Storm Alllltll NitlIS- Mitrtiiiit- Lulliivllil Liefde is blind Opruiming ZOMERDIJK, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. loopt het naar de Moderne Nikkelen Bril Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Woensdag 18 December 1929. SC H AG 72ste Jaargang No. 8582 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maahden fl.G5. Losse nummers G cent ADVEBTKN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bovvijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 16 December 1929. ONSTANDVASTIG IN DE DEUGD. Dat een voorwaardelijke veroordeeling nog geen on- reilbaar middel is om de gevangenis mis te loopen, ondervond heden tot zijn schade de 23-jarige scheep- makersknecht Petrus Joh. V. te Den Helder. Dit jonge mensch, voorwaardelijk veroordeeld wegens kleverige vingers was zoo roekeloos, gedurende den hem opge- legden proeftijd opnieuw een strafbaar feit te plegen, door zich een rijwielbelastingmerk van een in 'n rij wielbergplaats van 'n hotel staande fiets In te pikken. Met het treurige gevolg, dat hij niet alleen werd ver oordeeld tot de cel terzake dit feit, doch ook de voor waardelijke straf op hem zal worden ten uitvoer gelegd. DE ZAAK IS NU DIK IN ORDE. Het liefdesdrama uit Wervershoof, waarin zekere Corn. Petrus Vr. zijn meer begunstigden medeminnaar Swetshold met een bierflesch 'n lik uit de pan gaf, doch welke zaak, wegens afwezigheid van mijnheer Swetshold geen voortgang kon hebben, heeft thans een zeer kalm en bevredigend verloop gehad. De nalatige getuige was thans behoorlijk present en stond alzoo een veroordeeling van den steeds afwezigen en in ongenade gevallen gunsteling van de Westfriesche schoone tot t 15 boete of 15 dagen niets meer in den weg. NEEFJE GAF OOM 'N ROFFEL, AL MET 'N SCHOFFEL! I De banden des bloeds zijn niet altijd hecht en teeder! Dat bewijst de reuzeheibel, die te Berkhout op 31 Augustus, op den gedenkwaardigen Koninginnedag, «ewijd met lofgezang en driekleurvlag, uitbrak tus- schen de familie van Baars, waarvan eenige leden het blijkbaar twijfelachtige voorrecht bezitten, in elkanders onmiddellijke nabijheid te mogen wonen. De rook van oom Kees van Baars schoorsteen sloeg bij den ongun- etigen wind over op de pas nieuw opgeschilderde villa van neef Jan's ouders en direct had je de poppen aan 't dansen. Een geduchte scheldpartij met oome Kees, Jan zwoer bij Gort hier en gunter, dat hij wel 3 jaar voor dien schurk over had, de lieftallige werkster van oom Kees, 'n 18-jarige meid van melk en bloed, had het zelf gehoord en kon het Dinsdag den Politierechter in kleuren en geuren vertellen. Daarop greep de opge wonden oome-zegger 'n z.g. „schraper" en gaf daarmede zijn 57-jarig familielid een zoodanigen peuter op z'n hand, dat oome Kees eenige dagen geen slag kon uit voeren en de hulp moest inroepen van 'n liefdadige vereeniging tot hulp van buiten gevecht gestelde Berkhouter boerenpatriarchen. Neeflief ontkwam echter ook niet aan de greep der wrekende gerechtigheid. Schrapers dienen om tuinvuil en niet om familieleden met rookende schoorsteenen weg te krabben en deze waarheid werd neef Maandag toen hij terecht stond, aan het verstand gebracht door de opgelegde straf, f 20 boete of 20 dagen, terwijl hij bovendien nog aan Oom Kees moest voldoen de somma !van f 26.60, wegens arbeidsverzuim en verbandkosten. INadat de geheele affaire haar beslag al had gekregen, FEUILLETON door ELINOIl GLYN. Vanessa voelde zich van angst en onrust verstijven. Waarom waarom dan toch? Wat kon dit alles toch beteekenen? Ze liep naar de Rotonde die strenge, Grieksche schoonheid deed haar goed, daar scheen kalmte vanuit te stralen. Ze leunde op de balustrade en staarde over het park. Hoe zou haar nieuwe leven zijn? Waren alle mannen zoo? Ze had Hubert na dien eenen blik vanmorgen, hog niet recht in de oogen durven zien. Ze was ver legen verward onrustig. Na een poosje ging ze naar het huis terug en trad de blauwe zitkamer binnen f— daar viel haar oog weer op het portret van de Du- chess of Lincoln, in die eigenaardige, mooie, zilveren lijst. Ze nam het op en bekeek het nog eens van dicht bij een uitdrukking van intense afkoer in haar oogen Ze herinnerde zich dat Hubert, toen hij in de Opera pver haar stoel gebogen stond, niets van die ijzige stijf heid in zijn houding had gehad, als aldoor tegenover haar. Hoe kon hij haar toch hebben willen trouwen, als hij zelfs nu, nu ze toch zijn vrouw was, nog aldoor zoo op een afstand tegen haar bleef? Alles was haar een groot raadsel. Met een gemelijk, misnoegd gebaartje fcette ze het portret weer neer, net or het oogenblik, dat Hubert binnenkwam! Hij zag het en ze voelde, dat hij het gezien had en dat verwarde haar! Hubert's ge laat had een hooghartige uitdrukking hij had een ge- Voel, alsof iemand, die tot een andere klasse behoor de, Iemand van zijn stand oneerbiedig bejegende. Vanessa wist, dat ze zich in eene valsche positie had geplaatst. Wat zou hij wel denken? Dat ze jaloersch was? Hen gevoel van ontzettende eenzaamheid en verlaten heid overviel haar. Er stonden nog drie of vier andere jdamesportretten een van een oude dame waar schijnlijk Hubert'3 moeder en een van Lady Hurlshire ln een stijf staand hofgewaad! Dat het portret van de puchess er ook stond, beteekende waarschijnlijk niets bijzonders, want er was nog een foto van een jongere pame. Maar als dit nu haar tehuis moest worden, moest |*e dan maar goedvinden, dat haar overal gezichten aan staarden van menschen, die ze niet graag mocht lijden? kwam neef nog met de sensatievolle mededeeling, dat hij nog een paar getuigen a decharge had meegebracht. Maar deze mosterd na den maaltijd beliefde de politie rechter niet te consumeeren, dus zal Jan, als hij niet voldaan is, zich met zijn getuigen tot het Hof te Am sterdam moeten wenden. Dat wordt een kostbare histo rie neef. Als ik jou was, tikte ik maar af en inviteerde ik oome Kees met Kerstmis maar op de snert met krabbetjes. EEN SNAAK, DIE IN 'T OOG DIENT TE WORDEN GEHOUDEN. De 33-jarige visschersknecht Teun K. is een rare snuiter, die niet alleen zwak van hoofd en droog van lever, maar in beschonken toestand ook nog gevaarlijk is. De arbeider Piet Bijl althans, die dicht in zijn buurt woont en Teun in den nacht van 12 op 13 October, toen hij met een flink stuk in z'n raap in zijn deuropening stond te waggelen, den goeden raad gaf. maar liever in huis te gaan inplaats van door de politie te worden Ingepikt, ondervond weinig waardeering voor dit ad vies, doch ontving van den kwaadaardigen sikkeraar met een mes een snede over zijn hand. De politierechter achtte het echter nu eens tijd, om te trachten dit onbe trouwbaar heerschap eens flink tot de orde te roepen en veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. CAFéRELLETJE MET WATERBALLET TOT SLOT. In het bekende café en artistenhotel van den heer L. aan het Verdronkenoord verscheen op 29 September een bezoeker, zekere heer Van Wïeringen, die niet de eer had in den smaak te vallen van den caféhouder en dus ook niet in de termen viel om bediend te worden. Toen genoemde heer Van Wieringen, ondanks die koele ontvangst, geen aanstalten maakte om te vertrekken, werd hij door den heer L., geassisteerd door een pooti- gen en knokfahigen vriend, de koopman F. J. v. d. V., op zóó ongezouten wijze het deurgat uitgeslagen, dat hij met de vaart van een meteoorsteen in de gracht terecht kwam. Natuurlijk waren de hoeren uitsmijters ten hoogste voldaan over dit schitterende staaltje van hun kunstvaardigheid, doch de Officier sprak te zijner tijd ook een woordje mede, met het wel te voorziene gevolg, dat heden ter zake mishandeling de caféhouder werd veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen en zijn wat al te actieven vriend tot 30 piek of 30 dagen logies in een minder comfortabel logement dan Hotel London. DE GOEDE GEMEENTEVELDWACHTER IN DE VERDRUKKING. De gemeentelijke ordebewaarder van Blokker, de heer Lub, zag zich op 10 October verplicht ambtshalve te moeten optreden tegen een dame uit een woonwagen, bij omdat er reuzen koopjes te halen zijn. Komt U ook eens kijken?? JAC. ZOMERDIJK - SCHAGEN. Maar Hubert zei Iets tegen haar „Je kunt kiezen, welke suite je het liefst voor jezelf wilt hebben en welke van de zitkamers je het meest zult gebruiken dan kan je daar alles volgens je eigen smaak inrichten en ik zal mijn persoonlijke eigendom men weg laten nemen." Het was hem onmogelijk, zijn stem niet misnoegd en arrogant te doen klinken. Dat die geldschietersdochtcr, die hem was opgedrongen, al dadelijk begon met haar antipathie tegen een zijner vrienden te doen blijken, voelde hij als eene brutaliteit harerzijds. Vanessa be greep dat hij boos en eenigszins minachtend sprak. Ze had wel in tranen uit willen barsten, maar hare opvoe ding stond zoo iets niet toe. „Voor mij behoef je niets te laten veranderen zei ze, en ze hief haar hoofdje een beetje trotsch op „Maar als ik boven mijn eigen kamers mak kiezen, dan had Ik ze liefst op de zonzijde die groote suite drukt me zoo." Hubert opperde onmiddellijk het plan, dat ze dan eerst maar eens moest gaan zien er was nog tijd genoeg, voor ze naar Hampwick gingen. Hij schelde en toen er een lakei verscheen gaf hij order, mevrouw Hopkins te roepen en stelde Vanessa onder haar hoede. „Mevrouw Hopkins, wilt u Her Ladyship het hui3 als- 't-u-blieft laten zien, ze wenscht haar kamers te kie zen." Hij wendde zich om en liep het terras weer op. Vanessa's verwarring nam toe. Kon het mogelijk we zen, dat deze koel gereserveerde vreemdeling haar brui degom van den vorigen avond was geweest! Ze kende geen enkelen man, met wien ze hem kon vergelijken hij had haar „de" volmaakte minnaar toegeschenen, hoe wel hij geen woord had gesproken, haar bij geen enkel troetelnaampje had genoemd. En nu scheen die ijzige gereserveerdheid weer over Hubert te zijn gekomen. Het leven en de liefde en het huwelijk waren en bleven ontzaglijke mysteries. Ze bedwong haar aandoening en volgde de huishoud ster haar bewondering en verwondering nam hand over hand toe, ja, ze voelde zelfs een ontstelde eerbied In zich opkomen, toen ze heel dat mooie huis te zien kreeg, maar geen oogenblik verloor ze tegenover me vrouw Hopkins haar koel hooghartige houding. De lange lijn Italiaansche voorouders harer moeder was gewend geweest aan schitterende verblijven, en toen zo door die reusachtige kamers liep, voelde ze, dat ze er niet in mis plaatst zou wezen. Ze was. vol gratie, als een koning innetje en mevrouw Hopkins bracht over haar nieu we mevrouw een zeer gunstig verslag uit bij Mr. Pod- der.. Mevrouw Hopkins had niets op met die nieuwer* zekere mej. Aleida H., die niet genegen was om den veldwachter haar naam te onthullen en verdere inlich tingen te verschaffen, maar hem integendeel onthaalde op een zeldzaam gevarieerde en met uiterste zorg ge kozen collectie scheldwoorden, hem bovendien nog in do keel pakte en hem aan den vinger verwondde. De veld wachter, van oordeel zijnde, dat dit onbehoorlijk op treden van deze zenuwlijderes toch wel de spuigaten Uitliep, maakte van een en ander proces-verbaal op. Een dorpsdiender heeft dikwerf al zooveel te stellen met mannelijke patiënten, dat hij met vrouwen-eman cipatie Ln dit opzioht al heel weinig in de pet heeft. Hij had dan ook Maandag de voldoening, dat, al werd nota genomen van Aleida's nerveuze gesteldheid, zij toch tot f 10 boete of 10 dagen werd veroordeeld. EEN WEINIG SATISFACTIE GEVENDE VRIENDELIJKHEID. De handelsreiziger A. J. Staps, 'n deftig, klein, gebrild, gebontkraagd en geslobkousd heertje, had aan een ken nis, zekere heer Pieter te B., geboren te Warmenhui- zen, en wonend te Zuid- en Noordschermer, welk heer de zeldzame combinatie in zich vereenigd van zulvel- arbeider, verzekeringsagent, goochelaar en telepaath te zi^n, een rijwiel geleend, wele fiets echter niet heel spoedig door zijn veelzijdigen vriend werd terugbezorgd. Onder een potje Pils in het café van Kaag: te Alkmaar, werd dit fietsavontuur nog eens besproken en veroor loofde de heer Staps zich eenige bescheiden critiek op de minder vlugge terugbezorging van het rijwiel, welke opmerking bij den heer te B. in zoo slechte aarde viel, dat hij zijn weldoener 'n lap op zijn aangezicht toe diende. De heer Staps, onaangenaam verrast en het hart bloedend over zooveel ondank, deed aangifte we gens mishandeling, doch edelmoedig van harte, had hij voor de zaak ln zee ging, de vrede met zijn talentvollen amice alweer geteekend. Maar de Officier van justitie is natuurlijk geen melk boer, die men vandaag kan bestellen en morgen weer afzeggen, dus stond de heer te B., verzekeringsagent, kaasmaker, telepaath en goochelaar, heden terecht, doch werd, daar hij bij bovenomschreven kundigheden ook r.og als: beschaafd, goedig, hulpvaardig en uitstekend bekend staat, tot slechts f 10 boete of 10 dagen ver oordeeld. DIE WOU MET DEN RIJKSVELDWACHTER DE KACHEL EENS AANMAKEN. Een uit Egmond aan Zee komende vrachtrijder, Wit lem D., in het dorp der Dongderpoóna beter bekend als Bangko, bevond zich op 7 October, ter gelegenheid van de kennis te Egmond-Binnen in het café van de weduwe wetsche beminnelijkheid een dame moest even goed haar plaats weten als een ondergeschikte en wie haar verafgode meester ook getrouwd had, deze trouwe aanhangster van den goeden ouden tijd zou haar in ieder geval met eerbied behandelen. Vanessa besloot de suite op het zuiden te nemen, naast die, welke Hubert's moe der vroeger bewoond had en tegenover de statievertrek- ken. De kamers hadden eigenaardig Chineesche behang uit de achttiende eeuw en waren ouderwetsch gezellig. Mevrouw Hopkins vroeg zich wel wat verbaasd af, waar His Lordship nu wel blijven zou maar ze zeide niets. En toen Vanessa zich kleedde om naar Hampwick te rijden, beval ze Madelaine haar kleeren enz. over te brengen. Ze voelde, dat ze niet nog een nacht in die angst-aanjagend groote kamer door kon brengen het joeg haar schrik aan zelfs al zou ze niet alleen we zen. Hubert had een en ander met zichzelf loopen overwe gen. Hij wist heel goed, dat hij haar wat beleefder be handelen moest, al had hij dan besloten, dat er aan hun eigenlijke huwelijksleven voor eens en voor goed een einde moest komen. Toen zijn bruid hem dus voor het vertrek in den salon ontmoette, zag hij er wat beminne lijker uit en samen liepen ze de hall door naar de wachtende automobiel. Onder het rijden gaf hij zich de moeite haar de belangrijke punten in het landschap te wijzen en Vanessa had op al zijn vragen een intelligent antwoord. Alles was voor haar even nieuw en wonder baarlijk de werkhuizen in het dorp, waaraan zijne moeafer groote giften had geschonken de ziekenhui zen, die ze had opgericht en de groote Hall of Re- creation. Hubert sprak met grooten eerbied over al deze dingen maar koel. Tegenover een vreemde wilde hij zijn gevoel in zake deze familie-aangelegenheden niet toonen. Hij was er heilig van overtuigd, dat Vanessa nooit anders dan een vreemde voor hem zou blijven. Het was allemaal goed en wel, dat Benjamin Levy hem dwin gen kon, zijn dochter te trouwen, maar de gevoelens die hij haar toedroeg, zou hij niet kunnen regelen, nog hem dwingen intiem of kameraadschappelijk met haar om te gaan. Hij was vast van plan. een onoverkomelijken scheidsmuur van neerbuigende vriendelijkheid tusschen hen te plaatsen. Doch Hubert, achtste Earl of St, Austel, was voor al les een keurig man van de wereld en dus verliep het tochtje door het bekoorlijke landschap, met de lunch en het bezoek aan het kasteel heel genoegelijk en toen ze 's avonds naar huis terugkeerden, scheen de onaan gename spanning wel wat verminderd. „Je moest nu liever eerst wat gaan rusten," zei hij te gen Vanessa „We dineeren niet voor negen uur." Zwart en gaf, daar hij om zijn kracht en onverschil ligheid nogol gevreesd is, al spoedig door zijn hinder lijk gedrag en ordeverstorende opschepperij den reus- achtigen rijksveldwachter G. Minee aanleiding hem tot kalmte te vermanen, welke berisping door mijnheer Bangko met een armzalige beleediging aan Minee's adres werd beantwoord. Natuurlijk bleef Minee niet lngebreke, het optreden in een flink gemotiveerd proces-verbaal ter kennis der bevoegde autoriteiten te brengen en werd de thans niet verschenen heer D., alias Bangko opge knapt met 25 „gilde" boete of 25 dagen hechtenis. ACH. WAREN ALLE MENSCHEN WIJS, EN WILDEN DAARBIJ WEL. DE AARDE WAS EEN PARADIJS, NU IS ZIJ VAAK EEN HEL. zong indertijd de goede dominee Rafels van Kamp- huijzen als hij zijn jongste stamhouder zat te wiegen en dit menschkundige gedicht is ooit van toepassing op de twee oude heeren uit Bergen, de 60-jar!tre W. J. de H. en de 54-jarige kaasfabrieksdirectcur die el kander waarachtig op 22 October in de ng van eerstgemelden heer de H. op hun ouden du. nog met jeugdig vuur in de haren vlogen. De Directeu.. die een zoon van zijn vroegcren buurman in betrekking heeft gehad, welke connectie vermoedelijk niet tot algemeen genoegen is geëindigd, kwam eens praten over dit jong- mensch doch de conferentie ontaardde al spoedig in een heftig twistgesprek en eindigde met handtastelijkheden aangezien heden de 60-jarige vader van bedoelden zoon terecht stond wegens mishandeling van den directeur, die hij een slag in het gelaat zou hebben toegebracht. Daar echter bleek, dat de animositeit tusschen partijen zoo goed al3 geheel geluwd was, achtte de Politierech ter f 10 boete of 10 dagen als correctiemiddel voldoende. OPSTAND IN HET WIERINGER KIPPENHOK. Het voorrecht haar woonplaats ten koste van vele millioentjes uit de zakken der belasting-afgeperste staatsburgers, aan het vaste land verbonden te zien. is voor sommige Wieringer schoonen nog geen beletsel om onderling heibel tc maken en den kostbaren tijd des politierechters met hun gekrakeel ln beslag te ne men. Zoo stond dan ook terecht een huismoeder, rijke lijk gezegend met diverse kleuters, mej. Maria Cath. K. née T.t die haar buurvrouw, mej. Grietje Gnoode, be minde ega van den heer Albert de Vries, een niet be paald flatteerende benaming had toegevoegd, daar zij in de meening verkeerde, dat gezegde buurvrouw, gewa pend met een stok, haar onschuldige bloedjes van kinderen nazat. Mej. de Vries, heden als getuige prompt aanwezig, maakte den indruk, een devote zuster van het Leger des Hells te zijn, doch het bleek alras, dat zij ook niet op haar mondje gevallen was. Hoewel wij nu niet direct gelooven. dat haar conversatie den po litierechter zijn ongehuwden levensstaat deed betreuren, In ieder geval viel de straf, f 5 boete of 5 dagen,mej. K. zoo kolossaal mee, dat ze in opgewekte stemming direct aftikte. zwart overtrokken compleet met ronde glazen f 3.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Goedkoope Optiek. Met iedere minuut werd het arme kind meer en meer verliefd op haar echtgenoot Zijn koele hoflijkheid joeg haar angst aan en bekoorde haar tegelijkertijd. Gedroe gen Engelsche aristocraten zich misschien altijd zoo? Misschien was het wel heel ongepast haar hand te kus sen, of haar een zoen te geven zoo op klaarlichten dag Die voor haar zoo wonderlijke kus op het terras dat was bij het schitterende sterrenlicht ge beurd en daarna! Ja, natuurlijk, dat was het gedistingeerde menschen toonen hunne gevoelens niet op ongelegen oogenblikken. Ze had haar best gedaan intelligente antwoorden te geven, te begrijpen, wat deze streek voor Hubert beteekende en nu, terwijl ze uit keek over den tuin, die baadde in het opalen licht der ondergaande zon. legde ze bij zichzelf de gelofte af, dat ze trachten zou in alles het ideaal van zijn innig ver eerde moeder nabij te komen Ze zou alle plichten, haar door hare positie opgelegd, trouw vervullen. Hij zou trotsch op haar kunnen wezen zelfs al was ze dan tot op zekere hoogte maar een vreemde Dat hij haar minachtte, niet, omdat ze een vreemde was. maar een halve Jodin en de dochter van een geldschieter, dat kwam geen oogenblik in haar op. Toen ze de groote, breede trap, weer afging om haar bruidegom ln den salon te ontmoeten en zich aan tafel te begeven, straalde haar edel, lief gezichtje van liefde en toewijding. HOOFDSTUK VIH. Na den derden dag keerde het paar naar Londen te rug. Hubert's gereserveerdheid was gebleven, hij was be leefd, hoffelijk, en koud als ijs. Eerst verwonderde Va nessa zich hierover, doch ten slotte maakte het haar verdrietig. Dat, wat men huwelijk noemde, scheen in het leven maar een zeer onbelangrijke plaats in te nemen; ze ontmoette haar echtgenoot aan de maaltijden en dan spraken ze in tegenwoordigheid der bedienden zakelijk en koel beleefd met elkander. Tusschen de maaltijden reden ze naar belangrijke punten in den omtrek, of Hu bert verdween in den westelijken vleugel van het ge- bouw,,waarin Vanessa nog niet had durven doordringen Maar van buiten af had ze gemerkt, dat daar de prive- vertrekken van haar echtgenoot waren. Door het raam had ze hem aan een tafel vol papieren zien zitten schrij ven, toen ze op een dag eens verder dan het grasveld had durven gaan cn het huls langs was gcloopen. Hij had opgekeken en voor hij er aan dacht, fronste hij de wenkbrauwen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1