van S. KROM. ZIJPE. SWT MAARTEN. RARSINGE^ORN. LANGENDIJK. WARMENHU1ZEN. WIERJNGERWAARD. HARENKARSPEL. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Uit onze Omgeving. Stoomerij en Ververij Onze naam zegtU alles. Bloembollenreiling te Breezand. De duivel en de Arabieren. 72. Van het Oosteinde der Normerven tot het eer ste houten hoofd achter Noordburum. Laatst verpacht aan C. Ruyter Jzn. voor f2.—. Thans dezelfde voor f2.—. 73. Langs den Rinkewielsdijk van het eerste hou ten hoofd achter Noordburum tot aan de Laan achter Noordstroe. Laatst verpacht aan J. Kort voor f 0.50. Thans dezelfde voor f 0.50. 74. Van de Laan achter Noordstroe tot aan den Noorderhavendam bij het dorp Den Oever. Laatst verpacht aan J. Bakker Szn. voor f3.50. Thans Corn. Ruijter Pz. voor f 1. ANNA PAULOWNA. De Balgzanddijk in 17 perceelen, als: 1. Van dijkpaal 0 tot dijkpaal 5 15 M. 2. Van dijkpaal 5 -f- 15 M. tot dijkpaal 10. Perceel 1 en 2 gepacht door K. Heijboer, Schor- weg, f55. 3. Van dijkpaal 10 tot dijkpaal 15. Pachter J. Nuij, Stoomweg, f 30. 4. Van dijkpaal 15 tot dijkpaal 20. Pachter dezelfde, f35. 5. Van dijkpaal 20 tot dijkpaal 25. Pachter dezelfde f32. 6. Van dijkpaal 25 tot dijkpaal 30. Pachter C. Voorthuijzen, Breezand. f35. 7. Van dijkpaal 30 tot dijkpaal 35. Pachter dezelfde, f30. 8. Van dijkpaal 35 tot dijkpaal 40. Pachter K Heijboer, Schorweg, f23. 9. Van dijkpaal 40 tot dijkpaal 45. Pachter B. Mosterd, Westerland, Wieringen, f25. 10. Van dijkpaal 45 tot dijkpaal 50. Pachter dezelfde f25. 11. Van dijkpaal 50 tot dijkpaal 55. Pachter dezelfde f25. 12. Van dijkpaal 55 tot dijkpaal 60. Pachter dezelfde f25. 13. Van dijkpaal 60 tot dijkpaal 65. Pachter D. van Duin, Westerklief, Wieringen f26 14. Van dijkpaal 65 tot dijkpaal 70. 15. Van dijkpaal 70 tot dijkpaal 75. Perceel 14 en 15 gepacht door J. van Stipriaan, Anna Paulowna, f75. Perceelen 12, 13, 14 en 15 thans verpacht aan J. van Stipriaan voor f50.'sjaars. 16. Van dijkpaal 75 tot dijkpaal 80. Pachter J. Nuij, Stoomweg, f45. 17. Van dijkpaal 80 tot dijkpaal 85. Pachter B. Mostert, Westerland, f 10. Perceelen 16 enl7 thans verpacht aan A. Langerijs voor i 25.'s jaars. De Afsluitdijk door het Amsteldiep in 4 perceelen als: 18. Van dijkpaal S5 tot dijkpaal 90. Pachter C. Kooij, Westerland, f 40. 19. Van dijkpaal 90 tot dijkpaal 95. Pachter B. Mostert, Westerland, f246. 20. Van dijkpaal 95 tot dijkpaal 100. Pachter P. Metselaar, \Vesterland, f271. 21. Van dijkpaal 100 tot dijkpaal 106 75.50 M. Pachter C. Kuut, Westerland, f215. Perceelen 18, 19, 20 en 21 thans verpacht aan P. Metselaar voor f254,'sjaars. 64. Het jaagpad langs de Westzijde van het Balg- zandkanaal tusschen de Oost-Oeversluis en het verlengde van den achtsten greppel in den Balgzandpolder. Pachter M. J. Jimmink, Koegras, f32. 65. Idem van den achtsten greppel in den Balg zandpolder tot de Kooisluis. Pachter A. Pranger, Breezand, f 48. 66. De Balgdijktusschen dijkpaal 124 4- 50 M. en den Kocgraszeedijk. Thans verpacht aan D. Pranger voor f180. 's jaars. Pachter A. Pranger, Breezand, f 100. 67. De perceelen nabij Van Ewijcksluis, gelegen tus schen den Stoomweg en den Balgweg. Pachter P. Landman, Breezand, f 15. 68. Het terrein gelegen langs den toegangsweg naar de keersluis nabij de oostpunt bewesten den Lotweg in den Anna Paulownapolder, ter grootte van ongeveer 1.80 H.A. Pachter J. de Boe, Oostpolder, f226. 68a. De perceelen nabij Nieuwesluis, voor zoover zij gelegen zijn ten zuiden van de zuidelijke draad schering, langs den nieuwen verbindingsweg al daar. Pachter J. Kistemaker, Kolhorn, f61. 69. Het terrein gelegen in den Waardpolder, be noorden den weg langs de noordzijde van het Kolbornerdiep. Pachter P. Koomen, Waardpolder, f275. 'T ZAND. Maandagavond 16 dezer hield het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantlekolonies afd. 't Zand een propaganda-avond ln de tooneelzaal van €en heer Schrleken. Voorzitter der afd. 't Zand. de heer Dr. Oterdoom. opent te kwart over acht dezen avond, waarbij hij har telijk welkom heet resp. Burgemeester. Wethouders en Secretaris, der Gem. Zijpe. Bestuursleden van do afdee- lingjen Oudesluis en Callantsoog. van voorn. Genootschap den heer A. C. Bos, Administrateur van idem en verdere aanwezigen. Spr. ziet met voldoening dat men in flinke getale is opgekomen om te hooren en te zien wat de heer Bos zoo straks zal geven. Het doet spr. genoegen dat het Dag. Bestuur der Gem. aan hun ultnoodlging gevolg heeft gegeven, trouwens spreker weet uit erva ring dat de Raad dezer gemeente sympathiek staat te genover het doel en streven van het Genootschap het geen eertijds duidelijk bleek toen grif door hen tot het geven van subsidie aan onze afd. werd besloten. Spr. brengt thans hiervoor nog hartelijk dank aan B. en W. De besturen der afd. Callantsoog en Oudesluis herinnert spr. hierna even aan cle aardige avonden aldaar en ook te Groote Keeten gehouden. Hierna wijdt spr. even uit over den dank dien wij, doch niet alleen wij, maar alle Nederlanders in het al gemeen en alle Nederlandsehe kinderen in het bizonder •an den heer Bos en diens instellingen verschuldigd zijn Bpr. hoopt hierop straks echter nog even terug te ko men en geeft hierna het woord aan den heer Bos. Deze, aan het woord komend, begint met de eerste regels van het gedicht: ,,'t Haantje van den toren." van de Genestet aan to halen, waardoor hij uit doet komen dat tijdens het leven van dezen dichter de wetenschap nog vrijwel zonder middelen ter bestrijding der tb.c. stond. Thans, zegt spr., is dit gelukkig echter anders, hetgeen u straks op het doek zal worden geïllustreerd, Hierna begint spr. met de straks op het doek te projec teeren film: ..De Geschiedenis van Jantje", nader toe te lichten. Dit is het verhaal van een slap, bleek jonge tje eener weduwe, wier man aan tb.c. is gestorven. Op advies van een geneesheer wordt dit ventje naar 'n ko loniehuls uitgezonden, waar hij voorloopig vijf weken zal moeten blijven, om op te sterken. Spr. herinnert hier na even aan een aardigheid, welke bij de opname der film te Egmond aan Zee voorviel met een bejaarde keu kenmeid, die als nagemaakte moeder fungeerde. Om op het verhaal terug te komen, zegt spr. verder: Na vijf weken bleek dat Jantje nog vijf weekjes moest blijven, hetgeen hij ook dolgraag wilde. Als deze dan om zijn zult u straks zien, aldus spr., dat er van dat witte, slap pe kereltje een flinke jongen is geworden. Spr. geeft hierna nog even aan dat hierbij licht, lucht, reinheid en regelmaat hoofdfactoren zijn geweest. Aangezien de drie kwartier welke spr. disponibel heeft voor zijn uitleg, ten einde zijn, zal hij het verdere werk overlaten aan zijn trouwe metgezel, het „koffertje" zooals hij zijn film apparaat noemt. Hierna volgt een kwartier pauze voor ingebruikstel ling daarvan, alsmede voor het publiek om wat te ge bruiken, zegt spreker. Na de pauze brengt de heer Bos eerder genoemde film, welke door de filmmaatschappij „Polygoon" te Haarlem is vervaardigd op het doek. Onder algemee- ne stilte en aandacht wordt deze door de aanwezigen gevolgd. Na afloop hiervan wijdt de heor Bos even uit over de wijze waarop hun inrichtingen flnantleel ln stand worden gehouden. Daarna laat spr. nog even een film zien hoe de zwak ke kinderen ln den winter bij sneeuw en Ijs, in hun ko loniehuizen worden verzorgd. De Voorzitter, hierna weer het woord voerend, merkt op dat hij aan een en ander weinig heeft toe te' voegen, tomeer .vaar wij hier aan 't Zand en omgeving de zege ningen van het Genootschap reeds meerdere malen heb ben ondervonden. Toch wil Voorzitter nog even een ge val, en wel uit zijn eigen leven aanhalen om duidelijk te doen uitkomen, hoe heilzaam een verblijf aan zee kan zijn. Voorzitter wekt hierna een ieder op ons Genoot schap te steunen, 't zij met daden dan wel met woorden, vertel dit vanavond geziene en gehoorde aan ieder, wordt lid of donateur of werk op andere wijze mede tot heil van ons Genootschap, zegt spr. Hierna brengt Voorzitter dank en hulde aan den heer Bos, voor diens uitnemende diensten en stelt voor een driewerf hoera uit te roepen op de b'.oel van het Gen. en dat dit nog lang onder leiding van den heer Bos moge staan. Hieraan wordt, eerst beschroomd, daarna beter, gevolg gegeven. Voorzitter brengt hierna dank aan de aanwezigen voor hun welwillende aandacht en sluit hierna den avond. T ZAND. Dinsdagmorgen 17 dezer geraakte P. C. N. met paard en wagen waarop kisten met bloembollen, van den Schinkeldijk en tuimelde met een en ander over den kop naar beneden. De heer N. heeft zich waarschijnlijk nogal bezeerd, hij klaagde tenminste over inwendige pijn. De vier kinderen van hem, welke ook op den wa gen zaten, kwamen gelukkig vrijwel met den schrik vrij. ZIJPE. Naar wij vernemen, zal door den heer K. Veuger te St-Maarteasvlotbrug een nieuw woonhuis worden ge bouwd op een vrij terrein, gelegen aan den Ruigeweg nabij St.-Maartensweg. OUDESLUIS. Op de boerderij van den veehouder W. Nieman alhier is een geval van miltvuur geconstateerd. Het cadaver is naar de inrichting te Midwoud vervoerd ter vernie tiging. ST.-MAARTENSBRUG. Zaterdagavond hield de Vereeniging Nut en Genoe gen haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De groote zaal van den heer Kossen was tot achter toe gevuld met belangstellenden. Te ongeveer half 8 opende de voor zitter de bijeenkomst, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak oan. zijn groot genoegen uit over de buitengewone opkomst Hij deelde tevens mede, dat, wegens de uitgebreidheid van het programma de lezing ditmaal achterwege moest blijven. Was het programma voorheen meestal samengesteld uit verscheidene voor drachten, tooneel-, zangstukjes, enz., thans bestond het uit het hoogst boeiende tooneel stukje in drie bedrijven „Mesalliance" van J. B. Schuil. Verder had het Bestuur zich verzekerd van de zeer gewaardeerde medewerking van de Zangvereeniging „Zanglust" van St.-Maarten vlotbrug, onder leiding van den heer P. Grln. Wat nu de vertolking van het tooneelstuk betreft, bleek het al spoedig, dat er met groote ernst gestu deerd was. Pakkende tooneeltjes komen er in dit stuk voor, die op treffende wijze werden weergegeven en het publiek herhaalde malen onder den Indruk brach ten. De buitengewone aandacht, waarmede het spel werd gevolgd en het daverend applaus dat den spe lenden ten deel viel, bewees wel, dat de aanwezigen volop genoten. Na afloop van het slotbedrijf werden de spelenden herhaalde malen teruggeroepen. Moge dit voor hen een overtuigend bewijs zijn, dat het publiek dankbaar gestemd was over de verdienstelijke wijze waarop dit stuk naar voren werd gebracht. Maar niet alleen de vertolkers van het tooneelstuk, doch ook de zangvereeniging mocht bijval in oogsten. Vooral het laatste nummer verwierf een daverend en dankbaar applaus. Directeur en leden kunnen er van verzekerd zijn, dat wij met groot genoegen naar hen hebben beluisterd en dat hun medewerking op hoogen prijs werd gesteld. Na afloop, even voor middernacht, sprak voorzitter zijn groote voldoening uit over het prachtig verloop van dezen nutsavond. Hij meende een bijzonder woord van dank te moeten brengen aan mej. Dekker van Anna Paulowna, welke, door omstandigheden, een der hoofd rollen had vervuld, die, hoewel geheel onvoorbereid, zich uitstekend van haar taak had gekweten. Verder werden woorden van dank gewijd aan alle dames en heeren, die bereid waren gevonden mede te werken aan de opvoering van dit mooie tooneelstuk en die daar door in alle opzichten hebben bijgedragen aan het welslagen van dezen Nutsavond. Ten slotte nog een woord van dank aan Directeur en leden van de Zang vereeniging voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Het was een prachtige en uitstekend geslaagde Nuts avond. waaraan de aanwezigen met genóegen kunnen terugdenken. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 tot en met 17 Dec. 1929. Geboren. Petronella Cornella, dochter van H. de Graaf en A. Quak. Ondertrouwd: Jacobus Relnier van Nispen. 20 jaar, schippersknecht, wonende te Klundert en Aaltje Trijn tje van der Molen, 21 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd- Teunis de Puit, 25 jaar, marinier, te Vlis- slngen en Jchanna Jacoba Hoek, 18 jaar, zonder be roep, te Zijpe. EENIGENBURG. In het Bestuur van de Banne Eenlgenburg zijn her kozen: Tot lid van het Dag. Bestuur de heer A. Borst en tot Hoofdingeland de heer G. Schoorl Cz., beiden te Eenlgenburg. STROET. ST. MAARTEN. Zondagavond gaf de gym.-vereen. WIK, onder leiding van den heer Keesman uit Schagen, in café „Halfweg"' alhier, voor een goed bezette zaal een openbare uitvoe ring. De verschillende oefeningen werden, als naar wij ge woon zijn, keurig cn correct uitgevoerd en .alles gaf blijk van goede leiding en ernstig willen. Hot wa3 dan ook voor hen, die deze uitvoeringen steeds bijwonen, waar te nemen, dat de oefeningen in het algemeen door de leden beheerscht worden. Dus alle lof voor leider en vereeniging. Ook de voordrachten werden ten genoegp van het pu bliek afgedraaid, zoodat het geheel ten volle voldeed. Een gezellig dansje tot slot Besmettelijke ziektemvet Ingevolge* art. 18 van de nieuwe wet op de besmette lijke ziekten, kunnen, bij gebrek aan gelegenheid of plaatsruimte, door het gemeentebestuur, ter opname van lijders aan besmettelijke ziekten, verplaatsbare zieken barakken worden aangevraagd. De Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten wil nu bevorderen, dat in enkele centraal gelegen plaatsen in Noordholland barakken voor besmettelijke ziekten wor den ingericht. De vereeniging heeft een voorlopig indeelingsplan ge maakt, dat echter nog voor allerlei wijzingen vatbaar is. Volgens cllt plan zal ln den Helder barakruimte be schikbaar zijn voor de gemeenten: Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog. Sint Maarten, Nieuwe Nledorp, Oude Niedorp, Schagen, U kunt nu tegen sterk verminderde prijzen kennis maken met onze prima aflevering. Depót: B. G. G. König, Hoogzijde. Texel, Wieringen, WierJngerwaard, Winkel en Zijpe, om vattende tezamen 64706 inwoners. KOLHORN. Maandag jL werd het 25-jarig jubileum van de Zangvereeniging alhier besloten met een feestavond in meer intiemen kring in de zaal van den heer S. Kuiper. Door enkele leden der jubileerende Vereeniging was door het aanbrengen van versiering aan de zaal een gezellig aanzien gegeven. Toen de voorzitter om pl.m. 8 uur met een geestige speech, waarin hij het leven der vereeniging de re vue liet passeeren, de avond opende, bleken velen m de uitnoodiging om dezen avond bij te wonen, ïoor te hebben gegeven. i)e Zangvereeniging opende het programma met et zingen van enkele nummers, welke verdienste lijk werden uitgevoerd. Hierna word gelegenheid gegeven om de jubilee- rende vereeniging geluk to wenschen. Achtereenvolgens voerden het woord de heer Groet namens de Afd. Kolhorn van den Bond voor Slaats- pensionneering, daarbij teven een herinneringsme daille aanbiedende; de heer Wardenaar in zijn hoe danigheid van oud-directeur der vereeniging en ten slotte de heer S. Breebaart namens de IJsclub, on der aanbieding van een mand bloemen. De voorzitter nam namens de vereeniging deze ge- lukwenschen met een hartelijk woord van dank in ontvangst. Ook de oud-directeur, de heer Dikstaal, thans hoofd eener school te Enkhuizen, gaf van zijn medeleven met de vereeniging blijk, door het inzenden van een felicitatiebrief, welke door den voorzitter werd voor gelezen. Het geven van een uitvoerig overzicht omtrent de wijze, waarop het rijk voorziene programma ver volgens werd afgewerkt, zou ons te ver voeren. Me- moreeren we slechts enkele zangnummers, welke ten gehoore werden gebracht door oud-leden der ver- ceneging. Het hartelijk appalus, dat dit koortje na ieder nummer ten deel viel, getuigde ervan, dat de oudjes het nog lang niet verleerd waren. Rest ons nog te vermelden, dat de avond werd op geluisterd door prima muziek van de heeren Batavier c.s. en dat de aanwezigen tot vroeg in den morgen gezellig bijeen bleven. Dinsdag 17 Dec. 1929 hield de Coöperatieve Bloem- bollenveilingvereeniging „Breezand" (G.A.) een gla- diolenveiling, en plantgoed van tulpen, enz. Leverbaar: Venus f0.22; Sphina f0.280.40; Hermione 10.22 0.45; Scarletta f0.3O-O.65; Maréchal Foch f0.22— 0.40; Empress of India f 0.22—1.05; Princepine f0.22— 0.45; Schwabon f0.180.22; Prince of Wales f0.35— 0.75; Rose Précose f 0.450.75; Gèn. Pétain f 0.28 0.45; Jacoba v. Beijeren f 0.40—0.45; Pink Perfection f 1.35; Odin f 6.22-0.95; Capt. Friath f0.34; Red. Em- peror f0.65; Odin f0.220.95; Capt. Friath f 0.34; Red. Emperor f 0.65; Brenchlynsis f0.22; Virginia f 0.55; America f0.45; Orange Queon f 0.26—0.30; Hil- da f052; Francis King f0.22; Alie f0.26; Mr. C. P. Alkemade f 0.75; LTmmaculee f 1.35; Golden West f 0.22; Catharina f0.22; Blériot f050—0.50; War f 0.18; Salmonea f0.22; Prince of Wales f 0.35—0.85; Finesse f0.22; Rubini f 0.90; Flaming Sword f0.10050; Corry f 0.10—0.18. Plantgoed: Helium Umbelatium f7.50—15 per kist. NOORDSCHARWOUDE. Vereeniging „Tuinbonwbelang". De kooltelling per 15 December wees de volgende cij fers aan: 1929: Roode kool 288 wagons, gele kool 173, Deensche witte kool 347, uien 58 en peen 27 wagons. Het vorige Jaar waren de cijfers als volgt: 1928: Roode kool 183 wagons, gele kool 214, Deensche witte kool 375, uien 35 en peen 16 wagons. Aan Roode kool, uien en peen is er dus dit jaar meer, in tegenstelling met gele kool en Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond 16 Dec. 1929, 's avonds half acht, kwam de IJsclub „Wlnte»rvermaak" ln vergadering bijeen ten huize van den heer Borst. De voorzitter, de heer J. Wlelings, opende met een welkom, waarna lezing en vaststelling der notulen volgde. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van 417 tot 519 was gestegen. De rekening wees een batig iwldo aan van f 82.25, terwijl 75 leden hun contributie niet hadden voldaan. De rekening werd onder dankzeg ging aan den penningmeester goedgekeurd. Tot kasopzieners voor volgend boekjaar werden benoemd de heeren Borst en Vinke. In de plaats van de nlet-herkiesbare, aftredende bestuursleden, werden gekozen de heeren H. Balder en A. Leegwater Wz. Door den heer Koedijk werd bepleit de baan op de Bruggesloot te verleggen naar het Zuldeind en aan den raad te verzoeken een nieuw magazijn te mogen plaat sen bij het Zuidertol. De kosten worden begroot op f 250. Aan het bestuur werd machtiging verleend ln dezen geest te handelen. Om een baan te maken ln het buitenland, dit stuit op practische bezwaren. Door den heer Troost werd gevraagd ook eens wed strijden in hardrijden te houden, maar art. 25 van het reglement verbiedt dit, al wil het bestuur wel plaat selijk dergelijke wedstrijden eens houden. De heer Bruggencate wees op de veelvuldige afwezig heid van commissarissen, en gaf uitbreiding van het aantal ln overweging. Het bestuur oordeelde een aantal van 12 echter voldoende en aan de commissarissen zal gevraagd worden hun functie naar behooren waar te nemen. De heer De Jong vroeg of het bestuur der IJsclub niet het intiatief kon nemen tot stichting van een badinrichting, doch het bestuur meende, dat daartegen te veel practische bezwaren bestonden. Nadat de vergadering was gesloten, werd door en kele personen uit de vergadering een comité gevormd, met het doel te trachten alsnog tot de stichting van een badinrichting te geraken. Plannen daartoe rullen wor den ontworpen en daarna een vergadering worden uit geschreven. Inventarisatie van Stapelprodueten, gehouden op 15 December 1929, bij de leden van de Centrale Veiling»- vereeniging „Warmenhuizen" en Omstreken". Warmenhuizen: 4.395.400 Kg. roode kool, 597.500 Kg. gele kool. 2.443.600 Kg. Deensche witte kool, 317.200 Kg uien, 123.000 Kg. peen. Harenkarsnel: 2.2G1.300 Kg. roode kool, 334.800 Kg. gele kool, 2.679.500 Kg. Deensche witte kool, 299.300 Kg. uien. 135.700 Kg. peen. Eenigenburg: 1.064.000 Kg. roode kool, 77.000 Kg. gele kool, 831.300 Kg. Deensche witte kool, 66.100 Kg. uien, 88.700 Kg. peen. Stroet: 1.032.500 Kg. roode kool, 195.000 Kg. gele kool, 1.869.500 Kg. Deensche witte kool, 116.700 Kg. uien, 28.000 Kg. peen. Schooridam: 762.500 Kg.' roode kool, 106.000 Kg. gele kool, 475.000 Kg. Deensche witte kool, 10.700 Kg. uien, 9000 Kg. peen. Krabbendam: 421.000 Kg. roode kool, 100.000 Kg. gele kool, 342.000 Kg. Deensche witte kool, 38.500 Kg. uien, 12.500 Kg. peen. Totaal: 10.296.700 Kg. roode kool, 1.410.000 Kg. gele kool, 8.640.900 Kg. Deensche witte kool, 848.500 Kg. uien, 394.900 Kg. peen. Totaal op 15 Dec. 1928: 8.479.300 Kg. roode kool. 2,050.950 Kg. gele kool. 5.052.300 Kg Deensche witte kool, 484.150 Kg. uien, 260.650 Kg peen. In eene bijna geheel voltnllige vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden met alge- meene stemmen de heer H. Kok als Ouderling en de heer K. Zander als diaken herkozen. Beide heeren na men hunne benoeming aan. 8CHAGERVTAARD. Tot Bestuurslid van den polder Schagerwaard, va cature D. van der Oord, is gekozen de heer A. Stammes, aldaar. RUckert, naverteld door M. Visser. De Arabieren hadden hun veld besteld Toen kwam de duivel aangesneld Die zei: „De halve wereld is mijn; Zoo zal het ook met uw vruchten zijn." De Arabieren slim als immer en gauw Die zeiden: „De onderste helft is jou!" Maar de duivel: „De bovenste helft is mijn!" „Goed", zeiden de menschen, „zoo zal het dan zijn." Ze zaaiden slechts knoüen op heel den grond. Die overal vol met die knolletjes stond. De duivel die kwam en kreeg manden vol Met bladeren de menschen, die hielden den knol. Toen zelde de duivel: „Zoo zal het niet gaan; Ik wil nu de onderste helft voortaan." De menschen die zeiden: „Zoo zal het dan zyn: De onderste jou en de bovenste mijn." Toen zaaiden ze koren op heel den grond, Die overal vol met de halmen stond. Hoe prachtig en rijk on hoe vol ln do aar Stond alles voor duivel en menschenklnd klaar. De mensch nam de aar als het bovenste deel. De duivel die kreeg toen de halmen geheel Als 't onderst' en weer had de duivel een strop. Hij stookte met 't stroo boos het hellevuur op. En nooit hebben de Arabieren na dien Den duivel meer om zijn portie gezien. Gistermorgen zijn de Staten onder leiding van jhr. mr. dr. A. Röell bijeengekomen. Aan de orde kwam allereerst een voorstel van God. Staten om een crcdict van f 1000 te verleenen, tenein de de voorbereidende maatregelen te nomen voor het in het leven roepen van nazorg voor oud-leerlingen bij het buitengewoon lager onderwijs. Nadat de heeren Spiers, Hoogland cn KI. de Vries woorden van waardeering voor dit voorstel hadden gesproken, werd dit met algemeene stemmen aange nomen. Op een adres van de vereeniging van provinciaal personeel in Noordholland betreffende de klassifica- tie van functies in het salarisreglement, werd afwij zend beschikt Vacantictoelage. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een vacantietoelape aan provinciale ambtenaren, met. een amendement van de heeren Vulik en Pothuis, dat door den lieer Vulik nader werd toegelicht. Hij achtte het van hot grootste belang, dat voor deze menschen de vacantiö een rustperiode wordt. Een goede vacantietoelape kan een stimulans zijn om de vacantie goed door te bren gen. Een vacantictoelage is een opvoedende factor van cultureel® bctcekenis. De heer Pothuis meende, dat het georganiseerd over leg niet voldaan had aan zijn taak. Het is de vraag of dit niet is gelegen in zijn werkwijze. Het georgani seerd overleg heeft wel aan Ged. Staten meegedeeld, dat de vacantiercgeling gewijzigd moet worden, maar het heeft niet gezegd hoe. Het karakter van de va- cantietoelags is gelegen in het feit, dat de ambtena ren hoogere eischcn aan het leven zijn gaan stellen. Vacantietoelage is geen gunst, doch een recht. Bij do vacantictoelage komen niet de gezinsomstandigheden, doch komt de verrichte arbeid in aanmerking. De heer Gcrhard, lid van Ged. Staten zei, dat Ged. Staten hopen, dat het georganiseerd overleg nog met een advies zal komen. Spr. wilde de nu geldende re geling nog tot de zomerzitting laten voortduren. Na eenige discussie werd aldus besloten. Op een aanvraag van het bestuur der vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Haarlem om sub sidie voor de ter verpleging opgenomen kinderen in Brederodcduin en lighallen der vereeniging te Bloc- mendaal, werd beschikt. Geneeskundig schooltoezioht. In behandeling kwam hierna een voorstel van Ged. Staten ten aanzien van geneeskundig schooltoezicht ten plattelande, n.1. om Ged. Staten te machtigen, hij- dragen uit de provinciale kas te verleenen ten be hoeve van een gemeentelijken schoolartsendienst. De heer Voogd lichtte een door hem en zijn fractie- gonooten ingediend amendement toe, om, zoolang het rijk niet in do kosten van het medisch-hygiënisch toe zicht bijdraagt, 50 pet, van de kosten voor rekening van de provincie te nemen. De heer Sajet (s.d.) diende mede namens 12 van zijn partijgenooten een motie in, om Ged. Staten uit te noodigen te bevorderen, dat de provincio voor de orga nisatie van het geneeskundig schooltoezicht wordt verdeeld in districten en deze zooveel mogelijk over eenkomen met die, welke bestaan voor dc organisatie van de tuberculosebestrijding, en te bevorderen, dat verband worde gelegd tusschen de organisatie van het geneeskundig schooltoezicht in de provincie en den geneeskundigen dienst en andere organisaties voor geneeskundige voorziening. Het geneeskundig schooltoezicht zal naar spr.'s meening vooral dan sla gen, wanneer het van het begin af aan gebracht wordt in organisatorisch verband. Dc zitting werd daarna kwart over 2 geschorst.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7