Krachtvoederkoek T.D. ALVOEDERKOEK DUYVIS Goud=doublé Bril Een merkwaardig Eedsformulier. N.V. Oliefabrieken T. DUYVIS Jz. KOOG AAN DE ZAAN - LEEUWARDEN BOERDERIJ en XEEHOUDERIJ Boekhouden voor landbouwers en veehouders. Gemengd Nieuws. Tragisch einde. Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Een 15-jarige inbreekster. Noodlottige ontploffing in het Boheemsche woud. van grooten invloed zijn. Laat ik volstaan met in herinnering te brengen, dat de Commissie-Lovink ge meend heeft deze termijn op gemiddeld 7 jaar né de verkaveling te kunnen schatten. Het behoeft evenwel geen nader betoog, dat een oordeelkundig grondgebruik, in het bijzonder in deze moeilijke ja ren, van overwegend belang moet worden geacht en dat ongetwijfeld met de verschillende "grondsoorten aanvankelijk ook zeer uiteenloopende resultaten zul len worden bereikt. Hoe de gronden in, wat ik heb genoemd de derde periode, zullen worden uitgegeven, is nog steeds on bekend. Met spanning wordt dan ook uitgezien naar het rapport van de daartoe Dec. 1926 ingestelde Com missie-Vissering. Welke groote economische belangen hierbij betrokken zijn is hen, die den landbouw ken nen, wel voldoende duidelijk. Wat in dezen ook door de regeering zal worden gedaan, het is alleszins te hopen, dat de beslissing hieromtrent tijdig en dus spoedig zal worden geno men. Na het voorafgaande zult u met mij overtuigd zijn, dat een rationeel grondgebruik in de 2e periode het uitermate wenschelijk maakt, dat een schakel wordt gelegd tusschen deze en de 3e periode, dat is dus die, waarin de gronden uiteindelijk worden uitgege ven. Dat de vestiging van landbouwers, zonder welke wij ons de in cultuurbrenging van deze gronden nu eenmaal niet kunnen denken, ten zeerste zal worden beinvlocd door de wijze, waarop het grondgebruik door den Staat zal worden geregeld, spreekt wel voor zich. Niets zal de voorspoedige kolonisatie van dezen nieuwen polder zoozeer belemmeren, als onzekerheid omtrent de wijze, waarop de gronden blijvend aan den landbouw ter beschikking zullen worden gesteld. Ik onderschrijf dan ook allerminst de opvatting van ter zake toonaangevende personen, die meenen, dat hieromtrent pas over eenige jaren behoeft te worden beslist. Aan hot eind gekomen van mijn inleiding, zal het U duidelijk zijn geworden, hoeveel economische en technische problemen, de in cultuurbrenging van de Zuiderzeegronden betreffende, in de komende jaren spoedig om een oplossing zullen vragen. Tevens heb ik U terloops een indruk kunnen geven, wat gedaan wordt, om de landbouwvoorlichting t.z.t zoo doel treffend mogelijk te doen zijn. Allereerst en bovenal zal het welslagen van deze onderneming echter in handen worden gelegd van die ondernemende onder de Ncderlandschc landbouwers, welke zich geroepen zullen achten hun practische kennis en bekwaamheid in dienst te stellen van de gemeenschap, ter ver grooting van het oppervlak waardevolle cultuurgrond, waaraan in ons land zoo dringend behoefte bestaat M U RWE vervangt Lijnkoek volledig, doch is veel lager in prijs, Garantie 45 °/0 eiwit en vet. KRACHTVOEDERKOEKJES MET SUIKER T. D. MURWE Garantie 30 °/0 eiwit en vet. Gehalte zetmeelachtige stoffen ca. 44 ALVOEDERKOEKJES MET SUIKER T. D. Vraagt gratis toezending Brochure met Voederrantsoenen; U kunt op Uw voederrekening veel besparen! VIJFDE LES. Ziezoo, volgens afspraak zouden we deze week eenige pagina's linieeren volgens het voorbeeld zoo als dit in de vierde les stond afgedrukt. De zetter op de drukkerij heeft het veel mooier afgedrukt, als ik in mijn copie had staan. Als alle schriften er zoo netjes uitzien als zijn werk in de courant, kan ik wel tevreden zijn. Alleen zal ik nog eens herhalen wat op de plaats der cijfers moet worden ingevuld. Op 1 komt te staan de datum; op 2 aard der ont vangsten, 3 totaal bedrag; 4 Graan; 5 Peulvruchten; 6 Suikerbieten; 7 Aardappelen; 8 Handelsgewassen; 9 Stroo en hooi; 10 Paarden, rundvee, varkens; 11 Eieren, melk, kippen; 12 Dekgeld; 13 en 14 blijft voorloopig oningevuld; 15 Privé. Ziet U wel geachte heer Schagen uit Swalmen (L.) dat het precies uit komt- Het stond in de vierde les alleen wat ondui delijk afgedrukt, doordat eenige komma's niet op de plaats stonden. Het benoemen van deze hoofden is geheel willekeurig en kan iedereen die met boek houden begint, naar eigon inzichten regelen. Wie bijv. kool verbouwt, kan heel gevoeglijk een rubriek kool inlasschen en wie bloembollenteelt als nevenbe- drijf uitoefent lean hiervoor natuurlijk ook een ru briek bestemmen, Enfin, de aandachtige lezer zal hieruit wel begrepen hebben, dat de indeeling in rubrieken naar omstandigheden kan geschieden. In ons voorbeeld staan paarden, rundvee en varkens on der een hoofd; het is best mogelijk dat iemand die rubriek zou willen splitsen in paarden, rundvee en varkens, ieder afzonderlijk als het bedrijf dit vraagt. In ons voorbeeld was dit niet noodig, omdat in de boekhouding die wij tot voorbeeld nemen de veeteelt een betrekkelijk ondergeschikte rol inneemt. Ik zal nu verder voortgaan met het opschrijven van diverse ontvangstposten, verdeeld over een geheel jaar. De eerste post zal zijn 3 Mei 10 H.L. tarwe, K. Vos f 104. 3 Mei komt dan in het eerste vakje te staan; 10 H.L. tarwe, K. Vos in het 2e, 104 gld, in het 3de, terwijl men deze 104 gld. herhaalt in het vierde vakje op dezelfde lijn natuurlijk. Allemaal goed be grepen. Dan zal het ook niet moeilijk zijn om onder staande ontvangsten naar behooren op te schrijven. Ter bekorting zal ik nu verder alleen maar met cij fers verwijzen naar de rubrieken, waarin de posten moet worden geplaatst.. Als ik dus schrijf Mei 4 ge leverd paard 28/4 C. Koning f450 (3—10) beteekent dit dus dat dit bedrag moet worden vermeld onder ru briek 3 en 10. Het wordt ditmaal een heele schrijverij, want een jaar is lang. We gaan dus ijverig aan het werk. 16 Mei, 3 tweejarige ossen C. Kort f945 (310); 29 Mei, 31 H.L. erwten, B. dr Boer 310 gld 5); 31 Mei, eieren over Mei f30 (311); 31 Mei, melk en boter over Mei 54 gld. (311); Dat is al een maand. Verder maar weer. 4 Juni, nabetaling suikerfabriek f2.149.13 (3—6); 7 Juni, 106 H.L. aardappelen, G. Sloot f530 (3—7); 14 Juni, een melkkoe, D. Korver, f340 (3—10); 19 Juni, 6 biggen. G Hoeve f180 (310); 26 Juni, 10 jonge haantjes f 10 (311); 30 Juni, eieren over Juni f48 (311); 30 Juni, melk en boter over Juni f65 f311); 5 Juli, voorschot Coöp. Suikerfa briek f2500 (3—6); 9 Juli, 4 jonge varkens. G. Hoeve f280 (310); 19 Juli, 1 tweejarig paard, E. Govers f450 (310); 26 Juli, huur 14 snees klaver D Maas, f175 (38); 31 Juli, eieren over Juli f34 (311)31 Juli, melk en boter over Juli f50 (3—11); 4 Aug. pl.m. •5000 K.G. vlasstroo, G. Jansen f2350 (3—^); 7 Aug. voorschot Coöp. Suikerfabriek f1500 (36); 14 Aug., 25 H.L. lijnzaad, L. Frank f625 (38); 31 Aug., eieren over Augustus f28 (311); 31 Aug, melk cn boter 152 (311); 1 Sept., coupons j. f5000, 6 Neder land f150 (315); 4 Sept., 120 Ii.L. nieuwe tarwe, B. Loos f 1390 (34); 9 Sept., 25 H.L. nieuwe gerst, W. Dorst f20 (3—4); 16 Sept., een veulen, C. Jansen f125 (3—10); 24 Sept., 30 H.L. tarwe, B. Loos f375 (3—4); 25 Sept., 200 H.L. eigenheimers, P Verwer f700 (3—7); «10 Sept., eieren over September f 18 (311); 30 Sept., molk en boter idem f38 (3—11); 9 Oct., 100 H.L. erw ten, G. Versluis f1600 (8-5); 12 Oct., 300 H.L. eigen heimers, D Burg f900 (37); 31 Oct., eieren over Oc tober f 12 (3—11); melk en boter, idem f40 (311); 5 Nov. 10 H.L. gerst, W. Dorst f105 (34); 14 Nov., 50 H.L. bonte aardappelen, J. Wille f250 (37); 19 Nov., 40 H.L. bravo's, idem f160 (3—7); 24 Nov., dek geld hengst f 1500 (312); 30 Nov., eieren over Novem ber f5 (3—11); 30 Nov., melk en boter, idem f44 (311); 15 Dec., 146000 K.G. suikerbieten f2774 (3—6); 31 Dec., eieren over December f4 (311); 31 Dec., melk en boter idem f42 (3—11); 15 Jan., 100 H.L. tarwe, B. Loos f1300 (3^-4); 24 Jan. 50 H.L. bruine boonen, idem f1000 (3—5); 31 Jan., eieren Januari f6 (311); 31 Jan., melk en boter, idem f48 (311); 9 Februari, afrekening Coöp. Suikerfabriek f3350 (3—6); 16 Febr. 75 H.L. bruine boonen, G. Versluis f1300 (3—5); 19 Febr., 10 H.L. haver, B. Loos f46 (3—4); 26 Febr., 300 H.L. bonte aardappelen, P. Verwer f 1800 (3—7); 28 Febr., eieren Februari f 12 (3—11); 28 Febr., melk en boter, idem f50 (311); 1 Maart, coupons jaar, f 5000, 6 Ned. f 150 (3—15); 6 Maart, een oude ploeg, P. de Bruin f 25 (3—13); 7 Maart, 25 H.L gerst, W. Dorst f225 (3—4); 12 Maart, 1000 K.G. hooi, G. de Jong f35 (39); 26 Maart, 8 tweej. ossen, I. Frenk f2200 (310); 31 Maart, eieren Maart f20 (311); 31 Maart, melk en boter, idem f56 (3—11); 4 April, 20000 K.G. mangels, C. Blauw f240 (3—8); 6 April, 2 tweejarige ossen, I. Frenk f600 (3—10); 10 April, 300 H.L. bra vo's, J. Wille f 1500 (3—7); 25 April, 4 tweïjarige vaar zen, C. Kort f 1100 (310); 28 April, een tweejarig paard, A. Snijders f400 (3—10); 30 April, eieren over April f28 (3—11); melk en boter, idem f54 (3-11); 30 April, huur arbeiderswoningen f225 (314): Hiermede zijn wij aan het eind der inkomsten. Ja, dat zou je zoo maar denken. Doch het land heeft nog meer opgebracht en met de boekhouding hebben wij immers 'ten doel alle inkomsten uit het bedrijf te noteeren en dan behooren daar ook bij, hetgeen hij uit eigen bedrijf heeft genomen voor onderhoud van zijn gezin. Wel heeft de boer van de boerin hiervoor geen geld ontvangen, doch dat hindert niet. Dat komt later wel in orde als wij de uitgaven gaan opschrij ven. Voorloopig is het voor ons zaak alsnog bij de inkomsten te noteeren onder 30 April voor eigen ver bruik 12 H.L. tarwe f132 (3—4); 25 H.L. aardappelen f 100 (3—4); 1500 L. melk f120 (3—11); 75 KG. bo ter f 150 (3—11); 2000 eieren f 100 (3—11); 2 varkens 300 K.G. f210 (310); groenten en fruit f250 (3^-8). Ten slotte moet er nog een post op: Er wordt dikwijls aan arbeiders en knechts, ook al zijn ze niet intern, voedsel of drank verschaft. De waarde hiervan behoort tot de kosten van het be drijf. Rechtstreeksche uitgaven hebben daarvoor evenwel niet plaats, daar het verstrekt wordt uit den voorraad van het eigen huishouden. Ten einde de totale kosten van het bedrijf te leeren kennen, moet de waarde daarvan echter toch geboekt worden. We zullen hiervoor rekenen f 100 en dit boeken als voe ding personeel f100 (3—15), dus in de kolom Privé. Bovenstaande inkomsten geven nog aanleiding tot de volgende opmerkingen: Het is zeer gewenscht om bij iedere boeking even te vermelden van wien men het geld heeft ontvangen. De belastingambtenaar heeft het recht hiernaar te informeeren en wanneer wij het even vermelden behoeven wij later ons geheu gen niet te raadplegen. Wij zouden dan stellig fouten maken en daardoor een onbetrouwbaren indruk ver wekken. De 10 H.L. tarwe verkocht op 3 Mei is een gedeelte van de 25 H.L., die op den inventaris van 1 Mei voorkomt. De f 450 voor het paard komt als een vor dering op den inventaris voor, omdat het paard 28 April is geleverd cn dus niet meer als jaard op den inventaris kon voorkomen. De 3 tweejarige ossen, ver kocht op 1 Mei, stonden op (Jen inventaris, evenzoo de 31 H.L. erwten, verkocht op 29 Mei. U ziet, de in ventarisatie van voorraden is een schatting, want op den inventaris staan 30 H.L., er waren in werkelijk heid 31 H.L. Het bedrag van 4 Juni stond als een vordering op den inventaris: Het bedrag van 5 Juii is een voorschot van do suikerfabriek op de in den herfst te leveren suikerbieten. Hoewel er dus nog niets voor geleverd is, is het toch reeds opbrengst van suikerbieten 24 November dekgeld hengst f1500. Om het groot aantal posten van ontvangen dek geld in het kasboek te vermijden, is het aan te be velen, de ontvangen deltgeldcn in een afzonderlijk boekje te vermelden, en op het einde van het sei zoen het totale bedrag daarvan in het kasboek in één post op te nemen. Dit kan zooveel te heter ge schieden, daar toch ccn afzonderlijk boekje bijge houden moet worden voor het afgeven der dekbewij- zen. 30 April huur arbeiderswoningen f225. Dit wordt natuurlijk alleen vermeld als de arbeiders joo in dienst zijn genomen, dat zij van hun weekloon wer kelijk huur betalen. Is de huur in het loon verdis conteerd, dan vervalt deze post natuurlijk. Ten slotte nog deze opmerking. Noordzakelijk is hel; en ook verplichtend om op gezette tijden bijv. 2 of 1 maal 's maands de kas op te maken. De totale inkomsten worden daarbij verminderd met de totale uitgaven en het verschil moet dan als kasgeld aan wezig zijn. Mankeert hieraan wat, dan moet men eerst naarstig zoeken, waar het verschil tusschen de kas uit het boek en de werkelijke kas als een kas- verschil onder de inkomsten of de uitgaven al naar het een tmteel of een tekort is. Want beide gevallen kunnen zich voordoen. Ik heb deze kasopnamen niet vermeld, omdat ik dit moeilijk schriftelijk in het vorenstaande kon inlasschen, doch noodig en noodza kelijk is het wel. Vergeet dit niet s.v.p. Hierbij zullen wij het ditmaal laten. Deze week de ontvangsten netjes hoeken, zooals zij in deze les zijn vermeld cn daarvan doen toekomen aan de Redactie der Schager Courant alleen het totaal van alle ru brieken, dus vanaf rubriek 3 tot en met rubriek 15. Geen vergissingen maken en alles insturen uiterlijk 12 December. Omdat er den laatsten dag nog oplos singen zijn ingestudeerd van de vorige inventaris- opgaven, zullen in de Schager Courant van Dinsdag a.s. deze ingekomen oplossingen worden besproken. Er zijn heele goede bij. Doch waar blijven toch de oplossingen van de velen die hun instemming be tuigden met dezen boekhoudcursus. Doen die alles maar op eigen houtje. Ik ben hang dat zij dan wel eens van den rechten weg afgaan. Om dit te voor komen is controle zeer gewenscht. S. V. Drama In een bungalow. Man doodt zijn vrouw en beroofd zich daarna zelf van het leven. Enkele dagen geleden werd brand ontdekt in een door een echtpaar van middelbaren leeftijd bewoonde bungalow te Iloddesdon in Ilertshire (Engeland). Men vond er na de blussching het verkoolde lijk van de bewoonster, aan wie blijkbaar slagen op het hoofd waren toegebracht. In de nabijheid van de woning werd op de spoorbaan het lijk van den bewoner ge vonden. Woensdag is de lijkschouwing gehouden, waarbij voorlezing werd gedaan van een brief, dooi den man tot den lijkschouwer gericht Daarin gaf hij een verklaring van den dood van zijn vrouw en zichzelf Het is, zoo schreef hij, een gewone tragedie, aan werkloosheid te wijten. Zijn laatste betrekking had hij laten varen, omdat hij ei slaven moest. Voor zijn vrouw had hij geheim gehouden dat hij werk loos was; hij was voornemens, zoo schreef hij, haar te zeggen dat hij opslag gekregen had en dat hij meer personeel onder zich had gekregen, zoodat hij zich niet behoefde te ovenverken. Dan zou hij haar in haar slaap dooden, zocdat zij zou sterven ver vuld van prettige gedachten. Daarna zou hij zichzelf van het leven berooven. Het in brand steken van de bungalow waaraan toch niet veel verbeurd was met het oog op de gebreken verdedigde hij niet, maar hij wilde toch niet dat dingen die hun dier baar waren, in anderer handen kwamen. in zware uitvoering, compleet met ronde glazen f7.50, Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope OptieK. Bij een brief aan de politie had hij een bedrag van twee pond ingesloten voor betaling van eventueel» kleine schulden Wat er over was verzocht hij aan den dominé te geven. 31 INBRAKEN GEPLEEGD. Een te Gadenstedt (Duitschland), wonende 15-ja- rigo vrouwelijke scholier is sedert eenige dagen uit het ouderlijk huis voortvluchtig. Naar de ouder» thans van politiezijde vernomen hebben, heeft deze veelbelovende jonge dame den laatsten tijd niet min der dan 31 keer ingebroken, voornamelijk in het district Peine. Totdusverre mocht het nog niet ge lukken, het kind in arrest te stellen. Met een houweel op een lading dynamiet geslagen. Twee arbeiders vreeselijk ge wond. Bij den bouw van de groote electriciteitsfabriek van het Boheemsche Woud aan den Zwarten Weg bij Eisenstein troffen twee arbeiders met hun houweel oen lading dynamiet, welke bij een vroegere gelegen heid niet was ontploft. Er. volgde een hevige ontploffing, waardoor de twee arbeiders zoo ernstig in het gezicht gewond werden, dat zij hun gezichtsvermogen zullen moeten missen. Bovendien moesten den cenen arbeider zijn voet, den anderen beide armen worden afgezet. Men heeft weinig hoop, den tweeden arbeider in het leven te behouden. ITALIAANSCHE ZEEREUZEN. V.D. verneemt uit Gonau: De scheepvaartmaatschappij „Navigazione generale Italia" heeft Donderdag het contract geteekend met de werf Ansaldo voor den bouw van twee schepen voor den dienst op de Vereenigde Staten. De schepen zullen elk een lengte krijgen van 261 M. en een inhoud van 45.000 ton. Het zullen de grootste schepen worden van de Ita- liannsche koopvaardijvloot. De snelheid zal 26 knoo- pen per uur bedragen. SINISTERE PLECHTIGHEID IN RUMENIë. In het doodshemd en bij het schijnsel van zwarte kaarsen. door Dr. E. DIACONIDE. (Oud-advocaat bij het Gerechtshof te Bucharest). Het zal den lezer niet onbekend zijn dat de rechtspositie van de Israëlitischo bevolking van Ru- menië lange jaren buitengewoon ongunstig is geweest. Pas na het einde van den wereldoorlog naarmate de sociale oriëntatie in Rumenië ging veranderen, is hierin wijziging gekomen, maar reeds daarvoor is een der hatelijkste uitzonderingsbepalingen, die op de Rumeensche Israëlieten drukte, de eed more judaico (naar Joodsche wijze), door een liberaal en Westersch denkend minister van justitie opgehe ven op aandrang van de geestelijke leiding van het Jodendom in Rumenie: het landsrabbinaat. Rumenië is overigens niet hel eenige land geweest dat de „Jodeneed" heeft gekend (zelfs in sommige provinciën van de Republiek der Zeven Vereenigde Nederlanden, waar de Joden toch in het algemeen over gebrek aan tolerantie niet hadden te klagen en zich volkomen veiligheid van lijf cn have en gewe tensvrijheid verheugden, heeft oudtijds een afzonder lijk eedsformulier voor de Israëlitische bevolking ba staan) maar in genoemd land heeft zich de „Joden- eed" veel langer dan eldeis, waar zij onder invloed van de emancipeerende ideeën der Fransche revolu tie verdween en zelfs tot in het begin der twintigste eeuw gehandhaafd. Als ieder juridisch instituut heeft zij natuurlijk haar geschiedenis en in Rumenië is de eed „more judaico waarvan het formulier zich wel door bijzondere felheid onderscheidt, ontstaan in den tijd dat dit land nog geen onafhankelijke staat was, maar de samenstellende deelen ervan, Moldavië en Walachijje, vazalstaatjes van den Turkschen Sul tan waren, die ze door ambtenaren en gunstelingen tiet besturen, zonder zich er zelf veel om den gang van zaken daar te bekommeren. Willekeur en omkoo- ping („Bakschich!"') tierden welig en wat was, bij voorbeeld voor een gedoopten Jood, die In een of andere zaak eischer was, gemakkelijker dan de auto riteiten te bewegen, den Joodschen gedaagde een eed op te dragen, waarvan het formulier, opgesteld door oen gedoopten Jood, wel het rijkst-voorziene vocabu- lair van vervloekingen vormt, dat duistere geesten ooit hebben bijeengelezen. En zoo had het gebruik zich vastgezet dat een Joodsche gedaagde de beslissende eed „more judaico" moest afleggen. Schrijver dezes, die in zijn geboorte plaats de sinistere plechtigheid, waarmee deze eeds aflegging gepaard ging, meermalen heeft bijgewoond, veronderstelt dat een beschryving van dit min-of- rneer exotisch rituaal den Nederlandschen lezer in wiens rustige sfeer iets dergelijks ongelooflijk schijnt, zal interesseeren Het klinkt voor Westersche ooren als een bloedige sproke uit verre tijden en het is be trekkelijk toch nog maar kort geleden, dat het nog tamelijk veelvuldig voorkwam. De eed mocht slechts op Maandag en Donderdag worden afgelegd, de beide werkdagen die zich van de andere in den Joodschen ritus onderscheiden, doordat daarop in de synagogen uit de Heilige Leer wordt voorgelezen (hetgeen overigens alleen op Sn- bath en kerkelijke feest- en gedenkdagen geschiedt) en die door vele vromen als vastendagen worden ge houden; herinnering aan net feit dat de Maandag en de Donderdag de Palestijnsche rechtsdagen waren. Bij het aanbreken van den dag moest degeen die de eed had af te leggen, in het ritueele bad (het „Mik- wah") een reinigende onderdompeling ondergaan, waarna men zich „en cortège' naar de Synagoge begaf. Bij de eedsaflegging waren, behalve de per soon, die de eed moest doen, de plaatselijke rabbijn, do kerkedienaar, de (Rumeensche) rechter en de eischer tegenwoordig. De Heilige Arke (de schrijn waarin de wetsrollen worden bewaard j, werd plechtig geopend, de dreigende tonen van de bazuin (waarop anders alleen op Nieuwjaar en den Grooten Verzoen dag wordt geblazen) weerklonken als een sombere waarschuwing, zwarte kaarsen werden aangestoken, de eedsaflogger droeg over zijn kleeren de „taehri- chcn", het doodshemd tevens het kerkkleed van Nieuwjaar en den Verzoendag en het „tallith", den gebedsmantel en in deze benauwende op vreesaan- jaging en doodsbedreiging toegespitste scenerie klonk dan, eerst in het Hebreeuwscb cn dan in net Yiddisch, de Joodsch-Duitschen omgangstaal der Rumeen sche Joden het lugubere eedsformulier. „Hoe eerbiedwekkend en ontzaglijk is deze plaats, dit Godshuis, de hemelpoort onzer gebeden! Met me deweten van God en met verlof van dit „Beth-Din" (tribunaal) ben ik in deze Heilige Synagoge gekomen om te zweren. Ik zweer bij God, die Hemel en Aarde geschapen heeft, bij den God van Abraham, Izaak en Jacob; zoo waar God leeft cn zoo waar Zijn Leer Waarheid is, zoo waar is mijn eed! Maar wanneer ik valsch zweer, wanneer ik niet met een zuiver geweten zweer, wanneer ik inwendig een voorbehoud maak (reservatio mentalis; Vert.) dan zullen alle vervloekingen uit de vervloekings hoofdstukken van Leviticus en Deutronomium de „Tochacha" en de verwenschingen van Bileam over mijn hoofd komen, dan zal de melaatachheid mij treffen, gelijk Mirjam, de zuster van Onzen I.eeraar Mozes, die kwaad gesproken had van haar broeder, dan zullen alle pingen over mij komen, waarmee Hiob geslagen is, dan zal de aarde mij ver slinden, zooals zij Korach en zijn metgezellen ver slonden heeft lk zal blind en krankzinnig worden, ik zal geen aandeel hebben in de toekomstige wereld, ik zal de komst van den Messias niet aanschouwen, want zoo waar God leeft en zoo als Zijn Leer waar heid is, zóó waar heb ik gezworen." Maar het eene euvel is de moeder van het andere! En zoo kwam het vaak voor, dat het schandstuk dat deze eed op zichzelf reeds was, nog verergerd werd door een misbruik, dat overigens begrijpelijk wordt als men zich in den geestestoestand verplaatst, van hen die gedwongen waren de vernedering te on dergaan van deze smadelijke en vreeselijke eed te moeten afleggen en geestelijken bijstand bij de cere monie te moeten verleerien. Dat misbruik droeg zich aldus toe. De niet Joodsche rechter had welis waar den tekst van de eed, neergeschreven in La- tijnsche letters voor zich en volgde de aflegging met aandacht, maar desondanks was het voor een gerouti neerd kerkdienaar die tevens de functie van ge rechtsdienaar vervulde niet moeilijk om tenge volge van een eigenaardigheid van de grammaticale structuur van het Hebreouwsch, den zwerende in- plaats „ik", „hij" te laten zeggen. De kerkedienaar moest het formulier namelijk woord voor woord voorzeggen en de zwerende zei na wat hem werd voorgezegd! Het gevolg van deze, krijgslist was, dat al de genoemde ontzettende verwenschingen, niet op den eedsaflegger, maar op de tegenpartij toepas selijk werden! Fraai was het niet, maar de uitvinders van dit barbaarsche rituaal hadden het er ook naar ge maakt! A la guerre comme a la guerre- (Nadruk verboden. Copyright Bureau voor Feuilleton-publicatie, Bussum)

Schager Courant | 1929 | | pagina 7