Aluimi Nieiws- Uitruil- Luüiiillil Banketletters FIRMA K. ROL St. Nicolaas van M. KLERCQ, PCSTER'C SURSUM CORDA" te SCHOORL. Beeldenfabriek Geestelijk Leven. - Banketletters bij den Banketbakker Hoogzijde Schagen Luxe doozen Ringers' Chocolade letters en Figuren. VEREENSGING VOOR LANDB0UWHUISH0UD- ONDERWIJS TE WINKEL. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. G Clemenceau. Sinds jaren is het beste adres voor Iets bijzonders zijn onze eigengemaakte MARSEPEIN-VRUCHTEN. Rugzwakte? JL Rugpijn Nieren Pillen BEZOEKT DE BOOM- EN BLOEMKWEEKESII Zaterdag 30 November 1929. GHAGER 72ste Jaargang No. 8572 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels ff 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. geeft U een goeden raad om Uw inkoopen te doen zeer voordeelig bi] onderstaand adres. Grootste serteering In Divan-, Tafel- eu Kapstokkleeden, Sieraad Kussens, Sa- Icnkleedjes, Schoorsteenloopers, Schil derijen, Boekenkasten, Buffetten, Dres soirs, Werktaiels, enz., enz. Bekleede Poppenwiegen. Nergens zoo goedkoop dan in de Spoorstraat 32=34, Tel. 206, Helder. o c N c b O 1/i •go o u C O XI) o a p-g •«5r Het is ongeveer twintig jaar geleden, dat ik mij in Parijs bevond, waar ik enkele weken vertoefde. Mij werd toen aangeboden een introductie bij Clemen- ceau. Van die introductie heb ik geen gebruik ge maakt. Later heb ik er spijt van gehad, dat ik niet de gelegenheid heb aangegrepen om dezen merkwaar- digen man te ontmoeten en hem te spreken. En nu ik het bericht van zijn sterven en de bij zonderheden van zijn leven lees, komt weer de ge dachte bij me op: hoe jammer dat ik dezen ster ken mensch niet persoonlijk heb loeren kennen. Want vóór alles was Clemenceau een sterk mensch, een krachtige persoonlijkheid. Daarom ga ik dit artikel wijden aan hem. Niet om bijzonderheden uit zijn leven te vertellen. Wan neer dit nummer van de Schager Courant in de han den der lezers komt,- hebben de meesten van hen ongetwijfeld reeds de artikelen, aan dezen grooten doode gewijd) onder de oogen gehad. Ik acht het ge heel overbodig een overzicht te schrijven van het le ven van hem, die er zich op kon beroemen achttien ministeries ten val te hebben gebracht en die zeker niet zonder reden den bijnaam van „Tijger' heeft gedragen. Mij is het om iets anders te doen, wanneer ik voor een „geestelijk leven" hem tot onderwerp kies. Ik gevoel me in 't geheel geen geestverwant van den gestorvene; tocli sta ik zeer sympathiek tegen over hem. Waarom? Wel, omdat ik zijn kracht be wonder, omdat ik eerbied heb voor zijn geweldige energie, omdat ik mij buig voor zijn groot geloof en vertrouwen, omdat ik mij verkwik aan zijn niet te bre ken idealisme. Ik zou het korter op deze manier kunnen zeggen: deze figuur imponeert mij, omdat ik daarin verper soonlijkt zie dat geestelijke heldendom, hetwelk be staat in de volkomen overgave aan een idée. Zulke menschen zijn zeldzaamheden. Torenhoog steken zij uit boven de massa. En het schrijven over zoo iemand schenkt mij de gelegenheid om nog eens de aandacht mijner lezers te vestigen op deze waarheid, dat dan pas een menschenleven groot en gewijd is, wanneer het gedragen wordt door het stre ven naar de verwezenlijking van een gedachte, een gedachte die niet baatzuchtig en klein, maar belange loos en groot is. Het is niet de vraag of die gedachte de onze kan zijn. Het komt er slechts op aan dat zij zich richt niet op eigen voordeel, maar op datgene wat men acht te zijn het belang van anderen, van een voik, van een gemeenschap. De leidende gedachte bepaalt de waarde van het leven. En als we nu zien, hoe bij de groote meerderheid der menschen die leidende gedachte niet anders is dan het verlangen om zich-zclf te zoeken, dan doet het zoo heerlijk-weldadig aan het oog te vestigen op die zeldzame figuren, die niet allereerst vragen naar eigen glorie en grootheid, die niet zoeken naar aard- sche schatten. Zulke menschen geven ons weer iets terug van ons vaak kwijnend geloof in den mensch en in onszelf. Want dit is het, wat wij onmiddellijk voelen, wanneer we ons in dergelijke levens verdiepen: het waarlijk-verhevene, het opper- menschelijke openbaart zich in de belangelooze over gave aan een als goed gevoelde gedachte. Belangeloos, onbaatzuchtig heeft hij allereerst zijn dokterspraktijk uitgeoefend. Van de armen vroeg hij geen geld! Door gelijke gevoelens gedreven, gaat hij zich begeven op het terrein van de politiek. Dan wordt hij de gevreesde radikaal, die niets en niemand ontziet, maar ook nooit zich zelf zoekt. Wanneer héél het Fransche volk vergiftigd wordt door den laster tegen kapitein Dreyfus en alle lagen der samenleving het vermogen om onpartijdig te oor- deelen, schijnen te hebben verloren, dan waagt hij het om de publieke opinie te trotseeren. Overtuigd van de onschuld van den wreed getroffen Dreyfus, voelt hij 't zijn plicht voor dezen op de bres te staan; zijn lief de voor rechtvaardigheid en waarheid geeft hem kracht. En met zijn kranige medehelpers, o.a. Zola en Jaures, triomfeert hij over ellendige verdachtmaking en boosaardige tegenwerking. Wat moet er zijn omgegaan in het hart van den nog levenden Dreyfus, toen hij kort voor het sterven van Clemenceau nog een bezoek bracht aan diens woning? Gedurende den grooten oorlog werd Clemenceau geroepen, in een periode van inzinking der volks kracht, om de leiding in handen te nemen. Ondanks zijn hoogen leeftijd heeft hij aan die roepstem gevolg gegeven. Hij is dan de man, die nieuwe geestdrift doet oplaaien. Hij vreest geen gevaar. Hij bezoekt de loopgraven tot in de voorste gelederen. Eén doel staat hem voor oogen: la patrie, het vaderland. Bij dik wijls heftige aanvallen, die hij te verduren heeft, ver liest hij dit doel nooit uit het oog. Zoo wordt hij de redder van Frankrijk. Hij is de Stbrke, die zwakken en weifelden inspireert. Na den oorlog en de daarop gevolgde vredesonder handeling trekt hij zich terug. Niet om te rusten. Hij behoorde tot die menschen, van wie gezegd kan wor den: Rust ja rust na den strijd. En leven be- teekende voor hem strijden. Buiten de politieke arena gekomen, grijpt hij weer naar zijn oude door zijn te genstanders zoo gevreesde wapen: de pen. En weer Telefoon 70 Op onze ST. NICOLAAS ETALAGE hebben wij weer een buitenge woon fijne sorteering WIJ raden U ten zeerste aan vroegtijdig te bestellen. "WQ Draag zoo noodig zorg voor uw nieren! Die pijn in de lendenen; die nare urine en blaasstoornissen, hoofd pijn en duizeligheid; dat vermoeide en zenuwachtige, prikkelbare gevoel; zij behoeven niet te blijven voort duren. Zij kunnen overwonnen wor den door de verzwakte nieren te hulp te komen. Beproef het middel, dat door zoo- velen uit eigen ervaring wordt aan geprezen: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Wacht niet onnoodig langer, doch begin nog heden met het ge bruik. Het is immers aanbevelens waardig om uw kwaal geen gelegen heid te geven zich verder uit te breiden. Foster's Pillen zijn geen alles genezend middel, doch dienen uit sluitend voor de nieren en blaas, en tegen de uit verzwakking dier orga nen voortkomende kwalen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon dient hij daarmede zijn volk, dat volk, hetwelk hij ook geestelijk wilde opvoeren, vóór alles door het vrij te maken van de heerschappij van beklemmende leer stellingen. Want hij was een hartstochtelijk vriend van vrijheid boven alles; een vrij denkende vrij denker. In een Amerikaansche courant is vermeld dat Cl. slechts een uiterst klein vermogen heeft nagelaten. Ik weet niet of het waar is. Maar het ligt wel in de lijn van zijn karakter. Voor hem was de politiek iets anders dan een middel om er finantieel beter van te worden. Hij was er te eerlijk en te onbaatzuchtig voor. Ik erken gaarne, dat ik van een anderen geest ben dan deze groote doode, die nu naast zijn vader rust in het graf, waar hij in allen eenvoud, zonder eenigen praal wcnschte begraven te worden. Vreemd ben ik aan zijn patriottisme. Zijn ideaal kan het mijne niet ii Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prijzen. wamm TUINARCHITECTUUR mimi zijn. Maar dit doet niets af aan de bewondering, welke ik gevoel voor dezen grooten mensch, omdat ik in hem zoo duidelijk zie hoe een idee, een ge- daclite, een ideaal in staat is een leven mooi te maken en sterk. W'at zijn dan toch d i e menschenlevens dor en onbeduidend, waarin niets is van het streven om een idée te dienen en een ideaal na te jagen. En hoe kunnen zulke levens bevrediging schenken? En hoe heerlijk steekt daarbij af een leven, waarin de mensch zich geeft aan een idée. Voor ons kan deze idée niet meer zijn de glorio van het vaderland. Ik geloof dat zij moet wezen het waarachtig belang der menschheid; de beschaving, welke geen grenzen meer kent. Daarvoor te werken, daarmede geheel vervuld te zijn, geeft aan ons leven eerst recht zin en bctoekenis. Maar ook als dezo universeels idée ons nog vreemd zou wezen, kunnen wij geleid worden door de gedachte in engcrcn zin de menschheid te dienen. Om deze reden zie ik mot zooveel vreugde, dat in onze dagen er zijn, die 11a hun dikwerf vermoeiende dagtaak, nog lust hebben om hun kracht en ijver tc geven aan b.v. colportage van in hun oog verhelde rende en nieuw-inzicht brengende geschriften of het beleggen van pi-opaganda-vergaderingen, waarin wordt opgeroepen tot den strijd tegen mensch-on- waardige dingen. Immers daarin uit zich ook dat streven om iets te doen voor anderen zonder eigen voordeel te zoeken, om de menschheid verder te bren gen, al is 't alleen maar door haar los te maken van een oude dwaling. En is niet de jeugdbeweging iets van dien aard? En voelen wij niet daarom sympathie voor haar jong enthousiasme? Er zou heel wat minder levensonvoldaanheid zijn, wanneer men iets in zich had van dat verlangen om voor een groote idée te leven. Want dit verlangen ver ruimt ons hart. Een zelfzuchtig mensch is zoo klein van hart en ziel. Een mensch als Clemenceau heeft 't ons opnieuw laten zien. Dat is voor ons de groote beteckenis van dit thans gebroken, rijke leven. En wij moeten niet zeggen, dat slechts aan een hoogst enkele de kracht gegeven is om zulk een fi guur te zijn. Dat wordt ons ook niet gevraagd. Waar het op aankomt is dit: Wij hebben te hegrijpen dat wij ook in een nederige positie iets kunnen doen van dat, wat van den waarachtigen mensch wordt gevraagd. Zelfs in een zéér kleinen kring veitnogcn we een idee te dienen. Het komt er maar op aan of wij de waarheid van zulk een idee doorvoelen. Deze idee is: iets te willen zijn voor anderen. En dan moet ieder met zijn cigoii verstand en in zicht maar uitmaken in welke richting hij moet gaan. Als hij maar eerlijk is en nóch zichzelf, nóch zijn medemenschen misleidt door te doen alsof hij den naaste wil dienen, terwijl hij in werkelijkheid eigen grootheid en eer en welvaart zoekt. Dan is het mogelijk, dat ook onze levens iets openharen van die schoonheid welke wij bewonde ren bij die grooten, die volkomen zich hebben gegeven aan een idee, waarvan zij diep-innerlijk geloofden, dat zij goed was en zuiver. ASTOR. Algemecne vergadering van de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs te Winkel, op Woens dag 27 November 1929, 's morgens te 11 uur, in het Landbouwhuis te Alkmaar. Voorzitter, de heer G Nobel, heet de aanwezigen welkom en deelt mee, dat deze vergadering bij kunstlicht wordt gehouden, omdat de zaal reeds don ker is^remaakt voor de vertooning van de films door het P.E.N., die het gebruik van meer electrische stroom in de huishouding propageeren Het P.E.N. heeft voor dit doel aangeboden op onze vier scholen eratis stroom en toestellen beschikbaar te stellen en krijgen de leeraressen voorlichting over de toe passing van het gebruik hiervan om volledig op de hoogte te zijn wanneer zij deze lessen, die in het leerplan zullen worden opgenomen, moeten geven. In Alkmaar is de school reeds voor dit doel inge richt en brengt Z.Ed. dank aan het P.F..N. voor alles wat het in deze doet. daar het gebruik van meer electriciteit in de huishouding en op de boerderij het leven op het platteland veel kan vergemakke lijken. Hierna leest mej. De Pater de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter deelt mee, dat het Bestuur gemeend heeft te moeten instemmen met het plan tot huldi ging van den heer Eriks, ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum en doet voorlezing van de ingekomen dankbetuiging van den heer Eriks. Mededeelingen cursussen. Purmerend. Te Purmerend kwamen alleen enkele veranderin gen voor in de landbouwkundige lessen van den heer Geitenbeek, die wegens de goede ontwikkeling van de Lagere Landbouwschool te Purmerend geen tijd meer beschikbaar heeft; deze moeilijkheid is evenwel overwonnen. Overigens gaat het ook goed te Purmerend, er ein digde een vijfjarige cursus en er werd een nieuwe begonnen. Tevens werd een korte kookcursus van 15 lessen gegeven aan 12 dames, die dit verzochten en welk verzoek wij gaarne wilden inwilligen In voorbereiding is het geven van lessen aan meisjes te Purmerend, ter vervanging van het Her- halingsonderwijs, waarvoor wij naar wij hopen binnen korten tijd in staat zullen zijn om deze les sen te geven, opdat wij ook wat meer kunnen zijn voor Purmerend zelf. Alkmaar. Aan de school te Alkmaar kwam verandering in het personeel door het vertrek van mevrouw Jan- sen-van Woudenberg en Juffrouw Wolzak, de laatste door haar huwelijk. Wij brengen beiden gaarne on zen dank voor alles wat zij gedaan hebben ten be hoeve van het Landbouwhuishoudonderwijs. In juffrouw Schermer vonden wij eene goede tij delijke opvolgster, maar door haar huwelijk moes ten wij haar weer spoedig missen en werd zij op gevolgd door juffrouw Rijsdorp, die met goeden moed haar nieuwe werkkring is begonnen en die naar wij vertrouwen, daarin ook veel goeds en moois zal vin den. In Alkmaar eindigde ook een vijfjarige cursus en werd weer een nieuwe cursus begonnen met 12 leer lingen. Het onderwijs gaat ook hier naar wcnsch. Hoor n. Te Hoorn kwamen veranderingen voor in het per soneel voor het handwerkonderwijs door de zelfde wisselingen als te Alkmaar, nl. door het vertrek van mevrouw Jansen-van Woudenberg en juffrouw Wol zak. Voor Hoorn is als opvolgster mejuffrouw Bour- gonjen benoemd, die hare taak als zoodanig voor korten tijd heeft aanvaard en ongetwijfeld veel zal medewerken ten goede van ons landbouwhuishoud onderwijs. Te Hoorn is een nieuwe vijfjarige cursus begonnen gecombineerd met de 2e klas en een geëindigd, ter wijl er binnenkort een tweejarige cursus eindigt.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1