SchagerCourant Bekende filmdiva's in haar privéleven V VERKEERSONGEVALLEN. Waarnaar men luistert Derde Blad. Bet nabootsen van geluiden in de Radio Gemengd Nieuws. De bomaanslagen in Duitschiand. Dinsdag' 26 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8569 Doodelijk ongeluk by Rotterdam. Venter door een autobus overreden en gedood. Zaterdagavond is de 59-jarige petroleumverkooper, C. van Vessen uit de Stationstraat te chiedam, op den dijk tusschen Rotterdam en Schiedam door een autobus overreden. De chauffeur, een 29-jarige A. H. uit Rotter dam heeft verklaard, dat het felle licht van een hem Juist passeerende auto in zijn spiegel heeft geschenen, waardoor hij werd verblind en hij het slachtoffer, dat met een handwagen aan den rechterzijde van den weg liep, in het geheel niet heeft gezien. Van Vessen werd afschuwelijk verminkt opgenomen en moet op slag dood geweest zijn. De politie heeft naar de oorzaak van dit ernstige on geval een onderzoek ingesteld. Doodelyk auto-ongeval te Sassenheim. 20- jarige jongemaj» gedood. Zaterdagavond is te Sassenheim de 20-jarige automo- bielreperateur Amtman. wonende te Leiden, door een autobus van de Brochway-Mij. overreden. De ongeluk kige was op slag dood. Omtrent de schuld stelt de po litie een onderzoek in. De 14-jarige Onderwater, eveneens te Sassenheim, is denzelfden avond, die daar met een melkwagen liep, door een personenauto overreden. Het knaapje werd ernstig gewond en is naar het St. Bernardus Gesticht pvergebracht. Auto-ongeval by Rynsdorp. - Twee personen ernstig gewond. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur had een vrij ernstig auto-ongeluk plaats op den Katwijkscheweg, juist bij de bocht, waar men in de richting Rijksdorp afslaat, ter hoogte van den weg naar het Wassenaarsche Slag. Een dame, mej. Nancy van Harencarspel, aan het stuur gezeten, moest uitwijken voor een uit de tegen overgestelde richting komenden auto, verloor haar te genwoordigheid van geest, nam de bocht verkeerd, slip te en reed met betrekkelijk groote vaart tegen een boom. De stuurkolom werd o.a. verbrijzeld, waardoor de dame zelf niet ernstig aan hand en lippen werd ver wond. De naast haar gezeten heer H. Romonde Righardus kreeg een vrij ernstige wond boven en aan het linkeroog. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis in Den Haag vervoerd. IN HET BUITENLAND. Talrijke spoorwegongevallen in Roemenië. In den loop van Vrijdag zyn op verschillende Roe- meensche spoorlijnen spoorwegongelukken gebeurd. Bij Breasta in de nabijheid van Ploesti botsten twee goederentreinen tegen elkaar, waarbij twee wisselwach ters gedood werden. Bij het station Ndea bij Constanza botste een goede rentrein tegen een trein, die uit tankwagens bestond. Hierbij werden 30 tankwagens verwoest. De materieele schade is aanzienlijk. Bij Pala Sarca zijn eveneens twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden twee spoorwegenbeambten gedood en twee zwaar gewond. De electrische trein tusschen Vatra en Duma-Melvey is ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. S is die nare hoofdpijn, prikkel- 5 baarheid en gedruktheid. S Foster's Maagpillen E hebben naam gemaakt 2j als het laxeermiddel bij uitnemendheid. ■5 f 0.65 p. flacort^>- FOSTER'S HAAGPi LLEM WOENSDAG 27 NOVEMBER 1923. Hilversum (298 »L, na 6.00 u. 1071 M.) 10.00 Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.15 Middag- jnuaiek, 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Naaicursus, 4.00 jStudJemuziek voor piano, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.30 ■^Hongaarsche kapel, 6.30 Koersen, 6.45 Italiaansch, 7.45 'Politieberichten, 8,00 Omroeporkest, 9.00 Nieuwe Dres- 'idemer Trio: Kamermuziek, 10.00 Omroeporkest; gramo foonmuziek. |1 Huizen (1875 M.) 6.16 Morgenconcert, 10.30 Ziekendienst, 11.00 Gramo- ïoon, 11.80 Harmoniumbespeling, 12.30 Middagconcert, .2.00 Concert, 2.45 Chr. Lectuur, 3.15 Concert, 5.00 Kin deruurtje, 6.00 Technisch onderwijs: Electro-techniek, 6.30 Statistische Berekeningen, 7.00 Rijpere Jeugd- Uurtje, 8.00 Bestuursmededeelingen, 8.30 Uitzendavond, iArie Post, voordrachtkunstenaar, Radio-orkest, 22.00 62.30 Ontvangst door kristaldetectie. Zeeeen (1635 M.) '31.20 Gramofoonmuziek, 3 50 Concert, 720 Luisterspel: De overval van Prof. Weltman, 8.20 Concert op 2 pia- Jio's, 10.50 Liederen van de Hebriden; dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 4.50 Dansmuziek, 5.50 Kinderuurtje, 6.50 Lichte muziek, 8.20 Symphonie-concert, 10.35 Dansmuziek. Londen (356 en 1553 M.) 5.05 Orgelmuziek, 5.35 Kinderuurtje, 7.05 Russische Liederen, 8.05 Louise, Opera van Oharpentier, 11.55 Dansmuziek. Radio-Paris (1723 M.) 12.50 Gramofoonplaten, Symphonieccncert, 4.05 Concert, 6.55 Gramofoonplaten, 7.35 Praatje, 8.20 Concert: Peer Gynt, Ibsen. Weenen (51G.4 M.) 2.20 Beeldradio, 2.50 Johann-Strauss concert, 5.05 Mu- ziekvoordracht, 5.35 Uurtje der Volksgezondheid, 6.20 Economie, 6.50 Cosi fan tutte (Mozart), 9.20 Avond concert Mamburg (373 M.) 3.35 Goed Licht 3.50 Bijbelsche muziek, 4.50 Volksliedo ren, 5.35 Concert, 6.20 Nederduit3che Volksaard, 7.15 Cosi van tutte; 10.20 Actueele afdeeling, 10.50 Nacht- i concert. Langenberg (473 M.) 6.20 Mcrgenconcert, 7.35 Gramofoonplaten, 10.40 Muzick- uitzending voor scholen, 11.30 Gramofoon, 12.25 Mid dagconcert 1-50 Raadgevingen in huis, 2.20 Kindcrspeel- uurtje, 3.20 Voor de vrouw, 3.45 Hanns Reiman leest, 4.50 Moderne muziek, 5.50 Strijd tegen de Geschl. ziek ten, 6.35 Lezing, 7.20 Avondconcert 8.20 Avonduitzen ding, muziek en voordr. „Eeuwig Oproer"; dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 Radio-trio, 6.35 Esperanto, 6.50 Gramofoonplaten, 8.35 Radio-orkest 10.10 Dansmuziek. CAMILLA HORN, de schoone Duitsche film ster, die naar de United Ar- tists is overgegaan. Zij werd in 1908 te Frank- furt a. Main geboren als dochter van een Duit- schen vader en Italiaansche moeder. Op jeug digen leeftijd ging zij naar een kostschool in Zwitserland. Reeds op 15-jarigen leeftijd was zij zeer bekwaam in het borduren en naaien, waarom zij een zaak opende in lingeriën. Zij wilde gaarne rythmisch dansen leeren, waar voor zij hard moest werken om haar studie geld hiervoor bijeen te brengen, terwijl zij bo vendien haar familie nog moest onderhouden. Bij de inflatie van de mark moest zij tenslotte haar zaak opgeven, waarna zij zich wendde tot den impressario Nelson, en vertelde hem, dat zij eigenlijk geen passen kende, maar toch naar eigen fantasie kon dansen, op welke mu ziek ook. hort nadat zij in een cabaret optrad, werd zij ontdekt door den Duitschen régisseur F. W. Murnau, die haar voor de „Faust" en gageerde. Twee jaar en slechts in trt'ee films is zij naast Jannings opgetreden, waarna zij. opgemerkt door Mr. Joseph M. Schenck, presi dent van de United Artists, op 19-jarigen leef tijd naar Amerika vertrok, waar zij een con tract kreeg voor 5 jaar. Haar eerste Ameri- kaansehe rolprent was die van de vrouw, de te genspeelster van John Barrymore in „Tem pest". Het laatste trad zij op in „Eternal I.ove". Door haar onvoldoende kennis van de Engel- sche taal is zij voor de sprekende film onbruik baar. Vermoedelijk zal zij wederom naar Ber lijn terugkeeren. GRAHAM MC NAMEE. Hoofd-Omroeper National Broadcasting Company, New-York. I Reeds spoedig na de geboorte van den Omroep heeft Jnen kunnen vaststellen, dat de meeste geluiden in de verste verte niet zoo in den luidspreker worden weer gegeven, als zij in de zendstations worden uitgezonden. .Wanneer men eens een dramatische handeling wilde Jiitzenden, b.v. een schipbreuk, en deze door de meest .logisch voorkomende geluiden wilde begeleiden, stiet ïnen op gToote moeilijkheden: het geluid kwam heel janders over, als men verwacht had! Het huilen van den wind In de studio geleek in den luidspreker meer op het gillen van een stoomfluit en het afschieten van een re- jVolver op een orkaan. Langzamerhand is hierin verbetering gekomen en na 'grondige bestudeering van de verschijnselen is de tech niek van het lmiteeren van natuurlijke geluiden ont staan. Bij de geluidsnabootsing gaat men thans volgens speciale recepten te werk. Eenige deze studiogeheimen zullen wij in hot volgende voor U onthullen: Het huilen van een baby. Het hier voor gebruikte apparaat werd door een speelgoedfabri kant vervaardigd en berust op het zelfde principe als een „sprekende pop". Uitgebreide proefnemingen hebben aangetoond, dat dit schelle mechanische geluid in den luidspreker precies als het huilen van een kind wordt Weergegeven. Revolverschot. Een leege papieren zak wordt opgeblazen en met de vlakke hand stukgeslagen. Het vertrekken van een trein. Een geknoopt touw wordt door een gat in een trom mel op en neer getrokken. Geknetter van vuur. Groote stukken pakpapier worden voor de mlcrifoon in elkander gefrom meld. Veldslag. Een aantal platte metalen staven worden krachtig tegen leeren kussens aan geslagen. Het fluiten der kogels wordt het beste door fluitende mond bewegingen nagebootst. Stofzuiger. Sirene. Hoefslag van een galoppeerend paard. Met de halve schaal van een cocosnoot wordt krachtig op een stuk kurk geslagen. Meestal is het al voldoende, Indien men met de vlakke hand op de knie klopt. Het zoemen van een vliegtuig. In de luchtstroom van een electrische ventilator laat men reepen leer fladderen, Men kan ook het vel van trommel tegen zulk een instrument houden. Het inslaan van een spijker. Op een afstand van ongeveer één meter van de microfoon wordt met een hamer op een mes geslagen. Branding. Schuurpapier wordt tegen elkaar ge wreven. Rijdende locomotief. Dit karakteris tieke geluid laat zich eigenlijk slechts nabootsen met behulp van een echte locomotief. Hiertoe gebruikt men inin Amerika door stoom gedreven speelgoedfabrikaten. Kanonschot Paukenslag. (Nadruk verboden). Een pistoolschot in luidspreker en studio 1 CAMILLA HORN. LUPE VELEZ, die 19 jaar oud is en geboren in San Louise Potosi in Mexi co, is de dochter van een operazangeres en een hoofdofficier van hel Mexicaansche leger. Na het pensionaat te San Antonio doorloopen te hebben, werd zij typiste. Urenlang stilzitten voor een machine had echter voor haar niets aantrekkelijks: Eindelijk kreeg zij verlof, na dat haar vader in een oorlog gewond was, om in een operette in Mexico City op te treden. Zij ontpopte zich als een uitstekende danseres en verwierf zich door „Rataplan" een enorme po pulariteit. Na ervolgcns in verschillende Amerikaansche theaters te zijn opgetreden (zij verdiende ten laatste als 17-jarig meisje 200 dollar per week), werd zij geëngageerd door Ilarry Rapf, directeur van de Metro Goldwyn Mayer studios te Culver, die haar had zien op treden in de „Music Box Revue". Toen Dou- zlas Fairbanks haar op het witte doek aan- rhouwde, verzocht hij haar op te treden in zijn film „The Gaucho", welke film een dusdanig zucees oogstte, dat zij een langdurig contract met de United Artists afsloot. Haar nieuwste film is „The Lady of Pavement", welke film bet volgend seizoen hier te lande zal worden .ertoond. LUPE VELEZ. WAT HET ONDERZOEK OPLEVERDE. DOOR DE VIER DADERS EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS AFGELEGD. Wolff meldt uit Altona: Het voortgezette onderzoek inzake de bomaanslagen in verschillende deelen van het rijk heeft, naar de Land- gerichtsdirektor, dr. Masur, hedenmiddag in een confe rentie met de pers medeelde, het heele complex dezer misdadige aanslagen, voorzoover ze in Sleeswijk-Hol- stcin en de provincie Hannover werden gepleegd, opge helderd. Van Herbert Volck, die op grond van zijn studie van de sterrenkunde en andere geheimzinnige dingen op de idee gekomen was, aanslagen te gaan plegen, was het plan afkomstig om Winsen op een dergelijken aanslag te vergasten (27 Nov. 1928.) Opmerkelijk is, dat Volck de eerste aanslagen in het Hannoversche, In Luneburg n.1., wilde plegen. Dat dit plan niet in vervulling ging is te danken aan de omstan digheid, dat de misdadigers het regeeringsgebouw, dat zij voor hun snooden opzet haden uitgekozen, door de politie bewaakt vonden. De daders, het waren 4e burgemeester Amandus Vick (Roenne) de landbouwer Franz Luhmann (Clus), John Johnson (Husum) en Herbert Volck, moesten der halve rechtsomkeert maken en begaven zich naar Win sen. Voor den aanslag aldaar werden stoffen van hooge explosieve kracht gebruikt. Dat de lading niet tot ont ploffing kwam vond zijn reden in het feit, dat het moorddadig paket doornat was van den regen. Opgehelderd zijn eveneens de aanslagen in Luneburg in den nacht op één Augustus en in den nacht op zeven September. De daders waren hier wederom Amandus Vick en Franz Luhmann. Medeplichtig aan dezen aan slag waren verder Ernst Becker en- Hermann Manecke, beiden uit Rottorf (district Winsen). Bij den tweevoudigen aanslag op 1 Augustus waren betrokken Vlek, Luhmann en Becker. Laatstgenoemde hield de wacht bij den auto, terwijl de beide anderen de aanslagen uitvoerden. De volgende aanslag, in den nacht van 5 op 6 Septem ber, op de regeeringsgebouwen was het werk van Vick, Becker en Manecke. Alle bij deze aanslagen gebruikte ontploffinsstoffen waren afkomstig uit de „fabriek" in Altona-Flottbeck. Alle vier personen hebben een volledige bekentenis voor den Landgerichtsdirecteur dr. Masur afgelegd. Er is een arrestatiebevel tegen hen uitgevaardigd. Allen, die aan den aanslag hébben deelgenomen, zullen op een minimum-straf van 5 jaar tuchthuis kunnen rekenen. Bijzonder belangrijk is de thans eindelijk gelukte vast» stelling van het bommendepot. Aan het wekenlang on derzoek der politie is het te danken, dat dit depot in Karlumfeld, in het district Niebul, en wel ln een een zame boerenhoeve van Peter Hollander, ongeveer 60 K.M. ten Noorden van Husum, vlak by de Deensehe grens, werd ontdekt. Hollander is zekér een man, die het beste wilde, en geloofde, een goede patriottische daad te stellen. AARDSCHOKKEN OI» NIEUW IERLAND. Uit Wellington op Nieuw-Zeeland komt bericht van langdurige en vrij hevige aardschokken die Zaterdag ochtend vroeg bij Nelson (Midden-Eiland) en Welling ton (Noordder Eiland) gevoeld zijn. Het middelpunt van de aardbeving lag blijkbaar bij Motueka. Een hevige beving is ook te Westport (Midden-Eiland) waargenomen. Er ging een sterk gerommel aan vooraf, dat bijna een minuut duurde. Er is echter geen schade EEN ZELFMOORDENARES VALT OP EEN VOORBIJGANGER. Te Boedapest op het drukke Berlijnsche Plein is een 19-jarig meisje Zaterdagochtend uit de derde verdieping van een hotel gesprongen en terecht gekomen op een voorbijganger, die bewusteloos bleef liggen. Het meisje is ln het ziekenhuis spoedig aan haar kwetsuren over leden. De voorbijganger, een 40-jarige koopman, is met ernstige hoofdwonden naar zijn woning gebracht. HET LIJK VAN KARL MARX. Van Russische zijde is het voorstel gedaan, ora het stoffelijk overschot van Karl Marx, die op een kerkhof te Londen is begraven, naar Rusland te doen overbren gen, waar het op het plein der revolutie zou worden bijgazet. Naar echter verluidt, verzetten de familieleden van Karl Marx zich tegen dit plan. De communistische in ternationale wil nu met de familieleden onderhandelen DE ONRUST IN PALESTINA. Nieuwe arrestaties en een proteststaking. Reuter meldde Zaterdag uit Jaffa: De politie arresteerde gisterenavond negen Arabieren, beschuldigd van het verwekken van agitatie. Vandaag heerscht in de geheele stad een algemeens werkstaking ten teeken van protest

Schager Courant | 1929 | | pagina 9