Krachtvoeder koek T.D. ALVOEDERKOEKDUYVIS Uit een Balkan-staat. N.V. Oliefabrieken T. DUYVIS Jz. KOOG AAN DE ZAAN - LEEUWARDEN Nog eens de z.g. Langendijker gascorruptie. Binnenlandsch Nieuws. Mr. G. W. SANNES. t Zuiderzeewerken. Een moeilijke arrestatie. Mede in verband met de lezing van den heer Schilthuis voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der R.L.W.S. en in vervolg op hetgeen ik in de acht ste* les mededeelde aangaande het lezen van markt berichten, wil ik ditmaal vervolgen met nog eens zoo'n marktbericht aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Ik kies daarvoot uit het Handelsblad een bericht van 20 Maart. Chicago, 20 Maart (R.O.). Tarwe. De termijnmarkt opende flauw, VA c. la ger, daalde op grootere Australische verschepin gen, voor baissiers gunstige telegrammen, en in ver band met de lagere buitenmarkten, alsmede op de verwachting van voor baissiers gunstige wekelijk- sche buitenlandsche statistieken en op liquidaties steeg daarna op vraag voor de fabrieken, kleinere buitenlandsche aanvoeren en aankoopen voor loco huizen, voorts tengevolge van de afnemende voorra den, op ongunstige oogstberichten uit het Zuidwes ten en levendige contraminedekkingen. De markt sloot willig. Verder seint men ons: De willige stemming gedurende de laatbeurs wordt in hoofdzaak toegeschreven aan den invloed van berichten, omtrent het Ganadeesche exportsur- plus, dat 35 millioen bushel bedraagt, tegen 135 mil- lioen bushel het vorige jaar. Wat staat er nu zoo al in zoo'n bericht. Het be richt zegt ons, dat bij de opening van de beurs de kooplust gering was, waardoor de verkoopers hun prijzen 4A cent lager moesten stellen, ten einde nog iets te kunnen plaatsen Daarna had nog een ver dere inzinking der prijzen plaats ten gevolge van verschillende oorzaken, nl.: Ie. grootere Australische verschepingen. Deze verschepingen doen den voor raad disponibele tarwe in Amerika en Europa stij gen, met als vermoedelijk gevolg een daling der prij zen. 2e. Voor baissiers gunstige telegrammen. In den tusschcnhandel spreekt men van baissiers en haussiers. De baissiers zijn de handelaars, die een daling der prijzen verwachten en tegen de thans geldende prijzen op latere levering verkoopen. Treedt daarna werkelijk een daling der prijzen in, dan zul len zo dus op het oogenblik van levering goedkoo- per kunnen inkoopen, dan de prijs bedraagt, waar tegen door hen verkocht is. Waar in het algemeen daling van prijzen veroorzaakt wordt door grooter aanbod, zullen de hier bedoelde telegrammen be richten inhouden, waaruit af te leiden valt, dat bin nenkort grooter aanbod is te verwachten, dan waar op oorspronkelijk gerekend is. De haussiers zijn de handelaren, die een stijging der prijzen verwachten, en die in overeenstemming daarmede thans koopen tegen de huidige prijzen, ten einde op het oogenblik van levering tegen de dan geldende lioogere prij zen weder te verkoopen. liet inkoopen door den baissier noemt men „dek ken", het verkoopen door den haussier „realïseeren". Meestal wordt hiermedé niet gewacht tot op het tijd stip van levering, doch wordt gedekt of gerealiseerd zoodra de prijzen volgens de meening van den spe culant voldoende in zijn voordeel veranderd zijn. Een volgende maal zullen we het bericht nog verder uitwerken. Lees het intusschen nog maar <jens goed over. S. V. Er Is niemand in zijn fractie, die op d i t terrein een zoo met aandacht toegehoord woord weet te spreken als de heer Sannes vermocht. Bij de plannen van minister Verschuur tot wijziging der Invaliditelts- en ouderdoms wet zal de fractie en zullen ook haar% tegenstanders in de Kamer het gemis van een zoo bekwaam en gezag hebbend man als mr .Sannes was sterk gevoelen. Zijn zwakke gezondheid hield hem helaas voor geruimen tijd verre van de Tweede Kamer. De wijze, waarop hij, toen de begrooting van Arbeid werd behandeld, zich weer deed gelden, gaf hoop dat hy geheel was hersteld. Wel Was het haar van den eerst 54-jarige nu heelemaal wit geworden en zijn optreden was langzamer, npaar in hem gloeide nog heel sterk het vuur van een diepge- vestigde overtuiging, die werd geschraagd door kennis van het gebied, waarop hij zich bewoog. Zijn laatste rede op 5 December j.1. deed van beide duidelijk blijken. Zij blonk uit in 't vaste vertrouwen, dat ter zake van de ouderdomsverzekering en het staatspensioen het ide aal, dat hij koesterde, zou worden verwezenlijkt. Zyn ideaal was het onze allerminst, maar ook zijn principieele tegenstanders, die hij allerminst spaarde, zullen vooral als straks voor 1932 de Ouderdomswet weer in behandeling komt, den ijverigen werker en over tuigden idealist, die mr. Sannes was, met smart missen. De heer H. de Boer opvolger. Als zijn opvolger komt op de s.d. lijst in den kieskring Leeuwarden voor de heer H. de Boer te Leeuwarden. Deze is lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en lid van de provinciale Staten van Friesland. MURWE BRAND IN EEN BEDSTEE. Een man gedood. vervangt Lijnkoek volledig, doch is veel lager in prijs, Garantie 45 °/0 eiwit en vet. KRACHTVOEDERKOEKJES MET SUIKER T. D. MURWE Garantie 30 eiwit en vet. Gehalte zetmeelachtige stoffen ca. 44 °/0. ALVOEDERKOEKJES MET SUIKER T.D. Vraagt gratis toezending Brochure met Voederrantsoenen; U kunt op Uw voederrekening veel besparen! Niï de gemeenteraden van Zuidscharwoude en St. Paneras nog op 30 December van het afgeloopen jaar vergaderden, kreeg de zaak omtrent de beruchte 5 door den Directeur der Lichtbedrijven, haar volledig beslag. De bladen, die op 31 December verschenen, maakten er alzoo, door de publiceering van het ver handelde in bedoelde gemeenteraadszittingen, mel ding van, dat het laatste oordeel werd uitgesproken en vastgelegd omtrent de beschuldiging, die meer derheden in drio gemeenteraden den directeur naai* het hoofd hadden geslingerd. Het was een goed werk van de voorzitters dor raden van Zuidscharwoude en St. Paneras, nog in dit oude jaar te vergaderen, al was het maar alleen, dat nu nog kon worden goed gemaakt, wat voorheen was bedorven. Zooals te verwachten was, hebben alle gemeente raden het Rapport van de Langendijker-commissie voor kennisgeving aangenomen, gebonden als ze wa ren aan hun toezegging, zich onvoorwaardelijk neer 1e leggen bij de, uitspraak der genoemde commissie. Niet overal ging dit con amore. In Oudkarspel b.v. werd droefenis en spijt uitgesproken over do wijze, waarop de gascommissie was opgetreden, doch de manier, waarop dit werd aangesneden en belicht, was sympathiek en verried slechts het toe te juichen ver langen, dat de zaken in de Gascommissie in de toe komst, oj) meer serieuze wijze zouden worden be hartigd en behandeld. Aangezien de verhoudingen in den raad dier gemeente van kameraadschappelijken en sympathieken aard zijn geworden, sinds men recht heeft laten wedervaren aan die partijen, die dit recht konden laten gelden op grond van de uit spraak der kiezers, stonden de besprekingen over het Rapport, der Langedijk-commissie op hoog peil. De overtuiging straalde er in door, dat de meerderheid zich had vergist in de tegen den Directeur uitgespro ken beschuldiging, wat aangenaam aandeed aan hen, die dien ambtenaar altijd voor onschuldig hadden gehouden. In St. Paneras stond men er eenigszins anders te genover. Daar had men zich steeds eenstemmig uit gesproken tegen de minderheidsnota's van den Burge meester van Zuid- en Noordscharvvoude, zoodat men zich verheugde over den uitslag van het onderzoek. In het bijzonder werd er nog de nadruk op gelegd, dat Directeur en leden der Gascommissie door het Rapport volkomen zijn gerehabiliteerd, wat ook het geval is met de oud-leden, zoodot de meerderheid van de Gascommissie alle voldoening heeft van haar sleeds ingenomen standpunt, dat geen verkeerde han delingen zijn geschied en dat ei volkomen rehabili tatie inoest volgen van beschuldigde personen, inzon derheid van den Direecteur. Ook in den gemeenteraad van N'oordscharwoude werd' een woord van hulde gebracht aan den gedu rende meer dan twee jaar gemartelden ambtenaar. Wie de verhoudingen in den gemeenteraad van Zuidscharwoude kent, waar, als in dien van Schagen, van te voren al vast staat, wat het eindresultaat van de besprekingen van tal van. onderwerpen zal zijn, kon verwachten, dat daar nog wel een hartig woordje aan de quaestie zou worden gewijd. Sterk in hun meerderheid, waar dit het nemen van besluiten be- trfeft of het „behandelen" van leden, die tot de min derheid belmoren, even sterk voelde de meerderheid nu, dat, nu bij het eerste het beste geval, dat haar ge dragingen in hoogere instantie aan een onderzoek, werden onderworpen, zij vierkant in het ongelijk was gesteld. Dat moet bijzonder pijnlijk aandoen bij hen, die zoo gewoon zijn, alleen door het feit van meer derheid-zijn, besluiten te kunnen nemen. En te schrijnender werd dit in-het-ongclijk-stellen door de Langedijk-Commissie, nu daartegenover stond als een donkero slagschaduw de volkomen bevestiging van het standpunt, dat de minderheid gedurende het ge- heele verloop van het geding had verdedigd. We koesterden de stille hoop, dat de meerderheid, ge dachtig aan de voorzichtige waarschuwingen, opge sloten in liet spreekwoord: „in het huis van de ge hangene^) spreekt men niet van den strop", zich nu wijzelijk koest zou hebben gehouden, doch in derge lijke pijnlijke situaties blijkt het bloed nog verder te kruipen dan het gaan kan. Ongelijk bekennen moet men i,n t^rgelijke gevallen niet verwachten, op amen- de honorable doen niet hopen, alleen kan men ver wachten een poging om den aftocht te dekken, ëen over een anderen boeg igooien, om toch nog den schijn te wekken gelijk te hebben gehad. Nu denken we niet, dat er velen zijn, die de quintessence van de onderhavige quaestie niet in die mate kénnen, dat zij in dezen verkeerd zouden onderscheiden. Men mag dan ook aannemen, dat het slechts weinigen zullen zijn, die niet begrijpen, dat het een afleiden van de hoofdzaak is, nu te gaan fulmineeren tegen Gascommissie of leden en oud-leden daarvan, maar dat het kardinale punt, het hart dezer quaestie was de vraag: „Heeft de directeur de 5 voor uitbrei dingen ten rechte of ten onrechte genoten?" De meerderheid in den raad van Zuidscharwoude was van oordeel, dat de Directeur die aanzienlijke som ten onrechte had opgestreken, de minderheid stelde het tegengestelde vast. Niet ülzoo was de vraag ge steld: Heeft de commissie de 5 ten oprechte gegeven, maar heeft de Directeur ze ten on rechte genoten. Zoo wordt de zaak vertroebeld. Maar zelfs, al zou het vraagpunt zoo zijn gesteld, dan nog zou dit bevestigend beantwoord zijn gewor den, daar de raden niet moeten worden gekend in de voorwaarden der aanbestedingen, cn de te ver richten werken. Niet, dat wij niet in hooge mate zou den afkeuren het toestoppen van douceurtjes aan pro- tégé's als anderszins, doch uit het feit, dat zelfs in gedrukte bestekken, behoorende bij aanbestedingen, stond: Op eerste aanmaning zal aan de directie der Lichtbedrijven 5 der aannemingssom worden uit gekeerd en deze directie nog nader werd aangeduid met den Directeur te Noordscharwoude, blijkt vol doende, dat hierin een rechtsgrond zit, dit bedrag te mogen uitkeeren. Uit het geheele verloop dezer onverkwikkelijke ge schiedenis is nu wel gebleken, dat het hoogst ge- wenscht is, wat nieuw bloed in de Gascommissie te brengen. Er moeten mannen zitting hebben, die de zaken onbevangen, nuchter zien! Alleen dan, wanneer partijpolitiek en persoonlijke antipathie verre blijven, van den ernst, waarmee de gemeenschapzaak moet worden behandeld en behartigd, zal het niet mogelijk zijn, dat een procodure moet worden gevoerd, die ulti mo December 1929 aan Langendijk is beslist. Het S.D.A.P.-Kamerlid overleden. Een groot verlies voor de party. In den Haag is op den leeftijd van 54 jaren overleden het s.d. lid van de Tweede Kamer mr. G. W. Sannes, griffier van den Raad van beroep te Rotterdam. De heer Sannes was van 19011903 amtenaar aan het Centraal Bureau voor Sociale adviezen te Amsterdam, en nadien achtereenvolgens griffier van den Raad van beroep te Middelburg, te Almelo, te Groningen en te Rotterdam. In Middelburg is hij van 1907—1911 ook lid van den gemeenteraad geweest. In 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer en van 19161927 heeft hij zitting gehad in het bestuur der S.D.A.P. De heer Sannes was een trouw medewerker van de Voorwaarts, waarin hij o.m. veel over de sociale verzeke ring, en in het bijzonder over het vraagstuk der ouder domsvoorziening. heeft geschreven, een onderwerp, dat ook in de Kamer meermalen door hem is behandeld. In mr. Sannes verliest de Tweede Kamer en in het bijzonder de arbeiderspartij, een man, die met hoofd en schouders uitstak boven verschillende zijner medeleden Mr. Sannes verried in zijn redevoeringen, dat men met hem te doen had met een wetenschappelijk gevormd, studieus politicus, die de zaken boel ernstig opnam. Er ging dientengevolgo ongetwijfeld kracht van hem uit. In alle uaestles van sociale verzekering was hy vol strekt thuis cn als in Nederland het Staatspensioen wordt ingevoerd, zal dat voor een niet gering deel zyn te danken aan mr. Sannes* werk in zyn party en In de volksvertegenwoordiging, omdat zijn woord een gewicht had, dat groote welsprekendheid en sterk aan den dag gelegd sociaal sentiment vermogen te geven. Een 61-jarige kleermaker, wonende in de Eerste Jan Steenstraat, had bij liet naar bed gaan, waarschijn lijk geen afscheid kunnen nemen van zijn pijp. Ver moedelijk doordat de man in slaap is gevallen is de bedstede in brand geraakt. De brandweer die spoe dig ter plaatse kwam, wist de brand in zijn begin te stuiten, maar moest ontdekken, dat de man reeds om het leven was gekomen. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Ernstig ongeluk in Almelo. Gistermorgen is aan het station „De Riet" te Al melo de 19-jarige bakkersknecht J. Engberts, uit Vriezen veen afkomstig, onder den trein geraakt. Hem werden een arm en een been afgereden. Zijn toestand is zeer ernstig. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veertig runderen en vijf paarden omgekomen. Woensdagavond is te Brantgum (Fr.) de boerderij van P. P. Bosch Jr. afgebrand. Al het vee, veertig runderen en vijf paarden zijn verbrand. TRAGISCH. Kind in zijn bad verdronken. In het gezin van de familie P. te Waalwijk is een kindje van vier maanden, een meisje, in een badje verdronken. Het kindje, had in hot liadje stuipen ge kregen, waarop de moeder naar dc buren is gesneld. Bij haar terugkeer vond zij de kleine verdronken. Vanwege de Zuiderzeewerken is aanbesteed het on derhoud van: le. rykswegen op Wieringen; 2e. van rijks werken op Wieringen met uitzondering van het ge deelte tusschen de dykpalen 114 en 132; 3e. de nieuwe buitenhaven en omringdyk. sluisput naby Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, alsmede ver schillende grond- en kunstwerken, behoorende tot da rijkszeewerken tusschen de dykpalen 114 en 132 tot den afsluitdijk tuschen de Noord-Hollandsche kust en het eiland Wieringen en tot het Balgzandkanaal tusschen Van Ewycksluis en Oostoever gedurende 1930. Laagste inschrijver was P. Doves te Wieringen, voor 1 f 5000, voor 2 f 3050, voor 3 f 34.650, voor massa f 42700. Vanwege de Zuiderzeewerken is verder aanbesteed het onderhouden gedurende 1930 en 1931 van I Wieringer- meer met toebehooren, II zeedyk proefpolder nabij An- dyk met toebehooren: Laagste inschryver: P. Daalder te Alkmaar v<?or I f 87.400, voor II f 16.200, voor massa f 103.600. Op Nieuwjaarsdag te Utrecht De Utrechtsche politie heeft op Nieuwjaarsdag een moeiiyke arrestatie te verrichten gehad. Een 36-jarig Rotterdammer, die bij het Leger des Heils onderdak had gevonden, moest nog drie dagen hechtenis uitzitten en men besloot hiermede zoo spoedig mogelijk een begin te maken. Om zeven uur 's morgens schelden een paar agenten by het Heilsleger aan, doch toen zij op een der slaapzalen den man dachten te arresteeren, bleek dat deze zich achter tafels en ledikanten had verscholen. Het was Zelfs niet mogelijk de slaapzaal binnen te drin gen. Een der agenten beklom daarop een ladder om den man ten minste door een der ramen te observeeren, maar dit stond hem zoo slecht aan. dat hy begon te tieren en als een bezetene over'de zaal rende. Ten slotte gooide hij een handvol kalk tegen het raampje, zoodat verder inkyken was uitgesloten. De geneeskundige dienst werd nu gewaarschuwd evenals de brandweer. Nadat de politie eerst nog een andere ruit had ingeslagen, het geen een regen van projectielen ten gevolge had, heeft de brandweer den Rotterdammer met vier stralen be spoten. Dit stortbad noopte hem zijn toevlucht op de W. C. te zoeken. Ook hier verdedigde hij zich hardnek kig, totdat hy door het water eveneens van deze schuil plaats werd verdreven. Men heeft hem eindelijk overgebracht naar de psy- IN MACEDONIë. INWONERRUIL. HOE DE TURKEN HET LAND BEHEERDEN. EEN FEEST BIJ MACEDONISCHE BOEREN. (Van onzen reizenaen correspondent.) SALONIKI, December 1929. Het meest verrassende als men vanuit Albanië over de Grieksche grens komt, is, dat men door de platte landsbevolking algemeen Slavisch hoort spreken. Het is geen Bulgaarsch, geen Servisch, geen Russisch, of Slo- veensch, maar met eenige kennis van het Russisch en Servisch kan men de menschen toch vry goed verstaan. Vele woorden zyn geheel of byna geheel dezelfden in deze talen. „Brood" b.v. is in het Russisch en Servisch „chliëb" (de ch uit te spreken als in ons woord „kachel", de nadruk op de tweede lettergreep); in het Macedo- nisch is „brood" „liëb". Er zyn ook grootere verschillen: het woord „ja" is in het Russisch „da", in het Servisch „jes" en in het Macedonisch „tak", evenals in een an dere Slavische taal, het Poolsche. Echter in Macedonië bestaan verschillende Slavische tongvallen. De kleeding der boerinnen vertoont ook eenige variatie, al naar de dorpen, vanwaar ze komen. In het algemeen evenwel heeft de kleeding groote overeenkomst met die in het Servische deel van Macedonië. Tot 1913 was Macedonië Turksch en de Turken hebben er alles verwaarloosd, wat de eerste zorgen eener re geering moesten zyn. Scholen waren er zoo goed als niet; de wegen verkeerden in een ontzettenden toestand. In dien tyd was steeds een groot deel der bevolking in ver zet tegen de overheid. De komitadsji's voerden een guerilla oorlog tegen de Turken, waarbij geen genade werS gegeven. Knapen van vijftien, zestien jaar namen reeds een geweer ter hand en lokten de Turksche gen darmen en soldaten in hinderlagen. Er is byna geen Macedoniër van goed dertig jaar en ouder, die geen komitadsji is geweest Ik vertoefde juist in Macedonië toen er het herdenkingsfeest van de bevrijding werd ge vierd. Zulk een nationaal feest heeft hier uit den aard der zaak veel geestdriftiger karakter dan by ons. Als wij al onze bevryding van het Spaansche of het Fransche juk herdenken, is er niemand, die deze bevrijding mede- maakte. Hier Is het andere. Het grootste deel der be volking herinnert zich de Turksche onderdrukking en den strijd voor de vrijheid. De bevolking is voor het grootste deel (tenminste op het land) Slavisch, doch er zyn in Grieksch-Macedonië nog andere bevolkingsgroepen en om hier met ieder in zyn moedertaal te spreken, moet men niet minder dan negen talen beheerschen, o.a. Slavisch-Mocedonisch, Grieksch, Turksch, Servisch, Bulgaarsch, Albaansch, Spaansch, en de Vlaque-taal. Deze Vlaque-taal is een soort oud-Roemeensoh en de menschen die deze taal als moedertaal spreken, beweren, dat zy het echte Roe- meensch spreken en dat het Roemeensch der Roemenen slechte tongval ls. Eigenaardigerwyze gevoelen deze sprekers der Vlaque-taal zich volkomen Grieken, evenals touwens een deel der Slavische Macedoniërs. Van deze laatsten zyn er echter ook, die zich Serviërs of Bulgaren noemen. De Joden, die hier wonen, spreken als om gangstaal het Spaansch. Duizenden mannen, die In Amerika werkten, kennen ook Engelsch. Er is vermoe- deiyk geen streek in de wereld, waar de menschen zoovele talen spreken als hier. Ieder kent hier meerdere talen. Een knecht in het hotel te Florina, waar ik woon de, sprak vloeiend ze6 talen, doch hy kon er niet één schrijven of lezen. Na den laatsten oorlog tusschen Grienland en Turkije is men een inwonerruil op groote schaal begonnen. On geveer anderhalf millioen Grieken zijn uit Turkije ge komen en ongeveer even zooveel Turken zijn uit Grie kenland naar Turkye vertrokken. De eerste moeilyk- held hierby was in vele gevallen de vraag: wie waren Griek en wie waren Turk? Menschen, die vry wel geen woord Grieksch, slechts Turksch spraken, gevoelden zich Griek. Anderen, Grieksch sprekenden, (doch dit was zeldzaam) verklaarden zich Turk. De godsdienst gaf hierby den doorslag. De Grieksch-Orthodoxen verklaar den zich Griek, de Mohamedar.en Turk. Heel dikwyls zyn deze Mohamedanen volstrekt geen Turken, doch van ras volkomen Slavisch of Grieksch. De inwonerruil heeft aan Griekenland geweldige be dragen gekost. Voor de immigranten moesten huizen worden gebouwd, want de krotten der Turken kwa*non voor hen niet in aanmerking; bovendien was door den grooten oorlog vooral In Macedonië veel verwoest. Over het algemeen is de bevolking van Macedonië zeer arm. De bodem geeft niet veel en toch was een maal, in den tyd van Alexander den Grooten, Mace donië het paradys van Europa. De uitroeiing der bos- schen heeft een nadeeligen invloed uitgeoefend op bo dem en klimaat. De Turken deden niets ter verbetering. Er zijn nu hier en daar jonge bosschen geplant, maar deze arbeid is nog In den aanvang. Door een betere afwatering worden moerassige hoogvlakten in vrucht baar gebied omgeschapen. De plechtige wijding van een afvoerkanaal met bruggen en sluizen, waarbij de groote Grieksche staatsman Venizelos aanwezig was, maakte ik mede. Onbeschrijflijk was de geestdrift der menigte bij de verschijning van den populairen minis ter-president, den bevryder van groote Grieksche ge bieden. De inwonerruil met Turkije heeft evenwel zooveel geld gekost, dat Griekenland niet in staat is een leening op gunstige voorwaarden in het buitenland te sluiten, slechts langzaam aan den verbeteringsarbeid kan wer ken. Een der eerste zorgen der regeering is de aanleg van nieuwe en de beter bruikbaar making van bestaan de wégen. Speciaal in Macedonië ziet men ook zeer vele nieuwe scholen, want het onderwijs wordt door de re geering niet vergeten. Voor de openbare veiligheid wordt door een sterk gendarmeriekorp3 gezorgd. De bevolking van Macedonië is vriendelijk en tege moetkomend ten opzichte van vreemdelingen. Ik ervoer dat, toen ik door de welwillendheid van het Kamerlid Modis gelegenheid had in een dorp nabij Florina een familiefeest mede te maken. Het was een soort na-brui loft ter eere van twee jonge paren die tien dagen' te voren in het huwelijk waren getreden. De huwelyken onder de Macedonische boeren zyn een „zaakje", waarby het er op aankomt een vrouw, meer in de familie te krygen, want de vrouw hier is het meest voordeelige werkdier, naar de meening der boeren en heel dikwyls krijgen daarom de ouders der vrouw een vergoeding van den vader des bruigoms. Om zoo spoedig mogelijk van de vrouw party te kunnen trekken, laten de gegoede boeren hun zonen zoo spoedig mogelyk hu wen en gewoonlijk is de bruigom niet ouder dan zes tien, zeventien jaar; de vrouw vier zes jaar ouder. Wat er van zulke huwelyken terecht komt, laat zich denken. Feestvieren kunnen de Macedoniërs. Toen ik met het Kamerlid Modis naar den nabruiloft ging, kwam ik in een groot boerenhuis midden in het dorp aan den voet der berg. In een groot vertrek zaten langs de wan den op kleeden op den grond de feestvierenden, alleen mannen. Vóór hen waren lange tafels beladen met aller lei voorgerechten. Twee knapen in lange witte fraaige- borduurde kielen, die aan jurken deden denken, dienden voortdurend, sterken drank rond. Deze knapen, kinderen nog, waren de bruidegoms. By den ingang van het ver trek stonden eenige vrouwen, waaronder de bruidjes met om den hals kettingen van goudstukken. De bruidjes gaven ons de hand. kusten haar, brachten haar daarna aan het voorhoofd en kusten haar daarna nog eens. De bruidegoms deden by onze komst hetzelfde. Ik kreeg als vreemdeling de eereplaats tusschen het Kamerlid en den burgemeester, een boer. die in Amerika was geweest en Engelsch sprak. Natuuriyk moesten we mede-eten en -drinken". Na de voorgerechten kwam eerst een soort goulash en daarna werden geweldige schotels vleesch opgebracht. Als middenstuk had elke schotel den kop van een var ken. of een schaap. Gedurende den maaltijd stroomde de wijn. Buiten vóór het huis. dansten kinderen bij de muziek van een fluit; binnen zongen nu en dan de mannen en losten, ter verhooging der vreugde hun revol vers door het venster. Na den maaltijd toen nog steeds meer wijn werd opge bracht, namen het Kamerlid en ik afscheid. Later hoorde ik, dat Het feest drie dagen en drie nachten aan .één stuk hr.d geduurd. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10