SchagerCourant TWEEDE KAMER. VERKEERSONGELUKKEN. WIERINGEN. OUDE NIED0RP. LANGENDIJK. Vijfde Blad. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Hoe men in Turkije bedelaars geneest Groote verduistering van spaargelden. Weer een aanranding te Dusseldorf. Het wordt al moeilijker voor de misdadigers. Verkeersstaking in de Grieksche hoofdstad. Uit onze Omgeving. Zaterdag 7 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8576 Schoorl, Dec. 1929. Geachte Redactie. Mag ik nog even verzoeken om een plaatsje in Uw blad, reeds bij voorbaat dank! Nu uw verslaggever blijkbaar geen reden meente te hebben op mijn stukje in te gaan en 't gesprokene op de vergadering van V.V.V. zeker niet van genoeg belang acht om te vermelden, meen ik goed te doen een en an der aan de vergetelheid te ontrukken ten einde mede daardoor te verhinderen, dat een onjuiste meening zich gaat post vatten. En ik wil er direct aan toevoegen, dat ik dit doe op veler verzoek! Dit is dunkt mij het beste bewijs dat mijn opvatting van het verslag van bedoelde vergadering, vrijwel juist was. 't Is echter niet mijn bedoeling er toe mede te wer ken, dat er in Uw blad een polemiek geopend wordt, over 't al of niet noodige en nuttige van dezen weg, 't gaat voor mij alléén over de zuivere weergave van het gesprokene. Om nu objectief weer te geven wat op die vergadering behandeld is en wat het niet gememoreer de antwoord van den voorzitter was, meen ik goed te doen een uittreksel betreffende dit punt uit de notulen >veer te geven, en verzoek daarvoor even Uwe aandacht In antwoord op 't geen de heer Schermer naar voren bracht, zette de voorzitter zijn zienswijze, welke die van het géheele bestuur is, nader uiteen. Spr. ziet voor Schoorl wel terdege belang in het tot standkomen van den Zeeweg, gezien Bergen en Castricum, die ook hun vooruitgang aan een Zeeweg hebben te danken. Of schoon wij met onze duinen een wandelpark hebben van 1300' H.A. is 't natuurschoon daarvan niet zoo ge makkelijk te genieten, omdat de wegen alle zandwegen zijn en vooral des zomers moeilijk begaanbaar, inzonder heid voor hen die minder goed kunnen loopen. De bedoelde zeeweg zal hieraan tegemoet komen en een groot deel van het natuurschoon gemakkelijker toe gankelijk maken, waardoor veel meer bezoekers hier van kunnen genieten. Waarna zonder verdere discussie, het bestuur gemachtigd werd in deze richting te werken Ziehier, de feiten, me dunkt het was toch wel de moeite waard geweest hiervan iets te noteeren, vooral waar deze kwestie in breede kringen reeds zoozeer is be sproken geworden. Enfin dat is nu gebeurd, ik hoop dat ik er toe meege werkt heb een zaak die voor Schoorl van het allergroot ste gewicht is, een héél klein stapje verder te brengen, naar 't centrum van de publieke belangstelling. Hoogachtend, J. RoosBreed. In.de volgende zitting na de replieken van onge veer 13 leden, heeft, de minister van Arbeid, Mr. Verschuur, zijn voornemens inzake bedrijfs-organisa- tie, enz., nog eens verduidelijkt. Hij deed daarbij zeer duidelijk uitkomen, dat de medezeggingschap in de onderneming door hem niet zoo bewonderd wordt I als door den heer Van der Waerden. i Er ''is verder in hoofdzaak gesproken over arbei dersverzekering, waaronder van alles is te rang- i schikken, en de minister deelde mee, dat hij tot ver- j betering der invaliditeitswet hoopte te geraken, n.1. I de verhooging der rentebedragen enz. Dit zal het Rijk eenige millioenen, acht of meer kosten en de Ipremies zullen er door moeten worden verhoogd. Op wie verhaald, staat nog niet vast. De rechterzijde juichte deze verandering toe, en ,ook de linkerzijde stond niet beslist afwijzend, of- schoon o.a. Mr. Oud en ook anderen meenden een (ten-achterstelling der belangen van hen, die geen loon-arbeiders waren en er op hun ouden dag toch heel slecht aan toe zijn. De minister wil pas na 1932 de herziening der Ouderdomswet ter hand nemen. Dat is veel te laat voor de ouden van dagen, die geen rente krijgen, verweet de heer Sannes. „De heeren hebben geduld, maar de dood heeft geen geduld", striemde de so ciaal-democratische afgevaardigde, die ook nog de klacht uitte, dat er op die wijze niets terecht zou komen van de indertijd aangenomen motie-Kuipor !cn Snoeck Henkemans (een laatste kans voor hen, die niet zijn toegetreden tot de zoogenaamde vrij willige ouderdomsverzekering, welke voor de ouden van dagen het staatspensioen nadert.) De heer Snoeck Henkemans heeft ook zelf deze mo ties besproken en er op gewezen, dat de berekenin gen van den minister, dat dit zou komen te staan op een uitgaaf van 6 a 7 millioen, zeer overdreven waren. Maar, zeidc de heer Snoeck Henkemans, ons volk heeft bij de verkiezingen het premievrij staatspen- iioen afgewezen, maar dit, wat in de moties is ge vraagd, moet toch tot stand komen. Wat de heer Snoeck Henkemans wil, aldus de N.R.Ct., is goeddeels ook staatspensioen, zij het als overgangsmaatregel na de vorige overgangsmaatrege len van 1913 en 1919, die beide van een rechtsohe regeering afkomstig zijn en ook kostelooze ouder domsrenten brachten. Dr. Vos meende, dat men al te teer een practisch vraagstuk tot een politieke kwestie had opgeblazen, en stelde de vraag waarom de rech- :erzijde geen bezwaar had tegen uitkeeringen aan loogenaamde dubbel-uitgetrokkenen (al waren dat jverkloozen in de kracht van hun leven), maar wel te- jen het staatspensioen voor de hulpelooze ouden van lagen. Mr. Oud meende ook hierachter den invloed ran minister De Geer te speuren, die niet vóór 1932 de nvoering van een gewijzigde Invaliditeitswet wcnscht !n pas daarna van een gewijzigde Ouderdomswet wil iveten. De heer Sannes bepleitte unificatie der sociale ver tekeringen, dat wil zeggen, centralisatie in de orga- lisatie en het tegenovergestelde-in de uitvoering, wat )r. Vos aanleiding gaf te bepleiten een algemeene •econstructic op de basis der bedrijfsvereenigingen, looals de Ziektewet die kent. Gewezen werd op de aanzienlijke bezuiniging op de administratiekosten, die thans soms de spuigaten aitloopen. Over de bedrijfsvereenigingen der Ziektewet, kregen fc'ij eveneens nog een heel debat, n.1. of de minister lan te veel dan wel aan te weinig aanvragende ver enigingen het praedicaat bedrijfsvereniging heeft Jegeven. Er werd verder gevraagd een nauwkeurig onder- eek in te stellen naar de niet-naleving van de Inva- iditeitswet ten plattclande. De anti-revolutionnaire afgevaardigde Smeenk, ief een lofzang aan op een te stichten rijkskinder- onds, waaruit de groote gezinnen een tegemoetko ming zullen krijgen. Dit is iets wat het katholieke blad de Maasbode zeer propageert. „De Maasbode" wil allen arbeiders met meer dan 3 of 4 kinderen f 1 per week geven voor elk kind boven de 3 of 4. dat nog geen 16 jaar is. In het nummer van 30 November wordt b.v. gesproken van een fonds, „gevormd door de gemeenschap van alle arbeiders en werkgevers en onder subsidie van staatswege". In het voorloopig verslag wordt, zonder nadere toelichting, alleen maar door „sommige leden" gevraagd, „hoe de minister denkt over de instelling van een rijkskindertoeslag- fonds". Hier openen zich nog allerlei mogelijkheden op welke wijze dit fonds is te. stichten en te regelen, maar het bedrijf, (de werkgevers) zal bij het vele dat nu reeds en straks van hem wordt geëischt voor ongevallenwet, invaliditeitswet, ziektewet met ver plichte uitgaven voor geneeskundige behandeling, werkeloozenverzekering, ook nog wel voor dit nieuwe fonds moeten bijdragen. Op de opmerkingen in het voorloopig verslag heeft de minister eveneens schriftelijk antwoord gegeven door te schrijven: „Er wordt door de leden, die de instelling van een rijkskindertocslagfonds ter sprake brengen, niet aan gegeven, hoe zij zich zulks een fonds in hoofdtrekken zouden denken. Voor de nuttige werking van zulk een fonds, dat in ieder geval een steun zou wezen voor de groote gezinnen, gevoelt de ondergeteekendc sympathie. Hij wil zich met het denkbeeld bezig houden, waarbij hem reeds nu wil voorkomen, dat het fonds op meer dan één wijze kan worden geconstru eerd. Tegelijk met de verschillende vormen, welke het fonds kan aannemen, zal echter ook de rechtsgrond varieeren." Mevrouw BakkerNort heeft heel wat bedenkingen tegen dit plan geuit en gezegd dat het de vraag is of er ooit een behoorlijke rechtsgrond voor de instel ling van dit fonds te vinden zal zijn. Zij sprak van een last, die ten onrechte gelegd zou worden op den werkgever, van een bedenkelijk streven, waardoor opnieuw productieprijs en dus het leven duurder zou worden, zij ried den minister, zich te bepalen tot de vele andere voornemens, welke hij reeds heeft ken baar gemaakt. Wij zullen moeten afwachten in hoeverre of het de katholieken en hun anti-revolutionnaire vrienden zal gelukken dit faveurtje voor hun trouwe volgelingen binnen te halen. Twee mannen door een autobus aangereden. De een gedood, de ander gewond. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld: Donderdagmiddag kwart over 5 heeft op den Vught- schen weg nabij de gasfabriek een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee personen, die met een handkar naar Vught gin gen werden door een autobus aangereden. Zekere Hees ters uit Vught werd op slag gedood. De ander is ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. De aanrijdende autobus was van de N.V. 's-Bosch Vught. De chauffeur was verblind door het licht van een naderenden vrachtauto en had den handwagen niet bemerkt Doodel\jk ongeval op het station te Deven ter. Door een rangeerlocomotief overre den en gedood. Donderdagavond te kwart voor zes vond in de nabij heid van het stationsemplacement te Deventer een treu rig ongeluk plaats. Toen de 60-jarige J. Klundert uit Deventer het ran geerspoor naar Oude Haven wilde oversteken, bij de kruising met den Rijksweg naar Almelo, werd hij door een rangeerlocomotief gegrepen, met het noodlottig ge volg, dat hem beide beenen werden afgereden en hij zeer ernstige kwetsuren aan het hoofd opliep. Het deerlijk verminkte slachtoffer, dat gehuwd was, werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij gisterenavond te negen uur overleed. Doodelijk ongeluk in de hoofdstad. Vrouw onder een auto. Donderdagavond, omstreeks zeven uur, had een vrouw van naar schatting 50 jaren, in de Linnaeusstraat St. Nicolaasinkoopen gedaan. Op den hoek van genoemde straat en het Oosterpark stak zij den rijweg over. juist op het oogenblik dat een auto naderde. De chauffeur remde krachtig, maar kon niet voorkomen dat de vrouw onder de wielen geraakte. Een juist pesseerende medi cus constateerde den dood. In het tuindorp Watergraafsmeer is gisteravond een postbeambte uit een postauto geslagen. De man had een diepe hoofdwonde. Aanrijding t© Loosduinen. Meisje door een afknappende lichtpaal getroffen. Donderdag moest op den Haagweg te Loosduinen een auto van het Haagsche Veem uithalen voor een hand wagen, welke beiden in de richting van Den Haag re den. Hierbij kwam de auto in botsing met een lichtpaal van het G.E.B., welke finaal afknapte. Een juist naar school gaand meisje werd zoodanig getroffen, dat zij een been brak. Na bij dr. Vechtman te zijn verbonden, is zij naar haar woning in de G. W. Deijnootstraat gebracht Gelijk men dat in Nederland gewend ls? De heer G. Nypels, medewerker van het „Hsbl." schrijft: Volgens de dezer dagen ontvangen bladen van den Balkon fladdert daar sedert eenigen tijd, om de boor den van Gouden Hoorn en Bosporus. een „canard", die wel van een goedaardige soort is, maar die toch wel eens door een Nederlandsch jager mocht neergelegd worden alvorens ze teveel eieren gelegd en uitgebroed heeft en dit soort misschien niet meer uit te roeien zal zijn. In het „Journal d'Orient", een der Turksche bladen in de Fransche taal, van Stamboel (ci-devant Konstan- tinopel), zag ik het dier in den volgenden vorm: „N aar aanleiding onzer bede laars. Hoe men in Nederland de beroepsbedelaars van hun ondeugd geneest. De studies en proefnemingen hebben aangetoond dat het kwaad meer aan luiheid dan aan behoefte te wijten is. In Nederland is men daarom begonnen op de bedelaars dezelfde maatregelen toe te passen als enkele eeuwen geleden. De individuen, die op heeter daad van bedelarij betrapt worden, laat men neer In een ledigen put. Een kraan aan de oppervlakte begint dezen vol te laten loopen. Intusschen is de bedelaar, teneinde niet te verdrinken, gedwongen een pomp in werking te houden. Dit werk moet hij uren lang voortzetten, tot de bedelaar uitgeput is van vermoeidheid. Dan eerst haalt men hem uit den put." Daarop volgt dan een beschouwing over de opvoe dende en'gunstige werking van dit systeem, dat volgens het Turksche^blad: „ook in andere landen reeds toege past moet worden"; om ten slotte aan te dringen op het overnemen door Turkije van deze Nederlandsche novi teit, teneinde Stamboel te bevrijden van zijn zwerm bedelaars... Wie voegt deze rariteit toe aan zijn canardjacht- tropheeën? ZIJ WAREN VOOR DE KERSTVIERING BESTEMD. V.D. verneemt uit Maangdenburg: Woensdag is de penningmeesteresse van de Duitsche Vrije Spaarvereeniging „Gelijkheid" de 40-jarige ge huwde mevr. R. met medeneming van 43.000 mark aan spaargelden van de leden der vereeniging, welke gelden jaarlijks met Kerstmis worden uitgekeerd, gevlucht. Uit een aan den voorzitter der vereeniging gezonden brief blijkt, dat mevrouw R. met haar familie is ge vlucht Zij beloofde in haar brief, het geld Woensdag ter beschikking te zullen stellen. Toen de leden der vreeeniging, ongeveer 350 in be scheiden omstandigheden levende vrouwen, Woensdag op den vastgestelden tijd ln het vereenigingsgebouw verschenen en kennis kregen van het verlies, kwam het tot heftige tooneelen. De politie moest ingrijpen. Een bezoek aan de woning van mevrouw R. had geen resultaat. De meubelen waren in de gesloten woning achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. De dader gearresteerd. Niets uitstaande met den geheimzinnigen moordernaar. Nadat de opwinding onder de Dusseldorfsche bevol king de laatste dagen eenigszins was bedaard, is Don derdag de stad opnieuw in beroering gebracht door het bericht, dat weer een aanslag op een meisje heeft plaats gehad. Het geldt hier een meisje, dat in een café te Dussel dorf met een man had kennis gemaakt Zij werd Don derdagmiddag tegen 6 uur in het plantsoen van Luden- berg bij Mettmann door den man overvallen, die haar keel dichtkneep, haar op den grond wierp en geweld aandeed. Op het hulpgeroep van het meisje kwam een bosch wachter toegeschoten, wien het echter niet gelukte, den onverlaat te grijpen. Echter gelukte het aan de ontboden politie na 'n kort onderzoek den man te arresteeren. De tot nu toe afge nomen verhooren hebben echter aan het licht gebracht, dat er geen verband tusschen dit misdrijf en de vroege re moorden bestaat. GEARRESTEERD DOOR MIDDEL VAN EEN RADIO-FOTO. Donderdagmorgen kreeg Scotland Yard te Londen een radio-foto van het hoofdbureau te New York doorge stuurd met verzoek den voorgestelden persoon te willen arresteeren wegens oplichting voor een groot bedrag. Do foto werd onmiddellijk vermenigvuldigd en onder de voornaamste inspecteurs van den Vreemdelingendienst en de havenpolitie gedistribueerd, en dien middag om zes uur gelukte het een rechercheur te Harwich den gezochten misdadiger te arresteeren, die van plan was naar Hoek van Holland te vertrekken. ERNSTIGE BOTSINGEN MET DE POLITIE. V.D. verneemt uit Athene: De in de Grieksche hoofdstad aangekondigde ver keersstaking is in vollen gang. De regeering heeft omvangrijke veiligheidsmaatregelen getroffen; zoo is er o.m. een samenscholingsverbod uitgevaardigd, ter- De regeering schijnt zich tegen de dreigende alge meene staking volkomen opgewassen te achten. Uit Saloniki worden ernstige botsingen tusschen politie en studenten gemeld. Aan beide kanten wer den tot dusverre 23 personen deels zwaar, deels licht gewond. De oorzaak dezer studentenrelletjes schijnt gezocht te moeten worden in universiteitskwesties van meer internen aard. Een B.T.A.-telegram uit Athene meldt, dat het ver keer in de stad wordt gaande gehouden. De trams en autobussen worden door politie bewaakt. De stakers wierpen met steenen naar de werkwil ligen. Er hadden eenige arrestaties plaats. De trammannen besloten de staking voort te zetten. De directie heeft reeds 117 stakers ontslagen. Gewetensgeld. Ten bate van de gemeente Wieringen is opnieuw gewetensgeld gestort, thans tot een bedrag van f320. B. en W. hebben aan L. J. Hoep te Anna Paulowna vergunning verleend tot het oprichten van een hou ten noodwoning aan den Bierdijk achter Vatrop. Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is een beslissing genomen op het beroepschrift van de Ver eeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier tegen de weigering tot het verstrekken van gelden voor schoolbouw door den Raad. In deze^ be slissing wordt overwogen, dat de aanvrage aan alle wettelijke eischen voldeed en dat weigering tot me dewerking dus ten onrechte is geschied. Het leveren en aanbrengen van de stoffeering voor de nieuwe school te Hippolytushoef is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. Jongkind alhier, voor een som van f1530. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand November 1929. Geboren: Janna, dochter van W Jansen en A. Ro- meyn: Jenke, dochter van J. Bruinsma en A. Olders- mn; Pieter, zoon van L. Wierenga en A. Everts; Truusje, dochter van P. Kooij en D. Rotgans; Jacob. zoon van C. v d. Kreeke en P. Schipper; Jan, zoon van II. Veld cn G. Hooiveld; Henricus, zoon van J. de Jong cn Z. Heres. Ondertrouwd; E. Niggendijker en G. Jasper. U. G. Kok en A Snitjer; J. A. Hofstetter en M. C. M. Ran ges; P. Veling en W. Smidt; H. Ilais en E. de Wit; A. Tieks en A. Kuiper; J. Lont en M. Mulder. Getrouwd: C Lont en S. Lont; II. Veld en G. Hooi veld; N. Halfweeg en A Grin; U. G. Kok en A. Snit jer; H. Bais en E. de Wit: J. A. Hofstetter en M. C. M. Langes; P. Veling en W. Smidt; E. Niggendijker en G. Jasper. Overleden: C. Kroon, oud 51 jaren; S. Dijkshoorn, oud 41 jaren, echtgenoot van M. de Vries; (te Alk maar) R. Dokkum, oud 35 jaren, echigenoote van J. Timmermans. Loop der bevolking over November: Ingekomen personen: C. Mulder van Den Helder; J. J. Ooijevaar van Hoorn; mej. A. Snitjer van An na Paulowna; J. C. Jacobs en gezin, P. Bodde en ge- zini, W. Verhoef en gezin, Adr. Jansen en gezin, P. Godschalk en gezin, C. J F. van Gulik en gezin, S. Godschalk en gezin, H. van Gils en gezin, allen van Medemblik; J. A. Hofstetter van Odootn; 11. .1 IIlig gers van Driel; Wed. M. Rezelman en gezin van An na Paulowna; A. Boven, geb. de Groot van Vlagl- wedde; II. van der Wal en gezin van Slochteren: I. Verstraate cn gezin van Amsterdam; Jb. Kruize van Bellingwolde; N Vencma er. echtg. van Amersfoort; C. Kaan en gezin van Anna Paulowna; S. Juisting van Alphen aan den Rijn; J. Hekman, geb. Panjcr van Oude Pekela; mej. J. A. C. Volker van Dord recht: H. G. Langes cn gezin van den Helder; L. Poorters van Putte; J. P. Doesberg cn gezin van Rot terdam; A. Tieks van Vlagtwedde: J. Th Smiers cn gezin van Anna Paulowna: C J. Wever van Amster dam; R. Frederiks en echtg van Den Helder; I). Smit van Zijpe: T. Grijze van Bellingwolde; M. van Treuren, geb. Oliemans van Delft. Vertrokken personen; S. Bos naar Oude Pekela; W. Boogaard naar Schoondijke; P L. Kooij naar Zijpe: mej. L. J. Marskamp naar Don Haag: H. Ph. Meijer naar Ilarlingcn; S. C. Berende en echtg. naar Raamsdonk: wed. J. N. A. Stavenga en kind naar Schiedam; C. de Waard en gezin naar Terneuzen; K. Honigh naar Edam; P. B. Davidse en gezin naar Rotterdam; II. Klein en gezin naar Velsen; W. Ka lis en gezin naar Dordrecht; F. van Dongen en echtg. naar Sliedrecht; mej. S. Selie naa«* Hoorn; S. A. L'f- fen naar Barsingerhorn; D. Zuidewind naar Texel; W. H. Staats, geb. van Opstal, naar Den Helder; T. Hakkeling, naar Haarlem; A. D. Molenkamp, geb. Ruitenburg naar Anna Paulowna; mej. M. Olij naar Alkmaar; J. Meijwaard en gezin, B. Lubbert en gezin, H. Bosker, allen naar Medemblik; J F. Kogenhop, naar Den Helder; E. Amlung naar Maastricht; mej. K. Fokker naar Haamstede. In den loop van deze week heeft de bevolking van Wieringen de 5000 zielen overschreden. Donderdagavond vergaderde het veefonds alhier in het café van den heer A. Mijts. Tegenwoordig waren slechts 7 leden. De voorzitter de heer A. Mijts opende met een welkom de slecht bezochte vergadering, waarna de notulen na lezing werden goedgekeurd. Allereerst bracht de boekhouder verslag uit over het afgeloopen boekjaar, waaruit wij aanstippen: Het afgeloopen jaar was evenals het voorgaande jaar weer niet gunstig te noemen 41 runderen werden minder verzekerd dan in 1927'28. Verzekerd werden; In het le kwartaal 536 runderen voor f 120290. In het 2e kwartaal 514 runderen voor f 115770. In het 3e kwartaal 471 runderen voor f114500.—, In het ie kwartaal 461 runderen voor f 114220. Gemiddeld 495 runderen voor f 116195. Afgekeurd werden 22 runderen, waarvoor was ont vangen f 1991.04. De omslag bedroeg over het geheele jaar 2.9 wat gemiddeld is f 6.68 per rund. Het vorige jaar be droeg de omslag 3.2 of f7.58 per rund. In het jaar 1926—'27 waren die cijfers 2.10 of f 4.70 per rund. De totale ontvangsten hebben bedragen f5808.58. De uitgaven f 5581.96, alzoo voordeelig saldo groot f 226.62. Een persoon was wegens te ruwe behandeling van zijn vee als lid geroyeerd Op verzoek van den voorzitter werd hierna de re kening over het afgeloopen jaar door de heeren D. Schermer en C. Witsmeer onderzocht en op advies van genoemde heeren door de vergadering goedge keurd. De Boekhouder, de heer M. Kooijman werd als zoo danig herbenoemd. Bij de rondvraag bracht de heer G. Gaijaard ter sprake dat over het algemeen de leden, bij ziekte van hun vee, te laat een veearts raadpleegden Hij stelde voor per circulaire de leden te verzoeken dit eerder te doen. De heer D. van Zoonen wilde dan tegelijk verzoe ken dat de leden dan ook de taxateurs eerder ontbie den bij ziekte van hun vee. Algemeen was men hier voor. Nadat nog enkele zaken werden besproken, van meer huishoudelijken aard, werd de vergadering met woorden van dank door den Voorzitter gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Een motorcursus. Door bemiddeling der Tuinbouwvereoniging tt Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordschar- woude en Oudkarspel is een motorcursus georgani seerd. Het aantal cursisten is niet minder dan 40, zoodat deze cursus gesplitst zal worden. Er zal dan vermoedelijk les gegeven worden in een der schoollokalen te Oudkarspel en te Noord- of Zuidscharwoude, al naar gelang er een lokaal ter beschikking gesteld zal worden. In een gehouden vergadering in „Concordia" al hier, was o.m. aanwezig de heer Directeur der school voor binnenvaartschippers, die het groote nut van een cursus als genoemd uiteen zette. De bedoeling is tevens om les te geven van de verkeersregelen te water. Het streven van onze tuinbouwvereenigingen in deze is dus wel beloond geworden en kan niet an ders dan toegejuicht worden. Voor de afdeeling Langendijk van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling sprak Dinsdagavond in „Concordia" de heer P. Voogd van Amsterdam, die als onderwerp had gekozen: „Het bezit der wereld". Een aandachtig gehoor volgde de mooie rede van den spreker, zoodat ook deze avond als geslaag genoemd kan worden. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1929. Geboren: Jan, zoon van Jacob Greeuw en Trijntje WeiJ. Gehuwd: J. Tuinman, oud 45 jaren en I. den Das, oud 38 jaren. C. Langedijk, oud 44 jaren en G. de Ruiter, oud 31 jaren. Overleden: Willempje Stammes, oud 44 jaar, echt- genoote van Jan Huigen. Levenloos aangegeven kind van Johs. Kuilman en A. H. H. van Hemert. Aafje Hartog, oud 51 jaar, echtgenoote van Hendrik Jacoo Eradus. Loop der bevolking. Ingeschreven: P. Medema van Groningen, D. de Haan van Ooststellingwerf, A. Kroon en gezin van Meppel, A. de Groot en gezin van Schoonhoven, A. Swan van War- menhuizen. M. Weeland van Harenkarspel. Jan Slik ker van Zijpe, Jan Jes en gezin van Noorscharwoude, Willie Bakker van Hoogwoud. Afgeschreven: Cornelis Kroon naar St. Maarten, H. Hoogeboom en gezin naar Wervejshoof, H. B. Buur- meijer en gezin naar Scheemda, N. Waij en gezin naar Schagen, Jb. Waij en gezin naar Schagen A. Mosk naar Zijpe. Politie. Gevonden voorwerpen: een padvindersporte- monnale met Inhoud, een vulpotlood. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeenteveld wachter.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15