Ch. H. Th. SCHMALZ Herfst- ee Winterseizoen N.V. G. I. Xrol&Co's KunstmestMeP Vergadering Therm. du crocq HUT SINT MAARTEN Attentie Kunstmeststoffen, Kunstmeststrooiers Openbare Uitvoering Hervormde Gemeente Confectie en Manufacturen Steeds groot assortiment voor Ingezonden Stukken. Op een vulkaan. Advertentiën. '8 JAN S JE. 8 „Dolle Hans MT- Bal na. Vrucht=, Sier= Laanboomen, W. DE WIT, H.H. Pluimveehouders. Dinsdag 10 December 1929, parapluies Dienstbode. Slagerij Jt Jt SCHAGEN it it Ji g Falcon Regenjassen en -Mantels. Groote uitvoering .MIJNHEER DE SENATOR" Turfstrooisel, enz. enz. Mijnheer de Redacteur, Als belangstellend burger in het onderwijs In onze gemeente las ik met heel veel Instemming het adres van hot Comité der vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, inzake het nadeel dat de classificatie der gemeenten vooral het onderwijs berokkend. Maar hebt u een naam uit dat adres weggelaten of i3 het wezenlijk waar, dat het gemeentebestuur van Schagen den 15den November 1929 niet op de vergade ring te Alkmaar aanwezig was, waar besloten werd tot het verzenden van het door U afgedrukte adres? Waar wordt nu meer gevoeld het nadeel der classi ficatie voor het onderwijs dan te Schagen? Bijna elke week wordt er of door het hoofd der school in onze gemeente óf door anderen op dat groote nadeel 1 gewezen. En het gemeentebestuur is afwezig als die zaak be sproken wordt door een zoo belangrijke vereeniging als bovengenoemde?? Is er nu eens een raadslid dat durft te vragen waar om dat zoo gebeurd is of wordt deze zaak maar weer blauw-bjauw gelaten? j Dan fioop ik tenminste, dat dit stukje als zwarte- koolstreep door mijn mede in het onderwijs belang- stellende Ingezetenen voor de volgende verkiezing ont houden mag worden. Met dank voor de plaatsing, Uw getrouwe lezer, M N. ONZE KOLON lëN. Wangedrag der Inlandschc communisten in de gevangenis. In den loop van dit jaar had in de gevangenis van Pamekassan een aanval plaats van een Atjehsch com munist, waarbij vier man van het Europeesch perso neel levensgevaarlijk gewond werden, n.1. een admini strateur, een hoofdopziener en twee opzieners. Naar aanleiding van dit Indertijd veel besproken voorval pu bliceert de N. Soerab. Courant een zeer interessant artikel, dat waard is in breeder kring belangstelling te wekken. Het was op een zwerftocht door Madoera, aldus genoemd blad, dat wij van de gelegenheid gebruik maakten om een bezoek te brengen aan den directeur der gevangenis te Pamakassan, den heer Heyenbrok, die ons op de meest aangename wijze ontving en ons een schildering gaf van het leven der laatste vijf maan den. Op den morgen van genoemden dag rende een Atjeher bij het openen van zijn cel naar buiten en stak den hoofdopziener Van Duuren neer en vervolgens de anderen, die hem te hulp snelden, waaronder ook een korporaal van de Barisans, en wel zoo ernstig, dat tien dagen lang voor hun leven werd gevreesd. Van Duuren, die op den grond lag, had nog de kracht zijn klewang te trekken en daarmede zijn aanvaller te verwonden. Europeesch, Menadoneesch en Ambonneesch personeel schoot op het gerucht toe en doorzeefde den man, die amok zou hebben gemaakt, met zeven kogels, waaraan hij dan ook den volgenden dag is overlcddh. De offici- eele lezing is dat de man amok heeft gemaakt, doch wij hebben sterke vermoedens, dat, indien de man in leven ware gebleven en ondervraagd zou zijn kunnen worden, men tot andere conclusies zou zijn gekomen. Het broeit in de gevangenis te Pamakassan, waar uit sluitend communisten zijn opgeborgen. Doch het be stuur is op zijn qui vive, de directeur is paraat, terwijl er slechts iets zou kunnen gebeuren, indien het perso neel zijn plicht zou verzaken. En daaraan behoeft men niet te denken, want slapheid hunnerzijds zou hun den dood kunnen kosten. Een en ander begrepen wij uit een telephonisch gesprek van den directeur met den resi dent. hetwelk ons onderbrak, doch bescheidenheid ver biedt ons van het gehoorde mededeeling te doen. Slechts zij medegedeeld, dat de cellen thans geopend worden in tegenwoordigheid van twee bewakers met getrokken klewang. Eenige dagen na het gebeurde trad de Heyen brok als directeur op en vond een nerveuzen toestand van zaken, zoomede gebrek aan personeel, niet alleen door het afvallen der gevonden, doch ook doordien an der personeel, in lossen dienst, ontslag had genomen. Verschillende hunner, gepensioneerde militairen boven den leeftijdsgrens, zijn n.1. in tijdelijken dienst Doch met medewerking van den dienst van gevangeniswezen, wel ke den ernst van den toestand inzag, is het personeel weer op volle sterkte gebracht en bestaat het thans uit 20 Europeanen en 10 Menadoneezen en Ambonneczen. Zij hebben thans 610 communisten, verdeeld over 4 blokken, te bewaken. Zooals wij deze mannen zagen, is hun die taak wel toevertrouwd. Keeren wij terug op het tijdstip dat de nieuwe directeur, wiens voorganger reeds eenigen tijd vertrokken was, optrad. De weverij, waar 120 werk willige communisten arbeiden, kon, na tien dagen stop pen wegens gebrek aan bewakingspersoneel, weer op gang gebracht worden. Ook de kleermakerij met 300 man werkende, kwam op gang. Misverstanden werden uit den weg geruimd door besprekingen met de vocxr mannen, zoodat alles rustig scheen. Overigens zij aan- geteekend, dat er met deze communisten weinig te praten valt. Zij beschouwen den directeur als een „sme rige kapitalist" en pesten en treiteren het personeel, waar zij kunnen, waardoor dit het bloed onder de na gels vandaan wordt gehaald. Dit moet zich natuurlijk beheerschen. De klap is verboden. Uit het gehoorde viel voor ons op te maken, dat wij hier met een stelletje lammelingen te maken hebben, die door intellectueele leiders, zich zorgvuldig verbergende, worden opge stookt De tegenwoordige toestand ontstond als volgt: Per week ontvangen de gestraften 20 gram zeep. In de eerste drie maanden van het jaar was er gebrek aan zeep, waarom de toenmalige directeur verdubbeling der porties toezegde, zoodra deze ontvangen was. Na eenigen tijd werd deze hoeveelheid door den tegenwoordigen directeur op het oude kwantum teruggebracht daar er gebrek dreigde, aangezien men slechts een bepaalde hoeveelheid per jaar ter beschikking krijgt. Zulks werd tevoren behoorlijk hekend gemaakt waarop niemand reageerde. By het uitdeelen van de wekelyksche portie werd deze in ontvangst genomen, doch onmiddellijk in de slokam geworpen. Het was voor de bewakers zeer geprikkeld. De directeur, gewaarschuwd, vroeg de re den, doch kreeg slechts ten antwoord „Tida maoe". Een der lieden, die zijn stuk zeep wel in ontvangst had ge nomen en zijn kleeren was gaan wasschen, kreeg on verwacht een stomp van een der werklieden, met de bedreiging, dat zij hem wel zouden krijgen". De dader werd opgesloten in een strafcel en krijgt drie maanden verlenging van straf. Maandag daarop verschenen de gestraften in hun zoogenaamd Zondagsch costuum ln plaats van in hun werkpakken, bewerende, dat zij deze niet hadden kunnen wasschen, daar zij geen zeep had den gehad. Daarop stelde de directeur hen den eisch onmiddel lijk te gaan arbeiden in werkpak, onder bedreiging van opsluiting in de cellen. „Goed, dan maar opbergen", werd er geantwoord. Zulks geschiedde, waarop de direc teur in persoon alle cellen is afgegaan, den "kerels ge vraagd heeft of zij wilden werken, er hen aan herinner de, dat zij daardoor hunne remisse van straf verspeel den. Op 120 man na weigerden allen. Van de 610 ge vangenen staken er thans 405. Onder de overigen be vinden zich 25 man keukenpersoneel, 50 zieken, 70 werk willigewevers en slechts 25 kleermakers. Zoo is thans de toestand. De intellectueelen en opruiers, inmiddels „uitgezocht" zijn apart in eenmanscellen ondergebracht, terwijl ook de anderen, voor zoover mogelijk, apart wor den gezet. Waarschijnlijk hebben deze maatregelen het ieven van twee bewakers gered. Voordien toch bewogen de gevangenen zich vrij in hunnen blokken en hadden zij blijkbaar ook contact met do andere blokken. Een enkele maal toch onderschepte men een briefje, in code taal, doch te ontcijferen. Want dit dienen wij, tot goed verstand van zaken, nog even te vermelden dat onder de jongste „eischen" der heeren o.m. voorkwam de te ruggave van studieboeken, speciaal de Engelsche, waar mede zij elkaar, door onderstreeping van bepaalde woor den, mededeelingen doen. Zooals bekend, bezigen de communisten voornamelijk de Engelsche taal voor hun propaganda. Na opsluiting in de cellen was het onder ling contact natuurlijk uiterst moeilijk, doch mogelijk. Men onderschepte toen een briefje in codetaal, waarin twee der lieden werden aangewezen om twee bepaalde met name genoemde wakers neer te slaan met hun eigen wapen. Vandaar de maatregel van den directeur dat een cel slechts mag worden binnen-gegaan door twee bewakers, de klewang bloot. Het is inmiddels voor de personen in kwestie niet zeer aangenaam te weten dat er speciaal op hun leven geloerd wordt. Na ons on derhoud in het kantoor van den directeur hebben wij even een kijkje in de gevangenis genomen. Bouw en bewaking zijn zoodanig, dat de heeren er niet aan be hoeven te denken nu nog een kans te krijgen. Doch deze domme fanatiekelingen, opgezweept door laffe intellec tueele leiders, die zichzelf zorgvuldig verbergen, geven niets om het leven en zijn derhalve elk moment een gevaar. Thans het meest voor zichzelf, doordien men hun geen oogenblik uit het oog verliest Want voor het bewakingspersoneel staat het vast dat de vorige aanval geen amok was, doch de uitvoering van een bepaald door intellectueelen opgezet plan, waarvoor de Atjeher, een fanatiekeling, als uitvoerder werd aangewezen. Vanuit het centrum zagen wij door de tralies der ijzeren deuren handen en armen steken. Het is zeer mogelijk wel, dat de kerels thans op deze wijze communicatie met elkaar onderhouden. Daaraan zal spoedig een einde komen, want de deuren zullen van ijzeren platen wor den voorzien. Dan kunnen zij hunne werkwillige mede gevangenen ook niet meer hoonen en uitvloeken in hun allergemeenste jargon. Wij hebben een korte rondgang langs de cellen gemaakt, waarbij de opgeslotenen ons hoofd gemakkelijk zouden hebben kunnen beroeren. Een prettige gewaarwording verschafte dit ons niet, doch wij sloegen er ons doorheen, waar de directeur vlak naast ons liep en een bekwaker achter ons aanging. Eenige malen keken wij de lieden, voor hunne hekken staande, scherp in de oogen. Slechts een enkele reageer de daarop met een feilen blik. De overigen sloegen de oogleden neer of schenen in de verte te staren. Intellect hebben wij zeer weinig kunnen ontdekken in deze ge zichten. Domme fanatiekelingen zijn het, opgeruimd door een stelletje „intellectueelen," niet intellectueel ge noeg om te begrijpen, dat zij daardoor deze menschen ongelukkig maken. Het is een stelletje schooljongens, die herrie in de klasse hebben gemaakt, van kwaad tot erger zijn vervallen, in opstand tegen den directeur zijn gekomen en, als echte kwajongens, niet van toegeven willen weten. Meer niet. Van idealen bij deze lieden be hoeft men niet te spreken' Het is blinde haat. Fana tisme, hetwelk zich geen rekenschap geeft van de wer kelijkheid der dingen. GO(X)UOOOCX)(X)CX5(X) X Den Ton Dec a.s. hopen on- X X ze geliefde Ouders, r Joh. Baken 0 Q M. C. Baken-Duin 0 0 hunne 12^-jarige Echtvereeni- 0 ging te herdenken. 0 0 Ilunne liefhebbende Kinderen, Q Q GERRIT. Q TRIJNTJE. 0 0 Abbestee, O X Callnntsoog, Nov. 1929. X ÖOOÖOiOOiOOjOOiOOSOOSO Voor de vele blijken van belang stelling, van zoovele zijden ondervon den bij de viering van ons 25-jarig Huwelijksfeest, zeggen wij hartelijk dank. G. BOS. C. BOS—Kuiper. Noordscharwoude, Dec. 1929. Bij deze betuigen wij onzen harte- Iijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden. C. LANGEDIJK. G. LANGEDIJK—de Ruiter. Oudkarspel, Dec. 1929. ANNA PAUL0WNA. Tooneelwedstrijd „Ormenio". Eerste Uitvoering op Zondag 8 December, in „Veerburg" door de te Haarlem. Opgevoerd wordt: 9» Indo-drama in drie bedrijven, door JAN FABHICIUS. Entrée f 1 plus bel. Plaatsbespreking 10 ct. Aanvang 8 uur. Zondag 8 Dec. 1929, in de „Cérès" te Schagen, Jazz-band Batavier. Aanvang 7 uur. te huur, bij G .v. ZOONEN, Smede rij, te Julianadorp. der Tooneelver. L.O.L. in het lokaal van den heer L. GALIS, a. d. Langereis, (gem. Hoogwoud), op Zondag 8 en Dinsdag 10 December 1929, Entrée Zondags f 0.80. Aanvang half acht. Na afloop Bal. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van en tevens Snoei en onderhoud van Tuinen. Aanbevelend. Westeinde, Anna Paulowna. Daar wij succes hebben met den verkoop van ons hoendermeel, willen wij dit ook onder Uw aandacht vestigen. Dit voeder wordt samengesteld uit de beste grondstoffen. Prijzen per 50 K.G. I 8.25 i Proefbaaltjes van 25 K.G. f 4.— Prijzen per 100 K.G. f 16.Prima gemengd graan 50 K.G. f 6.50 Alles franco. Aanbevelend, FIRMA EDEL, Oudkarspel. Soliede wederverkoopers gevraagd. Barsingerhorn. van Stemgerechtigde Leden, op nam. 7 uur, in de Kerkekamer, ter benoeming van drie Notabelen. HET BESTUUR. Hoogstraat 4. Tel. 352. ALKMAAR. Dames- en Heeren- Keuze uit meer dan 200. P Overtrekken. Reparaticn. Zaterdag 7 December a.s. Zaal P. Schrijver. Aanvang half acht precies. Gevraagd, met Kerstmis, of zoo spoedig mogelijk daarna, een vol wassen nette Niet melken. Loon f7.50 per week. Adres: P. v. d. VEER, Rijksweg 15, Koegras. TE KOOP. Te bevr. bij Wed. A. HOEDJES, Bovenkarspel. Desge- wenscht kan er hypotheek op blijven. Interc. Telef. No. 15. Combinatie Bervoets en Nederland. WÊmmmm met enorme collecties in alle afdeelingen. Demi-Saisons, Regenjassen, Winterjassen, Ulsters, Fiets- en Motorjekkers, Capes, Jongeheeren- en Kinderjassen en Jekkers. ocsocsoooraocootooioctocsoooo Alléén-verkoop van ooocx)cx)aoo»o(X)cx)Qoaocx)o In Afd. Heeren-Modeartikelen groote verscheidenheid van Nouveauté's. Schager Tooneelvereeniging „V.V.V" Koninklijk goedgekeurd d.d. 12 December 1919. Regie: Mevr. v. d. VEENWilson. op ZONDAG 15 DECEMBER 1929, des avonds 8 uur, in het „Noord-Hollandsch Koffiehuis". 55 Blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch, van F. v. SCHöNTHAN en G. KADELBURG. Entrée f 1.plus rechten. Kapwerk: de Heer RIDDERIKHOF. NA AFLOOP BAL Plaatsbespreking aan de zaai. Wij leveren alle soorten zoowel voor DIRECT als op TERMIJN... in elke, hoeveelheid tegen scherp concurreerende prijzen en op Algemeene Handelsvoorwaarden. Vraagt s.v.p. onze prijzen! Aanbevelend, r v.h. Firma Joh. F. Morra - Alkmaar.'

Schager Courant | 1929 | | pagina 4