Schger Courant LANGENDIJK. ZIJPE. HARENKARSPEL. WIERINGEN. ANNA PAUL0WNA. BARSINGERHORN. DEN HELDER. Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 14 December 1929 72ste Jaargang. No. 8580 cn LANGENDIJK. Nu het rapport van de onpartijdige commissie is open baar gemaakt, betreffende de bewuste en beruchte 5 pet door den Directeur der gasfabriek genoten, ls het wel duidelijk geworden, hoe de minderheid ln den ge- meenttraad van Zuid-scharwoude, n.1. de heeren Dijk huizen en Du Burck, het aan het rechte eind heeft ge had, toen deze als hun meening uitspraken, dat den Di recteur geen blaam trof, doch de schuld bij de leden der Gascommissie lag. Toen deze meening werd verkon digd, werd hun standpunt idioot genoemd en moest wor den doorgedreven eigen inzicht, dat den Directeur als den schuldige aanwees. Deze quaestie is nu gelukkig van de baan en voor den beschuldigde moet het een groote voldoening zijn te worden gerehabiliteerd door drie hoogstaande mannen, die in ruime mate het hoor en wederhoor hebben toegepast, zoodat deze quaestie van alle kanten is belicht geworden. Het rechtsgevoel der Langendijker bevolking is thans bevredigd. In de uit spraak, door de commissie gedaan, lag als vanzelfspre kend, geen enkel politiek of persoonlijk vooroordeel ten grondslag, zoodat thans iedereen overtuigd mag zijn van een objectieve uitspraak. Uit den inhoud van het rapport is ojn. gebleken, dat van de gelegenheid, om schriftelijke opmerkingen aan gaande de onderhavige quaestie bij de Langendijkcom- ïnissie in te dienen, alleen gebruik is gemaakt door B. en W. van Zuidscharwoude. Dit feit is bijzonder opmer kelijk, daar de raadsleden dier gemeente eerst op 25 Au gustus kennis kregen, dat die schriftelijke opmerkingen vóór 16 Juli moesten worden ingezonden, zoodat zij, die ook, evenals genoemde B. en W. schriftelijk hun opmer kingen wilden maken, nu daarvoor geen gelegenheid te hebben gehad. Uit velerlei oordeel, dat wij tot nu toe htbben gehoord, blijkt ons, dat de motiveering der commissie zoo duide lijk is geweest, dat de feiten nu duidelijk zijn voor hen, die deze quaestie met objectieve belangstelling hebben gevolgd. Dat de gemoedelijkheid, die in dit conflict de oorzaak van veel onaangenaams is geweest, nu straks maar niet wordt geremplaceerd, door een andere fout, die moet worden gesignaleerd als niet deugdelijk voor juiste verhoudingen. NOORDSCHABWOCDE. Door bemiddeling van den Inspecteur der Volksge zondheid Jhr. De Graeff heeft de kwestie inzake het overpad Oosterstraat tot het nieuw gestichte gedeelte door de heeren Rutsen en Van Exter te Zuidscharwoude een oplossing gekregen. Met den bouw van twee wonin gen op 't nieuwe gedeelte wordt eerstdaags een begin gemaakt. ZUIDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van *t Langendijker Drankweer-comité werd o.m. besloten, met Nieuwjaar door 't plaatsen van een Nieuwjaarsadvertentie de aan dacht op den strijd voor de geheelonthouding te vestigen Verder werden ingekomen stukken behandeld betreffen de verlaging van het minimum-aantal vergunningen en eanvragpn om subsidie en werd verslag uitgebraoht om trent de vergadering van het Advies-bureau Centrale Drankweer A.B.C.D. Onze vrotgere plaatsge noot de heer T. Böttger hoopt binnenkort als scheepsdokter te vertrekken met een groote boot naar Zuid-Amerika. In die hoedanigheid heeft hij pas een reis naar Indië gemaakt. Bij gelegenheid van het 35-jarig bestaan van Kunst na Arbeid, het fanfarecorps in deze gemeente, zal den donateurs een feestavond worden aangeboden. Behalve eenige muziekstukken zullen enkele zangnummers wor- den gegeven, alsmede een paar tooneelstukjes. Gister(Vrijdag)-middag kwamen bij de Broeker Brug, op de scheiding van Zuidscharwoude en Broek twee luxe-auto's een van den heer G. Kooij te Noordschar- j woude en een van een zekere Dovis uit Amsterdam met elkaar in botsing. Die van den laatste stond op de brug an» toen de eerste met vrij groote snelheid kwam aanrijden. 9^1 Of de chauffeur der eerste auto dit niet opmerkte, weten we niet met zekerheid, doch alles wijst op de groote waarschijnlijkheid ervan. De auto van den Amsterdam mer werd zeer ernstig beschadigd en moest met een r daartoe gerequireerd voertuig van den heer Rus verder worden gebracht. Ook de auto van den heer K. vertoon de in ernstige mate de gevolgen van de botsing. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken >.80. voor BROEK OP LANGENDIJK. 10. Dat er voor vakonderwijs alhier al heel weinig animo bestaat, blijkt wel hieruit, dat de uitgeschreven bemes- flO. tingscursus voor tuinders, welke door den heer Malle- kote zou worden gegeven, niet kon doorgaan, daar 1" 5 personen zich slechts hadden opgegeven. LANGENDIJK. De kolfsport wordt aan Langendijk met liefde en ani mo beoefend. In Noord-scharwoude en Oudkarspel leg gen zich meer en meer jongeren op de kolfsport toe, ddoch te Zuidscharwoude dat een naam heeft op te hou den in de kolfwereld, schijnt de geestdrift wel wat te verflauwen. Vandaar dat de kolfliefhebbers, zij die gaar ne een opgewekt leven van kolfbroeders zien, trachten |f)Q de animo wat aan te wakkeren, de liefde voor het kolf- Jf,JJf«pel op te wekken, de belangstelling te vergrooten. Een 'gelukkige gedachte is het daarom, dat de Kolfbohd be- ,r sloot tot het houden van een match, waarvan de ver schillende rondten om beurten in de verschillende kolf- jzeilbanen plaats vinden. De uitslag van de eerste rondte is reeds kort vermeld. eriMen verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat el- VANken Zondag een wedstrijd plaats heeft, afwisselend klasse A en B. Om de belangstelling te wekken voor n deze matoh, geven we hierbij eenige bijzonderheden, die s_' (allicht kunnen meewerken, om het bezoek van kolflief- of adspiranten op d^verschillende wedstrijden Zoo groot mogelijk te doen zijn: ■ecieS Speelers van Op Maat, klasse A zijn: P. Molenaar, A. Berkhout, J. J. Reijne. P. Glas, K. de Boer, M. Vlug. Idem klasse B: P. Langedijk, P. Goet, A. Boon, C. perkhout, P. v. d. Welle. J. Zijp. 1 Van Gezellig Samenzijn, klasse A: W. Kraakman, G. Mettes, Th. de Lange, Jb. Zijp, Jn. Zijp, P. Beers. j Klasse B: W. Kuin, Jb. de Wijs, P. Bruin, J. Bruin, STh. Vroling, Jb. Kraakman. ïjp-ii Onder Vrienden, klasse A: J. Schrieken, A. Eecen, O. Bakker, N. Quant, K. Kroon, Jb. Stijbis (deze heeft geen indB-klasse). pelers van Volharding, klasse A: vlug, P. Gelder, Gelder, S. Toers, P. F. Kat, J Deutekom Idem klasse B: P. Plakman, K. Kat, C. Blokker, L. ptokman, C. Plakman, F. Moeijes. T Spelers Ons Genoegen, klasse A: C. Balder, F. Muile boom, C. Hopman. A. Moeijes, W. Kostelijk, P. Jes, Idem klasse B: D. Bakker. Jn. Hink, W. Bakker, F. n Jllaauw, Sj. Maahal, Chr. Olthoff. J Spelers Vriendenkring, klasse A: C Langedijk, T, AGE^r&nger, G. Hop, P. Langendijk, C. Pranger, T. Koste- ir. |ijk. Idem klasse B: L. Dekker, J. Bakker, G. Deute- I UUfNm. S. Timmerman, C. Kuiper, K. Langedijk. De volgende rondte heeft plaats in de kolfbaan van den heer Rijper te Zuidscharwoude, Zondag van des morgens half 10, wanneer de A-klassen spelen van alle clubs, om den volgenden Zondag alle B-klassen te spe len in dezelfde baan. De derde rondte is bij J. de Bakker, resp. 29 Dec. en 5 Jan.; 4e rondte in Concordia op 12 Jan. en 19 Jan.; 5e rondte bij P. Kramer, resp. op 26 Jan. en 2 Febr. Voor belangstellenden is er ruimschoots gelegenheid om eenige uren aangenaam als toeschouwer door te brengen en voor de jongeren, om kennis te maken met 't mooie, veredelende jtolfspel, De toegang is voor ieder een vrij. t ZAND. Vanwege het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies, afd. 't Zand zal a.s. Maan dag 16 Dec., des avonds 8 uur precies, in café Schrie ken een propaganda-avond worden gehouden. De bekende en interessante film: „De geschiedenis van Jantje", zal hierbij worden vertoond, Explicatie hierbij zal worden gegeven door den heer A. C. Bos, Administrateur van bovengenoemd genootschap. W'aar geheel vrijen toegang wordt gegeven, wekken wij gaarne een ieder op, te gaan zien en hooren en mede nader met deze nuttige instelling kennis te maken. ZIJPE. In het begin van het volgende jaar zullen de hierna genoemde dienstplichtigen der lichting 1930 uit deze gemeente, bij de landmacht moeten worden ingelijfd: N. J. Raven. 16 Jan. bij het 6e Reg. Veld. Art. (onbere- denen), G. J. de Haan, 3 Febr., J. P. Raatgers, 3 Febr. bij het 21e Reg. Inf., en op 17 Febr. bij het 21e Reg. Inf.: D. Appel, P. P. van Bodegraven, H. J. Dekker, P. Nanne, A. Schaap, J. Vriesman en J. H. Vriesman. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 11 tot en met 13 Dec. 1929. Geboren. Jacob zoon van Pieter Bijvoet en Trijntje Kuiper Overleden Maart je Thomasz, 68 jr.. ongehuwd. Grietje van Twuijver, 88 jiwed. Jan den Hartog; Margaretha Stoppelsteen, 62 jr., echtgen. van Aris Rentenaar. DIRKSHORN. Donderdagavond jl. heeft de Chr. Zangver. „Cres cendo", Directeur de heer G. Troost eene uitvoering gegeven in de Geref. Kerk alhier. Na dé opening door Ds. Bouwma, begon de vereeniging haar programma af t.e werken, een zestiental liederen. De loeiende Z.- W'.-storm heeft aan het genieten wel eenig afbreuk gedaan. Toch heeft „Crescendo" ons goede dingen la ten hooren. 't Meest beviel ons „Wederzien" van C. S. Adema v. Scheltema; „Biddend Kind" van L. J. F. Zuiderduin voor dubbel gemengd kwartet; „Gods lof in de Natuur" van L. v. Beethoven; „Berusting" van P. P. Bliss en „Sneeuwklokjes" van M. Zijder laan. De bassen (hoewel weingi in aantal) beschik ken over een mooi donker geluid, terwijl de sopranen soms iets te scherp waren. Ter afwisseling gaf de heer J. de Geus eenige nos. ten beste op het orgel. Aan het einde dankte Ds. Bouwma, complimenteer de de vereeniging met het gepresteerde en hoopte dat zij in stijgende lijn moge vooruitgaan. De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" te den Oever, dir. de heer A. Kraak, zal op Vrij dag 20 Dec. a.s. eene openbare Kerstuitvoering geven, in het Chr. Tehuis voor Zuiderzeewerkers. Medewer king zal worden verleend door het Trio Dokter van Den Helder. Wegens hoogen stand van het buitenwater kon het stoomgemaal in Polder W.N. niet doormalen. Nu kon het overtollige water uit den polder worden ge loosd in de Ilippolytushoefer koog, waar het nieuwe electrische gemaal voor de uitmaling zorgde. Zoo vroeger de Koog w9rd bemalen door het polderge maal, werden nu de rollen omgekeerd. Onderstaande elftallen zullen a.s. Zondag elkander ontmoeten: Helder HSucces I. Succes IIAnna Pau- lonwna I, Succes aH.R.C. a. De kerstfeestviering van „Land in Zicht" zal reeds a.8. Zondag 15 Dec., des avonds 6 uur in de kapel te Den Oever plaats hebben. Deze kerstfeestviering heeft zoo vroeg plaats, daar zeer vele ingezetenen tijdens de Kerstdagen elders zullen verblijven. Onder leiding van den heer J. Schouwstra zal een mannenkoor zingen: „Kerstlied" van B. Diamant en „Des Hirten Sonntags- lied" van C. Kreutzer, Mevrouw Schoustra zal zingen „Vater Unser", begeleid door orgel en viooL Eenige kinderen zullen gedichten voordragen. De heer R. C. Franck spreekt het welkomstwoord en zal tevens een kerstvertelling doen. In de consistorie kamer wordt tegelijkertijd verschillend breiwerk ten toongesteld, vervaardigd door de dames van de „Mar- tha-Vereeniging" en ook figuurzaagwerk van enkele jongens. Naar wij vernemen wordt heden zoo goed als al het losse personeel bij de M.U.Z. ontslagen. Van een in werking zijnden betonmolen geraakte jl. Donderdag onverwachts een tandwiel aan stukken, De brokstukken welke in het rond vlogen, veroorzaak ten geen persoonlijke ongevallen De storm in de afgeloopen dagen heeft den Wïe- ringermeerdijk aan den binnenkant nog flink bescha digd. Groote gaten ontstonden door 't steeds in bewe ging zijnde water. Met 'n groote ploeg arbeiders heeft met het afbrokkelen tot stand weten te brengen door zaken met zand in de gaten te werpen. Politie. Aan komen loopen: twee honden. Gevonden: een boodschappentasch, een deksel van een melkbus en een kinderbontje. Inlichtingen ter secretarie. Naar aanleiding van het vertrek van den heer A. Kramer naar Den Helder is door hem met ingang van 1 Januari 1930 ontslag aangevraagd uit de betrek king van onderwijzer aan den vervolgcursus aan de o.l.-school I en als lid van de Commissie, tot Wering van schoolverzuim. Door den Minister van Defensie is aan P. C. Leur, dienstplichtige der lichting 1928, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Aan den Grasweg zal voor den heer Jac. de Bree een woonhuis met schuur worden gebouwd door den aannmer A. A. Schouten alhier. BREEZAND. Voor rekening van den heer J. Voorthuijzen wordt aan den Wester Zandvaartsweg een woon- en winkel huis gebouwd. Aannemer J. Mosch, alhier, is het werk opgedragen. Dinsdagnacht tusschen 1 en 2 uur gaf het kleine schippershondje van den heer Jb. Borst, caféhouder alhier, door voortdurend keffen te kennen, dat het onraad hoorde. Een logé meende dat ook te bemerken. Hij ontstak het electrisch licht en zag toen de schim van een persoon in de dakgoot, die zich ijlings uit de voeten maakte en waarvan later bij onderzoek geen spoor meer was te ontdekken. Bij de politie is aangifte gedaan. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een onbewoond huis, staande aan den Nieuwen Weg. eigen dom van den heer M. R.t afgebrand. Men vermoedt, dat vonken uit een locomotief de oorzaak zijn. Door den storm zijn aan de Zandvaart een vijftal telefoonpalen omgewaaid. Behalve de abonné's, die van verbinding verstoken waren, ondervond het verkeer op den weg nog last van de gebroken draden. Een van de bekende blauwe borden met het loco motiefje, geplaatst door den BB.N. aan den onbewaak- ten overweg bij de Zandvaart is reeds meer dan een week verdwenen. Het lijkt ons noodig, dat wanneer een particuliere onderneming dergelijke waarschuwings borden plaatst, zij ook tevens zorgt, dat geregeld con trole wordt uitgeoefend, om te zien of herstelling of vernieuwing noodig is. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag 18 December 1929, des namiddags ten twee uur, ten Raadhuize. Punten: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. in verband met een daartoe strekkend verzoek van belanghebbenden, is besloten tot het plaatsen van een lantaarn op den hoek van den Schorweg- Nieuwe Meerweg en tot zoodanige verplaatsing van den lantaarn staande aan den Zwarteweg hoek Nieuwe Meerweg, dat deze den toegang tot den Nieuwe Meerweg goed verlicht. b. met den Directeur van het Electrificatiebureau der vereeniging van Ned. Gemeenten, is eene bespre king aangevraagd om maatregelen te treffen tot ver betering der spanningen in het laagspanningsnet van het G.E.B. c. bij beschikking van den Minister van Financiën, d.d. 21 November j.1., no. 108, is een voorschot inge volge de Landarbeiderswet toegekend, teneinde P. Voorthuizen aan een plaatsje te helpen. d. de heer G. 't Hart heeft zijne benoeming tot Hoofd der O. L. school I aangenomen. e. bij besluit van Ged. Staten d.d. 16 Octóber j.1., no. 75, zijn de jaarwedden van den Ambt. van den Burgerlijken Stand gewijzigd overeenkomstig het voorstel van den Raad. f. bij Koninklijk Besluit d.d. 15 October, no. 44, is een forensenaanslag, opgeuegd aan M van Kampen, vernietigd. g. bij openbare inschrijving zijn verhuurd van de boerderij „Cérès", 814 Rijnlandsclie roeden, tegen 70 cents per roe. 3. Voorstel tot wijziging van de Bouw- en Woning verordening. 4. Verzoek toetreding als lid van de Centrale Ver eeniging ter behartiging der Maatschappelijke belan gen van Zenuw- en Zielszieken (Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken.) 5. Voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres gericht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, om het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1929 zoodanig te wijzigen, dat geen aftrek meer zal plaats hebben van de jaarwedden van het onderwijzend personeel, hetwelk in plattelands ge meenten werkzaam is. 6. Voorstel tot vaststelling van een exploitatieplan enz. voor gronden behoorende tot de boerderij „Cé rès", en behandeling van een verzoek van de Woning bouwvereniging. 7. Voorstel tot het instellen van een grondbedrijf voor de eigendommen behoorende tot de boerderij „Cérès" en tot vaststelling van de jaarwedde van den Administrateur van dat bedrijf op f 100. 8. Voorstel tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening, ten laste van 1930, tot een maximum be drag van f165.000.rentende ten hoogste 5 per jaar. 9. Verzoek van den Anna Paulownapolder tot het verleenen v. e. bijdrage van 50 der kosten geraamd op f 50.000.—verbonden aan het verbeteren van de wegen van de coupure tot de Kooij en het aanbren gen van een stofvrij wegdek daarop. 10. Voorstel tot toekenning van een bijdrage van f50.in de kosten van het houden van een Zuider- zecvisscherijtentoonstclling te Enkhuizen en voor f50 deel te nemen in het garantiefonds. 11. Aanvragen om een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet van Johan de Jager te Den Helder en W. de Jong te Zijpe. 12. Benoeming van een lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim, wegens bedanken van den heer A. Kramer. Aanbevolen worden: 1. G. 't Hart, "2. H. N. Cornelissen. 13. Benoeming leden van het Burgerlijk Armbe stuur, wegens periodieke aftreding van de heeren R. Dekker en P. List. 14. Voorstel tot het toekennen van een bijdrage van f300.aan het Witte Kruis, in de kosten van het zwembad over 1929. 15. Rondvraag. In hun prae-advies deelen B. en W. ta.v. punt 9 mede: Een plan is opgemaakt tot verbetering der wegen vanaf de Coupure in den Noorddijk van den Wierin- gerwaard tot De Kooij. De bedoeling is deze wegen te behandelen op de wijze zooals dit is geschied met een gedeelte van den Molenweg en van den Slikkerdijk te Wicringerwaard en den weg op den Westfrieschen dijk van Kolhorn tot de Kreil. Bij deze manier van behandeling heeft men geen last van opspatten van teer, zooals dat bij de wegen in Koegras het geval is. De kosten worden geraamd op f50.000.voor 11 K.M. weg. De wegen zullen worden verbreed tot 5 M., ter wijl sommige gedeelten een breedte van 6 M. zullen bereiken. Dit plan is besproken in een gemeenschappelijke vergadering van Dijkgraaf en Heemraden cn ons College, waar ons tevens werd medegedeeld, dat ver wacht werd, dat de gemeente tot 50 in de kosten van die verbetering zou bijdragen. Deze bijdrage werd voor de gemeente hoog gevonden, zoodat geen directe toezegging tot medewerking kon worden ge geven. Bij nadere beschouwing werd overwogen, dat uit voering van het bedoelde werk in den komenden win ter een geschikt middel zal zijn tot werkverruiming en dat de beoogde verbetering zoowel een algemeen belang als een speciaal polderbelang betreft en het derhalve wel te verdedigen is, dat de gemeente in de kosten een bijdrage verleent. Wij meenden zelfs, nu men wegen op het oog heeft voor het doorgaand verkeer bestemd, dat hier reden zou zijn voor een provinciale bijdrage. Een daartoe ter bcvoegder plaatse ingesteld onderzoek leerde ons evenwel, dat daarop geen hoop mag wor den gekoesterd. De mate, waarin steun gevraagd wordt, blijft B. en W. evenwel zoodanig hoog voorkomen, dat zij daarin vrijheid kunnen vinden bij inwilliging, op een ander punt een offer van den polder te vragen. B. en W. denken daarbij aan den lang gckocster- den wensch om het dorpsaanzien te Kleine Sluis te verbeteren door het aanleggen van een trottoir met rioleering. Wanneer deze wensch tegelijk met do weg- verbetering in vervulling kon gaan, zou een mooi aan eensluitend geheel verkregen kunnen worden. Zij hebben zich overtuigd van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een goeden toestand door het trottoir te maken achter de boomenrij. Gebleken is, dat een trottoir ter breedte van 2.40 M. zou kunnen worden aangelegd, indien de beschikking kon worden ver kregen over een strook grond ter breedte van ten hoogste één Meter van de belendende perceelen. De eigenaren van bedoelde perceelen hebben wij vervol gens in eene vergadering bijeengeroepen, waarbij deze plannen zijn voorgelegd en medewerking is ge vraagd. Deze medewerking is daarbij of daarna alge meen toegezegd. Er is evenwel toen tevens een ander punt ter sprake gekomen, n.1. de vervanging van de bestaande houten heggen door eenvormig ijzeren hekken. Wij hebben toegezegd te bevorderen, dat deze vervanging zal geschieden voor gezamenlijke rekening van de eigenaren en de gemeente. Voor hen. die op het behoud van het hek geen prijs stellen, zal de gemeente tegemoet kunnen komen in de kosten van grondaanvulling. Wij kunnen vrijheid vinden van den Polder te.vra gen in de kosten van aanleg van trottoir cn riolee ring eveneens dc helft bij te dragen. Verder is het nnnr onze meening tevens noodig te gelijk eene verbetering te verkrijgen van de toegan gen naar het station Anna Paulowna, cn wil het ons voorkomen, dat het aan de aandacht van het Bestuur van den Polder moet ontgaan zijn, dat bij het voor gestelde project deze toegangswegen dienen opgeno men te worden. Doch ook daar is een trottoir met rioleering zeer gcwenscht om een afdoende verbete ring te bereiken. B. en W. stellen den Raad voor eene bijdrage van 50 in de kosten van wegverbetoring toe te kennen onder de volgende voorwaarden: le. dat op gelijke wijze worden behandeld het ge deelte van den Nieuwen weg tot de R.K. Kerk, de Spoorbuurt vanaf dc R.K. Kerk tot in aansluiting van de straat voor het station Anna Paulowna en den toegangsweg naar het station, van deze straat tot den Zuider Molenvaartsweg. 2e. dat tevens voor gezamenlijke rekening (in gelij ke verhouding als boven) wordt gemaakt te Kleine Sluis vanaf Veerburg tot en met het perceel van M. G. de Nijs, en in de Spoortbuurt vanaf het perceel van I'. Harder tot de Vlas- cn Korenbeurs een behoor lijk trottoir niet rioleering. 3e. dat de wijze van uitvoering van trottoir en rio leering zal geschieden naar een plan. hetwelk de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders kan wegdragen. Voorts verzoeken zij machtiging tot het doen van die uitgaven, welke noodig zullen zijn om aan de. Kleine Sluis tusschen 't trottoir en de woningen een behoorlijke afscheiding, dan wel een goed open ter rein te verkrijgen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Gerhard de Vries, oud 20 jaax, metse laar, wonende te Heerhugowaard en Jannetje van Zand wijk, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Pau lowna. Simon do Vries, oud 23 jaar, kapper, wonende te Wieringen en Ma-' Polet, oud 22 aar, zonder be roep, wonende te Anna Paulowna. Overleden: Meijert Pieter Boon. oud 22 jaar. ongehuwd. Vrijdagavond is de heer Mr. A. W. Kamp. voordracht kunstenaar te 's Gravenhage in de zaal van den heer A. de Graaf alhier, opgetreden voor dt vereeniging „D.O.G." Nadat de voorzitter den aanwezigen in het bijzonder den heer Kamp had welkom geheeten. kreeg de heer Kamp gelegenheid zijn voordrachten ten beste te geven Achtereenvolgens werd het publiek vergast op: 1. De Jacht (Dancour); 2. De Ijsberg (H. F. Urban); 3. De Jong of de menschenlijke wijsheid( Voltaire); 4. De drie boeven; waarna gepauseerd werd. Na de pauze volgden nog: Frederik Zetterström, een Merkwaardig Huis. en St. Nicolaasdrukte beiden van Zetterström) en De Sleutelbewaarder van de Abdij. Het hartelijk applaus, dat de spreker telkens in ont vangst had te nomen, getuigde van de instemming van het publiek met het gehoorde. De Voorzitter sprak dan ook namens alle aanwezigen toen hij den heer Kamp dank bracht voor diens mooie voordrachten. D.O.G. kan met voldoening op dezen avond terugzien. Spreker spoorde alle niet-leden aan zich alsnog op te geven als lid van D.O.G., opdat avonden als deze meer dere malen gehouden kunnen worden. KOLHORN. In de algemecne vergadering van vertegenwoordi gers van het Ziekenfonds A.A.Z.A. te Alkmaar is gis teravond beslist, dat de contributie met 1 cent per lid en per kind wordt verhoogd. Het Letlandsche stoomschip „Sporf3", dat zooals men weet in den nacht van Dinsdag op Woensdag door sleep- booten van Wijsmüller naar de roede van Texel (het Marsdiep) is gesleept, daar 't met verschoven deklast en gebroken achtermast en met een staaldraad in de schroef hulpeloos ronddreef is dank zij 't gunstige weer Vrijdagmiddag binnengebracht. Het schip, dat uit Riga (Lethland) afkomstig is, ziet er vreeselijk uit. Er is heel wat deklast (mijnstutten) verloren gegaan. Het schip meet 10.000 ton. IJSNIEUWS. Volgens de dezer dagen uitgekomen „Ijsbode", het officieel orgaan van den Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond, worden dezen winter zoo mogelijk de volgende wedstrijden gehouden, welke van eenig belang zijn voor het Noorderkwartier. Amateurkampioen6chap hardrijden voor Noordhol— laad, afstanden 50. 1500 en 5000 M.: IJs- en Volksver maak, Nieuwe Niedorp. Nationale Proefwedstrijden;j elke proefwedstrqd is verdeeld in twee series, ieder van twee afdeelingen .Alleen voor hen dijie nog nooit een eersten prijs hebben gewonnen op onderstaande wed strijden: le serie 15-16-17 jaar A 500 Meter B 1500 Meter, 2e serie 18-19 jaar A 500 Meter B 1500 Meter, wordt gehouden door: IJsclub Volharding, Oudkarspcl voor Noordholland. De eindwedstrijd van deze wed strijden die op 3 verschillende plaatsen in den lande worden gehouden, zal plaats heben te Anna Paulowna, IJsclub Eendracht maakt Macht Schoonrijden(Dames). Kampioenschap van Noordholland wordt georganiseerd door IJsclub Purmersteijn te Purmerend. Schoonrijden (Heery). Kampioenschap van Noordholland, toegekend aan IJsclub Naarden te Naarden. Verder zal o.a. IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Nie dorp een propagandawedstrijd in 't kunstrijden houden voor dames. Die voor heeren wordt gehouden op de banen van Heiloo. BENOEMING HEEMRAAD VIER NOORDERKOG GEN. Tot heemraad van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd der Vier Noorderkoggen, zijn benoemd D. Fluis ter te Oostwoud. vanwege de Medemblikker Kegge, en S. Zijp Jz. te Abbekerk vanweg de Hoogwouderkogge. RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Vrijdag 20 December 1929, des voormiddags kwart voor tien uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. G. S. Bericht van ontvangst aanvulling Algemecne Politieverordening. G. S. Goedkeuring 7 raadsbesluiten tot verkoop van bouwterrein. Rapport kasopname elerveiling. Rapport kasopname lichtbedrijvcn. Verslag administratie Middenstandswoningen '29. R.K. Kerk- en schoolbestuur betreffende hand- werkonderwijs. G. S. Goedkeuring wijziging verdeeling gemeente in stemdlstrlcten. Gezondheidscommissie, gunstig advies wijziging uitbreidingsplan. G. de Hoop, verzoek om vacantietoeslag. Verzoek R.K. kerk- en schoolbestuur om gelden voor uitbreiding schoolgebouw. 2. Voorstel tot grondruillng met den heer Berkhouwer. 3. Voorstel tot wijziging der begrooting dienst 1929 4. Voorstel tot wijziging van het besluit tot overname van de „Stille Laan". 5. Vaststelling begrooting dienst 1930. 6. Reclame's Hondenbelasting. Schagen, 13 December 1929. De Burgemeester, J. Cornelissen. MARKTOVERZICHT. Er waren een Donderdag j.1. meer koeien bij de vo rige week, dus dat is een goed teeken voor onze markt De prijzen welke besteed werden, waren iets minder. Van dc 95 stieren ging er 70 naar Amsterdam. De han del in gelde en kalfkoeien was best, er waren dan ook heele beste beesten aangevoerd. Vaarzen voor den dood gingen goed van de hand, daar was voel vraag naar

Schager Courant | 1929 | | pagina 5