chagerCourant Raad Oudkarspel. Raad Wierimgen. Tweede Blad. Uit ,,'t Verloren Hoeksken." Woensdag 18 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8582 Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins dag 17 December, 's avonds 7 uur. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, tevens secretaris. De Voorzitter opent met een woord van welkom san leden en pers. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. De notulen van de vorige vergaderingen worden na een opmerking van den heer Zaagman onveran derd goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: a. dat de heer C. v. d. Abeelo de benoeming tot onderwijzer van het vervolgonderwijs heeft aangeno men en dit onderwijs 14 October jl. is aangevangen. Les wordt gegeven in de vakken lezen, rekenen. Ned. taal, aardrijkskunde, boekhouden en handenarbeid; het aantal leerlingen bedraagt 7. b. dat blijkens bericht van B. en W. van Alk maar de Twuijverweg door den aannemer is opgele verd; onder mededeeling, dat eventueele aanmerkin gen omtrent den weg bij hun college kunnen worden ingebracht. Hiervan hebben B. en W. gebruik meenen te moe ten maken en op 5 November jl. bericht, dat de toe stand, waarin op dat oogenblik het wegdek verkeert, niet kan voortduren totdat het geheele wegdek zal zijn ingereden. Het gedeelte vanaf de brug van den polder Geestmerambacht tot aan de bocht zal onmid dellijk moeten worden opgehaald, daar dit gedeelte voor het automobiel- en rijverkeer absoluut gevaar lijk is. Voorts is in overweging gegeven de geheele bestrating eenmaal te doen herstraten, doch hierme de den uitersten termijn af te wachten, dit met het oog op het natte seizoen, waardoor het wegdek steeds nog zal zakken. Inmiddels is aan het verzoek, om de verschuldigde bijdrage, groot f 1333.33 te betalen, vol daan. Onder dagteckening van 28 November jl. dee- len B. en W. van Alkmaar nader mede, dat sinds het tijdstip, waarop de weg is opengesteld, kuilen en knippen tweemaal zijn opgehaald, Het ligt evenwel in de bedoeling om de gedeelten van den weg, welke de grootste verzakkingen vertoonen, geheel te doen herstraten en ophoogen, zoodat het wegdek daarna weder onder het vereischte profiel zal zijn gebracht. c. Dat Gedeputeerde Staten dezer provincie de gemeente-rekening over 1927 hebben vastgesteld. d. Dankbetuiging van den gemeente-veldwachter voor verhooging zijner jaarwedde en toekenning van een rijwieltoelage. e. Dat aan het dagelijksch bestuur van den polder Geestmerambacht (O. en M.), op een desbetreffende 1 vraag, is medegedeeld, dat de gemeente bereid is het onderhoud van de bestrating van een gedeelte van den Ooslerdijk op zich te nemen, voor zoover dit met nieuwe straatklinkers is bestraat en tot en met het perceel van D. Borst. f. Dat to onderwijzers aan de U.L.O. school te Noordschai-woude zijn benoemd de heeren K. Vriese- ma, te Noordwolde en J. Doets te IJmuiden, die met 1 Januari a s. in functie hopen te treden. g. Dat het dagelijksch bestuur van de lichtbedrij- ven prijsopgave heeft gevragad tot herstelling van den transportbaan, zoodat mag worden verwacht, dat deze eerlang weder in dienst zal worden gesteld. h. Dat. het dag. bestuur van de lichtbedrijven heeft besloten alle reglementen en verordeningen op het bedrijf betrekking hebbende, te laten drukken. De bedoeling is om aan ieder raadslid daarvan een exemplaar te verstrekken. I i. Dat gedurende den nacht één man op de gasfa briek werkzaam, voldoende is. Zoo den man iets I mocht overkomen, waardoor hij niet meer in staat zou zijn het werk te doen, dan zal het bedrijf hier door geen nadeel kunnen ondervinden. Trouwens op fabrieken van denzelfden omvang als deze fabriek, is gedurende den nacht een nian werkzaam. I j. Dat de commissie van beheer der lichtbedrijven in haar, op 4 December jl. gehouden vergadering j heeft besloten, voor deze bedrijven niet het georga niseerd overleg in te voeren, noch de instelling van dienstcommissies. k. Dat dezelfde commissie heeft besloten de straat verlichting aan den Langendijk te wijzigen. Waar de palen gemist kunnen worden, zal de verlichting door overspanning geschieden. Op de eilanden zal de bestaande toestand gehandhaafd moeten blijven. De kosten worden geraamd op pl.m. f1900.-—, na aftrek van de opbrengst van 88 vrijkomende gaspalen, wel ke stoeds gereeden aftrek vinden. Wethouder Bakker vraagt, naar aanleiding van de herstelling van de Transportbaan, hoe lang deze in werking is geweest. Het verwondert spr. dat besloten is het georganiseerd overleg niet in te voeren, aange zien de vorige keer in de raadsvergadering een ge heel andere toon naar voren kwam. De Voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling is om eerst de kosten te vragen voor herstelling van de" transport haan. Spr. is voor het georganiseerd overleg, doch de vraag heeft zich voorgedaan of het voorstel wel voldoende doordacht was, en of het hier aan den Langendijk wel recht van bestaan heeft. In groo- tere gemeenten is zoo iets van veel meer beteekenis, en doet spr een beroep op zijn practische ervaring in 9 jaar tijd te Zaandam opgedaan. Er is echter nog een achterdeur, n.1. dat grieven e.d. ten allen tijde tot de commissie gericht kunnen ■worden. De heer Bakker wijst op een gemeente als Hoom, waar het georganiseerd overleg wel goed voldoet. jDoor grieven in te dienen is men vaak het zwarte jEchaap. Met het antwoord over de transportbaan is spr. niet bevredigd, en gelooft hij dat deze niet goed cewerkt heeft. De commissie had niet moeten betalen [voordat de transportbaan geheel in orde was. De voorzitter zegt, dat in Hoorn het G. O. voor alle ambtenaren is. Hier zijn het alleen de Lichtbedrij ven. Wat de transporthaan betreft, was spr. destijds nog geen lid van de commissie. De heer Zaagman is teleurgesteld over het besluit betreffende het G. O., spr. zegt dat vergeten wordt flat die 13 menschen, welke georganiseerd zijn, in ver binding staan met den landclijken hond. Deze men- feclien zijn in staat het geheele bedrijf stop te zetten, iets wat niet onderschat mag worden. Men moet de kaak van twee konten bekijken, daar deze menschen in overleg treden met het hoofdbestuur der organisa tie. Spr. zag gaarne dat m de toekomst het G. O. nog eens onder de aandacht kwam. I Be Voorzitter zegt dat de heer Zaagman er abso luut naast is, daar het G. O. niets met staken te ma- ion heeft. liet G. O. is er voor de belangen van het ipcrsonecl en bestaat uit afgevaardigden van de di verse organisaties en uit vertegenwoordigers van een gemeenteraad. De heer Kostelijk zegt er eerst niet mede op de hoogte te zijn geweest, toen het aan de orde kwam. Nu is gebleken dat het hier beter niet kan worden ingevoerd. Spr. had liever gezien dat de Voorzitter de vorige vergaderingen deze inlichtingen had gegeven. De heer Groen vindt het getal der vrijkomende gas palen zoo groot en vraagt inlichting hierover. De .Voorzitter antwoordt, dat dit over den geheelen Langendijk is. De gedane mededeelingen werden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. b. Adres van het Comité der Vereenigingon van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, van den 20en No vember 1929, houdende verzoek instemming te betui gen met een, door dat comité aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen on de Tweede Kamer gezonden adres inzake classificatie der ge meenten volgens het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met onderwijsbe- langcn ten plattelande. B. en W. zijn er voor om adhaesie te betuigen, ten einde de goede onderwijskrachten ten plattenlande te behouden. De heer Kostelijk is van mecning, dat men hier wat woningen betreft, beter klaar komt als in de steden. De woninghuur is daar hoog. De levens standaard is vrijwel gelijk. De heer Zaagman gelooft niet dat het van invloed zal zijn. als de salarissen gelijk waren. In de stad heeft men meer ontspanning. De heer Bakker zegt, dat het levensonderhoud in de steden goedkooper is, terwijl er voor de kinderen meer ondcrwijsgelegenheid is. De heer Groen is van meening, dat zoowel een goe de woning nis de levensstandaard hier goedkooper is. De heer De Boer zegt er voor te zijn om adhaesie te betuigen. Besloten werd om het adres te steunen. c. Adres van de centrale vereeniging ter beharti ging der Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, houdende verzoek om als contribueerend lid van die vereeniging toe te treden tegen een contri butie van f 50 per jaar. De meerderheid van B. en W. is er tegen om als lid toe te treden, daarbij erop wijzende dat het de taak der regeering is om de zorg voor deze menschen op zich te nemen. De heer Kostelijk en Groen sluiten zich hierbij aan. Wethouder Bakker, als minderheid van het col lege, zegt, dit mooie werk te willen steunen, hoewel er van overtuigd zijnde, dat het op den weg van de Regeering ligt dit ter hand te nemen, evenals het on derwijs voor blinden en doofstommen. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. d. Brief van de afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten om een subsidie te verleencn van K cent per inwoner voor het aanbieden van een geschenk bij de opening van het geboyw der vereeniging in den Haag. De heer Groen vroagt nadere inlichtingen hieromtrent. De heer Zaagman zegt er wel voor te zijn als de gemeente er ook voordeel van heeft. De Voorzitter antwoordt, dat de vereeniging zich ten doel stelt het onderling verband der gemeente te be vorderen in administratieven zin. Voorts verleent zij haar bemiddeling in diverse gemeentezaken als de fi- nancieele verhouding tuschen Rijk en gemeenten, het Instituut Schoolartsen enz. Besloten werd om f 5 subsidie te verleenen. e. Adres van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen, houdende verzoek de kosten voor deelneming aan den applicatie-cursus door 2 onderwijskrachten uit deze gemeente voor ge meenterekening te nemen; Aldus werd besloten. f. Verzoek van de tuinbouwvereeniging „de Een dracht" om gratis beschikbaarstelling van het verlicht en verwarmd gymnastieklokaal, ten behoeve van een te houden motor-cursus. De Voorzitter zegt dat B. en W in deze Ietwat zijn vooruitgeloopen, n.1. door het college is het verzoek behoudens goedkeuring van den raad reeds toegestaan. De cursus is de vorige week Woensdag reeds begonnen. Gezien het belang van een motorcursus voor den tuin bouw, hebben B. en W. gemeend dezen stap te moeten doen. Den heer Zaagman doet het genoegen dat B. en W. toestemming gegeven hebben. Het betreft hier iets, wat voor de gemeente van belang is. Aldus wordt besloten. g. brief van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, waarbij wordt toegezonden het Rapport van de Langendijk-Commissie inzake de door den Directeur der Lichtbedrijven genoten 5 De slimme pers. De heer Zaagman is er over verwonderd, dat het rapport eerder in de couranten gepubliceerd is, dan dat dit thans in de vergadering bekend gemaakt wordt. Het is spr. een genoegen, dat thans een einde aan deze zaak gekomen is. Als men het verslag leest, is de in druk, dat de oorzaak niet is weggenomen. De genoten 5 zyn zonder meer toegezegd door de toenmalige commissie. De gemeenteraden zijn hierin niet gekend, zoodat de oorzaak niet is weggenomen. Spr. dringt er op aan, dat leder raadslid de notulen van de commissie vergadering thuis krijgt, opdat in de toekomst hetgeen gebeurd is, wordt voorkomen. De Voorzitter zegt dat het ook zijn aandacht heett getrokken, evenals van de andere Burgemeesters, dat het rapport eerst in de pers gepubliceerd is. De pers is nu eenmaal slim, zegt spr. Tot den heer Zaagman zegt spr., dat de raadsleden in het bezit van een reglement gesteld zullen worden. De zaak zal dan wel anders aangezien worden. De heer Bakker zegt, bedroefd te zyn over het rap port, evenals dit met de commissie wel het geval zal wezen. Spr. stelt ook prijs op de notulen der commissie vergaderingen. Een dergelijk besluit moet in de notulen voorkomen, opdat daar dan een beroep op gedaan kan worden. Door dit geval is spr. zeer ongerust Do heer Kostelijk zegt meer te willen weten, wat de zaken der commissie betreft; spr. is van meening dat te weinig vergaderingen worden gehouden. Wethouder Kroon zegt, dat tegenwoordig van de vergaderingen goede notulen gemaakt worden. Het rapport werd voor kennisgeving aangenomen. h. Brief van J. van Exter, alhier, houdende verzoek om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand, wegens vergevorderden leeftijd, ingaande 1 Ja nuari 1929. Het ontslag werd eervol verleend, met dank voor de bewezen diensten. i. Van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" is be richt ingekomen, naar aanleiding van het verzoek der gemeente om advies Inzake een verbodsbepaling van de teelt van bepaalde soorten aardappelen tegen de wratziekte. Geadvlseeerd wordt de zaak aan te hou den, daar dit in tulnbcuwkringen nog een punt van bespreking uitmaakt. Aldus besloten. IV. Voorstellen van B. en W. 1. Aanvulling van art. 33 van de algemeene politie verordening; 2. Verordening tot beteugeling van openbare dronken schap, 3. Wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1929. De Voorzitter zegt dat wat het verbod betreft om met niet meer dan met z'n tweeën naast elkander te mogen fietsen, niet oogenblikkelijk proces-verbaal zal volgen. De verordening is in het belang der voetgangers ge maakt De heer de Boer wijst op het gevaar om zijpaden In te fietsen. 13e Voorzitter antwoordt, dat wat dit betreft, nadat een bordje aan de Butterlaan geplaatst is, er nog meer in gereden wordt als te voren. Dit is ongewenscht en ge vaarlijk. Tot beteugeling van openbare dronkenschap zal niet eerder opgetreden worden dan op verzoek der familie. Gebleken is dat personen, die In andere gemeenten op de zwarte lijst staan, hier komen. Dit heeft ook de aan dacht Voor de drankbestrijding is zegt de Voorzitter, in deze ook een taak te vervullen. De wijziging in de gemeentebegrooting gaf als eind bedrag f 2745.18 aan. V. Benoeming van: a. Een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer B. Bommcr. b. Een ambtenaar van den burgerlijken stand, vaca ture J. van Exter. Als lid van de plaatselijke schoolcommissie werd de heer Bommer met 6 stemmen herkozen. 1 stem blanco. Als ambtenaar van den burgerlijken stand werd geko zen de heer Bakker met 6 stemmen. Op de heer Kostelijk werd 1 stem uitgebracht. Een schoolbanken-debat Rapport werd uitgebracht omtrent het al of niet aan schaffen van twintig banken. Volgens begrooting van den gemeente-opzichter zijn de kosten van vernieuwing f 14.20 per stuk, terwijl nieu we banken f 10 duurder zijn. B. en W. constateeren dat deze banken ondoelmatig zijn en vragen goedkeuring van de begroote post voor nieuwe banken. De heeren Kostelijk en Zaagman begrijpen niet dat de kosten van vernieuwing zoo hoog zijn. De heer de Boer zegt vertrouwen te stellen in den ge meenteopzichter. wat do kosten aangaat. De heer Bakker hoopt dat de raad de post goed zal keuren in het belang van het onderwijs. De heer Kroon sluit zich hierbij aan. De Voorzitter zegt niet te begrijpen dat de heer Zaag man als sociaal-democraat hier tegen i3. Het gaat toch voor het kind. Als van de bijzondere school een dergelijk verzoek kwam zou dit wettelijk toegestaan moeten worden. De heer Zaagman zegt, geen verwijten te aanvaarden. De opzet der zaak moet men beschouwen. De heer Groen zegt dat het voor rekening van den Voorzitter is om te zeggen dat men er wel voor zou we zen, als het de bijzondere school betrof. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met al leen de heer Groen tegen. Voor het nieuw te bouwen gebouw der provincie ln Haarlem, wordt f 100 beschikbaar gesteld voor de in richting. De bedoeling is dat de Langendijker gemeenten en SL Pancras ieder f 100 geven. Rondvraag. De heer De Boer vraagt of bij de verandering met de verlichting rekening met de eilanden wordt gehouden. De Voorzitter zegt van wel. De heer Kostelijk vraagt waarom de leden van den raad niet zijn uitgenoodigd voor de vergadering van den brandraad. De Voorzitter antwoordt, dat het hier een verande ring betrof in de organisatie, met ingang van 1 April In de toekomst zal dit zeker geschieden. De heer Zaagman zegt op een regenachtigen dag aan de Spoorstraat te zijn geweest De toestand mag daar niet zoo blijven. Spr. vestigt de aandacht van B. en W. hierop. De Voorzitter zegt dat de gemeente Noordscharwoude plannen dienaangaande heeft. Ter zijner tijd komt men hierop terug. Hierna volgde sluiting. Vergadering van den Raad op Dinsdag 17 Decem ber 1920. des middags 3 uur. Afwezig ;s «Ie heer Üe Vries. Voorzitter de lieer L. C. Kol ff, burgemeester, secre taris de heer C. F. van Duin. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeelingen cn Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: liet proces-verbaai van kasopn"- ming bij den gemeente-ontvanger. In kas was f8391,97; idem van de zeegras-exploitatie. Hier was in kas f 10531.27; de maandstaat der Zeegras-exploitatie over November. Verkocht zijn 787 pakken. Van God. Sta ten bericht van goedkeuring der gcldlecning van f27000.aan te gaan bij de Boerenleenbank en van het besluit tot uitkcering der winst van de Zeegras- exploitatie, oogst 1929, aan de maaiers. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Stichting bijzondere lagere school te Den Oever. Verder van Ged. Staten uitspraak op het beroep, door het Bestuur van de Vereeniging voor Christeiijk Nationaal Schoolonderwijs te Wicringen, ingesteld :••- gen het besluit van den Raad, waarbij afwijzend is beschikt op oen door dat bestuur krachtens artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ingediende aanvrage om do 1 'oodigde golden uit de gemeentekas te ont vangen \o. de stichting van eeno bijzondere lagero school te Den Oever. Gedeputeerde Staten overwegen in dit besluit, dat volgens het stelsel der I^iger On derwijswet de medewerking tot stichting van eene bij zondere lagere school slechts mag worden geweigerd, wanneer niet aan de in artikel 73 dier wet omschre ven vereischten is voldaan; dat de door appellant tot den Raad der gemeente Wicringen gerichte aanvrago aan die vereischten voldoet; dat mitsdien, ingevolge artikel 75, 2c lid, der bovengenoemde wet. de Raad ten onrechte de gevraagde medewerking heeft gewei gerd. Ged. Staten heslissen in verband hiermede, dat de medewerking tot de stichting van de bijzondere lagere school te Den Oever behoort te worden ver leend. In beroep bij de Kroon. De kennisneming van deze beschikking heeft geen wijziging vermogen te brengen in het standpunt van B. en W., dat zoodanige schoolbouw in strijd is niet het algemeen belang. Gedeputeerde Staten gronden bun uitspraak op do letter der wet, zonder de quaestie te bezien uit een oogpunt van publiek belang. B. en W. meenen te moeten voorstellen van deze be slissing in beroep te gaan bij de Kroon. Aldus wordt besloten. Actie tot wijziging van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. Met de strekking van het door het Comité der Ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in i!o Kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en tot do Tweede Kamer der Statcn-Generaal ge richte adres d.d. 20 November j.1., kunnen B. en W. zich geheel vereenigen. De belangen van het onderwijs ten plattenlande worden door de gesignaleerde bepaling van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren inzake den standplaatsaftrek geschaad. Volkomen terecht wordt door het Comité betoogd, dat voor de bewering, dat het leven op het platteland goedkooper zou zijn dan in de sleden, niet de minste re denen bestaan. Wel is de standpla'tftsaftrek voor Wieringen van iets mindere beteekenis dan voor de meeste plattelandsgemeenten, omdat deze hier 4 in die andere gemeenten 8 van het salaris be draagt, doch niettemin achten ook R. en W. het zeer wenschelijk de ingezette actie te steunen. Zij stellen dus voor de gevraagde adhaesie te betui gen. Zonder discussie wordt aldus besloten. Aankoop van grond voor bouw ecner O. L. school tc Den Oever. NELE AAN MEVROUW DOUWES DEKKER. In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaerdinne aan mevrouw Douwes Dekker den volgenden brief: Mevrouw Douwes Dekker Hamminck Schepel! Gij zijt de weduwe van Multatuli. Gij zijt nu negen tig. Gij krijgt nu drukker bezoek op uw Hollandsche kamers in Den Haag, daar waar de Archimedesstraat Decembergrijs ligt. gelijk de mijne voor mijn huis Mag ik ook nog binnen, gekomen uit Vlaanderen? Mevrouw, vergeef het ons; maar wij dachten er hier niet meer aan, dat gij nog in leven waart. Met Multatuli hadden wij vagelijk ook de zijnen gegraven. Trouwens: Vlaanderen cn Den Haag liggen elk in een andere wereld. En nu vernemen wij, dat gh nog in leven zijt. In uw klein huis met Multatuli s boeken, schrijftafel, meubels en portretten. En met de kleine roode sofa. waarop hij gestorven is. Mevrouw, de anderen zullen u de gelukwenschen brengen hij uw verjaring. Laat mij u alleen dit zeggen: Onze blijheid, dat gij er nog zijt. Er is nog een levend mensch, die ons met Multatuli verbindt* eene die de naaste was tot hem, met hem alle zorg en bitterheid deelde, en bij hem was toen hij werkte Hij ging dan zitten aan de mahoniehouten tafel, die hij in 't midden wou hebben: 't moest ruim zijn rondom hein. Ruim: dat is de heele Multatuli. In die ruimte waart gij. Ik heb een portref van u, mevrouw. Gij zijt er jong op. met vinnig oog, klaar voorhoofd, een zeer schoone golf donker haar. Uw mond en uw neus zijn scherp afgelijnd. En gij leunt uw ronde kin op de rechter hand. Ik leg het voor mij. En dan zit ik, in gedachten, mot mijn twee ellebogen geleund op een schamele gele tafel, ginder, in mijn zeer klein Vlaamscb dorp. Er is een pereboom naast het raam. Ik lees. Mevrouw, gelijk ook gij ze eens hebt gelezen, de „Minnebrie ven" liet raam staat open. En dit mijn briefje werp ik er zoo maar door, hopende dat het u zal be reiken, negentig-jarige. En misschien doet dan die stem uit Vlaanderen u genoegen? Als ik nu soms probeer na te denken, dan heb ik dat geleerd van Multatuli. Zonder hein had ik het misschien nooit gedaan, zooals zoovelen nog. Multatuli is al lang dood. Maar nu ik weet, dat gij nog leeft, is het alsof hij zelf nog leefde. Het moet heerlijk zijn met oude, stille, melankolieke oogen te kunnen terugkijken op de wetenschap: de vrouw te zijn geweest van Multatuli. Nu we u ook uit Vlaanderen hebben ontdekt, me vrouw, houden wij van u om hem, die ons alles wat hij had en was heeft gegeven om u, door wie hij dat geven kon, Wij zien u omstiaald met zijn geest, met zijn duizend ideeën. En ik zie uw oogen, waarin zich zijn beeld nog spiegelt. En naast mij staan, rondom u, Sjalaman en Droogstoppel. Pieter Wou- terase cn Femke, Pennewip, Max Havelaar, Saidjah, Ariinda, Louise cn Multatuli zelf: en in dat gezel schap van rijke fantasie, hoe voel ik me arm, met mijn zeer eenvoudige vriendschap. Misschien wilt gij ze toch aanvaarden, als iets zeer oprechts, uit het oprechte Vlaanderen, dat an dere Multatuli, mevrouw?. Ingevolge de door den Raad genomen beslissing in de vergadering van 5 October j.1., waarbij in beginsel werd besloten tot stichting van eene openbare lagero school te Den Oever, hebben B. en W. stappen gedaan tot het verkrijgen van een terrein voor dozen bouw. Mede na raadpleging van een bij hen berustend ont werp van een uitbreidingsplan voor dit dorp. meenen zij, dat voor vestiging van deze school 't meest in aan merking komt het aan den heer M. Bakker Sz. toobc- hoorend perceel grond, kadastraal hekend in Sectie A, no. 192, groot 95 aren en gelegen oven bezuiden don hoek, welke gevormd wordt (ioor Hof- en Zeestraat eener- en de gedempte Gasthuissloot anderzijds. Hoewel een terrein van deze oppervlakte voor schoolbouw niet geheel noodig is, meenen B. en W., dat het toch wenschelijk is hot stuk grond in zijn ge heel aan te koopen, omdat het niet bonoodigde gedeel te gevoegelijk weer als bouwterrein kan worden van de hand gedaan. B. en W. zijn van oordeel, dat de door den eigenaar gevraagden prijs, n.1. f 12.500.vermeerderd met de kosten van overdracht, kan worden aanvaard. Door de sterke vraag naar bouwterrein toch is de prijs van den grond te Den Oever zoodanig gestegen, dat men niet veel goedkooper terecht zal kunnen komen. Het bedoelde perceel is bovendien zeer gunstig gelegen. Mitsdien stellen zij voor tot den aankoop als voren- vermeld tegen den gevraagden prijs te besluiten. De heer Lub vraagt of B. en W. nog pogingen heb ben gedaan om goedkooper terrein te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in de eerste plaats getracht hebben met den heer Bakker tot een vergelijk te komen, want de eerste vraag was B. en W. te hoog, dat was meer dan f 12.500. Spr. wijst er op, dat op het uitbreidingsplan de school ook op dit terrein staat en B. en W. hebben gemeend zooveel mogelijk aan dat plan te moeten vasthouden en do nieuw tc stichten school op deze plaats te houden. De heer M. Kooij vraagt of hij goed verstond dat het terrein 95 aren groot is. De Voorzitter: Ja, dat wordt dus een prijs van f 1.30 per M2. De heer Jb. Lont meent dat de Voorzitter het ant woord schuldig is gebleven op de vraag van den heer Lub of getracht is goedkooper terrein te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit antwoord ligt opgesloten in de mededeeling dat B. en W. het oog hebben ge houden op de plaats, in het uitbreidingsplan aange geven. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, de heer Bakker ont hield zich van stemmen. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangezien nog eenigen tijd zal verloopen voor ten behoeve van den schoolbouw te Hippolytushoef eene vaste leening kan worden gesloten, zal bij do N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediot te Amsterdam op genomen kasgeldlcening van f 100.000. voorloopig moeten verlengd na 1 Januari a.s.. op welken datum de tegenwoordige overeenkomst eindigt. De geldgeefster is daartoe bereid tegen eene rente van 5 'sjaars (thans 4% Aangezien deze rente voet billijk is. stellen B. en W. voor hen te mach tigen eene nieuwe leening tot gemeld bedrag met ge noemde maatschappij te sluiten voor den dienst 1030, af te lossen voor of op 30 Januari 1930. De heer Kaan vraagt of die leening in verband staat met de school.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5