Raad Den Helder. DE STORM. AmA PAULOWNA. WÏERKNGEN. HKFPHUGOWAARD. CALLANTS00G. KOEGRAS. Marktberichten. Uit onze omgeving. W'MKF.I LANGENDIJK. De vondst van het kinderlijkje op den Zuiderzeedijk. Ernstig ongeluk in de hoofdstad. reerde hem ter beschikking der regeering te stellen, een requisitoir, waarmede de verdediger van den steeds genoegclijk grijnslachenden Teunis zich in alle opzichten kon vereenigen. Uitspraak In alle zaken a.s. week. Lich ten uit en de muzikanten naar binnen. Vergadering van 11 "December 1929. Ook dezen avond was de Raad in zijn geheel bijeen om de lijvige agenda van den vorigen dag af te hande len. In de eerste plaats kregen we het voorstel om het vroegere Raadhuis aan de Dijkstraat te bestemmen voor de nieuw op te richten school voor buitengewoon lager onderwijs voor achterlijke kinderen. De Burgemeester lichtte toe, dat voor dit soort van onderwijs nogal animo bestaat, daar reeds een 55-tal leerlingen is aangegeven, terwijl bij de begrooting was gerekend op 35 leerlingen. Onder deze 55 leerlingen zijn ook kinderen uit de buitenwijken, waarvoor naar spr.'s meening een autobusdienst In het leven geroepen zou moeten worden, welke, blijkens informatie van B. en W. f 25 per week zou kosten. Spr. stelde den Raad voor dit crediet te verleenen, welk voorstel, na enkele kleine opmerkingen van de heeren Schoeffelenberger en Mon- hemius dan ook zonder stemming werd aangenomen. In de vacature-R, N. van Os werd de heer Schoeffelen berger mot 11 stemmen, benoemd tot lid van de raads commissie voor de werkverruiming, terwijl 9 stemmen op den heer Terra en 1 op den heer Meijer waren uit- Het voorstel van B. en W. om een rechtsgeding te voe ren tegen A_ van Gorp, destijds exploitant van de Cinema Palace (welk perceel thans is gedegradeerd tot garage van de Alkmaarsche autobussen), ter bekoming van een vordering, die de Gemeente nog op dezen Van Gorp heeft ad pl.m. f 1G00 wegens geleverde electriciteit etc., was voor den heer Schoeffelenberger, die voorheen direc teur is geweest van die Cinema Palace, aanleiding om de Gemeente te waarschuwen dit proces niet te begin nen, omdat de heer Schoeffelenberger kwitanties in zijn bezit zeide te hebben van sommige bedragen, die de Gemeente thans nog wilde vorderen. De heer De Zwart lichtte het standpunt van het Gemeentebesuur toe, en beriep zich op het advies van den gemeentelijken advo- caa, die beweert dat dit proces succes zal hebben daar Van Gorp zijn schuld erkend heeft en thans in goeden doen schijnt te verkeeren. Ook dit voorstel werd daarop aangenomen, met de stem van den heer Schoeffelen berger tegen. Het voorstel van B. en W. om het vuil en afval van de Rijkswerf in het vervolg te doen vervoeren door de Gemente-Reiniging, stuitte aanvankelijk op belangrijke bezwaren van verschillende zijden. Elf leden van den Raad voerden in eerste Instantie ovei deze zaak het woord. De hoeren Biersteker en Schoeffelenberger wa ren bang, dat die experiment aan de Gemeente geld zou kosten, terwijl andere leden weer vreesden, dat een par ticulier, die dit vuilvervoer thans van het Rijk heeft aangenomen, door dit besluit zou worden benadeeld. Wethouder Smits beantwoordde al deze opmerkingen in een zeer breedsprakige rede, waarbij o.m. tot uiting kwam, dat men zi.i. voor een financleele strop voor de Gemeente niet behoefde te vreezen. Wat betreft de be nadeeling van den betrokken particulier merkte de wet houder laconiek op, dat deze man blij mocht zijn, dat de gemeente hem van dit baantje verloste, omdat hij daaraan niets verdiende, hetgeen de wethouder meende te kunnen aantooncn, met de verklaring, dat de man deze maal voor f 1000 hooger had Ingeschreven. Uit de discussies bleek vervolgens, dat de Gemeente, ind.en dit voorstel zcu worden aangenomen, moest be sluiten, tot aankoop van een tweede auto voor de Rei niging, en staande deze zlttlr.g werd het voorstel van B. en W. dan ook hiermede aangevuld. Door dit alles zaten we plotseling in een uitvoerig debat over de reorganisatie van den gemeentelijken reinigingsdienst. De heer Biersteker toonde zich nog steeds niet optimis-, tisch voor het finanticc'.e voordeel van deze zaak, waar op de voorzitter opmerkte, dat het nog lang niet vast stond, dat de Gemente deze inschrijving zou toegewezen krijgen, en Indien dit niet zou gebeuren zou het besluit toch geen doorgang vinden. Hiermee was veel vaags omtrent dit voorstel opgehelderd, en het werd dan ook aangenomen met 16—4 stemmen. Tegen stemden de hoeren Schoeffelenberger, Biersteker. Van Dam en Trap. De „vette kluif" van deze zitting was vervolgens de behandeling van do nieuwe wachtgeldverordening. Voor af deed de Voorzitter een beroep op den Raad om de discussies hierover zooveel mogelijk te bekorten, omdat zeer vele amendementen op deze verordening waren In gediend en men elkanders standpunt toch volkomen kende. Dit nam niet weg, dat sommige leden nog uitvoerige algerncene beschouwingen over deze wachtgeld-verorde ning hielden; vooral de heter Eijlders hield ons gerui- men tijd bezig met een uitgebreid technisch betoog, waarvoor de Raad weinig aandacht toonde. Ook de hee- ren Schoeffelenberger, Van Dam, Van Gessel en Woud bespraken deze verordening, waarop wethouder Bok den sprekers van antwoord diende. Nog ontstond een kleine woordenwisseling tusschen de heeren Van Dam en De Zwart, omtrent de amendementen van eerstgenoemde, die volgens den heer do Zwart geen eigenlijke amende menten waren. De Voorzitter sloot eindelijk do discussies hierover, waarna werd overgegaan tot de artikelsgewijze behan deling. Wie zou gedacht hebben, dat het thans wel van een leien dakje zou gaan, vergiste zich leelijk, want op som mige artikelen waren wel 4 of 5 verschillende amende menten ingediend. Toen dan ook de eerste drie artike len waren aangenomen, na verwerping van de daarop in gediende amendementen, stelde de heer Biersteker voor de zitting te verdagen, daar het zJ. nachtwerk zou wor den. Wethouder De Zwart verzette zich ten sterkste tegen uitstel en de Raad besloot, met 147 stemmen om dezen avond (en desnoods den nacht) door te vergaderen om deze verordening tot een einde te brengen. De stenograaf kon het niet langer volhouden en diens werk werd welwillend door den secretaris overgenomen Natuurlijk gaf dit besluit van den Raad by de tegen stemmers nog al wat gemopper, maar meedoogenloos ging de Voorzitter voort met de artikelsgewijze behan deling. Legio-amendementen van verschillende fracties wer den, na toelichting en bestrijding van de zijde van B. en W. verworpen, waarna de desbetreffende artikelen der verordening werden aangenomen, vrijwel steeds met de zelfde stemmenverhouding. Voor de eindstemming legde de heer De Nys nog de verklaring af, dat de soc. dem. niet aan de besprekingen over deze zaak hadden deelge nomen, uit protest tegen de handelwijze van den heer Van Dam, die deze fractie genegeerd had by de voorloo- plge besprekingen over deze wachtgeldgeschiedenis, waarop do heer Van Dam antwoordde, dat hij expres 4U ft. D. en V. D. niet had uitgenoodigd, omdat hij het standpunt van deze belde fracties volkomen kende, die immers belden voor ongewijzigde aanneming van de verordening waren. De eindstemming over de verordening had tot resul taat, dat deze werd aangenomen met 136 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Gessel, Eijlders, Van Dam Woud, Monhemiu8 en Terra, terwijl mevr. Dekker en do heer Biersteker naar huis waren. Nog was de oorspronkelijke agenda weliswaar niet af gewerkt, maar de Voorzitter vond het thans blijkbaar welletjes, en sloot ver na middernacht deze zware zit ting. SCHAGEN, 12 Dec. 33 Gelde koeien (magere) f 190310, 95 idem (vette) f 250—440, 6 kalflcoeien f 275—400, 17 vaarzen f 130— 205, 9 grasgalveren f 50115, 31 nuchtere kalveren f 12 30, 55 schapen (vette) f 3850, 867 Overhouders f 2834, 2 bokken en geiten f 416, 51 varkens magere f 3045, 44 idem vette per Kg. 78 82 ct, 144 biggen f 2028, 10 konijnen f 0.503, 68 kip pen f 0.75—1.50, eenden f 0.75—1.25, 99 Kg. boter 1.80-2.15. EIERVEILING, SCHAGEN. 12 Dec. Aangevoerd zijn 108 partijen, 333777 stuks kipeleren, 5 partijen 272 stuks eendeieren. De veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Dec. Bloemkool reuzen le soort f 7.6014.20, reuzen 2e soort f 2.703.70, \yitkrop f 3.104.30, per 100 stuks, roode kool le soort f 3.205.60. 2e soort f 1.702.90, gele kool f 2.805.50, Deensche witte kool f 1.301.80. uien f 2.702.80, grove uien f 2.602.80, drielingen f 1.50, nep f 4.70 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 9200 stuks bloemkool, 56200 Kg. roode kool, 1G500 Kg gele kool, 35500 Kg. Deensche witte kool, 5575 Kg. uien, 1520 stuks witkrop. WARMENHUIZEN, 11 Dec. Roode kool le soort f 35.60, 2e soort f 23.60, kale f 1.703.50, gele kool le soort f 4, kale f 1.902.20, Deen sche witte kool le soort f 1.70, per 100 Kg., bloemkool le soort f 10.30, 2e soort f 3.40 per 100 stuks Totaal aanvoer: 23000 Kg. roode kool, 1500 Kg. gele kool, 2300 Kg. Deensche witte kool, 560 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 11 Dec. BI. aardappelen f 2.50, uien f 2.402.90, drielingen f 22.70, nep f 33.20, grove f 3.20, peen f 2.80, peen kleine f 1.20—1.50, roode kool f 2.205.30, gele kool f 3.80 4.90, witte kool f 0.90, Deensche witte kool f 1.502, per 100 Kg., bloemkool f 6.70—11.80, Chin. kool f 2.80— 4.20 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 1200 Kg. aardappelen. 4400 Kg. uien, 1800 Kg. peen, 74600 Kg. roode kool, 6800 Kg. gele kool, 5500 Kg. witte kool, 9000 Kg. Deensche witte kool, 1500 stuks bloemkool, 3200 stuks Chin. kool. AMSTERDAM. 11 Dec. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bon ten f 2.10—2.50, blauwen f 2.10—2.50, bravo's f 1.90—2, BI. eigenheimers f 1.701.80, roodstar f 1.401.50, juin per 60 Kg. f 1.301.50, eigenheimers f 1.401.60, blauwe poters f 1.701.80, bonte poters f 1.701.80, Bevelanders f 1.501.60, LJpolder eigenheimers f 1.501.60, bravo's f 1.902, blauwe eigenheimers f 1.701.80, roodstar f 1.40 1.50, Bevelanders f 1.501.60, Noordholl. eigenheimers f 1.50—1.60, blauwe eigenheimers f 1.701.80, roode star f 1.401.50, Anna Paulowna zand f 2.102.80, Hillegom- mer f 2.10—2.80, Flakkcesche eigenheimers f 1.501.60, Juin 60 Kg. f 1.30—1.50, eigenh. poters f 1.20—1.30, Spui- sche eigenheimers f 1.501.60, eigenh. poters f 1.50 1.60 per H.L. AMSTERDAM, 11 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 227 vette kalveren, le kW. f 1.261.36, 2e kw. f 1.101.20, 3e kw. f 0.921.04, 41 nuchtere kal veren f 1018, 560 varkens, vleeschvarkens f 0.960.97, zware varkens f 0.980.99, vette varkens f 0.920.93. ALKMAAR, 11 Dec. Chin. kool f 2 60—5.20, andijvie f 0.70—2.60, bloemkool I f 9.90—15.20, II f 3.30—8.20, boerenkool f 2.60—5.20, krop sla f 4.30, per 100 stuks, gele kool f 2.60,, roode kool f 1.90 4.60, uien f 1.503.40, per 100 Kg., selderie f 5, wor telen f 12—14 per 100 bos, spinazie f 1.31 per bakje, witlof I f 10—15, II f 5- 8 per 100 pond. BREEZAND. De aannemer E. Muntjewerf is belast met het bouwen van een woonhuis aan de Middenvliet voor rekening van den heer P. Zeeman. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Katharina, dochter van Hcndrikus van den Brink en van Maria Anna Pauline NIcweg. Hen drik Johan, zoon van Johan de Veer en van Ilcn- drica Borst. Belanghebbenden wordt medegedeeld dat de Burge meester van Barsingerhorn, wonende te Kolhorn; tele fonisch 4s aangesloten onder no. 19. In de heden, Woensdag gehouden vergadering van het Bestuur van „Het Witte Kruis" werd tot wijkverpleeg ster benoemd Joh. P. Velvloet te Amerongen. Door de Tooneelvereeniging „Houdt Moed" zal voor de 2e uitvoering in dit seizoen in studio worden geno men „Bergopwaarts," tooneclspel in 3 bedrijven, van D. H. Scheffer. Vrijdagavond zal Mr. A. W. Kamp voor de vereeni- ging „D.O.G." in de zaal van den heer De Graaf optre den. Dit belooft een zeer mooien avond te worden. Mr. Kamp dit speciaal humoristische schetsen zal voordra gen, staat alom bekend als een groot kunstenaar. Wij kunnen dan ook een ieder, die daartoe in de gelegen heid is, aanraden dezen avond bij tewonen. Zie ook de advertentie in dit blad. De buitengewone opzichter bij de Directie der Zuider zeewerken, de heer A. Mlnderhoud, wordt met Ingang van 16 Dec. a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Korn- werderzand. Uit het Waarborgfonds van de Coöperatieve Centrale Ralffeisenbank is aan de Boerenleenbank te Heerhugo- waard -Noord een schadevergoeding toegekend van f 2809,91, zijnde het ontvreemd bedrag bij den Inbraak diefstal van gepasseerden zomer. GEMEENTE ZÏJPE. Ingeschreven van 7 tot en met 10 December. Geboren: Nlcolaas Jan, zoon van C. Tromp en E. Boon; Margaretha Agatha, dochter van Th. Wijnker en A. Kop- pes; Klaas Jacob, zoon van P. Bregman en S. Koster; Nicolaas, zoon van C. Johannes en N. Bleyendaal; Je- klna, dochter van F. Sikkema en A. G. Otten. Getrouwd: Arie Niesse, 25 jaar, te Zijpo, en Jacoba Elisabeth Emmelot, 22 jaar. te Amsterdam. Overleden: Catharina Maria Theresla, 3 Jaar, dochter van C. Klaver en A. Conijn. T ZAND. Door den stormachtigen dwarsen Zuidwestenwind ge raakte de geheel leege motorboot van Gebrs. Kaan te Wieringen welke op weg was van daar naar Amsterdam, bij de Kolksluis alhier op de oostzijde van het groene kanaalboord langs het Noordhollandsch Kanaal. De kop van de boot sloeg er wel ongeveer 3 M. op. Door eigen kracht is zij er daarna weder af weten te komen en kon de reis worden voortgezet. Persoonlijke ongelukken of ernstige materlale schade kwamen hier bij niet voor. PETTEN. De heer S. Bakker te Akkrum heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school alhier aangenomen en zal 1 Januari 1930 in functie treden. SCHAGERBRUG. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van Va der en Móeder in het Alg. Weeshuls alhier bedraagt 82. ZIJPE. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan het be stuur van den Zijpe en Hazepolder vergunning verleend tot het oprichten van een electrisch vijzelgemaal, waar in gebezigd zullen worden 2 electromotoren van 15 en 25 PJL, in den polder A„ nabij de Burgerbrug. Ons werd medegedeeld, dat den 18den December a.s. de opening zal plaats hebben van het Evangelisatie gebouwtje van „De Star of Hope Mission", uitgaande van den heer Stam in Amerika. JUIJANADOR?. Zooals de vorige week reeds was bepaald, zou het fancy-fair-comité j.1. Maandag vergaderen met een groot aantal dames teneinde de diverse werkzaamheden nader te regelen. Het was op dien avond echter zulk ongunstig weer, dat er slechts enkelen waren die het nog hadden aangedurfd om naar het café van den heer Beuneman te gaan. Besloten werd dan ook om een en ander uit te stellen tot morgen (Vrijdag) op dezelfde plaats en wordt alsdan een groote opkomst verwacht. Voor zoover op het oogenblik bekend is, heeft de storm van de laatste dagen nog niet veel schade aange richt Hier en daar zijn wel eenige dakpannen of riet afgewaaid, maar van ernstige dingen hoorden we tot nu toe niets. De regens hebben het water echter overal in die mate doen stijgen, dat vele landerijen blank staan en vaarten en sloten als vanzelfsprekend boordevol. Voor de bloemisten geeft dit bijzonder veel werk, daar zij er voor dienen te zorgen, dat hun beplante velden, zoo droog mogelijk gehouden worden, daar anders bij inval lenden vorst groote schade aan de bollen toegebracht wordt Tot Heemraad van het Heemraadschap der Strijkmo lens in de Niedorper Kogge, is benoemd de heer G. Lief hebber te Oude Neidorp. Gisteravond vergaderde Winkel's Harmonie ten huize van den heer R. Laan. Na opening door den Voorzitter werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De rekening van het gehouden concours, door den Westfrieschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Winkel's Harmonie, werd voorgelegd. Het resultaat is een te kort van f 100.33. Het bestuur wordt dank gebracht voor het vele be- langlooze werk, dat zij voor het concours hebben gedaan Voorts werd de beschrijvingsbrief voor de aanstaande Bondsvergadering uitvoerig besproken, waarna sluiting volgde. LANGEREIS. Het was voor een goedgevulde zaal, dat de tooneel vereeniging L.O.L. alhier een uitvoering gaf bij den heer Galis. Al spoedig bleek het, tot onze voldoening, dat de leider der rederijkerskamer precies leder een voor hen geschikte rol had gegeven, terwijl het stuk, een blijspel, in verband met de beschikbare krachten, met zorg gekozen was. Heel goed is er gespeeld. Vele uit drukkingen, sprankelende van humor en geest, lieten ons, mede door de goede vertolking, hartelijk en uit bundig lachen, hetgeen een goede compensatie was voor het gemis aan zonnelicht, hetwelk wij bij deze sombere stormachtige dagen geheel ontberen. ZUIDSCHARWOUDE. Als secrearis van de IJsclub is herkozen de heer H. Metselaar. De kolfclubs, aangesloten bij den Langendijker Kolf- bond zullen a.s. Zondag een match spelen in de baan van den heer Rijper, alhier. In de Ned. Herv. Kerk, zal hier een Kerstfeest wor den gehouden. Een aantal dames hebben zich beschik baar gesteld, een en ander te regelen. OUDKARSPEL. Naar ons wordt medegedeeld hebben slechts vier per sonen oplossingen ingezonden op de puzzle, welke de heer C. van Zijl, ter gelegenheid van het St. Nicolaas- fcest, had uitgeschreven, en waaronder een fraaie dres soir als prijs was uitgeloofd. De heer J. van Eeten te Zuidscharwoude, was de eeni ge persoon, die de juiste oplossing had, zoodat hij de gelukkige winnaar is van het dressoir. De oplossing luidt: Door activiteit steeds concurree- render. Naar wij vernemen heeft de commissie van beheer der Lichtbedrijven besloten de straatverlichting aan den Langendijk te wijzigen. Waar de palen gemist kunnen worden, zal de verlichting door overspanning geschieden evenals in de gemeente Sint Pancras. Natuurlijk vallen de eilanden hier buiten, waar de bestaande toestand blijft gehandhaafd. Ons inziens een besluit dat alleszins is toe te juichen, want deze maatregel zal de straatver lichting zeer ten goede komen, terwijl het verkeer, dat geen hinder meer zal hebben van palen, er zeer bij ge baat zal zijn. Pl.m. 88 palen zullen kunnen worden op geruimd. BU de politie is door J. W. alhier aangifte gedaan van ernstige mishandeling, welke heeft plaats gevonden na afloop der gymnastiekuitvoering, Zaterdagavond j.1. in Noordscharwoude. Rijks- en gemeente-politie stellen een onderzoek in. De gemeenteraad is door den Burgemeester bijeenge roepen tegen Dinsdag 17 December as. nam. 7 uur. De uitslag der beide gehouden kolfwedstryden bij den heer Vis is van den eersten wedstrijd als volgt: KI. A KI. B. Bijeen als Vrienden, Oudkarspel 766 p. Volharding, Oudkarspel 721 p. 788 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 684 p. 875 p. Op Maat, Zuidscharwoude 720 p. 965 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude 669 p. 809 p. Vriendenkring, Noordscharwoude 838 p. 919 p. De politie waarschijnlijk op het goede spoor De ouders naar Duitschland uitgeweken? Naar vernomen wordt, heeft de politie thans de be schikking over bepaalde aanwijzingen, die misschien kunnen leiden tot de ontsluiering van het mysterie van het op den Zuiderzeedijk tusschen Durgerdam en 1,'itdam aangespoelde kinderlijkje. liet was de politie n.I. tor oore gekomen, dat uit het Tuindorp Nieuwendam sinds eenigen tijd de meeste leden van een Duitsche familie, bestaande uit grootmoeder, haar zoon en schoondochter en een kleinkind (een jongetje) verdwenen waren. Alleen de grootmoeder bleef achter; wat de ouders van het knaapje betreft, wezen alle sporen in de richting van Duitschland, maar waar het knaapje gebleven was kon men niet te weten komen. Op grond van verschil lende aanwijzingen is thans de grootmoeder voorloo- pig in arrest gesteld, doch met zekerheid is omtrent haar schuld of die van haar zoon cn schoondochter nog niets naders gebleken. Inmiddels onderzoekt de centrale recherche de verschillende aanwijzingen nauwkeurig. Misdrijf staat thans wel vast. De op sporing der ouders gevraagd. Het Hdbld. verneemt nog, dat de politic en justitie op grond van dc verschillende aanwijzingen thans de stellige overtuiging hebben, dat het knaapje, welks lijkje 17 November J.1. op den zeedijk bij Ilolysloot ge vonden werd, door misdrijf om het leven is gekomen. De kinderwagen, waarmede op i November 1.1. een 'man cn een vrouw op dc Oranjesluizen zijn gezien, is door de politie bij een voddenman in beslag geno men; deze wagen was door de gearresteerde groot- moedbx-, gelijk zij bekend heeft, aan den voddenman verkocht. Zij gaf als motief voor dezen verkoop op, dat zij voornemens zou zijn haar zoon en schoondorh! ter naar Duitschland te volgen. Zij zélve was inmid dels van het Tuindorp Nieuwendam naar dc Van Ostadcstraat verhuisd. Een onderzoek in Duitschland. dat ingesteld werd door hoofdinspecteur Van Slobbe, van do centrale re cherche, heeft o.a. uitgewezen, dat de man en vrouw aan familie in Westfalen hebben verteld, dat hun twee-jarig zoontje Sigmund reeds eenigen tijd geleden in Berlijn overleden en begraven was. Dit laatste is onwaar gebleken. De grootmoeder deelde aan de politie mede, niets van den dood van haar kleinkind af te weten, het zou door een vrouwelijk familielid van haar woning in het Tuindorp naar de reeds vroeger naar Duitsch land vertrokken ouders gebracht zijn. Aan de Duitsche autoriteiten is de opsporing en uitlevering der ouders van Sigmund gevraagd. Ver moedelijk zijn zij zwervende; de man staat in Duitsch land slecht bekend. Dc ouders hebben hun jongste kind van acht maan den hier bij de grootmoeder achtergelaten. Zij heeft dat kindje bij vreemden hier ter stede uitbesteed en inderdaad is het bij die menschen aangetroffen. Heistelling omgevallen. Een arbeidez verpletterd. Gistermorgen heeft op een bouwwerk aan het Su- rinamerplein in de hoofdstad een zeer ernstig on geluk plaats gehad. Waarschijnlijk is een van de tuien, die bevestigd waren aan een verbindingspaal in den grond, losge raakt, terwijl de storm van de laatste dagen er het zijne aan heeft gedaan om de paal nog losser.te wer ken. Gistermorgen omstreeks half elf was men bezig met heien, toen plotseling de heisteLing. waar tus schen het heiblok is opgehangen, omver viel en te recht kwam op den werkman die aan den voet van dc stelling de heipaal overeind hield. De man werd verpletterd en was op slag dood. De heistelling brak in tweeën en trof in baar val nog bijna een anderen arbeidei, die zich eenter nog bij tijds in veiligheid kon stellen. De politie stelde met bouw- en woningtoezicht een onderzoek in. Het materiaal werd in beslag geno men. Het bouwwerk is stopgezet Het lijk van den 35-jarigen arbeider is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Hij laat een huisgezin met twee kleine kinderen achter. Een visschersvaartnig met de opvaren den in de diepte verdwenen? Rapport van een Engelsch schipper. De schipper van een gistermorgen te IJmuiden innengekomen Engelsche haringdrifter rappor teerde jl. Zondagmorgen 10 uur op circa 40 mijl N. N. W. van IJmuiden tijdens orkaanachtig weer ge praaid te zijn door het 'Duitsche tankstooraschip Win- netou uit Hamburg, waarvan de gezagvoerder, den Engelschen schipper meedeelde, dat op circa 1 mijl afstand van bovengenoemde positie een onbekeno visschersvaartuig van het bekende Engelsche drifter type plotseling was gezonken en met opvarenden in de diepte verdwenen was. Onmiddellijk zette de Wingrove koers naar d< plaats der onheils, doch men kon evenals het tank stoomschip, niets meer van het verongelukte schij of opvarenden ontdekken. De naam en nationalitei van het vergane vaartuig zijn dus onbekend geble ven. Op zoek naar een staatloos schip. Een moeilijke tocht in den storm. Kra- nige prestaties van Nederlandsche sleep] 1 booten. I j Het Letlandsche stoomschip „Sports" is gistermor gen door de sleepbooten Groningen en Vlaanderen van het bureau Wijsmuller, op de reede van Nieu 1 wodiep gebracht. Het schip is ernstig beschadigd De achtermast ligt overboord. c De sleepboot Vlaanderen is nu weer naar IJmui 1 den vertrokken. Kapitpin de Koe van laatstgenoemde sleepboo deelde in een onderhoud de volgende bijzonderhe den mee: Maandagmorgen was de Vlaanderen van IJmu den weggevaren op het bericht, dat ongeveer 30 mi van hier een stoomschip stuurloos ronddreef, doe 8 op de plaats aangekomen, kon men geen schip vin den. Men nam dus aan, ddt het schip door stroon E cn storm verdreven was en men begon met d) e draadlooze op te roepen, welk schip hulp verlana p de. Men kreeg antwoord van het Letsche s s. „Sports dat van Frederiksham in Finland onderweg wa naar Gent. Doch de kapitein van het'schip kon geel positie opgeven, omdat hij geen bestek had kuunel nemen. fa De Draadlooze was in het ongcreede geraakt, ons v dat de mast was afgebroken, doch de marconis fa was erin geslaagd een noodinrichting aan te brei fa gen door het spannen van een hulpdraad. Men ble fa dus met de sleepboot doorstc*.nen in de richtir waar men het schip vermoedde. w Het succes was evenwel niet groot. Donderda| morgen ontving men een telegram van de sleepbo* w Groningen, dat die het stoomschip gevonden had oi der opgave van de juist plaatsbepaling. De 20 mi b< afstand tusschen beide schepen waren spoedig ovei wonnen en men had de voldoening het schip waai naar men een dag gezocht had, einuelijk te vinÖe Een slecpverbinding was nu gauw tot stand gebracf en met behulp van beide sleepbooten werd na Nieuwediep gekoerst. Aldaar moest men het sch in het Marsdiep ten anker brengen Over de prestaties van zijn bemanning was kaB tein de Koe vol lof, al beschouwt deze zelf de ve leende hulp als een heel gewone zaak, waarovi gr niet meor gesproken wordt als zij achter den rug i ve Vier schepen vermist. Op reis vi se Nleuwwolde naar Vijfhuizen. Ree: meer dan 14 dagen onderweg. Naar het Persbureau V.D. verneemt, wordpn vi binnenschepen vermist. Het zijn: de „Ilarmonit schipper J. Visscher, het tjalkschip de „Ondcrr ming", schipper L. Salamon, de „Rehoboth", schipj]öir A. de Jong, dc „Nieuwe Zorg'', schipper G. ten Wo! £el Deze schepen zijn bevracht door de firma N.V. Wij Catz' Zaadhandel te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) met goederen bevracht van het bijkantoor van di firma te Nicuvvwolda naar Vijfhuizen. De „Rehobol is reeds 13 November van Nieuw Woldc vertrok!; cn sindsdien is van het vaartuig niets meer ver men. Ook de andere vaartuigen zijn reeds meer dan dagen onderweg. De firma kon bij verschillende venmeesters, die de schepen bij hun tocht naar V huizen moeten pnsseeren, geen inlichtingen omtr de vrachtschepen krijgen. Waar de schepen zich r. d menteel bevinden is niet bekend. Uch De haven van Huizen geheel droog den storm. v Door den laatsten storm, die pal uit het Zuid D over de kust loeide, kwam de gehoele Huizcr hajtci"u droog tc liggen. De Huizer visschers beweren, datj krachtige zuiging in het zeewater voor een groot te wijten is aan den vernauwden doorgang in de sluiting. Vlak na het opsteken van den storm de havenbodem binnen eenige oogcnblikken zi baar. Er bleef slechts een klein watergeultje acl Zoodra de wind draaide in uZidwcstelijke richtinf de haven weer vol geloopen. Alle visschcrssche liggen binnen. roe ver onc var "V kat vad ZWE doo heb gev Bi wa g men vers verv voor gerij

Schager Courant | 1929 | | pagina 2