Raad Anna Paulcwna. niet onbelangrijk, maar spr. betwijfelt of re een levens behoefte is. En spr. wijst op een verklaring van Dr. Wi- baut, dat de radio hem niet was meegevallen, ze had geen levensverdieping gebracht maar eerder levensver vlakking. Door den Voorzitter wordt er op gewezen dat als tot gemeentelijke radio-distributiebedrijf werd overgegaan en het ook zou komen, dat de menschen die geen f 2 voor de distributie zouden kunnen betalen, of geen aan- legkosten of luidsprekers, geholpen zouden moeten wor den. Spr. noemt het traject Terdlek, Langerels, Ooije- vaarsweg, waar 359 pcrceelen aan staan, maar 167 pcr- ceelen zijn aangesloten. Binnen zeer korten tijd zou de gemeente dan luidsprekers cadeau moeten geven of een huursystecm instellen. En spr. vraagt zich ook af of de radio nu werkelijk zoo'n cultureel belang is en spr. meent van niet. De heer Gatjaard oordeelt, dat B. en W. niets hebben onderzocht en dus op deze cijfers niets is te beslissen. Spr. meent, dat wanneer er meerderen aangesloten worden ais nu is aangenomen, de finantieele uitkomsten ook heel anders zouden zijn. Voorzitter en den heer Plulster wijzen er op dat deze f 2300 voor het maken der leiding zijn geraamd. Dit i bedrag blijft hetzelfde, hoeveel aansluitingen of er ook komen. Komen er echter niet genoeg, dan zal Coops er voor bedanken om de andere f 2500 te betalen. De hoer Wit gaat niet mee met het voorstel-Gaijaard. Spr. ziet daar niet zooveel heil in. Het beste acht spr., dat de Moerbeek vanaf Lutjewinkel geholpen wordt. Spr. wijst hoe ook in andere gemeenten aansluitingen vanuit naburige gemeenten plaats hebben en spr. wil dat de burgemeester naar den minister gaan zal, om toestemming te vragen dat De Geus uit Winkel de aansluitingen spoedig zal mogen maken. De heer Gatjaard: En de Kampen dan? De heer Wit: Daar heeft men nog nooit blijk gege ven, dat men radio wenscht. De heer Gaijaard dringt nogmaals op onderzoek aan. wat den heer Plulster aanleiding geeft te zeggen, dat men dan eiken bewoner persoonlijk zou moeten vragen. En dan gaat het als bij het gas en de waterleiding en zeggen de menschen: Ja, radio willen wij wel hebben, maar aansluiten doen ze zich niet Bovendien is radio toch een privé-aangelegenheid, waarvoor de gemeente zich toch niet zoo heeft te interesseeren. Laten de menschen toch zelf optreden. De heer KooU is er voor de buitenwijken te helpen en noemt waterleiding, gas, electricitelt Maar met de radio gaat het spr. toch te ver. Spr. is bang dat wij op deze wijze de kom der gemeente aan de buiten wijken zouden opofferen. Het verzoek-Zijp wordt verworpen met 6 stemmen en 1 blanco. Het voorstel van den heer Gaijaard om een onder zoek in te stellen naar de verdere radio-distributie ln de buitenwijken der gemeente, wordt verworpen, met alleen de heeren Gaijaard en Borst voor. Verlaging sluisgeld. Verzoek van eenlge schippers uit Winkel cn Barsln- gerhorn om verlaging van het sluisgeld te Verlaat. Waar de betreffende heffingsverordening pas is vast gesteld en in werking getreden, zien B. en W. geen aan leiding dit verzoek in behandeling te doen nemen. Voorzitter wijst er op hoe de nieuwe verordening pas Jn werking ls en nu direct wordt geprotesteerd. De sluis aan het Verlaat kost veel geld, is pas verlengd wat 2500 heeft gekost. Ged. Staten hebben hun goedkeuring aan de verordening gegeven, ondanks het ongunstig ad vies der schippers. Wij hebben do verhoogde sluisgelden 'noodig geoordeeld voor de betaling der kosten der ver- I nieuwede sluis. Zijn die kosten wat afgelost, dan zal het sluisgeld worden verlaagd. Het verhoogde sluisgeld duurt voorloopig voor drie jaar. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt. Nog een paar ponten. Wijl de gewijzigde verordening op de heffing van be grafenisrechten door de hoogere Bestuursorganen niet .voor goedkeuring vatbaar geacht wordt, daar de tegen- 'woordige tarieven naar hun inzicht reeds hoog genoeg zijn, stellen B. en W. voor tot intrekking van de wijzi- igingsverordenlng over te gaan, zoomede van het daar- •mede verband houdende besluit van 13 Augustus j.1. tot het vormen van een reserve voor eventueele uitbreiding der begraafplaats. Waar men bezwaar maakte het bedrag dezer reservee ring (f 150 per jaar) onder de verplichte uitgaven voor de begraafplaats op te nemen, gaat het nnar de meening van het College niet aan uit nndere middelen een re serve voor het beoogde doel te vormen. Allen voor. Voorstel om ten behoeve van het nieuwe Gouverne mentsgebouw te Haarlem aan de Provincie ten geschen ke aan te bieden de In het raadhuis aanwezige oude kaart van Geestmerambacht en Schager- cn Nledorper Koggen. Algemeen goedgevonden. Volgt vaststelling ecner verordening tot heffing en een tot Invordering van besmettelijke zlektegelden als bedoeld bij art. 21 der nieuwe besmettelijke ziektewet (verhaal van kosten en ontsmetting). Voorzitter deelt mee dat het Rijk de helft vergoed der te maken kosten, cn nu stellen B. en W. voor van de betrokkenen te eischen: met een inkomen benedon de 1 2000, niets; van f 2000 tot f 3000 25 pet.; van f 3000 tot f 4000 50 pet.; van f 4000 tot f 50C0 75 pet, en daarboven alles vr.n de nog overblijvende helft, die n iet door het Rijk wordt vergoed. Algemeen goedgevonden. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier hondenbelas ting van f 7. Allen voor. Nog ls ingekomen een verzoek van de voetbalvereni ging om een subsidie groot f 125. Met algemeene stemmen goedgevonden, nadat Voorzit ter heeft meegedeeld dat de huur van het land f 200 ls, waar van de voetbalvereniging f 125 bijdraagt De ge meente maakt van dit terrein gebruik voor haar onder wijs in lichamelijke oefeningen. Gewijzigd wordt do gcrncentebegTOctlng voor het looperide dienstjaar. Allen voor. Voorzitter deelt mee, dat het met de krotwoning van Kernspeg ln orde ls. Benoemingen. Benoeming van leden van Besturen en Commisslën: Regent Algemeene Armenadmlnistratle, aftr. de heor K. Mijts. Met 6 stemmen herbenoemd. Wccsmcoster der Ncd. Herv. Weezen-admlnlstratle, aftredend de heer D. v. d. Stok. Met algemeene stemmen herkozen. Lid der Gascommlssle, aftredend de heer P. Pluister. Met 6 stemmen en 1 blanco herbenoemd. Lid der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, aftredend de heer P. Haringhuizen. Met alge- mecno stemmen horbenoemd. De heeren Plulster en Haringhuizen nemen hun be noeming aan. Voor den winter. B. en W. stellen voor, een artikel toe te voegen aan de politieverordening, waarin het verboden wordt openbare ijsbanen,, door het daarvoor aangewezen lichaam onder goedkeuring van B. en W. bestemd voor schaatsenrijders te beschadigen, verontreinigen, bijten te maken, enz. met ijsschepcn, sleden, enz. van die openbare ijsbanen gebruik te maken. bakens, planken enz., op de ijsbanen gelegd voor cio veiligheid, te beschadigen, verplaatsen of weg te nemen, afgezette terreinen voor ijsfeesten en wedstrijden te betreden of te berijden zonder toegangsbewijs; voor schaatsenrijders anders dan recht9 uit te wij ken of ze links voorbij te rijden; kramen, tenten, enz. op de openbare ijsbanen te plaatsen. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een boete van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Geen samenscholingen. Met boete van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt voorts gestraft: a. Ieder die op of aan den openbaren weg rumoer maakt, onnoodig opdringt of op andere wijze de orde verstoort. b. Ieder die niet onmiddellijk zijn weg vervolgt of zich niet in een bepaalde richting verwijdert, wan neer hem hiertoe hij een vechtpartij, bij twist of bij cenige toeloop op den weg aanleiding gevende ge beurtenis of ter voorkoming van stremming van het verkeer door een ambtenaar of beambte van politie de last gegeven wordt. c. Ieder die geen gevolg geeft aan de bevelen van de ambtenaren of beambten van poiitio gegeven, wanneer bij het aan- of uitgaan van openbare ver makelijkheden. bij aankomst of vertrek van midde len van vervoer of bij eenige tot samenstrooming van publick aanleiding gevende gebeurtenis of, in het al gemeen, in het belang der openbare orde of veilig heid het verkeer langs bepaalde wogen geheel of ge deeltelijk moet worden gestremd of daartoo be paalde richtingen zijn aangewezen. Deze wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Rondvraag- De heer Keesom vraagt, naar een loopbrug over de ringvaart Deze ligt in elkaar. Voorzitter zal onderzoeken. De heer Borst wijst op den slechten toestand der sloot achter perceel Dr. Maats en verder. Voorzitter zal nakijken. De heer Borst brengt onder de aandacht het hard rijden met auto's. Voorzitter zegt, dat nieuwe chronometers zijn be steld. Aanstonds zal worden opgetreden. De heer Wit herhaalt zijn verzoek tot Voorzitter om naar den minister te gaan inzake radio-aanslui ting aan de Moerbeek en dit aan De Geus op te dragen. Voorzitter meent, dat de commissie moet optre- defi, laat die naar den minister schrijven. Waarom niet eens met B. cn W. geconfereerd? Dit zal nu gevraagd worden. De heer Wit wijst op de voetbruggetjes tusschen Moerbeek en Barsingerhorn. Zij verkoeren in sloch- ten toestand. Voorzitter zegt, dat de gemeente het onderhoud heeft Er gaan weinig menschen langs, maar spr. zal er naar kijken. De heer Wit zegt, dat naar aanleiding van de be sprekingen over de radio aan de Moerbeek critirk is uitgeoefend in de bladen. Spr. heeft or niet op geant woord, omdat dit was geschied door iemand die de twijfelachtige eer geniet van te worden genoemd de grootste opposant. In die critiek van den heer J. Zijp is ook gezegd, dat de aanrijding plaats had door geen eerlijke wagen. Spreker meont, dat wij hier die critiek wel aan onze laars kunnen lappen. Voorzitter sluit vervolgens de vergadering. Vergadering van den Raad op Woensdag 18 De cember 1929, des middags 2 uur. Als de notulen zijn gelezen, blijken alle raadsleden aanwezig te zijn. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, se cretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. B. en W. hebben t.a.v. de wratziekte onder de aard appelen een vergadering gehad te Alkmaar. ïn de Streek bijv. wenscht men de muizen enz. te behou den. Getracht wordt de partijen tot elkaar te krijgen. En ook te Alkmaar werd er op gewezen, dat er meer dere nardappelsoorten zijn die vatbaar zijn voor de wratziekte. De heer Komen wijst er op, dat Ged. Staten van Zuidholland door de Kroon in 't ongelijk zijn gesteld en dat de betreffende verordening dU9 is vastgesteld. De Voorzif ter beaamt dit cn wijst er op, dat B. en W. ook wel den goeden weg hebben bewandeld. Ver wacht wordt, dat als er goede plaatsvervangende aardappelsoorten beschikbaar zijn, wel algemeene medewerking zal worden verleend, Het buitenland maakt nu eenmaal de beperkende bepalingen. De heer Komen zegt, dat het verzet in de Streek wel betreft de z.g. Geldersche muis, „do Beentje". De Voorzitter wenscht den heer Komen nog geluk met het behaalde succes. Mededeellngon. Voor het plaatsen van een lantaarn op den hoek van den Schorweg-Nieuwe Meerweg is een dankbe tuiging ingekomen van de betrokken ingezetonen. Uit de gewisselde correspondentie over verbetering van de spanningen in het laagspanningsnet van hei G.E.B. blijkt wel, dat inderdaad verbetering dient te te worden aangebracht en als middel wordt door het Electriciteitsbureau der Vereeniging van Ned. Ge meenten genoemd meerdere transformatorstations. Morgen zal over het betrekkelijke onderwerp een be spreking plaats hebben. De heer Kuiken zegt, dat men veel klachten hoort over het licht. De Voorzitter merkt op, dat we met den storm er weer goed zijn afgekomen. De lieer Koorn noemt den Kleiweg, waar het licht slecht was. De mededeecling van vernietiging van den foren senaanslag, opgelegd aan M. van Kampen, geeft den heer Koorn aanleidinig tot het uitspreken van zijn verwondering over deze beslissing. Spr. noemt het een schril contrast. De heer Stammes wijst op de wet. De heer Koorn zegt, dat Van Kampen zeker wel 90 dagen aanwezig is en ook anderen onderschrijven deze meening; de heer Kuiken dacht zelfs dat van Kampen hier iederen dag aanwezig was. De heer Komen wijst er op, dat den menschen geen verwijt moet worden gemaakt, want het is een onbil lijkheid in de forensenbelasting. De Voorzitter is het met deze opmerking eens. Er zijn zooveel mazen in de wet en het is heel goed te begrijpen dat men er zich tot het laatst tegen verzet om 4,'3 aanslag te betalen. Geen werkverschaffing zal noodig zijn. Van het polderbestuur is bericht ingekomen dat wederom machtiging is verleend om voor 1930 werk zaamheden ter bestrijding van werkloosheid te doen uitvoeren, tot een maximum van f 3(500, mits de ge meente de helft der uit te betalen loonen betaalt. De Voorzitter hoopt, dat het niet noodig zal wezen, want er is ander werk. Alleen voor oudere men schen of zwakkere is het goed wat naast dat werk te hebben. De heer Van der Ham deelt mede, dat hij het schrijven van het polderbestuur persoonlijk een eigenaardig geval acht. Op 2 December hadden hoofd en afdeeliugsbestuur met hot Dag. Bestuur van den polder ccn confercntio over loonen, aard der werk verschaffing enz. cn de Dijkgraaf heeft toen namens het Dag. Bestuur gezegd, dat werkverschaffing niet noodig was, want dat er heel wat werk was, nl. de wegenverbetering. Het was ons aangenaam dit te hooren, Wij hadden over loonen willen spreken en over de quaestie dat or.zo gemeente in een hoogere klasse was geplaatst, maar als er van werkverschaf fing geen sprake is, kunnen dergelijke besprekingen achterwege blijven. En als dan 12 dagen later wordt voorgesteld toch een post uit te trekken, dan meent spr., dat het Dag Bestuur hen als kwajongens heeft laten staan, dat zij met een kluitje in 't riet zijn ge stuurd. De Voorzitter merkt op, dat dit protest hier niet thuis behoort. Ons Dag. Bestuur heeft het toege juicht als er naast het andere werk ook iets is voor ie zwakkere enz. Wij moeten verder buiten de door ilen heer Van der Ham naar voren gebrachte quaes tie blijven. De heer Van der Ham zegt, dat hij geen gelegen heid heeft hot in de poldervcrgadering naar voren te brengen, hipr wel. De heer Kuiken vindt de oplossing voor de werk loosheid heel goed. Wijziging der bouw- en woningverorde- ning. B. en W. stellen voor, Overwegende, dat het gewenscht is toe te laten, dat erkers buiten de rooilijn geplaatst worden, omdat bij een meer aaneengesloten bebouwing de welstand niet wordt gediend als deze erkers in de rooilijn wor den geplaatst naast woningen, welke geen erker heb ben; Overwegende voorts, dat een einde dient te worden gemaakt aan den bouw van woningen met halfsteens- muren, omdat deze onvoldoende vochtwerend zijn; tot de volgende wijzigingsverordening te besluiten: Artikel 1. Artikel 15 van bovengenoemde verordening wordt gclozcn als volgt: „Geen onderdeel van een gebouw mag buiten de rooilijn uitsteken. Dit verbod geldt niet voor fundeeringen, voetingen en voorsprongen, klei ner dan 0.16 M., vooi balkons, kroonlijsten en derge lijke, mits hooger dan 3 M. boven den bcganen grond gelcgon en niet verder vooruitstekende dan 1 M. en voor erkers, mits niet verder vooruitstekend dan 0.60 M." Artikel 2. Artikel 45 van bovengenoemde verordening wordt golezen als volgt: „De muren van gebouwen moeten de volgende dikten hebben: a. grondkecrcnde muren minstens 0.22 M.; b. buitenmuren minstens 0.22 M.; c. muren, dienende tot scheiding tusschen belen dende woningen, minstens 0.22 M. De bepaling onder b. is niet van toepassing op mu ren van gebouwen zonder verdieping cn niet hooger dan gemiddeld 4 M. boven den beganen grond, wel ke minstens 0.11 M. dikte moeten hebben, en moeten zijn voorzien van spouw met klamp. De spouw mag geen mindere wijdte hebben dan 0.05 M. en de samenstellende muren moeten zoowel in horizontale als in verticale richting op geen groo- tere afstanden dan 1 Meter op doelmatige wijze met spouwankers zijn gekoppeld. De spouw moet worden opgetrokken vanaf het trasraam tot onderkant muurplaten en tot bovenkant nok. De kozijnen in spouwmuren moeten worden ge maakt met steensponning en spouwlat. B. en W kunnen ten aanzien van het van steen te bouwen gedeelte van topgevels, waarvan het hoog ste punt niet meer dan 9 M. boven den beganen grond ligt, van muren tusschen het woonhuis en de stalling van zoogenaamde ZuidhoUandsche boer derijen en van gebouwen, waarin geene woning is gelegen, van het bepaalde in het eerste lid van dit artikel geheel of voorwaardelijk ontheffing verlee- nen, mits verankering dier muren wordt voorge schreven wanneer de hoogte boven den beganen grond meer dan 6.50 M. bedraagt." De heer Kuiken maakt alleen eenigszins bezwaar dat ontheffing moet worden gevraagd waar het spouwmuren botreft voor een schuur. De heer Stammes vindt het juist wel goed dat men die ontheffing moet vragen. De heer Komen vraagt wat het bouwen van een behoorlijke arbeiderswoning meer zal kosten door de voorgestelde wijziging. De heer Stammes zegt, dat een metselaar hem heeft medegedeeld, dat de kosten f 180 meer zullen bedragen, maar dat daar tegenover staat, dat zóó op den muur kan worden behangen, zonder bedoeken en zonder betcngeling. De voorgestelde aanvulling wordt goedgekeurd. Van de Centrale Vereeniging ter behartiging der Maat schappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken is een verzoek Ingekomen om als lid toe te treden. B. en W. advlseeren afwijzend te beschikken. Het ls een nuttige inrichting, maar B. en W. oordeelen, dat het meer op den weg van het rijk ligt De heer Keuris wijst erop, dat de hlerbedoelde men schen er oogenschijnlijk goed uitzien, maar toch hulp behoeven. Maar spr. erkent dat de kosten van het lidmaatschap er nogal inloopen. Als het rijk nu niets doet staan we er weer naast en als er gemeenten waren die in dezen iets van beteekenis wilden doen, zou spr. willen dat onze gemeente meedeed. Daarom wil spr het adres aanhouden tot de volgende verga dering, wellicht is Intusschen gebleken, wat er gedaan wordt door anderen. De Voorzitter zegt dat voldoende bekend is, dat B. en W. wat voor zieken en zwakken over hebben en als blijkt dat er wat te doen is, dan komen zij er wel op terug. Aanhouden van dit adres ls echter niet noodig. Het verzoek wordt dan ook afgewezen. Het onderwijs ten plattenlande. B. en W. stellen voor, adhaesie te betuigen aan het adres, gericht aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, om het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928 zoodanig te wijzigen, dat geen aftrek meer zal plaats hebben van de jaarwedden van het onderwijzend personeel, hetwelk ln plattelands gemeenten werkzaam is. De heer Keuris zegt dat er alle reden is om adhaesie te betuigen, want er zijn nog meer redenen, dan door het comité zijn aangegeven. Spr. wijst bijv. op de be roerde reizen, die ambtenaren, die verder willen atu- dceren, zich moeten getroosten en ook veel geld ervoor moeten uitgeven. Algemeen wordt goedgevonden adhaesie op het adres te betuigen. Het exploitatieplan van de boerderij „Cérèe". Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een exploitatieplan enz. voor gronden, behoorende tot de boerderij „Cérès" en behandeling van een verzoek van de Woningbouwvereenlging. Voor deze voorstellen verwijzen we naar ons nummer van Dinsdag J.1. Door den Voorzitter wordt opgemerkt, dat wat de grootte betreft, van het voor arbeiderswoningbouw te bestemmen terrein de inspecteur de terreinen iets klei ner wilde hebben, zoodat voor de 24 woningen niet 270 M2., doch 240 M2. voor elke woning beschikbaar dient te worden gesteld en voor 12 woningen niet 815 M2. maar 280 M2. voor elke woning. De heer Komen maakt cr bezwaar tegen, dat in het prae-advies van B. en W. wordt gezegd, dat voor plaats jes ingevolge de landarbelderswet, het daarvoor gereser veerde terrein ls van een dusdanige kwaliteit, dat dit voor alle cultuur in het bloembollenbedryf geschikt is, zoodat het ongetwijfeld ccn cultuurwaarde van f 15000 per H.A. bezit, Spr. meent dat Inplaata van over cultuur waarde beter gesproken kan worden van voorgenoemd doel. De Voorzitter voelt het verechll niet, maar heeft daarom geen bezwaar aan den wensch van den heer Komen gevolg te geven. Het gevaar voor speculatie De heer Jonker heeft er geen bezwaar tegen, dat voor de z.g. plaatsjes ingevolge de landarbelder.met terrein wordt afgestaan beneden do Inkoopswaartie, maar spr. vraagt of de bezitter van een dergelijk plaatsje i het weer mag verkoopen. En waar dat het geval blij!:t ta zijn, vraagt spr, of dit het speculccren niet ln de hand zal werken. De Voorzitter zegt dat dit gevaar Inderdaad bestaat en B. en W. er meermalen over hebben gespreken. De heer Jonker wijst erop, dat het dan de gemeente 3000 halve guldens kost en vraagt of er geen middel is, dia kans te ontloopen. De Voorzitter zegt het eens met den controleur der grondbelasting te zullen bespreken. De heer Koorn meent dat de gemeente to dien aanzien toch geen bepalingen kan maken. De heer Jonker herhaalt dat do gemeente or 1000 maal 50 cent bijlegt en daardoor zit er een speculatie achter. Da Voorzitter zegt dat dit alles waar is, alleen B. en W. kijken goed uit of de aanvrager wel voor een voor schot ln aanmerking komt De heer Kuiken zegt dat do gemeente toch alle mo gelijke voorwaarden kan stellen, dus toch ook wel dat bijv, een bedrag wordt vergoed als binnen 5 of 10 jaren het plaatsje wordt verkocht De Voorzitter zal er eens over spreken, maar men vergete niet dat het rijk het geld geeft. De heer Van der Ham wijst er op dat de gemeente meerdere terreinen voor een betrekkelijk geschikten prijs heeft verkocht, terrein waar heel goed een woning bij gebouwd kan worden. Waar in den loatston tijd nog al over erfpacht Js gesproken, vraagt spr. zich af of cm bovenbedoelde reden niet óo voorkeur aan erfpacht ge geven moet worden, mits er geen misbruik van wordt gemeakt In Breezand weet men ook niet hoe de prij zen in de toekomst zullen worden. In dit opzicht is cr eenig gevaar voor het vaststellen van hot aangeboden plan. Namens zijn fractie wijst spr. er dan verder op dat blijkens dit plan terrein wordt gcrerorvoerd voor 36 ar- beledrswoningen en als spr. daar tegenover stelt het terrein voor bouw door particulieren cn dan acht spr.dio verhouding zeer verkeerd. Spr. vraagt cf B. en W. rr.ee- nen, dat als deze 36 woningen zijn gebouwd aan de be hoefte aan arbeiderswoningen ls voorzion. Spr. kan met dit Idee niet meegaan en meent dat deze 36 woningen, spoedig bezet zullen zijn, terwijl het niet noodig is nu al te beslissen welke bestemming het overige terrein zal hebben. Do Voorzitter zegt dat B. en W. weinig verschillen met het Inzicht van den heer Van der Ham. Er ls een overvloed van terrein van f 2.50, f 2. en f 1.50, en spr. wijst er op dat „Ccrcs" in de eerste plaats is aangekocht voor de volkshuisvesting en om prij-rageler.d te drukken B. en W. denken niet dat het met deze 33 arbeiderswo ningen afgeloopen zal zijn doch verwachten dat volgend jaar de woningbouwvereenlging nog wel 36 woningen zal aanvragen. Met deze 33 kijken B. cn V/. de kat uit den boom en spr. wijst op het prae-advies waarin B. en W. zeggen dat de raad geheel baas blijft wat de bestem ming der gronden betreft. Wat erfpacht betreft, verkoo pen kan men evengoed, de nadoelen heb je, de voordee- len krijg je nooit en in' de toekomst ziet spr. dan ook het voordeel van erfpacht niet in. De heer Van der Ham zegt dat deze woorden in strijd zijn met de daden. Als men geen vertrouwen ln de toe komst heeft, doet men zulke dingen niet als hier worden voorgesteld. Het noodige Idealisme hebben wij wel en ook de Voorzitter nog wel. Spr. noemt dan Amsterdam waar erfpachten worden uitgegeven voor 75 jaren en waarbij na verstrijken van dien tijd do gebouwen tegen taxatiewaarde zullen worden overgenomen. Spr.'s frac tie heeft niet hot gevoel gehad dat B. en W. oordeelden er met deze 36 woningen af te zijn, maar spr. wijst er op dat door het voorstel van B. en W. de rekening iets gunstiger wordt, de begroottng is geflatteerd. De Voorzitter zegt dat B. en W. toch met een bereke ning moesten komen en niet alles voor f 1.50 per M2. op de berekening konden zetten. Er ls nooit aan ge dacht met een goede rekening te komen, en nooit ge zegd, ziedaar een goede gelegenheid om 1014 bunder te lcoopen voor f 130.000. Do heer Van der Ham merkt voorts nog op dat do grond voor de landarbelderswet feitelijk te duur is. Weer een ander geluid. De heer Komen spreekt allereerst woorden van waar deering voor de overzichtelijke wijze waarop B. en W. den raad deze plannen hebben aangeboden cn hebben, doen toekomen. Ten behoeve van do landarbelderswet stellen B. en W. den minst waardevollen grond beschik baar. De Voorzitter: Voor bouwterrein wel, maar voor het in cultuur brengen de beste. Wat betreft het maken van bindende bepalingen om den verkoop van plaatsjes tegen te gaan. daar is de heer) Ilomen een sterke tegenstander van. Wie zal zeggen! hoe do toestand over 10 jaren zal zijn? De eerste stich ter van een dergelijk plaatsje zal er thans misschien be duidend aan kunnen winnen, maar wie misgunt hem dat. Spr. vindt het mooi, als het Iemand beter gaat in do maatschappij. Spr. vraagt voorts hoe het gaat met de geprojecteer de sloot; komt de halve sloot bij do perceeltjes? De Voorzitter zegt dat die cadeau gedaan wordt bij do perceeltjes. En komen de wegen in eigen beheer of bij den polderI in onderhoud? vraagt de heer Komen. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling ls dat de gemeente ze voorloopig zelf behoudt De heer Komen wijst op het onderhoud der wegen en merkt op dat men maar niet moet rekenen op een slui tende rekening. De Voorzitter oordeelt dat dit toch ook een unicum zou zijn, bij een dergelijk mooi plan tot uitbreiding. De heer Stammes: En waarbij men priegelend op-; treedt De heer Komen Informeert verder of de verbinding! van het plan met den Kleiweg zal worden een weg, en als hem wordt medegedeeld dat het zal worden een pad voor voetgangers en fietsers, dan bepleit spr. het; maken van een weg; pen pad is ouderwetsch. De Voorzitter zegt dat die verbinding niet Is bedocldj 1 als verkeersweg, terwijl de heer Van der Ham oordeelt dat het maken van een weg meer zal! kosten, maar geen voordeel zal brengen. Alleen zou een' grappenmaker den weg eens gebruiken om er doorheen to jakkeren. De Voorzitter wijst er nog eens op dat de bindende bepaling alleen zou dienen om fraude te voorkomenj Er zijn gevallen waarbij de aflossing der gelden in plaatsj van in 30 jaren in 15 jaren zal plaats hebben, en dat ia 1 ook onze bedoeling. De bindende bepaling is alleen omi te voorkomen dat men er een handelszaakje van maaktj De heer Komen: Maar dat wordt toch niet gedaan. De heer Keuris meent dat er alle gelegenheid voor Is, t als aan den anderen kant terrein ligt, dat zooveel duur-j t der is. De beer Van den Berg wijst op do mogelijkheid, dat de bezitter van zoo'n plaatsje zich kan verbeteren en dan r. do bezwarende bepaling van de gemeente een hinder I nis zal beteeker.cn. De verkoop zou tl in immers kunnen e stroppen. Spr. zou in die gevailen ontheffing willen verj v leencn. d De Voorzitter zegt dat dit mogelijk is. Als het eerlijH r. en goed is, zullen B. en W. wel meewerken. rt De heer Stammes vraagt of ook grond van f 3.50 kca v worden verkocht aan menschen dio ingevolge de landl v. arbeiderswet niet voor verstrekking in aanmerking ko men, bijv. menschen, die te oud zijn. li De Voorzitter oordeelt dat men zich dient te boude: h aan de wettelijke bepalingen, hoewel door den heer Kc ei men wordt opgemerkt dat er gemeenten zijn die in zulk gevallen crediet verleenen. Deze spreker stelt voor eei V verbindingsweg te maken vanaf hel pian naar den Gas h kant van den Kleiweg. n

Schager Courant | 1929 | | pagina 6