SCHOORL. WINKEL. HEERHUGOWAARD. CALLANTS00G. Air'MR. Een kostbaar geschenk aan H. M. de Koningin. Gemengd Nieuws. Communisisctbe agitatie in Zuid-Afrika. Op het kantje af. Armoede onder de Berlijnsche kunstenaars. De spoorwegramp bij Namen. Chineesche zeeroovers weer in actie. Een geheimzinnig drama te Berlijn. Esn merkwaardig testament. Hst spoorwegongeluk te Namen. Vechtpartij met noodlottigen afloop. SCHIPPERSKNECHT OVER BOORD. Ernstig ongeluk in de Enkliuizer haven. Zondagmorgen te ongeveer zes uur verliet liet mo torschip „Maria", geladen niet aardappelmeel voor Rotterdam de Enkhuizcr haven. Even buiten dc haven imiste de schipper J. v. d. Molen zijn 23-jarigcn knecht H. Smit van .Muntendam. De schipper had hem nog voor hot verlaten der haven achter op b ij de roef gezien. Vermoedelijk is de ongelukkige buiten dc ha ven over boord gevallèn en door den sterken stroom i mode gevoerd, 'lot heden toe heeft men het lijk nog niet gevonden. Dc ongelukkige was een ecnige zoon. BOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Noodlotting ongeval to Vledderveen. Zondag kwam te Vledderveen een elfjarig jongetje op den straatweg in aanraking met draden van het fclectrisch net, welke op den weg lagen. De dood trad hij het knaapje onmiddellijk in. De oorzaak van het stuk zijn der draden moet, volgens het V.D.-bureau gezocht worden in baldadigheid. DE HONGAARSCHE REGEERING DOET H.M. VIER PRACHTIGE PAARDEN CADEAU. Het Hongaarsche Correspondentiebureau seint d.d. 16 dezer: Eenige dagen geleden is in Hongarije, naar het Hongaarsch Corr. Bureau Pesti Hirlap meldt, de op perstalmeester baron Bentinck aldaar aangekomen om in opdracht van II. M. Koningin Wilhelmina paarden to koopen. De opperstalmeester bezichtigde de stoeterij van Mezohegyes, waar vier prachtige zwarte merries de aandacht trokken. De Hongaarsche regeering, die kennis had genomen van hot doei der komst van don hoer Bentinck, bood onze Koningin de gekozen paar- den nis geschenk aan. Namens H. M. de Koningin werd dit geschenk geaccepteerd. Deze paarden behooren tot het zeldzame Nonius ras, dat tijdens de Napoleontische oorlogen naar Hongarije werd overgebracht. Genoemd correspondentie-bureau merkt naar aan leiding van dit geschenk der Hongaarsche regcering op, dat door deze daad een edele plicht wordt ver vuld, omdat II. M. Koningin Wilhelmina de eerste was, die na den oorlog do onverwoede Hongaren, die veel leed hadden te doorstaan, te hulp was gekomen, waardoor de gezondheid en het leven van duizenden kinderen werd gered. EEN ONGENSAVONTUUR Een 16-jarlge loopjongen uit Middelburg heeft dezer dagen een avonturltjko reis gemaakt Vrijdag ging hij er op oen rijwiel van zijn patroon van door en bereikte den dag Bergen op Zoom; met een vrachtauto reed hij mede tot Breda. Hier zette hij zijn rijwiel op het station en zocht een slaapplaats in een goederenwagen. Hij sliep stevig en bemerkte niet, dat deze wagen Zaterdag ■wegreed. Zoo kwam hij buiten zijn bedoeling via Venlo in Dultschland, Daar werd hij ln den wagen aangetrof fen en aan de politie overgeleverd, die hem over de grens zette. De politie to Venlo stelde hem op trans port naar Middelburg, waar hij ondsr het onderlijk gezag werd teruggebracht. ALASTRIM. Tc Hillegom is een geval van alastrim vastgesteld. ARM AFGEKNELD. Gisteravond omstreeks 11 uur is de chef-fitter der gemeente gasfabriek te Roermond, de heer Acker- mans, bij het nazien van een kolenlift met zijn lin kerarm tusschen do tandwielen bekneld geraakt. De arm werd hem tot boven den elleboog afgeknepen. Eerst met veel inspanning kon hij bevrijd worden en werd, nadat een primitief verband was gelegd, per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een rijwielplaatje; een ringetje. Ongeregeldheden to Potchefstroom en Kaapstad. Reuter meldt uit Kaapstad: Bij dc viering van een inlandschen feestdag in Zuid-Afrika, zouden te Potchefstroom Europeanen revolverschoten hebben gelost op inlanders, die een communistische samenkomst hielden. Zeven inlan ders zouden daarbij gewond zijn, één hunner ernstig, doch volgens de politie zouden slechts drie inlanders zijn gedood. Een duizend inlanders organiseerden een manifestatie te Kanpstad, waarbij afbeeldingen van Hertzog en Smuts werden verbrand. Amcrikaansch veroordeelde 50 minuten vóór do terechtstelling van den electrischen stoel gored. To elfder ure is een jóngeman, Frcderlck Edel, die Donderdagavond in de gevangenis Sing Sing te New York zou worden terechtgesteld in den electrischen stoel wegens moord op een actrice, van don dood gered door een bevel van den gouverneur van" den staat New York Xloosovelt, die 50 minuten vóór do executie aan den di recteur der gevangenis telefoneerde dat hij dc doodstraf ln levenslange gevangenisstraf had veranderd. De op het laatste oogenblik behouden veroordeelde knielde op het vernemen dor tijding met den gevangenisgcestclijke neer om te bidden en medegevangenen in» naburige cel len hieven een driewerf hoera aan. Gouverneur Roosevolt vond o.m. in inlichtingen op het laatste oogenblik ontvangen aanleiding de straf te wijzigen. Het slachtoffer van den veroordeelde was in Decem ber 1927 dood in haar bad gevonden. ZIJ was met een hamer op het hoofd geslagen en in haar woning was diefstal gepleegd. Zij leefde van haar man gescheiden en leidde een lichtzinnig leven. Velgen» het O. M. had Edel, die haar minnaar heette to zijn, haar ln een vlaag van drift om gedood. Den verdachte was gelegenheid gegeven om te bekennen dat hij zich aan doodslag had schuldig ge maakt, maar hfj g;.f or do voorkeur aan zijn leven to wagen ln het vooruitzicht dat hij zou vrijgesproken worden wegens moord. In 1925 had Edel terechtgestaan wegens het dooden van een Italiaansch herbergier te Meriden in Connecticut; hij was toen vrijgesproken. Wat zij al niet moeten doon om niet van honger en kon om te komen. Te Berlijn wonen op het oogenblik 40 kunsthistorici" die na hun promotie aan de universiteiten noch in musea, noch in den kunsthandel, noch aan bibliothe ken een bescheiden positie kunnen verwerven. De redacteur van het Bcrliner Tageblatt heeft een discrete enquête ingesteld, hoe die dames cn heeren eigenlijk rondkomen en op navraag o.a. de volgende antwoorden gekregen: Van een dame: Ik schrijf allo dagen artikelen voor do bladen, waarvan een klein deel aangenomen wordt. Als mijn woninghuur vervalt, breng ik mijn oorsiera den naar den lommerd, waarop ik van 35 tot 45 mark voorschot krijg. Zoodra de kranten betalen, los ik ze weer intot den volgenden eersten van de maand. Kolen kan ik voorloopig niet aanschaffen. Ik zit daar om tot 10 uur 's avonds in de goed verwarmde ge meentelijke bibliotheken. Een andere dame schrijft: Den vorigen winter had ik een vriend die mij materieele hulp verschafte, maar ik heb,die betrekkingen nu afgebroken omdat ik z:' innerlijk niet verantwoorden kon. Ik kan dus nog niet zeggen hoe ik den winter zal doorkomen. In geen ge val zal ik geld genoeg hebben om kolen te koopen, want als ik met rondleiden in een museum of zoo iets verdien, dan gaan zooveel andere dingen vóór brand stof. Een heer schrijft: Den vorigen winter was ik des avonds nooit thuis zoodat ik geen kosten van vuur en licht had. Ik werkte toen aan een boek, dat intusschen verschenen is en waardoor mijn naam tenmnste één maal in couranten en tijdschriften genoemd is. Over dag werk ik nu als sandwichman cn 's avonds laat deel ik reclamepapiertjes aan het publiek uit voor een nachtlokaal. Dat brengt me tien mark op. Hoe ik dezen winter zal doorkomen, weet ik heusch niet. Ik heb een paar lessen verloren, omdat ik mijn leerlingen niet in mijn onverwarmde kamer kon ont vangen Een ander schrijft: Ik eet alle dagen in dq gemeente lijke middenstandskeuken, wat goed en goedkoop is, maar als ik denk aan de steeds nijpender levensom standigheden, zal ik dit wel niet kunnen volhouden. In den vorigen, erg strengen winter hebben een vrien din uit mijn studiejaren cn ik een gemeenschappelijke woning genomen, om kosten van vuur cn licht te spa ren. Zij had bovendien een betrekking bij een uitgever maar bij een algemeenc afvloeiing van personeel raakte ze die weer kwijt. Zij trekt nu 24 mark van den steun en ik speel in een bioseoopje piano on maak tee- keningen voor een humoristisch blad die nog al eens aangenomen worden. Ik hoop alleen dat het dezen winter niet zoo koud zal worden. Arrestatie van den machinist. De toe stand der gewonden. Het verkeer weer normaal. Na een conferentie van den procureur des Konings met den rechter van instructie die het onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp te Namen leidt, is tegen den machinist van den verongelukten trein, Al- fons Cooreman, uit Brussel, in het ziekenhuis te Na men, waar hij verpleegd woxnit, een bevel tot arresta tie afgeleverd. Cooreman beweert dat de trein bij het binnenrijden van het station te Namen, enkel nog een snelheid van 30 a 35 K.M. por uur had. Toen hem medegedeeld werd dat hij vervolgd wordt wegens on vrij willigen doodslag, zeidc hij: „Ik heb het venvacht". De toestand van de vier gewonden, die nog in het zelfde ziekenhuis worden verpleegd, is zoo bevredi gend mogelijk. Zulks geldt eveneens voor de dertien in het militaire hospitaal opgenomen gewonde reizi gers. In het station te Namen is de regeling van het spoorwegverkeer thans weer geheel normaal. Japansch stoomschip door piraten over vallen. De kapitein gedood, rijke pas sagiers gegijseld. V.D. verneemt uit Peking: In de nabijheid van de haven Psjifoe is het Ja- pansche stoomschip „Kato Maru" door Chineesche zeeroovers overvallen en geplunderd. De kapitein van het schip die zich trachtte te ver dedigen, werd door de bandieten gedood en zes rijke Chineezen, die zich aan boord bevonden, werden in gijzeling meegenomen De zeeroovers eischen een los geld van 100.000 dollars. Onder de ontvoerden bevindt zich o.a. de broer van een voormaligen Chineeschen minister-president, die met een groot bedrag aan geld bij zich een zakenreis maakte naar Shanghai. De zeeroovers hebben het stoomschip met de an dere passagiers aan boord zonder levensmiddelen aan zijn lot overgelaten. Man doodelijk gewond ln de wachtkamer van het station gevonden. Zijn doch tertje dood gevonden bij de woning. Te Berlijn is Zondag een geheimzinnig drama ont dekt. In de wachtkamer vierde klasse van het Pots- damer Bahnhof werd 's ochtends vroeg een arbeider met name Palmert uit Rangsdorf in het district Tel- tow bewusteloos gevonden. Men bracht hem naar een nabijgelegen ziekenhuis, waar bleek dat hij door een kegel vlak bij het hart levensgevaarlijk was gewond. Toen Palmert eèn oogenblik lang tot bezinning kwam vertelde hij te Rangsdorf. door een onbekende te zijn aangerand en ondanks zijn zware verwondingen naar Berlijn te zijn gereisd, om een geneesheer op te zoe ken. Intusschen had de Berlijnsche politie echter uit Rangsdorf bericht ontvangen dat wandelaars daar in de nabijheid van de woning van Palmert het lijkje van diens driejarig dochtertje had gevonden. Het kind was door een kogel in het hoofd gedood. Men vermoedt nu dat Palmert het kind heeft omgebracht en daarna zelfmoord heeft' willen plegen. Het eigen aardige echter is dat niemand in het Potsdamer Bahnhof eeu schot heeft hooren vallen. Een verder verhoor van Palmert was wegens diens toestand nog niet mogelijk. Gestorven EngeLschman spoort zijn wedu we aan, om maar weer zoo spoedig mo gelijk te trouwen. Edward Earl Meigens, een bewoner van Birming- ham, is op 56-jarigcn leeftijd overleden en heeft aan zijn weduwe zijn geheele vermogen van ruim 32.000 vermaakt Aan den voet van zijn testament schreef hij: „Ingeval mijn vrouw hertrouwt, wensch ik dat al mijn vrienden cn familieleden weten dat het mijn ernstigste wensch is dat zij dit zal doen. Om de waarlioid tc zeggen: hoe gauwer zij aldus bewijst dat zij het leven zonder een man ondraaglijk vindt, hoe J grooter ik liet compliment aan mijn nagedachtenis j zal achten". REDELIJK VERZOEK. (NebeLspalter Zurich). AFSCHUWELIJKE MOORD. Wolff meldt uit Munchen, 16 Dec. Hedenmiddag werd op een weide alhier, een 20-jarlg meisje dood gevonden. Men had het den schedel inge slagen. Uit verdere omstandigheden bleek, dat het ver moedelijk aan een afschuwelijken moord ten offer was gevallen. Door den Inmiddels ingetreden sneeuwval konden sporen van den dader niet meer worden nagegaan. SNEEUWSTORM IN SCANDINAVIË V.D. verneemt uit Stockholm: Gisternacht heeft boven N.-Zweden de eerste sneeuw storm gewoed. Op verschillende plaatsen werd. het spoor wegverkeer gestremd. Bij Storiier aan de Noorsche grens ligt de sneeuw op vele plaatsen 1% M. hoog. Aan de geheele Noorsche kust moest tengevolge van den storm het locale stoomvaartverkeer worden stopgezet. HET PROCES TEGEN GRAAF STOLBERG. Hooger beroep. Uit L .ijn wordt gemeld: Tegen het vonls ln het proces tegen graaf Christlaan zu Stolberg- Wernigerode zijn zoowel de beklaagde als de vertegenwoordiger in het O. M. in hooger beroep gegaan. DE SKLAREK-AFFAIRE» Te veel belasting betaald. Wol ff meldt uit Berlijn: Het belastingproces, dat wegens beweerde belasting ontduiking tegen de drie gebroeders Sklarek en een belastingambtenaar was ingeleid, heeft een verrassen de wending genomen. Bij het onderzoek der boeken door de accountants Is, volgens een correspondentie-bureau, gebleken, dat de Sklareks niet te weinig, maar integendeel 25.000 marlc teveel aan belasting hebben betaald. Dit bedrag wordt nu, door de curatoren van het fail- lisement, uit de staatkas teruggeëischt BOTSING IN MEXICO. 13 dooden, 6 gewonden. Naar do „Associated Press" uit Mexico meldt, kwam het ln de buurt dier stad Zondag tusschen gewapende tegenstanders uit de streek van Saneo Eomas bij Santa Maria, die het over de vaststelling van een dorpsgrens niet eens konden worden, tot een bloedige botsing, waar bij 13 personen gedood en 6 gewond werden. DE OPTIMIST. (Passing: Show.) Wfriwie iairer: Ha, ik Jscb den vo^cl toch rcraakt. PROTEST VAN EEN ORGANISATIE VAN SPOOR WEGPERSONEEL; INTERPELLATIE IN DE KAMER. De Brusselsche corr. van de N.R.Ct meldt: De machinisten en stokers van de nationale maat schappij van Belgische spoorwegen, aangesloten bij de sociaal-demicratisch getinte nationale vakvereeniging van spoorwegpersoneel, hebben te Brussel een bijeen komst gehouden, daar zij een protestmotie tegen de ar restatie van den machinist Coremans van den te Namen verongelukten trein goedkeurden. Coremans maakt geen deel uit van de socialistische, wel van de Christelijke vakvereeniging. In een tweede motie werd geconsta teerd, dat vele machinisten door de nationale spoorweg maatschappij verplicht worden stokers mede te nemen, die niet voldoende op de hoogte van hun vak zijn, terwijl de aanwezigen verder ook nog protesteerden tegen den slechten toestand waarin vele locomotieven verkeeren, wat een ernstig gevaar oplevert voor de veiligheid van het spoorwegverkeer. Door het socialistisch Kamerlid Renier, zal op verzoek van de socialistische vakvereenB ging de regeering over de ramp te Namen worden geïn terpelleerd. HOE EEN SCHEEPSKAT DEN STORM OVERLEEFDE. Van angst grijs geworden? Het stoomschip Accrington Is te Grismby binnen- geloopcn met den kapitein en vier overlevenden van een visscherspink, die vier volle dagen dichtbij de Duit- sche kust den storm van vorige week getrotseerd had en ten slotte door de vijf man verlaten was ln een roeiboot, die door do Accrington was opgepikt Het merkwaardige bij de redding was echter, dat de echeeps kat dien den geheelen storm had meegemaakt, en ten slotte ook gered was, ln die vijf dagen van pikzwart vaalgrijs was geworden. DRIE DOODEN. In de herberg Wagner, in het Duitsche stadje Obcrhausen, is het Zondagnacht tot een vechtpartij gekomen, waarhij drie menschen zijn gedood. Twee broers, die door den herbergier Wagner herhaaldelijk uit het lokaal waren gezet, wilden hem tc lijf. Wag ner loste eerst een schot om schrik aan te jagen. Toen de broers zich hierdoor niet lieten afschrikken, loste de herbergier nog drie schoten. Een van dc broers kreeg een schot in het hoofd, de ander in den buik. liet derde schot trof een toesnellenden vriend van Wagner in het hoofd. De man was op slag dood. De beide broers zijn in het ziekenhuis weldra over leden. Wagner die een zenuwtoeval kreeg, is ge arrcstcerd. Mag ik u verzoeken uw mond wat te sluiten, mijn plaats is maar 9 bij 12. Nagekomen Berichten. Bij beschikking van den minister van financiën Is aan de gemeente Schoorl een voorschot tot een maximum van f 3500, ter uitbetaling van het door een landarbei der benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. WINKEL, 16 Dec. Appelen f 2—10, peren f 16, kool f 1—2, spruitkool f 45.50 per 100 pond, andijvie f 11.50 per 100 stuks. WINKEL. Blijkens in dit nummer geplaatste advertentie, zal de gemengde zangvereeniging op den eersten Kerstdag en den daarop volgenden Zondag, opvoeren de operette: „Marijke van Soheveningcn", Aangemoedigd door het succes der vorige operetteopvoering Is thans bovenstaan de operette in studie genomen. De opvoering zal ook thans weder met orkestbegelei ding worden uitgevoerd. De Inventarisatie van stapelproducten bij de leden van „Nieuw Leven" op 15 Dec. weer uit, dat aanwezig was: 1.3000.000 Kg. roode kool, 650.000 Kg. gele kool, 105.000 Kg. uien, en 53.000 Kg. peen, wat een totaal van vrijwel 469 spoorwagonladingen van 10.000 Kg. vormt. De inventarisatie van 15 Dec. van 1928 leverde op: 1.228.000 Kg. roode kool. 870.500 Kg. gele kool. 1.500 000 Kg. Deensche witte kool, 67.100 Kg. uien, en 25.700 Kg. peen, totaal vrijwel 369 spoorwagens, alzoo in 1929 een grootere hoeveelheid van 100 spoorwagens. Dit jaar 100 spoorwagens Deensche witte kool meer dan ln 1928. VEENHUIZEN. Zondag J. voerde het Noordhollandsch tooneel te Alk maar onder leiding van den heer Loeven3 bij den heer De Wit op het drie-bedrijvige tooneelstuk „Sohooiertje". Er was weinig publiek opgekomen, slechts een 60-tal menschen, voor 't overgroote deel jongelui, waren aan wezig. Het is niet gemakkelijk van deze opvoering een goed verslag te geven, daar er geen programma's uit gereikt werden en wij uit het spel moesten concludee- ren, wat elke gespeelde rol moest uitbeelden, terwijl ook de namen der tooneellsten ons zoodoende vreemd bleven. Niet zonder genoegen hebben wij naar de ver tolking van het stuk geluisterd. Er komen mooio momenten van ernst en humor in voor. Eigenaardig romantisch en onwerkelijk vonden wij het, dat het levenslot van „Schooiertje" zoo beheerscht wordt door het toeval. Bergen en dalen ontmoeten elkander niet, maar menschen wel. Toevallig komt schooiertje zwer vende bij de ook toevallig Zoo erg menschlievende wolf, die ook weer toevallig een intieme vriend van den va der van Schooiertje is. Ook weer toevallig wordt Schooiertje aangereden, door de auto, -waarin zijn moe der gezeten is. Door deze samenloop van omstandighe den geraakt Schooiertje ln mooier, gelukkiger levens omstandigheden wij vonden, dat de moeder van Schooier tje haar later groote geluk niet heel erg verdiend had, daar zij langen tijd in betere omstandigheden verkeeren- de, haar kind vergat en aan zijn treurig lot overliet. Zooiets doet een goede moeder nooit. Wel was de later aan het knaapje bewezen liefde eeni ge compensatie voor het verwaarloozen van haar kind, doch bevredigend was het voor de moeder overstelpend geluk niet. Laten wij zeggen, dat wij voor het spel van „Schooiertje" diep respect hebben. Het knaapje beeldde zijn rol (een ruw verwaarloosd kind met een gouden hart) uitstekend uit. Het geheel was wel aardig. Liet de rolvastheid in den beginne te wenschen over, later wa ren de spelers beter op dreef. Wij twijfelen of het meerendeels jeugdige publiek wel precies het mooie van het stuk begreep. Het trof ons, dat bij zeer mooie aangrijpende tooneeltjes, waar bij een stille traan paste, Integendeel gelachen werd. De stilte en aandacht onder het publiek liet in het laatste bedrijf wel iets te wenschen over. Over 't geheel geno men, kunnen wij ieder ernstig aanraden, Schooiertje eens te gaan hooren. Toen de heer B. Maandagmorgen zijn paard van het land wilde halen, om de rit langs zijn klanten te kunnen ondernemen, kwam hij tot de minder aangename ont dekking, dat z*n trouwe hulp verdwenen was, zonder dat eenig spoor was te ontdekken. Bedenkelijker werd de gescheiednis nog, teen bleek, dat uit een ander land, aan de tegenovergestelde zijde van het dorp, eveneens een paard was verdwenen, toebehoorende aan den heer M. Ondanks de ijverige nasporingen, welke door de beide slachtoffers werden ingesteld, mocht het hun niet ge lukken de paarden terug te vinden. De geheele morgen werd met zoeken doorgebracht. Men dacht er reeds over de politie met de verdwijning in kennis te stellen, men hoorde reeds mompelen over diefstal, tot plotseling de tijding kwam. dat de beide rossinanten in een land, een paar kilometer van het dorp verwijderd, waren aange troffen. Het eenzame leven had hun zeker een zwerf tocht doen ondernemen, waarbij zij elkander waren te gengekomen, om vervol gens getweeën op avontuur uit te gaan. Nieuw bestuurslid benoemd. Men bericht ons telegrafisch: De Verecnlging tegen de kwakzalverij benoemde Za terdag 14 December in haar algemeene jaarvergadering, gehouden in het Hotel American te Amsterdam, als lid van het bestuur, de heer L. H. Obdam, Journalist te Alkmaar, zulks ter vervanging van den heer C. Nannea Gorter, die ten gevolge ven zijn gewijzigden werkkring als zoodanig had bedankt Te midden van zijn arbeid gestorven. De ongeveer 80-;' -ige vrrkensdrijver G. Kramer uit de Beomster werd llaandagr orgen op de markt te Alkmaar door een beroerte of hartverlamming getrof fen, viel bewusteloos neer en verwondde door zijn val rlch aan het hoofd, wat den ongelukkige echter niet meer kon deeren, dsar de Inmiddels aangekomen ge neesheer, Dr. Bromberg, niet anders dan den dood kon donstateeren.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10