„CALMANS". Hebt u óók wel eens een „humeurtje", leze ressen, vrééselijk het „land", waardoor uw stemming niet van de rooskleurlgste is en uw anders vriendelijk aanschijn een donder wolk gelijk wordt? Weet u wat een „calmans" is? Dat is iets, wat de menschen kalm maakt. En u kent zeker, evengoed als ik, het voor naamste calmans, dat er te vinden is: koud water. Als iemand heel erg schrikt, roept men: „gauw, geef een glas water!" en dikwijls heeft men koud water wonderen zien doen, zelfs vóór het nog toegediend werd. Na een huiselijke scène, waarbij mevrouwtje het op haar zenuwen kreeg en zóó lang bleef gillen, dat de medicus ontboden werd, zei deze: „stort maar een emmer water over haar uit", tot groote verontwaardiging van de om geving. Maar het wonder geschieddeNog vóór de emmer gevuld was, kwam het vrouw tje bij. Dronken, opgewonden menschen, die in het water vallen, ja de kwaadaardigste mensch wordt, als hij door en doornat ge regend is, een schaap gelijk. Het kalmeerende water, kan, zooals u wel bekend zal zijn, ook zelf tot kalmte gebracht worden. Bij onstuimige zee is het uitstorten van olie, voldoende om de slingeringen van het schip te beletten. Ook olie is dus een „calmans", maar de menschelijke stem nog meer. Niets werkt rustiger dan de stem, die aan het ziekbed een woord van opbeuring of troost vindt, en als we terugdenken aan onze kinderjaren, herinneren we ons wel hoe de stem van den leeraar midden ln onze uit gelatenheid ons soms de vroolijkste bui deed vergeten. Ik weet nog, hoe wij in het midden van een opgewonden pret bij het gooien van sneeuw ballen door de rinkelende ruit van een buur man doodbedaard werden Er zijn zoovéél kalmeerende middelen, maar er is misschien geen sterker dan de muziek. Denken wij aan het voorbeeld van David en Saul. Als Saul een sombere bui had, ontbood hij immers den harpzanger. Zoo verhaalt men ook, dat Orpheus de barbaar sche volken liefde voor de beschaving in boezemde, door hen, begeleid door zijn lier toe te spreken. De godenleer der Grieken verhaalt zelfs van hem, dat bij in de onderwereld afdaalde en ongedeerd terugkeerde, omdat hij alle gedrochten betooverde door zijn fhuzlek. Bij den opbouw der muren van Messina was het een zekere Amphion, die zijn werk lieden aanmoedigde, wanneer hij voor hen zong. Zulke werklieden vindt men niet veel meer, toch heeft elke ploeg arbeiders bij den waterstaat zijn zanger en vaak zult gij zien heien en een der mannen zingt een liedje. Arian, die door de matrozen zou worden in zee geworpen, omdat zij zich meester wil den maken van zijn geld, nam, toen hij dit :plan doorzag, zijn lier en zongDe boos wichten kregen medelijden en zetten hem op een onbewoond eiland af. Men zegt dat de llerspeelster Glance door haar spel zulk een Invloed op haar toehoor ders teweeg bracht, dat zij van deze krijgen kon, wat zij begeerde. Zoo verhaalt men ook van geneesheeren uit den ouden Griekschen tijd, die de kran- ken door muziek genazen, hun pijnen lenig den of wel hen ongevoelig maakten voor pijnlijke operaties. Het paard hinnikt en steigert als het een trompet hoort, de slang, de spin, ratten en veel insecten worden aangetrokken door de tonen eener fluit. Het kameel luistert aan dachtig en vergenoegd naar de eenvoudige zangen der Arabieren. Dolfijnen volgen het vaartuig, waarop muziek wordt gespeeld; olifanten worden door muziek getemd. Probeer zulk „calmans" eens, als de heer des huizes uit zijn humeur is, lezeressen. Speel dan niet op uw „pootje", maar zet u voor de plano en laat uw vingers zacht vooral zacht, over de toetsen glijden DE B.—L. ALLES IN DEZELFDE KLEUR! Steeds meer en meer gaan wij in de richting van een elegantie welke daarin bestaat, dat alle onderdeden van het vrouwelijk tollet passend in kleur bij Japon en mantel moeten zijn. Hoed. ceintuur, handtasch, schoenen, parapluie, handschoenen, alle deze kregen reeds hun beurt. Ja zelfs zijn er vrouwen die hare nagels passend bij haar toilet kiezen. Maar nu beginnen ook de groote Juweliers een woordje mee te spreken en lanceeren zij de mode van de passende edelsteenen. Om deze een practisch tintje te geven fabriceeren zij ringen waarvan men de steenen verwis selen kan. En wanneer zijne echtgenoote een roode. een groene of een blauwe Japon wenscht te dragen, zoo is de liefhebbende man gedwon gen te zorgen dat het haar niet ontbreekt aan een robijn, een emerald of een saphler Natuurlijk wordt deze mode gelanceerd te gen St. Nlcolaas en Kerstmis. Ge weet dus nu wat gij van uw man als cadeautje verlangen moet ALLES ELECTRISCH Alle goede feeën zijn nog niet gestorven. Er blijft ons minstens eene die, al brengt zij ons dan geen poëzie, ons gemak en nuttig heid in ons moderne leven, waarin alles zoo snel en zoo eenvoudig mogelijk geschieden moet, brengt. Deze fee heet electriciteit. Aan welke vrouw verleent zij niet hare diensten Zij het bij verwarming, verlich ting, in de keuken, bij schoonmaak, ja waar al niet. De kleinste huiselijke werkjes worden vergemakkelijkt dank zij de electriciteit en hare vindingrijke toepassingen. Om ons daar van rekenschap te geven behoeven wij zoo nu en dan slechts een tentoonstelling van electriciteit in de huishouding te bezoeken. Een van de allereerste toepassingen is wel de verlichting. En laten we het er maar di rect bijzeggen een waar we wel het minst buiten zouden kunnen. Niet alleen is deze verlichting practisch, maar bovendien kun nen wij met mooie lampen en kappen ons interieur op een aangename wijze versieren en die kleur van licht kiezen die daar het beste bij past. Daardoor is een van de minst prettige eigenschappen van den winter, n.i. de korte dagen, tegenwoordig geheel verdwe nen omdat ons huis er bij avondverlichting bijna nog gezelliger uitziet. Wil de kachel niet goed trekken en zitten wij in ons geliefkoosd hoekje bij den haard een beetje te rillen Geen nood. even den stekker in het contact en de electrische ra- diateur zendt ons heerlijk warme stralen toe. Hebt gij koude voeten? O, vreeselijke tij den der stoven met hun slecht riekende en dikwijls brandgevaar veroorzakend gloeiende turven Een klein voetenbankje, electrisch verwarmd, doet ons gauw alle vorst en sneeuw vergeten. Op het theeuurtje stoort de nikkelen elec trische waterketel allerminst in deze gezel lige omgeving, en is heel wat gemakkelijker dan een gascomfoor. daar men deze ketel, wanneer men het snoer slechts lang genoeg maakt, op den theetafel naast zich kan plaatsen en dan niet elk oogenblik behoeft op te staan om bij te schenken. Gedurende de maaltijden bedienen wij ons van speciale Schotelwarmers, die ons eten heerlijk warm houden hetgeen een heen en weer loopen naar de keuken voorkomt, vooral 1. Een mantel uit 'n licht blauw lakensche stof, geheel recht gesneden. Aan het middel bevindt zich een sluiting door middel van twee lipjes welke geknoopt worden. Een voudige bontgarneering. Benoodigd 3 M. 25 en 1 M. 40 breed. 2) Mantel in diagonaal gestreept bruin wollen stof. De revers worden voortgezet door ingezette stukken welke aan het ein cle de zakken vormen. De ceintuur worci .esloten met een stalen gesp. Kraaggar neering van dassenbont. Benoodigd 3 M. 25 in 1 M. 40. 3) Een mantel van marineblauw tweed met grijze slipjes, gesloten door een gesp. 'Eén enkele zak aan de rechterzijde Kraag en polsgarnituur van petit-gris. Beenoodigd 3 M. 25 in 1 M. 40. 4) Ten slotte een mantel in een beige wollen stof, gegarneerd met gestikte nerven welke den indruk geven van ingezette stukken. Een ceintuur met houten gesp. Kraaggarneering van witten Skungs practisch in' onze tijden, waarin men het zoo dikwijls zonder keukenmeisje moet doen. En wanneer gewenscht maakt men na tafel een kopje koffie in een speciale koffieketel. Tenslotte kan men het voor den keuken zelfs zonder fornuis stellen, voor elk doel zijn er tegenwoordig electrische pannen. Er is maar één bezwaar dat de stroom tamelijk duur kost IN HET PUBLIEK. Nooit, neen nooit! zouden onze grootmoe ders er ook maar aan gedacht hebben om alleen een café binnen te gaan. Evenwel, alles is sindsdien veranderd en men ziet tegenwoordig eerbare vrouwen, welke rustig achter haar tafeltje gezeten, haar kleintje koffie, een kopje thee, een glaasje bier of limonade nuttigen Een pri vilege dat vroeger geheel voor het sterke geslacht gereserveerd was. Maar goed beschouwd, wat steekt er eigen lijk in, wanneer een vrouw alleen een café bezoekt? Waarom zou men de vrouwen het recht betwisten zich te versterken met een kopje koffie als zij het koud hebben en eens even uit te rusten in een makkelijken stoel wanneer zij moe zijn? Waar het op aankomt is dat zij haren dorst lesschen en uitrusten op een wijze die niet de aandacht van het publiek trekt. En dat hangt slechts van haarzelf af. Het is haar houding en haar gedrag dat haar beschermt tegen de onbescheidenheid van mannen, welke zij in een publieke gelegen heid ontmoeten Het zijn heusch niet altijd de móóiste- vrouwen die het slachtoffer zijn van de spontane galanterie der heeren, het zijn die vrouwen die te weinig reserve be zitten en die daardoor de aandacht trekken. Allereerst haar toilet, wanneer dit te op zichtig is. Dan het poederen of het verven, wanneer dit opvallend geschied is. Maar vooral het luide spreken en het harde lachen en gichelen zijn zekere middelen voor haar die willen opvallen. Niet alleen in een café, maar ook in een theesalon. Dikwijls in al haar onschuld ziet men jonge meisjes die hare natuur lijke vroolijkheid niet onder bedwang houden zonder dat zij er bij denken dat zij niet alleen zijn en dat hare tafelburen haar wel eens slecht zouden kunnen beoordeelen door al dat luide lachen. De vrouwen moeten hare uitgelatenheid weten te bedwingen, zoodra zij zich niet meer in den huiselijken kring bevinden en vooral wanneer er onbekenden in haar onmiddellijke omgeving zijn. Een groote fout is ook dat een vrouw een afspraak maakt met hare vriendin om elkaar in een bepaald café te treffen Een vrouw die alleen in een café binnenkomt en dan tus- schen de tafels der bezoekers door moet gaan om te zoeken. Daarom is het voor vrouwen veel beter aftespreken elkaar in een Theesa lon te treffen, waar het publiek voor het meerendeel uit hare sexegenooten bestaat en waar zij niet gedwongen is zich verlegen tot een kellner te wenden die maar al te dikwijls niet tot de beleefdste behoort. Een vrouw die weet hoe men zich gedragen moet is dus verplicht om vanaf het oogenblik dat zij een café, een bar, een theesalon of een restaurant binnentreedt, direct een ge- j reserveerde houding aan te nemen en er voortdurend aan te denken dat zij alles moet nalaten, waardoor zij ook maar in het minst de aandacht zou kunnen trekken. Zij moet niet gedurig kijken naar personen die aan andere tafeltjes zitten en met gedempte stem praten. Dan moet zij er aan denken om. zonder dat dit opvalt, haar rok over de knieën te trekken zoodra zij gezeten is. Nooit moet zij hardop of scherp lachen en nooit opmerkingen maken over menschen aan na burige tafeltjes gezeten, welke door deze ge hoord zouden kunnen worden. Volgt zij deze regelen dan is er geen enkel bezwaar waarom een vrouw niet net zoo goed een publieke gelegenheid zou bezoeken als een man. JEANNE DARC. Kent U Rouaan, de schoone stad in N Frankrijk? 't Zal wel niet, want ofscho afstand van hier naar daar niet gro wordt die streek niet door heel veel H< ders bezocht. Jammer genoeg, want voo van Middeleeuwsche bouwkunst houdt Gothiek liefheeft, vindt daar ontzag veel te genieten. Trouwens, niet alleen maar de kerken van b.v. Rijssel en Ai zal hij evenmin gemakkelijk vergeten, neer hij ze eenmaal aanschouwd en aanschouwd heeft. Heel Noord-Frankrj ongelooflijk rijk aan wondere gebouwen. minst bedoel ik, een verhandeling op di bied ten beste te geven. Maar kijk, nu i afvraag „hoe kun je daar over schrijv vind ik dezen gedachtengang: Jeanne d' Rouaan, waar zij gevangen gezeten hee den dood op den brandstapel vond. En weer: Rouaan de in flamboyanten opgetrokken magnifique cathedraal, d rend uit de dertiende eeuw; de cathe met de beroemde beelden van Adam en in een der torens; de cathedraal me mooie bibliotheek, waarin uiterst interes handschriften; de cathedraal met 'n w van sculptuur en gekleurd glas-in-looc cathedraal die altijd weer opnieuw uw wondering opwekt, zoovaak gij aan voorbijgaat en zoo vaak gij er toe gei zaakt wordt om binnen te treden. Ja, Rouaan met haar rijkdom meesterwerken der bouwkunst. Mijn h welk een glorie spreiden die lang vo< eeuwen nu nog ten toon en hoe arn doen de meeste monumenten van dezer daartegen. Miserabel, dat „moderne" station; elle die fontein van de H. Maria; ongeil eigenlijk heel het moderne stadsbeeld Maar kom in de straten en op de ple waar de historie tot U spreekt Onderga het paleis van justitie; on< de Eglise St. Maclou; en dan, och mev de Eglise St.'Ouen een wonder van a tectuur; ja, voor kerkbouw is in de Go toch zeker het summum bereikt en bi; waardeering die men hebben kan voor latere geslachten hebben doen verrijzer kend dient toch te worden dat in de Go de droom zich materialiseert, dat il Gothiek de religie zich belichaamd in zuiveren vorm. Soms is de indruk dooi Romaansche kerk gewekt, van dien aan men, zich bezinnend afvraagt, of daarin stoffelijk-geestelijke wellicht nog tot zii d der expressie komt en wie dien kant. uit mag ik misschien verwijzen naar Ca d Normandië, dat, behalve door haar on w troffen „cidre" (most), voor wie meer ,tc dan bevrediging van materieele beho< de minnares van zuivere kunst-in-steen gekende vreugde schenkt. jc Normandië ach, ik denk aan mijn van voor enkele jaren, dat ik nooit ven zal, niet vanwege de natuur die zei niet zóóveel maar door haar stede rj dorpen en al den pracht van eeuwen hé,V( Weet u d: ik bezig was, u mijii z, dachtengang te openbaren? Jeanne d'Arc - Rouaan. En Rouaan ;;oi me weer denken aan die heele reis in '26 ,d; heel Noord-Frankrijk, weet ik waar en Ijw niet? gj Welnu, om op Rouaan terug te komen Daar staat nog de in 1207 gebouwde l m van Philippe Auguste. 24 Mei 1430 werd.vv maagd van Orleans" hier opgesloten en'J>( hier was 't dat ze voor haar rechters scheen. l. Rouaan place du Vieux MarchA€I Nog is daar het gedenkteeken voor 1 tc die Frankrijk van den ondergang reddgj op die plaats den marteldood stierf 1) vlammen van den brandstapel. Wat 'n brok historie! •Vf En wat een figuur, deze Jeanne! Welk 'n vrouw! vc Schiller heeft een drama aan haar g-k( „Die Jungfrau von Orleans" dat de nnj ten van ons niet kennen. wi Maar Shaw's drama: „St. Joan" heeft, menigeen gelezen èn gezien. 't Was ook voortreffelijk, zooals het Jaren is opgevoerd. Ei' Mag ik U volgende week een ander#p haar vertellen? Dergelijke verschijningen zijn altljd_ weer de moeite waard. En misschien wilt mij vergeven, thans in een opstel, waarboven geschi staat „Jeanne d'Arc" 'n zoo groot ged werd ge 'i aan bouwkunst. Maar wa hart vol van is ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van ma en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij mode-redactrice Mejuffr L. Berendes, Maetsuyekerstraat 96. Den Haag. De patronen voor dames kosten f die voor kinderen f 0.80. Het duurt fl veer 10 dagen alvorens ze in het l komen van degenen die patronen aanvr» Aan de lezeressen die een patroon b( ■en, wordt beleefd verzocht bij de aanl net verschuldigde bedrag in te sluiten voorkoming van administratiekosten. REDACT

Schager Courant | 1929 | | pagina 20