Prapaganda-Avond P. Brakeboer, Opmeer, nette Dienstbode, Kunstmeststrooier, Kunstmeststrooier. Enkele wenken betreffende het ontsmetten van kassen, bakken, enz. Gemengd Nieuws. De St. Nicolaasstorm. Het drama van Jonnowitz voor de rechtbank. Auto met vier personen te water. Tweede Kamer. Advertentiën. »p minus u decembed na Mevrouw MARIE P0RTE6IES, Gelukkig kan geconstateerd worden, dat men er op het oogenblik al wel algemeen van doordrongen ls, dat het zeer nuttig en noodig is, de kassen en bakken en andere voorwerpen, die bij het kweeken gebruikt zijn geworden na aflocp van het seizoen te ontsmetten. Of die ontsmetting ook wel altijd afdoende is zou echter teveel gezegd zvjn, maar de goede wil is in ieder geval aanwezig en dat is reeds veel gewonnen. Tomatenkassen enz., die in den winter gedurende ge- xuimen tijd geheel ledig zijn is hét ontsmetten tamelijk gemakkelijk, wa»t, daar kan men in geen geval kwaad doen aan de gewassen met het ontsmettingsmiddel dat we gebruiken. Veelal zwavelt men zulke kassen uit. Voldoende is dit echter in geen geval, want, met die zwaveldamp (die trouwens nooit naar hoeveelheid be rekend wordt) komt men wel in alle hoeken en gaten van de kas, maar men maakt er niet alles mede on schadelijk. Spinteieren b.v. zullen wel niet veel om wat zwaveldamp geven en zoo zal het ook wel zijn met spo ren van bacteriën en sommige zwammen. Beter lijkt het ons daarom zoowel te spuiten met een zwamdoodend middel, b.v. Germisan, Uspulun, vruchtboomcarboline- tim of iets dergelijks en daarna nog voor de zekerheid te rooken met een flinke hoeveelheid zwavel, die toch zeer goedkoop is, b.v. 20 gram per kubieke meter. Het eventueele spuitmiddel moet altijd aangewend worden cenige weken voor de kas of bak weer in ge bruik genomen zal worden, dit om eventueele schadelijke dampen gelegenheid te geven te ontwijken. Vooral moet men daaraan denken als men carbolineum gebruikt, want, als men dan geen eerste kwaliteit vruchtboom- carbolineum heeft is het gevaar zelfs zeer groot, ook nog weken na het spuiten; gewone carbolineum van den timmerman is dus nog te duur, zelfs al krijgt men het voor niets. Ook het gebruikte touw in tomatenkassen moet goed onder handen genomen wodren. Het beste kan men het in een ontsmettende vloeistof leggen gedurende een half uur b.v. in een 8 procentige oplossing van boom- carbolineum of een 5 procentige oplossing van creollne (als men nog tijd heeft het weer goed uit te laten luchten). Ook stokken, die men b.v. gebruikt heeft bij boonen op het vrije veld, kunnen heel goed in een creo- line-oplossing gelegd worden, b.v. in een langen, houten bak. Dit moet men In geen geval nalaten, als men het z.g. roest in de boonen gehad heeft en men doet het dus ook met stokken, die bij Chrysanthen gestaan hebben die van het roest te lijden hadden. Al heeft men geen ziekte kunnen constateeren, dan moet men nog niet denken, dat het een overbodige behandeling is, want, er is altijd wel wat in te vinden, mits men er maar op gewezen wordt of als men maar zoekt Bij het spuiten van de kas spreekt het vanzelf, dat er geen stukje mag worden overgeslagen en dat het dus geen werkje is om aan een jongen over te laten; men doet het in het geheel niet of goed. Ook de zaaibakjes, de potten en de grond wordt ont smet maar, dit laatste alleen als men ouden grond gebruikt, of grond, die in de buurt van de kassen ls gehaald; neemt men zuiver rivierzand, dan heeft men meestal niet veel last van onheilen. We hebben het veel gezien, dat er grond gestoken werd juist naast een tomatenkas, waar verleden zomer allerlei afval van tomaten gelegen had. Men zal begrij pen, dat dat zeer verkeerd is, wnt, die afval is een bakermat van allerlei ongerechtigheden, als er ten minste ongerechtigheden in het gewas zijn, maar, die zijn er bijna altijd wel. In een kas doet men dus ook niet zooals men dat buiten pleegt te doen en men spitte niet het afval van de planten onder den grond, want, dan beloopt men de kans, dat de kas ln enkele jaren zoo besmet ls, dt er geen tomaten meer in te telen zijn en onze kassen hier zijn eigenlijk speciaal voor tomaten gebouwd, dus zou men dan de kassen moeten verande ren met de cultuur. Wel kan men op andere manieren, waar we hier op het oogenblik niet op zullen ingaan, de kasgrond ontsmetten, maar, dat is een kostbare ge schiedenis. Ten slotte gaat men natuurlijk niet zaaien, voor het zaad degelijk ontsmet is, want, het mag nu bekend wor den geacht, dat met het zaad in ieder geval de kan ker van de tomaten kan worden overgebracht en wie weet wat nogal meer. Hierover spreken we later wellicht nog eens. St.-Pancras. VAN HERWIJNEN. In Engeland 9 menschen omgekomen. De schipbreuk bü Land's End. Volgens nadere berichten, over den storm in Enge land in den nacht van Woensdag op Donderdag, waar over elders in dit nummer meer uitgebreide bijzonder heden staan vermeld, zijn ten gevolge van den storm te land negen menschen omgekomen. Van de schipbreuk van het Britsche stoomschip Fran- ces Duncan bij Land's End waren de menschen op het strand getuigen. Zij konden niets doen om de nog aan boord gebleven bemanning hulp te bieden. De zware zeeën sloegen over het schip heen, het kwam geheel op zijn zijde te liggen. De booten aan boord konden niet Uitgebracht worden. Het bleef een half uur in die po sitie, en toen* sloeg het om en zonk. Slechts vijf man werden door een ander stoomschip, zooals gemeld ls, op gepikt. De Theems is opnieuw gestegen en gister verwachtte men dat het water nog meer zou wassen. Heldhaftige redding door de „Adele Marle". Draadloos wordt nog uit Londen gemeld: De vijf geredden van de „Frances Duncan", die tijdens den hevigen storm bij Landsend is vergaan en waarbij zestien personen het leven hebben verloren, zijn te Brixham aan wal gebracht Hoewel de overlevenden ge wond en uitgeput waren, roemden zij den moed van hun redders, kapitein Blaylock van de „Adele Marie" en zijn mannen. Tijdens de pogingen om nabij het gekapseisde vaartuig te komen, was de „Adele Marle" voortdurend ln gevaar door de huizenhoog® golven, die het schip op de rotsen dreigden te werpen. Verscheidene pogingen moesten worden gedaan, alvorens een lijn kon worden geworpen naar de vijf schipbreukelingen, die zich aan het wrak vastklemden en nauwelijks hadden zij het schip verlaten, of het zonk. Onder de geredden bevindt zich ook de kapitein van de „Frances Duncan", die niet kan zwemmen. Volgens de weerberichten worden nog krachtige stormen uit het Zuiden verwacht boven het Zuiden van de Iersche Zee, het Kanaal en het Zuiden van de Noord zee. In Frankrijk. Door de hevige stormen is aan de West- en Zuidkust van Frankrijk veel schade aangericht, terwijl er vele menschenlevens in gevaar kwamen. Het radio-station te Marseille ving vele S.O.S. seinen op. Het Italiaansche stoomschip „Vesuvio" verzocht om assistentie, evenzoo het Engelsche stoomschip) „Shandon' Ook het radiostation van St. Nazalre heeft talrijke SO.S.-roepen opgevangen, o.a, van het Fransche stoom schip „Helene", dat op volle zee in nood verkeeert. Een Fransche sleepboot is vertrokken om te trachten het schip te bereiken. De ochtendbladen melden, dat bij Lorient een schip la gezonken. Twee andere zijn ernstig beschadigd. Vier Engelsche schepen hebben om assistentie ver zocht Vier visschersschepen zijn tegen de pier geworpen en stuk geslagen. De haven van Cherbourg kon moeilijk worden bereikt Bij Caen moest de scheepvaart geheel worden gestaakt Aan de Noordkust van Spanje, Rivieren bulten haar oevers. Uit Vigo wordt gemld: Een hevige storm duurt voort op de kust van den At- lantlschen Oceaan. In het noorden van Spanje zijn ver scheidene rivieren buiten haar oevers getreden. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN BELGIë. Te Blaasveld bij Mechelen is een autobus vol ar beiders gekanteld en in een sloot terecht gekomen; 19 arbeiders liepen verwondingen op; verscheidene van hen, evenals de chauffeur moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. SENSATIE TE SJANGHAL Een poging tot ontvoering met bloedige gevolgen. Reuter meldt uit Sjanghai: In het hartje der internationale nederzetting werd gister sensatie veroorzaakt, doordat een compradore een welgesteld Chineesch ambtenaar, verbonden aan de Ilongkong-Sjanghai-bank ernstig door een schot gewond werd door Chineezen, die van plan waren hem te ontvoeren. Het incident viel voor in een drukke straat. De lijfwacht van den compradore, die hem even verlaten had, snelde te hulp. De politie schoot een der aanvallers dood; de anderen ont kwamen. POOLSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. 3 dood en. Bij Lemberg zijn gisteren 2 Poolsche militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. De vliegtuigen werden geheel vernield. Van de inzittenden werden er drie gedood, terwijl een of ficier ernstig gewond werd. DE BRAND OP „DE BINNENDIJK". Uit Philadelphia wordt gemeld, dat de aan wal ge brachte lading van het stoomschip Binnendijk, van de Holland-Amerika-lijn, zwaar beschadigd is. Van het schip zijn bij het dek platen verbogen; de lading is zwaar beschadigd. Het schip wordt thans met do scheepspompen lens gepompt. OVERVAL MET BEROOVING VAN EEN SPAARBANK. Te Friedrichsfeld bij Wezel is gistermorgen een brutale overval met berooving gepleegd op de spaar bank. Tijdens de kantooruren drongen twee gemas kerde bandieten het gebouw binnen en terwijl één hunner het personeel met een revolver in bedwang hield, wist de ander zich van een aanzienlijk bedrag meester te maken. Hoe groot dit is, valt nog niet te zeggen, maar de buit irioct meer dan 10.000 mark bedragen. De roovers zijn onherkend ontkomen. SPOORWEGSTAKING IN MEXICO. Vervanging van alle stakers. Reuter meldt uit New York: Volgens een bericht uit Mexico verwacht men, dat de beambten van den Mexicaanschen spoorweg in Engelsch eigendom, welke Mexico met Vcra Cruz ver bindt, hedenmiddag in staking zullen gaan. De Mexicaansche kamer heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin de motiveering der stakers in zake hun houding wordt goedgekeurd. De vertegenwoordigers der maatschappij verklaren, dat alle stakers zullen vervangen worden. BRAND IN EEN SPOORWEGCANTINE. Twee arbeiders gestikt. Uit Munchen wordt gemeld: Op den in aanleg zijnden Zugspitz-spoorweg is brand uitgebroken in de cantine, welke ook de woon barakken aantastte cn zich uitbreidde tot het station. Tongevolge van de rookontwikkeling zijn 2 arbei ders gestikt. De werkzaamheden zullen door den brand geen ver traging ondervinden en de opening van het gedeelte naar Gramisch-Partenkirchen en de Eibsee zal op den vastgestelden datum plaats hebben. BOMONTPLOFFING TE CHICAGO. Vijf personen zwaar gewond. Uit Chicago wordt gemeld: In het Z. W. der stad werd door de ontploffing van een bom een gebouw totaal verwoest, waarbij vijf personen zwaar gewond werden. Volgens verklaring van de politie is de ontploffing te oordcelen naar haar uitwerking, de heftigste die dit jaar in Chicago heeft plaats gehad. Graf Christian staat terecht, zijn vader te hebben gedood. beschuldigd Te Hirschberg is Donderdag, naar het W. B. meldt, het proces begonnen tegen graaf Christian zu Stilberg- Wernigerode, beschuldigd zUn vader, graaf Eberhardt, gedood te hebben. Do voorgeschiedenis. Naar men zich zal herinneren, werd de oude graaf in den nacht van 18 Maart dood in zijn werkkamer ge vonden, met een kogel In het achterhoofd. De zoon heeft toenmaals allereerst den Indruk trachten te wekken als zou de graaf gedood zijn door twee gemaskerde Inbre kers. Hoe verder echter het onderzoek werd voortgezet, des te ongeloofwaardiger schenen die beweringen. In den loop van het onderzoek werd de jeugdige graaf overtuigd van de onhoudbaarheid van zUn verklarin gen, waarna hij bekende zijn vader bij ongeluk te heb ben gedood: hij had gedacht, dat een geweer hetwelk hij in de hand had, ongeladen was en dit was niet het geval geweest. Het was afgegaan en de kogel was zijn vader in het hoofd gedrongen. EEN MEESTER VAN HET WOOKD. (Outierrez.) Men zegt dat ge eeij meester van 't woord Ja, behalve van dat van mijn vrouw. Het verhoor van Graaf Christian. Tijdens het verhoor heeft graaf Christlaan Stolberg over de verhouding tot zijn vader gezegd dat deze uit stekend was. Zijn vader was ln de geheele streek zeer gezien, daar hij goed en natuurlijk was. Hij was net als beklaagde, trots op zijn adel, maar toch niet hoogmoedig. Van zijn moeder heeft beklaagde ook veel gehouden, ook met zijn broeders en zusters leefde hij op goeden voet. Op den dag van het drama sprak men a het avond maal over een boek over de vrijmetselarij, ci_t beklaagd es -rvader net had gelezen en dat hem zeer had gedepri meerd. De financieele positie van de familie was slecht en beklaagdes vader zag de toekomst van Dultscbland zeer somber in. Van half 9 af was beklaagde met zijn vader alleen. Hij las couranten en tijdschriften en sprak daarna nog wat met zijn vader over de vrijmetselarij. Kort daarop oonstaoteerde zijn vader, dat in de kast en kele wapens en patronen van verschillende soorten door ell'inder waren geraakt. Beklaagde wilde de patronen in orde brengen, een van de geweren, die in de kast lagen, wilde hij tevfens laden, maar dit ging niet erg goed en hij moest het geweer nader onderzoeken. Terwijl hij dit deed, ging het noodlottige schot af. Hij is sinds zijn zeventiende Jaar jager en zijn vader had voldoende vertrouwen ln zijn handigheid, daar hij anders niet zoo rustig op de eanape zou zijn blijven zitten. Beklaagde was verbaasd, dat zijn vader na het vallen van het schot niet was opgesprongen. Hij vermoedde nog niet, dat hij hem had getroffen. Het personeel gehoord. In de middagzitting ls het personeel van den graaf verhoord. De tuinmansvrouw hoorde om elf uur des avonds het hulpgeroep van den graaf, die het plein kwam opleopen en er bleek en ontsteld uitzag. Hij sprak over inbrekers en beweerde gekneveld te zijn. De dochter van deze getuige zei, dat volgens haar meening de verhouding tuschen vader en zoon zeer goed was. Zij kan niet aannemen, dat de jonge graaf met opzet zijn vader doodgeschoten zou hebben. Ook andere leden van het personeel konden dit niet veronderstellen. De rentmeester, Gombert, heeft dadelijk bevel gegeven niets aan te raken en de politie te roepen. Beklaagde heeft tegen getuige dadelijk tal van dingen gezegd: Ik ben dronken, men heeft mij dronken ge maakt Ik heb iets gedaan, ik weet niet wat Wat ls er dan gebeurd. Moeten wij dan allen te gronde gaan? De rentmeester had gevraagd: Weet u dan, dat de graaf dood is? Daarop riep hij: Dat is niet mogelijk, U liegt Zeg toch, dat hij liegt. VERSCHRIKKELIJKE DOOD. In het stookbedrijf van een kolenmijn, ln de nabijheid van Charleroi, heeft een onbekende op vreeselijke wijze den dood in de vlammen gezocht De stoker was bezig in de stoomruimte, toen plotseling de deur werd openge worpen. De onbekende stormde naar binnen en wierp zich ln de vlammen van den open vuurhaard. De doo- delijk verschrikte stoker riep om hulp, maar de toege schoten arbeiders kon den nog slechts het verkoolde lijk van den ongelukkigen vreemdeling bergen. Een Ford, die plotseling een erf opreed, maakte, dat de verongelukte auto te veel moest uitwijken. Gelukkig slaagde men er in de 4 passagiers, die dreigden te ver drinken, te redden. Gisterenmiddag te ongeveer vijf uur is op den Hoofdweg onder Hillegersberg een ernstig ongeluk ge schied. De 50-iarige heer Voorwinde wonende in de Jericho- laan te Rotterdam, reed daar in zijn auto in de rich ting Hillegersberg. Drie dames, Coorwinde, Noord&m en A. de Raadt waren zijn passagiers. Voor hem uit reed een Ford-auto, bestuurd door B. den Hollander uit Nieuwerkerk. De heer V. wilde dezen auto pas- seeren en gaf daarom signalen. Juist toen hij den auto links voorbij wilde rijden, wendde den heer H. het stuur naar links, om een boerenerf op te rij den. De heer V. was toen, om een aanrijding te voor komen, nog meer naar links gegaan en kwam op den berm van den weg terecht. Zijn auto had toen te groo- te snelheid om hem te kunnen stoppen en reed in de vaart die langs den weg is gelegen. De bestuurder van den Ford-auto die het ongeval zag gebeuren, en twee onbekend gebleven mannen schoten onmiddellijk te hulp. Den H. begaf zich ge heel te water, de twee anderen tot hun middel. Ge drieën slaagden zij er in de vier passagiers, die dreigden te verdrinken, op het droge te brengen. Per particulieren auto werden allen zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam naar hunne woningen gebracht, waar zij zich onder geneeskundige behandeling heb ben gesteld. Allen zijn er vermoedelijk met natte kleeren en den schrik af gekomen, behalve mevr. Noord&m die hoogstwaarschijnlijk haar rechterbeen heeft gebroken. Het politie-onderzoek wees uit dat de Ford-auto aan de linkerzijde den richtingwijzer miste. De Hol lander heeft dat wel geweten, doch er op het oogen blik dat hij naar links het erf wilde oprijden, niet aan gedacht. Hij heeft daarom de handle voor dezen wijzer ge draaid, in de gedachte, dat de wijzer inderdaad zou worden opgelicht, terwijl het efefet natuurlijk nihil was. De auto die slecht licht beschadigd was is door een bergingsauto gelicht- GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Rinske de Boer, oud 7*2 jaren, echtge- noote van Auwel Prins. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. Vermist: een lam. De minister van Arbeid zal genoeg werk aan den winkel hebben. Hij gaf Vrijdag in den aanvang zijner rede een opsomming en hij repte van de uitvoering van de Ziektewet, die op 1 Maart 1930 vrijwel in haar geheel in werking treedt, van de verbindend-verkla ring van de collectieve arbeidsovereenkomsten en het wetsvoorstel inzake bedrijforganisatie, van de nieuwe landbouwarbeidswet (aanvankelijk „alleen" voor vrouwen en kinderen), van de herziening van de Invaliditeitswet en van de Ouderdomswet, van de (formeele) reorganisatie van de sociale verzeke ring. „Op het tweede plan staan dan de regeling van de oeconomische voorlichting, de werkloosheids verzekering en de versterking vau de positie van ons land ten aanzien van handelsverdragen (euphemis- tische omschrijving van de reeds vrijwel ten doodc gedoemde maar door dezen bewindsman nog niet opgegeven, plannen, in zake een onderhandeliugsta- rief). Dat alles is volgens den ministei urgenter dan de regeling betreffende een rijkskinderfonds, al zal hij eerlang ook daarover gaan peinzen. Maar dat is nog niet alles: immers de minister vraagt „voor rang van behandeling" voor het ontwerp-winkelslui- ting, voor een gewijzigd ontwerp der Drankwet, voor de Stucadoorswet, voor de regeling van de arbeids bemiddeling, voor de aanhangige wijziging van de Arbeidswet, voor voorzieningen inzake de huisin dustrie, voor de wijziging van de Merkenwet, voor meer wellicht nog. Als er maar niet te veel hooi op den vork wordt genomen. Maar hoe ook, er is alle zorg bij dezen minister v:or de sociale nooden en het was eigenlijk geen wonder dat mr. Kortenhorst bij de afdeeling „Handel cn Nijverheid" de critische verzuchting slaakte: „het eenige onderwerp, dat op „handel cn nijverheid" be trekking heeft, de economische voorlichting, is op het tweede plan gebracht. Wellicht wat sterk uitgedrukt, maar toch niet van alle waarheid ontbloot. Trouwens, de minister zelf bleek met mr. Kortenhorst volkomen overtuigd van de noodzakelijkheid van een betere outillage van den oeconomischen voorlichtings dienst. en noemde de outillage waarover de regee ring beschikte totaal onvoldoende. Dit apparaat, nl. der economische voorlichting moet volgens den mi nister geheel komen in handen de r regeering. In het bijzonder „bij het afsluiten van handelsverdra gen" zou het funeste gevolgen kunnen hebben, als de gegevens moesten worden, gevraagd aan een niet zuiver officieel instituut. De minister zette het Rijkskinderfonds wat op don achtergrond. Nadat de minister een opsomming ge geven had van al wat reeds op zijn werklijst staat en de verzuchting had geslaagt, dat men zijne phy- sieke kracht niet to hoog mocht taxceren, verklaarde de minister, dat er nog een andere, zeer belangrijke reden was, waarom hij deze zaak (die hem op zich zelf zeer ter harte ging) op den achtergrond moest houden. Ook met do draagkracht der maatschappij immers moest rekening worden gehouden. „Men drijft avercchtsche sociale politiek aldus minister Verschuur „als men de draagkracht der maat schappij overschat. En dan betaalt de arbeidersklasse de rekening." Er zal al ontzettend veel aanstonds door de bedrij ven moeten worden opgebracht cn dat mag niet wor den overdreven en wij moeten ons hoeden voor een lawine van sociale maatregelen in eens. Ook de werkeloosheidsregeling is daarom op het tweede plan gebrachthoewel hierbij wel zal ge rekend worden op bijdragen van patroonszijde. De minister toonde zich verder een groot voorstan der van het onderhandelingstarief al gaf de minister toe, dat voor de hanteering van dit vechtwapen groote bedrevenheid noodig is. VerslaggeverU hebt zeker veel gereisd, mijn heer Daniël? Manheer Daniël (parvenu); Neen, hoor. Als vreemdelingen mij wenschen te zien, laten ze dan maar bij mij komen. Bij deze betuigen wij onzen harte- lijken dank aan allen, die belang stel den in het verblijf en het overlijden in het Tehuis voor Ouden van Dagen te Winkel, van Mej. DIEUWERTJE VINK, Wed. van Jb. Schollée, Inzonderheid aan Mej. P1E en Echt genoot voor de liefderijke verzorging tijdens haar verblijf aldaar en aan de Heeren Dragers voor de laatste eer aan haar bewezen. Namens wederzljdsche Familie, P. VINK. Winkel, December 1929. Afd. Wieringerwaard. in de Tooneelzaal van den heer H. v. d. WOUDE. Optreden van van Alkmaar, met belangelooze medewerking van de Zangvereen. „Apotto", Directeur: de heer J. VAN HAM. Verrassingen. Entrée voor Leden der Afdeeling met één uit het gezin 15 ets. de per soon. Niet-Leden 50 ets. Aanvang half acht. Plaatsbespreking h 5 ets. per plaat» bij den heer H. v. d. Woude. BESLOTEN BAL NA. is elkon ecr9ten Donderdag van de maand te spreken voor Kankergenezing bij P. RENOOIJ, Café „Spoorzicht", Schagen. Gevraagd: Een met Kerstmis, bij P. BLAAUBOER, Kolhorn. Deering bij P. W. KWANTES, Schagerbrug. TE HUUR: Een goed werkende G. BLAAUBOER, St. Maartens brug.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13