HET WITTE HUIS UITVERKOOP. Fa. H. S. CLOECK - ALKMAAR jonge witte Leghorns, Aanvang Aanvang Zaterdag 7 Dec. magazijn van heeren. en kinderkleeding gemaakt en op maat. Zaterdag 7 Dec 9 uur 9 uur CALLANTSOOG. HARENKARSPEL. BARSINGERHORN. Binnenlandsch Nieuws. De klopjacht te Deventer. Onverantwoordelijke roekeloosheid. Op de „zwarte lijst". De roofoverval te Hilversum. Verkooping bij den „vorst" van Geleen. Noodlottig ongeval te Purraerend. Advertentiën. Algemeene Vergadering Zie de Etalages. Zie de Etalages. nu trachten, den Eskimo onder nieuwe condities een bestaan te verzekeren. Harpoenen en netten, alsmede gedroogd vleesch van de buffelparken van Albertav worden verschaft, om in de hoogste nooden te voorzien. Er worden po gingen gedaan, om de karibou in deze streken te krijgen. Groote rendier-kudden worden aan de Hud- son Baai geimporteerd. De befaamde Royal Cana- dian Mounted Police is belast met de distributie en leiding. Alleen reeds uit menschelijkheids-overwegingcn zouden de Eskimo's gered moeten worden, doch afge zien daarvan zijn zij het waard. Want dit deel van Canada is reeds sinds eeuwen het centrum van den honthandel. En daar in het verre Noorden is deze handel zon der hulp van Eskimo's practisch onmogelijk, daar deze als gidsen onmisbaar zijn. Door het Bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Red dingsmaatschappij is tot lid der Commissie van Plaatse lijk Bestuur van genoemde maatschappij benoemd de heer M. Mooij, oud-bootsman der reddingsboot. In de laatstgehouden Ouderavond der O. L. school was besloten dit jaar weer een St. Nicolaasfeest te organl- seeren. Dank zij de medewerking van de ingezetenen en toezeggingen van leveranciers was het mogelijk aan dit plan uitvoering te geven. De, voor de schooljeugd zoo belangrijke gebeurtenis, werd vastgesteld op Woensdag middag, in het lokaal „Duinzicht", van den heer Luikes Butter. Reeds lang voor het vastgestelde uur verdrong de jeugd zich voor de deuren, zich niet storend aan re gen en wind. Tal van ouders en belangstellenden waren mede opgekomen, zoodat kort na de opening der deu ren, de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld was. Het hoofd der school, de heer E. Smit, opent dan den middag. Hij richt zich speciaal tot de jeugd: in tegen stelling met andere gebeurtenissen zijn het thans de kinderen die hoofdzaak zijn, 't is hun feest en zij zullen toonen, waartoe zij In staat zijn. Hij deelt mede, dat St. Nlcolaas wel beloofd heeft aanwezig te zullen zijn, maar de slechte weersomstandigheden zullen wel oor zaak zijn, dat zijn komst eenigszins vertraagd wordt. Dit blükt voor de kinderen geen bezwaar te zijn. De stemming zit er al dadelijk in. De geleerde S. Nicolaas- versjes, en dat zijn er heel wat, worden uit volle borst gezongen. Na ongeveer drie kwartier wachten verschijnt dan eindelijk de lang verwachte met zijn onafscheidelijken knecht Pieterbaas. Onder het vol geestdrift gezongen: ..Sinterklaasje, kom maar binnen met je knecht", schrijdt de eerwaarde Bisschop door de zaal, knikkend en groe tend naar alle kanten. Spoedig is hij op 't tooneel in een „zorg" geïnstalleerd en overziet vandaar het vroo- lijke gezelschap. De heer Smit heet hem hier welkom uit naam der kinderen, en drukt «r z'n vreugde over uit, dat de Sint en Pieterbaas den tocht toch maar hebben gewaagd. De kinderen hebben nog zulke prettige herinneringen aan het vorige jaar, dat zij naar het bezoek reikhalzend hebben uitgezien. Wel is 't jammer, dat 2 kinderen door ziekte het feest niet kunnen meevieren, maar de Sint zal die twee toch zeker wel niet vergeten. Dan neemt de Sint zelf het woord en vertelt op onder houdende wijze over z'n lotgevallen en van de wijze waarop hij aan z'n trouwen Pieterbaas is gekomen. Dan komt het groote moment: twee boeken komen te voor schijn, een gouden en een zwart In het eerste is het goede der Callantsooger jeugd opgeteekend, in 't tweede het minder goede. Uit alle klassen worden kinderen bij den ouden baas geroepen, goeden, die altijd hun best deden en minder goeden, wel eens lui, praatziek of slor dig. 't Goede hart van den Sint maakt de gang naar 't tooneel voor geen van hen al te zwaar. Mochten de waterlanders al eens even te voorschijn komen, een vriendelijk woord en een handvol pepernoten uit den onuitputtelijken voorraad van Pieter doen spoedig een lach op 't gezicht te voorschijn komen. Vooral de kleine kleuters uit de laagste klassen konden het goed met den Heilige vinden. Onbevreesd zingen ze voor hem een versje of zeggen tafels voor hem op. Hoe glunderen die gezichten, als die domme Zwarte Piet de tafel van 7 niet eens goed kan opzeggen. Dan komt het gewichtigste voor de 34 kleintjes uit de le en 2o klas; ze mogen op 't tooneel komen om het HJ WIST ER WAT OPI (Pages Gales.) H ijWaarom vertelde je aan de Smith's, dat wij een eigen wagen hebben Als zij hier komen zullen ze denken, dat wij leugenaars zijn. Z ijO, dan zorg jij, dat je den arm in een hanger draagt en ik zal op krukken gaan, dan zullen ze er niet achter komen, door hen, onder leiding van Juffrouw van Zuêlen inge studeerde zangspel te vertoonen: ,,'s Nachts tusschen de Bloemen." Als 't scherm opgaat staan ze daar met stra lende gezichten, allemaal in keurige pakjes, sommigen met lange baarden, elfjes, bloempjes, grassprietjes en kabouters en daartusschen de fee. Alleraardigst Is het spel der kleintjes en opgewekt klinken de versjes. Een langdurig applaus van. het dankbare publiek valt hun ten deel en opgewekt verlaat de schare het tooneel. Na een flinke tractatie en na 't zingen, gemeenschappelijk, van een paar Sinterklaas liedjes, is de beurt aan de leerlingen van de 3 hoogste leerjaren, welke onder leiding van den heer Smit een drietal liederen ten gehoore brengen: Des Zomers, 's Avonds en Marschliedje. Ook hier valt het ten ge hoore gebrachte wel in den smaak van het publiek, dat niet zuinig is met zijn betuigingen van voldaanheid. Een zestal meisjes van het 3e en 4e leerjaar vertoonen hierna een aantal rythmische oefeningen, ingestudeerd door den Schut. Keurig gelijk, alle bewegingen goed verzorgd en dan uitgevoerd onder telkens wisselende be lichting was het gegevene het aanschouwen ten volle waard. Iets dergelijks is op Callantsoog nog nimmer ten beste gegeven maar 't hier gebodene smaakt naar meer. Het was langzamerhand al laat geworden en dus werd het eindelijk tijd om aan eindigen te denken. Een belangrijk ding moest echter nog geschieden. Twee groote kisten vol met paketten worden aangedragen en deze zullen door den Sint aan de kinderen worden uit gedeeld. Eerst echter vraagt dan Mr. Breebaart, bur gemeester der Gemeente het woord. Hij wil een woord van dank brengen aan allen, die hebben medegewerkt om dit feest zoo schitterend te doen slagen. Hij vertelt, dat het mooie pak van St. Nlcolaas door de volijverige Commissieleden zelf is gemaakt, en hij meent dat 't voor den Sint een genot moet zijn, zoo'n pak te mogen dragen, wat deze gaarne bevestigt. De heer Smit spreekt dan nu reeds het sluitingswoord, nu is alles nog rustig, na 't uitdeelen der pakken zal dat waarschijnlijk zoo niet meer zijn. Hij brengt eveneens dank aan de velen die het hunne hebben bijgedragen om dit feest mogelijk te maken. De aanwezigheid van zooveel ouderen is van groot belang; juist het aan schouwen van de groote vreugde der kinderen zal mede werken aan 't mogelijk maken van 't feest van 't vol gend jaar bewerkstelligen. Dan worden de pakketten uitgereikt en langzamer hand wordt de zaal leeger en eindelijk zijn allen vol en zoet en hoogstvoldaan huiswaarts getrokken. Het was een schitterende middag en de commissie zal zich door zooveel gelukkige gezichten ruimschoots beloond hebben geacht voor de werkelijk vele moeilijkheden, welke 't houden van een zoodanig feest met zich meebrengen. GEMEENTE HARENKARSPEL. Geboren: Jean Nicolas Isidore, zoon van Louis Adrlen Alexandre Perrin en Adrianh Noom; Martina Marga- retha, dochter van Jan Pancras en Grietje Nanne; Alida Maria, dochter van Wilhelmus Zwagerman en Maria van Pphem; Nicolaas, zoon van Nicolaas Johannes Zutt en Maria Stoop; Geertruida Agatha atharina, dochter van Petrus Johannes Fijm en Anna Zoon; Maria, doch ter van Pieter Wester en Wilhelmlna Stoop. Ondertrouwd en gehuwd: Geene. Overleden: Dirk van der Oord, oud 69 jaren, echtge noot van Neeltje van der Vlies: Cornelis Koning, oud 80 jaren, weduwnaar van Maartje Dekker; Maartje de Boer, oud 84 jaren, weduwe van Reijer Spaans, een als levenloos aangegeven kind van Jan Stoop en Afra Geer truida Klaver; Wilhelmina Cornelia Jonker, oud 18 ja ren. KOLHORN. Heden Woensdagmorgen ontdekte men dat bij het hoofd der school een ruit was ingegooid Men vermoed kwaadwiligheid. De politie doet onderzoek naar de zaak DEE ECHTER WEINIG RESULTAAT OPLEVERDE. Naar nader Is gebleken, heeft de Duitscher, op wlen Maandagnacht de Deventer politie zulk een wilde klop jacht, heeft gehouden, wellicht niets anders op zijn ge weten. dan dat hij zich niet als vreemdeling heeft aan gemeld met zijn pas. Doordat de man zoo als een haas op den loop is gegaan wat bij zoo'n schietpartij geen wonder was rende de politie achter hem aan, in de meening, met een inbreker te doen te hebben. Men verdacht hem van poging tot inbraak in een win kel. waarvan een ruit was ingedrukt. Het ls evenwel uitgekomen, dat de Duitscher daaraan part noch deel had. Hij beweert, in den oorlog zijn herinneringsvermo gen te hebben verloren en ziek te zijn. De politie zal hem thans als ongewenschten vreemdeling uit het land geleiden en meent, dat zij met de achtervolging en het grijpen van den Duitscher dezen heeft verhinderd een misdrijf te plegen. De Duitscher werd van het schieten en de achtervolging haast dol van angst en stond tel kens al werd hem dat niet gevraagd, met de armen omhoog. Hij kon haast niet meer loopen van overver- moeianis. „Hardrijden" voor autobussen op den Rijks weg bü Velsen Het spelen met men- schcnlevens als gevolg van den concurren tiestrijd tusschen twee autobus-ondernemers Zondagmiddag gebeurde op den Rijksweg ten zuiden van Velsen iets,waaruit blijkt, dat het in de autobus- werelda nog lang niet botertje tot den room is. Waar hier, als gevolg van den concurrentiestrijd tusschen twee autobusondernemers, met menschenlevens werd gespeeld, wordt het hoog tijd, dat de autoriteiten zoo spoedig mogelijk aan deze ongewenschte toestanden een einde maken, aldus het „Haarl. Dbl." Twee autobussen, één van de N.V. „Stormvogel" en een van de firma P. Mooij en Zn., beide op weg van Be verwijk naar Haarlem, stonden tegelijk op de pont. Zoo dra de pont den Zuidelijken Kanaaloever had bereikt, gingen de beide wagens er snel van door. De Storm vogel-bus reed den Ouden Rijksweg in, de bus van de fa. Mooij en Zn. volgde de voorgeschreven route langs den nieuwen weg. Op de plaats, waar de beide wegen samenvloeien, waren de bussen wederom bij elkaar. Eerstgenoemde bus was er in geslaagd, de gele bus vóór te komen. Dit was niet naar den zin van den chauffeur van deze bus, die alles op alles zette, om z'n concurrent voorbij te snellen. De chauffeur van de bus van Storm vogel, dit ziende, manoeuvreerde zoodanig, dat de an der naar links moest wijken. Het gevolg van een en ander was een botsing. De chauffeurs Heten hun werk in den steek en zetten een heftige woordenwisseling in, die zóó hoog liep, dat beiden een oogenblik later hand gemeen werden en ten slotte in het gras rolden. De pas sagiers moesten tusschenbeide komen en de vechtenden met geweld tot rede brengen. Ook de politie kwam er bij te pas, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. HIJ WAS GEEN TOEKOMST VOORSPELLER. (II Travsso.) Pardon, wanneer vertrekt de eerstvolgende tram Neem me niet kwalijk, maar ik ben geen toekomst-voorspeller. MAAR DE OVERTREDERS TE EDE GAAN VRIJ UIT. In Ede heben burgemeester en wethouders een „zwarte lijst" ingesteld, waarop personen gebracht wobden, die naar hun meening van het bezoek van vergunnings- en verlofslokaliteiten moeten worden uitgesloten. Wie het ongeluk treft op die lijst te ko men en toch een café binnengaat, is krachtens poli tieverordening strafbaar. De bedoeling zal wel zijn geweest om personen, die misbruik maken van ster ken drank, te houden buiten het terrein waar zij in hun oude fout kunnen vervallen De maatregel schijnt echter niet zonder bedenking, want een ruim opgevatte toepassing zou ten slotte op willekeur gaan gelijken. De kantonrechter te Ede heeft onlangs een gevnl behandeld, waarin iemand, die op de „Zwarte lijst" stond, wegens café-bezoek een proces-verbaal kreeg. De man werd schuldig verklaard, doch straf werd niet opgelegd. D>it geval is nu in hooger beroep voor de Arnhem- sche rechtbank behandeld. De subst.-ofifcier van justitie jhr. mr. Nahuys heeft nu voor den verdachte volledige vrijspraak gevraagd. NA DE BEKENTENIS VAN EEN DER VER DACHTEN. Zooals we reeds in ons nummer van gister meld den, heeft Dinsdagmiddag een der verdachten van den overval met berooving aan den Bussuramer- grintweg te Hilversum, H. C. v. W., tegenover den commissaris van politie aldaar, den heer A. L. van Beusekom, een volledige bekentenis afgelegd. Zooals de politie reeds vermoedde, was de slag, die de daders wenschten te slaan, reeds een veertien da gen voorbereid. De eene dief door den ander bedrogen? Naar later nog is vernomen, heeft van W. bij zijn bekentenis nog meegedeeld, dat zijn vriend C. hem heeft verklaard, dat de buit slechts f 1000 bedroeg, terwijl f2000 vermist werd. De eene vriend heeft dus den ander bedrogen. Van W. had voorloopig slechts f 10 voor zijn mededaderschap ontvangen. In het frame van de fiets van C., die tegen den zin van de moeder van dezen dader is in-beslag geno men, heeft men f1375 gevonden. Talrijke biljetten van f2.50 ontbreken. Het bericht in het nummer van gister als zou al het geld zijn teruggevonden, blijkt dus niet geheel en al juist te zijn geweest. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Spelenderwijs richtte de 17-jarige P. P. te Oostcr- nieland (Gr.) een windbuks, waarmee hij musschen wilde schieten, op eenige kinderen; het schot ging af; de 10-jarige P. K. werd in het oog getroffen. De jongen is te Groningen in een ooglij dersgesticht opgenomen. AANVARING. Men meldde Dinsdagavond uit Vlissingen: Het Duitsche stoomschip Werra is nabij Terneuzen in aanvaring geweest. Het verlangt sleepboothulp. Sleepbooten zijn derwaarts vertrokken. Het is mistig. Nader wordt gemeld: De Werra is voor het dichten nabij Terneuzen aan den grond gezet. De bergingsmotorsleepboot Wotan verleent assistentie. RIJKSWEG TE HUISDUINEN. Gesloten verklaard. De Minister van Waterstaat heeft den Rijksweg over den Helderschen Zeedijk te Huisduinen, gemeen te Den Helder, van het op den duinrand geplaatste paviljoen tot den weg op den Zeedijk, gesloten ver klaard voor het berijden in beide richtingen met mo torrijtuigen op twee wielen en met rijwielen van 15 April tot 15 September. De gesloten verklaring zal worden aangeduid door waarschuwingsborden. DE DEURWAARDER DOOR EEN RUIT BINNEN GEDRONGEN. Te Geleen was gistermiddag een groote menschen- menigte verzameld voor de woning van mr. F. Leuf- kens, die, zooals men weet, beweert souverein vorst en graaf te zijn van het graafschap Geleen-Wachten donk. Hij had geweigerd zijn belastingschuld te vol doen en daarom zou de publieke verkooping plaats vinden van zijn inboedel. Toen de deurwaarder om één uur aan zijn woning verscheen, weigerde de hoer Leufkens den toegang. De deurwaarder heeft daarop een ruit vernield en is binnen geklommen. Daarna heeft hij het publiok in de woning toegela ten. De „vorst" verwijderde zich. Hij zou bij de auto riteiten recht zoeken. Toen hij evenwel om twee uur niet terug was, werd de publieke verkooping zonder hem begonnen. Dame door de tram aangereden. Zij was tusschen de rails gaan loopen, omdat ze de tramlichten voor een auto had aan gezien. Toen een dame te Purmerend huiswaarts keerde van een bezoek aan haar zuster, wonende aan den Purmerenderweg te Beemster, zag zij achter zich een paar lichten aankomen, meldt „Het Volk"'. In de ver onderstelling dat de lichten afkomstig waren van een naderende auto, ging zij tusschen de tramrails loopen. Zij werd door de tram aangereden; de machinist scheen niets te hebben bemerkt en reed door. Het slachtoffer werd eenigen tijd later door een pas- seerenden automobilist gevonden en in deerniswek- kenden toestand in een huis binnengebracht met een gapende hoofdwond en zware verwondingen aan de beenen. Haar toestand is zorgwekkend. E&N DEFINITIE VAN EEN DIPLOMAAT. (Everybody's Weekly.) Vader, wat is een diplomaat? Een diplomaat is een man, jongen, die wakker kan worden en verrast kijken wanneer de brandweer zijn slaapkamer binnenvalt. TE KOOP: tegen de leg f 3.10, 4 maanden f 2.25, allen ingeënt. Tevens te koop: Broedmachines, 3 van 330, 2 van 200, 1 van 120, we gens aanschaffing van Centrale. GERBRAND CLA1J, Winkel. IJsclub Wieringerwaard. op Vrijdag 6 December, 's avonds 7 uur, bij VAN DER WOUDE. HET BESTUUR.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3