Alititii Niim- Mmttmii- LniMlai, Liefde is blind van S. KROM. =3 SPORT VAN ZONDAG Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. De misdaad in de brandende auto. Het huwelijk van Aga Khan. De zeebeving van 18 November. Stoomerij en Ververij 20% Prijsvermindering. HOLLAND-BELGIE 1-0. Dinsdag 10 December 1929. SCHAKER 72ste Jaargang No. 8577 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers C cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grnotere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. HOE TETZNER DE MISDAAD HEEFT GEPLEEGD. Zaterdag heeft Tetzner, die naar men weet, ten einde In het bezit te komen van een levensverzekeringsuitkee- ring een man vermoordde en diens lijk in zijn auto ver brande, een volledige bekentenis afgelegd. Hij beweert in finantieele moeilijkheden te zijn geko men, die zoo groot waren, dat hij, mede beinvloed door zijn vrouw, tot het besluit gekomen is, een volkomen onbekend persoon om het leven te brengen en het te doen voorkomen, alsof hijzelf de omgekomene was, waar na zijn vrouw de verzekeringssom zou innen. Betreffende de uitvoering van zijn daad vertelde hij, dat hij op den avond van den 27sten November op den straatweg RegensburgMunchen door een voetganger was aangesproken, die( hem verzocht had, tot Munchen mee te mogen rijden. Eerst tijdens den rit was toen zijn plan opnieuw bij hem opgekomen, waarna hij, voorgevende, dat er een defect aan den motor was, den wagen stopgezet had. Hij was toen uitgestapt en had gedaan, alsof hij repa raties verrichtte. Plotseling had hij benzine in en op den wagen en vooral op de treeplanken gegoten, en deze in brand gestoken, waarop een ontploffing gevolgd was Daarop was hij weggeloopen. Hij had zich naar Mun chen begeven en, daar hij reeds in het bezit was van een pas, had hij zonder moeilijkheden de grens kunnen overschrijden. Reeds den tweeden December was hij te Parijs ge weest, doch daar hij nergens te weten kon komen, wat over het ongeluk in de Duitsche bladen geschreven werd had hij zich onveilig gevoeld. Hij was daarop naar Straatsburg gegaan om vandaar met zijn vrouw te telefoneeren. In deze stad is hij daar op gearresteerd. Mohammedaansche Ceremonie in een Fransch stadje. Het opzienbarende huwe lijk tusschen een Indisch en prins en een Pa- rüsch naaistertje. De Indische prins-mlllionair Aga Khan en een Fransch meisje Mlle Carron, die nog kort te voren haar brood als costumière in een Parijsch modehuis verdiende, zijn Vrijdag te Aix-les-Bains in het huwelijk getreden, vol gens Mohammedaansche ceremonie. Onder Oostersche gezangen, zooals die gehoord worden in de Oostersche Moskees, verbond de Mohammedaansche geestelijke hen in den echt De burgemeester van Aix. de heer Henry Clerc, ver vulde de formeele ceremonie. Zijn Hoogheid, de Aga Sultan Mohammed Shah, is een afstammeling van den profeet Mlle Andreé Josephine. Marie Leonie Carron is de dochter van een Katholieke Fransche familie. De geestelijke van de Parijsche Moskee was Prins SI Mo hammed ben Lahsen. Er waren echter geen Oostersche satijnen, juweelen en versierselen bij dit huwelijk, doch FEUILLETON het van. e is eine door ELINOR GLYN. s. „Prachtig prachtig", en Benjamin Levy wreef zich in de handen. Het meisje had, dat wist hij, een roman- tischen aard een beetje onderdrukt. Die kon hij nu, als het noodig mocht wezen, uitspelen. Ze lunchten in de eetkamer, die geheel in vroeg-Victoriaansche stijl ge meubileerd was. Het heele huis was zooals het reilde en zéllde gekocht van de erfgenamen van een welgestel- den negentigjarige, wiens trots deze eetkamer zeven tig jaar lang geweest was en in zijn hart bewonder de Benjamin Levy dit ameublement dan ook zeer. Va- nessa had nooit een werkelijk mooi huis gekend 't Was leelijk en overal even saai maar ze had in Flo rence en Venetië tentoonstellingen en musea bezocht en haar smaak was zeer gedistingeerd „Een schoonheid een verrukkelijke schoonheid zei haar vader bij zichzelf, terwijl hij haar aanzag. Iedere lijn van haar figuur was volmaakt haar hoofd droeg ze als een jonge Diana en hoewel ze slank was, vertoon de haar figuurtje toch die mooie, ln-vrouwelijke lijnen en had niets gemeen met het moderne, jongensachtige type. Benjamin Levy was zelf een man van groote verfij ning en haar moeder was het lieftalllgste, arme, wel opgevoede jongemeisje van Rome geweest Toen het maal, door stijve kamermeisjes opgediend, voorbij was, werd Vanessa bevolen haar vader naar diens eigen zit kamer te volgen. Hier vertelde hij haar kort en goed, dat hij een echt genoot voor haar had gekozen en dat ze dien avond kennis met hem zou maken. Vanessa's prachtige, zwarte oogen gingen wijd open en haar gezichtje werd heel bleek maar ze sprak geen woord Benjamin Levy las als het ware de gedachten van bijna iedereen met wien hij sprak en hij wist nu, dat er een nieuwen factor in het gedachtcnleven van het meisje was geko men, een factor, die misschien wel iets te maken had met hetgeen er den vorigen avond gebeurd was. „Hij zag je, naar het schijnt, in de Opera, m'n kind," zei hij: „en vandaag heeft hij je ten huwelijk gevraagd" Er kwam weer wat kleur op haar bleeke wangen. Papa hoe heet hij „Het is de Earl of St. Austel!" een smaakvol Parijsch avondtoilet en de matte schijn van een zijden hoed voltooiden het toilet van de Pari- sienne. De prins lachte gelukkig, terwijl de burgemeester van Aix de kleine costumière onofficieel den titel van „prin ses" toediende. Geen machtige olifanten met prachtige versieringen trokken in processie door de Fransche stad, en toch waren er duizenden mannen en vrouwen, die buiten 't stadhuis zuchtten, schreeuwden en in de han den klapten. Mlle Carron koos groen als de kleur van haar toilet en dit was de schoonste creatie die de Parijsche kunst kon voortbrengen. Dit kost den prins „slechts" f 72.000. Zij had juweelen in het haar, die hadden behoord tot de Kajar dynastie van de Perzische koningin, Slechts een paar gasten en leden van de familie der bruid waren aanwezig bij de ceremonie, die nauwelijks een zes mi nuten duurde. Nadat de burgemeester het burgerlijk hu welijk voltrokken had, hield hij een korte rede, waarin hij iets uit de geschiedenis van Aix aanhaalde en ver volgens de bruid en de bruidegom enkele complimentjes toediende. De bruid staat nu onder de Mohammedaansche wet en heeft dus practlsch al haar rechten aan haar echtgenoot afgestaan. Onder de Mohammedaansche gezangen was de bruid volmaakt stil en luisterde aandachtig met neergeslagen oogen. Toen het huwelijkspaar het raadhuis %'erliet werd het luide door het publiek toegejuicht. De dames letten na tuurlijk speciaal op het costuum van de bruid en tal rijke uitroepen van bewondering weerklonken. De Aga Khan en echtgenoote gingen naar een na burig hotel om den maaltijd te gebruiken. 's Avonds vertrok het bruidspaar op de huwelijksreis, die zij door zullen brengen in de Villa Andree te Anti bes. GENERAAL NOBILE MEE NAAR DEN NOORDPOOL? V.D. verneemt uit Friedrichshaven: Onlangs bezocht Generaal Nobile, bekend door zijn poging om met de „Italia" de Noordpool te bereiken, Friedrichshafen, waar hij de „Dornierwerke" en de Luchtschipwerf Zeppelin bezichtigde. Naar medegedeeld wordt zou Nobile verzocht hebben aan den Pooltocht van de Zeppelin deel te mogen nemen. DE BEDDING VAN DEN OCEAAN GEWIJZIGD. Reuter meldt uit Halifax: De berichten van de booten, belast met het herstel len van de kabels, die beschadigd zijn bij de zeebeving van 18 November j.1., wijzen er op, dat de bedding van den Noordelijken Atlantischen Oceaan wijzigingen heeft ondergaan door dit natuurverschijnsel. Men bevond, dat de kabels beschadigd waren in een gebied van 400 zee mijlen ten Z.O. tot 300 zeemijlen te N.O. van Halifax. Vanaf heden, tijdelijke Depot: B. G. G. König, Hoogzijde. De schoone blos werd dieper en Vanessa haalde snel adem. En heeft die me ten huwelijk gevraagd Haar oogen glansden als sterren. En u wilt echt dat ik met hem trouwen zal, Pa pa Maar dan moet hij me vaak eerder gezien heb ben, al wist ik het niet Ik heb gelezen dat Engel- schen alleen uit uit liefde trouwen Haar wangen gloeiden nu als rozen tegen haar va der over iets verbodens als liefde te hebben durven spreken! Ze stond er perplex van. „Dat ls onzin, lieveling Bij den adel worden, even als in andere landen, alle huwelijken al vooruit bedis seld Ook het jouwe was al lang geleden bepaald maar de opera zal er waarschijnlijk toch wel toe hebben bijgedragen dat het nu zoo plotseling tot stand zal ko men." Onder het spreken zag hij zijn kind niet aan hij voelde dat hij haar niet in die vertrouwende oogen kon zien, die waren als stukjes nachthemel, met in elk een fonkelende ster Of ze donker-blauw of zwart waren, kon men nooit uitmaken, men wist alleen, dat ze on peilbaar diep en oneindig schoon waren. „Lord St. Austel komt vanavond bij ons dineeren en je zult den vijftienden Juni trouwen En vandaag is het vijftien Mei wat wat erg gauw, Papa. „Lange engagementen zijn een dwaasheid, beste kind." „Goed dan. Papa." Toen kuste Benjamin Levy zijn dochter op de snoe zige blozende wangen, gaf haar te kennen, dat ze nu wel gaan kon, en toen ze de deur dicht had gedaan en hij haar zachte voetstappen hoe langer hoe verder de gang ln hoorde gaan stonden hem de tranen In de oogen. „Liefde!' mompelde hij bij zich zelf. „Een man moet haar wel liefhebben, als hij haar eenmaal kent St Austel is in elk geval een gentleman en op een an dere manier hadden we hem nooit gekregen." Maar Vanessa had haar kamer al bereikt en stond bij het raam, dat op den heuvel uitzag, over de groene hoo rnen, in de wazige, blauwe verten naar dien draaikolk, Londen, te staren, zonder iets te zien-. Ze zag alleen maar een vermoeid mannengelaat hal? spottend, half droevig en ze verbaasde zich over haar lot en weer kwamen haar die woorden van Tennyson te bin nen: And loved him with that love which was her doom Neen! Het zou haar glorie, niet haar noodlot we zen! En uit een meidoornstruik, onder haar raam, klonk de blijde jubel van een lijster. E Van onzen voetbalredacteur. Den geheelen ochtend had 't geregend en ook toen we onze schreden naar onze prachtige, in feestkleedij ge tooide sport-arena met z'n forsche sierlijke toren richt ten, regende 't nog. Een schier eindelooze file van in 3 rijen aansuizende auto's gleed ons voorbij. Bij 't stadion één menschenzee met honderden automobielen. Men haastte zich om z'n plaats in" te nemen. In 't stadion ge zeten werden we dadelijk door de geweldige afmetin gen getroffen; regelmatig vulde zich 't zoo goed als uit verkochte stadion. Om twee uur vormen de Blauwwit-juniores een haag en daar komen de Belgen onder de toonen van hun volkslied 't veld op. Even later ook de Hollanders. V. d. Meulen in een mooi blauw shirt, de rest in oranje shirt en nog helder witte broeken. Nadat Vermetten de toss gewonnen en een ruiker bloemen van Van Halme ln ontvangst heeft genomen, stellen zich de volgende elf tallen op: Holland: V. d. Meulen Vermetten v. Kol Kools V. d. Wildt Breltner Landaal Tap Bakhuijs v. d. Broek v. d. Heijden Scheidsrechter: Ruof (Zwitserland). Bastin Moeschal Voorhoof P. Braine Michiels V. Averbeke v. Halme v. Poucke. Hoydonckx Lavigne. Debie. België. De Belgen zijn tamelijk verzwakt doordat R. Braine (de gevaarlijke midvoor) geschorst is. Voorhoof, die nu deze plaats bezette was heel wat minder en we gelooven vast, dat V. d. Meulen hierdoor een heel wat gemakke lijker taak heeft gehad, 't Doet ons genoegen dat Hol land er direct goed opzit en dat Debie reeds dadelijk op de proef wordt gesteld. Hij toont zich echter van de beste zijde. Plotseling, wanneer niemand 't verwacht, schiet Bakhuys vanaf ongeveer 40 meter lukraak voor de orkaan af op doel. De bal was zoodoende keihard en dwarrelde verdacht naar den linker bovenhoek. Als een tijger springt Debie naar den hoek, te laat evenwel, en een oorveröoovend gebrul zegt ons „dat ie zit", 't Is een onverwachte steun in den rug en we zien Holland dan ook flink opzetten. Bijna denken we dat 't 20 wordt, maar Landaal schiet de goed door Bakhuys aan gegeven bal in Debie's handen. België komt wat los; P. Braine en Moeshal probeeren tevergeefs v. d. Meulen te verrassen. Bakhuys die we vaak voor v. d. Wildt aan zien, omdat hij nogal achter blijft, geeft steeds puike voorzetten aan Landaal en V. d. Heijden, die, en dat dient gezegd te worden, in snelheid absoluut niel te gen de Belgische backs opkunnen. Zoodoende gaat me nige mooie kans verloren. Uitstekend is 't spel van 't geheele Nederlandsche elftal, en 't enthousiasme ls ver rukkelijk. In de Belgische voorhoede is Bastin buiten gewoon gevaarlijk, althans z'n doorbraken, want de be slissende voorzet ls vaak niet geheel ét, zoodat Vermet ten en v. Kol er wel weg mee weten. Tap verprutst evenals Bakhuys eenige „juweeltjes", ze treuzelen n.1. te HOOFDSTUK IV. Hubert's kamerdienaar, die hem als een held vereer de een eigenaardig gevoel, dat zijn oorsprong vond in hun kameraadschappelijken omgang in den oorlog maakte, toen zijn meester dien avond naar Hampstead was vertrokken, tegen den butler de opmerking, dat His Lordship er precies eender uitzag, als hij alijtd ge daan had. wanneer ze in de loopgraven het een of an der smerige karweitje moesten gaan opknappen. (Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar hij gebruikte een eenigszins andere uitdrukking, die ik hier moeilijk neer kan schrijven). De butler, die boven den leeftijd was en dus de vreugden van oorlogvoeren op vreemd grondge bied. niet had kunnen smaken, vroeg Mr. Harding een beetje geërgerd wat voor gezicht hij dan trok? en er werd hem gezegd, dat het veel had van het snuit van een bulldog, die zijn tanden gezet heeft in iets, dat hem heelmaal niet aanstaat, doch dat hij, toch vast van plan ls. niet los te laten! Ze wisten geen van belden, dat hun meester voor het eerst bij zijne verloofde ging dineeren. Vanessa kleedde zich met de uiterste zorg. Ze durfde haar haar niet anders opmaken zonder haars vaders toestemming, maar ze trok het toch stilletjes een ietsje losser over haar voorhoofd. Voor haar japonnetje van bleek-blauw satijn was veel te veel stof gebruikt haar slanke figuurtje kwam er heelemaal niet ln uit, en haar van nature zoo blanke handjes, had ze van ze nuwachtigheid rood geknepen. Maar haar oogen schit terden en er lag een bekoorlijk blosje op haar wangen. Ze stond naast haar vader, toen Lord St. Austel werd aangekondigd en het voorstellen was spoedig afge- loopen. Hubert keek haar ternauwernood aan al wat zijn bevooroordeelde blik zag. was een vagen indruk van een klein, nogal houterig schoolmeisje, en het handje, dat ze hem gaf, voelde klam-koud aan. Dit maakt hem zoo razend van woede, dat hij het vermeed, haar verder aan te zien, en zich er bij bepaalde, met zijn aanstaanden schoonvader over politiek te praten en zoo nu en dan eens een banaliteit aan het adres van de dames te richten. Toen het diner was afgeloopen, was Vanessa het hartje in haar blauw satijnen schoentjes gezonken en haar wangen zagen inbleek. Aan Madame de Jainon was door haar werkgever be volen.' zijn dochter mede te deelen, dat Engelschen zeer stijf waren en dat haar verloofde het waarschijnlijk wel niet correct zou vinden, haar veel aan te spreken Maar haar zelfs bijna niet aan te kijken, dat was toch wel een beetje overdreven! Het arme kind leed ver schrikkelijk. Ze voelde zich onhandig en weinig op haar lang. Opeens, wanneer v. Kol den bal uit een doelscher- mutsellng naar Tap plaatst, geeft deze een reuze voor zet naar den geheel vrijstaanden Landaal. Hij loopt wat hij loopen kan op Debie af. Levigne en Hoydonckx snel len toe, Landaal schiet keihard over. Een langgerekte I uitroep van teleurstelling stijgt op. Wederom wordt Lan- j daal aan 't werk gezet, zonder succes evenwel, de Bel- gische achterhoede is puik. Dan ls 't rust Stand 1—0, voor Holland. Na rust, zal, zoo denkt men algemeen, Belgie met den wind in den rug, wel spoedig gelijk maken. Aanvan kelijk ziet het (daar dan ook naar uit, maar Holland's spel wordt gaandeweg geestdriftiger en alhoewel tegen den orkaan in spelend, zijn haar aaanvallen veel talrij ker, en ook gevaarlijker dan die der Zuidelijke buren. Dan begint 't te regenen; spoedig beginnen de spelers er dan ook allersmerig3t uit te zien en vooral v. 1. Wildt is een meester in 't maken van glijpartijen, als we ten minste Bakhuys weer niet voor hem hebben aangekeken Weggedoken in de jassen moedigt 't publiek Holland aan, dat op het gladde veld uitstekend thuis blijkt te zijn. Holland is 't gevaarlijkst op dc rechtervleugel, waar vooral Tap uitstekend werk verricht V. d. Broek valt niet erg op. evenals v. d. Heijden, die tegen Lavigne lang geen gemakkelijk werk heeft Op meesterlijke wijze tre den de doelverdedigers, die elkaar aan 't einde de hand schudden, op. Breitner lost een kogel, welke echter ra kelings naast gaat. In de laatste vijf minuten is 't nage noeg droog en de spanning op 't Belgische doel is enorm. Ongelukkig genoeg verrekt Landaal een spier, zoodat de rechtervleugel nagenoeg lam geslagen is, wat zeer jam mer is. omdat juist in deze peridoe de doortastende A.D.O.V.V.-er wel kans gehad had om aan een tweede Hollandsch doelpunt mee te werken, 't Mocht evenwel niet zoo zijn. Met Holland In den aanval fluit de scheids rechter onder donderend gejuich voor de laatste maal. Nabeschouwing. Holland heeft verdiend gewonnen. Alhoewel de voor hoede deze keer uitstekend doortastte, ontbrak 't beslis sende schot; ze hadden trouwens tegenover zoo'n hech te verdediging niet veel kans. Bakhuys en Tap en in mindere mate ook Landaal, hebben uitstekend gespeeld., Vooral 's spelverdeelen van Bakhuys was keurig. Kools was goed zonder meer, evenals de knallende Breitner. Soms waren hun voorzetten echter te onzuiver. De harde wind en 't gladde veld waren echter niet te verwaarloo- zen factoren. V. d. Wildt zwoegde weer geweldig en er kwam menigmaal ook een goed aangegeven bal op de buitenwenken terecht. Ideaal spil lijkt hij ons trouwens niet. Vermetten en v. Kol waren evenals de weinig op de proef gestelde V. d. Meulen uitstekend. Vooral na rust was v. Kol ongenaakbaar. Bij de Belgen was in de voorhoede Bastin wel de beste 't Binnentrio speelde zonder eenig verband en dat Is o.i. ook een voorname oorzaak voor hun nederlaag. Voor hoof bijv. was in 't geheel geen ideaal mid-voor. Ze pro beerden 't meer op hun eigen houtje. Alleen Bastin speelde vaak vrij aardig samen met Moeschal. De Bel gische tranthalfs waren ongetwijfeld beter op dreef dan de spil Van Halme. Als voorhoede-voeder viel de laat ste bijv. slechts bij uitzondering in 't oog. De kléine, maar taaie Belgische ba£ks waren hun plaats volkomen waard, evenals de veteraan Debie. die z'n doel na 't eer ste doelpunt met veel élan schoonhield. gemak, en van dichtbij was Lord St. Austel nog aantrek kelijker, dan ze gedroomd had. Ze had nog nooit een over-beschaafde Engelsche stem gehoord, want haars vaders stem had, evenals de hare, een eenigszins vreemd accent. Dat gaf haar iets bijzonder aantrekkelijks maar daar had ze geen vermoeden van en haar bijna meer d«in volmaakt Engelschen zinsbouw maakte een zeer gedistingeerden indruk. Zelfs Hubert merkte, dat de paar zinnetjes, die ze sprak, het een genot maakten, naar haar te luisteren. Maar zijn hoogst beschaafde, terloopsche opmerkingen waren voor Vanessa een waar genot. Alles aan hem doortrilde haar van vreugde. Ze lette op zijn sterke, mooie handen en ieder onderdeeltje van zijn toilet; hoe keurig zijn overhemd paste, hoe onberispelijk zijn witte vest zat en hoe zijn das was gestrikt. Ze durfde haar oogen bijna niet hooger op te slaan dan zijn kin maar een of twee keer zag ze hem toch vol in het ge zicht en haar hartje klopte zoo hevig, dat ze vast ge loofde dat de anderen het konden hooren Na het diner achtten de ouderen het raadzaam, de verloofden gelegenheid te geven, eens met elkander te praten en dus trokken zij zich onder een of ander voor wendsel naar een verren hoek der kamer terug. Hubert begon: hij was het zich niet bewust, maar zijn toon klonk wel een beetje arrogant, zelfs sarcastisch. Want hij meende, dat de dochter al even berekenend moest wezen als de vader, om hem zoo maar te willen trou wen. zonder hem te kennen. „Ik hoop, dat u het niet al te erg vindt om met me te trouwen, Miss Levy," zei hij. „Mijn vader heeft mij omtrent uwe wenschen inge licht." Zo had haar mooie oogen weer neergeslagen, 'anders zou ze gezien hebben, hoe een trek van minachtende verbazing over Hubert's gelaat vloog. „En natuurlijk doe ik, wat hij van mU verwacht, d.w.z., dat ik me geheel voeg naar zijn wil." Hubert haalde een mooien diamanten ring voor den dag, dien hij dien middag bij Cartler had gekocht „Zoudt u dit als-'t-u-blleft willen dragen," en hij vatte haar hand. Die was nu witter dan ooit, maar hij bemerk te niet, hoe volmaakt van vorm ze was, of hoe keurig de nagels waren onderhouden. Hij had «eenvoudig den rnig aan haar vinger laten glijden cn haar hand meteen weer losgelaten. „Dank u," mompelde hij en wendde zich af en Benja min Levy, die voorzag dat er wel eens verwikkelingen konden ontstaan op die manier, voegde zich snel bij hen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1