Het drama van het kinderlijkje. (Vderentram bij Maasbsrgen ontspoord Hevige trambotsing bij Doorn. Schietpartij te Rotterdam. Tweede Kamer. Marktberichten. Nagekomen Berichten. Gemengd Nieuws. Hongersnood op Flores. De schipbreukelingen van de „Norwich City". De mijnromn in Oklahoma DE MOEDER VERHOORD. Vrouw Matthias heeft Dinsdag nogmaals verklaard r dat zij haar te Dortmund van den dood van Sig- mund gegeven lozing, volkomen handhaaft. Zij heeft op den Zuiderzeedijk de plaats aangewezen, waar heen het lijkje met den kinderwagen vervoerd on 1 waar het te water geworpen werd. j Gisteren is de vrouw door den subst. officier van justitie, mr. Mnssinik, en door den reehter-commis- saris, mr. Ter Maten, verhoord en ook nu bleef zij hij haar bekende verklaringen, die zij voor do poli tie had afgelegd. Da vader door de politie te Dortmund ge arresteerd. „Ieder die mij nadert schiet ik voor het hoofd." Gisteravond werd uit Dortmund aan de „Tele graaf" gemeld: Hedenavond omstreeks acht uur is de politie er in geslaagd, in een barakkenwoning aan den z.g. „Fre- denbaum" te Dortmund, Ferdinand Mathias te arres- teeron, die zooals men weet, ernstig wordt verdacht van moord op zijn zoontje Sigmund, wiens lijk des tijds aan den Zuiderzcedijk bij Amsterdam werd ge vonden. De arrestatie geschiedde ln de woning van een zekere vrouw Bialas, waar Mathlas het geld voor een door hem geleverd schilderijtje ten bedrage van 1.50 Mark kwam innen. Mathias, die per rijwiel was gekomen, werd evenwel door de vrouw herkend als degene, dio in verhand met het drama aan den Zui derzeedijk werd gezocht. Ten einde zijn arrestatie mogelijk te maken, verzocht zij hem even te willen wachten, daar zij het geld niet in huis had, doch het even van een buurvrouw wilde lecnen. Mathias, die zeer zenuwachtig was, verklaarde het geld in elk geval te moeten hebben, daar hij het voor le vensonderhoud dringend noodig had. De vrouw waarschuwde echter, terwijl hij op haar terugkomst wachtte, de politie, die onverwijld ter plaatse verscheen. Toen Mathias de beambten het huis hoorden binnenkomen, trok hij een revolver, terwijl hij uitriep: „Ieder die mij nadert, schiet ik een kogel door het hoofd 1" Bij zijn arrestatie bood hij echter geenerlei tegenstand Mathias zal neg hedenavond aan een verhoor wor den onderworpen. Tot dusverre heeft hij geen beken tenis afgelegd. Aanzienlijke materleele schade; zes wa gons uit de rails. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks half negen is de goede rentrein 421-8. komende uit Arnhem, vlak nabij Maarsbergen, ontspoord. Er zouden zes wagons bui ten de rails liggen, waardoor de beide hoofdsporen in de richting Utrecht en Arnhem, volkomen ver sperd zijn. Dientengevolge is groote vertraging ont staan op dezen hoofdverkeersweg. De reizigers van de treinen uit beide richtingen moeten vóór Maars bergen uitstappen en wandelen dan naar den ande ren kant van het tererin van het ongeval om daar worr in te stappen in den trein die uit de tegenge stelds richting komt. De „Rheingold"-troin uit Duitschland kon ook niet passeerrn, zoodat de reizigers door overstappen met groote vertraging le Amsterdam aankwamen. Er zijn geen persoonlijke ongevallen; de materioele schade moet nogal 'aanzienlijk ïdjn. Materiaal-wagens zijn naar het terrein van het on geval vertrokken. Het ongeval is waarschijnlijk ontstaan door* een verkoerden wisselstand. Zekeiheid hieromtrent be stond er nog niet. Verschillende treinen uit Arnhom zijn later op den avond omgelegd en gingen over 's Hertogenbosch naar Utrecht. Auto ln volle vaart op een tram Ingere den. De twee inzittenden op slag ge dood. Gistormorgcn oven na zeven uur zijn tusschen Drie bergen en Doorn een vrachtauto en de electrische tram tegen elkaar gebotst. Op het rechte weggedeelte voor het landgoed de „Horst" te Driebergen raakte vermoedelijk de stuurinrichting van de auto defect, waardoor deze tegen de in volle vaart zijnde tram opreed. De auto werd totaal versplinterd en de bei de inzittenden, de ongeveer 35-jarige landbouwer J. de Lange, uit Doorn en de ongeveer 27-jarige chauf feur K. Mandersloot uit Langbroek werden op slag gedood. De nutc gornakte in brand Het vuur kon echter door de vrijwillige brandweer uit Driebergon spoedig worden gcbluscht. Van de vier varkens, waarmede de auto geladen was brachten drie het er levend af. De slachtoffers waren beide gehuwd en laten vrouw en kinderen achter. De wagenbestuurder en de passagiers van de tram bleven ongedeerd. VERKEERD UIT DE TRAM GESTAPT. Ernstig ongeval te Delft. Te Delft is Dinsdagavond omstreeks 10 uur de 50- jarige mej. G. v. d. Burg, toen zij verkeerd uit de tram stapte aan de Binnenwatcrsloot onder een bijwagen geraakt en ernstig verwond. De tram moest worden opgevijzeld om haar te bevrijden. Ernstig verwond is zij door de politic naar het gasthuis vervoerd. TEGEN DEN BOUW VAN TWEE ONDERZEE BOOTEN. Amendement-Ter Laan ingediend. Het Tweede Kamerlid Ter Laan c.s. heeft een amen dement ingediend op den desbetreffenden post der Defensic-bcgrootlng voor 1030, strekkende om de uit gaven voor de beide aangevraagde onderzeebooten XVII en K. XVIII niet toe te staan. KINDERMOORD TE OHé EN LAAK? Lijkje van pasgeboren kind gevonden. Uit Roermond wordt gemeld: Dezer dagen is te Ohé en Laak (L.) door een land bouwer langs do Maas het lijkje van een pasgeboren kindje van het mannelijk geslacht gevonden. Aan het lijkje, dat geheel ongekleed was, waren geen sporen van uiterlijk geweld te bemerken. Waar hier aan misdrijf moet worden gedacht, heeft de poii- tie een nauwgezet onderzoek ingesteld, tot heden ech ter zonder resultaat. AUTO GEKRAAKT TE BILTHOVEN. Ongeluk dat gosd afliep. Gisteren heeft prof. Van Oyen, uit Maartensdijk, die met zijn dochtertje per auto naar Utrecht wilde rij den, een ongeluk gekregen, dat gelukkig goed is afge loopen. Bij het verlaten van de Kcrklaan had hij de Zeister tram op den Bildtschcstraatweg niet gauw genoeg opgemerkt, zoodat een botsing tusschen beide voertuigen onvermijdelijk was. Zoowel de professor als zijn dochtertje liepen ccnigc schrammen en lichte kwetsuren op. Nadat dr. Maver, uit Do Bildt, de eer ste hulp had verleend, kon de reis worden vervolgd. Ken dronken man nchlet In het wilde weg. Do politie schiet terug, waarop de woes teling weldra wordt gearresteerd. Nauwelijks in men te Rotterdam bekomen van het drama ln de Wcster Wagenstraat, dat daar gisternacht 'plaats greep (zie elders In dit nummer), of voor de tweodo maal wordon do bewoners opgeschrikt, nu over een schietpartij ln de Schildstraat, waar gistermorgen een dronken man in een aanval van delirium maar ln het wilde weg heeft geschoten. Het gebeurde hooft zich als volgt toegedragen: Gistermorgen kwam de 42-jarige A. P. S., caféhouder aan da Maashaven O.Z. zeer onder den invloed van sterken drank aan de woning van zijn schoonouders in de Schildstraat, waar hij wist, dat zijn vrouw was, met wie hij dikijls ln onmfn leefde. Toen hem de toegang tot het huls werd geweigerd haalde hij een geladen revolver te voorschijn en riep naar zijn vrouw d!e de voordeur gegrendeld had: „Kom je der uit Ja of nee". De deur bleef echter dicht, waarop de man eenlge schoten loste. Op dit schieten kwamen natuurlijk vele buren naar buiten: zij zagen den caféhouder met de revolver In de hand door de straat rennen. Uit angst voor levensgevaar durfden zij hem niet te grijpen. Het toeval wilde echter, dat juist twee rechercheurs op de fiets de straat in kwamen rijden, terwijl S. nog met zijn gevaarlijk wapen opgewonden rondliep. De caféhouder gedroeg zich als een waanzinnige, zoo dat de politiemannen, toen zij probeerden hem te na deren, door hem met het geladen wapen bedreigd wer- den. De rechercheurs stelden zich toen verdekt op. Steeds met den revolver op" zijn tegenstanders. d!e eveneens gewapend waren, gericht, liep S. achteruit, de Wapenstraat in, om te kunnen ontvluchten. In deze straat zag hij echter twee rijwielagenten aan komen, en daar hij zich ingesloten voelde, schoot hij om beurten op de vier politiemannen. De twee rijwielagenten, van wie een zich terstond verdekt opgesteld achter een bakkerswagen, trokken toen ook hun revolver en losten enkele schoten op den caféhouder, met het gevolg, dat hij op twee plaatsen werd getroffen, n.1. in zijn voet en in zijn lies. De man liet toen zijn revolver vallen, doch raapte hem mot zijn linkerhand weer op. Juist op het oogenblik dat hij wilde schieten op den agent, dien hem verwond had, werd hij van achteren overvallen door de beide recher cheurs. die hem waren gevolgd. Terwijl zij den man vastgrepen riep deze tegen de agenten: „Nu hebben jullie je zin". De caféhouder werd terstond geboeid, doch daar hij niet kon loopen, ls hij op een melkwagen overgebracht naar het politiebureau Paul Krugerstraat, waar hij, na verbonden te zijn, door den inspecteur werd verhoord. In zijn revolver zaten nog zeven scherpe patronen, ter wijl hij er zes moet hebben afgeschoten. Doordat de bewoners van de Schildstraat en omgeving zoo spoedig na het hooren van de eerste schoten ln hun huizen waren binnengevlucht, heeft deze schietpartij ge lukkig geen ernstige gevolgen gehad. De vrouw van S. werd gelukkig niet gewond, hoewel eenige kogels door het houtwerk van de deur ln de gang waar zij stond, terecht was gekomen. Wel is een der kogels door het schort van de zuster van de vrouw van den caféhouder gedrongen, die bij haar stond. De politie ls hier ongetwijfeld flink en doortastend op getreden. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat eenige werklui die op een In de Schilderstraat ln aanbouw zijnd pand aan het werk waren, al steenen klaar hielden om daarmee den hoogst gevaarlijken man onschadelijk te maken, zoodra hij dicht genoeg bij dit pand zou zijn gekomen. De schotwonden, die de caféhouder heeft gekregen, zijn niet ernstig. Naar de politie nog mededeelt, staat de caféhou der, die hetzelfde café houdt, waar de Ruyter die onge veer twee jaar geleden vermoord werd, destijds café houder was, niet gunstig bekend. Hij ls doorloopend on der drankinvloed en maakt dikwijls ruzie. Dat ie man, nadat hij door de rijwielagenten getrof fen was, op hen niet verder heeft kunnen schieten, ls niet alleen aan de rechercheurs te danken geweest, doch ook aan het feit, dat de revolver weigerde, doordat toen hij het liet vallen, de kogel scheef ls komen te zitten. De man was niet bepaald dronken, het betreft hier hoogstwaarschijnlijk een moordaanslag met voorbedach te rade. Tot Woensdagnacht zijn de heeren op het Binnen hof ijverig bezig geweest om te praten over de oor- logsbegrooting. De hoofdpunten waren de ontwape ning van Denemarken, een geliefd debatpunt der Soc.-Democraten en de actie die de Vrijz.-Dem. voeren voor de ontwapening in Nederland. Het was in hoofdzaak de heer Schacpman (r.k.), die zich tegen de Soc-Dem. keerde. Het laatste Dcen- sche wetsontwerp bevat een zeer belangrijke uitbrei ding van de bestaande zeemacht cn van de bestaan de geschut- en munitiefabrieken en daarmee, aldus de Deensche minister, kan aan alle neutraliteitsver plichtingen worden voldaan. Het blijkt wel dat de ontwapenaars in Denemarken wel neutraliteitsplichten erkennen, iets wat niet in de lijn ligt van wat Mr. Marchant had betoogd. En de hccren Van Dijk en Boon vielen den Vrijz.-Dem. lei der daarover dan ook scherp aan. De heer Boon be toogde dat de Vrijz.-Dem. zeggen, dat de neutraliteit vervallen is. Wij hebben ons nu af te vragen: Bestaat er onder het Pact een recht op neutraliteit, en dan moet het antwoord luiden, dat er in tal van gevallen een neutraliteitsrecht bestaat. Spr. noemt eenige van 'die gevallen op. Ook spreken tal van internationale overeenkomsten van den laatsten tijd van „neutra len". De stelling van prof. Van Embden komt daar mee te vervallen en tevens een belangrijk deel van het betoog van den heer Marchant. Wat de gassen betreft, wanneer het juist zou zijn dat in 21 uur een heel land gegast kan worden, dan zou spreker den heer Marchant willen vragen waar om dan niet alleen de militaristen, want die willen misschien gaarne gegast worden, maar ook de sociaal democraten in andere landen nog waarde hechten aan legerhandhaving. Dat België zijn onafhankelijkheid thans kwijt zou zijn omdat het zich heeft aangeslo ten, ontkent spr. Wel zou het die thans vermoedelijk kwijt zijn indien het zich niet tegen den inval der Duitschers had verzet. Wat het werk der liberalen voor de nationale vre- dcsgedachte betreft, wijst spr. naar wat wijlen mr. Dressclhuijs daarvoor deed. Verder verkondigde de heer Wijnkoop zijn beken de ideeën en werd nog wat geboomd over de werf te Hellcvoctsluis, over de oud-gepcnsionncerden, het loodswezen. De heer van der Bilt bepleitte o.a. eenige personeelsbelangen cn eischte handhaving van de duikbooten, ook van de watervliegtuigen. De minister zal eindelijk aan het woord komen. De Kamer is tevens verder gegaan met het Middel baar onderwijs, nadat aan het begin der zitting de heer Wijnkoop zijn interpellatie over Indonesië was geweigerd door de Kamer. Zijn tweede interpellatie over de huiszoekingen der laatste dagen, komt na het Kerstreces. Een amendement van mej. Westerman om de sub sidie voor het Theosofisch Lyceum te Naarden tot fl.terug te brengen, wordt met 55 tegen 25 stem men aagenomen. De minister had f25000 voorgesteld. De minister had de beslissing aan de Kamer gelaten. Er is vervolgens begonnen aan het Nijverheidson derwijs,waarvan de uitbreiding als zeer urgent werd bepleit. Veroordeeld werd, dat hiervoor krachten uit het buitenland werden gehaald. Een nieuwe salaris- regeling voor de leeraren werd noodig geacht. De afdeeling Lager Onderwijs volgde en gevraagd werd van Soc.-Dem. zijde, uitvoering van de Onder wijswet en herstel van de wet van '20, wat de leer- lingenschaal betreft en herstel der oude onderwijs- salarissen. Ook de 7-jarige leerplicht moet tot een sterk levende werkelijkheid worden gemaakt, de leer plichtwet mag niet te soepel worden toegepast. Aan den arbeid van leerplichtige kinderen moet een eind worden gemaakt. Bepleit werd van C.-H. zijde meer vrijheid in de in richting van het onderwijs. De Minister verleene dus tegemoetkoming in de uitwerking van denkbeelden omtrent de verdeeling der vakken en omtrent nieuwe vakken in de hoogere klassen. Verder werd gewenscht geoordeeld een betere re geling van de heffing van schoolgeld door de school besturen. Thans bcsiist uitsluitend do aanslag in de inkomstenbelasting over de vraag of al dan niet schoolgeld wordt betaald. Bovendien wordt wat het schoolgeld betreft, geen rekening gehouden met het kindertal, hetgeen de kinderrijke gezinnen benadeeld. Op beide punten dient de wet te worden gewijzigd. De heer Tilanus vraagt verruiming van het Bouw besluit, torwijl de heer Moller zich verzet tegen het onderwijs in een vreemde taal op de lagere school op den gewonen lesrooster. Esperanto is gewenscht maar niet beneden de 7e klasse. De onderwijssalarissen werden van verschillende kanten besproken. De subsidieregeling voor het bijz. onderwijs werd o.a. door den heer Zijlstra onvoldoende geacht. De heer Gerhard vraagt voor het buitengewoon la gcre onderwijs schoolplicht, indien geen leerplicht voor dat onderwijs is in te voeren. De minister heeft de verschillende sprekers beant woord cn zeide er niets aan te kunnen doen dat thans in Vi der gemeenten van ons land geen openbaar onderwijs meer wordt gegeven. Het Bouwbesluit eischt eenige verruiming. Om een 24 of 30-schaal op de scholen weer in te voeren, kan niet om finantieele redenen. Wat den ar beid van leerplichtigen kinderen betreft, heeft een onderzoek uitgewezen dat men zeer actief is om dit euvel te keeren. De leerplichtwet zal niet soepel worden toegepast. De minister zal laten onderzoeken in hoeverre schoolverzuim bij het buitengewoon lager onderwijs voorkomt. Op het oogenblik behoeft er bij het neutraal on derwijs niet gevreesd te worden voor een tekort aan onderwijzers, evenmin bij het katholiek onderwijs, doch wel bij het protestantsch-christelijk onderwijs. Welk middel nu gekozen zal worden om daarin te voorzien, ken spr. thans nog niet zeggen. De zaak is in overwe; g. Hetzelfde geldt de omzetting van 3- in 4-jarige Kweekscholen. Het denkbeeld van den heer Moller, om de grenzen der kringen voor de hoofdakte-examens anders te trekken, zal spr. over wegen. Spr. erkent, dat de tegenwoordige toestand wat de vertegenwoordiging der onderwijzers in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg betreft, onbevredigend is. Van de 36.000 onderwij zers zijn er thans slechts 7000 in vertegenwoordigd. Het kostenbezwaar verzet zich tegen gelijkstelling in salarieering van de onbevoegde krachten bij de kweekscholen met de bevoegde. Het lijkt spr. niet wenschelijk incidenteel op het principe van gebon denheid van het onderwijs, wat betreft de toelating van een vreemde taal, inbreuk te maken vóór de generale herziening. Hetzelfde geldt het Esperanto en de schoolgeldherzicning. Eerst na het rapport der Staatscommissie te hebben ontvangen, wil spr. hieromtrent beslissen. De Kamer is gekomen tot de afd. Kunsten en We tenschappen. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een pet. SCHAGEN. 19 Dec. 4 Stuks paarden f 100200, 13 gelde koeien (mag.) f 180—280, 105 idem (vette) f 250—550, 7 kalfkoeien f 280 360, 10 vaarzen f 120210, 9 graskalveren f 70100, 31 nuchtere kalveren f 12—30. 50 vette schapen f 3045, 1058 overhouders f 2634, 5 boken en gelten f 712, 28 varkens magere f 3045, 54 idem vette per Kg. 8084 ct., 173 biggen f 2030, 36 konijnen f 0.503, 137 kippen f 0.752.50, 31 eenden f 1.10—3, haantjes f 1—2, 78 Kg. boter f 2—2.10. EIERVEILING, SCHAGEN, 19 Dec. Aangevoerd zijn 120 partijen 40922 stuks kipeleren, 5 partijen 273 stuks eendeleren. De prijs liep van kipeieren f 7.408.50, kleine f 6, eendeieren f 7.508„ De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 18 December 1929. Uien f 22.40, drielingen f 1.902.10, nep f 3.30, grove f 2.903.10, peen f 2.102.40, peen kleine f 1.20, roode kool f 3.105.60, gele kool f 4.305.40, Deensche witte f 1.202.40, kroten f 2.40, alles per 100 K.G. Bloem- koolp f 9.9012, Chln. kool f 24, per 100 stuks. Aanvoer: 5200 Kg. uien, 3600 Kg. peen, 104800 Kg. roode kool, 14400 Kg. gele kool, 20200 Kg. D. witte kool, 1100 Kg. kroten, 2100 stuks bloemkool, 2200 st. Chin. kool. BROEK OP LANGENDIJK. 18 December. Bloemkool f 13.5015, II f 2.504.80, roode kool f 2.50 —5.80, H f 2.30—5.50, Deensche witte kool f 1.40—2.40, gele kool f 25.60, uien f 2.102.50, drielingen f 1.30 1.70, nep f 3.30, peen f 1.602.10 per 100 Kg Totaal aanvoer: 2300 stuks bloemkool, 80000 Kg. roode kool, 38000 Kg. Deensche witte kool, 29000 Kg. gele kool. 13500 Kg. uien, 8500 Kg. peen. ALKÏIAAR, 18 December. Andijvie f 1.20—4.20, bloemkool I f 7.10—12.60, H f 2.60 6.20. groene kool f 3.60, kropsla f 3, knolselderie f 3.60 per 100 stuks, gelekool f 1.903.30, roode kool f 34, spruiten f 715. per 100 Kg., prei f 11, selderie f 2.30. wortelen f 7.40 per 100 bos, witlof I f 1015 per 100 pond AMSTERDAM. 18 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 275 vette kal veren. le kw. f 1.241.34, (enkele daarboven), 2e kw. t 1.141.24, 3e kw. f 1.021.12, per Kg. levend gewicht 52 nuchtere kalveren f 1422, 730 varkens vleeschvar- kens 90—110 Kg. f 0.9G0.97, zware varkens f 0.950.96, vette varkens f 0.940.95, per Kg. slachtgewlcht. CALLANTSOOG. Woensdagavond had de opening plaats van het nieuwe Evangellsatiegebouw „De Ster der Hope", uitgaande van den heer Stam uit Amerika. Het keurig ingerichte zaal tje was tot In de uitsterste hoeken gevuld, meer dan 100 personen waren opgekomen, waaronder uit de dorpen uit den omtrek. Vazen met witte chrysanten verhoogden het aanzien. De spreker voor dezen avond, de heer J. Sevensma van Amsterdam opende de bijeenkomst. Hij wees er op, dat niet de bedoeling was een nieuwe kerk te stichten, doel was alleen het evangelie aan de menschen te ver kondigen. Het kerkelijk leven laat in Callantsocg vee! te wenschen over, maar de opkomst dezen avond wees er op. dat veel nog kan bereikt worden. Een gemengd koor, onder leiding van den heer Van den Hagen uit Den Helder, bracht hierna zeer verdien stelijk een drietal liederen ten gehoore. Dit koor bestaan de uit leden van „De Ster der Hope Mission", te Jullana- dorp, beschikt over zeer goede krachten. Na de eigenlijke rede van den heer Sevensma werd door een dame uit Schagen gezongen: Heer, wat wilt Gy, dat lk zal doen". Dit lied, gevoelvol voorgedragen, maakte diepen Indruk op de aanwezigen. De openingsplechtigheid was hiermede ten einde. Wij vernemen dat het ln de bedoeling ligt om de 3 weeken een samenkomst in het gebouw te houden. Door de Rederykerskamer „Nieuw Leven" wordt voor het aanstaande seizoen ln studie genomen het bekende biyspel: „Gebroeders Kalkoen", door G. Nielen. Do dameszangvereenlging „Zanglust" zal haar Jaar- lyksche uitvoering geven op Zondag 12 Januari 1930 in hotel Duinzicht (Advertentie volgt). BROEK CP LANGENDIJK. Inventarisatie der Stapelproductcn op 15 Dec. 1929 van de Langenrijker Groenten-Centrale. Aanwezige voorraden op 15 Dec. 1929 975% wagon roode kool, 847w. gele kool, 1364 w. P-r ---"-he witte kool, 204% w. uien, 49% w. peen, totaal 3441 wagons. Op 15 Dec. 1928 was aanwezig: 792% v.-s.gr-n rocMj, kool, 1183 w. gele kool, 735 w. Deensche witte koo^ 125 w. uien, 31 w. peen, totaal 2866% wagon. NIEUWE NIEDOKP. Eij de gehouden inventarisatie der stapclproductej by de leden van de Tuinbouwvcrecni'jluf. „Nieuwe NJ& dorp en Omstreken", is gebleken, dat aanwezig is: Roode kool 09 wagons van 10.CC0 K.G., rcle kool li wagons, Deensche witte kool 75 wagons, uien 2 wagoru, peen 1% wagon, alzoo totaal 148% wagon. Verleden jaar waren er op dcnzclfden datum aaa wezig 100 wagons. HARINGHUIZEN. By de Woensdag gehouden stemming werd de hcej W. Kooijman Jr. herbenoemd tot lid van het bestuui van de Eanne Haringhuizen. HAMN GHTEE N. De heer C. Kooij 'werd by de Woensdag te Haring huizen gehouden stemming herbenoemd tct voorzittej van den Slikvenpclder. Tevens werd bij die gelegenheli het feit herdacht, dat de heer Kooy gedurende 25 J.-irei de functie van voorzitter van genoemden polder hai vervuld, waarvoor hem door het Eestuur een aanden ken werd aangeboden. BARSENGERIIORN. Door bedanken van den heer J. L. II. J. Westenberg wegens vertrek uit de gemeente, v.erd tot Secretari van de Gem. Zsngvereenlging „Caccllla" benoemd d( heer K. Swaag, alhier. Honderden menschen nan de gevolgen over loden. Missionaris over de ellende der bo volklng. Aneta meldt uit Eandoeng. „De Koerier", R.K. dagblad, publiceert een schryven van R. Wolfs S.V.D., missionaris in Manggaral, West Flores, waarin een daar onder de bevolking heerschende nypende honger beschreven wordt. De voedseischaarsch- te is blijkens de correspondentie in hoofdzaak het ge volg van een muizenplaag. Reeds in Mei j.1. was een gebrek aan degelijk voedsel in enkele streken op te merken, maar ln de daarop ge volgde maanden heeft de ellendo zich snel uitgebreid. De kampongs stroomen nu leeg. Honderden stokkerige mannen,vrouwen en kinderen zijn de bosschen reeds in getrokken om eetbare boomwortels en vruchten te zoe ken, maar aangezien het aantal van deze vertwijfelde zoekers reeds in de duizenden loopt zijn de bosschen reeds lang leeggewoeld en uitgegraven. Tengevolge van het zwerven in de bosschen, de onvoldoende woning, het harde en bittere voedsel dat men daar vond en de on zuiverheid van het kaliwater dat de zwervers genoopt waren te gebruiken, zijn in de maanden Juli en Augus tus jongstleden honderden personen gestorven arm di gevolgen van een verschrikkeiyken bloedloop. Een somber beeld Wolfs vertelt verder dat hij by het houden van eer tournee in een bijna geheel verlaten kampong kwam er daar slechts ouden van .dagen, zieken en lijken aange troffen heeft in de huizen die hy binnenging. Hij vertelt van een door hem bezochte woning waar juist twee doo den werden uitgedragen, en waar hij nog een derde lijk vond, het lichaam van een kindje van drie jaar oud. da gewikkeld was ln een bebloed matje, cn dat te wachter ag op de doodgravers. Aan twee zwaar zieke personen die hij in ditzelfde huls aantrof, kon nog juist op tijd he nooddoopsel worden toegediend. Volgens do hartbreken de beschrijving is de sterfte vooral onder de ltlnderei en zuigelingen groot. Wolfs vertelt dat van do vijfhoni derd kinderen die sinds Augustus j.1. gedoopt zijn reedj vijftig in het doodenboek zijn opgeschreven. De overheid voorziet de bevolking van gröötè hoeveel heden bibit alsmede van tweede gewassen. De gezaghebber vertelt dat hij op zijn dlensttournci door de hongerstreken de akeligste beelden heeft aan getroffen van uitgemergelde, uitgeputte en broodmager! menschen. In September en October zijn, blijkens de in gekomen rapporten, tientallen van deze uitgeputte nien schen door de longontsteking en na een kortstondii ziekbed naar het graf gedragen. Hunne lichamen warci niet meer bestand tegen de ziekte, zelfs niet meer tegei een kleinen aanval. Een vraag aan do regeering Naar aanleiding van do onthullingen van den mlssio naris Wolfs, heeft het lid van den Volksraad, de hee Bruineman, een schriftelijke vraag tot de regeering ge richt, waarin hy vraagt of het bedoelde schrijven gel heel of voor een goed deel op juiste wijze den heerschenj den toestand ln West-Flore3 weergeeft, en zoo dit zoq mocht zijn. cf de regeering dan niet van gevoelen is, dal onmiddellijke hulpverleening vanwege de regccring ei) op andere wijze dan door het verstrekken van zaaisel alleen noodzakelijk geacht moet worden. Treffend relaas van hun wedorwaard'ghe den op het eenzame eiland. Na di haaien ln de vreesek.jke branding een naa val van ratten en krabben. De geredden van de „Norwich City", het Engelschj stoomschip, dat schipbreuk heeft geleden in de StHll Zuidzee, zyn te Sydney aangebracht en hebben een tref) fend relaas gedaan van hun wederwaardigheden. Hei s^hip liep vast en geraakte ln brand op het rif, dat onj geveer 200 M. aflag van het voornaamste eiland van de Gardner-grocp in de Stille Zuidzee. Na door de vreeselijke branding, waar tal van haaieq hun leven bedreigden; heen geworsteld tc zijn, bereikte^ zy het eiland. Maar daar stonden zij voor een nleuwj verschrikking wegens de aanwezigheid van millloenci krabben met scharen ter lengte van 20 c.M. en nlel minder talrijke vinnige ratten. De schipbreukelingen vervaardigden een tent van zoii doek en hout en een barrlkade tegen de ratten. Di! was niet afdoende. Eiken nacht moest een, met grooM stokken gewapende patrouille wacht houden om dei afschuwe!ijken aanval van krabben en ratten te keeren maar ondanks de voorzorgsmaatregelen dragen de ge redden de lltteekens van felle beten. Na vier dagen werden zij door inboorlingen in ecj voor de branding gebouwde boot van het eiland afgë haald. Van de bemanning z.ijn de derde en vierde ma chinlst, de timmerman, de hofmeester en matroos, alle* Engelschen, en zes Arabieren omgekomen. Twee va* hun lijken spoelden op het eiland aan cn zijn daar be» graven. BIJNA 50 LIJKEN TE VOORSCHIJN GEHAALD. In aansluiting op hetgeen reeds elders ln dit num mer is gemeld, wordt omtrent de mijnramp in der Amerikaanschen staat, Oklahoma. nog nader ver- nomen, d d. gisteren: Om tien uur hedenmorgen waren 47 lijken te voorj schijn gehaald van de arbeiders, die tengevolge vaa een ontploffing in een mijn werden bedolven. Een N.T.A.-bericht meldt nader, dat 52 lijken ge borgen zijn en dat nog tien mijnwerkers worden ver) mist. AL JOLSON. Al Jolson, do vermaarde held uit de klankfilm. za in de maand Maart in de Bcrlijnsche Scala optn dei en een honorarium van niet minder dan nik. GftO per avond ontvangen. In een variété van de Duitsch hoofdstad is een dergelijk honorarium nog nirnmc betaald. Bekende kunstenaars, zooals de jongleu Rastel li en de clown Grock, verdienen ten hoogst Mk. 2000 per avond.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2