DE STORM. SINT MAARTEN. HOOGWOUD. WINKEL. BARSINGERHORN. WARMENHUIZEN. ONTZETTENDE BRAND TE MIDDELBURG. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Ingezonden Stukken. Boerderij. LEIDT GIJ ZITTEND LEVEN? Nederlandsch stoomschip op de Engelsche kust gestrand. Op de Hollandsche Binnenwateren. Voorzitter bij mondo van den secretaris dank werd ge bracht voor zijn gewaardeerde leiding in het algemeen belang n vele collega's, werd de vergadering geslo ten. NOORDSCHARWOUDE. Zondagavond had in het lokaal van den heer J. de Bakker een uitvoering plaats van de gymnastiekvereeni- gingen „Hercules" en „Hygiea", onder leiding van den heer K. Boot Jr. De verschillende oefeningen werden woor correct en netjes uitgevoerd. De tweede uitvoering is a.s. Zaterdagavond, de z.g. ouderavond. Zaterdagavond hield het „Nut en Genoegen" haar eerste „avondje" van dit seizoen, in het café van den hoer Schrijver alhier. De nieuwe voorzitter, de heer 1\ Breed, opende met oen gepast woord deze bijeen komst, waarna kon worden begonnen met het afwer ken van het programma, hetwelk bestond uit lezing, tooneel en zang, en waarmede do aanwezigen alleraan genaamst werden bezig gehouden. Het is nogal eens, hoe men het treft met. de tooneclstukjes en gezegd mag worden dat het nu heel goed was getroffen, daar alle stukjes hoogst komisch en leuk in elkaar gezet waren en de vertolking hiervan in de puntjes was. Ook de zang heeft steeds aandachtige toehoorders, daar het velen bekoort en hoogst voldoet, als dit hun tloor zuivere stemmen gezongen, tegenklinkt. Voorts was het, niet te vergeten, onze Symphonie, onder leiding van den lieer Schut, welke wederom met haar mooie strijkje, de avond was komen op luisteren, het welke ten allen tijde dankbaar wordt aanvaard. Te. ruim 12 uur was het dan ook dat voorzitter deze bijeenkomst sloot, in volle tevredenheid over het ge- dank brengende hiervoor aan allen die hadden medegewerkt tot slagen van dezen avond. VALKKOOG. Zondagavond trad in het lokaal van den heer Kui per alhier op het gezelschap „Etiöne" uit Amsterdam. Door het weer was nagenoeg geen publiek aanwezig, zoodat het geheel een koud en dor aanzien gaf en ook hierdoor het ten tooneele gebrachte schaadt. Nu, n! waren velen thuis gebleven, gezegd moet worden, dat. zij hierdoor wel iets hebben „verzeten", daar het gepresteerde alle lof verdient en een volle zaal be langstellenden waardig was. VALKKOOG. Ook dit jaar heeft St. Nicolaas de schoolkinderen niet vergelen. Donderdagmiddag kwam hij, verge zeld van Piet, in de school, opgewacht door jong en oud. Want ook de ouders wilden graag de gezichtjes hunner kinderen zien, bij het verschijnen van den Sint en zijn knecht. Als gewoonlijk werden er een paar vermaningen uitgedeeld en verder werd er ge trakteerd en ontving ieder kind een kleinigheid van de Sinterklaastafel die vooraf reeds was opgesteld. Nadat de kinderen de noodige liedjes ter eere van St. Nicolaas hadden gezongen, ging deze zijn tocht weer vervo!gen#cn mocht hij de voldoening smaken, dat hij allen een aangenaam uurtje had bezorgd. Een woord van dank aan hen, dio een dergelijk feestje mogelijk maken. Aan onze plaatsgenoote, Bertha Benit aan den Boekel- v:cg alhier, werd werd het einddiploma uitgereikt van de Landbouwhuishoudschool te Hoorn. Bij de heden gehouden verkiezing voor de Banne Hoogwoud en Aartswoud zijn de beide aftredenden, nl. de heeren IC. Slagter en A. Rood Kz., respectieve lijk als voorzitter en als hoofdingeland dier Banne voornoemd herkozen. I.AN GEREIS. Vrijdag j.1. werd ten huize van den heer Modder op dc gebruikelijke wijze het St, Nicolaasfeest gevierd voor de kinderen van de O. L. S. alhier. Het was reeds half elf toen de heer P. de Wit, voorzit ter der oudercommissie. St. Nicolaas en Zwarte Piet hartelijk dankte voor alles wat hij voor de kinderen had meegebracht en allen die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt, een woord van hulde bracht GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1929. Geboren: Jan. zoon van Pieter Keijzer en van Marle Druif. Simon Lourls, zoon van Louris Liefhebber en van Cornelisje Jongejan. Hendrlkje, dochter van Bar- teld Lageweg en van Aaltje Oud. Gehuwd: Geene. Overleden: Gerbrand Stuij, 48 jaar. echtgenoot van Guurtje de Moor. Dieuwertje Vink, 80 jaar, weduwe vnn Jacob Schollee. Doopsgezind© Gemeente „Barslngerhorn c.a." Bij de j.1. Zondag gehouden vertoeving werden tot diakenen gekozen (vacatures K. Roggeveen Dzn. en Jb. Waiboer Hz.) de heeren Jb. Roggeveen te Schagen en Corn. Rezelman te Wieringerwaard. Tot kasnazieners werden gekozen de heeren D. Blaau- boer te Barslngerhorn en D. Waiboer te Schagen. plaats vervangers de heeren Jm. Blaauboor Gz. en P. Kiste- n-aker, beiden te Kolhorn. Op de veiling alhier werd In de maand November 1929 aangevoerd: 999.475 Kg. roode kool, 48.900 Kg. gele kool, 750.550 Kg. gewone witte kool, 291.950 Kg. Deensche witte kool, 8650 stuks bloemkool, 26.100 Kg. peen, 2275 Kg. bieten. 68.850 Kg. uien. 1350 Kg. nep, 5085 stuks Chlneesche witkrop, 225 Kg. tomaten, 47.250 Kg. aard appelen. In Nov. 1928: 1.049.350 Kg. roode kool. 79.975 Kg. gele. 700.125 Kg. gewone witte kool. 714.665 Kg. Deensche witte kool, 27.700 stuks bloemkool, 21.200 Kg. peen, 375 Kg. bieten. 103.250 Kg. uien, 500 Kg. nep, Chineesche witkrop. tomaten, 4625 Kg. aardappelen. De omzet bedroeg In November 1929 f 53.952.24 tegen f 93.213.58 in November 1928. Geachte Redactie, Gaarne zag ik een plaatsje in Uw veelgelezen blad voor het onderstaande; hij voorbaat mijn dank. Tot mijn verwondering voelde de heer De Hoogh zich geroepen, te protesteeren tegen, mijn ingezonden stuk. Tot hem zij gezegd, dat hij met dergelijk collegiaal geschrijf zijn collega's van don wal in de sloot brengt. Genoemde heer zal toch een klein orkest niet in staat achten een groot werk behoorlijk uit te voe ren? De tegenwoordige tijd, met zijn radio heeft heusch geen behoefte aan middelmatig uitgevoerde sympho- nieen van Mozart. Trouwens, ik voelde direct, dat de heer De Hoogh tegen eigen overtuiging in sprak, n.1. uit colle giaal o o g p u n t. Menschen, die in het publiek probeeren geestig te zijn ten koste van anderen en geheel zonder motief, vind ik onuitstaanbaar Toch zij Jan Buisman ge zegd ten aanzien van zijn schriftelijk wanproduct: Deze rijmelarij is van alle humor absoluut ontbloot, liet heeft geen inhoud en geen bepaalden vorm. Voor dat Jan luisman in het publiek rijmpjes wil maken, mag hij de eerste beginselen der Ned. Taal wel eens duchtig bestudeoren. LEO KöNIG, Schagen. Volgens afspraak zouden wij in de courant van Dinsdag 10 Dec. de ingekomen oplossingen bespreken, welke ingezonden zijn door hen, die de inventarissen hebben opgemaakt, volgens de daarvoor verstrekte ge gevens. 't Was een heel werkje. Een der inzenders plaatste er dan ook terecht „oef" onder; ik kan mij dat begrijpen. Doch men moet in zoo'n geval maar denken: zonder moeite, geen overwinning. Enkelen inzenders is het ontgaan, dat de prijzen der paarden genoemd onder no. 6 en 7 verwisseld moesten worden. Wie dit gedaan heeft, is niet werktuigelijk aan den arbeid getogen, maar heeft met verstand gewerkt. Hen die over deze onnauwkeurigheid zijn heengeloopen, maak ik daarover geen verwijt, doch in het vervolg op passen, hoor. Boekhouden moet met de meeste nauw keurigheid geschieden en zooals ik al eens meer schreef, men moet daarbij voortdurend met overleg te werk gaan. Flink breed opgezet werk ontving ik van J. Th. v. Schagen te Swalmen (L.) en van C. R. te Texel. Dat ik deze namen het eerst noem, komt, omdat deze adspirant- boekhouders het opgegeven werk zoo netjes hadden op gesteld, zoo overzichtelijk, net of het uit de handen van bekwame boekhouders kwam. Goed zoo, ga maar zoo door. Heel goed werk, zonder fouten ontving ik van P. R. Cz., Schoorl, Gr. H., St Maarten en J. L., Nieuwe Niedorp. Deze laatste had alleen de schulden met van de bezittingen afgetrokken, zoodat ik zelf het bedrijfs kapitaal moest zoeken. Maar na aftrekking klopte dit Dus, behalve deze onvolledigheid goed werk. Joh. Jac. V., Stroet, maakte een rekenfout in de prijzen der ploegen. Eveneens hield hij geen rekening met het feit dat een vaars een koe wordt Wanneer men dat ln de praktijk niet bij de hand heeft en men moet het geheel uit de opgaven putten, valt zoo'n Inventarlseering ook niet mee. Overigens was het werk goed. Neen, geachte heer V., U komt met uw aanbieding te laat. Ik heb reeds winteraardappelen opgedaan tegen den prijs die U noemde. Een volgende maal misschien bij leven en gezondheid. C. E. te Burgerbrug heeft de verschillende artikelen van den inventaris niet groepsgewijze opge teld. Nu is dit wel niet zoo heel erg, doch voor een gemakkelijk overzicht is toch wel wenschelijk. Een grootere fout maakte U, door van de totale bezittingen niet ai te trekken de geheele hypotheekschuld, doch alleen de rente. Ook deze rente was nog verkeerd 'uitgewerkt. Laat U dit niet ontmoedigen. Al doende wordt men smid. Je moet maar denken, ik ben op een school, die geheel van glas is opgetrokken. Iedereen kan er door naar binnen kijken. Dat heeft voor ons werk ook waarde. Gelukkiger waart U met de eerste opgaven. Deze waren geheel goed, evenals die van J. J., Ruigeweg. Hiermede ben ik weer aan het einde van de corres pondentie over de inventarisatie. Met belangstelling zie ik de volgende uitkomsten tegemoet van de opgaven uit de vijfde les van Zaterdag j.1. S. V. Verscheidene gebouwen in vlammen opge gaan. Een ramp, zooals in menschen- heugenis te Middelburg niet is voorgekomen. Zaterdagavond is te Middelburg een brand uitgebro ken, die tot een ware ramp voor de historische stad is geworden. Het was omstreeks een uur of vijf, toen er brand ontstond op den zolder van de Grand Bazar Francais ln de Lange Delft, de hoofdstraat van Middelburg. De vlammen grepen snel om zich heen en vonden ruim schoots voedsel In het licht brandbare materiaal. Binnen zeer korten tijd laaiden zij hoog uit het dak op. De brandweer word gealarmeerd, maar intusschen nam de brand vooral door den hevigen wind voort durend in omvang toe. De brandweer, die met de motor- spuit en het andere beschikbare bluschmateriaal den strijd tegen de vuurzee aanbond, stond voor een bijna hopelooze taak, want de stralen water, die in het vuur werden geworpen, waren niet in staat de kolossale vlammen te blusschen. Het gevaar voor de naast gele gen perceelen nam ook steeds toe en weldra was het prachtige Grand Hotel, een van de mooie patriciërs huizen van Middelbrug, mede aangetast Aan de andere zijde van de Grand Bazar Francals werd het eerst aangetast een coiffeurszaak, welk pand mede totaal vernield werd en vervolgens nog twee naast gelegen panden door de vlammen werden aangetast en welda geheel verwoest waren. De brandweer kon er bijna niets uitrichten en het gevaar voor verdere uit breiding bleef dus nog steeds bestaan. De brandweer uit Goes, evenals de brandweer van de marine uit het garnizoen te Vlissingen, trokken naar den brand op. De vonkenregen, die de lange Jan als het ware fantas tisch verlichte, gaf een duidelijken indruk van dezen reusachtigen brand. Nadat aldus enkele perceelen reeds in vlammen wa ren opgegaan, sloeg het vuur over naar den anderen kant van de straat. De ontzettende vonkenregen veroorzaakte zelfs brand jes op verafgelegen punten van de groote vuurhaard, die als een hel voortwoedde. Daar stortten van verschillende perceelen de gevels met donderend geweld in en vulden de straat met puin en fel brandende stukken hout. Op het oogenblik werken de Middelburgsche. de VUs- singsche en de Goesche brandweer en de brandweer van de marine uit Vlissingen en militairen uit beide plaat sen. Maar het bleek wel, dat de druk op de waterleldng voor een dergelijken brand niet voldoende is. gezien de veelal kleine straaltjes, die in het vuur werden gewor pen. In den loop van den avond kwam bij den burgemees ter van Rotterdam het verzoek uit Middelburg in om assistentie van de Rotterdamsche brandweer. Omstreeks half tien was de motorspuit uit de Brielsche laan be mand met de halve brigade naar Middelburg vertrok ken. Om twaalf uur was men het vuur vrijwel meester. Na een strijd van zeven uur kon men omstreeks half twaalf zeggen, dat de brandweer de overwinning op de elementen had behaald. Toen teekende zich nog alleen een rose gloed tegen den hemel af als laatste tafreel van dezen verschrikkelijken brand. Men kon nu pas overzien, welke groote verwoestingen zijn aangericht Van de zeven panden, die in de asch waren gelegd, waren er drie, die tot de echte ouderwet- sche particuliershuizen konden worden gerekend. In de eerste plaats dient genoemd te worden het Grand Ho tel, dan de rijwielfabriek Transvalia en vervolgens de afgebrande confiseurswinkel van den heer Oosterhuls en niet minder het perceel waar de brand ontstaan is. de Grand Bazar Francais. De Lange Delftwaar dit pand gelegen is, is op het oogenblik bezaaid met alle moge lijke resten van de gevel van arduinsteen. Om half een 's nachts seinde men echter uit Middel burg, dat het vuur opnieuw opgelaaid was en een 8ste pand, in gebruik bij de firma S. de Wit een prooi der vlammen werd, terwijl nog weer twee perceelen gevaar liepen, door het vuur te worden aangetast Dit laatste schijnt inmiddels niet gebeurd te zijn, daar een bericht van Zondag daar geen melding van maakte, ofschoon de vuurgloed nog tot half vier in den nacbt aanhield. En hebt gij last met uw spijsvertering Gebruik dan Foster's Maagpijjen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt. Alom ver- ^per* krijgbaar.g'^x flacon. FOSTER'SMAAG PILLEN De te verwachten uitkomsten van de eerste Inventarisatie: lustelooze stemming; de noodzakelijkheid van aanvoer van goede pro ducten; aardappelprijzen; slechtere blocm- koolprüzen; roode kool stationnair; gele la ger, eveneens Deensche witte; zeer lage prezen voor uien; onbevredigende prijzen voor peen en bieten. Den 15-len December zullen de cijfers bekend moeten worde- -maakt, die de hoe-grootheid der aanwezige voorr stapelproducten aanwijzen. Daar wordt dus beker, net resultaat der eerste inventarisatie of kool telling, zooals het onvolledig ook wel wordt genoemd. Dat men dit onderzoek naar de hoeveelheden stapel- groenten ook wel kooltelling noemt (en daarbij dus an dere producten, dan kool uitsluit) is toe te schrijven aan het feit, dat de kool in hoeveelheden en dus in finanti- eel belang, verre domineert boven de andere producten, als uien, bieten en wortelen. Met begrijpelijke belangstel ling wordt de uitkomst van deze eerste inventarisatie (een tweede wordt half Februari gehouden), tegemoet- gezlen. De voorraden toch zijn als beinvloedende het be ginsel van vraag en aanbod, van beteekenis voor het beantwoorden van de vr^ag naar een bevredigend fi nancieel resultaat. Veel verrassing zullen ongetwijfeld de cijfers niet brengen. Iedereen is er van overtuigd, dat de Inventarisatie zal uitwijzen, dat de voorraden op 15 December bijzonder groot zijn zullen. Twijfel Is daar niet meer aan. De volle schuren en ieder deel van het uit gebreide en zich steeds meer uitbreidende kooldistrict, zijn daarvoor het duidelijkst sprekend bewijs, ongeacht nog de meerdere bergruimte, die dezen winter beschik baar is gekomen. Daarbij kan dan nog worden gevoegd de omstandighedl dat vóór genoemden datum, als ge volg van een ongunstige markt, nog betrekkelijk kleine hoeveelheden zijn geruimd, waardoor de voorraden wei nig zijn geslonken. Weer moet de nu afgeloopen week met een zwarte kool aan den balk worden geschreven. Het weer was nog slechter dan de vorige week en de stemming nog lusteloozer. De arbeid voor den Langen- dijker tuinder neemt toe, de inkomsten echter loopen nog achteruit. Stormachtig weer, met regen gepaard gaande, is het meest funest voor het gaaf bewaren der winterkool. De vraag uit binnen- en buitenland liet ook deze week veel te wenschen over; daardoor werden de prijzen weer ten zeerste gedrukt en vonden de meeste bouwers het veiliger geen groote hoeveelheden kool ter veiling aan te voeren. Wat er aangevoerd wordt, is voor het grootste deel niet de puikste kwaliteit; het neusje van den zalm wordt nog niet ter markt gebracht De huidige prijzen zijn den tuinbouwer te laag om zijn beste goed daarvoor te verkoopen. Wie de financleele uitkomst eenigszins bevredigend zijn, dan zullen de prijzen aan merkelijk moeten stijgen. De wensch van de leidende organisaties, om nu reeds beteekenende quanta goede en beste kwaliteit kool aan te voeren, ten einde de markt voor overbelasting ln de laatste maanden van hét seizoen te bewaren en anderzijds de reputatie der Langendijker stapelgroenten In binnen en buiten land hoog te houden, moet onder de tegenwoordige marktpositie wel een vrome wensch blijven. Het is im mers duidelijk, dat men steeds de hoop op betere tijden gevestigd houdt en de bittere ondervinding van de slech te uitkomsten van de aardappercaznpagne deze hoop aanwakkert, geboden als zij is, om te trachten de schade van den afgeloopen zomer en herfst in te halen. Onge twijfeld is er zeer veel voor te zeggen, om nu reeds tot successievelijken verkoop over te gaan, doch theorieën, helpen niet: men zou, tot doorvoering van dien (ge- wenschten) maatregel, tot organisatie en leiding moe- ton overgaan, waarbij een bepaalde dwang, in den or- ganlsatorischen zin van het woord, niet gemist zou kun nen worden. Zoolang deze niet bestaat, zal van een even redigen aanvoer in verhouding tot de aanwezige voor raden geen sprake zijn. De aan beide veilingen nog aangevoerde Schotsche muizen brachten ook nu weer buitengewoon lage prij zen op: f 1.401.60, Goede blauwe winteraardappelen konden het niet verder brengen dan f 2.602.70, bravo's golden f 1.60, terwijl voor drielingen f 1.70 werd betaald. Bij deze prijzen, die al maanden gelden, is het duidelijk dat de aardappelencampagne van 1929 den Langendijker bouwers nog lang zal heugen. Ware het nu maar, dat de bloemkool de nadeeeln van de slechte aardappelprijzen, zooals dit in de Streek het geval Is, kon goedmaken, doch ook dit Is hier niet het geval. Bij geringe aanvoeren liepen de prijzen nog ach teruit. De hoogst bestede prijs was te Broek f 14.40 voor de mooiste en grootste soort. Overigens kon voor deze f 1012 worden gemaakt. Vrijdag was de noteering aan de veiling der L.G.C. f 3.4011.10, voor eerste soort. Kleinere exemplaren konden vaak niet meer dan f 5—7 opbrengen. Voor tweede soort werd van f 1.805.80 be steed. In totaal beliep de aanvoer een 70.000 stuks aan beide vellingen, waarvan 16000 te Noordscharwoude. Van de koolsoorten houden de prijzen der roode kool nog het beste stand, ofschoon ze niet hoog kunnen heeten. De stemming voor dit product is echter niet slecht. Het blijft de vraag, of de markt tegen grootere aanvoeren bestand zal blijken. Groote roode kool bracht f 2.302.50 op, de kleinere werd voor f 55.50 verkocht. Tusschen deze prijzen ln lagen die der middelsoort grooto kool. Doorschot bracht van f 0.30 tot f 1 minder op; kale werd voor f 0.902.10 verkocht De grootste hoeveelheid werd aan de veiling van den Noordermarktbond aange- verd, n.1. 51 spoorwagens van 10.000 K.G. tegen ruim 24 spoorwagens te Broek op Langendijk. Gele kool gaf weinig verandering ln prijs te zien: voor de groote werd f 2 of Iets meer betaald, kleine konden ongeveer f 4 50 bedingen met een zeldzame uit zondering v an f 5. Deze prijzen zijn nog weinig geschikt cm den aanvoer te bevorderen: deze bedroeg dan ook slechts aan beide veilingen 10 spoorwagens. Witte kool komt er zeer weinig meer aan de veiling; de prijs ervan was weer slecht. D<. hoogste noteering was f 1, de laagste f 0.40. Deensche witte had nog minder de belangstelling dan de vorige week. De vraag naar dit product Is dan ook bijzonder slap. Slechts eenmaal' werd f 2.20 betaald; overigens bleven de noteeringen, zelfs van het mooiste, meest gezochte goed benod ende f 2. Zoo werd Woens dag in Noordscharwoude f 1.301.90, aan de Broekcr velling f 1.201.70 betaald. Later zakten de prijzen zelfs nog in. Aan beide vellingen bedroeg de aanvoer 80 spoorwagens. De voorspelling, dat het met de uien slecht zal uit pakken, schijnt meer en meer werkelijkheid te worden. M enkon deze weeek nog f 1.402.60 per 100 Kg. ma ken. Voor drielingen werd zelfs niet meer dan f 1—2 be taald, nep bracht van f 2.803.80 op, grove uien noteer den f 1.303.30. Bij deze prijzen is het te verklaren, dat de aanvoer ruim 5 spoorwagens beliep. Voor peen werden bedroevend lage prijzen betaald. Voor groote kon men slechts prijzen maken van f 1.60 2.40, kleine brachten f 0.801.10 per 100 Kg. op. Met bieten ging het denzelfden kant uit De prijzen lagen tusschen f 1 en f 2.30. Chineesche kool of witkrop werd betaaald met f 1.90— 4.20. Voor spruitkool besteedde men f 12.8018. Schepen in nood. - Verscheidene zeelieden vonden den dood in de golven. - Kolossaal dok van 11000 ton bij Terschelling in volle zee in tweeën gebroken en gezonken. Dc hevige storm, welke de vorige week Woensdag vooral boven Engeland heeft gewoed, is den daar op volgenden Vrijdagavond opnieuw opgestoken en over een veel grooter gebied ook boven Nederland zijn verwoestingen aangericht. Het Nederlandsche stoomschip „Menvede", op weg van Antwerpen naar Newhaven, is bij laatstgenoemde Engelsche havenplaats met 11 opvarenden aan boord op de kust geloopen. Onmiddellijk na de stranding is de motorredding boot van Newhaven uitgevaren. De reddingboot moest onverrichter zake terugkeeren, daar zware zeeën, el ke verbinding met het stoomschip, dat vast aan den grond zat, onmogelijk maakten. Men heeft daarna getracht door middel van een vuurpijltoestel in verbinding met het gestrande stoomschip te komen en is er in geslaagd een lijn over het. schip heen te schieten. Daarna heeft men het whippertoestel in werking ge steld. Met de broek van dit toestel heeft men het eerst den scheepsjongen van boord gehaa'.d. De ove rige negen leden van de bemanning, we-ronder de kapitein, zijn vervolgens behouden aan wal gekomen, ofschoon zware zeeën de redding ernstig hebben be moeilijkt. Toen gezagvoerder, kapitein Krans, die het laatst aan wal kwam, het schip verliet, geraakte de 'ijn onklaar, waardoor hij gedwongen was terug te koeren en de lijn in orde te brengen. Naar de kapitein van de .Merwede" verklaarde, was het roer onklaar geraakt en zoodoende het schip door zijn onbestuurbaarheid op de rotsachtige kust geloopen. Het 11000 ton groote dok bij Terschelling verongelukt. In Rotterdam was met Zaterdag reeds zeer bezorgd over het 11000 ton groote droogdok, dat bestemd was voor de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en op weg was van Hamburg naar ons land. Deze bezorgd heid is niet ongegrond gebleken. Zaterdagavond kwam het bericht binnen, dat het kolossale gevaarte op dc Noordzee, ongeveer'70 mijl ten Noordwesten van Terschelling, was verongelukt. Het dok was ge kapseisd en finaal in tweeën gebroken. Twee van de opvarenden zijn verdronken. Over het vergaan worden nog de volgende bijzon derheden meegedeeld: Om tien uur Zaterdagmorgen bevond de sleep zich op 54 gr. 26 m. Noorderbreedte en 4 gr. 32 m. Ooster lengte, dit op ongeveer 70 mijl N.N.W. van Terschel ling. Zee en wind hadden den sleep dus een heel eind uit den koers gedreven. Er stond een zware, storm uit het Zuid-Westen en er ging een zware zee. Wat er toen precies is gebeurd is nog niet bekend, maar plotseling schijnt het dok gebroken te zijn; de opvarenden van de sleëpbooten zagen het dok kap seizen en snel zinken. Terstond werden pogingen in het werk gesteld om de tien runners, die zich aan boord van het dok be vonden, te redden. Door het noodweer was dit een heel zware taak. Acht runners konden levend wor den opgepikt; de. beide anderen bleken reeds te zijn overleden. De lijken zijn geborgen. Het zijn twee zee lieden uit Maassluis. Voor zoover dit op dit oogenblik valt op te maken, hebben de sleepbooten tot het laatst den sleep aan de trossen gehouden en hebben zij het dok verloren uitsluitend door de omstandigheid, dat het dok zelf niet tegen de zware zeeën was opgewassen. Het dok was door de Rotterdamsche Droogdok Mij. aangekocht voor 650.000 M., levering Rotterdam. Het was op de Hamburgsche beurs verzekerd. Tal van schipbreuken op de Engelsche kust. Een Engelsch stoomschip met 25 opvarenden vergaan. Uit de stranding van het Nederlandsche stoomschip op de Engelsche kust is wel gebleken, dat het daar ge weldig gespookt heeft. Van tal van schipbreuken wordt dan ook melding gemaakt, waarbij helaas ver scheidene menschenlevens zijn te betreuren. Zoo is het stoomschip Radius van 2300 ton, op weg naar Cardiff, vlak onder de kust van Devonshire om geslagen en de geheele bemanning van 20 tot 25 kop pen verdronken. Van het strand af zag men het on geluk gebeuren, en de reddingsboot uit Appledore heeft zelfs nog zee gekozen, maar het was door de metershooge golven onmogelijk het schip te beqpi- j ken, dat trouwens binnen een kwartier verdwenen was. Een met hout geladen schip heeft draadloos nood seinen gegeven van een plek 25 mijlen ten Oosten van Jersey, maar later is het zendtoestel klaarblijke lijk in het ongereede geraakt, want aanvragen om juiste plaatsbepaling zijn niet meer beantwoord. Een torpedojager is op zoek gegaan. Met een vuurpeilstoestel zijn 19 man te Port Tal- hot aan land gebracht, die met een groote bark dicht bij Penzance schipbreuk hadden geleden. Een groote viermastschoener van Zweden naarj Spanje onderweg is dichtbij Searforth door de beman-1 ning verlaten. Zij kon met de reddingsbooten aan land komen. De reddingsboot uit Torquay blijft langszij een Grieksch schip, dat bij Broadsands gestrand, maar nog niet verloren is. De kapitein hoopte nog vlot te komen. Het schip Andalusian van de Blue Star lijn is Fal- mouth als noodhaven binnengeloopen met 132 pasa- siers en 180 man equipage aan boord. Het roer was 15 mijl buiten Plymouth onklaar geraakt en op draarl- looze noodseinen zijn twee groote sleepbooten uit Devonport ter assistentie vertrokkon. Toen ze bij het schip waren, hadden de machinisten het roer echter tijdelijk weten te repareeren, zoodat de kapitein op eigen kracht Falmouth is binnengeloopen. De passa giers zijn hier onmiddellijk aan land gebracht. Noodlottig scheepsongeluk op het Bergu- mermeer. Twee kinderen verdronken. Schipper Zwerver, op weg met een lading steencn van Groningen naar Beetsterzwaag, liet zich door een motorboot over het Bergumermeer sleepcn. Door het zeer woelige water zonk het schip op den Westkant van het meer. De schipper met vrouw en twee kinde ren konden zich in een roeibootje redden. Een derde kind, een meisje, sloeg over boord, doch werd door de opvarenden van de motorboot gered. In het roefjel van het gezonken schip bevonden zich nog twee broertjes, de anderhalfjarige Jacob en dc pas een hall jaar oude Jan. Niemand zag kans de kinderen uit het roefje te bevrijden. Zij zijn met het schip naar de diepte gezonken.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6