WIERÏNGERWAARD. LANGENDIJK. BARSINGERHORN. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Gemengd Nieuws. Sensationeel proces te Weenen. De vloedgolf op New Foundland. De strijd in China. Niet lang van hun vrijheid genoten. Het Sklarek-schandaal te Berlijn. TWEEDE KAMER. Binnenlandsch Nieuws. De wederopbouw van de abdij van Egmond. r A algemeene vergadering. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Besloten werd om het bestuur bij 3e om de 3 ja»r doen aftreden, hetwelk dan direct herkies baar is. Op een gedaan verzoek door de vereeniging was van den polder Valkkoog bericht ingekomen, dat gedurende den tijd dat het Ijs kan bereden worden, de vereeniging de volle beschikking over de groote. wiel alhier verkrijgt Voorts was er een schrijven van de Ongevallenwet, dat een werkgever, die minder dan f 500 weekloon per 6 maanden uitkeert niet bij genoemde wet wordt opgenomen. Besloten werd om hen, die voor de vereeniging werken, by een particuliere Maatschappij te verzekeren. Besloten werd bij wedstrijden zich niet enkel te bepa len tot de ingezetenen, maar tot algemeene deelname. Enkel zij of hij, hier ter plaatse wonende, en geen lid zijnde, worden buiten gesloten. Voorts deelde voorzitter medee dat het contributie- bewijs tevens dienst behoort te doen als conrolebewljs op de baan, zoodat deze alsdan op de jas of mantel be hoort te worden gedragen. Niets meer te behandelen zijnde, sloot voorzitter de vergadering, hierbij den heer A. P. Blaauw dank bren gende voor zijn bereidwilligheid om geheel belangeloos de contributie op te halen en de pers voor zijn tegen woordigheid. Oze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Kooij Jz. is benoemd als opzichter van Polder Zijpe en Haze- polder. OUDKARSPEL. Voor een goed bezette zaal gaf de Operette-vereeniglng Caecilia alhier Zondag een uitvoering van de opera- comlque „De Ganzenhoedster", in de zaal van den heer C. Vis. KOLHORN. Zondag had hier het optreden plaats van Maloltz, de bekende zingende telepaath. Het optreden van Herman Diederiohs, humorist, was wel interessant, die wist de lachspieren van het aanwezige publiek wel in be- weging te brengen en te houden. De heer Maloïtz had wel een groote invloed op velen in de zaal uitgeoefend, daar er een ongekende stilte heerschte bij zijn uitoefening als telepaath. De nog blij vende aanwezigen in een kleinen kring, hadden tot mid dernacht een gezellig bal. De heer P. Wit, opzichter le klasse bij de Zuider zeewerken alhier is met ingang van 26 Nov. overgeplaatst naar bet Hoofdbureau te Den Haag. VI roorfo rd. Ni ït aar d itig pian 9 dl Gistermorgen zijn de Staten dezer Provincie in ver gadering bijeengekomen, gepresideerd door Jhr. Boëll. Na een kleine inleiding werd begonnen met de al gemeene beschouwingen der begrooting. De heer Asscher, Vrijheidsbond, opende de rij der sprekers en behandelde voor de zooveelste maal de samenstelling van het college van Ged. Staten, waarbij de Vrijheids bond ten onrechte was buitengesloten. Door de ver kiezing van den heer Vcrschure in de vacature Hen driks, waren nu twee rechtsche katholieken in het college. Immers de heer Bomans is van democraat geleidelijk naar den rechtervleugel afgezakt. Bij de begrooting mist spr. een krachtige leiding van het college. De begrooting ademt een geest van besluiteloosheid. Het finantieel beleid van Ged. Staten inzake het wegenfonds, heeft spr. zeer verbaasd en vestigt in verband daarmee de aandacht op het weinig zakelijke in de berekeningen en ramingen. Spr. wijst op het tegenstrijdige in de meening van Ged. Staten inzake het niet in eigen beheer uitvoeren van het maken der wegen, terwijl even verder daar mee gedreigd wordt tegenover aannemers die te hoog rekenen. Bij de Prov. Ziekenhuizen vraagt spr. of de direc teur niet te veel belemmerd wordt door de vakbon den, verder wordt gevraagd inzage van het rapport inzake de reorganisatie van de P.E.G.E.M. De heer Dekker (R.-K.), wijst wat de verkiezing van den heer Verschure betreft, op 1927 en het toen gesloten overleg. In 1931 kan er een andere toestand ontstaan en kan opnieuw gedacht worden ov'er een mogelijke deelneming van alle in aanmerking komen de partijen in het college van Ged. Staten. Spr. ont kent, dat er in de R.-K. partij een linker- cn rechtef- vleugel is. De partij is één cn altijd geweest. Spr. be handelt daarna de begrooting van de P.E.N. De heer Polak (S.D.A.P.), hoeft geen behoefte aan lange algemeene beschouwingen. Volgens spr. is de heer Asscher nog niet genezen van zijn verkeerd idéo dat Ged. Staten een afspiegeling moeten zijn van de partijen in de Staten. In 1927 is gezocht een demo cratische werkmeerderheid. En het is de schuld van den Vrijheidsbond zelf, dat ze daarbij is buitengeslo ten. Spr. had ook liever een meer democratisch katho liek gehad als de heer Verschure. Spr. vraagt waar om de R.-K. toch steeds aanwijzen een man van rechts. De R.-K. hadden meer Hooij op hun vork moe ten nemen (gelach). Spr. hoopt dat de R.-K naar dit waarschuwend woord zullen luisteren. De finantieele toestand der provincie werd gunstig genoemd. Er wordt 3 ton gereserveerd en ook bij de bedrijven wordt gereserveerd. Ondanks dit gunstige verschijnsel wil de S.D.A.P. geen belastingverlaging. ï?r komt straks wijziging in het belastingstelsel en •moet men voorzichtig zijn. Het electricitcitsbedrijf heeft een winst gemaakt van f913.000 en spr. meent dat er gedacht moet wor den aan tarief-verlaging, ook bij het waterleidingbe drijf, waarbij het goed gaat. De kosten voor aanslui ting van verafgelegen huizen mogen niet op de be woners worden verhaald. Vat de wegen betreft, is groote spoed noodig. Het wegenfonds lijkt spr. meer gebruikt voor geldbeleg ging als dat de wegen eruit bekostigd worden. Voor sociale voorzieningen werken Ged. Staten krachtig. De heer Honig, R.K., ziet in het finantieel beheer van Ged. State wel lijn. Spr. acht het niet alleen ver keerd, dat er uit het reservefonds woidt geput, maar vindt het noodig dit te versterken. Spr wil met de be lastingverlaging wachten tot volgend jaar. De be lasting in Noordholland is trouwens laag in vergelij king met die in andere provincies. Ook spr. hoopt op tariefsverlaging van de electriciteit. De heer Guépin, Yrijhd., zegt, met zijn voorstellen niet te beoogen her college van Ged Staten een echec te bezorgen. Hij wil alleen niet meer belasting hef fen dan noodig is. liet reservefonds kan in stand worden gehouden, zonder dat het noodig is het te verhoogen. De verbetering der wegen moet met spoed gaan, maar spr. meent, dat al te groote spoed niet gewenscht is met het oog op de belastingbetalers. Zooals thans gewerkt wordt, is voldoende. F.n zon der eenige stagnatie te geven, kan een 4 ton voor vermindering der belasting worden gebruikt. Vol gend jaar moet er toch een heele wijziging komen in de opcentenregeling. Daarom is het nu juist het oogenblik voor de belastingverlaging, volgend jaar zal dit niet meer kunnen. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) brengt hulde aan den heer Hendriks, afgetreden lid van Ged. Staten en heeft met instemming de heer Ver schure diens plaats zien innemen. Spr. zegt, geen be- PEKELSTUKJES ZONDER BEEN. Prachtig van kleur. GEBR. KWELDAM, Schagen - Tel. 64. wonderaar te zijn van het vormen van allerlei fond sen, maar wanneer de Staten daartoe eenmaal heb ben besloten, dan moet men daaruit niet putten van belastingverlaging. De heeren Guépin c.s. willen niet f750000 in het wegenfonds storten, maar f350000, dus willen zij terugkomen op het vroegere besluit der jaarlijksche stortingen. Spr. heeft daartegen be denkingen. Spr. behandelt daarna het leenings- voorstel en oppert daartegen eenige bezwaren. De heer De Jong Schouwenburg uitte vervolgens een tegenovergestelde meening als Ged. Staten over de gevraagde herziening van de regeling der werk zaamheden, de salarieering, pensionneering van Ged. Staten. Hoe de wachtgeldregeling moet zijn, be grijpt spr. niet. Spr. behandelt daarna het behoud van natuur schoon en in verband daarmee de gemeentelijke uit breidingsplannen. Hij vraagt naar de leidraad van Ged. Staten in deze. De heer Colijn (a.r.) uit zich met tevredenheid over de provinciale finantiën. Spr.'s fractie is niet voor belastingverlaging. Spr. behandelt daarna de tarieven en wil uniformi teit in deze en streven naar verlaging en verwijst naar het stuk van Ds. Kuiper in deze. Spr. vraagt inlichtingen over wegenverbetering De heer Ketelaar (v.d.) constateert eveneens, dat de finantiën in orde zijn. Als er geen andere belasting regeling was te wachten, was 6r alle reden tot be lastingverlaging. Volgend jaar kan men de belasting regeling overzien en dan zal als 't kan spr s fractie een voorstel tot verlaging steunen. Wat het leenings- besluit betreft, wil hij Ged. Staten niet binden aan een zekere koers. Wat de werkwijze van Ged. Staten betreft, wil spr. nog steeds voor elk lid een afdeeling. Dan is het he kend wie verantwoordelijk is. Spr. behandelt daarna de Westfriesche kanaal plannen en vraagt of Ged. Staten iets meer weten omtrent de toezegging der regeering. Daarna volgt het wegenplan en bevreemde het hem dat Ged. Stalen eerst na het verschijnen der begroo ting meedelen, dat er meer spoed zal worden ge maakt. De volgende sprekers bespreken het achterstaan van de eilandenbewoners, de ongelukken in de Prov. Ziekenhuizen, de brandverzekering der Prov. eigen dommen, de actieve therapie in de ziekenhuizen en nog veel meer. De heer Reinalda (S D.A.P.) vraagt, met het oog op onzen wegenbouw, of men niet zou kunnen komen tot het inrichten van een gemengd bedrijf, dat zou kunnen inschrijven op het werk van den Provincia len Waterstaat. Wij vragen nu aan de Staten, zegt spr, een onder zoek te doen om naast aanbesteding ook door de stichting van een overheidsbedrijf of een gemengd be drijf uitvoering te geven aan de prov. werken. De heer Thomassen (S. D.) bespreekt de voorzie ning van enkele wegen en vraagt inlichtingen om trent de regeling met „Stad en Lande van Gooiland". Ten slotte gaf spr. enkele „administratieve wonde ren" te hooien, waarover hij inlichtingen vroeg. De vergadering wordt vandaag voortgezet. MEISJE NA LANGE MARTELINGEN GEDOOD. V.D. verneemt uit Weenen: d.d. gisteren: Hedenochtend begon voor de jury-rechtbank het pro ces tegen den 38-jarigen eigenaar eener wasscherlj, Ri- chard Singer, verdacht van moord op de 18-jarige Gem- ma Matyas. Op 10 Maart jj. heeft Singer het meisje, onder voor wendsel, dat hij haar een betrekking kon bezorgen, in zijn huis gelokt. Er moet toen een worsteling hebben plaats gehad, waarbij Singer het meisje met een mes aan den hals verwondde en haar daarna handen en voeten bond. Om het hulpgeroep te smoren heeft hij getracht haar een prop in den mond te steken. Singer heeft het meisje daarna opgesloten, is naar een café gegaan, doch eenige malen teruggekomen, om het meisje te mishandelen. Des morgens, na klachten van de vrouw van den congierge over het geschreeuw, heeft Singer zijn slachtoffer de keel afgesneden en is gevlucht Spoedig na zijn daad stelde Singer zich ter beschik king van de politie. Singer heeft In het huls van zijn moeder een waar schrikbewind uitgeoefend, zoodat zij meermalen in het krankzinnigengesticht Am Stelnhof moest worden opgenomen. Het proces zal waarschijnlijk verscheidene dagen du ren en ondervindt van de zijde der bevolking groote be langstelling. DE TREINROOF IN WYOMING. De treinroof in Wyomin, waarbij de bandieten een expresstrein van de Union Pacific Cy. deden ontsporen, was het werk van één enkelen man. Het personeel van den trein koppelde de locomotief af en reed naar het nabijzijnde station om hulp te halen. Toen deze hulp kwam opdagen was de bandiet echter reeds gevlogen. BRAND IN EEN KEET. Twee dooden. Uit New York wordt gemeld: Twee lijken werden te voorschijn gehaald uit de puin- hoopen van een uit planken gebouwde keet In het ge bied van New York, waar tweehonderd poldergasten waren gehuisvest en Maandagavond brand ontstond. De anderen ontsnapten aan de ramp. DE AANSLAG OP MGB. SMIT. De daderes niet vervolgd. Naar het „Glornale d'Italia" meldt, zal de Zweedsche welke den aanslag op mgr. Smit pleegde, door de over heid van het Vaticaan niet vervolgd worden, omdat zij in haar geestvermogens is gekrenkt Men vermoedt dat zij aan de Italiaanache overheid zal worden uitgeleverd en dan ten spoedigste over de grens wordt gezet GEWELDIGE KRACHT VAN HET WATER. Draadloos wordt uit Londen gemeld: De hooge commissaris van New Foundland heeft een rapport ontvangen over de schade door de vloedgolf van 18 November j.1. aangericht Niet minder dan 22 men- schenlevens zijn verlor-en gegaan. Op vele plaatsen zijn zeer veel hulzen vernield en visschersbooten, vischtuig en levensmiddelen verloren gegaan. Het water trok zich eerst terug en kwam toen als een muur van vijf meter hoogte opzetten; nadat het water weer was teruggevloeid, kwam het voor een tweede maal opzetten. Het gebouw van tien bij achttien meter, vol met goederen, werd zestig meter door de vloedgolf verplaatst. Eenige huizen werden met de be woners in zee getrokken. De regeering heeft direct een schip gezonden met doctoren en verpleegsters en later een tweede schip met verschillende benoodigdheden. Honderden zijn dakloos en van alles beroofd VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bekend Amerikaansch vlieger gedood. Bij een proefvlucht met een Britsch vliegtuig ls lui tenant Cuddihy, een der beste Amerikaansche marine- vliegers, gedood. De machine stortte met zulk een kracht neer, dat zij zich diep In den grond werkte; alleen de voeten van den piloot waren zichtbaar. Cuddihy brak in 1924 het wereldrecord voor water vliegtuigen en nam in 1925 deel aan een proefvlucht voor de Schneider-cup. In den burgeroorlog een beslissende neder laag van het volksleger verwacht. Reuter meldt uit Londen: Wat betreft den burgeroorlog ln China wordt gemeld, dat de Chineesche regeering van meening is dat het slechts eeu quaestie van dagen is, dat de Koeomintsjoen (het z.g. volksleger van Feng) door het leger van Nan king zal worden verslagen. Wat den toestand in het Zuiden van China betreft, de strijdkrachten van Kiangsi rukken nog steeds op Woetrsjau aan, dat door het le ge,r van Kwangtoeng ls ontruimd. De marineautoritei ten van Kanton hebben de blokkade van de rivier stroomafwaarts van de Woetsjau afgekondigd en maat regelen genomen ter bescherming van de vlootbelangen van Groot-Brittanië. Het conflict tusschen Rusland en China, ln Mandsjoerije. Terugtocht der Chineezen. Reuter meldt uit Londen: Volgens de jongste berichten, in gezaghebbende Brit- sche kringen uit Noord-China ontvangene blijven de Chineezen in Mandsjoerije voor de Russen terugtrek ken. China doet een beroep op de mogendheden van het Kellogg-pact. Uit Sjanghai wordt gemeld: Door China wordt aan de mogendheden verzocht, ge paste maatregelen tegen de Sovjet-Unie wegens schen ding van het Kellogg-pact te treffen. China is zijner zijds bereid, de strijdvraag tusschen China en de Sov jet-unie overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van het Volkenbondspact aan den Volkenbond voor te leggen. Hailar door de Chineezen In brand gestoken. Reuter meldt uit Washington: Volgens een heden hier ter stede uit Carbin ontvan gen telegram heeft, de gouverneur van Helloeng Klang den militairen autoriteiten te Hailar gelast, mede te helpen bij de evacuatie vhn alle Amerikanen uit deze stad. Het telegram zegt verder, dat de Chineezen order gaven tot de vernieling van Hailar door het in brand te steken en dat de Chlneezenwijk den 25en dezer begon te branden. De Rassen rulcken op Charbln aan. VJD. verneemt nog uit Tokio: Volgens berichten uit Charbin zetten de Russen hun opmarsch naar de stad voort. Na een strijd van vele uren gelukte het den Russen, een spoorwegstation 270 K.M. beoosten Charbin te bezetten. Russische cavalerie tracht het geheele traject tot Charbin te bezetten. Vijf tienduizend Chineezen zouden gevangen genomen zijn. Het hoofdkwartier van het Roode leger bevindt zich thans te Hailar. D© twee ontsnapte bandieten met hun hel per uit het krankzinnigengesticht by Ber lijn weer gesnapt. Een dood en een zwaar gewond. De uit het krankzinnigengesticht te Buch bij Berlijn ontsnapte bandieten Garde en Liesegang, die elk nog een gevangenisstraf van dertien Jaar hadden te ondergaan, hebben niet lang vhn hun vrijheid genoten. Maandag ontdekte de Berlijnsche politie hun spoor dat naar her Industriegebied van West-Duitschlland leidde, waar de vluchtelingen thans weer gevat zijn, en wel nabij Iser- lohn, waar ze een inbraak in een kasteel hadden ge pleegd. De bandieten waren er in geslaagd onopgemerkt uit Berlijn te ontkomen; hun signalement werd dadelijk door geheel Dultscbland verspreid. Maandagavond dron gen Garde en Liesegang, samen met Wichert, de man die hun bij hun vlucht uit Buch behulpzaam was geweest het kasteel Wockem bij Iserlohn in het district Arns- berg binnen. Ze waren gemaskerd, bedreigden den rentmeester met hun revolvers en slaagden er ln een bedrag van zes hon derd mark buit te maken. Ze verdwenen daarna in de richting van Mellem, werden echter zonder dat ze dit aanvankelijk bespeurden achtervolgd door den rent meester en een boschwachter. Intusschen had ook het personeel de politie van Iserlohn gewaarschuwd. In het bosch van Mellem bemerkten de drie roovers dat ze ach tervolgd werden, ze vuurden nu eenige schoten op den rentmeester en den boschwachter af, die het vuur be antwoorden. Wichert werd door een kogel op slag ge dood. Nadat ook Liesegang door een kogel zwaar was gewond gaf Garde zich over. Hij werd door de politie, die kort daarop ter plaatse verscheen, naar de gevan genis van Iserlohn gebracht. Liesegang werd in hope- loozen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Toen men hem daar uitkleedde bleek dat hij het ondergoed van het krankzinnigengesticht nog aan had. Onverwijld ontslag gevraagd van bur gemeester Böss zonder pensioen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zal de nieuwe ge meenteraad 17 December bijeenkomen, waarbij zeer zeker het bekende Sklarek-schandeel aan een bespre king zal worden onderworpen. Reeds hebben de communisten een voorstel inge diend, waarin zij eisohen, dat burgemeester Böss zon der pensioen zal worden ontslagen, welke eisch in den ouden gemeenteraad niet in stemning is geko men. Ook de nationaal-socialistcn hebben een dergelijke motie ingediend, welke ze nog vóór Kerstmis in be handeling willen zien genomen. Maatregelen om onwaardige tooneelen in den Prnisischen Landdag te voorko men. Wolff meldt uit Berlijn: De Pruisische regeering heeft, naar de „Voss. Ztg." meldt, tot dc interfractioneele commissie der regee- ringscoalitie het verzoek gericht, maatregelen te ne men om te voorkomen, dat de landdag door de uiter ste radicale partijen tot het tooneel van schandelijke voorvallen wordt gemaakt. De commissie zal nog deze week bepaalde voorstellen doen. TRAGISCH EINDE VAN EEN HUWELIJKS PLECHTIGHEID. Zyn eigen moeder neergeschoten. Maandag heeft een huwelijksplechtigheid in een dorp bij Parijs een tragisch einde gehad. Volgens Poolsch gebruik worden bij ht verlaten van de kerk uit een revolver eenige losse schoten gelost. Het ongeluk wilde echter, dat de revolver van den broe der der bruid met scherp geladen was. Toen het bruids paar, begeleid door de familieleden, uit de kerk kwam, werden de schoten gelost met het gevolg dat de moeder van de bruid zwaar gewond ineen zonk. De onvrijwillige moordenaar van zijn móéder werd ge arresteerd. De gewonde vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht, DE DRIE VERDWENEN TANDARTSEN UIT KOBLENTZ. Men meldt uit Berlijn: In den Rijn bij Blngen is gister de auto gevonden, waarmede de drie sinds eenige dagen verdwenen tand artsen uit Koblentz vorigen Woensdag uit Mainz waren teuggekeerd. Het staat vast, dat ze door den mist in den Rijn zijn gereden. De auo zit in den modder en binnenin vond men de lijken van do drie ongelukkige*, die klaarblijkelijk tot het uiterste hadden getracht zien te redden. Ze hadden de ruiten en den achterwand vande auto reeds stuk geslagen, maar de druk van het water is waarschijnlijk te sterk geweest en ten slotte hebben zij hun poging moeten staken. DOODELIJK ONGEVAL TE SLUISKIL. Door een bak beton verpletterd. Gisteren was een 15-jarige jongen werkzaam in oen betonput te Sluiskil, toen een zware bak met be ton door hot breken van een staaldraad in den put viel op den jongen. Met ingedrukte borstkas werd de ongelukkige dood van onder den bak gehaald. Dinsdag is de Kamer verder gegaan met Hoofd stuk V van Binnenlandschc Zaken en opperde de heer Kersten (S.H.P.) bezwaren tegen de burge meestersbenoemingen en ziet daarin het voortdrin- gen der verroomsching. Spr. komt tegen de stem plicht op. Spr. dankt de regccring dat geen vrouwen meer gestraft worden met hechtenisstraf, als zij niet naar do stembus komen en gewetensbezwaren als wettige bezwaren worden aangemerkt. Tegen het danskwaad moet met kracht worden opgetreden. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.), komt op tegen het opheffen van kleine gemeenten en be strijdt de meening des hoeren Van den Heuvel om kiesdistricten in te stellen. De heer Schokking daar entegen acht het de overweging waard meer contact tusschen volksvertegenwoordiging en verschillende streken hoog noodig is. De heer Beumer (A.R.) komt op tegen de verdel ging van Kooivogels en hcoft bedenkingen tegen de ontvangst van de rovolutionnaire jeugdorganisatie door den burgemeester van Franeker. De heer Wijnkoop (Com.) oefent critiek uit op het optreden der burgemeester van Zaandain, Hoogkerk en Delfzijl bij de daar plaats gehad hebbende sta kingen. De heer Schaper komt eveneens op tegen de vo gelvangst op groote schaal, technische verbeteringen in do Trekhondenwet werden bepleit en opponeert tegen de mecning des hoeren Beumer over dc ont vangst van de A.J.C. ten stadhuize en verdedigd het optreden van de burgemeesters door Wijnkoop aan gehaald. Dc minister beantwoordt dc duizend cn een wen- schen en verlangens en zegt wat de stemplicht be treft, de circulaire van zijn ambtsvoorganger inzake gemoedsbezwaren nog in onderzoek is. Dc kiesrecht regeling zal de regeering ernstig nagaan, ook wat het eischen van meer handteekeningen betreft. De samenvoeging van Wijdencs en Vonhuizon is niet beslist door spr. afgewezen, alleen is gezegd dit voorshands niet te willen bevorderen, Spr. heeft in deze geen algemeene richtsnoeren, elk geval moet op zichzelf beoordeeld. Het raadslidmaatschap van rijksontvangers is on- vereenigbaar verklaard in harmonie met het advies van de afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad van State. Wat de burgemeesterbenoemingen betreft, kan spr. in zijn algemeenheid niet aanvaarden dat menschcn die een bedrijf uitoefenen, niet worden benoemd tot burgemeester. Als er twee sollicitanten zijn, beiden even geschikt, zal spr. die benoemen, die geen bedrijf doet. Bij de benoeming gaat het verder niet om het geloof of godsdienst, maar om partijen. Wat het dansen betreft, spr. zal dit overwegen en gevoelt wel voor een commissie, die zal hebben te over wegen of er grond is om maatregelen te nemen. Voor de dierenbescherming acht spr. geen aanlei ding nog aanwezig voor ingrijpende maatregelen. Daarna volgt artikelsgcwijze behandeling. Bij Waterstaat zijn de spoorwegen aan de orde gekomen en de slechte toestand van sommige over wegen en natuurlijk de onbewaakte overwegen. Ver laging van tarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten, werd eveneens gevraagd. Betere doorvaart voor de schepen was noodig. De Zondagsrust moet zooveel mogelijk gehandhaafd en op dien rustdag geen extra-treinen. Enz., enz. De bedoeling dat ook iilet^Katholieken aan het vernieuwingsfonds zullen bijdragen. Over de plannen tot wederopbouw van de abdij van Egmond verneemt de „Msb." dat het comité voor de inzameling van gelden nog niet geheel geformeerd ia. Het is de bedoeling, dat ook nict-katholieken daarvan deel uit zullen maken, wijl, zooals reeds eerder werd uiteengezet, de te stichten abdij als mausoleum voor do graven van Holland een nationaal monument zal worden Zoodra het comité gevormd is, zal met den bouw der abdij een aanvang worden gemaakt. Bij besluit van B. en W. van Egmond-Binnen is goed- gekeürd, dat de abdij zal worden opgericht mits op een afstand van minimaal 100 ellen van de bestaande Ne- derduitsch Hervormde Kerk te Egmond-Binnen, terwijl B. en W. verder voor toestemming tot $le stichting der abdij de navolgende uitdrukkelijke voorwaarden heb ben verbonden: a. de eeredlenst in de Ned. Herv. Kerlb voogdij behoudt het recht niet te worden gestoord door klokgelui, gezangen of orgelspel in een op te richten gebouw; b. de Ned. Herv. Kerkvoogdij behoudt het recht haar gewone kerkdiensten te beluiden, haar gezangen in het bestaande kerkgebouw uit te voeren en hot orgel te bespelen, zooals tot heden steeds gebruikelijk was. Het besluit, dateerende van 11 November 1929 was on derteekend door den burgemeester van Egmond-Binnen G. C. Bos en den wethouder J. Apeldoorn. VERDRONKEN. BIJ een poging om anderen te redden. It. de Oud Houthaven te Amsterdam is gistermorgen een 32-jarige arbeider bij het verhalen van een boot te water geraakt Een andere arbeider sprong te water om hem te redden, doch bleek niet in staat hem naar den wal te brengen en was, daar de drenkeling zich aan hem vastklampte, spoedig ook in levensgevaar. Een derde arbeider wilde toen in een roeiboot het tweetal te hulp komen, doch stapte mis, viel in het water en verdween in de diepte. Omstanders wisten de eerste twee drenkelingen te redden; de derde ls gerulmen tijd later dood opgehaald. TUSSCHEN DE WIELEN GERAAKT. Doodelyk ongeluk te Hilversum. Maandagavond is in de Wattstraat te Hilversum het ló-jarig meisje, J. F., achter op een rijdenden wagen geklommen. Het kind kwam met een been tusschen de spaken van een der wielen, waardoor dat afgerukt werd. Binnen enkele minuten was de kleine overleden. Den bestuurder treft geen schuld.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7