SCHOOLARTSEN TEN PLATTELANDE. HET EXPLOITATIEPLAN VAN DE BOERDERIJ „CERES" TE BREEZAND. Plaatselijk Nieuws. o o d v o o o q_s3_<v o o Jt.J EEN DIKWERF VOORKOMEND MISVERSTAND BIJ VERKEERSPROBLEMEN. De vrachtrijder Pieter K. te Nieuwe Niedorp, had zich op 3 Dec. als bestuurder van een vrachtauto te Alkmaar op het lastige verkeerspunt bij Langestraat, Kerkplein en Cchoostraat aan de voorschriften vergrepen door links achter den verkeersagent om, naar de zijde van de groote kerk uit te wijken en heden terecht staande, beriep hij zich op de verplichting achter den verkeers agent om te rijden. Kantonrechter en ambtenaar, bel den practisch op de hoogte, beijverden zich om strijd den vrachtrijder uit dien waan te krijgon en werd door mid del van twee penhouders, 'n potlood, 'n glas met anijs- droppies en in zittingshamer hem gedemonstreerd hoe hij casuquo had moeten rijden. Voorts tot betere inwerking van de plastische onder richting veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Sluiting. De voordracht van Gedeputeerde Staten om uit de provinciale kas bijdragen te verlecnen ten behoeve van gemeentelijke schoolartsendicnsten heeft in de commissie van onderzoek aanleiding gegeven tot veel discussie. Begrijpen wij den geest van het uit gebrachte rapport goed, dan gaat de voordracht er door met vlag en wimpel, niet omdat zij zulk een schitterende oplossing biedt, maar omdat zij het bes te brengt, wat in de gegeven omstandigheden valt te bereiken. Wij herinneren er aan, dat het de bedoeling is, Hebben we in ons nummer van Zaterdag reeds de agenda voor de morgen Woensdag, to houden raadsvergadering opgenomen, en daarbij mededee- ling gedaan over het advies van B. en W. inzake het belangrijke onderwerp „verbeteren van de wegen", In deze vergadering komen meerdere belangrijke voorstellen aan de orde, die ons aanleiding geven ze reeds nu uitvoeriger te vermelden. het exploitatieplan van de boerderij „Cérès". Omtrent dit voorstel verstrekken B. en W. het vol gende advies: In onze voordracht tot aankoop van de terreinen, behoorende tot de boerderij „Cérès" wezen wij er op, zonder dat nog een plan van exploitatie werd voor gelegd. dat door het bezit van deze gronden de mo gelijkheid zou bestaan voorloopig te voorzien in de behoefte aan bouwterrein voor particulieren en even- tueelen arbeiderswoningbouw en het zelfs mogelijk zou zijn daarvan plaatsjes uit te geven als bedoeld bij de Landarbeider8\vet. Wij achten het gewenscht. dat thans tot vaststel ling van het plan der exploitatie wordt overgegaan. Nadat wij ons overtuigd hadden, dat dit niet in den weg zou staan aan het nader te behandelen uitbreidingsplan, is aan den heer Chr. Dekker, Ar chitect te Schagon, opdracht gegeven ons bij het ont werpen van een plan van exploitatie ter zijde te staan. Deze heeft aan dit verzoek bereidwillig gevolg gegeven, waarna een plan is ontworpen als hier naast geprojecteerd (Zi teekening). Bij nadere beschouv- van dit plan zult U be merken, dat wij daarin onze aanvankelijke ideeön hebben doen uitwerken cn zult U daarin vinden een terrin voor lichamelijke oefening, een terrein voor arbeiderswoningbouw, zoowel als een complex grond, geschikt om daarop plaatsjes als bedoeld in de Land arbeiderswet te stichten. Van de Woningbouwvereniging „Anna Paulowna", gevestigd te Anna Paulowna, is bericht ontvangen, dat besloten werd tot den bouw van 36 arbeiders woningen, indien haar daarvoor de middelen zullen worden verstrekt. Een aanvrage daartoe wordt door haar voorbereid. Inmiddels vraagt zij in principe te hesluiten tot verkoop van het daarvoor benoo- digd terrein en daarvan de grootte cn prijs te willen kringen te vormen van samenwerkende gemeenten, waar gemiddeld per 7000 kinderen één schoolarts zal zijn. Per inwonei zullen de kosten bedragen 28 cents en per leerling f 1.57. Volgens de bedoeling van Gedeputeerde Staten komt hiervan de helft voor rekening van de ge meenten, terwijl de andere 50 gedragen zal wor den door Rijk en Provincie gelijkelijk. Of het Rijk dezen wissel zal honoreeren, moet worden afgewacht. Uit het rapport valt af te leiden, dat er stellig een poging zal worden gedaan, om de kosten gelijkelijk te verdeelen, over Rijk, Provincie en Gemeente, ieder dus voor een derde. Ook kan verwacht worden, dat van de Provincie gevraagd wordt niet één vierde, doch de helft der kosten te willen dragen; de zaak staat immers zoo, dat in Haarlem niet over de medewerking van het Rijk kan worden beslist. Neemt nu de Provincie di rect de helft der kosten voor haar rekening, dan kunnen de gemeenten, zoolang het Rijk niets doet, ook met de helft volstaan, terwijl zij anders mis schien wel drie kwart zouden moeten dragen. Eigenlijk, zoo zei het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Michels in de commissie, beginnen we aan den verkeerden kant. Kon men op redelijke gronden verwachten, dat het Rijk spoedig tot de inrichting van Gezondheidsdiensten zou overgaan, dan, zoo veronderstellen we, zouden Gedeputeerde Staten daarop willen wachten. Niemand is echter zoo opti mistisch en als de Staten volharden bij hun meening, dat er iets moet gebeuren, dan zal dit niet anders kunnen, dan op de voorgestelde wijze. Letterlijk lezen we in het rapport: „Wij kunnen de gemeenten niet dadelijk tot ge zondheidsdiensten brengen. De algemeene gedachte is: begin nu maar eerst met de schoolartsen, dan groeit de rest wel. Als een van de voorwaarden is aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten gesteld een zoodanige opzet, dat er later een goed sluitend ge heel van te maken is. De gemeenten moeten de or gancn zijn voor de gezondheids- en geneeskundige bepalen. Hoewel dit een afzonderlijk punt van be handeling zou kunnen uitmaken, houdt het een zoo danig nauw verband met het plan van exploitatie, dat het daarvan niet is te scheiden, waarom wij dit terrein daarop reeds hebben aangegeven. De kosten van de op het terrein geprojecteerde wegen en rioleeringen zijn geraamd als op een mede bijgevoegde begrooting is aangegeven. Deze kosten, gevoegd bij die van de kosten van aankoop en nog verhoogd met die voor architect en opzichter, vormen tezamen een bedrag van rond f187000Het be schikbaar blijvend terrein, waarvan ook de slooten zijn afgetrokken, is groot 89591.50 M2. De gemiddelde kostprijs van het terrein bedraagt derhalve f2.09, zonder dat daarbij rekening is gehouden met rente verlies. Het wil ons voorkomen, dat voor een 'groot gedeelte van de terreinen een hoogere prijs kan worden be dongen zonder dat het doel uit het oog wordt verlo ren om daarbij prijsregelend op te treden. Wij heb ben de verkoopswaarde van die terreinen gefixeerd -m dat niet alleen om een overzicht te hebben van de vermoedelijke uitkomst van de exploitatie, maar vooral ook om richtlijnen te hebben, waarnaar wij ons in de toekomst bij verkoop kunnen gedragen. Wij merken op, dat de terreinen voor den woning bouw zijn geprijsd tegen f2.per M2., en die bestemd voor plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet tegen f 1.50 per M2., derhalve beneden kostprijs. Wij vin den dit alleszins gemotiveerd, omdat met eerstge- rnelde uitgifte het belang der volkshuisvesting in het algemeen wordt gediend en met laatstgemelde uitgifte de gelegenheid wordt geopend aan flinke en sparazame arbeiders, om van de voordeelen der Landarbeiderswet te profiteeren. Voor een plaatsje, als in die wet bedoeld, wordt hier thans nog een minimum grondbezit van 10 Aren vereischt. Het daarvoor gereserveerd terrein is van een zoodanige kwalitei^ dat dit voor alle cultuur in het bloembol- lcnbedrijf gebruikt kan worden, zoodat bet ongetwij feld een cultuurwaarde van f 15000.per H.A. bezit. Het is niet de bedoeling, dat de bevoegdheid tot verkoop van gemeente-eigendommen aan ons col lege wordt overgedragen. Dit zou trouwens niet mo gelijk zijn, omdat het wordt gerekend tot de ver boden delegaties van macht. De Raad blijft dus in laatste instantie bevoegd over de bij verkoop van terreinen bedongen prijzen te beslissen. Niette min is het noodig, dat Burgemeester en Wethouders diensten. De Provincie kan deze alleen prikkelen iets te doen. Dit geschiedt door het provinciaal subsidie. Het thans voorgestelde is geen premie op de nala tigheid, maar het helpen van onmachtigen. 78 plat telands-gemeenten staan in belastingdruk hoogpr dan Amsterdam en Haarlem. Daar ligt de rechtsgrond voor Gedeputeerden ten opzichte van de financieele regeling. Wanneer b.v. de Provinciale Staten besloten, ook de bestaande schoolartsendiensten te steunen, zou zeker het gevolg kunnen zijn dat de bestaande dien sten wel subsidie kregen, maar er geen enkele nieu we dienst bij kwam. En dit laatste is juist de eenige bedoeling. Het salaris staat nog niet vast. Er is gerekend op schoolverpleegsters. De verwachting bij Gedeputeerde Staten is, dat door den provincialen steun in enkele gebieden districten zullen worden gevormd. Komen deze enkelen er, dan zal het uitgroeien. Ten opzichte van het aantal schoolartsen per district is het thans voorgestelde geen wet van Meden en Perzen. Het gelanceerde denkbeeld van den huisarts-schoolarts is niet te ver eenigen met dit voorstel. Verder zal de praktijk moe ten uitwijzen, hoe de financieele regeling zal moe ten worden. Is het voorgestelde percentage 25 te laag. dan zullen de Provinciale Staten dit moe ten uitmaken." Deze laatste zinsenede houdt als het ware de uit- noodiging in, om van de Provincie iets meer te vra gen. Dat is geen slecht teeken. MIJNHEER DE SENATOR. Het zijn al bepaald heel wat tooneelvereenigingen Teweest, die „Mijnheer de Senator" hebben opgevoerd, it bekende blijspel van Schönthan cn Ivadelburg, iedt trouwens voor een dilettantenclub alles wat I men maar kan verlangen. Het is een vlot, niet al te de meening in deze van Uwe vergadering kennen, op dat ook voor evontueele koopers geen onzekerheid bestaat. Het is bierom. dat wij vragen U in principe bereid te verklaren de tot het plan behoorende terrei nen te verkoopen tegen de daarin aangegeven prijzen. Resumeerende stellen wij dus voor: a. voor de tot de boerderij „Cérès" behoorende gronden een plan van exploitatie vast te stellen als is aangegeven. b. ons te machtigen, naar gelang daaraan behoef te zal bestaan, over te gaan tot het doen aanleggen van de op het onder a. genoemde plan geprojecteerde wegen en rioleeringen. c. de prijzen voor de te verkoopen bouwterreinen te bepalen op ten minste de bedragen, zooals zij op het plan van exploitatie zijn ingeschreven. d. U in principe te vereenigen met het voor ar beiderswoningbouw te bestemmen terrein, zijnde voor 24 woningen 270 M2. voor elke woning en voor 12 woningen 315 M2. voor elke woning. Ten aanzien van het tweede verzoek van de wo ningbouwvereniging om den grond aan den Noor der Molenvaartsweg nog eenigen tijd te reserveereu, stellen wij voor hierop gunstig te beschikken. De begrootinig van het wegenplan geeft voor totale kosten aan f 187002.60, de opbrengst der bouwterrei nen f217842.25, zoodat dan voor te lijden rentever lies 130839.65 zou zijn te reserveeren. Het Instellen van een grondbedrijf. B. en W. stellen den raad ook voor te besluiten tot het instellen van een grondbedrijf voor de eigen dommen behoorende tot de boerderij „Cérès" en tot vaststelling van de jaarwedde van den administra- tur van dat bedrijf op f 100. In een 14-artikels-lange verordening zijn bepalin gen opgenomen over den inbreng der gronden, over de kosten die ten laste van het bedrijf komen, als de kosten van straataanleg, noleering en beplanting. Bij het aanleggen van straten en wegen wordt de daarvoor benoodigde grond uit het bedrijf genomen en wordt de waarde daarvan, berekend volgens de boekwaarde, gevoegd bij dio van de gronden, welke de gemeenteraad daartoe zal aanwijzen. Het bedrijf wordt beheerd door Burgemeester en wethouders Winst wordt in de eerste plaats aange wend tot schulddelging. Zoodra en zoolang de op lastig geschreven stuk. Het geeft alle gelegenheid te. spel, cr is handeling in, kortom als geknipt voor eei kamer die over wat goede krachten heeft te b* schikken. En voor V.V.V, is het geworden een succesvolle oj> voering Zondagavond. Werkelijk, het was een voor stelling van V.V.V., die in alle opzichten onder d beste mag gerangschikt worden. Keurig verzorg wat aankleeding enz. betreft, werd het gespeeld zuó dat het een lieve lust was om er naar te kijken. Zei den hebben wij van V.V.V. een opvoering gezien dii zoo goed sloot en waarin allen zoo goed hun rol ver vulden. Wij kregen een Senator in optima-forma vat den heer C. Roggeveen, een pracht van oen schoon zoon van den heer BÖttger, niet een volkomen zici aanpassend jong vrouwtje van moj. Igcsz; een kr* nige Mr. Gehring van den heer Nicstadt; oen dartelt Stephanie van me.j. Boontjes; een goed getypeerde Helena van mej. Watertor en niet te vergeten een buitengewoon goede Dr. Steiner van den heer Denijj En dat alles te zamen bracht ons een prima geheel De kleine tekortkomingen hebben wij wel gemerkt maar 't algemeen stond op zulk een hoog peil, da wij die gaarne vergeten, om alleen de opvoering it zijn geheel te loven! Mevrouw v. d. Veen—Wilson, die ook deze uitvoe ring weer heeft voorbereid en geleid, heeft alle eet van haar werk. Het niet in groote maar toch in bevredigend aan tal opgekomen publick toonde zich zeer enthousiast in zijn applaus. BEKRONING. De heer P. Kok, alhier, werd op de Pluimveetentoon» stelling te Den Helder met zijn Vlaamsche Reuzen- konijn, voor de inzending voedster met jongen, bekroond met den lsten prijs: zilveren beker. DIAKEN. De heer G. Brak, Dorpen, alhier is verkozen tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier en heeft deze benoeming aangenomen. het bedrijf rustende schuld minder bedraagt dan 50 der boekwaarde, wordt de winst gestort in een re« servefonds. Zoodra en zoolang dit fonds meer dan 25 van de boekwaarde bedraagt, wordt de winsl gestort in een fonds, dat het eigendom der gemeente is en afzonderlijk door B. en W. wordt beheerd, naaf de door den gemeenteraad vastgestelde en door Gedj Staten goedgekeurde regelen. Eventueele verliezen worden uit dit reservefond^ bestreden en als dit fonds daartoe niet toereikend is, door de gemeente uit de gewone middelen bijgepast De verordening op het beheer van het grondbei drijf bepaalt, dat de dagelijksche leiding met inbe grip van het geldelijk beheer, is opgedragen aan een administrateur, onder toezicht en opperbeheer vatj B. en W en door hen te benoemen En dan tenslotte bieden B. en W. den raad tei vaststelling aan de algemeene voorwaarden waarop dl gemeente grond verkoopt. Ze luiden als volgt: 1. De terreinen, welke tot het gemeentelijk grond bedrijf behooren en welke ten verkoop worden aan geboden, zijn aangegeven op kaarten, welke ten ge meentehuize ter inzage liggen. 2. De gronden worden verkocht om door dei kooper of diens lastgever te worden bebouwd, tenzi uitdrukkelijk anders wordt overeengekomen. 3. De verkochte gronden moeten binnen cetf maand, nadat de goedkeuring op het besluit tot vet koop is verkregen, door de koopers worden betaald. 4. De aanvaarding geschiedt bij het passeeren de akte, waarbij ook de kooppenningen worden betaah 5. Aanvragen tot aankoop moeten worden ing< diend bij Burgemeester cn Wethouders, onder ovci legging van een plan tot bebouwing. 6. De kosten van overdracht daaronder begrt pen, die der kadastrale meting komen voor rek< ning van den kooper; de notaris, met het opmnkc der akte belast, wordt door Burgemeester en We houders aangewezen. 7. De verkochte gronden moeten binnen 12 maan don na de overdracht zijn bebouwd met een wooi huis. In bijzondere gevallen kan cJo Raad ten oi zichte van de wijze van bebouwing van deze bcpi ling ontheffing verlecnei •"re.QQE.jN Vooa v^HiNeiEN U.Mo^Qocioea./Wc.-r' 'f?"t i "Sr o, Tr.fiPDM vfccfl cr lltCi2g:OUWl_ NÊ) soc V- TTm?riM \Jrm ets o o o..o os. CANQ VAAfJT* M/ejV CHR. DEKKER, Architect.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2