s. o.s. WIERINGEN. Uit onze Omgeving. ANNA PAULOWNA. HEERHUGOWAARD. ZUPE. WARMENHUIZEN. BARSINGERHORN. WIERINGERWAARD. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. een Hollander, hoewel blijkbaar niet van Gennaansche afkomst. Deze man had een groote partij kookboeken opgeslagen en wist er niet af te komen. Eindelijk kwam hij op een goed idee, hij plaatste een advertentie: „Wat ieder meisje' voor het huwelijk moet weten!** Een boek onmisbaar voor verloofden en jonggehuwden. Prijs f 2.75. In discrete verpakking franco thuis na ont vangst van postwissel. Geheimhouding verzekerd. Pinnen een maand was hij door zijn voorraad heen... Aanranding te Kleine Sluis. Zondagavond is Mej. K. Vader, die zich na afloop van de gymnastiekwedstrijden van D.O.K.E.V. naar huis wilde begeven op de Kneeskade aangerand. De dame, die zich zoo kranig geweerd had op de wedstrijden, dat zij o.a. de wisselboker heeft gewonnen, wist haar aan valler te ontkomen door door de breede sloot te waden die langs die kade loopt. Door het land heen is zij toen verder gevlucht. Haar vader ls er direct op uitgetrok ken en heeft waarschijnlijk den dader verrast Deze is gevlucht met achterlating van een rijwiel. Dit rijwiel bleek dienzelfden avond ontvreemd te zijn bij Slikker. De politie kreeg op die manier een spoor in handen en daarna ook gauw den aanvaller. Het bleek te zijn IC. P., sedert kort woonachtig ln Anna Paulowna. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat bedoelde per soon voor een dergelijk vergrijp reeds veroordeeld was te Alkmaar en nog vervolgd wordt voor eenzelfde feit op Texel gepleegd. ANNA PAULOWNA. De politie ls er in geslaagd bij een Inwoner van onzen polder de hand te leggen op een rijwiel, dat op 22 Sep tember ten nadeele van een jongen van 't Zand, bij den heer Swaerts was ontvreemd. Sinterklaasfeest aan School L Woensdagmiddag was de groote tent van Veer- burg gevuld met het kleine volkje van de school aan de Kleine Sluis. Iloowel het anders niet gemakkelijk is zoo'n groote schare kinderen rustig te houden, ging dat nu zoo maar vanzelf en toch had men voor- loopig niets anders te doen dan te wachten. Maar mén wachtte op den Sint en dat hield allen in spanning. Men zong voor tijdkorting reeds een en kel liedje en spoedig kwam nu de grijze bisschop niet zn zwarte knecht per auto aan. Zoo hij later zelf vertelde, had Sint z'n paardje maar op stal ge laten, hij wilde het dier sparen voor het ruwe weer, dat we dezen middag hadden. Natuurlijk werd hem bij zijn binnenkomst een liedje toegezongen. Als de goede, oude man daarvoor dankt en dan gaat vertel len van zijn reis, de moeilijkheden met al die an tennes op <le daken, die Piet bijna deden vallen, dan is hot doodstil en als enkelen in het bijzonder worden toegesproken, naar aanleiding van aanteekeningen die Sint in een groot boek gemaakt heeft, dan stijgt de spanning niet alleen bij degenen, die een goedkeu rend woord of een vermaning krijgen, maar ook bij dc anderen, die er onzeker van zijn of ook zij bij hem geroepen zullen worden. Ter afwisseling werden de kinderen behalve op vele lekekrnijen, ook op een drietal filmen getracteerd, „Koko's parade „Bobbie's gorilla" en „Het hart van een kind", die door den heer Blokker uit Alkmaar werd vertoond. Het jonge goed kon nu schateren van het lachen, maar ook stil meoleven met de ernstige momenten uit de laatste film. In de kleine pauzen tusBChè» deze tractaties en vertooningen werden weer liedjes gezongen en bewoog de Sint zich met zijn knecht tusschen de kinderen en maakte met velen een praatje. Zoo was het reeds half zes eer men de pakjes, die elk kind nog mee naar huis kreeg, kon gaan uitdee- lcn. Vóór dat dit gebeurde, nam Sinterklaas reeds afscheid, en verliet de zaal om zich weer naar an dere kinderen te begeven. De Sint had er ui even van gewaagd, dat de kinde ren het volgend jaar, als hij weer bij hen hoopt te koincn, om samen feest te vieren, hun meester Kra mer niet meer in hun midden zouden hebben. En ook do Burgemeester, die de oudercommissie, die dit feest organiseerde, en het onderwijzend personeel voor hun werk dankte, sprak in het bijzonder den heer Kramer en diens echigenoote toe. Dit laatste deed ook de heer V. Kaan, als voorzitter van de oudcrcomtnissie. I>e heer Kramer sprak zijn dank uit voor de harte lijke woorden tot hom gericht, wees op de prettige samenwerking en zei, dat hij voor zichzelf het werk aan de georganiseerde feesten als plicht had be schouwd. maar dat het hem verheugde, dat ook het werk, dat zijn vrouw daaraan verricht had, door de sprekers zoo werd gewaardeerd Niet allaen voor de kinderen, maar ook voor de ouderen, dié met hen mee genoten, was het een mooi feest BItEEZAND. Voor rekening van de gebrs. Van IJzendoorn zal aan den Zwartenweg een dubbel woonhuis met bollenschuur gebouwd worden door de aannemers Hoep en Schouten. Dinsdagavond werd in de tooneelzaal van den heer Wester een film- en demonstratie-avond gegeven door de Maggi-fabrieken. Wel jammer, dat niet een veel grooter aantal personen zich de moeite hebben getroost cr heen te gaan. In een kort openingswoord werd door den leider gewezen op het feit, dat thans veel meer aan dacht wordt geschonken aan het voedingsvraagstuk dan voorheen. Hierdoor tooh werden vele vooroordeelen weerlegd, tal - van verkeerde opvattingen bestreden Vooral ten aanzien van soepen Is in de bereiding een groote wijziging gekomen, en het geregeld gebruik daarvan als inleiding tot den maaltijd toegenomen, hoe wel in ons land nog bij lange na niet in die mate als bijv. in Frankrijk en Duitschiand. Vooral de Magg:- fabrieken hebben een zeer gemakkelijke bereiding van allerlei soepen mogelijk gemaakt. Nadat door den spre ker mede is gewezen op het groote gemak, dat ae bouilonblokjes en de Aroma verschaffen, werd door een dame op zeer bevattelijke wijze meegedeeld, de berei ding der soepen, waarvoor alle benoodigheden door het landbouwbedrijf en de veeteelt der fabrieken worden geleverd; zooals uit de te vertoonen film zal blijken, wordt in alle opzichten de grootst mogelijke zindelijk heid betracht. Door de spreekster werd bijzonder aan bevolen eens kennis te maken met de selderi-soep, een van de ruim 20 verschillende soepen, welke met de ta bletten kunnen worden bereid. Nadat den aanwezigen een kop soep was aangeboden, werd het eerste deel der film vertoond, waarin we werden verplaatst naar het landbouw- en veeteeltbedrijf der fabriek. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de Maggl-blokjes en de -Aroma. Aanbeveling verdient het de blokjes niet los. doch in busjes te koopen, wat niets meer kost, ter wijl de blokjes in het busje minstens een jaar goed blijven. Door het gebruik van de Aroma verhoogt men tón zeerste den smaak van verschillende spijzen, doch met moet in het gebruik wat spaarzaam zijn, omdat de Aroma-smaak anders de eigen smaak der spijzen over- hecrscht Met zeer veel nadruk werd er op gewezen, dat het beste resultaat wordt verkregen, Indien men de Maggi's producten gebruikt zooals dit In het uitgereikte receptenboekje wordt aangegeven. Ter keuring werd nu een kop bouillon aangeboden, waarna voortgegaan werd met de inderdaad interessante filmvertoonlng; hierbij kregen de aanwezigen een kijkje op het fabriekscomplex en alles wat geschiedt ter bereiding der producten, de verpakking en verzending. Ten zeerste werd ook genoten van de inderdaad pracht natuur-opnamen in Zwitser land. De leider dankte de aanwezigen voor de belang stelling en hoopte, dat allen gebruikers en gebruiksters zullen worden der Maggi's producten. Het was een aan gename, een leerzame, een mooie avond; de thuisblijvers hebben Inderdaad ongelijk gehad. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand November 1929. Geboren: Petrus Theodorus, zoon van Jac. Tromp en Allda Mooij. Grietje, dochter van Abr. Glas en Grietje Smit. Catharina, dochter van Jac. Bleeker en Cath. Huibers. Petrus Bartholomeus, zoon van Joh. Weel en M. van Diepen. Adrlanus Theodorus, zoon van Ariën Breed en A. M. Wester. Ondertrouwd en Getrouwd: G. Kranenburg, j.m., 22 jaar en C. M. Haster, jd., 23 jaar. Overleden: Cornelia Schouten, 68 jaar, echtgenoote van D. Oudhuis. Op a.s. Zaterdagavond wordt, uitgaande van den Bond van Transportarbeiders, een Sint Nicolaasfeestje voor de kinderen gegeven in de zaal van „Concordia" te Hip- polytushoef. 'T ZAND. Wij vernemen, dat, het boerderijtje, voorheen be woond door H. de Jong, Boschweg (Zuid) alhier, is verkocht aan den heer C. Pronk, Verlengde Kleiweg, Breezand. Woensdag is de laatste hand gelegd aan het nieuw gemaakt wegdek op den rijksweg langs het Noord- Hollandsch Kanaal tusschen Stolpervlotbrug en 't Zand Behoudens eenige kleine werkzaamheden bij een paar bruggen, is thans de geheele rijksweg tus schen Alkmaar en Ilelder in uitstekende conditie. Dat de restauratie ervan geen kleinigheid is ge weest moge blijken uit het feit, dat op het baanvak Burgervlotbrug—'t Zand alleen reeds 56 Rijnaken van gemiddeld elk 450 M3. inhoud aan materialen zijn gebruikt. We kunnen thans echter van een pracht- hoofdweg spreken. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 30 Nov. tot en met 3 Dec. 1929. Getrouwd: Cornelis Willem Eradus, 21 jaar, te Oud karspel, en Neeltje Kaptein, 21 jaar, te Zijpe. Overleden: Cornelis Johannis Joseph de Wit, 1 jaar, zoon van Cornelis Jacobus de Wit en Agatha Johanna Strooper. WARMENHUIZEN. Zondag jl. had in de Ned. Herv. Kerk alhier een verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren A. Nieuwland, notabel, H. Groet, G. v. d Wel en A. Nieuwland Sr., leden van het kiescollege Maandagavond had eveneens een verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren P. Mink, diaken en P. Vlam, ouderling. Bovengenoemde heeren zijn allen wederom her kozen. Het was bekend dat de goede Sint omliggende plaatsen reeds met 'n bezoek had vereerd, zoodat hij vanzelf spreekt dat de schooljeugd met groote span ning de komst van den Heilige tegemoet zag. Toen de klok zeven sloeg was de zaal van den heer De Graaf dan ook stampvol bezet met hoopvolle kin deren en belangstellende ouders. Het hoofd der o. 1. school, de heer Van der Kuijl. heette allen welkom, de hoop uiitsprelcende dat allen een genoeglijken avond zouden hebben. Sint Nicolaas zou een paar minuten later komen, omdat hij eerst een bezoek wilde brengen aan een ziek meisje uit de eerste klasse. Geduld was voor de kinderen echter een moeilijke zaak, doch het zingen van Sint Nico- laasliedjes kortte den tijd. Tegen half acht kwam eindelijk Sint Nicolaas, ver gezeld van Pietcr zijn knecht binnen stappen. Nadat de heer Van der Kuijl hem begroet had en zijn dank uitgesproken had, dat Sint wel aan de uitnoodiging om hedenavond de Barghornsche kinderen te bezoe ken, gevolg had willen geven, bentwoordde Sint Ni colaas het hoofd der school met een toespraak, die door de jeugd onder ademlooze stilte werd aange hoord. Na het zingen van een welkomstliedje en een rond gang van Sint door de zaal, zongen enkele leerlingen onder leiding1 van den heer Westenberg den Sint een paar liedjes toe. Na al deze plichtplegingen brak eindelijk het mo ment aan waarop de goede Sint zijn gaven ging uit- deelen. Het was vooi de jeugd een waar feest. Op gewonden gezichten getuigden van een goed geslaag den avond. Het spreekt dan ook van zelf dat Sint hartelijk dank werd gebracht voor hetgeen zijn goede hart de kinderen weer had doen genieten. Het onderwij zend personeel en de oudercommissie kunnen dank baar op dit geslaagde Sint Nicolaasfeest terugzien. Bij de gehouden stemming voor een Hoofdingeland van de Banne Barsingerhorn, werd de heer J. Brommer Pz., wederom als zoodanig benoemd, terwijl de heer D. Blaauboer Jz., werd herbenoemd tot lid van het Dag. Bestuur. Voor den Moedercursus, vanwege de vereeniging „Het Witte Kruis", hebben zich 9 personen aangegeven. KOLHORN. De wereld der jeugd stond deze dagen ln het teeken van St. Nicolaas. Met spanning is de dag vaji gisteren dan ook tegemoet gezien. Toen eindelijk de langverwachte Sint Woensdagmid dag kwart na twee ln de zaal van de wed. Jonker met zwarte Piet, beladen met cadeaux. arriveerde, werd hij door de jeugd met gejuich begroet. Nadat het hoofd der school, de heer Wardenaar. den Heiligen Sint met een enkel woord begroet had, zongen de kinderen een wel komstlied. Sint Nicolaas antwoordde met een geestige toespraak, waarin hij de kinderen aanspoorde tot ijvor, eerlijkheid enz. Hierna werd Sint Nicolaas vergast op een dans, met zang, uitgevoerd door enkele leerlingen der school, voorstellende de Waternvmph, voortreffelijk begeleid "door mevrouw Wardenaar. Dit viel zoo in goede aarde, dat het herhaald werd. Eindelijk ging Sint Nicolaas over tot uitreiking der cadeaux, waarbij hij tot ieder kind iets te zeggen had. Na het zingen van een afscheidslied, bedankte Sint voor de goede ontvangst hem bereid, den burgemeester en diens echtgenoote voor hunne tegenwoordigheid en sprak hij een woord van waardeering uit voor de wijze waarop het comité van ontvangst, zijn arbeid had ver richt. Hiermede behoorde dit voor de kinderen zoo prettige feest weer tot het verleden. Den Sint, en voorts allen die meewerkten aan het welslagen past zeer zeker een hartelijk woord van dank. Politie. Gevonden: een autoband met velg, voor vrachtauto, merk „Michelin". De Nutsvereenlging „Ontspanning na Arbeid" zal op nader per advertentie bekend te maken datum in deze maand baar tweede gezelligen avond houden in de zaal van den heer P. Schenk. Eenige leden van de ontbonden vereeniging D.E.V. hebben een tooneelstukje in studie, terwijl tevens eenige muzieknummers ten beste zullen worden gegeven. Een en ander tezamen genomen kan 't dus een mooie avond worden. ZONDAG 8 DECEMBER 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Ver- koopen en geven". Sint Maarten, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Be grijpen en vergeven. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen dienst Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Spaargaren. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Burgerbrug, zie St.-Maartensbrug. St.-Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Barsingerhorn, geen dienst (vacature). Haringhuizen, zie Barsingerhorn. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Veenhuizen. zie Heerhugowaard. Hoogwoud, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Vertoeving. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Hak, van Alkmaar. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2\<n uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer O. Tuinen, A'dam. Nam 7 uur, de heer Tuinen. Een S.O.S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit S.O.S dient om lijders aan bron chitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akkers Abdijsiroop het voor hen aangewezen mid del is. EEN ZONDERLING TWEEGEVECHT. Twee leden van de brandweer te Maagdenburg, die allebei een zeer ongelukkig huwelijksleven leidden, hebben gisteren in de woning van een hunner op hetzelfde oogenblik op elkaar geschoten. Toen de politie zich toegang tot de woning had verschaft was eene vriend reeds overleden, de ander is in hopeloozcn toestand naar een ziekenhuis vervoerd. EEN ONTSPORING. Een doode. Op het station Zella-Mekisl zijn gistermorgen bij het rangeeren vijf wagens door een verkeerden wis selstand op een stootblok geloopen. Enkele wagens kantelden en versperden korten tijd het hoofdspoor. Het vorkeer werd door overstappen in stand gehou den. Een rangeerder, die zich op een van de wagens bevond, is gedood. KERKBRAND TE BRUSSEL. Dinsdag brak er in de kerk der Miniemenstraat te Brussel brand uit, die de brandweer echter reeds na een half uur meester was, hoewel de vlammen reeds tot het torentje waren opgekropen. Verondersteld wordt, dat smeulende asch, achter gelaten door loodgieters, die in de kapel hadden ge werkt, de oorzaak van den brand is. DE RECORDVLUCHT NAAR KAAPSTAD. De prins van Wales doet mee aan een proeftocht. Dc prins van Wales heeft aan een van de laatste proeftochten van het toestel waarmee de twee vlie gers Jones Williams en Jenkins hun lange-afstands- vlucht in één ruk naar Kaapstad zullen ondernemen, deelgenomen. Een tijdje lang stuurde de prins het toestel zelf. Het was de eerste maal dat hij een vliegtuig van die grootte bestuurde. CUBAANSCH SCHIP VERGAAN. Vijf opvarenden verdronken. V.D. verneemt uit Madrid: Voor Santander is het Cubaansche s.s. „Reina de los Angelos" (1234 ton, thuuisbehoorend te Havana) ondergegaan. Vijf personen zijn verdronken. De instorting te Marseille. IN TOTAAL 13 SLACHTOFFERS. De instorting van woonhuizen te Marseille heeft in het geheel dertien slachtoffers geëischt. l_.it een mededeeling in de Petit Marseillais, het veelgelezen Marseillaansche blad, blijkt, dat het ingestorte pand reeds lang in bouwvalligen staat had verkeerd en dat een van de huurders reeds eenige maanden geleden heeft getracht de aandacht niet slechts van den eige naar maar ook van de gemeentelijke overheid op dezen gevaarlijken toestand te vestigen. Zijn pogin gen zijn echter zonder eenig resultaat gebleven. Een brief aan den gemeentelijken woningdionst bleef zelfs onbeantwoord. Schipbreuk op den Grooten Oceaan. ENGELSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Uit Pago Pago, op Samea, komt bericht dat het stoomschip Lavingstone draadloos geseind heeft dat het het stoomschip Norwich City gezien had. Dit laatste schip had Zaterdag noodseinen uitgezonden, Het is Zaterdag gestrand bij het eiland Gardner, on geveer 80 mijl ten Z.W. van Honoloeloe. Uit het bericht, valt op te maken, dat de Norwich City geheel stukgeslagen is. De Lavingston en een ander schip doen alle moeite om de bemanning tc redden. Een geheimzinnig maandblad te Keulen. De hoofdcommissaris van politie te Keu len op schandelijke wijze gesmaad. Uit gever noch drukker van het blad te vinden. De „Köln. Z." meldt, dat sinds geruimen tijd elke maand een tijdschrift van 12 tot 16 pagina's ver schijnt dat zich aanbeveelt als „orgaan" voor de be langen van het lagere politiepersoneel" Dit tijdschrift van onmiskenbaar communistische strekking wordt onder kruisband toegezonden aan verschillende hoo- gere ambtenaren, terwijl groote pakken ervan r>p raadselachtige wijze in de politie-kazernes worden binnengesmokkeld. In het Novembernummer wordt de hoofdcommissa ris te Keulen op schandelijke wijze, zoo verzekert de „K. Z.'', gesmaad. liet blad blijkt uitstekend op ie hoogte van al hetgeen omgaat in de politicwereld. De aan het hoofd van het geschrift vermelde namen van uitgever en drukker zijn gefingeerd gebleken. Reeds lang beijvert de politie zich cr achter te ko men, wie het maandblad uitgeeft en waar het gedrukt wordt. Maar tot dusver zonder resultaat. Men staat voor een raadsel. De troebelen in Palestina. DE GROOT-MURPHTI VAN JERUZALEM OVER DE OORZAAK. V.D. verneemt uit Londen: Uit Jerusalem wordt gemeld, dat de groot-murphti van Jerusalem bij zijn verhoor door de Engelsche commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de troebelen in Palestina, een brief overlegde van lord Balfour aan den koning uit het jaar 1918, waarin aan den leider der Arabieren dank werd ge bracht voor den steun aan de geallieerden gedurende den wereldoorlog. Hieraan was toegevoegd, dat de beloften van La- wrcnce en Mahon, inzake de onafhankelijkheid van de Arabieren,, zouden worden nagekomen. De groot-murphti merkte op, dat de niet-nakoming van deze beloften eigenlijke oorzaak der troebelen is. Het testament van Ciemenceau. Zijn laatste wilsbeschikking met betrekking tot ztfn begrafenis. Het testament van Ciemenceau, voor zoover dit be trekking heeft op de begrafenis, luidt als volgt: „Parijs, 28 Maart 1929. Dit is mijn testament Ik wil begraven worden bij den Columbier, naast mijn vader. Mijn lichaam, dat ongeschonden moet blij ven, moet van het sterfhuis naar de plek, waar ik be graven word, worden overgebracht zonder eenigen stoet of plechtigheid van welken aard ook. Geen betooging, geen uitnoodiging, geen ceremonie. Rondom het graf niets dan een ijzeren hek zonder naam, evenals bij mijn vader. Ik wil, dat in de kist gelegd worden mijn wandel stok met den ijzeren knop, die uit mijn jeugd afkomstig is en het kistje van geitenvel, dat in den^ linkerhoek staat op de bovenste plank van mijn spiegelkast. Het boekje, dat er door de hand van mijn lieve moeder is ingelegd, moet er ln blijven. Dan moeten er de twee bosjes gedroogde bloemen worden bijgelegd, die op den schoorsteen staan in de kamer, die op den tuin uit- i komt. Het kleine boeketje moet in den granaat worden geplaatst, waar de groote bos ins taat en dan moet alles naast mij worden gelegd. Ik benoem mijn zeer dierbaren vriend Nicolas Pietri tot uitvoerder van mijn laatsten wil en voeg hem toe mr. Pournin, advokaat, en mijn zoon Michel en ik dank hen voor de moeite, die dat zal kunnen veroorzaken. Gedaan te Parijs op den 28en Maart 1929. G. CLEMENCEAU." Het kistje en het bosje bloemen. Het kistje, dat Ciemenceau in deze uiterste wilsbe schikking bedoelt, zoo lezen we in de N.R.Ct., is een!' geschenk van zijn moeder toen hij een een jongen was. Elk nieuwjaar nam mevrouw Ciemenceau het kistje terug, legde er enkele franken en een geschenk in en gaf het dan weer aan haar zoon terug. Zoo kreeg deze eens van haar een uitgave van de Mariage de Figaro, van 1828. Dit boek is met Ciemenceau in zijn kist gelegd. Wat de bloemen betreft, daarvan weet een Parijvch blad te vertellen, dat hij die een paar dagen voor het Juli-offensief van de Duitschers aan het front van Champagne heeft ontvangen. Generaal Pétain paste toen een nieuwe taktiek toe, die n.1. hierin bestond, de eerste linie zwak te laten bezetten door elementen, die wel eenigen tegenstand konden bieden maar gemakkelijk te overweldigen waren door den vijand, die vervolgens zich te pletter zou loopen tegen een uiterst sterk ge organiseerde tweede linie. Ciemenceau had gewenscht nog eenmaal de troepen te zien, die zouden worden op geofferd. Toen hij langs een groep onder-officieren kwam, bood een der mannen, die den volgenden dag" zou sterven, hem een handvol bloemen aan. Toen heeft Ciemenceau, die tot tranen toe geroerd was, gezegd, dat i die bloemen met hem de kist zouden ingaan. Zoo is geschied. Een medewerker van de Figaro heeft aan Georges Wormser, die de kabinet-chef van Ciemenceau is ge- weest en tot diens dood mét hem heeft verkeerd, ge- i vraagd waarom de vroegere medewerkers van den over leden staatsman niet hebben deelgenomen aan de i plechtigheid, die er, Ciemenceau ter eere, Zondag té 1 Parijs bij het graf van den Onbekenden Soldaat heefl! plaats gehad. 1 Wormser heeft geantwoord, dat de vroegere mede- f werkers in gedachten aan de plechtigheid hebben deel- J genomen, maar juist hun trouw aan den overledene gei 1 bood hen terughouding. Had Ciemenceau dan niet elke officieele ceremonie afgewezen? Op de opmerking van den journalist, dat het defil^ 3 voorbij den Onbekenden Soldaat toch zeker wel de inj stemming van den overledene zou heben gehad, antj woorde Wormser, dat geen hulde hem meer waard zoé zijn geweest dan die der „poilu's", die hij zoozeer heefj liefgehad. Maar, vervolgde Wormser, hij zou zich heb* ben gehoed voor de aanwezigheid van zekere personen Zij, die de overwinning hebben verminkt en FrankrijS dreigen te ontmoedigen, vermijdt hij. Wormser haastti 8 zich overigens hieraan toe te voegen, dat de tegenwoon^ dige voorzitter van d enminlsterraad hier buiten stond! van Tardieu had Ciemenceau steeds veel verwachting gehad. J Indien het noodig moest zijn ons te rechtvaardigen vervolgde Wormser, zou ik een herinnering van verledej 1 jaar willen ophalen. Den 9en November 1928 liet Cle menceau mij een brief van Painlevé, den toenmallgel minister van oorlog lezen, waarin hij ongekend feit A werd uitgenoodigd de viering van den tienden verjaar dag van den wapenstilstand bij te wonen. Het spreekt van zelf, heeft Ciemenceau toen tegen mj Wormser) gezegd, dat ik er niet heen ga. Er zijn men schen, die ik liever niet ontmoet. Ik wil geen betoogiij gen rond mijn naam, geen toejuichingen. Ik wil m' niet vertoonen. Vannacht heb ik slecht geslapen: ii mijn hoofd was ik toen bezig met een antwoord op d uitnoodl ging. Maar bij nadere overweging zal ik heelt maal niet antwoorden. Ik zou verplicht zijn te zeggen wat hebt u van den wapenstilstand gemaakt? Moet men de uitnoodiging publiceeren, dan zal ik een med< deeling maken voor de pers, waarin ik eenvoudig zj zeggen, dat men tien jaar heeft noodig gehad om iq uit te noodlgen, dat ik wel tien jaar heb om te anl woorden en dat ik bovendien mijn stilte niet wil verbr ken. Dit is alles, want er zou maar al te veel zijn zeggen en dat zou niets dienen. Deze pessimistische uitlating van Ciemenceau moet niet verbazen, vervolgde Wormser. Het oordeel, dat Cii menceau aan zijn opmerking toevoegde, was streng. 13 huidige toestand, zeide hij toen, is maar al te duideüj wij gaan naar Cheronea. Arm land! Het land neem het kwalijk, do inert massa, die niet reageert, die all accepteert En Ciemenceau, voegde hieraan toe, met e herinnering aan de mooie geestdrift, die voorbij is: oorlog was gemakkelijker..."

Schager Courant | 1929 | | pagina 6