SchaierCourant Derde Blad. PAUS PiUS XI. Het Italiaansche Koningspaar bij den Paus. DECEMBER. Binnenlandsch Nieuws. De visschen in de Wieringermeer. Dood onder de stoomtram uitgehaald. De Culemborgsche moordzaak. Noodlottig ongeval in een stoomwasscherij. Succes bij belasting-reclame. Zaterdag 7 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8576 1870 20 DECEMBER Vrijdag 20 December a.s. viert Z.H. Paus Pius XI zijn gouden Priesterfeest en de geheele Katholieke wereld viert dit gouden jubileum met groote vreugde mede. De jubileumfeesten begonnen reeds op 20 December van t,verleden jaar met inwijding van het nieuwe Lombar- dijnsche seminarie op den Esquilijnschen heuvel, tegen over Santa Maria Maggiore. Feestcomité's hebben zich 'gevormd om den Opperherder te eeren en te huldigen .en het geheele jaar door trokken er jubileum-bedevaar ten naar de eeuwige stad. Maar een bijzonderen glans bp dit jubileum werpt het herstel van den Vaticaanschen Staat. Niet langer is de Paus een gevangene en Pius XI Js het gegeven zijn gouden jubileum vrijheid te vieren. De Heilige Vader werd op 31 Mei 1855 geboren in een jflcleln dorpje Desio, hetwelk ongeveer 18 K.M. ten "Noorden van Milaan is gelegen, en ontving bij hot H. Doopsel de namen Ambrosius Damiaan Achilles.' Zijn Vader, Francesco Ratti, waa directeur van een zijde- epinnerlj en gaf zijn kinderen een degelijke en gods dienstige opvoeding. In het kleine dorpje was geen gelegenheid tot regelmatig schoolgaan. De school werd gehouden door den kapelaan der parochie, die in een jaar tijds zijn jeugdige toehoorders de eerste beginselen Paus Pius £l. Naar schihlerijjian A. v. Wely. (de lezwb schrijven en rekenen moest bijbrengen. Dit jn_ (was nu wel geen ideaal onderwijs, maar het was toch as peter dan niets. Eenhoorn van Achilles was pastoor rug N Aaso, die hij dikwijls bezocht Op zekeren dag ont- lan ïnoette hij in de pastorie bij zijn oom den aartsbisschop d'r fan Milaan, die zich zeer voor den kleinen, leergierigen zee Knaap Interesseerde. Achilles Rattl werd in de gelegen- hei ^ld gesteld om het bisschoppelijk gymnasium te Seve- te volgen, waarna hij het kerkelijk lyceum te Monza loorliep. Met goed gevolg legde hij te Milaan aan het ilnklijk lyceum Parini zijn eind-examen af. Een lang studeerde hij philosophie aan het Groot Seml- St Carlo, waar hy een schitterend examen afleg- Ben der docenten van het college San Carlo ver klaarde eens, dat hij zijn lessen in de philosophie zeer >Cht Qauwkeurig moest voorbereiden, om een leerling als §>e" Hchilles Ratti den baas te kunnen blijven. Ondanks zijn vhn irukke studie, had hij toch nog gelegenheid om aan atte Klein-Seminarie rekenkunde en Latijn te doceeren: rl8® Toen hij diaken was, werd hij door zijn Aartsbisschop laar Rome gezonden om zich aldaar verder te bekwa- hen in het kerkelijk recht en de wijsbegeerte. Tevens ereldde hij zich te Rome voor op het ontvangen van r - le H. Priesterwijding, welke hij op 20 December 1879 n de kerk van St Jan van Lateranen ontving. Zijn e ader en een zijner broers waren bij de plechtigheid te- ime jenwoordig. Den volgenden dag droeg de neomist zijn veui l®rB^e H. Mis op in de kerk van San Carlo te Rome, z0-n an het altaar waarin het hart van den grooten Mlla- ecla- eeschen heilige wordt bewaard. Ook na zijn priester- Mijn djding bleef Don Rattl te Rome, waar hij nog bijna drie tor studeerde in het canonieke recht, de theologie en ke_ l de Scholastieke Wijsbegeerte. In de registers van de iCademie St. Thomas, opgericht door Leo Xm, kan was ler* zien, dat de candidaat Achilles Ratti bij zijn docto- n de wil examen in de philosophie alle punten behaalde, epen 'elke er behaald konden worden. Door den Aartsbls- as! Shop van Milaan werd Dr. Ratti aangesteld als pro- sssor in de theologie aan het groot-seminarie van n de tilaan. Met grooten ijver en liefde vervulde hij dezen ar in iak vijf jaar lang. Hij doceerde er niet alleen, maar hij vormde ook zijn We erlingen naar den echten priestelijken geest. De stu- inten waren steeds vol lof over zijn'wijze van les ge lver. 'n e° °ver de duidelijkheid van zijn uiteenzettingen. In uit 88 kwam er aan de wereldberoemde Ambrosiaansche bliotheek te Milaan een vacature, en met bijna alge- npvol eene stemmen werd de jonge Dr. Ratti aangewezen kan, de opengevallen plaats te vervullen, overtuigd als maar en was van zijn buitengewone begaafdheden. Al spoe- ochel 8 bleek, dat men geen betere keur had kunnen doen, en de *nt de aanleg van Dr. Ratti voor de bibliografische oew genschappen was buitengewoon. Door den Prefect >Va-d- V Ambrosiana, Mgr. Cerianl werd hij uitgezonden om f Weenen, Parijs. Londen en Rome de musea en biblio- ir op- leken te bezoeken en aldaar met verschillende geleer- prots in besprekingen te voeren. Ook verzamelde hij er veel 5-n-is! Jgevens omtrent zijn eigen landstreek, Lombardije, n van felke hem boven alles lief was. Naast zijn veelomvat- vven hde studie in de bibliotheek, nam hij ook nog het ree- raat waar bij de zusiers van de Avondmaalszaal. Ook voe eld hij steeds de Lijdensmeditaties voor de Duitsche kolonie- de Paus spreekt vloeiend Dultsch en stichtte hij te Milaan een tehuis voor Duitsche dienstboden. Bij den dood van Mgr. Ceriani werd Dr. Ratti benoemd tot Prelaat van Z.H. en tevens tot Prefect der Ambrosiana. Vier en wtintig jaar heeft hij zijn vruchtbaar werk in de bibliotheek verricht Menige studie heeft hij gedu rende dien tijd gepubliceerd en menigeen, die voor we tenschappelijke onderzoekingen naar Milaan kwam, heeft hij met zijn verbazende kennis van historisohe wer ken krachtdadig ter zijde gestaan. In 1912 werd Dr. Ratl naar Rome geroepen, waar hij werd aangesteld als rec tor van de Vaticaansche bibliotheek, waarvan hij in 1914 tot prefect werd benoemd. In 1918 werd Dr. Ratti, die Inmiddels kanunnik van het Apostolisch kapittel was geworden, door Paus Benedictus XV belast met «en di plomatieke zending. Hij werd n.1. tot Nuntius te War schau benoemd, alwaar hij op 28 Oct. 1919 de Bisschops wijding ontving. Moeilijke dagen maakte Mgr. Ratti in Polen mede. Op 13 Juni 1921 werd Mgr. Ratti uit Polen geroepen en zag zich verheven tot Aartsbisschop van Milaan, en tevens tot kardinaal. De vreugde in Milaan was groot, toen de geliefde bibliocaris, bekleed met het kardinaalspurper, in de stad terugkwam. Hij was toch immers een der hunnen, een zoon van de Lombardijn- sche laagvlakte. Niet lang echter mochten de Milanee- zen hun Aartsbisschop houden; immers reeds in Febru ari 1922 volgde zijn Pauskeuze. Paus Benedictus XV had gezegd, toen Kardinaal Rattl met nog twee nieuw benoemde kardinalen op- audiëntie waren: „Voor een van U zal het purper weldra veranderen ln wit", en toen kardinaal Rattl na den dood van den Paus naar Rome vertrok ter bywoning van het conclave, vreesde men, in Milaan en terecht dat de beminde Kerk vorst nooit meer zou terugkeeren. Op 6 Februari steeg tegen het middaguur een witte rookwolk omhoog bo ven de Sixtijnsche kapel om aan het volk bekend te ma ken, dat er een nieuwe Paus gekozen was. Deze Paus was kardinaal Ratti, die ien naam had aangenomen tan Pius XI. De eerste maal, dat een koning van Italië zich naar het Vatl- oaan begeeft Plechtige ont vangst. - Kostbare geschenken aangeboden. Donderdagochtend heeft het Italiaansche Konings paar het aangekondigde bezoek aan den Paus gebracht Daar dit de eerste maal is, dat een Koning van Italië zich naar het Vaticaan begeeft en daar het tevens het eerste koninklijke bezoek is, dat de Paus ontvangt na het herstel van zijn wereldlijke macht, was deze vijfde December zoowel voor Italië als voor het Vaticaan een dag van beteekenis. Omtrent de plechtigheid wordt door het persbureau het volgende gemeld, d.d. Donderdagavond: Het was hedenmorgen vroeg in Rome zeer duidelijk, te merken, dat er iets bijzonders ln de stad verwacht werd. Er was zeer veel volk op de been en er was veel beweging naar het centrum van de stad, in de richting van het Vaticaan en van het Quirinaal. Het was mooi zonnig en frlsch weer; de lucht was helder en scherp. Reeds vroeg trokken de troepen door de straten om hun positie in te nemen langs den weg, dien het konink lijk paar zou volgen. In verschillende stadsdeelen hoorde men de muziek der militaire kapellen, die door de stra ten trokken. Reeds vroeg stelden zich 'duizend carabi nieri op in de omgeving van het kasteel San Angelo, waar zich een zoo groote menigte verzameld had, dat het verkeer moest worden stopgezet. Vroeger dan verwacht werd verliet het koninklijk paar het Quirinaal, Anders dan men tot gisteren meen de te weten was de Koningin niet in het zwart, maar in het wit gekleea. De koninklijke stoet bestond uit zeven automobielen, geëscorteerd door motorpolitie. Met vrij groote snelheid werd de afstand van het Kasteel St_ Angelo naar de St. Pleter afgelegd. Overal stonden dich te drommen menschen langs den weg, die de koninklijke familie luide toejuichten en herhaaldelijk hoorde men het „Leve de koning Leve de koningin!" Waar zij pas seerden presenteerden de opgestelde troepen het geweer en werd de vaandelgroet gebracht, door de vaandels te laten zinken. Ook het „Leve de Paus!" werd herhaalde lijk gehoord. De verbindingsweg tusschen het Kasteel St Angelo en de St. Pieter, de ongeveer een kwart mijl lange Borgo Nuovo, was geheel versierd met Italiaan sche en pauselijke vlaggen en verschillende gevels van gebouwen waren versierd met tapijten. Wanneer de ko ninklijke rijtuigen de troepen van een nieuw regjment passeerden, hief telkenmale opnieuw de kapel van dit regiment het volkslied aan. De St. Pieter, die dezer dagen gerestaureerd en met het oog op dit bezoek ook aan den buitenkant schoonge maakt Is, leverde een schitterende aanblik op. Op het plein ervoor wierpen de twee Michel Angelo-fonteinen hun waterbundels hoog in de lucht waar het water uit eenspatte en in het licht van de zon een schitternd kleu renspel veroorzaakte. Aan de grens van het pauselijk gebied bij het begin der Vatikaanstad stond de pauselijke garde opgesteld en werd het koninklijk echtpaar ontvangen door den pauselijken dignitaris Serafini, die in naam van den Ver heven Souverein de koninklijke bezoekers welkom heet te binnen de grenzen van den nieuwen staat. Onder de tonen van de muziek {Ier pauselijke kapel begaven de bezoekers zich naar de tombe van de St. Pieter, waar gebeden werd, waarna kardinaal Merry del Val de be zoekers naar de bronzen deur leidde. Omtrent het onderhoud, dat de koning met Z. H. den paus had, wordt gemeld, dat dit een zeer vriendschap pelijk karakter droeg. De beide souvereinen wenschten elkaar geluk met het herstel der betrekkingen tusschen Kerk en Staat en spraken hun beste wenschen uit voor de toekomst De geschenken. De gouverneur van de Vaticaansche Stad verklaarde bij de begroeting der gasten aan de grenzen van het Vaticaansche gebied, dat dit bezoek de bekroning van een zeer gelukkige ontwikkeling beteekende en de beste uitzichten voor de toekomst opende. Tijdens de audiëntie overhandigde de Paus ln een schrijn van kostbaar hout den koning het in vier banden in leder gebonden en met het wapen van het Huis van Savoye versierde werk: „Beschrijving en afbeelding van de Vaticaansche medaljes", benevens een lederen étui met drie groote medaljes in goud, zilver en brons ter herdenking van het achtste jaar van het pontificaat van Pius XI. Aan de Koningin schonk de Paus een mosaiek naar de Madonna della Sedia van Raphael en een gouden rozenkrans met edelsteenen. Om 12 uur 35 begaf de kardinaal-staatssecretaris, Ga»- parri, zich, vergezeld van den Apostolischen nuntius, naar het Quirinaal, om ln jiaam van Z. H. den Paus den koning een tegenbezoek te brengen. Bij het verlaten van het Quirinaal gaf kardinaal Gae- parri zijn kaartje bij den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, af. ,1 Wederzijdsche voldoening. Na het bezoek van het Italiaansche Koninklijk paar aan het Vaticaan zegende de Paus Italië, de koninklijks familie en het volk van Italië. Zoowel de koning als de koningin waren ten zeerste ingenomen met de hartelijke ontvangst, die hun ten deel was gevallen. Naar werd medegedeeld, was ook de Paus ten zeerste bevredigd door het bezoek en bij de verschillende leden van het Huis van den Paus was deze tevredenheid duidelijk waar te nemen. Toen de koninklijke stoet van het Va ticaan naar het Quirinaal terugkeerde, verscheen de Paus voor een der ramen van zjjn appartementen om den stoet gade te slaan. Koning Victor Emanuel IL LIED V A S DEN DAG. Des morgens nog zon, En een laoh op 't gelaat, De zon in je huis, En de zon op de straat. Watteweor! December en zomer! Je kijkt eens verbaast, December! De winter. Heeft schijnbaar geen haast. Watteweer! Je gaat eens naar buiten, 't Is fijn, buiten kijf, Geen hoed op je hoofd, En geen jas aan je lijf. Watteweer! In eens komt de wind En hij duwt aan je huis, Er vallen van 't dak Twintig pannen ln gruis. Watteweer! Hij schudt al je ramen, En bonst aan je deur. De schoorsteenen zwiepen, De muur krijgt een scheur. Watteweer! Het waait en het regent, Het stormt en het giet. Des morgens nog zon Je snapt het haast niet. Watteweer! De kachel vol kolen, 't. Ia koud nu en kil, Toch is bet December Inplaats van April. Watteweer! TROUBADOUR. JtogslaYond." De heele buurt en op het politiebureau den boel op stelten gezet door den inbre ker.... die er nooit geweest was. Al leen had pa een drogen broek moeten aantrekken. In de N.R.Crt. lezen we de volgende vermakelijke geschiedenis: Met roode wangen en. ronkend gebrom staat de ka chel hel te gloeien; het glazen peertje, in de veilige ommanteling van het groene glazen kapje straalt een felle bundel licht uit over de paperassen op de geel bruin houten lessenaar, over den staten invullenden inspecteur van politie en een klein gedeelte van het vale zeil, dat den grond van het bureau bedekt. Het is omstreeks het middernachtelijke uur. Van huiten dringen vage geluiden door; binnen klinkt het tikken van de klok, het snorren van de kachel en het ge kras van een pen. Plotseling scheurt de bel van de telefoon door de betrekkelijke stilte „Hallo?", klinkt vragend de stem van den inspecteur. Aan den anderen kant spreekt een opgewonden stem: er is onraad in de wijk. Een vrouw, die m een van de dwarsstraten in de buurt woont, heeft, thuis komend, een inbreker op heeter- daad betrapt, er brandde althans licht op liaar ver dieping en een gebroken sleutel stak in het slot. Of de politie maar dadelijk wilde komen. De inspecteur belt, een agent verschijnt. Enkele or ders worden snel gegeven, een koppel met revolver- tasch en sabel wordt krijgshaftig omgegespt en even later gaan de inspecteur en een agent op stap. De krijgsmacht is niet groot, maar de bezetting van het bureau laat geen grootere patrouille toe. Een agent dient achter te blijven voor de telefoon en de ande ren zijn op de ronde. In de anders zoo stille zijstraat treffen zij een op gewonden menigte. De huisvrouw van de bedreigde woning is over haar zenuwen en gilt en schreeuwt. Anderen probeeren te sussen. Zij woont cp de tweede étage en van de straat af is duidelijk te zien, dat daar licht brandt Buurvrouw van één hoog is zoo hulpvaardig geweest om in cafés in de buurt, het is inmiddels tegen sluitingstijd geworden, enkele man nen op te halen, als reserveweermacht tegen den dief, die zeer waarschijnlijk zich nog in de woning zal schuil houden. De inspecteur stelt eenige vragen. Inderdaad ziet de zaak er vrij ernstig'uit. De heer des huizes werkt ergens in een nachtploeg. De vrouw is op visite ge weest en heeft voor zij uitging het licht uitgedaan. De kinderen zijn allen getrouwd en wonen elders. Toen de vrouw thuis kwam, kon zij de deur niet open krijgen, want in het slot van de gangdeur stak een gebroken sleutel. Bovendien is er het geheim zinnige en onraad voorspellende licht De inspecteur ontwerpt snel een plan de campagne: manschappen van de vrijwillige reserve worden rond het blok opgesteld om een eventueele ontsnapping te verhinderen. Zij zullen ook de daken in de gaten hou den. De inspecteur en de agent zullen samen naar boven gaan. Revolvers worden voor den dag gehaald, electrische zaklantaarns worden gereed gehouden. De vrouwen kijken vol angstige spanning toe. De beide politiemannen klimmen naar boven, kalm en bezadigd, een trap tegen de deur, die kra kend open vliegtIn de voorkamer brandt licht en voor de oogen van de beide mannen ligt een wan ordelijke rommel. De linnenkast staat open en de inhoud ligt verspreid in het rond: een stapel lakens ligt op de canapé, sloopen en. hemden prijken op de tafel, handdoeken, liggen op de stoelen en de in specteur bloost bij den aanblik van enkele dames- dessous op den grond..--. De vrouw des huizes is inmiddels ook naar boven gekomen en jammerend bekijkt zij de wanorde. De inspecteur en de agent kijken behoedzaam rond. Waar zal de inbreker zich schuil houden? Achter die deur daaronder het bed in de tusschenka- mer.achter dat gordijnis hij naar den zolder gevluchtzit hij al op het dak? Dan zien zij een briefje op de tafel liggen en alle drie grijpen er gelijktijdig naar. De inspecteur is er het eerst bij en hij leest voor: „Moe! Ik kon er niet in want mijn sleutel is ga» broken. Ik moest een drogen broek aantrekken. -* Pa". De vrijwillige reserve is stilletjes afgedankt Hoe de dieren zich nog een uitweg weten te vinden. Thijsse schrijft in „De Levende Natuur": Vroeger trokken veel visschen door het Amsteldicp tusschen Wieringen en den vasten wal. Toen het Amsteldiep eenige jaren geleden was afgedamd, schoolden de visschen nog eerigen tijd sameu voor den dam, maar vrij spoedig leerden ze den weg vinden oostwaarts om Wieringen heen. Daar zagen ze langzamerhand hun uitweg nauwer worden, maar de groote gaten noord en zuid van de Oude Zeug bleven bruikbaar tot eind Juli 1929 En thans scholen zij weer samen voor die gaten en de visschers slaan er een goeden slag. Merkwaardig is het, dat de dieren in zoo korten tijd zich hebben weten te oriënteeren. SPEENHOFF NAAR INDI8. Speenhoff is Donderdag zijn groote reis naar Indië begonnen. Met zijne vrouw Cesarine en zijne dochter is hij Donderdagmiddag te twaalf uur met de Lloyd Hapide van het Hollandsche spoorstation uit Den Haag naar Marseille vertrokken. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Rundvee en oogst verloren. Te Ossendrccht is de groote landbouwschuur van den landbouwer A. van M. totaal afgebrand. De ge heele oogst ging verloren en 6 kalveren en 2 koeien kwamen in de vlammen om. De paarden konden wor den gered. De oorzaak van den brand is onbekend. VAN DE DUO GEVALLEN. Op den Amsteldijk bij „Het Kalfje" te Ouder-Amstel is Mevr. R. uit Utrecht, door het breken der rugleu ning van de duo van een motorfiets achterover ge slagen en met het achterhoofd terecht gekomen op de straatklinkers. Zij liep een hersenschudding op en is per ziekenauto naar een ziekenhuis te Amster dam overgebracht. Haar echtgenoot, die den motor bestuurde en onmiddellijk stopte, kreeg toen hij zijn vrouw met bebloed gelaat bewusteloos zag liggen, van schrik een toeval. Noodlottig ongeluk ln de Watergraafs meer. Jongeman rijdt pardoes op de stoomtram in. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur heeft op den Middenweg in de Watergraafsmeer een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een jongeman, ko mende uit de richting Diemerbrug, reed op zijn fiets pardoes op de uit de stad komende stoomtram in. Hoewel de bestuurder krachtig remde, kon een aan rijding niet meer voorkomen worden. De jongen werd dood onder dc stoomtram uitgehaald. Het lijk, dat naar het Binnengasthuis werd gebracht, is nog niet herkend. De politie neemt aan, dat het ongeluk aan eigen schuld te wijten is. Vermoedelijk was de jon gen woonachtig in Duivendrecht. UITSPRAAK IN DE MEINEEDKWESTIE. Het Arnhemsche Gerechtshof deed gisteren uit spraak in de bekende meineedzaak tegen J. A. Collé, die in verband met de Culemborgsche moordzaak in verzet was gekomen tegen het verstek-arrest van het Hof, waarbij hij tot vijf maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hof verminderde de straf tot drie maanden. Arm van een meisje door de centrHngaal gegrepen. Het lichaamsdeel bijna ge heel afgerukt. Het slachtoffer over leden. Een ongeval met doodelijken afloop heeft gister morgen omstreeks 10 uur in de stoomwasscherij „In- sulinde" aan den Rijksweg bij Den Helder plaats go- had. De pl.m. 15-jarige D. H. de Wolf heeft vermoede lijk haar arm in de centrifugaal, welke wordt ge bruikt om het waschgoed te drogen, gestoken, waar door dit lichaamsdeel bijna geheel werd afgerukt, ter wijl zij tevens een klap van het deksel van de cen trifugaal. dat zij had opgelicht en nog steeds in dê hand hield, kreeg, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond. Tijdens het ongeluk was niemand anders hij haar werkzaam. Het slachtoffer werd naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar zij 's nachts te half twee, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. De coöperatieve zuivelfabrieken behoeven geen dividend- en tantième-belasting te betalen. De kaasfabriek Wilhelmina te Beemster was in den vorigen zomer aangeslagen in de dividend- en tan tième-belasting voor een aan het einde van 1928 uit gekeerd saldo. Tegen den aanslag kwam de fabriek in verzet, doch de Raad van Beroep te Alkmaar hand haafde den aanslag. Thans heeft de minister van financiën, naar het officieel orgaan van den F. N. Z. mededeelt, op een verzoekschrift van den F. N. Z. om terugbetaling van den betaalden aanslag gunstig beschikt en tevens medegedeeld, dat hij aan de inspecteurs der directe belastingen heeft kennis gegeven dat in gevallen als deze aanslagen in de dividend- en tantièmebelasting achterwege moeten blijven, met opdracht voorstellen te doen tot vernietiging of vermindering van reeds opgelegde aanslagen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9