kom ik bij jou, in de hoop dat je me helpen wilt. Bloem- en Boomkweekerij Telef. 502 Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. Op grond hiervan meenen Ged. Staten, dat het voor- stel-Vader-Wijnkoop overbodig is, en adviseeren zij dus het niet aan te nemen. Er is echter nog Iets, dat vermelding behoeft. Slechts c> de motor-reddingbooten is, gedeeltelijk, een vaste be manning. Deze kern is in vasten dienst, maar daar de werkzaamheden niet omvangrijk zijn, is het geoor loofd ook anderen arbeid te verrichten. De schippers genieten een salaris van f 1820, stuur lieden en motordrijvers f 1560 enz. met vooruitzicht op een pensioen, dat voor de schippers f 1200 zal kunnen bedragen. Totnogtoe is er slechts één schipper gepensionneerd (wegens ziekte). Hij ontvangt f 800 per jaar en heeft f 4 per week als Broeder in de orde van den Ned. Leeuw. Hierbij wordt aangeteekendHij is een man, die land en huizen bezit en financieel in welvarenden staat verkeerd. De bemenning der strandreddingbooten is niet in vasten dienst, trouwens er zou geen werk voor hen zijn. Het zijn vrywiligers, die hun gewone beroep ver vullen, terwijl het oefenen slechts enkele uren per jaar vordert. Voor deze groep is geen pensioenregeling te ontwer pen, en er is ook geen aanleiding voor. zegt de Mij. Na al het voorgaande zal het den lezer niet verwon deren, dat Ged. Staten voorstellen, de organisatie van het reddingswezen op onze kust te laten in handen van de Reddingmaatschappij, en dat zij geen aanleiding zien voor eenigerlei inmenging van de Provincie. Ook wij zien die aanleiding niet en in waardeering voor wat het particulier initiatief op dit gebied pres teert, doen we voor niemand onder. Hieruit volgt een ter niet, dat we het eens zijn, met het bestuur der Maatschappij, als het beweert, dat het niet in he belang van het Reddingwezen zou zijn, indien de Besturen der Provincie „dit onder hare leiding namen". Wij kunnen het wel begrijpen, dat dit bestuur het zoo gevoelt dat door het vragen of aanvaarden van Rijks- of Provincialen steun iets dreigt verloren te gaan van de vrijheid welke een der eerste elscben ls voor de goede vervulling van onze taal", maar daarom deelen wij die opvatting nog niet. Ook onder leiding van de Overheid zou o.i. het Reddingwezen uitstekend kunnen functionneeren, even als zoo menige andere dienst. Vergelijkingen zijn haast altijd moeilijk, doch hier kunnen we er een maken, welke nogal voor de hand ligt. We bedoelen met het Loodswezen, dat een Rijks dienst is en goed werkt. Intussehen zullen we hier niet over kibbelen. De N.-en Zuidholandsche Reddingsmaatschappij doet uitnemend werk en zoolang zij op de hoogte van haar taak blijft, denken wij er niet aan, om haar op zij te willen drin gen. Wij hechten aan onze principes. Maniakken hopen we echter nooit te worden. 1) Zijde afgekeerd van den wind. Het schip zat n.1. niet evenwijdig aan de kust Ik zou niets liever willen. Ik geloof vast dat je op den goeden weg bent, er is nu een kans voor de verde diging om te bewijzen dat Bobbie onschuldig is. althans om het aan het requisitoir te tornen. Ik wil je wel eer lijk bekennen dat mijn geloof aan zijn schuld door jouw uiteenzetting aardig aan het wankelen is gebracht, want die duimafdruk is juist een sluitsteen van het bewijs tegen je broer. Maar vertel verder. Ik redeneerde dat de vervalsching afkomstig moest zijn van iemand die Bobbie ln het verderf wilde storten, die goed op de hoogte moest zijn met fotografie, die ge probeerd had een duimafdruk van Bobbie in handen te krijgen en daarin geslaagd was en die toen voor zijn doel gebruikt heeft. Je bent waarachtig een geboren detective! schert ste Frieeen. Neen, Ernst, weerde Else af, je moet er niet mee spotten. Mijn liefde voor Bobbie heeft me gedreven. Ik geloof rotsvast in hem en toen hij gezegd had dat hij onschuldig was, stand het voor mij vast dat dat de zui vere waarheid was. Toen ben ik gaan nadenken, uren en uren heb ik nagedacht. Ik heb toen tenslotte het probleem zo gesteld: Bobbie kan den moord niet ge pleegd hebben, dat is uitgesloten, want hij zegt dat hij het niet gedaan heeft En toch is een bloedige duimaf druk op de plaats van de misdaad gevonden. Hij was kort voor den moord bij Langcnbach geweest; ik vroeg mij af of ze misschien handgemeen waren geweest en hij daarbij zijn hand had verwond of den Consul-Gene raal een ongevaarlijke wond had toegebracht. Maar als dat zoo was geweest, zou. hij het hebben gezegd en hij had verklaard dat hij juist de deur was uitgeloopen toen hij voelde dat hij zijn zelfbeheersching ging verliezen. Bobbie liegt niet. dat was voortdurend het uitgangs punt van mijn gedachtengang. Dus, redeneerde ik, als hij zegt dat die duimafdruk niet van hem afkomstig kon zijn, moest een ander die daar achtergelaten heb ben! Het was een stoute veronderstelling, maar bij mijn onwrikbaar vertrouwen in Bobbie, was een andere ver klaring buitengesloten. Maar kon dat? Toen kreeg ik opeens een ingeving! Ik had wel nooit aan fotografee ren gedaan, maar door mijn groote belangstelling voor schilder- en teekenkunst, heb ik vroeger eens een paar boeken over graphische procedee's gelezen en lk wist ongeveer hoe cliché's en dergelijke worden gemaakt Ik ben ook eens in een cliché-fabriek geweest. Wat ik ge zien en gelezen had, bracht mij op het idee dat het mo gelijk moet zijn een cliché te maken van een vingertop en met dat cliché zou men dan net zooveel valsche vin- gerafrdukken kunnen maken als men maar wil! Toen die idee me niet meer losliet, ben ik zelf aan het expe rimenteeren gegaan en het resultaat heb je daarnet ge zien. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1