SchagerCourant Vijfde Blad. GEVOLGEN VAN DEN STORM. J0VITA FUENTES. Iets over nuttige zwammen. Uit onze omgeving. BARSINGERHORN. HOOGWOUD. LANGENDIJK. ALKMAAR. ZIJPE. TWEEDE KAMER. Zaterdag 14 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8580 Hevige windstooten uit het Noordwesten leveren groot gevaar op voor onze kusten. Schepen in nood. Ongelukken te land. Donderdagmiddag heeft de storm, die toen naar het Noordwesten was gedraaid (daarvoor was hij steeds Zuidwest geweest) ernstig gevaar voor onze kuststreek opgeleverd. Niet alleen, dat bij dezen wind de schepen eerder dreigen te stranden, doch ook de vloed dreigt dan zeer hoog te worden. Bij Hoek van Holland vloog het water den Nieuwen Waterweg binnen, zoodat Don derdagavond daar, toen het eb moest zijn, het water zóó hoog stond, als het in normale gevallen met vloed Dreigende ramp bij Terschelling. De „Benwyvis" op het strand. Zestig man in de kokende branding. Sinds eenige dagen zit, gelijk men weet, op het Ter- schellinger strand nabij paal 10, hulpeloos in de bran ding het Engelsche stoomschip Benwyvis. Pogingen om hot schip vlot te brengen hebben tot dusver gefaald en de kabels die waren uitgezet door de sleepbooten om hooger op het strand slaan te voorkomen, zijn geknapt door het woedend element Intusschen was de positie van het schip nog niet direct gevaarlijk en de uit 52 koppen bestaande bemanning bleef aan boord, fcerwijl zij zelfs nog werd versterkt door eenige mannen van het bergingspersoneel der fa. Doeksen en Droe. Donderdag tegen den avond echter kreeg de boot het hard te verantwoorden in den Noord-Westenstorm, die aangroeide tot een orkaan. Hevig kookte de branding aan alle zijden om het vaartuig, dat door de golven werd opgenomen en weer neergesmakt De hevige stooten die het daarbij te verduren had deden de bodemplaten opzetten en het schip maakte water in de machinekamer. Ofschoon ook toen nog geen direot gevaar bestond voor de menschen aan boord, besloot de reddingmaat schappij te trachten van het strand af communicatie te krijgen met de Benwyvis. Hiertoe zou men met het vuurpeiltoeetel trachten een lijn naar boord te schieten. Mocht het gevaar toenemen, dan zouden de menschen langs deze lijn den vasten wal kunnen bereiken. Om half negen Donderdagavond stond de mach Ine- ■«uner reeds half vol water. De kans dat het schip tborgen zou kunnen worden, is daardoor aanzienlijk rmlnderd. De storm werd toen nog steeds heviger, jterwijl hooge brekers over het schip liepen. Laat in den avond was de toestand onveranderd. F,rustig ongeluk te Groningen. Man on der een neervallende schutting gedood. Ook te Groningen woedde Donderdag een hevige storm. Er zijn verschillende boomen omgewaaid In het stadspark en op vele plaatsen in de stad. Een afgewaai de tak vernielde het dak van een woonschuit. In de Par dangstraat woei een schutting om, die terecht kwam op een courantenbezorger van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, de 50-jarige Kranenburg. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een weduwe met eenige volwassen kinderen achter. In de stad zijn verder vele ruiten Ingewaaid en schoorsteenkappen afgerukt. Te Soesterberg een vliegtuig tegen den grond geslagen en totaal vernield. Donderdagmorgen om 11.30 uur is op het militaire vliegveld Soesterberg de Fokker verkenner 606 (350 P.K. Hispano Suiza) dat van plan was te landen door den storm opgenomen en tegen den grond geslagen, waarbij het toestel geheel vernield werd. De vlieger sergeant Lambermont en de passagier kon den ongekwetst uit de overblijfselen worden bevrijd. Stadhulsruine te Lelden. Donderdagavond liep door den storm de gevel van de stadhuisruine te Leiden zooveel gevaar, dat In allerijl maatregelen moesten worden genomen om den gevel te stutten. To Purmerend de straten blank. Door den hevigen storm staat het water in de ge meente Purmerend zeer hoog, zoodat de lager gelegen straten en huizen blank staan. Over het Oudelandsdijkje stroomt het water hier en daar in den polder. Men is daar al bezig het dijkje met zakken zand te verhoogen. Ook stroomt het water over den Neckerstraat, terwijl de Uiterwaarden van den Overweerschen polder onder water staat. Te Venlo een zwemschool op de Maas losge slagen en op drift geraakt. Het groote gemeentebadhuis, dat in de Maas veran kerd lag, is in den nacht door den storm losgeslagen en op drift geraakt De snelle stroom dreef het breede en lange bassin dwars tegen twee Spoorbrug-peilers, alwaar het bleef steken en voor verder wegdrijven werd behoed. Onmiddellijk heeft men er gedurende den nacht nog roode lichten op geplaatst voor de scheepvaart, om het daarna met eenige sleepbooten te verhalen aan de zijde Blerik, tusschen de kribben vast te leggen, aangezien de vluchthaven, waarin het anders 's- winters een ligplaats vindt, thans tengevolge van den hoogen waterstand vol schepen ligt De vermiste binnenschepen. Drie ervan in behouden haven. In aansluiting op een vorig bericht betreffende ver missen van vier binnenschepen, bevracht door de firma N.V. Y/ijkCatz, Zaandhandel te Vijfhuizen (Haarlem mermeer) kan worden gemeld, dat in den loop van gis termorgen het bericht kwam dat de „Harmonie" en de „Onderneming" te Stavoren zijn binnengekomen, ter wijl van Schokland de tijding kwam. dat daar in de ha ven de „Rehoboth" was binnengeloopen. Alleen van de „Nieuwe Zorg" heeft men nog niets vernomen. Slechte vooruitzichten voor het visschersbe- drijf te IJmuiden. Het ziet er voor het visschersbedrijf te IJmuiden lee- lijk uit. Door den storm is sinds de vorige week Vrijdag nog geen enkele stoomtreiler ter visscherij uitgevaren. Er liggen nu in de visschershaven meer dan 100 stoom- trellers, dat is ruim de helft der stoomtrellervloot; ver der 70 motorloggers en 30 zeilloggers. De haven ligt ge heel vol. Men had gehoopt, dat er Donderdag schepen hadden kunnen varen, en des middags had de Vlaardingsche stoomtreiler Janne VL 10, die door een loonconflict reeds eenige wek enbhmen is moeten blijven een bemaning gekregen. Tegen donker werd het schip van den wal ge sleept, doch op het laatste oogenblik sprongen eenige opvarenden van het schip, dat toen toch moest blijven liggen. Men vreest, dat als de storm zal aanhouden, dit straks stagnatie zou geven ln den vischaanvoer. y. - Veertien uren In de mast De bakschlpper P. Everts, werkzaam bij de N.V. Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolen- schuit in de Zuiderzee tusschen Wieringen en Kolhorn. Everts nam voorzorgen, dat bij eventueel zinken van de schuit hij nog zijn leven zou kunnen redden. Hij heeech daartoe een mand in den mast. En inderdaad, 's middags te halfvijf sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk. Everts klom in den mast en plaatste zich in de mand, die juiBt boven de golven hing. De avond en de nacht vielen in en hulp kwam niet opdagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgebracht, werd hij Dins dagmorgen door personeel van een sleepboot opgemerkt. Wederoptreden in ons land van de beroemde Japansche opera-zangeres Jovita Fuer.tes, de beroemde Japansche sopraan is weer in ons land. Reeds voor enkele jaren terug heeft zij ons doen genieten van haar heerlijke stem bij haar optreden in Madame Butterfly en andere opera's, die toen door het Italiaansche gezelschap, waaraan zij was verbonden, werden gegeven. Zij is een tengere verschijning met groote donkere oogen, die U onder de fijne wenkbrauwen tegenschitte- ren, het lange zwarte haar eenvoudig opgemaakt JOVITA FUENTES. Jovita Fuentes is afkomstig van Manilla, de hoofdstad der Philippijnsche eilanden. Als klein meisje van 4 jaar kreeg zij al piano-onderricht Toen zij een jaar of veer tien was bedelde zij bij haar vader om zangles te mogen hebben. Maar neen, eerst de piano-studie tot een goed eind brengen. Deze bepaling gold onverbiddelijk, zoodat zij die studie eerst voltooide. Nu begon het heerlijke, de zangles. Met een tante ging Jovita naar een Italiaansche zangleerares. om over de lessen te spreken. Toen alles was afgesproken, vroeg Jovlta's tante hoe lang het wel zou duren, voordat zij in het publiek zou kunnen zingen. Ongeveer twee jaar, luidde het antwoord. Maar Jovita vond dit veel te lang en nam zich voor zoo hard te stu- deeren, dat zij al na één jaar zoover zou zijn. Het resul taat blijft niet uit; als zij drie maanden les heeft vindt haar leerares, dat zij met haar prachtige natuurstem, al wel een paar kleine werkjes op een concert kan zin gen. Weer een paar maanden later, op een leerlingen uitvoering zingt zij al eenige opera-aria's. Zij studeert verder, vol ijver en geestdrift; haar leerares raadt haar aan eenigen tijd naar Italië te gaan; dan zal haar suc ces voor goed verzekerd zijn. Maar Jovita's vader voelt niets voor zulke plannen, vindt zijn dochter er boven dien nog veel te jong voor. „Vader, wanneer zal ik dan wel naar Italië mogen gaan?" „Als je twintig jaar bent". Maar als zij twintig jaar is, kost het nog heel wat moeite om haar vader's toestemming te evrkrijgen. Eindelijk ls het zoover en er breekt voor Jovita een belangrijke, hoewel moeilijke tijd aan, dit laatste voor wat betreft het haar vreemde leven in Italië. Na een klein jaar stu- deeren treedt zij voor het eerst op In Italië (April 1925) waar zij in verschillende steden heeft gezongen, oa Bo- logna, Florence, Venetië, Verona. Op het oogenblik is zij door geheel Europa bekend; behalve in ons land is zij opgetreden in Zwitserland, Roemenie, waar zij een groote tournée heeft gemaakt, Hongarije, Tchecho-Slo- wakije, Denemarken, Frankrijk. Spanje en vooral Dultschland. Hier is zij in alle voorname plaatsen opge treden. Bremen beroemt er zich op, dat zij hier voor het eerst in Duitschland is opgetreden. Voor de eerste voor stelling had men haar gezegd „Das Publilcum hier Ist so kalt", als om haar te waarschuwen, dat zij er toch vooral niet te veel van zou verwachten. Maar haar suc ces was overweldigend en zij zeide tegen haar Jmpres- sario: „Das Publikum hier ist aber sehr warm". „Ja, für Sie", was toen het antwoord. Het was niet lang na haar debuut in Italië en men had haar gevraagd om voor één of twee voorstellingen in Bremen te komen. Maar zij kreeg toen direct een contract ln Berlijn, zoo dat zij veel langer in Duitschland bleef dan oorspronke lijk het plan was. Ook dit jaar heeft zij nog o.a. in den Staatsopera te Berlijn gezongen. Haar grootste triom fen viert zij ln Puccini's Butterfly; verder treedt zij o.a. op in Iris, La Bohème en een Duitsche opera van Fran kenstein, die in China speelt, n.1. Li-Tai-Peh. Hoewel haar naam als zangeres gevestigd is, zij heeft haar tijd al bezet tot aan 1931, laat zij nooit na te studeeren, zoo veel als maar eenigszins kan. In de maanden Juni en Juli gaat zy gewoonlijk naar huis, d.w.z. wel met enga gementen; zij zingt dan in Japan, China en Philippijnen. Door de Parlaphone zijn verschillende gramofoon-opna- men van haar zang gemaakt, vooral van opera-aria's Het doet haar echt plezlei dat zij weer in Holland ls; zij herinnert zich de hartelijkheid, welke zij hier vroeger heeft ondervonden en zij hoopt ook nu weer het publiek volkomen te kunnen boeien en bevredigen. In de natuur moet alles ten beste dienen en zoo kan men dus eigenlijk niet spreken van nuttig of schadelijke zwammen, maar alleen over de rol, die die zwammen of die dieren in de natuur te vervul len hebben. Alleen ten opzichte van den mensch kan men dus van nut of schade spreken. In het algemeen kan men zeggen, dat de zwammen een afbrekende werking uitoefenen cn die afbrekende werking is nu eens in het voordeel of het belang van de menschen en dan weer tot schade. Met de schadelijke zwammen, die we parasieten noemen, voeren we een onophoudelijken strijd, die meestal in ons nadeel uitvalt; slechts in zeer enkele gevallen kunnen we dien strijd met succes voeren, omdat onze middelen zeer gebrekkig zijn. Als we echter die schade of die last gaan verge lijken bij het voordeel en het gemak, dat wc in vele andere gevallen van zwammen ondervinden, dan is het niet gemakkelijk dat nut te becijferen, want, zon der de werking van de zwammen en Bacteriën kan men zich het bestaan op den aardbol nauwelijks in denken. Een van de voornaamste bezigheden van de zwam men en bacteriën is namelijk het afbreken van or ganische stof, welke stof op die manier weer ter be schikking v.h. plantenrijk komt. Betreft 't nu 't afbre ken van stoffen, die voor ons waardeloos geworden zijn, dan spreken we van nut, maar betreft het stof fen, waarvan we nog niet genoten hebben, dan spre ken we van schade. Ioder, die hierover nadenkt, zal begrijpen, hoeveel nut de zwammen en bacteriën b.v. verrichten, als ze denken aan de omzettingen die noodig zijn, voor een mosthoop zoodanig is omgezet, dat de planten er weer wat aan hebben en datzelfde geldt natuurlijk voor alle afvalstoffen van den akker, b.v. koolbla deren, aardappelloof enz. Vervolgens in een bosch aan de massa's bladeren, di6 in het najaar afval len en waarvan in het volgend voorjaar reeds niet veel meer to vinden is. Het mooiste is echter, dat vele zwammen van deze voor ons totaal onbruikbare stoffen weer voedsel voor den mensch leveren. In ons land, cn dan vooral in het Noorden, merkt men hiervan weliswaar niet veel, in het buitenland, vooral in Duitschland b.v., maar ook nog in het Zuiden van ons land, zooveel te meer. We bedoelen hier de paddestoelen, die in Duitschland bij zulke groote hoeveelheden gegeten worden, dat er speciale markten voor zijn, met spe ciale keurmeesters, evenals we die voor kool enz. hebben. Voor de volksvoeding, een factor van groot algemeen nut dus, wordt er wel degelijk rekening mede gehouden. In het Zuiden van Frankrijk worden jaarlijks voor eenige duizenden franken aan truffels verkocht, vooral naar het buitenland. Deze truffels, die men in ons land niet aantreft of hoegenaamd niet aan treft, groeien onder den giond en men gebruikt er afgerichte varkens om ze op te sporen. Zo zijn zeer prijzig en schijnen lekker te zijn. Dat ze lekker kun nen zijn is te begrijpen voor ieder, die weieens ge wone paddestoelen gegeten heeft en dat ze over het algemeen zeer voedzaam zijn is bekend. Ook de gistzwammen oefenen een, voor ons, on misbare werking uit, want, we zouden ons geen brood of bier of wijn zonder gist kunnen voorstellen en hetzelfde geldt ten opzichte van vele andere ge giste of op andere wijze door zwammen of bacteriën omgezette vloeistoffen. We denken b.v. aan Yoghurt, melk, enz. De hoeveelheid bacteriën en schimmels, die per cubieke milimeter goedgewonncn melk b.v. aanwezig is, doet ons verbaasd staan. Ten slotte worden sommige zwammen in een of anderen vorm in de geneeskunde gebruikt, zoo b.v. het moederkoorn, een ziekte van rogge. Van de scle- rotiön van deze zwam maakt men een middel, dat in de geneeskunde vrij algemeen gebruikt wordt. Als besluit zouden we nog kunnen wijzen op de belangrijke rol, die de bod6mbacteriën op den groei uitoefenen en vooral de zgn. wortelknolletjesbacte- riën van onze vlinderbloemige gewassen. SL Pancras. VAN HERWIJNEN. Naar wij vernemen, zal op 19 December a-s. een bij eenkomst van bet Burgernut worden gehouden in de zaal van den heer IC Dekker, alhier. AARTSWOUD. Ook ons dorp heeft bezoek gehad van den ln den omtrek welbekenden telepaath Maloïtz, vergezeld van den humorist Diederichs en voor het muzikale gedeelte uitstekend bijgestaan door mevr. Heikens. Vooraf des middags een auto-seance door de plaats, wat reeds veel volk op de been bracht en uitstekend slaagde, 's Avonds was er aardig publiek ln de zaal van den heer Barten, hetwelk aangenaam en gezellig genoot van de opdrachten met en zonder geleider van den telepaath. Ook de heer Diederichs gaf leuke moppen en aardige humoristische voordrachten. Als voormalig opera-tenor-zanger zong Maloïtz op verzoek een tweetal liederen schitterend mooi. Door gebrek aan goede mediums slaagde de massa-suggestie en magnetisme niet naar wensch Het zal ongetwijfeld de vele tooneclliefhebbers genoe gen doen te vernemen, dat den 2en Kerstdag „Het Klei ne Tooneel" in Concordla, te Noordscharwoude een uit voering zal geven met het zoo moolo tooneelspel „Over schotje", het glansstuk van onze begaafde actrice Annie van Ees. Als toegift zal na de pauze de verrassende één-acter „Baas boven Baas" van den bekenden auteur A. De- fresne vertolkt worden. Het spreekt vanzelf, dat het tooneelminnend publiek met belangstelling deze mooie uitvoering van „Het Kleine Tooneel" tegemoet zal zien. Zie advertentie in dit blad. NOORDSCHARWOUDE. De storm van Donderdag heeft voor zoover ons be kend is. alleen schade veroorzaakt aan het nieuwe raad huis, Wij hebben ons de moeite getroost eens t'fe kijken, en al was het donker, constateerden wij toch dat er aan de Westzijde al heel wat pannen afgewaaid zijn. Ook aan de Zuidzijde waren er pannen afgewaaid, wat een gevaar opleverde voor de bewoners van de Raadhuis- buurt, wier phd hier langs leidt Uitkijken was hier de boodschap. (Van onzen particulieren correspondent) Jaap komt nog weer boven Jan! Naar verluidt is de aangereden marktkoopman Jacob Kroon, die dezer dagen op den Schermerweg werd aan gereden, bij kennis gekomen en wordt zijn algemeenen toestand niet onbevredigend geacht Dat eeuwige jachten ook! Dinsdagnamiddag is een bejaard heer op den Kenne- merstraatweg tegen de steenen gesmakt door een auto mobilist, die niet scheen te kunnen wachten, tot de wan delaar zich uit de vuurlinie had verwijderd. Het ongeval bepaalde zich gelukkig alleen bij een bevuild en geha vend costuum, terwijl de chauffeur althans sportief ge noeg was, het slachtoffer in zijn wagen fatsoenlijk thuis te brengen. Madia Vlta ln morte Sumus. De 73-jarige weduwe W. Rooker geboren Bakker, 'n alleen ln perceel no. 60 v. d. Woudenstraat wonende juf frouw uit het Boerenland, werd Dinsdagavond in haar woning op den grond liggend aangetroffen. Zij bleek reeds te zijn overleden en wel aan een hartverlamming, zooals door een inmiddels ontboden geneesheer werd geconstateerd. T ZAND. Zooals uit een advertentie ln dit nummer blijkt, zal Maandag, 16 December een propaganda-avond worden gehouden voor de afdeeling ,,'t Zand" van het Centraal Genootschap voor klnderherstellings- en vacantiekolo- nies. De zeer bekende film „De geschiedenis van Jantje" zal o.a. worden vertoond en toegelicht door den heer A. C. Bos, administrateur van het Centraal Genootschap. Deze nieuwe film welke een duidelijk beeld geeft van de zegenrijke werking van het genoemde genootschap, werd reeds op tal van plaatsen vertoond, onder zeer groote belangstelling. 1 a a (ffti'u r Spijsvertoringsstorlnqen ls ilnds 100 jaar onovertroffen het beïte middel "S Bullrlch-Zout Tabletten 0.0,36 en 0.1,20. Slechts echt in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger R te Drain. Amsterdam Oest. Lhraaeasperfcwefl 18 In het begin van de vorige maand werd ook te Naald wijk een propaganda-avond gehouden. Het korte verslag van dien avond luidde: „De zaal was eivol. De film, vooral de geschiedenis van Jantje, sloeg in. Uit propa gandistisch oogpunt is de avond uitstekend geslaagd." 't Is te hopen, dat de volgende week hetzelfde kan worden gezegd van den alhier gehouden propaganda- avond. De nieuwen minister van Onderwijs, de heer Terpstra, werd, zooals wij Donderdag reeds meld den, verweten dat hij gekomen was zonder program ma en zonder lijn in zijn plannen. Maar er waren ook andere geluiden waarneembaar, ofschoon de mi nister ook nog het verwijt te hooren kreeg, dat hij te veel was het knechtje van den minister van finan- tiën. M.a.w. dus dat deze te veel invloed op zijn plannen uitoefende en de koorden van de beurs te strak hield. De minister bleek, evenals vele afgevaardigden, geen bewonderaar te zijn van de afwijkingen van de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel. Zijn voor ganger was te dien opzichte te slap geweest, of schoon de ministerraad zich voor strikte handha ving had verklaard. Minister Terpstra is voornemens „voortaan den lijn vaster te trekken In overeenstemming met het advies der gezamenlijke inspectie bij gymnasiaal, middelbaar en lager onderwijs, zal de spelling van De Vries en Te Winkel in den vervolge verplicht zijn. Enkele afwijkingen echter zullen geoorloofd zijn; o.a. zal de verbuigings-N bij zelfstandige naamwoor den alleen bij mannen en mannelijke dieren gehand haafd behoeven te worden. Aangedrongen werd verder op wettelijke regeling voor het bewaarschooionderwijs; herziening van de Lager Onderwijswet zoodra het rapport van de com missie-Ru tgers is verschenen; behandeling van het ontwerp-voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs en algemeene herziening van de Hooger Onder wijswet. De stop-artikelen van de Middelbaaronder wijswet on Nijverheidsonderwijswet mogen niet lang meer blijven bestaan. Immers is de minister zonder die stopwotten niet willoos overgeleverd aan een ieder die inrichtingen voor middelbaar onderwijs of vak scholen wil oprichten. De minister zelf was echter van oordeel, dat zon der deze stopwetton de aanvragen niet meer te beta len zullen zijn. Wel wil de minister overwegen de schrapping van dit stopartikel, gepaard met de in- lassching van een nieuw artikel, waardoor elke af wijzende beslissing met bepaalde waarborgen wordt omgeven. Gepleit werd ook nog voor de specialiseering van het universitair onderwijs. Hoe dit zal geregeld worden werd niet uitgewerkt, als het maar niet uit draait op een bezuiniging op die inrichtingen van onderwijs, waartoe zeer zeker de hoogere subsidiee ring, wellicht gelijkstelling van het sectarisch hooger onderwijs, het hare zal bijdragen. Zal men dien weg volgen, zoo zal beknibbeling op de Rijksuniversitei ten, technische hoogeschool, hoogege landbouwschool, enz., zeer zeker volgen Het aandringen van R.K. zijde op subsidieering van confessioneele hoogescholen wees er reeds op wat ons boven het hoofd hangt. Het verzet van Christ.- Hist. zijde geeft echter nog wat troost. Wat het lager onderwijs betreft, wil de minister het dringende vraagstuk der bezuiniging niet eerder aan de orde stellen voor de Staatscommissie-Rutgers haar rapport heeft uitgebracht. De grootste punten hebben wij hiermee aange stipt en kunnen besluiten met de opmerking, dat het eerste optreden van dezen nieuwen bewindsman al heel weinig vertrouwen geeft voor wat de toekomst brengen zal. Het hoofdstuk defensie is aan de orde gesteld en het was de heer Van Rappard (lib.) die de rij der sprekers opende en sprak zich uit voor internatio nale samenwerking, om te komen tot ontwapening. Spr. ziet met vertrouwen het werk van dezen minis ter tegemoet. Er wordt gevraagd, of het contingent van 19000 man tegenwoordig wel werkelijk onder de wapenen komt. Met meer beroepspersoneel aan te stellen, zou men meer instructieve waarde in het le ger kunnen brengen. De resultaten van het vooroefeningsinstituut wor den niet gunstig genoemd. Een bedenkelijke maatregel wordt genoemd dat reserve-officieren na een cursus van slechts 7 maan den aan de academie tot beroepsofficier kunnen wor den opgeleid. Het dubbelrangenstelsel moet afgeschaft. De netelige kwestie der oudgepensionneerden moet een bevredigende oplossing krijgen. Spr. acht het ongewenscht een school voor reserve officieren van gezondheid op te richten. De mobilisatie-slachloffers moeten geholpen. Wat de zeemacht betreft, zegt spr., dat er nog tal van oude oorlogsschepen in dienst zijn die geen ge- vechtswaarde hebben. Voor het kruisersmateriaal zal nieuwe moeten komen. Spr. informeert of de „Arend" onze belangen op Curagao voldoende kan beschermen. Voorzichtigheid wordt bepleit wat de aanstelling van inlandsch personeel betreft. Bij het verlaten van de sprekerstribune voegt de heer Marchant den heer Van Rappard eenige woor den toe. waarop deze reageert met schofterig optre den en vlegels. De heer Marchant antwoordt met het woord: straatjongen. De Voorzitter verzoekt de heeren elkaar te eerbie digen. De héér Marchant, die de volgende spreker is. voelt zich teleurgesteld door de memorie van antwoord ten aanzien van de samenstelling der bewapening. Spr. acht het vreemd dat het statuut van den Vol kenbond, die is ingesteld om tot ontwapening te ko men, door de tegenstanders steeds wordt voorgesteld als een middel om de ontwapening tegen te gaan. Met zekere voldoening constateert de Regeering, dat in geen van de landen die tot den Volkenbond zijn toegetreden, tot ontwapening is overgegaan. Is het beroep op het gebrek aan internationale ont wapening z. i. van geen beteekenis als argument tegen nationale ontwapening, ook het leger opzich- zelf waarborgt geen neutraliteit We hebben in den oorlog gezien hoe het Belgische leger werd gebruikt als voorpost van het Franschc, en hoeveel vernederingen het heeft moeten onder gaan. Eenige belooning voor zijn praestaties heeft het niet verkregen. De neutraliteit van Nederland is niet uit vrees voor ons leger, doch om strategische redenen door de le gers der oorlogvoerenden gespaard Sinds 1914 zijn de toestanden sterk veranderd. Wij zijn thans lid van den Volkenbond en zouden bij een cventueelen nieuwen oorlog verplicht worden gereed te staan. Indien wij dan ter bescherming z.g. van de neutraliteit den eersten stoot opvangen, dan zijn we in den strijd betrokken. Spr. ontkent ten stelligste, dat wij ons over een gif- gassenoorlog minder ongerust behoeven te maken. Hij verwijst naar het betoog van een Fransch mili tair deskundige, die zeide vrees voor Duitschland te

Schager Courant | 1929 | | pagina 15