Schager Courant 9 Het Onweer. WIE Waarnaar men luistert Derde Blad. Cemengd Nieuws. Een dreigement tegen ex-president Calles. Het giftmcord-proces te Szolnok. Binnenlandsch Nieuws. De toestand op Ameland. GRATIS. Het aangespoelde kinderlijkje aan den Zuiderzeedijk. BILIY BOO. Dinsdag 17 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8581 Bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd wegens medeplichtigheid aan den moord op twes officierey. Reuter meldt uit New York (stad), dat Calles, de ex- president van Mexico, die daar met de Bremen uit Europa was gearriveerd, heeft vernomen, dat te La- redo, in den staat Texas een bevel tot inhechtenisne ming tegen hem was uitgevaardigd. Hij wordt be schuldigd van moord op twee officieren van het Spaansche leger, Calles is voornemens de terugreis naar Mexico te doen via Laredo en de plaatselijke autoriteiten aldaar willen hem op de doorreis laten arresteeren. De beschuldiging behelst, dat Calles medeplichtig zou zijn aan of verantwoordelijkheid zou zijn voor den dood van generaal Blanco en kolonel Martincz, •wier lijken in 1922 in de Rio Grande bij Laredo ge vonden waren. Men had hun de handen saamgebon den. Uit Washington wordt nu evenwel gemeld, dat 'Calles, wijl hij in het bezit is van een paspoort als diplomaat, onmogelijk op Amerikaansch gebied ge arresteerd kan worden. hebben geruimd. Alle beklaagden zijn boerinnen, en allen ontkenden. De dokter, die de patiënten behan deld had, verklaarde geen vergiftigingsverschijnselen te hebben waargenomen. Vermoedelijk hebben de vrouwen eerst een kleine dosis verstrekt en later, na het doktersbezoek een sterkere hoeveelheid toege diend. Een wachtmeester van de gendarmerie ver klaarde, dat hij vrouw S. met een der andere be klaagden, vrouw II. bij elkaar in een vertrek had la- ton opsluiten en zelf in dat vertrek onder het bed was weggekropen. Hij had toen de vrouwen hooren overleggen of zij bekennen zouden of niet. Daarop was hij te voorschijn gekomen en had gezegd, dat zij nu niet meer loochenen konden. Vrouw S. erkende de juistheid van deze getuigenverklaring. De vonnissen. Zaterdagavond is het proces tegen de giftmengsters van Nagyrev geëindigd. De rechtbank veroordeelde de 65-jarige vrouw Lipka ter dood en drie andere vrouwen tot levens lange tuchthuisstraf. HET SPOORWEGONGELUK TE NAKEN. Waar de vrouwen hun mannen met ar senicum uit den weg ruimden. In het proces te Szolnok heeft Vrijdag de eerste groep giftmengsters terecht gestaan, de 70-jarige vrouw S, die het gift verstrekt zou hebben, en drie andere vrouwen, die hun mannen en ten deele ook nog andere familieleden ermee uit den weg zouden Uit Brussel wordt gemeld: De machinist van den trein, die dezer dagen bij het binnenkomen van het station Namen veronge lukt is, is Zaterdag gearresteerd. GEBOORTE IN EEN AUTOBUS. In een autobus die in de Schönhauser Allee te Berlijn reed, is Zaterdagmorgen een fiksche jongen ter wereld gekomen. Moeder en kind zijn door een schupo in een taxi naar het Virchow-ziekenhuis ge bracht en daar opgenomen. Hun toestand is uitmun tend. TWINTIG BANDIETEN IN MEXICO GEËXECUTEERD. Uit Nogales (Mexico) wordt gemeld: Federale troepen hebben heden 20 bandieten ge- executeerd, nadat een gevecht had plaats gehad tus- schen de troepen en een bende van 200 bandieten te Sanuaripa. Gedurende het gevecht werden drie der opstandelingen onder wie de leider, gedood. OVERSTROOMINGEN IN ASTRAKAN. Zeven dorpen door de Wolga geïnundeerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Wolga in het district Astrakan buiten zijn oevers is getreden en uit gestrekte gebieden heeft overstroomd. Volgens officieele berichten zijn zeven dorpen ge- WOENSDAG, 18 DECEMBER. Hilversum (298, na 6 u. 1071 M.) 10.00 Tijdsein, morgenwijding, 12.00 Politieberichten; 12.15 Mlddagmuzlek Avro-kwartet; 2.00 Radio-kinder koorgezang; 3.00 Naaicursus. 4.00 Studiemuziek voor piano, door Egb. Veen en L. Schmidt. 5.00 G. Pilger „Chi na", 5.30 Avro-kwartet; 6.00 Tijdsein; 6.30 Koersen; 6.45 Italiaansch; 7.45 Politieberichten; 8.00 Tijdsein; Lezing over Indië, prof. Dr. C. Snouck Hurgronje: „Het Mo- hammedisme"; 8.45 Duitsche avond, praatje van James Yoland; 9.00 Concert, omroeporkest; 10.15 Nieuws; Po pulaire Duitsche muziek; 11.00 Gramofoonmuziek. Hulzen (1875 M.) 8.15 Tijdsein, morgenconcert; 10.30 Tijdsein, korte zie- kendienst; 11.00 Platen, 11.30 Harmoniumbespeling; 12.30 Tijdsein, Concert v. trio; 2.00 Tijdsein; Concert: 2.45 Le zen Chr. Lectuur; 3.15 Vervolg concert; 4.15 Platen; 5.00 Tijdsein, kinderuurtje; 6.00 Tijdsein, platen; 6.30 Electrotechniek; 7.00 Statische berekeningen; 7.30 De Stadskippenhouder. door Joost Sluis; 8.00 Bestuursme- dedeelingen, 8.30 Tijdsein, uitzending van de Joodsch- Christelijke samenkomst in „Salvatori", A'dam. 10.00 „Electro-dynamische luidsprekers en de electrische gra- mofoonopnemers", 10.30 Platen; 10.30 Nieuws. Zeesen (1635 M.) 11.20 en 1.20 Platen; 2.05 Kindertooneel; 3.05 Vrouwen- uurtje; 3.20 Stad en Land; 3.50 Concert; 4.50 Cultuurmu- ziek; 5.20 Lujo Brentano; 6.15 Goed Duitsch; 6.30 Den ken en overpeinzen; 6.50 Juridische problemen; 7.20 „Wibbels Auferstehung" Muller-Scblosser), daarna dan- muziek. EEN RADIO-SCHETS. De tenor Scarlatti keek zijn vrouw glimlachend aan. Waartoe die zorgen, kindje? Je bent nerveus, want anders zou je niet zoo bang zijn. De jonge vrouw beheerschte zich met moeite. Nerveus? 't Is mogelijk, maar die droom was ook levendig... Scarlatti wees op de openstaande coupédeur: Binnen één uur ben lk in de hoofdstad. Het concert Is tegen negen uur voorbij, en de aria en de beide lie deren, die ik in de studio moet zingen, duren nog geen half uur. Ik haal makkelijk de laatste trein en ben even na twaalven weer bij je. Ik laat je maar enkele uurtjes alleen. Anlta balde haar kleine handjes krampachtig samen. Zeg die radio-lui toch af, Enrlco. Laat het concert geen doorgang vinden! Mijn droom was te duidelijk. Ik zag het huisje, waarin zich de studio bevindt, dicht daar bij de radiomasten In hun onmetelijke hoogte. Boven aan den hemel stapelden zich zwarte wolkenbanken. Plotseling zag ik een bliksemschicht door het luchtruim schieten. In een oogwenk was een der antennemasten getroffen en in zijn val verbrijzelde hij alles, wat er on der was, ook de studio... met jou! Anita zweeg, hevig geëmotioneerd. Instappen, klonk het koud en dreigend uit den mond van den conducteur. Enrlco, ik bid Je, toe, zeg af... toe, doe 't... fluister de ze angstig. De tenor trachtte te glimlachen, maar het lukte hem niet Zie dan toch, kindje, er is geen wolkje te zien. Het zal vandaag beslist mooi weer blijven... ook in de hoofd stad... Zet tegen negen uur de radio maar aan dan hoor je mijn stem in den luidspreker. Meer dan honderd kilometer ben ik van je weg en toch eigenlijk ook niet want mijn stem is héél dicht bij Je. Heusch, er kan niets gebeuren. Anita bleef bewegingloos staan. Niet één keer wuifde ze hem na. Langzaam werd de witte damp, die de loco motief omgaf, ijler en ijler, om zich eindelijk geheel en Daventrij Jr. (479 M.) 3.20 Militair concert; 4.50 Dansmuziek; 5.50 Kinder uurtje, 6.50 Licht concert 8.20 Twee muzikale spelen, 9.20 Militair concert 1035 Dansmuziek. Londen (1553 en 356 M.) 12.20 Licht concert; 4.05 Klassieke muziek; 5.05 Or gelconcert 5.35 Kinderurtje, 7.05 Handel, suiten, 8.20 „Koningskinderen", 11.20 Dansmuziek, Radio-Paris (1725 M.) 12.50 Platen, 4.05 Radio-orkest; 6.55 Platen; 7.40 Pla ten; 8.20 Concert georganiseerd door Radio-magazine. Weenen (516.4 M.) 2.50 Concert; 4.40 Muziek voor de jeugd; 5.35 Lezing over Asthma; 7.20 Bach-uurtje; 8.05 Duitsch program ma; Weensch Phllh. concert HAMBURG (372 M.) 1.35 Concert; 3.35 De Sterrenhemel in December; 3.50 Bratschen-concert; 5.50 Pop. concert; 6.20 Neder-Duitsch Volksdom; 6.45 Pedagogiek; 9.50 Actueele Uitz.; 10.10 Concert Langenberg (473 M.) 7.20 Morgenconcert; 8.50 Schooluitzending; 9.45 Platen; 10.20 Schooluitzending; 11.30 Platen; 12.25 Concert; 2.20 Kinderspeeluurtje 3.20 Voor de vrouw; 4.50 Voor-avond concert; 6.35 Arbeidersuurtje; 7.20 Duitsche avond. Con cert, daarna dansmuziek. Brussel 509 M.) 5.20 Radio-trio; 6.50 Platen; 8.35 Duitsche avond, con cert al op te lossen In den nevel van den herfstdag. Zoo lang mogelijk bleef ze hem nastaren en in haar oogen welde een traan, toen ze er aan dacht dat haar Enrlco zich iedere seconde verder van 'r verwijderde... wie weet misschien wel voor altijd. Een drukkend gevoel beklemde haar borst Het werd haar vreemd te moede, als in een droom schreed ze door het tourniquet Waarheen? Naar huls? Lezen...? Neen, de stilte zou haar immers maar drukken. Men- schen moet ze om zich heen hebben, en leven... dat leek haar beter. Een tram naderde. Lijn 9! Die ging naar Schevenln- gen. Ja, daarheen! Bij de pier ging ze zitten, ln een van die café's langs de Boulevard. Het was druk op de Pier, het wemelde van menschen. Peinzend staarde ze voor zich uit, naar de zee. Visschersbooten zweefden als witte vlinders over het water en heel in de verte, daar waar het blauw van den hemel met dat van de zee Ineen smolt voer een slanke stoomboot, een lange bruine rookpluim er achter aan. Nog geen twee maanden geleden waren ze getrouwd, zy en (je gevierde zanger. Ze lachte zachtjes, toen ze er aan dacht, hoeveel opzien haar huwelijk wel had ver wekt Het romantische, dat Scarlatti's vrienden er ln zagen, was niet misplaatst: Uit de dwepery van een bakvisch, die onder den indruk van zijn stem, den be roemden zanger om een handteekenlng kwam vragen, was een diepe liefde geboren en een zóó groot geluk, dat ze het dikwijls zelf niet gelooven durfde. Dan werd ze gekweld door den angst, dat de een of andere onver wachte gebeurtenis, al dit mooie en verhevene met een enkelen slag zou vernietigen. Een windstoot deed haar opschrikken. Waren daar ginder aan den horizon geen onweerswol ken te bespeuren? Ze dacht weer aan haar droom en in haar angst ont dekte ze spottende gezichten in de wolkenmassa. En plotseling was ze er heel zeker van, dat juist deze wol ken haar geluk zouden vernietigen. Ze wenkte den kellner en stond op. Als versuft keerde ze naar de stad terug. In een druk ke straat trokken bonte plakkaten van een bioscoop haar aandacht. Hier, dacht ze by zich zelf, kan ik rus tig zitten. Hier ls niets van het naderend noodweer te merken. heel geïnundeerd en werden de meeste huizen door het water vernield. Hat aantal personen, dat bij de overstroomingen is omgekomen, staat nog niet vast. Ook twee fabrie ken zijn door het water zoodanig beschadigd, dat zij voorloopig niet in gebruik genomen kunnen worden. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Verscheidene millioenen schade. Wol ff meldt uit Sofia: In Popovo, een klein plaatsje in het departement Schumla, had in een winkel een ontploffing plaats, die aan de ontbranding van kruit was te wijten, dat in den winkel, op ongeoorloofde wijze, in 't klein werd verkocht. De ontploffing veroorzaakte een brand, die het drie verdiepingen hooge pand volkomen vernielde. Twee personen bekwamen ernstige brandwonden. Eén van hen stierf op den weg naar het ziekenhuis. Verscheidene scholieren werden door een instor tenden muur zwaar gewond. De schade wordt op verscheidene millioenen lewa geschat. Gebrek aan eetlust, hartwa- ter, spijsverteringsstoor- nissen en ongeregelde T fA> stoe^9an9 verdwijnen Mrr'ty ^oor 9cbruik van S/(j. ffk. poster's Maagpillen. f0.65 per I flacon. FOSTER'S MAAGPILLEN NA DEN STORM. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De indruk van den dijkgraaf van het waterschap Nes Buren op Ameland, mr. Dr. van Weideren baron Rengers, omtrent de vernieling van den nieuwen dijk is, dat de schade betrekkelijk is meegevallen, Wegge slagen zijn 12.000 M2. zoden, 4000 M3. klei en 1000 M3. zand. Wat den duinafslag in het waterschap Do Grienen op Ameland aangaat, noemde de heer Ren gers de berichten daaromtrent in een dagblad over dreven. Wel neemt het duin voortdurend af en heeft zich thans een kleine geul gevormd op de z.g.n. Westergrie, doch de afstand naar het Bovendiep be draagt nog 4 a 500 Meter. ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE g^SCHAGER^COUR^ANTj ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN DEC. DRAMA OP ZEE. Chinocs hakt zijn kameraad den pols af. Aan de „Matex" te Vlaardingen kwam Zaterdag morgen aan het Nederlandsche stoomschip „J. B. Aug Kessler', waarvan een der opvarenden, een Chi- neesche matroos, op 25 November j.1. op zee een land genoot, eveneens opvarende van genoemd stoom schip, met een hakmes bijna den gcheelcn pols heeft afgehakt. De getroffene is in het hospitaal te St. Martin op genomen. De dader is door de politic te Vlaardingen van boord gehaald en ter beschikking van de justitie gesteld. AUTO IN HET BOTERDIEP. Een doode. Zaterdagavond omstreeks half zeven is de heer M. Nordon uit Zandeweer met zijn auto, waarin mede zaten de landbouwer M. W. M., diens vrouw erx zoontje, eveneens uit Zandeweer afkomstig, even bui ten Uithuizen, bij het aanzetten van den motor in het Boterdiep gereden. De inzittenden konden zich redden op mej. M. na. Toen zij, nadat de kap was stuk ge slagen, uit den auto was gehaald, bleken de levens geesten reeds tc zijn geweken. De moeder heeft zich te Dortmnnd bij dt politie aangemeld. Zaterdagavond ontving de Officier van Justitie te legrafisch bericht uit Dortmund, dat zich bij de poli tie aldaar de Duitsche vrouw heeft aangemeld, naar wie men in verband met het gevonden kinderlijkje aan den Zuiderzeedijk bij Durgerdam onder Amster dam zocht. Haar werd de foto van het kind getoond. Zij herkende deze als de foto van haar zoontje. Da vrouw wordt te Dortmund vastgehouden. De grootmoeder, die zich nog steeds bij de politie aan het bureau Adelaarsweg in arrest bevindt, wei gert verdere mededeelingen. Het staat nog steeds niet vast of zij vandaag reeds aan de justitie overgeleverd zal worden. De vader van het jongetje is nog voortvluchtig. Bon jy daar, kleine Bllly? Ben jy daar, beste vrind? Ik ben erg bly, mijn jongen. Dat ik jou nu eindelijk vind, 'k Heb je lang moeten zoeken. Ik was daarom al erg bevreesd, En jy kunt zeker niet raden. Waarheen ik wel ben geweest?" Ik raad het dadeiyk, zelde Bllly, Jy komt van mijn lieve moe, Ik ben nieuwsgierig wat ze zelde. Of ze nog dacht aan Billy Boe. Daar kun je op aan, Bllly, Ze zet: „Groet hem toch, myn kleine vent. En weet je ook. zelde de pelikaan, vj, Dat Je vandaag Jarig bent?" i Merkwaardig, Billy had zijn eigen verjaardag vergeten. Toen ze echter in een loge had plaats genomen en dankbaar voor de afleiding naar het doek opzag, sóhrok ze... de Amerikaansche Cowboy-film speelde temidden van reusachtige wolkbreuken en grillige bliksemschich ten...! Ze beet de tanden op elkander en trachtte om het film-onweer en de orkestdonder te lachen. Inwendig trilde ze echter: ze was nu heelemaal overstuur. Eindeiyk was de voorstelling voorby en willoos liep ze met den menschenstroom mee naar buiten. De sche mering viel reeds en in de verte hoorde ze het donde ren. Harde windstooten deden stof en papier naar alle kanten waaien. Gejaagd snelde ze naar huls en nauweiyks was ze binnen, of daar vlamde al de eerste bliksemstraal langs het zwerk. Hevige donderslagen volgden en de regen viel by stroomen neer. Haastig deed ze de luiken voor de vensters. Ademloos luisterde ze toe, haar hoofd zoo diep moge- ïyk ln de kussens, die op den divan lagen. Maar ook hier hoorde zy nog de reus, die haar geluk zoo wreed verstoren kwam. Lang lag ze daar. Toen stak een storm op en het onweer dreef over. Luid kletterend sloeg de regen tegen de luiken. Lang zaam kwam Anita nu tot zich zelf. Werktulgeiyk keek ze naar de pendule op den wit marmeren schoorsteen. Zo ontstelde, want ln haar opwinding had ze ieder be grip van tyd verloren. Tien vóór negen. Om dezen tyd moest Enrico's concert reeds byna afge- loopen zyn! Angstig liep ze naar het radiotoestel by bet raam. Ze schakelde de lampen aan en verdraaide wat aan de af stemming. Op de luidste draaggolf stemde ze af. Dat was zyn station. Wat hoorde ze daar? Muziek? En het moest pauze zijn Neen, ze vergiste zich toch niet, de laatste accoorden van een prelude van Rachmaninoff stierven langzaam weg. Vreemd, die radio-lui waren andera zoo precies op tyd. Stil, daar klonk de stem van den omroeper uit den luidspreker: Ingevolge onweerstoring moesten we het programma een kwartier lang onderbreken. Indien het hier heer- schende noodweer ons weer tot uitschakelen noopt... Anita wist genoeg. Het onweer was dus boven de hoofdstad en haar droom zou bewaarheid worden. Wellicht was Enrlco nu al ln de studio en stond hij voor de microfoon... En in het lichte gonzen en kra ken in den luidspreker meende ze duideiyk het romme len van den donder te hooren. Weer klonk muziek uit den luidspreker. En een stem, die haar byna bovenmenscheiyk voorkwam:Enrlco'» tenor! Stralend en licht, boven de golvende rythmen van Rosslnl's Aria uit de Barbier... Maar wat was dat? Een geheimzinnig kraken en knarsen deed zich hoo ren, daarna een pruttelen en ruischen en toen was al- ies stil. angstwekkend stil. Ingeslagen! ging het door Anlta's hoofd. Ze gilde het uit cn kromp Ineen van smart. Toen zag ze niets meer, ze had het bewustzijn verlo ren. Een scherpe lucht was haar eerste indruk. Ze sloeg verschrikt haar oogen op... er stond iemand voor haar... er boog zich Iemand over haar heen... Enrlco, riep ze juichend uit. Enrlco! En ze trok hem heel dicht naar zich toe. Is je dan niets overkomen? Ben Je heelemaal niet gewond De bliksem is toch in de antennemasten geslagen, zooals ik gedacht had...? Ja, ik hoorde jo stem in den luidspreker, plotseling een kraken en knarsen... en toen was alles stil. De tenor maakte zich lachend los. Wellicht is dat wat anders geweest, vrouwtje. En hy liep naar het radiotoestel, dat hy onderzoe kend bekeek. Plotseling lachte hij luid. Je bent nerveus geweest, kindje en hebt de anode- battery slecht aangesloten. Vandaar dat pruttelen en kraken... tenslotte ls de eene stekker zelfs heelemaal losgegaan en kon je niets meer hooren. Verder ls alles in orde. En de reus, die ons geluk zoo wreed verstoren wou? vroeg Anita nog half ongeloovig. Scarlatti begreep. Zulk een reus, zei hy lachend, ziet er akeliger uit dan hij in werkeiykheid is. Met een beetje overleg kunnen we hem best van ons af houden. A. M. Schwcncke.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9