Sriiager Courant NIEUWJAARSGROETEN van S. KROM. 50 cent Vierde Blad. Birtnenlandsch Nieuws. Stoomerij en Ververij Onze naam zegtU alles. Gemengd Nieuws. Zaterdag 14 December 1929 72ste Jaargang. No. 8580 Afsluitdijk Wierinpn—NoordhoIIandsche kust TOT GETUIGENISBEWIJS TOEGELATEN. De officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Hoekstra, nam gisteren conclusie in de zaak van de N.V. Maatschappij tot het aannemen van water bouwwerken v.h. A. Hofman contra den Staat der Nederlanden naar aanleiding van de uitvoering van het werk betreffende den aanleg van den afsluitdijk WieringenNoordhoIIandsche kust. Zoo men weet stelde de firma Hofman wegens geleden schade een verzoek in tot schadeloosstelling ten bedrage van een millioen gulden. Overeengekomen werd de zaak voor te leggen aan een commissie van bindend advies Deze commissie besliste, dat alle voorkomende schade voor reke ning was van den aannemer. De firma Hofman heeft daarna vernietiging gevraagd van dit bindend ad vies en bood getuigenbewijzen aan. De officier van justitie overwoog gisteren, dat naar zijn meening het bindend advies niet aan de eischen voldoet en concludeerde, dat eiscberes toegelaten zal worden tot het door haar aangeboden getuigen- bewijs. De uitspraak werd bepaald op 23 Jan. Hevige boerderij-brand bij Nijmegen. Eenig vee verbrand. Met moeite de ne gen kinderen in veiligheid gebracht Donderdagavond laat heeft in het landelijk ge deelte van Nijmegen een hevigen brand gewoed, waarbij de bekende boerderij „De Goffert" aan den Goffertscheweg, eigendom van de gemeente Nijme gen, door het vuur totaal verwoest werd. Een mooi plekje is hierdoor onherstelbaar geschonden. Om streeks halftien was de pachter, de heer H. J. Teunis- sen, met een lantaren in den stal geweest om naar het vee te kijken, doch had toen niets bemerkt. Een half uur later bemerkte de vrouw, die ziek te bed lag, onraad. Toen bleek een groot deel van de wo ning vol rook te staan, terwijl het achterhuis reeds flink brandde. Met groote moeite gelukte het, *de negen kinderen in veiligheid te brengen. Door den feilen wind aange wakkerd, greep het vuur inmiddels snel om zich heen, en toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse verscheen, was niet veel meer te redden. Daarbij kwam nog, dat het blusschingswerk ernstig bemoeilijkt word door de omstandigheid, dat de I woning ver van den weg gelegen was, zoodat on- I geveer 300 M. slang uitgelegd moest worden. De boerderij brandde vrijwel af. Een vrijstaande schuur en een varkensstal konden behouden blijven. Een paard, twee hitten en twee koeien kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De postvluchten naar Indië. DONDERDAGMORGEN VOORLOOPÏG HET LAATSTE VLIEGTUIG VERTROKKEN. De achtste voorloopig de laatste postvlucht naar Nederl. Oost-Indië is Donderdagochtend begonnen. Om halfacht is bij niet ongunstig weer de drie-motorige Fokker PHAEO, verleden week pas van de groote reis teruggekomen, opgestegen om de reis naar Indië opnieuw te aanvaarden. Bestuurders zijn Tepas, die nauwelijks een week thuis is geweest, en Pellena; meca nicien is Weber. Nadat de post was Ingeladen en de bemanning haar plaatsen in het toestel had Ingenomen, startte de PJHL- A.E.O. te 7.35 uur. Ondanks den hevigen storm had de start een zeer vlot verloop en binnen eenige minuten was het toestel uit het gezicht verdwenen. Met het vliegtuig werden 30 zakken luchtpost verzon den met een totaal gewicht van 335.875 K.G. bruto en 320.475 K.G. netto. De zending bevatte 14.559 brieven, 240 briefkaarten, 53 drukwerken, 8 monsters en 47 postwissels, totaal 17.075 stuks. Hiervan werden aangeteekend verzonden 914 brieven en 61 briefkaarten, totaal 975 stuks. Naar de Directie van de KLM. Donderdagavond meedeelde, was van het vierde retourvliegtuig bericht ingekomen, dat het den volgenden dag, 's middags om 2 uur op Schiphol kon worden verwacht. Na den brand te Middelburg. Telkens laait het vuur uit de pul non weer op. Hoewel het Woensdagavond reeds vijf da gen geleden was, dat de ernstige brand te Middelburg plaats vond, moest de brandwacht in den daarop- volgenden nacht nog stedes handelend optreden, omdat onder het puin van het perceel der firma Wiener wollen stoffen lagen te branden. Woensdagmorgen om half acht rukte de brandwacht in, maar moest om negen uur weer worden teruggeroepen, daar een deel der ruïne van het Grand Hotel weer brandde en gevaar kon opleveren. Op het terrein van de firma de Jager zijn Donderdag door het personeel van Lips de brandkasten weggehaald, die het vuur goed hebben doorstaan. Deze firma is van plan spoedig weer te gaan bouwen en laat met grooten Bpoed het puin wegvoeren. Voetgangers mogen de straat passeeren, maar niet blijven staan. Het rijverkeer is nog afgesloten. Het gemeentebestuur van Middelburg is paraat in terband met de verbouwing van vernietigde panden, te zorgen, dat deze het aspect van de stad niet zal Schaden. Van het ontstaan van den brand door kort sluiting kan geen sprake zijn. De hoofddirecteur der gemeentebedrijven te Middel burg ir. J. Boelen, wijst er op, dat als vermoedelijke borzaak van den brand van kortsluiting wordt gespro ken, daar de directeur van den Franschen bazaar dit blijkbaar aan de journalisten als vermoedelijke oorzaak beeft opgegeven. Na een nauwkeurig onderzoek is ge bleken, dat de storingen vóór den brand in de electri- bche installatie van den Franschen bazaar optraden in ben deel der leiding, dat niets te maken had met het pedeelte in het huis, waar de brand ontstond, en het bovenvermelde deel der leiding, waar storingen waren opgetreden, zelfs na het uitbreken van den brand geheel in tact bleef, wat technisch onmogelijk zou zijn geweest ais er werkelijk kortsluiting had plaats gehad. Ook de plaats waar de brand het eerst geconsta teerd werd, wijst er geenszins op, dat kortsluiting de oorzaak kon zijn, omdat dit niet in de directe nabij heid van een electrische leiding was. Het is geens zins bewezen en m oet technisch onmogelijk worden ge acht, dat de brand in den Franschen bazaar door kort sluiting is ontstaan. Het gevonden kinderlijkje aan den Zuiderzeedijk. De opsporing der ouders in Duitschland. Omtrent het onderzoek van de politie in verband met het gevonden kinderlijkje aan den Zuiderzeedijk bij Dur- gerdam, wordt nog het volgende gemeld: Bij de politie was Donderdag nog geen bericht inge komen dat het echtpaar, hetwelk wordt verdacht het jongetje, dat eenigen tijd geleden by Durgerdam dood aan den Zeedijk gevonden is, om het leven gebracht te hebben, In Duitschland is opgespoord. De grootmoeder blijft in bewaring, aangezien zij geen aannemelijke ver klaring geeft van de verdwijnen van haar kleinkind. Verschillende omstandigheden, ook betreffende de an tecedenten van den vader, maken het zeer waarschijn lijk, dat er misdrijf van de zijde der thans voortvluch tige ouders in het spel is; de voornaamste ls wel, dat uit de sectie op het lijkje is gebleken, dat de doodsoor zaak geweld is geweest; er zijn n.1. een zware hoofdwond en een bloeduitstorting in de hersenen vastgesteld. In Duitschland moeten de ouders van het kind aan familieleden hebben medegedeeld, dat het reeds gerui- men tijd geleden te Berlyn gestorven en begraven was. Dit is den inspecteur der recherche, die op het oogen- blik in Duitschland het onderzoek doet, gebleken. De mogelijkheil bestaat nog, dat het knaapje door een on geluk om het leven is gekomen en dat de ouders dit om de een of andere reden hebben willen verheimelijken en daarom getracht hebben, zich van het lijkje te ontdoen; maar de politie houdt dit voor zeer onwaarschijnlijk. Als de ouders in Duitschland worden opgespoord, zul len zij, daar zij Duitschers zijn, niet voor uitlevering in aanmerking komen; de Duitsche justitie zal dan de zaak moeten onderzoeken. Misdaad bij Arnhem. Voorbijgangers vinden het lijk van een man aan de oevers van den Rijn. Door een kogel in het hart gedood. Donderdagochtend vroeg hebben voorbijgangers aan den oever van den Rijn te Arnhem, achter de school Onderlangs, het lijk van een ongeveer 35-jarigen, als heer gekleeden man gevonden. Het lijk lag gedeeltelijk met het hoofd in het water en de beenen op den waL Aan het hoofd bemerkte men een bloedende wonde. De politie, die werd gewaarschuwd, was spoedig ter plaats. Bij een oppervlalckgi onderzoek werden geen sporen van geweld gevonden. Toen men de kleeren van het slachtoffer verder onderzocht, om zoo mogelijk de identiteit vast te stellen, bleek, dat de man een schot wond ter hoogte van het hart had. Een revolver werd nog op het lijk, noch in de buurt gevonden. In zijn zak vond men echter een scherp© re volverpatroon. Verder twee zespenny-stukken en een lucifersdoosje van een Duitsche fabriek; echter geen geld of papieren, waaruit de identiteit van het lijk kon blijken. Het parket deed verschillende fotografische opnemin gen van de plaats, waar het lijk ls gevonden, waarna het lijk ter gerechtelijke schouwing naar het lijkenhuis te Arnhem is overgebracht Dr. Hulst uit Lelden zou nog dienzelfden middag de gerechtelijke schouwing ver richten. Vermoedelijk zelfmoord. Later wordt gemeld: Het sectie-onderzoek op het lijk van een man, dat gis termorgen aan den oever van den Rijn te Arnhem is ge vonden, heeft aangetoond, dat men hier waarschijnlijk met een geval van zelfmoord heeft te doen. Er is nog niet vastgesteld, wie de persoon is. Vermoedelijk heeft men te doen met een Duitscher. ARME KLEINE! Een 2-jarig kind te Westerdijkshorn (gem. Bedum), kreeg Woensdag iets in de keel, dat niet verwijderd kon worden, zoodat de kleine na hevige benauwdhe den en ondanks toegesnelde medische hulp spoedig overleed. HEVIGE VECHTPARTIJ TE OSS. Een persoon doodgestoken en een ander ernstig gewond. Bij een hevige vechtpartij op den Ileuvel te Oss is Woensdagavond de 28-jarige G. van Galen door een messteek in den rug gedood, en een zager Van B. door messteken ernstig gewond. De justitie uit Den Bosch is Donderdagmorgen voor een onderzoek naar Oss ge gaan, met dr. Mettrop, uit Den Boscji, en dr. Nicu- wenhuizen, uit Utrecht, die de sectie op het lijk zul len verrichten. IN DE WIEG VERBRAND. Een 1-jarig kindje om het leven gokomen. Gisteravond is in de Radiostraat te Eindhoven het éénjarig kindje van de familie B. in de wieg ver brand. De ouders waren afwezig en de broertjes en zusjes hadden met lucifers gespeeld. U kunt nu tegen sterk verminderde prijzen kennis maken met onze prima aflevering. Depót: B. G. G. König, Hoogzijde. BRUINVISSCHEN EN ZEEHONDEN IN DE WIERINGERMEER. In de afgesloten Wieringermeer bevinden zich eenige bruinvisschen en zeehonden. De zeehonden zullen vermoedelijk wel een goed heenkomen zoeken, daar ze wel over den dijk in zee kunnen komen. De bruinvisschen zijn er slechter aan toe, want, doordat sommige polders er hun water in loozen, begint het water in de Wieringermeer al minder zout te wor den. Een paar bruinvisschen zijn reeds dood gevon den. DE OVERVAL OP DEN BUSSUMER GRINTWEG. Een der verdachten op vrije voeten. Een der drie verdachten van den overval op den Bussumer Grintweg, de R. uit Bussum, is door de Justitie weer op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan bewijs. De twee anderen hebben, zooals men weet, bekend. Nog kan worden gemeld dat de beroofde bankloo- per na het vatten van de daders zijn ontslag heeft genomen. HET ZWAKKE GESLACHT. Een 71-jarige bewoner van den Spaarndammerdijk te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat twee hem onbekende vrouwen hem in zijn woning hebben mis handeld. Zij hebben uit zijn beurs ongeveer f25 weg genomen. Als verdacht van deze mishandeling en diefstal zijn een 24-jarige buffetjuffrouw en een 25- jarige werkster aangehouden. Het gevangenis-oproer te Auburn. Eerst na een wanhopigen tegenstand ga ven de muiters zich over. Met traan- gasbommen het gebouw binnengedron gen. Omtrent het oproer in de staatsgevangenis te Au burn in den Amerikaanschen staat New York, wor den nog de volgende bijzonderheden gemeld: Het oproer brak des morgens om 10 uur uit. Klaar blijkelijk waren er revolvers in de gevangenis ge smokkeld, zoodat een 18-tal gevangenen daarover be schikten. De hoofdcipier werd neergeschoten, waarop de mui ters den directeur der gevangenis Jcnnings en nog elf oppassers overweldigden, die zij als gijzelaars vast hielden. Intusschen was de militie reeds gealarmeerd. De ze omsingelde de gevangenis en een afdeeling stelde zich voor den uitgang op, gereed om te vuren, zoodat ontvluchten onmogelijk was. Kort na 11 uur kwam een der raddraaiers, dio reeds bij het vorige oproer een belangrijke rol had gespeeld, naar buiten en eischte, dat binnen een half uur vrije aftocht zou worden verleend, daar anders de gijzelaars vermoord zouden worden. Ook van den directeur werd door bemiddeling van een gevangene, die aan het op roer niet meedeed, een brief ontvangen, waarin deze smeekte, de eischen der muiters in te willigen, daar de gijzelaars anders gedood zouden worden. De over heid besloot echter niet met de muiters te onderhan delen en gaf den commandant der troepen het be vel, de muiters, indien zij naar buiten zouden komen, neer te schieten. Bleven zij binnen, zoo moesten de troepen de gevangenis binnendringen en de muiters overweldigen. De commandant liet daarop zijn troepen aantre den en deelde hun de ontvangen bevelen mede, waaraan hij toevoegde, dat de directeur zich maar in zijn lot moest schikken. Om half een drong daar op een afdeeling troepen, van traangasbommen voor zien, de gevangenis binnen en wisten de muiters, die zich verschanst hadden te overweldigen en hun den directeur en vier andere gijzelaars te ontrukken. Verder waren er op de binnenplaats van de gevan genis 1500 gevangenen bijeen gekomen, die zich op een wanhopigen tegenstand voorbereidden, doch zich ten slotte ook overgaven. Ook de overige gijzelaars, van wie er drie gewond waren, werden nu bevrijd. Om 4 uur begon een afdeeling der militie de gevan genis systematisch naar wapenen te onderzoeken. Bevel was gegeven, om ieder, die zich verzette, neer te schieten. In het geheel zijn bij het oproer 10 per sonen, onder wie 1 oppasser, gedood. D© rust hersteld. Twee gevangenbe waarders gedood, 3 vermist Een ander bericht spreekt van in totaal 12 dooden. Nadat eerst nog weer een bericht uit New York was ontvangen, dat het oproer opnieuw was uitge broken, meldde later het N.T.A. (lat de rust thans hersteld is. Ter bestrijding van do muiterij waren 2000 man aan troepen, politie en andere hulp ontbo den. Het totaal aantal dooden bedraagt volgens de laatste berichten acht, waaronder twee gevangenbe waarders. Nog drie andere gevangenbewaarders worden vermist Men neemt echter aan, dat zij nog in leven zijn en zich verborgen houden. Vijf leiders van de muiterij werden in den hoek van een ee! neergeschoten toen zij weigerden om zich over te geven. Het aantal der gewonden heeft men tot nu loc nog niet vast kunnen stellen. Tot op het oogen- blik werden zeven gevangenbewaarders met ern stige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Bij het bekend worden van het gevangenisopioer heeft men in alle andere staatsgevangenissen uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen. Men heeft den gevangenen echter niet verhinaerd. den loop van de gebeurtenissen in de gevangenis te Auburn, waarvan draadloos verslag werd gedaan, te volgen. Van niet-officiecle zijde wordt het bericht ontvan gen, dat het totaal aantal dooden 12 zou bedragen. Ernstig verkeersongeluk bij Londen. Botsing tusschen een tramwagen en ©en autobus. Vijf personen gedood en 20 ge wond. In Enfield, een voorstad van Londen, zijn een tram en een autobus met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan 5 personen gedood en 20 gewond zijn. De autobus kwam uit een zijstraat en probeerde nog de aanrijding te vermijden. De bus maakte dientenge volge een schuiver en trof daarna de tram opzij en wierp haar omver. Alle ruiten van beide vervoermiddelen bra ken bij den vreeselijken schok. Vier menschen werden op slag gedood, een stierf op weg naar het ziekenhuis. De autobus en het tramrytuig waren beide stampvol. Toegeschoten voorbijgangers hielpen de ongekwetste passagiers om de dooden en gewonden uit de wagens te krijgen. Alle voorbijkomende voertuigen werden gere- qulreerd om de gewonden naar het ziekenhuis te bren gen. Velen hadden door dc glasscherven sneden opgeloo- pen of zaten tusschen de banken bekneld. Later wordt nog gemeld: Bij het verkeersongeval in de voorstad Enfield zijn vier meisjes beneden 20 jaar en een jongen van 16 jaar omgekomen. Een aardige Kerstverrassing. De inwoners van Berlijn zullen lachen, maar aJs iemand, die kiespijn heeft. De gemeentelijke autoriteiten te Berlijn zijn met een aangename Kerstverrassing voor de bevolking voor den dag gekomen. Ze kondigen namelijk verhooging aan van de tarieven voor gas, water en electriclteit, terwijl ook de tarieven der verkeersmiddelen zullen worden ver hoogd. Wanneer deze verschillende verhoogingen zullen worden uitgevoerd Is nog niet bekend; dit hangt af van de beslissing van den gemeenteraad en het is zooals be kend best mogelijk, dat dit college In zijn tegenwoor dige samenstelling niet in staat zal blijken besluiten te nemen. In dit geval zou de kwestie van de verhooging der tarieven tot na de ontbinding van den raad en de nieuwe verkiezingen moeten worden uitgesteld. Het Berlijnsche electrtciteitsbedrijf heeft sinds rijn bestaan een winst van 80 millioen mark opgeleverd maar deze winst Js geheel belegd in nieuwe gebouwen en an dere bedrijfsmiddelen. Het heeft nog een tegoed van 30 millioen bij de stad Berlijn, maar gezien de fln&ncieele positie van de gemeente kan het op het oogenblik toch niet op uitbetaling van dit bedrag rekenen. Het bedrijf wijst er tenslotte op, dat hoewel alles duurder is gewor den en alle onkosten zijn gestegen, de prijs voor stroom sinds 1924 onveranderd ls gebleven. Wat de verkeersmiddelen aangaat, verwacht men alge meen, dat de prijs van de overstapjes, die thans 20 pfennig kosten, tot op 25 pf. zal worden verhoogd. Weer een nieuw spoorweg-ongeluk in België. Trein bij het verlaten van een tunnel ont spoord. Geen dooden, wel groote schade aangericht. Het B.TA meldt uit Charleroi: De trein van Jamloulx naar Ham is bij het verlaten van de tunnel van Laury ontspoord. De locomotief, een goederenwagen en twee personenrijtuigen liepen over een afstand van 20 a 30 M. naast de rails. De reizigers werden alleen hevig dooreengeschud. De stoker werd door een straal stoom uit den ketel getroffen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De materleele schade is vrij aanzienlijk. De spoorwegramp te Namen. Bij de voortzetting van het onderzoek naar de oorza ken der ramp van Namen, had, zooals gemeld, de ma chinist van den verongelukten trein verklaard, dat zoo wel bij het vertrek als gedurende de reis de remmen normaal werkten en dat hij met een vaart van 30 KM. het station van Namen binnenstoomde, toen het ongeluk zich voordeed. Het onderzoek ter plaatse heeft uitgemaakt, dat de remblokken tegen de wielen van de locomotief vastza ten, waaruit kan besloten worden, dat de machinist in derdaad op de helling van Rhlmes, even voor men het station van Namen binnenkomt, heeft geremd, zooals de reglementen dat voorschrijven. Men heeft geen hiaat aan de signalen geconstateerd en ook de seincablne heeft normaal gewerkt De stoker, die met dezen trein moest vertrekken, was afwezig bij de afvaart zoodat hij door een anderen sto ker, die met de machine vertrouwd was, is moeten ver vangen worden. Deze heeft geen bijzonderheden aan het parket kunnen mededeelen, welke het onderzoek in een definitieve richting konden leiden. TEGEN HET DOBBELEN IN ZUID-AFRIKA. Drastische wetsbepalingen. Reuter meldt uit Petroria: Vernomen wordt dat de regeering een wetsontwerp heeft opgesteld met drastische bepalingen tot het te gengaan van het toenemend dobbelspel. Het wetsont werp zal in de volgende zitting van het parlement worden ingediend. Het behelst zware straffen, waar onder verbanning van veroordeelde houders van speelhuizen en habitueele bezoekers. INVOER VAN VARKENSVLEESCH. Het verbod in Engeland gehandhaafd. Naar een Reuter-telegram uit Londen meldt, heeft in het Engelsche Lagerhuis de minister van land bouw op ccn vraag van één der parlementsleden go- antwoord, dat hij zorgvuldig dg vraag overwoog, of eenige matiging van het invoerverbod van varkens- vleesch van het vasteland mogelijk ia. De minister zcide, echter te vreezen, dat handha ven van het invoerverbod absoluut noodzakelijk is ten einde den Britschen veestapel tegen ziekte te be schermen. MUSSOLINI EN DE ITALIAANSCHE VEESTAPEL. Italië behoort tot de Europeesche landen, die het minst aantal runderen op de vierkante K.M. hebben. Het dichtst bezet is de vruchtbare provincie Lombar» dye met 46 stuks, de minst bezette provincie is Si cilië met 6 4 7 stuks. De heer Mussolini zal trachten daarin verbetering te brengen. Hij zal dat plan trach ten te bereiken door de invoering van premiën. Daar voor heeft hij 8 millioen Lire uitgetrokken. Een Lire is 50 cent. Door fokpremies hoopt hij den veestapel met 10 pet. te verhoogea. In ons blad, dat DINSDAG 31 DECEMBER a.s. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Regnnstlgers, Familie, Vrienden enz., tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 3 regels) Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons Bnrean of aan H.H. Kantoorhouders en Boekhandelaars.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13