Raad Sint Pancras. ZÜJPE. SINT PANCRAS. HEERHUGOWAARD. HARENKARSPEL. WARMENHUIZEN. VOOR HET KANAAL SCHAGEN-KOLHORN. TRAM SCHAGEN- W0GNUM. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. ZUTDSCHAR1VOUDE. Uitgaande van de tulnbouwvereenigingen zal waar schijnlijk in deze gemeente een motorcursus worden ge houden, waarvoor een 40-tal liefhebbers zioh hebben aangemeld. NOORDSCHAKWOUDE. We vernemen, dat het ln de bedoeling ligt het nieuw gebouwde raadhuis nog deze maand te openen. Verschil lende onvoorziene omstandigheden hebben er aan mee gewerkt, dat de opleveringstermijn (15 Nov.), al eenige weken is overschreden. LANGENDIJK.. Uit handelaarskringen vernamen we. dat de omzet aan de groentenveiling ln de Streek de 3 miljoen heeft overschreden, en daarmee de achterstand ingehaald, die als gevolg van de slechte pr! -n der vroege aardappels bestond. Aan Langendijk is deze achterstand op verre na niet ingehaald; daar hebben de hooge bloemkool- prijzen het gedaan, doch hier is de teelt dermate tegen gevallen, dat de prijzen niet in staat zijn de omzet op peil te brengen. OUDKARSPEL. Men verzocht ons iets te schrijven over het ver schijnen van St. Nicolaas dezer dagen te Zuidschar- woude en Noordschnrwoude naar aanleidng van een verslag in de Schager Courant van Dinsdag 3 Dec ln dit verslag wordt vernield, dat St Nicolaas zijn intocht in Oudkarspel niet mocht volvoeren, wat de verslaggever van Zuidscharwoude zeer afkeurde, want, zoo citeeren wij uit dit verslag, „wie het kind kent in zijn natuurlijke aandriften, zijn kinderlijke afkeer van staketsels en belemmeringen, die zijn fan tasie zouden willen terugdringen, wie weet, hoe de St. Nicolaasvoorstellitig in zijn ziel is gegrift, en hoe hij die voorstelling in oen werkelijk beeld wil omge- tooverd zien; wie beseft dat vooral bij kindern ver boden vruchten het beste smaken, bevroedt, hoe juist cic ban, .vaarin men den kindervriend in Oudkarspel wenscht te slaan op materieels gronden, de jeugdige hartjes nog meer in verrukkende nieuwsgierigheid bracht, en dat alzoo de belangstelling op de Spoor straat grooter was dan zonder het verbod, het Oud- ka rspelsche gronugebied te betreden." Naar echter gebleken is, heeft de Sint een uitnoo- diging gekregen van het Winkelcomité Noordschar- woude-Oudkarspel cn naar wij vernemen, was de in tocht van den Sint in Oudkarspel zeer geslaagd te noemen. De jeugd in Oudkarspe) heeft dus wel degelijk van een Sint Nicolaas genoten. De schijn, die derhalve op den Burgemeester van Oudkarspel zou vallen, dat hij de Sint uit zijn gemeente bant, moet dus van deze plaats beslist weggenomen worden Doch wanneer wij de zaak goed beschouwen, ligt de schuld hiei bij de twee winkeliersverenigingen in den Langendijk, die feitelijk één vereeniging moes pui vormen en daardoor één *int Nicolaas door ge heel Langedijk zouden kunnen sturen. Zij zouden dan beslist geen belemmeringen ondervinden, zooals die thans ondervonden zijn. liet spreekwoord zegt niet tevergeefs: „Eendracht maakt macht", liet moet voor kinderen toch ook wel een beetje bevreemdend zijn als zc tegelijkertijd twee maal een St. Nicolaas zien liet geloof aan een echten Sint Nicolaas. dat bij vele kinderen nog aanwezig is, zal er zeer zeker niet door gesterkt worden. Een St. Nicolaasvoorstellinig op de nu gegeven manier is hierom af te keuren. De gelegenheid om de phanta- sievoorstelling ecner St. Nicolaas aan de kinderen tot een werkelijk beeld om te tooveren, is om deze reden af te keuren. Liever een phantasievoorstelling van zoon heilig persoon dan een twijfelzucht op wekkende vertooning van meerdere Sinten. De heer P. Zeeman te Koegras. heeft van den heer S. Hoedjes te Burgerbrug twee boerderijen gekocht, te zamen 37 H.A. groot 'De heer A. Boll te Enschedé heeft zijn benoeming aan de O.L-school te St.-Maartensbrug aangenomen en zal 1 Januari 1930 in functie treden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 4 tot en met 6 Dec. 1929. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Visser, 24 jaar, smid, te Wonsera- doel, en Catharina Wagenmaker, 21 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Rens Rentenaar, 66 jaar, weduwnaar van Antje Kramer, overleden te Anna Paulowna. In deze gemeente doen zich talrijke gevallen van roodvonk voor. Onze damvereeniging speelde tegen die te Haarlem met als uitslag 1248 ln het voordeel van Haarlem. In deze gemeente worden nog voortdurend kassen cn warenhuizen bijgebouwd. Er staan er zeker nu wel al 50 en als de teekenen niet bedriegen, zal dat getal in de toekomst nog voortdurend toenemen. De am bachtslui hebben daar handen vol werk mee. Deze gemeente doet meer cn meer aan het West- land denken. Binnen korten tijd zal ook Heerhugownard Noord in het genot van Radiodistributie gesteld zijn. Met bekwamen spoed wordt door den heer Rentenaar aan de voltooiing van het daartoe benoodigde net gearbeid. Reeds zijn de eerste abonnee'? in Veenhui- zen en Berkmeer aangesloten cn wij vernamen, dat de uitzending-zeer goed is. terwijl alles zeer juist cn duidelijk wordt weergegeven. VEENHUIZEN. De .Veenhuizer jeugd schijnt in een goed blaadje te staan bij Sint Nicolaas, daar hij ook weer onze school bezocht heeft. Ditmaal had hij gebruik ge maakt van een meer modern vervoermiddel. Ilij ar riveerde nl. per auto. Zooals gebruikelijk is, werden hem door de kinderen een paar welkomstliederen toegezongen, terwijl het hoofd der school, de heer .1. Liefhebber, hem hartelijke woorden tei begroeting toesprak. Uit den bekenden zak kwam voor ieder kind wederom een mooi cadeau, hetwelk den leer lingen, niet een woord van lof of berisping, al naar hun gedrag geweest was, werd overhandigd. De grabbelmand bracht wederom dikwijls groote lach lust te weeg, vooral als een leuke prijs te voorschijn kwam. Hierna werd een aardige wedstrijd gehouden. Ge blinddoekt moesten de kinderen met een naald in een op oen papier geteekend huis steken. Raakten zij de goede plaats, dan ging een verborgen eléctrl- sche bel. Het bleek, dat het. zoeken der bel een zeer moeilijk werk was. Voorts werden de kinderen rijke lijk op chocolademelk, koek en chocolade onthaald. Zoo is dit feest, dank zij de schitterende medewer king der bui gerij uitstekend geslaagd. Mej. Koop- man-Tas bracht een woord van hulde aan het on derwijzend personeel en hunne dames, voor de moei te, die zij zich getroost hadden, om de jeugd een zeer genoeglijken dag te bezorgen. Tot lid van het Eestuur van den polder Woudmeer is herkozen de heer M. Borst Kz. DIRKSHORN. Donderdagmiddag bracht Sinterklaas ook een bezoek nan de openbare school alhier. Met gezang door de blijde jeugd verwelkomd, nam de Sint plaats in den voor hem gereserveerden zetel en vertelde, dat hij door het ruwe weder bijna was verhinderd, den reis naar het barre Noorden te maken. Doch zijn trouwe schim mel had hem hierheen gedragen. Het paard van Piet echter was op den modderigen weg uitgegleden, waar door Piet was gevallen en zich zoo had bezeerd, dut hij niet verder mee kon. Nu sloeg Sinterklaas „het groote boek" open, en las daaruit enkele namen van leerlingen, welke zich in het afgeloopen jaar minder goed hadden gedragen. Deze moesten bij hem komen en beloven, dat zij voortaan boter zouden oppassen. Het was leuk, waar te nemen, met welke bedeesde gezichten de anders zoo groote branies den Sint hierbij aankeken. Na enkele versjes gezongen te hebben, ontvingen de jongelui op verzoek van Sinterklaas uit de handen der meesters elk wat lekkers, terwijl daarna klasgewijs werd gegrabbeld naar strooigoed. Onder vroolijk gezang der dankbare kleinen verliet de Sint de school. Een woord van dank aan degenen, die de kinderen deze prettige oogenblikken hebben, be zorgd. Naar we uit goede bron vernemen, zal, te beginnen Woensdagavond 11 Dec. a.s., om 8 uur, door Mr. Ds. Zillinger Molenaar een inleiding worden gehouden over de Chr. kerk in den loop der ecuwen. De toegang is voor een ieder kosteloos en gelegen heid zal worden gegeven over het gesprokene vragen te stellen. Wanneer blijkt, dat hiervoor voldoende interesse bestaat, zal op volgende Woensdagavonden verdere be handeling over dit onderwerp plaats hebben. Naar wy vernemen, zullen burgemeester en wethouders van de gemeente Barsingerhorn aan den Raad voorstellen, om voor het kanaal SchagenKolhorn een subsidie toe te kennen van f 500.'s jaars gedurende 40 jaar, dus in totaal f 20.000. Zooals meegedeeld, zal tegen 2 Februari a.s. het geheele vervoer op dc baan SchagenWognum wor den stopgezet. Het spreekt vanzelf, dat dit zeer onverwachte be richt alles in beweging Heeft gebracht om nog een laatste poging tot behoud te doen. Het Comité van Actie, zoowel als anderen, hebben de schouders er onder gezet èn door telegrammen èn door een audiëntie bij den Minister van Waterstaat gepoogd om nog invloed uit te oefenen om dit stop zetten te voorkomen. Maar tot dusver alles tever geefs. Ook de Kamer van Koophandel te Alkmaar hoeft haar krachtige hulp verleend. Haar afgevaardigde, de, heer G. Nobel van Lutjewinkel, heeft eerst, bespre kingen gehad met den heer Van Manen, Directeur der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Gewezen werd op het onmisbare van de tram voor de betrok ken streek en tal van andere argumenten werden aangevoerd om liet beoogde doel te bepleiten. De heer Van Manen gaf echter niet dc minste hoop en wees op de groote tekorten op de exploitatie en het nog weer verminderde vervoer van vracht. Was in 1928 b.v het vervoer (cn hier werd voornamelijk bloembollen genoemd), nog van cenigc beteekenis, in 1929 was dat ongeveer nihil, alles werd met auto's vervoerd. En als men nagaat, dat de Nederlandsche Spoorwe gen f300.000 aan 't. Rijk en f132.000 aan de gesubsidi eerd hebbende gemeenten, polders, enz., zai moeten terugbetalen als de tram stop wordt gezet, is te begrijpen dat het bij de N'ed. Spoorwegen met haar klachten over te weinig vervoor ernst is. De vraag of het dan niet mogelijk was om het vrachtvervoer te doen voortduren, werd dan ook ontkennend beant woord. Dc besparing die daardoor op personeel, min der wegonderhoud enz. werd verkregen, was niet voldoende om het bedrijf loonend te maken. Ook is de heer G. Nobel naar Den Haag geweest en heeft op het Ministerie een conferentie over de tram gehad, maar ook daar hetzelfde resultaat. Thans zijn tusschen het Comité van Actie cn don heer G. Nobel, lid van de Kamer van Koophandel be sprekingen gaande, of op andere wijze nog niet een poging is te doen om de tram, al is het dan nog voorloopig, te behouden. Zooals hierboven reeds gemeld, moeten de Ned. Spoorwegen o.m. f 132.000.— aan gesubsidieerd bobbende gemeenten en polders terugbetalen. Als nu die gemeenten en polders dat bedrag eens wilden kwijtschelden aan de Ned. Spoorwegen, zou het te onderzoeken zijn of dc Ned. Spoorwegen genegen waren, nog enkele jaren de tram in bedrijf te houden. Of deze overwegingen tot eenig resultaat zullen lei den, is ons nog niet bekend. Op andere wijze schijnt, hoe ijverig of er ook is gewerkt, de tram niet te behouden. Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de Raad dezer ge meente ten raadhuizc. onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Kroonenburg. Aan wezig waren alle leden. Na opening volgde lezing en vaststelling van de no tulen. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Van Kampen, of de voorzitter de Postwet even wil voorlezen, ter verduidelijking wie of er vrijdom van port hebben. De Voorzitter leest het betreffende artikel voor. De heer Lek maakt ook nog een opmerking naar aan leiding van de notulen. Hij zegt. niet de bedoeling te hebben gehad, dat de heer Van Kampen niet gerechtigd was, om brieven met „Dienst" te verzenden, maar dat hij bedoelde, dat deze brief heelemaal van de gemeente kwam. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring van de gemeenterekening 1927. Van de Directie van den Landbouw het verslag over 1929. Ook was ingekomen het verslag van het examen voor het politiediploma. Voorz. merkt op, tot zijn genoegen te hebben gelezen, dat de zoon van raadslid KoelemeiJ hiervoor is geslaagd. Ook is aanwezig het proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeenteontvanger. In kas was en moest zijn f 2451.4214. Ingekomen was een schrijven van de Rijkstuinbouw- consulenten te Alkmaar cn Hoorn met het verzoek, het vaststellen van verordeningen tot verbieden van verschil lende aardappelsoorten nog wat aan te houden. Hier is nog een schrijven achteraan gekomen, met de uitnoodiging tot het bijwonen van een vergadering, waar als sprekers zullen optreden de heeren Van Poeteren en Van Hoeven. De voorzicter zal deze vergadering bijwonen. De Voorzitter deelt mede, dat hij met eenige Burge- meoeteis van Langendijk in overleg is getreden om ge zamenlijk met Alkmaar een regeling te treffen omtrent de opname van lijders aan besmettelijke ziekten. Dit schoot echter niet op, en na nog eens te hebben gecon fereerd, hebben wij besloten om zelf met Alkmaar te onderhandelen. Voorzitter heeft reeds met den Burge meester van Alkmaar gesproken en eenige dagen ge leden is een schrijven ingekomen van het Gemeente bestuur van Alkmaar, dat de zaak ter hand is genomen en men met den Inspecteur in overleg is getreden. Als de bijdrage voor het Ziekenhuis aan de Wilhel- minalaan, welke voor deze gemeente f 374 bedroeg, was verleend, zouden volgens de regeling daarvan, de ingezetenen uit deze gemeente Sn Alkmaar worden op genomen. Door andere gemeenten was wel een bijdrage verleend. Het zou zeer bezwaarlijk zijn om voor Sint- Pantras van deze regeling af te wijken. Van het instituut voor Volksonderwijs Is ingekomen een dankbetuiging voor de verleende subsidie. Van den Geheelonthoudersbond dito. De heer Snel vraagt of de voorzitter op de vergadering van de Landbouwconsulenten er op wil wijzen, dat hier in den heelen omtrek geen wratziekte voorkomt. Voorzitter zegt dit toe. Met enkele andere mededeelingen wijst de Voorzit ter er op, dat in geval van diefstal of iets dergelijks, elke abonné van de telefoon in staat is 'snachts alle plaatsen op te hellen waar ook nachtverbinding is. Voor kleine plaatsen, waar geen nachtverbinding is, heeft men de Witte Kruis- nachtverbinding, welke altijd open is. Voorzitter deelt mede, dat er een nieuwe straatlan taarn is geplaatst aan dc van de Vijzellaan. Dit is gebeurd op verzoek van den heer Hart, welke wel bereid was, de kosten te betalen. Dc verschillende andere lanen zullen ook onder handen worden genomen. Omtrent dc vuile Bovenweg zijn maatregelen be raamd. Er is iemand aan gezet om allo modder enz. te verwijderen. Dc stoelen voor het 4e lokaal zijn aangekomen. De kosten bedragen f 1.75 per stuk. In de vergadering van de Gascommissie is beslo ten, om aan den Langendijk de verlichting midden over dc straat aan te brengen. Dit is hier in St. Pan cras in 1924 al gedaan. Het door ons hiervoor betaal de, f 139.45, zal worden gerestitueerd. Al het bovenstaande wordt voor kennisgeving aan genomen. Twee gemeentewoningen zijn aan de waterleiding aangesloten. Nu stellen B. cn W. voor, om niet dc huurders een nieuw huurcontract aan te gaan en de huur met de kosten der waterleiding, f0.25 per week, te verhoogen. Aldus besloten. Ingekomen is een adres van de Centrale Vereeni ging voor de Maatschappelijke Belangen van Zenuw en Zielszieken, met verzoek om toe te treden als lid. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Er is gevraagd om een schoollokaal, verwarmd en verlicht, ter beschikking te stellen voor een te houden motorcursus. De heer Snel vraagt, hoeveel leden er bij zijn uit Koedijk, daar moeten wij het toch ook voor kgeven. De Voorzitter antwoord: Zes. Het valt niet mee, om dat te verdeelen. Er wordt geen subsidie gevraagd. Ik heb gezegd, vraag aan Koedijk een subsidie en van ons een lokaal. De heer Snel zegt, dat de belastingbetalers er niet tevreden over zullen zijn. Wethouder Duijf: Het blijft toch hetzelfde, of die zes uit Koedijk er bij zijn, of niet. De heer Snel merkt op, dat als alles gratis wordt gegeven, er van alle kanten verzoeken zullen komen, zoodat er inplaats van 1 of 2, 5 of 6 avonden worden gegeven. Voorzitter antwoordt dat bij die verzoeken zal wor den gelet op het openbaar nut, dat die vereenigingen hebben. Dc heer Muurling is er niet op tegen, als het door den tuinbouw wordt gevraagd, krijgen zij het natuur lijk ook. De heer Lek is het met den heer Snel eens, dat een zangvereeniging b.v. ook openbaar nut heeft. De heer Van Kampen: We hebben het nu over een motorcursus, als er een verzoek van een zangvereeni ging kwam, zouden wij het ook behandelen. Werk- menschen kunnen ook naar den motorcursus gaan als zij dat wenschcn. Het voorstel van B. en W. om een lokaal beschik baar te stellen, wordt aangenomen met den heer Snel tegen. Ingekomen is een verzoek om adhaesie-betuiging aan de Tweede Kamer met het adres van de Vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen betreffende dc classificatie. De Voorzitter geeft nadere toelichting. Voorzitter stelt voor, adhaesie te betuigen. Aldus wordt besloten. Benoeming gemeente-opzichter. Voorzitter deelt mede, dat er zich 3 sollicitanten hebben aangemeld, nl. de heeren S Zeegers, J. C. Kroonenburg, alhier en C. Kriller te Schoort. Na den vnstgestelden termijn hebben zich nog aange meld de heeren J. Modder cn A. Schram, alhier. Er lagen wel wat bezwaren voor Er wordt nl. op beroe pen, dat de publicatie niet voldoende was. Tegen over hen die binnen den termijn hebben gesollici teerd, kunnen wij de twee anderen niet op de voor dracht zetten. Er is een vaste lijn getrokken en daar moet men zich aan houden. Als zij opgenomen wor den, zou dit een afkeuring insluiten van de wijze van pu.bliceercn Het is toch voldoende dat er 14 da gen wordt gegeven. Bij andere oproepingen is het ook zoo gegaan. Er moet nu een nieuwe oproeping worden gedaan of de twee telaatkomers moeten niet in aanmerking komen. De heer Lek stelt voor, een nieuwe oproeping te doen. De Voorzitter zegt. dat bij de behandeling der bc- grooting is besloten, een oproeping te doen vóór 1 Januari. Dus als er gegadigden zijn, kunnen zij toch wel eens informeeren. Het. is op twee borden aange plakt en in scheersalons opgehangen. Er wordt be sloten de twee niet op te nemen. De eerste vrije stemming had tot resultaat: S. Zee gers 1 stem, J. C. Kroonenburg 3 en C. Kriller 2 stem men, 1 blanco, zoodat geen meerderheid was verkre gen. Bij de twe°de vrije stemming was de uitslag: S. Zeegers 2, J. C. Kroonenburg 3 en C. Kriller 2 tsem- men. Hierna wordt een tusschenstemming gehouden, wie met J. C. Kroonenburg in herstemming zal ko men. De uitslag is: S. Zeegers 4 en Kriller 3 stem men. De eindstemming had tot resultaat: S. Zeegers 2 en J C. Kroonenburg 5 stemmen, zoodat de heer Kroonenburg benoemd is. Voorwaarden voor bespeling voetbalveld. Voorzitter komt met 2 voorstellen, betr speeldagen: No. 1: Maandag van 49 uur: Dinsdag van i9 uur; Donderdag van 49 uur; Zaterdag van 12—9 uur. No. 2: Zondag van 127 uur; Dinsdag van 4—9 uur; Donderdag van 4—9 uur; Zaterdag van 12—9 uur. Nadere regeling ln overleg met den burgemeester. De huur zal bedragen f 75 per jaar. De exploitatie van de schutting blijft aan Vrone. zoolang de gemeente er geen last van heeft. De verhuring geschiedt tot wederop zegging. De omrastering zal worden opgeknapt. Het terrein is ten all entijde opvorderbaar voor het alge meen belang. Andere vereenigingen zullen van het ter rein gebruik mogen maken tegen nadere voorwaarden. Het voorterrein is voor kinderspeelplaats bestemd. zorg voor een goede spijsvertering door Bullrïcti-Zout Sinds lOOjnar onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. II. 0,60 Tabletten 5. 0,25 en 11. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking mot het portret van <len uilvinder. Monsters gralis en franco van den hoofdvertegenwoordiger a de Bruin. Amsterdam-Oost. Llnnaeusparkwcg 18 Na eenige discussie wordt tot stemng overgegaan. Met 4 tegen 3 stemmen, died er heeren Murling, Slijker en Duijf, wordt voorstel no. 2 aangenomen, terwijl de an dere voorwaarden met algemeene stemmen worden aan genomen. Als laatste punt van de agenda krijgen wij het Koe dijkerpad. De voorzitter zegt, door Notaris de Lange te zijn op gebeld, die hem vertelde dat de overdracht van de lan derijen, gekocht van de N.-H. Kerk te Oterleek, bcnoo- digd voor het Koedijkerpad. 14 Dec. zal plaats hebben. Volgens het plan moest deze overdracht geschieden aan de gemeente Koedijk, welke het land dan weer aan St. Pancras moet overdragen. Daarvoor zijn dus noodig 2 acten. Het zou eenvoudiger zijn, als St. Pancras het di rect overnam, maar dan moet er eerst een raadsbesluit zijn, goedgekeurd door Ged. Staten. Voorzitter leest een concept raadsbesluit voor, waarin wordt besloten t.ot den aankoop van deze landerijen en stelt voor dit aan te nemen. Aldus besloten. Hierna sluiting. ZORG VOOR HET MISDEELDE KIND. Een mensch neemt waar door zijn zintuigen. De meeste indrukken komen tot ons door het gezicht. Nu vermoedde men vroeger, dat blinden niet voor ont wikkeling vatbaar waren, waarom men zich niets van hun loc aantrok. Met de dooven was het niet anders. Men kan zich indenken hoe in-droevig het lot van deze ongelukkigen geweest moet zijn. Pas in de 18e eeuw kwam hierin verbetering. Vooral in Frankrijk trachtte men hun lot te verzachten en bracht men de blinden door het Braille-schrift, de doofstommen door vinger- taal of liplezen de meest noodige kennis bij. Thans voelt ieder het als een plicht der samenleving voor deze misdeelden te zorgen. Een andere groep van misdeelden zijn de kinderen, die gehandicapt zijn door een geestelijk defect. Hunne hersentjes zijn soms door kwetsuur, clan door ander invloeden als alcohol enz. of door ziekten niet in staat de taak, die men aan een normaal kind tijdens den schoolleeftijd stelt, naar behooren te vervullen. Ook aan deze kinderen is tot voor korten tijd nagenoeg geen zorg besteed. Waren ze na' den schoolleeftijd niet in staat een ambacht te leeren, dan probeerden ze op andere wijze aan den slag te komen en vaak leidde hun weg langs de huizen, met uitgestoken hand een aalmoes vra gend. Of ze vielen ten laste van armenzorg en gaven door hun machteloosheid iets te presteeren dikwijls aan leiding tot mikpunt te worden gekozen voor de spot van Jan Publeik. Wij allen kennen deze figuren uit onze jeugd. Gelukkig is ook voor deze groote groep van misdeel den verbetering gekomen. De liefde tot den naaste wordt tegenwoordig doelterffender in daden omgezet dan vroeJ ger. Ook nu kan men van deze kinderen geen volwaar dige arbeidskrachten maken door voor hen geschikt on derwijs, doch de school voor hen ingericht, probeert huii zooveel kenns eni zooveel handvaardigheid bij te bren gen, dt ook voor hen een bestaanskans in de samenel- ving geschapen wordt. Deze kinderen, die op de gewone school in de groote klassen van thans, waar men zich aan een vastgesteld leerplan moet houden, het tempo niet kunnen volgen, blijven zilten in de eerste klas, nog eens zittten ln de eerste klas soms nog eens. worden om hun leeftijd meegenomen naar de tweede klas. meer uit medelijden dan door hun capaciteiten en sukkelen zoo verder tot de derde of vierde klas. Het kan niet uitblijven, dat deze kinderen een gevoel van ..ik kan niet mee" een zich als grootere tusschen de kleintjes niet thuisvoelen" moeten krijgen. En juist dit minderwaardigheidsgevoel is fnuikend voor hun ver- dre leven. Zulke kinderen behooren een apart onderwijs te ont vangen dat zich aanpast aan hun vermogens, een on derwijs, dat aan ieder individu de grootst mogelijke ont wikkelingskansen biedt. In alle grootere plaatsen in ons land vindt men der gelijke scholen en hier zeit men nog de zoo zeer noodige samenwerking van de verschillende groepen der bevol king. Hopelijk mag dit ook in Den Helder, waar binnen kort van gemeentewege een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs wordt geopend, het geval zijn. Aan verschillende scholen in deze gemeente heeft de zer dagen een onderzoek van kinderen plaats gehad voor plaatsing op deze voor Den Helder nieuwe inrich ting. Wellicht zijn er nog ouders, ook buiten Den Helder die meenen, dat hun kind het best op de Buitengewone School op zijn plaats is. Welnu, er bestaat ten Raad- huize gelegenheid zich aan te melden, zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, terwijl ondergeteekende gaarne bereid ls aan hen, die zulks wenschen, inlich tingen te verstrekken. Met dank aan de Redactie voor de plaatsing, C. IEST, Hoofd der school voor B.L.O. Den Helder, 6 Dec. 1929. Spoorstraat 6. OVERGEPLAATST. De heer J. M. Hulst machinist bij de Nederl. Spoor wegen te Haarlem, wordt overgeplaatst naar SchagenJ VERKIEZING. De polder en de banne Schagen herkoos tot Hoofd ingeland de heer P. Meurs Jbz. POLDER BURGHORN. De polder en de banne Burghorn had Woensdag j.1. wegens bedanken van de heeren Kramer te Alkmaar en Vlaar te Schagen, twee nieuwe bestuursleden te ver kiezen. In de plaats van den heer Kramer werd gekozen de heer J. de Boer te Schagen, voor den heer Vlaat kwam in de plaats de heer P. Bas, te St. Maarten. KERSTFEESTMARKT. De markt van Schagen op 26 Dec. zal wegens hc Kerstfeest op dien dag, gehouden worden op Vrijdaj 27 December. VOOR DE GEMEENTELIJKE PLANTSOENEN. Aan den heer C. de Jongh alhier ls wederom, al! laagsten inschrijver, de levering opgedragen van plan ten, heesters, cnz„ ten behoeve van de plantsoenen de: Gemeente, voor het jaar 1930. MARKTOVERZICHT. Dc aanvoer van vette koeien viel Donderdag j. weer mee. omdat het winternachten worden. D cent. De lieer J. Waag had een prachtkoo en ili koeien werden duur en vlug verkocht, prijzen tc bleek wel, want dit dier werd verkocht aan den hoe P. Wit, een Ilelderschen slager, voor den prijs va f 495.—. De kalf- eii geldekoeien werden ook zeer goe

Schager Courant | 1929 | | pagina 16